REIS LECTUUR Fa. A. Vernout Gezellig is dat Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. D. J. JANSSE Zondagmorgen 2 v r ij d a g 24 Juni Ï938 Van de Leestafel. Caat Uu> Bedden en Matrassen REPAREEREN bij HONSBEEK Ingezonden. zoo met een boek of handwerkje In de zon. Maar straks in het hoekje bij de haard, die zoo'n be haaglijke warmte geeft dank zij de kolen van HOENDERDOS, Is dat niet even gezellig? En nu die brandstoffen bestellen beteekent een niet geringe besparing op die uitgaven. De voordeelige voorj aars- prijzen gelden nog tot en met 30 JUNI. TELEFOON 11979 Verjaardagsconcert Prins Bernhard. blWoensdag a.s., den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, wordt avonds 8 uur in de tent in het Bloemendaalsehe Bosch, een concert aan geboden door de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei". De Chr. Harmonievereeniging „Sursum", directeur de heer J. A. Meng zal de volgende num mers uitvoeren: 1. Psalm 47arr. J. A. Meng. 2. Wilhelmus (oude Toonzetting), Valerius 8. Lippe-Detmold-Marscli L. Siede 4. Melina, Ouverture Aug. Eenhaes 5. LargoG. F. Hanfjel 6. La vie laborieuse, Fantaisie G. Gadenne 7. Jeunesse, FantaisieJac. Martin 8. Marche NationaleLouis de Morée 9. Un Jour de Fête, Ouvert. E. J. Scliweinsberg 10. Prés et Bois, Fantaisie G. Gadenne 11. Fantaisie-Ballet L. J. de Schepper 12. Neêrlands Jubelmarsch S. P. v. Leeuwen Kon. Nederl. Maatschappij v. Tuinb. en Plantkunde. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. Onderlinge Bloemen- en Planten- tentoonstclling ter viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling. blEvenals bij vorige jubilea zal bovenge noemde afdeeling haar 20-jarig bestaan vieren door het houden van een Onderlinge Bloemen- en Plantententoonstelling, welke dit jaar zal worden gehouden in het gebouvr „Domi" te Overveen op 10. 17 en 18 September. Waar een dergelijke tentoonstelling aan haar leden een welkome gelegenheid geeft om te toonen, wat zij op het gebied van 't kweeken van bloemen en planten vermogen te presteeren en wat daar mede hier bereikt kan worden, mag verwacht worden, dat zij in ruime mate zal bijdragen onze Bloemendaalsehe bloemen- en plantenliefhebbers te sterken in hun pogingen onze gemeente door de voortbrengselen van hun kennis en ijver te versieren, zoodat het bestuur verwacht, dat vele inwoners onzer gemeente en andere belang stellenden deze plannen welwillend gezind zullen zijn. Daar echter het organiseeren van een dergelijke tentoonstelling veel zal vragen van de financiën dezer afdeeling, zou het bestuur het zeer waar- deeren, wanneer men hieraan uiting zou willen geven door het schenken van een geldelijke bij drage of het uitloven van prijzen. Gepromoveerd. blDeze week promoveerde aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam mej. Tine E. Leene te Overveen tot doctor in de Plant- en Dierkunde op een proefschrift getiteld: „The Portunidae of the Siboga-Expedition". De jonge doctor ver kreeg hierbij het predicaatcum laude. Dr. Leene is lerares aan de Chr. H.B.S. A te Amsterdam. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Het Montessori-onderwijs in de Kleuterschool. bl- In het gebouw der Bloemendaalsehe Mon tessorischool, Vijverweg 27, wordt heden Vrijdag avond te 8 uur een lezing gehouden door Mevr. B. AlmaWillemse over „Het Montessori-onder wijs in de leuterschool". Aan het einde van dezen avond zal een kort filmpje eenige aardige momenten uit de klas laten zien. Er zal tevens gelegenheid zijn tot bezichti ging van het materiaal. De belangstellenden zijn welkom. o Orgelbespeling. bl— Donderdag 30 Juni a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk alhier een orgelbespeling