REIS LECTUUR Fa. A. Vernout 2 Vrijdag 22 Juli 1938 Maakf Uw fanden parelwii en verfrischf mond Zuinig in i gebruik voordeel igste Bloemendaal. Predikbeurten. Examens. HONSBEEK A. G. G. M. GIORGIS Zn. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Agenda. Stoomwasscherij «Femina» D. J. JANSSE Ongelukken langs den weg. Gevonden Voorwerpen. blGevonden en teru te bekomen bijVan Duin, Vogelenzangscheweg 45, Vogelenzang een autosleutel, ter Voort, Sehroeder v. d. Kolkweg 26. een paardendek, Droog, Ooster Tuindorplaan 7, Haarlem, een glacé bandseboen; de Moei, Roos- veldstraat 16, Haarlem, een vermoedelijk gouden collertje (hartmodel); Zuijderduin, Zijhveg 14, Overveen, een paar blauive handschoenen; Corne- lisse, J. va Gooienstraat 11, Heemstede, een fox- terrier, Janzen, Militairenweg 15 een muiskleurige poes; Versteijnen, Rollandslaan 109, Haarlem, een blauw kindermanteltje; A. Brouwer, Vogelen zangscheweg 346, Vogelenzang, een damesarmband- horloge; v. d. Kemp, Prins Hendriklaan 150, een zilveren damesring; Bronkhorst, Bellamystraat 17, Haarlem, een lederen ceintuur; van der Sluijs, Julianalaan 88, Overveen, een vulpenliouder. Bureau Overveen (alleen op werkdagen van 10 tot 12 uur voormiddags): vulpotlood, speld met hangertje, rozenkrans. Post Aerdenhout: R.K. gebedenboekje, gummi damesregenmantel, belastingmerk, ceintuur. Post Strand: ceintuur, badpak met handdoek, paar kousen, zijden hoofddoek, dasspeld, rozen krans, sigarettenkoker, diverse sleutels, dames kous, schoentje met kous, kindertasehje waarin por- temonnaie, fietsslotsleuteltje, knipmessen, medaille 30 K.M.-marsch. ring met sleutels, belastingmerk. Terug te bekomen bijH. Hofstee, Ivlarenbeek- straat 67, Haarlem, een kosteloos belastingmerk. Koninkshove, Nobelstraat 2, Haarlem, een gedeelte van een kunstgebit. o 14-JARIG MEISJE VERDRONKEN. Aan het stille strand. blWoensdagmiddag ongeveer half vijf waren drie Haarlemsche meisjes, resp.' 14, 12 en 11 jaar oud, gaanjbaden aan het vrije strand nabij Duin en Kruidberg. Het 14-jarige meisje M. L. uit Haarlem, ging te ver in zee; op een gegeven oogen- blik zagen de beide anderen, dat zij zich,niet meer staande kon houden en in gevaar verkeerdehoe wel zij een beetje kon zwemmen, en probeerde de kust te bereiken, lukte haar dit niet. In hun angst klampten de twee anderen, drie mannen om hulp aan, waarvan één echter de strandwaeht waarschuwde, die dadelijk met vijf geoefende zwemmers naar de aangeduide plek toog. Ruim een uur lang zochten zij op grooten afstand de zee af, doch het mocht niet baten: het meisje was niet te vinden. Omstreeks half zeven is het lijk aangespoeld; toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten; het stoffelijk overschot is naar de begraafplaats te Bloemendaal overgebracht. o De Bloemendaalsche Reddingsbrigade trekt er op uit. Ter viering van het vijftienjarig bestaan maakte de Bloemendaalsche Reddingsbrigade j.I. Zondag een schitterende autobustocht naar het Natuurbad te Bilthoven. Het was werkelijk mooi weer. De zon en de blauwe lucht schenen het een pleiziertje te vinden mee te mogen gaan. Het was dan ook een vroo- lijk gezelschap, dat de beide autobussen bevolkte. De Technische Commissie had niet voor niets gevraagd een goede stem mede te brengen. Zij kwam naar voren met een alleraardigst zangbun deltje: „Het Reddingswezen in rijm en maat", een aantal liederen verzameld door den heer A. J. Meijerink. Dit werd den leden uitgedeeld en viel zeer in den smaak. Via Oud-Valkeveen ging het naar de Biltsehe Duinen. Daar was het stoeien en spelen