Adverteeren Doet Verkoopen KING PEPERMUNT Gulliver's Reizen. L. POUWER Sport en Spel. Vrijdag 10 Juni 1938 met het feiiiooze rattenvergif REPAREEREN bij HONSBEEK Van de Leestafel. Ingezonden. Jacket- *Benoodigdkeden H. SCHOLTE, HAARLEM Naamplaten - Stempels WIJNANDS VAN RENSEN Het tennisseizoen begint oemendaalscheweg 53 oemendaalscheweg 255 ilefoon: 23039- 22292 ÏG 12 JUNI 1938. OEMENDAAL. •m. 10 uur Prof. Dr. J. de aar te Leiden. i en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. o-uitz. golfl. 245.9 m. ;n dienst. (Popeiiaan, Kinheimpark), ezongen II. Mis. Sacramentsdag. Uitstelling rament van 2.307.30 n.m. meditatie.8 uur n.m. Medi- (ERVEEN. ■m. 10 uur Ds. M. M. den ag. 1DENH0UT. v.m. 10 uur Prof. Dr. J. an den Brink, hoogleeraar te VTPOORT. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. ■m. 10 uur de heer C. Redert. 45 en n.m. 5.30 uur Dr. W. rri. 10% uur Ds. C. H. Brandt. 7 uur (Weeshuis), dezelfde, s de Service. n n.m. 5 uur de heer Jeninga 8 uur (W. Geldeloozepad 14), bidstond. ersingelkcrk) v.m. 10 uur de hulpprediker te Noordwolde. Boeyinga. Catech.Zondag 22. 2.301.30 uur Openb. school tek Santpoortstr.Jongens- ),AVoensdag 78, idem boven ag 89; Meisjesclub (tot 12 4r5.30. idem boven 12 jaar 30; Bibliotheek (voor kind. g 78, Bibl. en alle clubs in 4. Iminakerk) v.m. 10 uur Ds. 5 uur Ds. Siertsema. Catech. Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. 5 uur Ds. Hoorweg. Catech. fosterkerk) v.m. 10 uur Ds. 5 uur de heer H. de Wit. 23. eld Verband, v.m. 10 uur Ds. 3, van Zandvoort. R. Dijkstra, Ned. Herv. pred. \m. 10% uur Ds. H. C. v. d. ur geen dienst. \\T4A dden en Matrassen TELEFOON 15484 De natuurzuivere rj om te genieten om U te verkwikken! FIRMA TONNEMA Cie SNEEK „De Laatste Vijf uren van Oostenrijk", door Eugène Lennhof (geb. f 1.90), uitgave Hollandia-Drukkerij N.V., Baarn. Wij ontvingen dit reeds eerder door ons aan gekondigde boek, waarin Eugène Lennhoff, de bekende hoofdredacteur van de voormalige Oostenrijksche „Telegraph", een overzicht geeft Van de gebeurtenissen, die zich voor de recente „Anschlus" hebben afgespeeld. Hoewel hij dit boek geschreven heeft in den gemoedstoestand van den Oostenrijker die zijn vaderland heeft zien sterven, is hij geheel objectief gebleven, daar het zooals hij in zijn nawoord onder meer schrijft, zijn bedoeling is geweest, feiten te vermelden en zoodoende de publieke opinie te helpen voorlichten. En naar onze meening, de naam van den schrijver staat hier bovendien borg voor, is hij voorzoover het geschrevene nu reeds aan de historische waarheid getoetst kan worden, hierin geslaagd. Lennhoff, geroutineerd journalist als hij is, kent de waarde van de actualiteit en hij heeft daarom niet geaarzeld, hoewel'zijn eigen wereld weggevaagd was en hij in een nieuw land heeft moeten beginnen, dit boek op zijn schrijfmachine te gaan tikkende kroniek van Oostenrijk's laatste uren; uren die hij besteedde aan gesprekken met ministers, militairen, gezanten en arbeiders- leiders, in zijn hoofdredacteurskamer, in. regee- ringsgebouwen en koffiehuizen. Door deze ervaringen en door zijn intieme con tact met het diplomatieke- en politieke leven van Oostenrijk, door zijn positie en zijn persoonlijk heid, die hem in aanraking brachten met de lei dende staatslieden, is het hem mogelijk