gehouden door den heer Piet Halsema, met medewerking van Mej. Nelly de Bock, sopraan. De toegang is vrij. Ned. Natuurhist. Vereen, afd. Haarlem en omstreken Dinsdagavond 28 Junirondgang door Tliijsse's Hof, Bloemendaal, onder leiding van den Voor zitter, van 7.308.30. Samenkomen: des avonds half acht ingang Tliijsse's Hof, Bloemendaal. Zaterdag 2 Juliwandeling door de A.W. Duinen, onder leiding van den heer C. Sipkes. Samenkomen: n.m. 3 uur aan den ingang van de Amsterd. Waterleiding, aan de Vogelenzang- scheweg. Fietsen kunnen daar gestald worden. Zij, die pl.m. half 6 willen terugkeeren, zullen daartoe in de gelegenheid zijn. Bij mooi weer, kan, in onderling overleg, de excursie worden voortgezet tot zonsondergang. Die deelnemers, moeten dus mondvoorraad meenemen. Houders van wandelkaarten worden verzocht, deze te willen medebrengen. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen bl— Zondagmiddag werd in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan examen afge nomen voor de diploma's A en B van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkeleingen. Door 50 candidaten werd aan dit examen deelgenomen, waarvan 8 candidaten werden afgewezen en 42 candidaten slaagden. Eén candidaat voor het voor bereidend diploma werd afgewezen. Voor examen van diploma A slaagden: mej. J. M. de Moov, mevrouw M. Buddingh-van Vleuten, mej. J. Gil'tay en I. Jager, allen van de Bloemen daalsehe Reddingsbrigade; mej. E. van Mierlo, mej. J. C. Stamnes, mej. M. J. Veen en de lieeren W. Beukenkamp, J. W. van Nie, J. P. Terol, J. L. Vos en mej. H. de Jong, allen van de Haarlemsclie Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Voor het examen van diploma B slaagden: W. Brakel, R. J. Bruseker, G. Koome, A. J. v. d. Meer, Jr., A. Meyer, N. Oudshoorn, H. Renout, P. Ver- nout, C. H. Vrugt, N. D. Warmerdam en mej. G. Wielenga, allen van de Haarlemsche Reddings brigade voor Drenkelingen. P. W. WALLER, f blIn den ouderdom van 69 jaar is Zondag alhier overleden de heer P. W. Waller, Officier in de Orde van Oranje Nassau en Officier in de Orde van de Kroon van België. De heer Waller was indertijd lid van het Olym pisch Comité en is penningmeester van de Olym pische Spelen geweest, toen deze te Amsterdam gehouden werden. De overledene was ook eerelid van de Kon. Ned. Jachtvereeniging „Nimrod" en vele jaren penning meester van de afd. Bloemendaal van Tuinbouw en Plantkunde. De crematie van het stoffelijk overschot heeft Woensdag j.l. te Wcsterveld plaats gevonden. Opdracht. blDoor de Vereeniging tot oprichting en Instandhouding van Lagere Nijverheidsscholen te Amsterdam, is aan de fa. G. J. Evers te Bloemen daal opgedragen voor de som van f 104.770.-—, het bouwen van een nieuwe Huishoud- en Industrie school aan de Meeuwenlaan te Amsterdam-Noord. Examens. bl— De heer J. Boesveld te Overveen slaagde voor deel I van het notarieel-examen. Mej. H. J. Roukema te Santpoort slaagde voor het examen Vroedvrouw. Been gebroken. Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CR0NJÉSTRAAT 88. Groote keuzeTuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. 1,1Op den hoek BloemendaalscliewegHarten- lustlaan kwamen van twee verschillende kanten gelijktijdig een bus van de N.Z.H.T.M. en een motorrijder uit Katwijk aan. Nadat zij aanvanke lijk aan elkander voorrang wilden verleenen, doch geen van beiden er gebruik van maakten, trokken zij beiden weer op, maar toen was een botsing onvermijdelijk. De motorrijder, zekere L. H. uit Katwijk, moest het, hoewel hij feitelijk voor rang had, ontgelden: zijn linker been geraakte tus schen den vallenden motor bekneld en brak. Nadat Dr. Beusekom de eerste hulp had verleend, werd de patiënt per ziekenauto van Mathot naar het St. Joannes de Deo Ziekenhuis te Haarlem ge bracht. Tegen den busbestuurder die voorrang had moeten verleenen, werd proces-verbaal opge maakt. 