PRESTO Dloemsndaalsche *Middenstandsoereenigingen SuUioer' i"Reizen VOOR WAS EN VAAT ÜP P WONINGINRICHTING GROENTEHANDEL MANUFACTUREN RIJWIELHANDEL COPIEER-INRICHTING DROGISTERIJ DROGISTERIJ W. CHEEPSTRA Van de Leestafel. Sfeo&ts 5 c&fust, fvzê. HET LAAGST IN PRIJS EN ;POy£hlAAH IN KWALITEIT! PR020-0203 A Fa. ANT. CASSEE Za. Kerkplein 12 Telef. 22260 Opgericht 1828. Fa. GRAS SPOOR Behangerij, Stofteerderij Matrassenmakerij Bloemend, weg 47 Telef. 222G8 KEEREWEER'S WONINGINRICHTING Kinheimweg 5, Tel. 22565 Engelsche Linnen Cretonnes voor Meubelbekleeding en Gordijnen J. VERMEER Aardappelen, groenten en fruit Korte Kleverlaan 40, Tel. 22393 Gevestigd sinds 1911 Manufaclu.enhandel A. NIELEN Bloemendaalscheweg 79 Steeds liet nieuwste tegen 7,eer billijke prijzen. CORN. JAS de Genestetweg 25, Tel. 23995 Luxe verhuur van auto's met chauffeur. 7 en 10 et. per K.M. 5 a 7 pers. wagens. KENNEMER TYPE- EN C0P1ËER-1NRICHTING Korte Klevcrlar.n 66 TskSooa 23453 IS ROOKEN SCHADELIJK? Voor den sigarenfabrikant is het van groot belang, zijn klanten te kunnen aantoonen, dat rooken, mits volgens bepaalde regels uitgevoerd, niet schadelijk voor de gezondheid is. Door liet rooken van veel en goedkoope sigaretten kan men om zich heen verschillende jonge man nen zien, die er uit zien, als of zij aan nicotine-vergiftiging lijden, zij licbben bevende handen, moeten eik oogenblik een nieuwe sigaret aansteken en inhaleeren vooral de eerste trekken diep, terwijl ook liun vingers verraden, dat zij steeds een sigaret vasthouden, want die liruine plekken zijn tenslotte niet meer van de huid te verwijderen. Er bestaan wel hoekjes, waarin de voor- en nadcelen van het rooken worden uiteengezet, doch het zou voor een sigarenwinkelier niet te doen zijn om iederen klant zoo'n boekje cadeau te doeu, want dan zou tenslotte het verlies grooter worden dan de winst. Er is echter iets, dat de winkelier wel kan doen en dat is, hier en daar in zijn zaak bij een kistje sigaren van oen bijzonder model, een kaart zetten, met de niededceling, waarom die sigaren nu precies dit model hebben. Want dat is niet zoo maar toeval. Bij liet in den handel brengen van een nieuwe sigaar, heeft de fabrikant de tabak weer op een andere manier samengesteld en hij doet goed. deze samenstelling aan den winkelier bekend te maken, mot de redenen, waarom hij dit gedaan heeft. De winke lier, die zijn geregelde klanten natuurlijk behoort te kennen, zal dan onmiddellijk kunnen eonstateeren, voor welken klant het nieuwe merk een welkome afwisseling zal wezen. Ditzelfde geldt natuurlijk voor sigaretten en tabak, doch niet alleen voor de tabak zelf. dooli ook voor de pijpen en pijpjes, die hij verkoopt. Rooken is als het ware een techniek, en mannen, die omdat zij deze techniek niet kenden, nooit in staat waren met smaak een pijp te rooken, moet iiierop worden gewezen. Zij moeten de juiste pijp voor zich persoonlijk hebben en als zij dan weer probeeren eens een pijp op te steken, dan zullen zij onmiddellijk kunnen eonstateeren dat de pijp hen nu heel anders smaakt. De winkelier heeft hier alle belang bij, want hij is zijn klant van dienst geweest, en heeft dezen dus vaster aan zich verbonden en hij heeft hem de techniek van het rooken bijgebracht, waardoor hij zonder angst voor nicotinevergiftiging rustig een sigaar, pijp of sigaret kan opsteken. En als men de mannen kan bijbrengen, dat het rooken niet schade lijk is, niet zoo maar door het te vertellen met min of meer overtui ging. maar langs wetenschappelijken weg, dan heeft de winkelier het pleit gewonnen. Hieruit volgt natuurlijk vanzelf, dat de winke lier alles in het werk moet stellen om voor zichzelf deze kennis op te doen en behoorlijk te verwerken. GEDIPL. DROGISTEN Bloemendaalscheweg No. 75 BLOEMEND AA L Telefoon 22029 APOTH. ASSISTENTE Bloemendaalschestr.weg 50 SANTPOORT-S TA T ION Telefoon 554 79. Ik holde naar de plaats des onheils. Wel dui zend mannen waren druk bezig, den brand te blusschen. Zij gebruikten hiervoor reusachtige emmers, ten grootte van een vingerhoed. Maar het blusschen hielp niets, omdat het water veel te ver weg was. Het prachtige paleis zou zeker in vlammen opgegaan zijn wanneer ik niet een goede ingeving had gehad. 