geweest den achtergrond van dit wereldgebeuren te be lichten. De Nederlandsche bewerking is van de hand van mej. Mr. E. W. Broekman. Twee uitgaven van „Haerlem". De vereeniging „Haerlem" heeft een geïllustreerd boekje uitgegeven over door 17e eeuwsche Haar- lemsche Meesters geschilderde Wevers werkplaatsen en een van kaartjes voorziene leidraad bij het maken van wandelingen door Oud-Haarlem. Dr. A. Heppner geeft in het boekje „Wevers- werkplaatsen" aan, dat er samenhang bestond tusschen den bloei van het wevershandwerk in de 17e eeuw en de onderwerpen, die de Haarlemsche schilders uit dien tijd behandelden. De wevers waren goed-gesitueerd en konden dus een afzet gebied vormen. De schrijver toont aan de hand van zestien afbeeldingen op onderhoudende wijze aan, dat door schilders als Cornelis Decker, A. van Ostade en Thomas Wijck, stukken met dit typische handwerk tot onderwerp vervaardigd zijn, die uit kunstzinnig en historisch oogpunt van belang zijn. Vele geschiedkundige bijzonderheden worden door Dr. Heppner terloops medegedeeld, zoodat afbeeldingen en tekst een mooien kijk geven op het werk en de omgeving van deze oude ambachts lieden. Mevrouw J. M. Sterck-Proot maakt het den lief hebbers van oude architectuur door haar boekje „Rondgangen door Haarlem" gemakkelijk, om in Wij deel en hierbij mede, dat voor Santpoort, Advertentiën en kruidnooten voor ons blad, met ingang van heden, behalve aan ons bureau te Bloemen- daal, eveneens bezorgd kunnen wor den bij den heer Bruno Klauwersstraat 16, Santpoort Station de hoofdstad van Noordholland veel schoons te genieten. Na een inleiding over de gebouwen en bouw stijlen, die men in 't algemeen in Haarlem aantreft, werkt de schrijfster een vijftal wandelingen uit. Deze tochtjes, die op een half uur a drie kwartier berekend zijn, beginnen allen bij ee Groote Markt. Voorzoover dat in het kleine bestek van dit boek je gaat, worden bijzonderheden van de oudste gebouwen, zooals het stadhuis, de kerken en overblijfselen van kloosters uit de Middeleeuwen beschreven, terwijl ook aan latere bouwwerken, o.a. de hofjes, en aan hun verbouwingen, aandacht geschonken wordt. Wie aan de hand van de kaartjes dit boekje langs grachten, straten en pleinen wandelt, kan verzekerd zijn van interessante excursies en zal de zakelijke toelichtingen van Mevr. Sterck-Proot ten zeerste waardeeren. De Erven F. Bohn N.V. te Haarlem gaf beide uitgaven een passend uiterlijk en een verzorgden druk. „Wat is dat". De dertiende aflevering van „Wat is dat?", de Encyclopedie voor Jongeren, begint met Idylle en eindigt met Java, de veertiende aflevering loopt van Java tot Kerkelijke Goederen. De gekleurde platen in deze afleveringen 13 en 14 behooren bij Jacht en Kaketoe. In de dertiende aflevering van „Wat is dat?", de Encyclopedie voor Jongeren, lezen wij o.m. interessante artikelen over IJshockey, Ijsver maak, Ikatten, Ilias. Impregneren met twee duidelijke foto's. Het interessante volk der Inca's wordt uitvoeriger behandeld. Dan Indianen, bij zonder aardig geïllustreerd, een artikel over Indië met mooie landschapsfoto's, Industrie met een fotomontage van een groote fabriek; eenige klei nere artikelen, afbeeldingen van oude en moderne Initialen, Inkt met foto's van een Nederlandsche Inkfabriek; insecten, Islam, Israël. Het