0 Alweer de gevaarlijke bocht. blEen 15-jarig Amsterdamsch meisje is Zondag j.l. het slachtoffer geworden van den ge vaarlijken bocht bij Blokland, op den Hooge Duin en Daalscheweg. Zij reed met veel vaart de helling af, doch kwam in den bocht met haar fietspedaal in aanraking met het trottoir. Zij sloeg over den kop tegen een ijzeren hek, en kreeg een ernstige wonde boven het rechteroog, een gespleten boven lip, verschillende kleinere verwondingen en een lichte hersenschudding. Nadat zij door Dr. Lütge ter plaatse verbonden was, is zij per auto naar het Amsterdamsch Binnengasthuis vervoerd. HET BOEK DAT DE BEKRONING VERWIERF. „Het Uilenhuls" door W. Arondéus. N.V. Uitgevers-Mij. „Kosmos", Amsterdam. Het door velen met belangstelling tegemoet geziene antwoord op de vraag: welk is naar het oordeel der lieeren Dirk Coster, Antoon Goo ien, A. M. de Jong, C. J. Kelk, Dr. P. H. Ritter Jr. en mej. M. G. van Kranendonk, die tezamen in deze de jury vormden het beste van de inge komen 159 manuscripten op „Kosmos's Eerste lingen Prijsvraag 1937"? Dit antwoord is thans gepubliceerd. Eenstemmig luidde dit oordeel ten gunste van „Het Uilenhuis", waarmede de schrij ver W. Arondéus, debuteert. In haar rapport merkte de jury o.a. op: „Het bevat gedeelten van bepaalde literaire schoonheid. Johannes, jongmensch van goeden huize, stu dent in de medicijnen, en gefortuneerd, één van de „beschermeden" in onze samenleving, die niets van de werkelijkheid weten, de romantische Jo hannes. staat op 'n tweesprong: dóórgaan met een studie, hem door familie-traditie opgedrongen (zijn sinds lang overleden vader was ook genees heer), voor welke studie hij nu vier jaren een steeds kwijnender belangstelling, heeft, óf: zich vrijmaken uit een dwangbuis, waarin de ware roeping, het eindelijk levensdoel, bekneld lag, een vlucht naar stralende geluksbeelden, een toe komst van lichte gedachten en groote daden van schoonheid en triomf, een toekomstkortom, schilder worden!. Als moeder, van een jarenlange ziekte, waarbij zij nooit een werkelijk contact met haar eenig kind gehad heeft, overlijdt, voekt hij dit vérlies als een bevrijding en volgt de roepstem van een lokkend, doch gewaand talent. Ergens in de rumoerige havenbuurt richt hij zich, in een oud en een weinig vervallen huis, waar, in ver vlogen jaren een rijke koopmanschap met stren gen vromen welstand geleefd had, een eigen home en atelier in. En van hieruit begint hij de havenwereld te verkennen, waar, in den dreunenden dag, boot werkers als een leger mieren, de groote schepen, die met stijle rompen aan de kade gevangen lig gen, rusteloos bestormen, waar hijschkranen met trage armen van geknechte giganten, draaien en lasten als geplukte trossen doen rijzen en dalen tusschen dit mierenleger. Maar ook als de avond gevallen de duisternis is ingetreden is, zet hij zijn ontdekkingstocht voort en komt ten langen leste in een straat beland, tusschen het bonte licht van gevaarlijk gekleurde transparanten. Een luide straat, vol van het kwam om alle deuren het falderieren van hoog opgetrokken harmonica's: de vreugdestraat der haven, een lange rij vreugde kwartieren, die ros en bijge kleurd als goedkoope kunstbloemen, met hun beschilderde ramen tot een kermis onder de diepte van den nachthemel opgezet staan: een straat van zeemans-welvaren, van den drank en den vuist, van het brutale vrouwevleesch en zijn ver- getelheden. „Dat is het leven, denkt Johannes, „het volle leven", het is prachtig. Dit is de