PRESTO I Waterverf Fa. A.VERNOUT C. H. C. VOS D. J. JANSSE INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Vrijdag 13 Mei 1938 VOOR WAS EN VAAT Christelijke School voor L.O. en U.L.O. - Bloemendaal Plakkaatverf DAMAVE Burgerlijke Stand. Uitsluitend Heerenkappersbedrijf 2 r w S&cfits 5 cis yze-J fi<a£ HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! PR0.1?0203A Busken Huet te Bloemendaal. bl— Het was dezer weken juist 70 jaar geleden, dat Busken Huet met vrouw en kind van Bloemen daal afscheid nam. Een belangrijke levensperiode werd afgesloten, Nederland zou hem niet blijvend terugzien: na de Haarlemsche en Bloemendaalsche jaren (18511868) volgden de 8 Indische, daarna nog 10 Parijsclie en in Frankrijk's hoofdstad is hij den lsten Mei 1886 in den ouderdom van 59 jaren met de pen in de hand plotseling overleden. „Op 23 April (1868) verlaten wij Sorgh-Vliet, schrijft hij aan Multatuli. Hat zal een weemoedig oogenblik zijn, want juist in dit seizoen is het te Bloemendaal zoo lief". Bloemendaal is dan 5 jaar zijn gelukkige woonplaats geweest, eerst (des zomers) in het, gelukkig nog intact gebleven, kleine „Bellevue" nog altijd in het bezit van de familie Houtgraaf ter plaatse waar de toenmalige kale Kleverlaan uit de laagte naar den duinzoom ging opklimmen; daarna, recht tegenover de plek waar de Beeklaan (door het gemeentebestuur later omgedoopt in Busken Huetlaan) op den grooten weg uitkomt op „Sorgh- vliet" minder aanzienlijk toen dan in den tegen- woordigen staat), dat in dien tijd eveneens het eigendom was van een andere tak der familie Houtgraaf. Van deze huizen uit toog Busken Huet dagelijks naar het Bureau van de Oprechte Haarlemmer Courant, waaraan hij als redacteur voor het Buitenland sinds 1862 verbonden was. In deze huizen heeft hij zijn bewonderenswaardige Kro nieken en Kritieken geschreven, die reeks van opstellen voor het tijdschrift de Gids, waarnaar letterkundig Nederland maand na maand met gespannen verwachting uitzag. Hier ontstonden zijn artikelen over Van Lennep, Nicolaas Beets, Ter Haar, Van Zeggelen, Koetsveld, over Pierson's „Richting en Leven", over Renau's „Leven van Jezus". Hier is het zoo vermaard geworden „Avondje aan 't Hof" geboren en zijn niet minder opzienbarend artikel „De Tweede Kamer en de Staatsbegrooting van 1865". Later volgden zijn „Ernst of Kortswijl", waarmede hij van Lcnnep's Klaasje Zevenster" onder handen nam en zijn „Ongevraagd Advies" waarmede hij zich mengde in den strijd tusschen Dr. A. Pierson en Reville over de levens-vatbaarheid der moderne partij in de Christelijke Kerk. Onvervaard en onver moeid was de pen in de weer van den wakkeren, veeleischenden wachter, den ondeugenden en oprechten vaderlandschen criticus, vijand van middelmatigheid, onvermoeid strijder voor de eer der vaderlandsche letteren. Huet was uit zijn aard een kluizenaar. Hij was geen vriend van uitgebreide conversatie en zweeg in groote gezelschappen of keek onver schillig toe. Een teruggetrokken leven leek hem. Hij hield van het land en de rust, hij was een man van gezellig huiselijk leven en had een be gaafde vrouw (Anne van der Tholl) en een aardig kind, hij kon, ver van de menschen, voort gaan met niemand te ontzien, hij had geest en bij zijn strijd den lust, het succes en de troost van zijn pen. En vooral hier in Bloemendaal ontbloeide de vriendschap met Potgieter, die van zulk een groote beteekenis is geweest voor beiden. o Ongeval. bl- Op het bouwwerk aan den Bloemendaal- sclieweg hoek Zijlweg werd een arbeider bij het lossen van groote ijzeren balken van een auto, door een schuivende balk getroffen. Dr. Immink, die den arbeider onderzocht, constateerde eenige niet ernstige kneuzingen en ontvellingen en deed den man per auto naar diens woning te Amster dam vervoeren. Lenteuitvoering van „Volkszang' Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- ïabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJÉSTRAAT 88. Groote keuzeTuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. „Volkszang" vierde j.l. Dinsdagavond onder groote belangstelling, ook van de zijde van het Haarlemsche