VULPEN HOUDERS HUIS Fa.A. Vernout Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. GENIET VAN DE ZON WW, Gevonden Voorwerpen. D. J. JANSSE TELEF. 11979 Burgerlijke Stand. Agenda. Predikbeurten. Verdelg met hel feillooze rattenvergif »lLLil3x_ Caat Uw Bedden en Matrassen REPAREEREN bij HGNSBEEK Vrijdag 10 Juni 1938 OA VIND JE NIET? HET IS EEN OUDE DIE IK HEB LATEN VERVORMEN BV FIRMA WIIHELMINASTRAAT 16, 61— Gevonden en terug te bekomen bij: Ds. Van Dijk, Kerkplein, een contactsleuteltje; Helle- mink, Leidschestraat 123b, Haarlem, een gevloch ten riem; G. Jonker, Hotje van Stoel 5, een blauwe damesregenjas; Spating, Rustenburgerweg 22, een heerenrijwiel; De Vreeze, Dr. D. Bakkerlaan 72, een étui met kam en spiegel; Wilmering, Pr. Hendriklaan 88, een Lipssleutel; W. Heinken, Oranje Nassaulaan 98, een stuk steigertouw; Drukkerij Timmer, De Genestetweg 23, een vul penhouder; J. v. d. Pol, Zijlweg 267, Haarlem, een vulpotlood en een étui met potlooden; U. Gross, Clematislaan 6, een schildpad; Kaars Sypesteyn, Leeuwerikenlaan 12, een Holl. herdershond; A. Rijbroek, Cearalaan 8, een springtouw; Nijkerk, Pr. Mauritslaan 109, een hondje; Nijhof, Bloemen- daalseheweg 185, een damesring; Kennel Kleist, Houtvaart Haarlem, een jonge zwarte hond; Hillerman, Geweerstraat 3, Haarlem, een porte- monnaie met inhoud; J. v. Dam, Gen. Botha - straat 38, Haarlem, een damestaschje met inhoud; Mulder, Bosch en Duinlaan 6, een ceintuur; Kennel Haerlem, een wit hondje; Boeree, Prins Hendriklaan 62, een portemonnaie met inhoud; T. Romp, MiddenTuindorplaan 21, Haarlem, een complet-damesjas; Schutte, Dahlialaan 33, een portemonnaie met inhoud; Ouwejan, Rijnegom- laan 52, een dameshandschoen; Rozendaal, Hoof- manstraat 18, Haarlem, een zadeldekje Van der Zwaag, Zaanstraat 87 II, Amsterdam, een porte feuille met inhoud. Politiebureau Overveen: portemonnaie met inhoud: muts, jurk, zonnebril, im. diamanten oorbel, hondenriem, sleutels, handschoen. Post Aerdenhout: handschoen, regenjas, hals doekje. Port strand: rijwielachterlicht, étui met foto's, rozenkrans, ceintuur, kinderschopje, muts. Politie-bureau Overveen: een belastingmerk; Dierenbescherming Haarlem, een jonge zwarte hond. o Bekendmaking. bl— Het Hoofd van Politie, als bedoeld in Art. 1 van het Vreemdelingenreglement, in de gemeente Bloemendaal, Gezien Art. 4 van voornoemd reglement, vordert le. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Bloemendaal en die tusschen 1 Maart en 6 Juni 1938 Nederland zijn binnengekomen, zich aan onderstaand adres aanmelden vóór 16 Juni 1938; 2e. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of'vertoeven in de gemeente Bloemendaal en die na 6 Juni 1938 Nederland binnenkomen, zich binnen 10 dagen na binnen komst aan onderstaand adres aanmelden. Herinnerd zij, dat onverkort blijft de verplich ting van den vreemdeling om zich binnen 2 x 24 uur aan te melden, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kun nen worden getroffen ten aanzien van den vreem deling, die voornoemde aanmeldingsplicht niet nakomt, vormt overtreding van de vorenomsclire- ven bepalingen het strafbare feit, genoemd in Art. 26 van het Vreemdelingen-reglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De aanmelding moet geschieden: Bureau van Politie te Overveen, afd. Vreemdelingendienst. Bloemendaal, 5 Juni 1938. De Commissaris van Politie. Hoofd van Politie voornoemd, HIEMSTRA. o Versleten banden. blDoor de autopolitie werd een auto in beslag genomen, waarvan de banden geheel versleten waren, zoodat de wagen verkeersgevaar opleverde. Timmerman, Aannemer Tel. 12464, Haarlem Zonneschermen- en Mar- quizenfabrlek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw bekleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordljnen. Gen. Cronjéstraat 88. Groote keuze Tuin parasols, Tuinmeubels, Strandtenten, enz. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Villa „Dulnwljk". blDe groote villa „Duinwijk", gelegen aan den Bloemendaalscheweg tegenover het Raadhuis, is door bemiddeling van Stoel's Woningbureau in haar geheel verkocht. De villa blijft dus haar bestemming behouden, terwijl het groote bijbehoo- rende terrein nu onverkaveld blijft. De restauratie- en verbouwingsplannen zijn opgedragen aan den architect J. A. van Asdonk te Bloemendaal. Van de ladder gevailen. blEen timmerman, zekere J. uit Haarlem, die werkzaamheden verrichtte aan een woning aan de Braziliëlaan, had zijn hamer op een laddersport gehangen. Toen hij de ladder afdaalde, was hij den hamer echter vergeten, met het gevolg, dat hij juist er op stapte en een val van ca. 4 m. maakte. Hij kwam daarbij met zijn rug terecht op een laag balken. Dr. Oldenborgh onderzocht den gevallene, die over pijn in z'n rug klaagde en per ziekenauto van Mathot naar het St. Johannes de Deo Zieken huis te Haarlem werd vervoerd. o Verkoop Zomerpostzegels. blDe heer Gratama, voorzitter van het Comité Zomerpostzegels, bericht ons dat deze zegels in het vervolg zullen verkrijgbaar blijven in liet post kantoor aan den Schoterweg, terwijl het tentje waar deze zegels tevoren verkocht werden ver plaatst is naar het postkantoor te Bloemendaal. o Verbetering. blIn ons bericht over den heer Beunder, als arrangeur van bloemwerken in ons vorig nummer stond o.m. vermeld dat een firma te Gent op de intern, bloemententoonstelling aldaar, door het kunstig werk van den heer Beunder een eerste prijs verwierf, Men leze hiervoorDeze firma verwierf bovendien een bijzondere premie, uitgeloofd door de Konink lijke Maatschappij Avenu Horticole voor de mooiste arrangeering van Belgische planten. i. aan strand, bos en hel. En als U nu reeds bij Hoenderdos de kolen besteld hebt tegen de voordelige voorjaarsprijzen, ge niet U dubbel! Doe 't nog heden G e b o r e n: S. J. E. H. H. C. Heijn-Bachigalou- pi Tourniaire, dochter; M. C. A. Marcelis-van Heijningen, zoon; M. A. R. H. Mooren-Giesemann. zoon. Ondertrouwd: J. Oldenburg en A. van der Kooij. W. G. Hermes en A. E. Schuttevaér. J. Dekker en M. A. Heijstek. Gehuwd: W. H. Hoijer met A. H. L. Kutzleb. Overleden: Geene. Orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk. blTe beginnen met Donderdag 16 Juni a.s. zal door den organist van de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, den heer Piet Halsema om de 14 dagen een orgelbespeling worden gegeven in het kerkgebouw van bovengenoemde gemeente. Deze bespelingen vangen aan om 8.15 uur en zijn gratis toegankelijk terwijl de bezoekers zich 10 cent van een programma kunnen voorzien. Op de eerste bespeling werkt als solist mede de heer L. de Graaff, violist bij de H.O.V. o Minerva, Examens in Handelscorrespondentie. Bovengenoemde Vereeniging neemt examen af op Zaterdag 2 Juli, des namiddags van 2 tot 6 uur, ö.a. te Amsterdam. Inschrijving tot 25 Juni bij den Administrateur, H. Kohier, v. Baerlestraat 166, Amsterdam-Z. Luxor Sound Theater: „De passagier des doods", met Peter Lorre, Brian Donlevy, Helen Wood, Ralph Morgan en Thomas Beck. Cinema Palace: „Bruiloft in Waikiki", met Bing Crosby, Bob Burns, Martha Raye, Shirley Ross, George Barbier en Leif Erikson. „De melody uit het verleden", met Brigitte Horney, Willy Birgel, Hans Brausewetter, Frans Hals-theater: „Sterren-parade", met Theo Lingen, Karl Ludwig Diehl, Lil Dagover, Willy Forst en vele anderen. Rembrandt-theater: „De school des levens", met Kathe von Nagy, Theo Lingen, Hans Moser, Lucie Englisch, Ilse Werner, Elfride Datzik en Hans Holt ONBELEMMERDE TOEGANG TOT HET LAND HUISHOUDELIJK GEBRUIK VAN DEN NEDER- LANDSCHEN BODEM. Wij achten het in verband met hetgeen wij vorige week mededeelden, voor velen onzer lezers van belang iets mede te deelen omtrent de bewe ging, waarin de heeren Verweij en De Clercq elkan der als geestverwanten hebben gevonden. Wij ont- leenen daartoe het volgende van het Mei-nummer van „De Uitweg" een maandblad waarvoor op het oogenblik intensief propaganda wordt gemaakt en waarop men zich voor f 1.per jaar (of meer) kan abonneeren aan het adres van den heer M. Sluyter, Joh. Verhulstweg 62, Santpoort-station. Wij beweren. 