volgende uitvoerige artikel over Israël wordt interessant geïllusteerd. De letter J begint met Jaar, waarna een uit voerig artikel over Jaarbeurs, mooie foto's bij Jacht (de „Piet Hein"), Jacobijnen, een aardige teekening bij Jan volgt; Japan met foto's wordt uitvoeriger behandeld, evenals Java, Jeruzalem, Prinses Juliana, Kaas, Kaffers, Kalender, Kalk, Kameel, Kamerplanten, Kampeeren en Kamper Uien. Daarna volgen artikelen over Kant, Kapok, Kapsels, Kardinaal, Karolingische Sagen, Karst- verschijnselen, Katoen, Katten, Helen Keiler, Kerkelijke Goederen, waarbij o.m. illustratie's werden afgedrukt bij Kanaal, Kant, Kapok, Karakorum, Karbouw, Kasrtverschijnselen, Kata falk, Katten en Kerk. Wij kunnen natuurlijk geen volledige bespreking geven van alles, wat in deze afleveringen afgedrukt is en deden slechts een greep, teneinde een indruk te geven van dit standaardwerk voor de Neder landsche jeugd van tien tot dertien jaar. Een leef tijdsgrens is eigenlijk niet te stellen, want wij zijn er zeker van, dat de ouders ook met genoegen in dit alleraardigste boek zullen lezen en er al lezende nog wat uit zullen opsteken. „Elswoutnieuws. Daar het onmogelijk is om in de maand Juni het Elswoutnieuws te doen verschijnen, zal naar men ons mededeelt, in plaats daarvan begin Juli een gecombineerd groot kampnummer verschij- landsliefde en een pracht-katholick, die groote Europeaan vol idealen, deze edele humanist, zou voor alles geschikt zijn geweest, alleen niet voor de politiek. Nog minder voor dictator." Zijn vrouw, Sari Johasz schreef twee hoofd stukken van dit boek, gebeurtenissen, die zij van nabij meemaakte, n.l. den moord op Dollfuss en de Frauenfeld-affaire. Hier bespeurt men, dat er een vrouw aan het woord is, hier is het gevoel gekomen bij het ver stand, dat haar man leidde bij het schrijven van dit werk, dat tal van onbekende en verbijsterende feiten geeft. Als men dit boek gelezen heeft, begrijpt men volledig, hoe dit lot zich over Oostenrijk vol trokken heeft. Uitgave: N.V. „Het Nederlandsche Boekhuis' Langestraat 70, Tilburg. Bloempjesdag „Sonnevanck". Ieder ként wel het Clir. Sanatorium „Sonne vanck" voor T.b.c.-lijders te Harderwijk. Reeds meer dan 230 personen van alle gezindten uit alle provinciën worden daar verpleegd. Er zijn echter heel veel personen die het verplegingsgeld, hoewel reeds zeer laag gesteld, niet kunnen betalen. Aan het Sanatorium is gelukkig een suppletie fonds verbonden, dat die mensehen te hulp komt. Voor dit fonds nu wordt 15 Juni a.s. een bloemp jesdag gehouden. Wij wekken u op, hieraan mede te werken, door met een blijmoedig hart uwe gaven in de busjes te offeren. Mocht u bereid zijn dit fonds met een halfjaarlijksche bijdrage te blijven steunen, ver zoeken wij u vriendelijk een briefje met naam en bedrag in het busje te werpen. Het Plaatselijk Comité. Juhfisz Andor en Juhüsz Sari. Dit is geschied in Oostenrijk. Van Sera- jewo tot Berchtesgaden. Vit het Hon- gaarsch door Frans Schneiders. Finis AustriaeDit is het motief waarop de Hon- gaarsche journalist Andor Johasz zijn boek „Dit is geschied in Oostenrijk" schreef. Hij had met zijn vrouw en compagnon vele jaren van zeer nabij te maken gehad met het Oostenrijksche politieke leven. Hij had de ge varen, welke deze politiek bedreigden, zien naderen op de wegen der