in zon en zwemvijvers tot te gauw, veel te gauw, de auto bussen weer moesten worden opgezocht. Het was een welgeslaagde dag. blDe 22-jarige Amsterdammer M. W. reed met groote vaart den (verboden) afweg naar het strand, aan den kop van den Zeeweg af; een val kon niet uitblijven. W. brak een sleutelbeen; nadat Dr. Inunink de eerste hulp had verleend, kon het slachtoffer per eigen gelegenheid naar huis terugkeeren. Een zeven jarig meisje, dat bij haar 13-jarig zusje op de fietsbagagedrager zat, kwam op den Zeeweg met haar been tusschen de fietsspaken. De politie verbond de opgeloopen wonden. Ook de Hooge Duin en Daalscheweg heeft weer verscheidene slachtoffers geëischt. Een 12-jarige Haarlemsche jongen moest de race naar beneden met een bezeerde rechterpols bekoopen; hij klaagde over pijn in z'n rug en werd per politie-auto naar huis gebracht. Een 12-jarig Amsterdammertje vloog ook tegen het hek en moest met schaafwonden per taxi naar huis gebracht worden. Een 15-jarig Haarlemsch meisje verging het niet beter: liaar fiets werd vernield, en ook zij kreeg diverse vleeschbeschadigingen. Op den hoek Julianalaan-Militaireweg ver zuimde een automobilist voorrang te geven aan een van rechts komenden wielrijder; de laatste kreeg flinke schade aan zijn fiets, de eerste niet aan zijn wagen, maar wel aan zijn portemonnaie. want wegens het niet-verleenen van den v"" eischten voorrang werd hij geverbaliseerd. Een motorrijder, die op den Viersprong te Aerdenhout de regels van den weg in acht trachtte te nemen, waar hij door krachtig remmen aan een wielrijder voorrang poogde te geven, moest deze manoeuvre met een val, een gescheurde pantalon en een ontvelde knie bekoopen. Auto-botsing. blDinsdagmiddag half twee reed de heer Van II., tijdelijk wonende te Aerdenhout, met zijn auto op de Zonnebloemlaan, met een kalm gangetje, in de richting Zandvoorterweg. Hij stak zijn linker richtingwijzer uit en wilde het erf van het perceel waar hij woont oprijden. Achter hem kwam de heer J. H., wonende te Haarlem met zijn auto: deze meende dat de be stuurder van de voorste auto wilde parkeeren. Hij had op hét laatste oogenblik geen gelegenheid om te stoppen: een aanrijding was het gevolg. De heer H. reed tegen de voorste auto aan, die zoo danig werd beschadigd, dat hij moest worden weg gesleept. De bestuurder kreeg een wond aan het hoofd, die door dokter Lauwer werd verbonden, waarna de heer Van H. naar zijn woning werd ge- b'acht. De aut- van den lieer J. H. werd wel bescha digd, doch kon op eigen kracht wegrijden. Hij zelf had geen letsel. ZONDAG 31 JULI 1938. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C Brussaard. Radio-uitz. golfl. 245.9 m. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk v.m. 10uur Gez. H. Mis. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Zaterdag v.m. 7.25 uur Gespr. H. Mis. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring, geen dienst. OVERVEEN. Caat Hu) Bedden en Matrassen REPAREEREN bij KRUISSTRAAT 18 TELEFOON 15484 SCHOORSTEENVEGERS 1 J< RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 blVoor de Ver. van I,eeraren in de Handels wetenschappen slaagde voor de diploma Fransehe handelscorrespondentie de heer R. van Rees Vellinga Jr. te Bloemendaal. Mej. C. C. Lieneman te Bloemendaal behaalde te Zetten liet diploma Huishoudkundige. Voor het M.U.L.O.