1. Dat de grond voor een ieder volstrekt onmis baar is om te leven, te werken, te wonen. 2. Dat de voorraad aan grond, om aan, op en in te werken, té bebouwen en te bewonen, vele malen grooter is dan voor de behoeften aller volken noodig is, zoodat hij ook in onze samenlevingen een „vrij" goed zou kunnen wezen, zoo als het water en de lucht. 3. Dat de grond echter door afsluiting van den vrijen toegang, uit kracht van een wel wettelijk, doeh daarom niet minder onrecht-matig eigendoms recht, een kunstmatige zeldzaamheid heeft, ver kregen. 4. Dat het recht van beschikking over méér grond dan de beschikker zelf, om te werken en te wonen behoeft, een onrecht is, voorzoover dit een ander verhindert in den vrijen toegang tot den grond. 5. Dat ons tegenwoordig grondeigendomsrecht, dat het grootgrondeigendom wettigt, den grond eigenaar in onze samenleving tot een monopolist en de grond tot een monopoliegoed maakt. 6. Dat het bezit van een monopolie van het vol strekt onmisbare den monopolist de macht over leven en dood over alle anderen verleent. 7. Dat het grondmonopolie de grondslag van het kapitaalmonopolie is. 8. Dat de massa der (tengevolge van deze mono polies) bezitloozen en economische afhankelijkheid leven van een relatief kleine groep van monopo listen-kapitalisten, die haar „werkgevers" zijn, voor zoo ver en zoolang deze daarbij belang hebben. 9. Dat het grondmonopolie de laatste oorzaak is, zoowel van de gedwongen loondienstverhouding met loonen, die de massa niet in staat stellen zooveel waarde uit de markt te nemen, als zij door hun arbeid aan het product toevoegen, als van de werkloosheid, die een gedeelte der bezitlooze massa buiten de arbeidsgemeenschap sluit. (Er kan niet aan hun arbeid worden verdiend en de toegang tot de productiemiddelen is hun, als ge volg van het monopolie, ontzegd). 10. Dat in het grondmonopolie de oorzaak ligt van de sociale ongelijkheid (armoede te midden van overvloed), den klassenstrijd (tegenstelling van belangen der arbeiders en der ondernemers-kapi talisten;, der crisis (de massa kan met haar loon niet terugkoopen wat zij met haar arbeid voort bracht), het export-industrialisatie (zal de winst behouden blijven, dan moeten in het buitenland afzetmarkten worden gezocht, niettegenstaande ér in het binnenland vele onbevredigde behoeften zijn) en de oorlogen onze belangen moeten worden beschermd). Wij weten. Dat bevrijding van den grond uit het monopolistisch grondeigendomsrecht en overgaan in het gebruiksbezit van hen, die hem noodig hebben voor hun arbeid en ter bewoning, de koopkracht van alle werkenden ver- hoogen, de werkloosheid op heffen, de vrije concur rentie herstellen, de algemeene welvaart mogelijk maken zal, de klassentegenstelling zal doen verdwij nen, de koopkracht der massa zal verhoogen, een koop krachtige nooit verzadigde binnenmarkt zal scheppen en den hoofdwortel van den oorlog zal afsnijden. Wij willen. a. Binnenlandsche kolonisatie als het aangewe zen middel om de afhankelijke bevolking in den landbouw in den ruimsten zin, aan de macht van het monopolie te onttrekken, daar zij daardoor tot economische zelfstandigheid wordt gebracht op eigen hoeve en in eigen bedrijf. b. Een iiooge belasting op de waarde van den blooten grond in stad en land, waardoor de grond prijzen zullen dalen en het aanbod van grond zal toenemen. Wat er verder zal geschieden. Naar mate de binnenlandsche kolonisatie voort schrijdt, treedt ten platte lande in de plaats van den landloozen arbeider de zelfstandige boer (alleen of in coöperatief verband) d.w.z. de koopkracht van de bevolking in den landbouw stijgt. Het arbeidsloos inkomen uit pacht slinkt meer cn meer weg. De stedelijke loonen stijgen in evenredigheid, daar de vraag naar de