80. Ik trok mijn jas uit ei) gooide deze over liet heele paleis heen. Hierdoor doofden de vlammen direct en zoodoende was de brand in tijd van eenige minuten gebluscht. Een luid gejuich steeg op uit de duizenden kleine keeltjes. Doch ik holde naar huis, omdat ik steenkoud was geworden. De dank van den keizer werd mij den volgenden dag overgebracht en mijn belooning zou misschien zijn, dat ik vrij werd gelaten en naar mijn vader land mocht terugkeeren. 81. Maar dat de keizer mij zoo goed gezind was, viel niet in den smaak van sommige menschen. Men begon te klagen, dat ik zooveel at. De boeren en de winkeliers konden al het voedsel bijna niet meer opbrengen. Want de bakkers hadden niet genoeg meel meer om hun brood te bakken en de slagers kregen geen runderen en schapen van de boeren om al de bewoners van vleesch te voor zien. Toen ik dat hoorde, besloot ik eens een kijkje te gaan nemen aan den overkant van het groote water, bij de Blefusnuneezen. 82. Toen ik op hun eiland aankwam, werd ik met liet grootste eerbetoon ontvangen. En daar velen mij al hadden gezien op den dag toen ik liun oorlogsbodems wegnam, vonden ze mij niet zoo erg groot. Ik bleef den heelen dag en ter mijner eere zong een zangeres 's avonds in den prachtigen tuin van liet paleis van den koning de mooiste liederen. Toen ik bij het slot hiervan in mijn handen klapte, maakte dit zoo'n vreeselijk kabaal, dat alle dames flauw vielen en er liccl wat menschen den anderen dag verkouden waren van den vreèsclijken wind en tocht, dien ik met het klappen had gemaakt. VOLKSKARAKTERS. Nationaal werk bij uitnemendheid. Eindelijk zal dan liet langverwachte standaard werk over onze volkskarakters verschijnen. Nog eenige dagen slechts en in alle Boekwinkels van Nederland zal het werk te zien zijn. Het werk is samengesteld onder redactie van Anne de Vries en Drs. P. J. Meertens en draagt den titel: „De Xederlandsehe Volkskarakters". Met deze uitgave wordt een zeer bijzonder prachtwerk aangeboden, zooals er nog geen bestaat. Zooals er nog geen bestaat, hierop dient vooral den nadruk te worden gelegd. Men zou anders misschien geneigd zi jn zoo op het eerste liooren te in enen, dat het een boek is over het landschap, of een folkloriscli of historisch boek, of een reeks novellen, kortom iets, zooals er reeds bestaat. Niets van dat alles. Dit werk biedt iets geheel nieuws: een beschrij ving van liet Nederlandsche volkskarakter in al 7,ijn rijke, wonderlijke scliakeeringen, een psycho logie van het Nederlandsche volk in zijn geheel en in zijn bijzondere locale openbaringen. liet begrip „Nederlandsche volk" is dan zóó uil gebreid opgevat, dat ook de Noordelijke helft van België, waar Viaamsch-Nederlandsch gespro ken wordt en waarvan de bewoners een otlinolo- giselie eenheid vormen met de bevolking van Nederland, behandeld wordt. Het boek is zóó opgezet: van elke streek of stad, die in haar geheel een typisch onderscheiden eigen karakter vertoont, is een beschrijving van dat streekkarakter of stadskarakter gegeven door een deskundige, d.w.z. öf door iemand, die in die streek of stad geboren en getogen is, öf door ie mand, die in de beschreven streek jarenlang woont. In alle gevallen dus door auteurs, die de bevolking van de beschreven streek door en door kennen. En in deze groote verscheidenheid van volks aard in de verschillende streken en steden openbaart zich toch het ééne Nederlandsche volkskarakter, waarover Dr. Th. van Schelven een interessant hoofdstuk schrijft. Wie de Nederlanders wil leeren kennen, wie de menschen van een bepaalde streek of stad wil leeren kennen, is aangewezen op dit boek. Het is 'n werk, dat om verschillende redenen groote belang stelling zal wekken. Ten eerste is er een practische reden. De predi kant, de R.K. geestelijke, de onderwijzer, de leeraar de arts, de advocaat, de zakenman of wie ook, die zich vestigt in een andere streek van het land, dan waar hij geboren is, zal er op uit zijn om de bevol king van de voor hem vreemde streek in haar aard en karakter te leeren kennen, omdat dit voor zijn ambt of beroep van het allergrootste belang is. Want hij moet wetenzóó zijn de menschen hier en dus moet ik ze zóó aanpakken. Voor al deze groe pen is het dus een werk van practische beteekenis. In de tweede plaats is er de genegenheids reden. Ieder, die naar een vreemde plaats ver trekt. houdt graag contact met zijn geboorte grond. En