publiek, in het „Jeugdhuis" aan de Donkere Laan, haar jaarlijkscli Lente-feest. De wanden der zaal en het podium waren voor dit festijn op smaakvolle en zwierige wijze met lentebloemen versierd en op een groot schild, door groen en bloem omlijst, prijkte de dichter lijke bekentenis van Guido Gezelle: „Mij spreekt de bloemme een tale." In liet midden der zaal was een ruimte opengelaten voor de uitvoering van verschillende rij-dansen; langs deze ri: mte zaten aan drie zijden de toeschouwers, terwijl aan de vierde zijde de heer de Nobel op een tijdelijk podium achter zijn piano had plaats genomen. Bereidwillig werden den aanwezigen een keurig liederenboek voor dezen avond ten gebruike ge geven, zoodat ieder de liederen kon meezingen. De heer D. Kuiper heette als voorzitter van „Volkszang"*; de aanwezigen welkom en bracht bij voorbaat dank aan den heer Henk v. d. Wateren vooT. diens bereidwilligheid, dezen avond met zijn (gezelschap diverse volksdansen rond den Meiboom te willeft uitvoeren; eveneens dankte hij de dames en heereri, die de zaal met bloemen versierd hadden. Ook herinnerde spr. er aan, dat „Volkszang" a.s. Maandagavond (eveneens in dit „Jeugdhuis") een radio-uitzending voor de N.C.R.V. zal geven. Ten slotte verzocht hij den heer P. de Nobel met de uitvoering te willen aanvangen. Op de bekende pittige manier, waarop deze zangleeraar zijn discipelen vermag aan te vuren en te begeesteren en waarbij hij zoowel als dirigent en als conferencier, de aandacht gespannen weet te houden, liet hij zijn koor en verdere aanwezigen een bloemlezing liederen zingen, die de schoonheid der lente verkondigen, zooals „Lente-boden", „Sneeuwklokjes" (P. A. de Genestet, muziek P. de Nobel), „Mij spreekt de blomme een tale" (Guido Gezelle, muziek C%th. van Rennes) en anderen. Bij dit samenzingen had Geert Dils zich ergens „verdekt opgesteld", zooals de heer de Nobel verzekerde; doeli men zond een deputatie om hem uit zijn schuilhoek te halen en met ver- eischt eerbetoon naar het podium'te geleiden. Een donderend applaus begroette zijn binnentreden. door den voorzitter bij zijn slot- en dankwoord ook voor hen, die geen lid van „Volkszang" zijn, nog eens krachtig herinnerd werd. B. Heider-der-Zee-Fonds „Dorus Rijkers". bl Het secretariaat van het Ilelder-der-Zee- fonds „Dorus Rijkers" heeft het genoegen u mede te deelen, dat de netto-opbrengst der collecte in de gemeente Bloemendaal bedroeg: f 188.(9. Aan allen, die hebben medegewerkt tot het verkrijgen van dit mooie resultaat wordt langs dezen weg hartelijk dank gebracht. Arbeidsbeurs. WITTE PANTALONS voor Tennis en Cricket Satin kwaliteitf 4.25 Gabardine kwaliteit f 5.75 ZEILJUMPERS met groote kraag en ritssluiting f 8.75 - f 5.25 ZEILPANTALONS in gemakkelijke modellen f 8.25 f 5 00 OLIEKIELENf 5.25 OLIE BROEKENf 4.75 DE SPECIAALZAAK Paarlaarsleeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem Geert Dils vergastte zijn gehoor op een trits van oubollige, meerendeels Vlaamsche en oud- Nederlandsche liederen, na, als passende inleiding een schoon lentelied gegeven te hebben. Het applaus was nog niet van de lucht, of de „Mei boom" werd de zaal binnengedragen: een slanke boomstam, waarom in bevallige spiralen, bloem slingers geworpen waren en wiens top gekroond was door een sierlijke, wuivende boeket, waarvan een krans van zijden linten afhing. Het geheel was een geschenk van- en vervaardigd door de familie A. Kranenburg, Bergweg, Bloemendaal, die hiervoor een verdiende dankbetuiging van den voorzitter ontving. Het was de groep, die onder leiding van Henk v. d. Wateren, verschil lende rij-dansen ingestudeerd had, welke de symbolische handeling van het planten van den Meiboom, verrichtte en de vreugde-.dansen rond deze uitvoerde. De zes dames, allen in geel costuum gekleed, de beide heeren in een wit sportpak, voerden de vaak ingewikkelde en stellig vermoeien de dansfiguren, feilloos en met gratie uit. Ter afwisseling demonstreerden een dame en een heer te samen een oud-Engelsche dans, de z.g. „pijpendans". Vroeger werd die niet door vrouwen gedanst, maar sinds er thans geen