massa-voortbrengselen der industrie toeneemt, terwijl gelijktijdig de druk op de stedelijke arbeidsmarkt, welke te voren door de matelooze toestrooming der land proletariërs werd uitgeoefend, wordt opgeheven. Het arbeidsloos inkomen uit kapitaalwinst (rente) en (grond-)huur verdwijnt. Waar echter in stad en land de massa met haar inkomen van de markt kan nemen wat zij er met haar arbeid op brengt, daar is geen crisis mogelijk doch stijgt bij iedere bevolkingsvermeerdering en verbetering der techniek de welvaart van allen, daar zij aller koopkracht gelijkelijk verhoogen. Aldaar is „werkloosheid" onbekend. Wij zijn te allen tijde bereid om zoowel de theo retische juistheid en de practische uitvoerbaarheid van de in het bovenstaande uitgesproken denkbeel den en beweringen te bewijzen als de theoretissche onjuistheid en de practische onuitvoerbaarheid aan te toonen van alle middelen en systemen, die in onzen tijd, uit partij-ideologieën of op grond van theoretische eenzijdigheden en utopische om doordachtheden, als en tot oplossing van het sociale vraagstuk worden gepropageerd en waarmede vaak te goeder trouw, doch daarom niet minder tot verderfelijke verwarring der geesten de massa wordt verleid en de waarheid voor haar wordt verduisterd. Deze waarheid, dat het grondmonopolie de eenige oorzaak van haar diepe economische ellende en de daaruit volgende verwording is en alleen de verbreking daarvan haar verlossen kan. Bloemendaalscheweg 53 Bloemendaalscheweg 2 5i» Telefoon: 23039- 22292 ZONDAG 12 JUNI 1938. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. J. de Zwaan, hoogleeraar te Leiden. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitz. golfl. 245.9 m. Ned. Prot. Bond, geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popeliaan, Kinheimpark), v.m. 10 uur Gezongen H. Mis. Donderdag H. Sacramentsdag. Uitstelling van het H. Sacrament van 2.307.30 n.m. Gelegenheid tot meditatie.8 uur n.m. Medi tatie eri Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. M. M. den Hertog, Den Haag. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10 uur Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleeraar te Leiden. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer C. Redert. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5.30 uur Dr. W. G. Harrenstein. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10 uur Ds. 0. H. Brandt. Donderdag n.m. 7% uur (Weeshuis), dezelfde. Eglise Wallonne, Pas de Service. Gem. Gods v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer Jeninga van IJmuiden. Donderdag n.m. 8 uur (W. GeldelooZepad 14), Bijbellezing en bidstond. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur de heer H. de Wit, hulpprediker te Noordwolde. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Catech.Zondag 22. Zondagsschool 12.301.30 uur Openb. school Tetterodestr. hoek Santpoortstr.Jongens- elub (tot 12 jaar),Woensdag 78, idem boven 12 jaar Woensdag 89; Meisjesclub (tot 12 jaar) Woensdag 45.30, idem boven 12 jaar Maandag 78.30; Bibliotheek (voor kind. en volw.) Vrijdag 78, Bibl. en alle clubs in de I,otterstraat 4. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Catech. Zondag 22. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Catech. Zondag 23. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. Siertsema. N.m. 5 uur de heer H. de Wit. Catech. Zondag 23. Geref. Kerk in Hersteld Verband, v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed, van Zandvoort. N.m. 5 uur Ds. R. Dijkstra, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, v.m. 10 uur Kinderdienst. ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10% uur Ds. H. C. v. d. Brink. N.m. 5 uur geen dienst. ^^"radiCALI: HATTENDOOD^- Uw drogist verkoopt thans ook ROD O NT doodelijk voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee. Per doos 40 cent. D 75 KRUISSTRAAT 18 TELEFOON 15484

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2