alles wat over zijn geboortestreek of -plaats gezegd wordt of geschreven, boezemt hem belang is. En wie in de streek van zijn geboorte blijft wonen, voelt zich er één mee, is er trotsch op, en hoort en leest er graag wat over. Voor deze beide groepen, bij wie de genegenheid, die liefde voor hun geboorteplek en zijn bevolking groot is. is deze nieuwe uitgave wel een heel belangrijk prachtwerk. Wij zeiden boven, dat de schrijvers van het bock allen deskundigen zijn inzake hun onderwerp. Daar komt nog iets bij, wat de aantrekkelijkheid van het boek sterk bevordertde meeste schrijvers zijn heel bekend en hun namen staan er borg voor, dat liier eersterangs werk geboden wordt. Iets heel bijzonders is bereikt met de prachtige foto's, waarmede dit werk is verlucht. Niet minder dan 60 groote fotografieën zijn opgenomen, alle vervaardigd door den kunstenaar Willem van Malsen, die maandenlang heel Nederland en Vlaan deren heeft doorgezworven speciaal voor het maken van opnamen voor dit werk en die in totaal pl.m. 400 foto's nam. Daaruit is een keuze gedaan van 60 foto's. Bij elke bijdrage zijn twee foto's opge nomen: één van een man en één van een vrouw, die heiden typische vertegenwoordigers zijn van die bevolking der streek of stad, waartoe zij be- hooren. J. Moerman (bewoners van Noordwest-Overijsel), Jac. Gazenbeek (Veluweaars), G. J. Klokman (Achterhoekers), K. Lantermans (Betuwnaars), Dr. P. H. Rittcr Jr. (Utrechtenaren), Floris Vos (bewoners van het Gooi). Dr. J. P. Kruijt (Noord- Hollanders), Dr. H. Polak (Amsterdammers), Jo Ypma (Zuid-Hollanders en West-Utrechte naren), Emmy van Lokhorst (Hagenaars), B. Stroman (Rotterdammers), P. J. Meertens (Zeeu wen), Corn. J. F. Slootmans (West-Brabanders), Antoon Coolen (Oost-Brabanders), Dr. W. Rou- kens (Limburgers), A. Wapenaar (Noordzee- visschers), Ali van WijheSmeding, (Zuiderzec- visschers), Dr. W. Pee (West- en Franseh Vlamin gen), Prof. Dr. Paul de Keijser (Oost-Vlamingen, Prof. Dr. Paul de Keijser (Gentenaren). Dr. R. Sterkens (bewoners der Antwerpsche Kempen). Dr. Paula Sterkens-Cieters (Antwerpenaren), Henri Pauwels (Viaamsch-Brabanders), Cypriaan Ver- havert (Brusselaars), Lambert Swerts (Limbur gers), Dr. J. Leydesdorff (Nederlandsche Joden), Willem van Malsen (het Nederlandsche gelaat). Voor dit door-en-door Nederlandsche boek zal zonder twijfel buitengewone belangstelling zijn in alle kringen van de Nederlandsche bevolking en bij Nederlanders van de meest uiteenloopende richtingen. Het is een aantrekkelijk boek voor allen, die van de Nederlandsche stam zijn, een nationaal werk bij uitnemendheid. Uitgeefster us J. H. Kok N.V. te Kampen. Wij ontvingen: Het Maart-nummer van „Meisjesleven", maand blad voor de vrouwelijke Nederlandsche Jeugd, onder leiding van Willy Pétillonuitgave Hollandia- Drukkerij N.V. te Baarn. Het Maart-nummer van het „Tijdschrift voor Parapsychologie", gewijd aan de studie van het occultisme in zijn vollen omvang; uitgever Emil Wegelein, Heuvellaan 15, Bussum. Het Maart-nummer van „Fordwereld", maand blad ge wij d aan Transport en Toerisme; redactie en administratie Postbus 425, Amsterdam. „Detective", 'n boek in courantvorm, uitgeverij Scliuyt te Baarn, behandelt in zijn jongste num mer „Het Mysterie van de Malverne Diamanten", van Leonard R. Gribbe. Het Nationaal Jongeren Verbond, Centraal Rureau Javastraat 44a, 's-Gravenliage, zond ons een drietel brochures: „Sluit U aan", een opwekking als lid of be gunstiger toe te treden; „De Historische Wording van ons huidige Ned.- Indië, onze rechten daarginder", en „De Historische Wording en de huidige betee kenis van Ned. West-Indië" (Suriname en de Ned. Antillen), beiden eigen uitgaven van den schrijver, den Generaal-majoor K. N. I. L. b. d. Cli. Kiès, opgedragen aan liet Nat. Jongeren Verbond, en verkrijgbaar ii 20 cent per stuk bij het Centraal Bureau bovengenoemd. Nummer 5 van „Stijl", tijdschrift voor AVoning- inriehting, uitgegeven door de Firma J. A. Bos kamp -Zn., binnen-architcctuur, Bloemendaal scheweg 257, Overvcen. De schrijver(sters) van dit prachtwerk zijn: Dr. Til. van Schelven (Nederlanders), K. ter Laan (Groningers), J. I'. Wiersma (Friezen), Anne de Vries (Drenten), Mr. G. J. ter Kuile Sr. (bewoners van Twente en Oost-Salland), H.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3