pijp bij gerookt wordt, is ook voor de schoone sekse deze dans be schikbaar. Zij doet aan de bekende eiër-dans denken; de eieren op den vloer, zijn hierbij door steenen pijpen vervangen en de kunst is nu, dezen onder de snelle en sierlijk danspassen niet te breken. Dien avond sneuvelde slechts één der acht pijpen. Een andere karakteristieke dans van oude afkomst werd door de geheele groep gedanst, die daarbij klinkende belletjes rond de enkels be vestigd hadden en bont-kleurige doeken zwaaiden. De uitwerking heette onfeilbaar: zij verdrijft het gure weder en de booze winden en laat de lieve lente binnen komen. Hopen we, dat het nuttig effect in den loop der eeuwen niet verminderd is! Dat deze dansgroep een levendige bijval ten deel viel, behoeft geen betoog. Vóór en na de pauze werden samenzang, dans en solo-zang (deze laatste van Geert Dils) op deze voorgaand» wijze voortgezet en het oogenblik van scheiden brak voor velen nog te vroeg aan, hoewel het uur reeds ver gevorderd was. Men trooste zich echter met de gedachte, a.s. Maandag elkaar op „Volkszang" weer te kunnen ontmoeten, een ui zicht, waaraan, BOSCH- EN DUINLAAN 1a - EINDPUNT BUS C Mor de nieuwe cursus, die 1 September begint, mondeling of schriftelijk bij het Hoofd der School, TJ. K. ROOSJEN, Zomerzorgerlaan 5, Tel. 22866 blZaterdag j.l. stonden bij de arbeidsbeurs alhier ingeschreven 178 mannelijke en 4 vrouwe lijke personen, in totaal 182 werkzoekenden, ge splitst als volgt: Loodgieters2 Timmerlieden5 Schilders1 Metselaars4 Opperlieden3 Grondwerkers7 Electriciens11 Monteurs (div. soorten)14 Bankwerkers2 Chauffeurs16 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders. 50 Handels- en kantoorpersoneel19 Losse arbeiders41 Diverse beroepen17 waaronder 2 dames. waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 9 12 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Muziekavond in het Jeugdhuis. blVrijdagavond werd voor een geheel gevulde zaal van het Jeugdhuis een muziekavond gegeven door het Bloemendaalsch Meisjeskoor onder de leiding van mej. Riek van der Velden en het Dameskoor „Cantabile" onder leiding van mej. Annie Schoen. Het Bloemendaalsch Meisjeskoor onderscheidt twee klassen, de heel jeugdige, en de wat oudere meisjes, die elk afzonderlijk optraden en met hun zang de talrijke aanwezigen bekoorden. De onge kunstelde wijsjes van de kleinen verwierven het meeste applaus, evenals de twee debutantjes, Loesje Lankamp en Truüsje Cassée die met een keurige révérence voor de haar gebrachte hulde dankten. Het dameskoor „Cantabile" kwam er na een zwak a capella gezongen nummer beter in, toen mej. Schoen haar koor op de vleugel begeleidde. Aan het slotnummer werkten de drie koren mede en gaven met „Van de zeven Zonnestraaltjes" van Cath. van Rennes een waardige apotheose van den avond. De beide dirigenten luisterden de uitvoering op met twee vier-handig gespeelde, en gevoelvol voorgedragen sonaten van Mozart en Schubert. Mej. Schoen zong na de pauze twee soli, waar van „Avond-Mijmering" wel het hoogtepunt vormde. De dames Van der Velden en Schoen werden beiden met een armvol bouquetten verrast! VAN LOF VOOR PUBLIEKE WERKEN EN OOK VAN ONDANKBAARHEID. Zoowel voor wat de gemeente bezig is tot stand te brengen bij de hotels Van Ouds het Raadhuis en Roozendaal, beoosten de Herv. Kerk te Bloemen daal en op de weilanden beoosten het vervallen Binnenpad, hoort men nauwelijks iets anders dan lof. Op de voormalige Gelirelsgronden is heel een nieuwe stad verrezen. Daardoor is eenigszins tege moet gekomen aan de bezwaren die de Overveen- sche winkeliers opperden tegen het oprichten van gemeentewege of met gemeente-steun van 7 winkelhuizen aan het nieuwe dorpsplein ter plaatse waar vroeger de to) stond en het weiland in de diepte lag. Ook o.i. weegt de verrassend snelle wasdom der nieuwe tuinstad achter het Raadhuis ruimschoots opjgtegenjden aanvankelijk voor de Overveensehe winkeliers gevaarlijk schijnenden bouw der nieuwe winkelhuizen. Overveen zou er het meest op vooruitgaan als de perceeien Oost waarts van „Van ouds het Raadhuis" successie velijk in handen