werkelijkheid, de rest is maar. In die spelonken zet hij argeloos den voet, en drinkt er met roekelooze volle teugen, danst met een zeenimfje, tot het onvermijdelijke zich voltrekt en jaloersche vuisten hem meedoogenloos het lokaal uitwerpen. De buit blijft echter in zijn lianden en ze voert hem troostend en beschermend naar haar kleine poovere kamer. De eerste maal een ervaring, die wonderlijk ver bleef van hemzelve, ver van zijn verlangen, ver ook, later, van zijn herinnering. Zoo ving ook de reeks belevenissen en avonturen aan, die dit verhaal, ongewild overigens, toch tot een thriller van voorname kwaliteit stempelt. Die avonturen gulmineeren in de spannende en angstaanjagende cebeurtenissen, welken zich afspelen in een soort spookhuis, dat door den schrijver met een doop naam uit het abstracte als „Het Uilenhuis" ge noemd wordt. Tusschen die tafereelen vlocht de auteur be schrijvingen in. van het ouderlijk huis, waar o.a. een vriendelijke tante Katrien zoo aandoenlijk zingt van den armen Savoyaard die week- klaagt: „Ver in 't Zuiden ligt mijn Spanje Een andermaal schetst hij de beproevingen en geneugten van den gymnasiast, of de uitbundig heden van een studentenfuif. Met de beeldscherpte van een geslaagde foto weet Arondéus zijn stof vast te leggen: zijn taal is gaaf en bezonken, zijn geest bespiegelend, zijn boek individualistisch. Bizarre vignetten, die de hoofdstukken in leiden, verraden den schilder, die met den schrij ver in één persoon vereenigd is. Het kloeke boek van 225 bladzijden ziet er, als alle uitgaven van „Kosmos", keurig verzorgd uit en is tegen den prijs van ing. f 2.25, geb. f 2.90 KRUISSTRAAT 18 TELEFOON 15484 tegen verkrijgbaar. B. BLOEMENDAAL OVERVEEN Bloemend.weg 53 en 255 Telefoon: 23039 - 22292 Het Brokkenhuis. Gaarne danken we hier hartelijk voor het ge stuurde, en konden deze week nog eens helpen, aan pannen, borden, stoelen, kleeren en schoenen, ook een ledikant en matras. Alles is welkom, en alles kunnen we gebruiken. Een oud Moedertje van 80 jaren kreeg een bed en ledikant, ze had den laatsten tijd op een divan gele gen. Een jonge zieke, die veel aan hoofdpijn leed, ligt nu in den tuin op een zetel met verhoogd hoofd steun, en we hopen dat ze gauw beter wordt. Een vacantie- en een Brederodeduinkind konden we ook aan kleeren helpen, plus een aardigheidje in den vorm van een taschje, wat we wel eens van vriendelijke dames krijgen. Zoo de laatste week pakjes van bruinen boonen, suiker, thee, en speelgoed. Twee dames zorgden daarvoor, en fleurden zoo de uitdeeling op een prettige manier op. Hun zeggen we oprechten dank, en mogen ze doorgaan met vriendelijke ge dachten en gaven, voor ons werk. Hartelijk dank aan allen, en blijft verder aan ons denken. Uit naam van het Brokkenhuis, S. R. B. DAVID'S HARP. Op één na het grootste geheim van het levefi is wel het lijden. Lijden en schuld en dood zijn on begrijpelijk voor ons. Eigenlijk hooren ze niet thuis in het gezonde leven, ze passen niet in onze legkaart. Ze belemmeren den groei. Het zijn de drie onverbiddelijk dichte deuren, die de menscliheid dooi alle eeuwen heen met zooveel vragen, klachten en verwijten hebben bekogeld, dat het haast niet te gelooven is, dat de deuren nog steeds niet kapot zijn. Maar zij zijn nog even gaaf en sterk als op den dag dat de Paradijspoort voorgoed gesloten werd, en geen antwoord op onze eindclooze „Waaroms" dringt door liet' blinde ijzer heen. Toch is er een geheim, dat nog grooter is. Dat is de deur waarachter het onbegrijpelijkste van alles verborgen ligt: de genezing van het lijden. Hoe gaat die in haar werk Hoe is het mogelijk, dat er voor een leed, dat onoverkomelijk en on heelbaar scheen, tóch