roode vakvereenigingen en der Heimwehren en deze gevaren zeer dikwijls be sproken met mannen als Seipel, Schober, Frauen- feld, Dollfuss en Schnuschnigg. En toen het einde van Oostenrijk op dien historischen datum van 11 Maart j.l. gekomen was, zag hij duidelijk en helder de lijnen, waarlangs de gebeurtenissen waren gegaan tot dit punt: het einde van Oostenrijk's zelfstandig bestaan. Streng en objectief deze lijnen volgende schreef hij toen de politieke geschiedenis van Oostenrijk. Hij beschreef niet alleen de feiten, zooals hij deze had waargenomen de opstanden der socialisten en nationaal-socialisten, de moord op Dollfuss maar hij beschreef oorzaak en gevolg van deze feiten, hij legde daartusschen het logisch verband en toonde op deze wijze allerduidelijkst de poli tieke fouten, welke sinds de vestiging der Oosten rijksche republiek op elkaar waren gestapeld. Zoo is er een boek ontstaan, dat verbijsterend den langzamen en onafzienbaren ondergang van een volk toont, welks lot in Berchtesgaden be zegeld werd. Een lot, waardoor de volkeren en regeeringen nu nog in spanning en onrust ver- keeren en welks politieke beteekenis voor de toekomst van Europa haast niet te schatten is. Maar Juhdsz bewijst in zijn prachtig geschreven, brandend actueele boek aan de hand van feiten, waarbij hij geen personen spaart, dat Oostenrijk's politiek in twintig jaren onafwendaar tot de Anschluss heeft geleid. Hij beschrijft den invloed der roode vakver eenigingen, hij zet in klare taal de oorzaken der opeenvolgende revoluties uiteen, hij beschrijft deze, niet om den lezer sensatie te verschaffen, maar om te bewijzen hoe politieke fouten zich tenslotte hebben gewroken. Hij spreekt met Seipel, met Schober, met Seitz, met Frauenfeld, met Fey, met Dollfuss, met Schuschnigg en met al de mannen, die eens een rol speelden in Oostenrijk's politiek. De vriendschapsbanden met velen van hen doen hem de objectiviteit niet uit het oog ver liezen, hij beschrijft hun karakter, maar legt even openlijk de vinger op hun politieke fouten. Zoo begint hij het hoofdstuk over Schuschnigg daar waar deze past in de politieke geschiedenis van Oostenrijk aldus: „Schuschnigg, eerlijk van top tot teen, van een stralende intelligentie, brandend van vader De Zandvoortsche Politie-Sportvereeniging or ganiseert in samenwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Zaterdag 2 Juli a.s. een 30 km. wandeltocht in de mooie om geving van Zandvoort. Over het parcours worden momenteel nog besprekingen gevoerd. De start heeft plaats des namiddags om 3 uur op het Badhuisplein. Voor dezen wedstrijd zijn tal van schitterende prijzen beschikbaar gesteld. De deel name per persoon bedraagt 60 et., terwijl de datum van inschrijving sluit op 29 Juni a.s. De E.H.B.O. wordt verzorgd door leden van de Zandvoortsche Reddingsbrigade. RACKET-OLIE f 0.40 -HOEZEN vanaf f 0.35 -PERSEN f 0.80 -KOFFERS f 4.75 GIERSTRAAT 59 - TELEF. 11524 Zandvoortsche Politie-Sportvereeniging. Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393, Bakenessergrachl 27, Haarlem Vleesch, groente, aardappelen Idem met soep of toespijs Idem met soep en toespijs (Omzetbelasting en bezorgloon - 0.90 f 1.05 f 1.20 inbegrepen Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen Ie kwaliteiten en roomboter. Aanmeldingen worden ingewacht bij den secre taris van de wandelcommissie, den heer Smouter, Dr. Gerkestraat 48zwart, Zandvoort. Daar het parcours zeer fraai belooft te worden, zal de deelname zeker zéér groot zijn.! Korfbalclub „Sport Vereent". BloemendaalSantpoort. Seer.: Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.). Gespeeld: Zondag 5 Juni: S.V. adsp.Groen Geel adsp. resp. 014 en 21. Maandag 6 Juni: S.V. 3T.H.B. 3 22; S.V. 2 —S.V. 5 1—3. Te spelen: Zondag 12 Juni gaan we naar Bilt- hoven per autobus, alwaar tegen de club van dien naam wedstrijden worden gespeeld. Woensdag 15 Juni Aurora 4S.V. 4, 7 uur. Aangenomen als lid: Mej. C. Bloemendaal, Groenweg 2, IJmuiden (O). Voorgesteld door het Bestuur als lid: de heer A. Schaap, Noordlaan 6, Bloemendaal. Voorgesteld door den heer M. Rip als adspirant: Meina Timmer, Buitenrustlaan 8, Haarlem. Bestuursvergadering Woensdag 15 Juni, om 8 uur ten huize van den secretaris. Oefenen: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne Telefoon 17256 Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging. Door de Bloemendaalsche Gymnastiek vereeni ging worden athletiek wedstrijden georganiseerd voor bij het Kon. Ned. Gymn. Verbond aangeslo ten vereenigingen. De wedstrijden worden gehou den op Zondag 10 Juli a.s. op het gem. Sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem. De aanvang is bepaald op 1.30 (zoo noodig 1. uur). Het programma omvat A. Dames100 M., 4 x 100 M. estafette, estafette 200,100, 80, 60 M., hoogspringen m.a., verspringen m.a., Duitsehe driesprong, kogelstooten, speerwer pen, Discuswerpen. B. Heeren: 100 M, 400 M, 800 M, 3000 M, 4 X100 M. estafette, Zweedsche estafette (400, 300, 200, 100 M.), hoogspringen m.a., verspringen m.a., hink-stap-sprong, kogelstooten, speerwerpen, dis cuswerpen. Het inschrijfgeld bedraagt f 0.25 per persoon en per nummer cn f 0.75 per estafetteploeg. De in schrijving sluit Zaterdag 25 Juni a.s., laatste post bij F. J. Rikkerink, Vosmaerstraat 86 te Haarlem. Inschrijvingen, welke niet vergezeld gaan van het verschuldigde inschrijfgeld, worden terzijde gelegd. Laat Uw rackets besnaren bij een vakman in het SPORTHUIS TENUYL Schoterweg 27. 105. Op een dag graasde het kleine vee op het gras veld achter het huis. Gulliver en zijn kinderen lagen op hun buik erbij om hen goed te bekijken. Niemand zag Bobbie, de hond van den buurman, die snuffelend zijn kop door een gat van de schut ting stak. Plotseling zag Bobbie met zijn zwarte schitterende oogjes, wat zijn neus rook. Hijgend en puffend wrong hij zijn dik lijfje door het nauwe gat. En vóór Gulliver goed wist wat er gebeurde, zag hij een klein zwart dik hondje, dat met woe dende sprongen op het kleine vee toeschoot. 106. In een grooten kring draafde Bobbie om de beesten heen. Maar de koeien en de schapen waren ook niet van gisterenMet z'n allen vielen ze Bobbii aan. Met hun hoorns stootten de kwade stieren der blaffenden hond van achteren aan, die jankenc in de hoogte sprong. De koeien begonnen t< loeien en de schapen trapten met hun pooter vinnig naar Bob. Gulliver stond wanhopig met d< handen in het haar. Zijn zoon probeerde den honr te bevrijden van de woedende stieren, terwijl zijl dochtertje het vee weer langzamerhand op hei grasveld terugdreef.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3