van de gemeente kwamen, zoodat het hotel met een tuin als op een eiland kwanj te staan; dat zou (we zien nu b.v. een vijftig jaar vooruit) een mooie enl,vée der gemeente vormen <>&n Haarlem uit. Ook het mooie aspect, dat de omgev ing van het Raadhuis (Oostzijde) van het Oosten uit maakt is zeer bijzonder. Bloemendaal (wijk Overveen) komt daar nu als hoogliggend duiDdorp goed uit. Duidelijk blijkt nu hoe de Bloemendaalscheweg ligt op de teen van liet duin. Het bruggetje over de aldaar gegraven vijver, een goede waterberging, is deels van metselsteen, deels van goedkoope maar leelijke hoogovenslakken gemaakt. Die slakken zullen echter spoedig door den invloed der atmos feer een andere tint en kleur aannemen, terwijl men ook door bloeiende klimplanten de zijstukken der fc-ug zal kunnen camoufleeren. De bewoners van liet 011de Binnenpad ter plaatse hebben hunne nederige arbeiderswoningen zien promoveeren tot schitterende parkwoningen, die, wat ligging betreft zich thans naet de mooiste villa's in onze gemeente kunnen meten. Men zal het niet gelooven, maar toch is het waar, dat een enkele der bewoners aldaar nog ondankbaar is, omdat (het kostte hem bovendien niets) de gemeente ter plaatse een «ardig gazon met heesters en sierstam metjes heeft aangelegd. Men moet maar durven! De snooiiaard! Hartelijkheid is toch maar alles! 10 Jubileum in het Provinciaal Ziekenhuis. bl— Op Donderdag 19 Mei a.s. hoopt de heer Th. Bandsma den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar geleden zijn werkzaamheden in het Prov. Ziekenhuis als leerling-verpleger begon. Het zal dezen ijverigen ambtenaar, die in den loop der jaren, door zijn eenvoud veler sympathie won, op dien dag zeker niet aan belangstelling van meerdere zijden ontbreken. Steeds voorhanden, in tuben 1 Olieverf 5 - Bloemendaalscheweg 53 Bloemendaalscheweg 255 V/ij maken vsn Uw oude hoed een mooie nieuwe hoed. F* WILLEM P. WIL HELM IN ASTRAAT IS VERVORMEN' VERVEN1 STOOM EN Eindexamens Kennemer Lyceum. blDe minister van Ondeiwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aangewezen als deskundige, tevens lid der conimjssiën belast met het afnemen van de eindexamens aan liet Kennerr.et Lyceum te Bloemendaal: voor de afd. Hoogere Burger school A, op 2, 4, 5, 6, 7 en 8 Jul*: mej* Dr. G. van der Molen te Aerdenhout, J. van Dijk te Amersfoort, Mr. P. H. Poser te 's-Gravenhage voor de afd. Hoogerre Burgerschool B op 13, 14, 15, 16 en 18 Juli: Dr. Th. Strengere te Utrecht en Mr. N. Stufkens te De Bilt. Nationale Reclasseeringsdag. blDe Zaterdag j.l. gehouden collecte en speldjesdag ten bate van de Nationale Iteclas- seering heeft de mooie som van ruim f 603.op gebracht. Examens. blVóór het doctoraal txamen 2e gedeelte vee-artsenijkunde slaagde onze plaatsgenoot de heer F. Hiemstra, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nederl. Natuurhistorische Verecniging, Afd. Haarlem en Omstreken. Zondag 15 Mei: Excursie naai de duinen van Wijk aan Zee, onder leid'ng van den voorzitter. Vertrek trein uit Haarlem 9.03 (retour Beverwijk). In Beverwijk, op liet Stationsplein, stapt men op de bus naar Wijk aan Zee. Degenen die per fiets gaan, vertrekken 8.30 van Kennemcrplein en rijd-n over Velserpont langs papierfabriek door Rooswijk naar Wijk aan Zee, waar zij om pl.in. 9.45 uur bij de kerk de overige deelnemers ontmoeten. Toegang tot de duinen f 0.10 per persoon. Terug in Haarlem pl.m. half twee. Geboren: J. M. M. Kenbcek-Bclitz, dochter. A. M. van Haaster-Meskers, dochter. T!i. Hulsbosch- Warmerdam, zoen. Ondertrouwd: J. A. Fritzlin en A. J. J. Beijer. M. Chmelnitzki en D. tolin genoemd Kühn. R. Dufour en H. van Ilali. Geliuwd: J. van der Hoeven en R. Tuininga. Overleden: H. C. P. Bosch, 71 jaar, cclitg. van J. P. Thijsse. F. A. J. Ilandoe, 78 jaar, over leden te Haarlem. A. Th. de Rooij, 45 jaar. Uw drogist verkoopt thans ook RODONT doodelijk voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee Per doos 40 cent. D 75 Bezoekt U ook eens het van Lambrecht van Dalenlaan 9a le zijstraat links achter Rollandslaan

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2