een troost bestaat, en dat wij den toegang tot dien troost soms mogen vinden „De kennis is mij te wonderbaar, ik kan er niet bij." Dit antwoord van Job alleen kan ook het onze zijn. Maar we weten, dat het bestaat. Die troost, die meer is dan een verzachting, die een kracht is, waardoor alles anders wordt, kan op duizenderlei wijzen komen: door een ge bed, door een eenzame wandeling, door een enkel woord, een boek, een preek of een lied. Maar er is ook die heel bijzondere troost, die alleen een heel enkel niensch ons zonder woorden kan geven, de troost die Saul vond in Davids harp. „De geest des lieeren was van Saul geweken, en een booze geest maakte hem onrustig. Wij zijn ajlen Sauls op onze beurt,* door onzen •ïoogmoed en kleinheid van God verlaten. Wij kennen allen den boozen geest, ieder onzen éigen, die ons verontrust, die ons bedreigt met het ver lies van wat ons het liefste is. De booze geest waart door onzedroomen, hij jaagt ons voort, naar een doel. dat een afgrond blijkt. Hij is ons ont waakte geweten, dat onzen slaap verstoort, omdat wij dat geweten misschien overdag in slaap Susten. Of het is alleen maar het besefIk had een koning moeten zijn, en ik hen het niet. En Wij vluchten vluchten voor de roeping, die ons achtervolgt, en die wij verzaakten. Want het is wel een booze geest, maar toch „een booze geest, door den Heer gezonden Maar dat herkennen wij niet altijd in onze booze droomen, zoomin als Saul dat herkende. Niet ieder mag tot de Jacobserkenning komen: „Waar lijk, de Heer was aan deze plaats, en ik heb het niet geweten." En omdat Saul den Heer niet kon ontdekken in den boozen geest, door Hem gezonden, had hij David noodig om dien Heer, Die van hem ge weken was, terug te vinden. „David nam de harp cn speelde er op; toen kreeg Saul verademing; hij werd beter, en de booze geest week van hem." De muziek van dezen zuiveren mensch is het eenige wat Saul nog redden kan. Zijn eigen snaren heeft hij laten verroesten, maar er is toch nog één snaar in zijn moede hart, die meetrilt, daarom is Saul nog niet verloren. Hij is nog niet zpó van zich zelf vervuld, dat hij heelemaal dicht is. Hij kan nog de balsem aanvaarden van de reinen van hart, hij is nog niet doof voor het lied des levens, dat alle vreugde en alle smart bevat, en door alle eeuwen en alle landen hetzelfde klinkt. Werkelijk reddeloos verloren raakte Saul pas op den dag, dat liij zijn speer slingerde naar het laatste zuivere, dat hem gebleven was: naar Davids harp. Hij wilde niet David vermoorden, maar zijn harp, het laatste op de wereld wat hem aan God herinnerde. Toch was er misschien iets is deze wanhoops daad van het „Ga uit van mij, want ik ben een zondig mensch!" Maar David was geen Jezus, en Saul kon niet gered worden, zooals Petrus gered zou worden toen hij de aanblik van het Heilige hem te machtig werd: David vluchtte. Sindsdien moest Saul hem eeuwig najagen, hij kon niet rusten voor hij den mensch heeft terug gevonden die zijn eenige troost was geweest, Hij maakte zichzelf wijs, dat hij zijn vijand achter volgde, maar in waarheid zocht hij zijn eenigen vriend. Hij kon niet leven zonder Davids harp. daarom moest hij sterven, ook al wilde David zelf hem niet dooden. Er is, ook voor menschen van kleiner formaat dan koning Saul, soms de troost van Davids harp. Het is een wonder, dat we alleen maar stil en roer loos dankbaar kunnen ontvangen. Er is, tenslotte, het allergrootste wonder: dat de rollen an Saul cn David in het gew*one leven soms worden verwisseld: we mogen soms niet alleen Saul, maar ook David zijn; en we weten niet waar het eene ophoudt en het andere begint. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2