-examen te Haarlem gehouden, slaagden M. S. van den Bosch en A. W. Cassee, beiden te Bloemendaal. Voor het toelatingsexamen voor de M.T.S. te Haarlem slaagden oa.: Toegelaten tot het eerste jaar der afd. Bouw kunde en Weg- en Waterbouwkunde, theoretici: V. E. H. Balma, Santpoort; L. Limburg, Bloemen daal, II. Mostert, Santpoort; practici: P. A. v. d. Linden, Overveen. Toegelaten tot de afd. Werktuigbouwkunde, eerste studiejaar, theoretici: G. J. Blankevoort, Bloemendaal; tot afd. Vliegtuigbouwkundê, le studiejaar theoretici H. F. van Asselt, Santpoort; II. J. Mulder, Santpoort, Chr. N. Vonk, Overveen. Tot afd. Electrotechniek, le studiejaar theoretici: L. Schroder, Aerdenhout. Tot afd. Scheepsbouwkunde le studiejaar theo retici: J. W. M. Goes, Santpoort; G. Roorda van Eysinga, Bloemendaal. 'Tot afd. Werktuigbouwkunde 2e studiejaar, bijzondere cursus: A. M. Schulte, Overveen. Tot afd. Vliegtuigbouwkundê 2e studiejaar bij zondere cursus: O. V. de Lugt, Bloemendaal. Tot afd. Electrotechniek 2e studiejaar bijzondere cursus: B. Hulsebos, Bloemendaal. Uitgereikt het Getuigschrift vereischt voor toe lating tot het examen voor acte L.V.O. aan C. Hogenbirk, Bloemendaal. Aan de Prot. Clir. Nijverheidsschool te Haarlem werd het getuigschrift Voorbereidende klasse behaald door: D. Beutler, Santpoort, H. v. d. Brink, Overveen, H. Hidding, Santpoort, A. de Hoop, Overveen, L. Sikkers, Bloemendaal, T Zandstra, Overveen, I. Kalde, Santpoort, J. Koenes, Overveen, B. Moerman, Aerdenhout, en A. Slijkhuis, Santpoort. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaagden te Haarlem: C. Boeklagen, A. E. Frericksen en M. A. Verbeek te Santpoort, G. van Apeldoorn en J. M. Spork te Overveen. Ned. Herv. Gem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gcm. v.m. 10 uur Ds. Van Dijk van Bloemendaal. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed. Bevestiging van een ouderling. Geref. Kerk v.m. 9.45 uur de heer J. van Buuren van Baarn, Theol. candidaat. N.m. 5 uur Dr. W. G. Harrenstein. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10.30 uur Ds. G. J. Duij vendag. Eglise Wallonne a 20 h. Service et Sermon présidé par Mr. le pasteur C. Michelin-Moreau de la Haye; 3e collecte pour l'Eglise. Geref. Kerk (H.V.) v.m.10 uur de heer C. Vermaat van Baarn. N.m. 5 uur de heer D. v. d. Plas, Theol. stu dent te Amsterdam. Gem. Gods, geen dienst wegens conferentie te Waubach. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds P. Veenhuizen van Den Helder. N.m. 5 uur Ds. W. L. Milo van Almelo. Om de 14 dagen straatprediking Zaterdags avonds 8 uur op het Pretoriaplein. Zangkoor. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds W. L. Mulo. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. J, W. Siertsema. N.nf. 5 uur Ds. C. Veenhof. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. C Veenhof. N.m. 5 uur Ds. P. Veenhuizen. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer D. v Pas. Theol. student. d. Mr. P. J. OUD, TOEKOMSTIG BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM? blZooals bekend zal Mr. W. de Vlugt eerlang aftreden als Burgemeester van Amsterdam, in verband met het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. Dat de ex-minister van Financiën Mr. P. J. Oud, in die functie zal worden benoemd, schijnt thans als vaststaand te worden beschouwd. _o Agent Cuperus vertrekt. blWij vernemen, dat de Jieer W. Cuperus, agent van politie te Bloenv ndaal, benoemd is tot gemeente-veldwachter te Witmarsum (Fr.). 22369 Andriesen, H. P., Kastanjelaan 13, Bloe mendaal. 20309 Bakker, Dirk, kaashandel, Kruisweg 27. 22370 Bakkerij „Wickevoort" C.A.B. v. d. Vooren. 29069 Campfens, Jac., vert. fa. Scholten Visser, Almelo, Zürcher Co., Amsterdam, Nic Beetsplein 6, Heemstede. 22402 Deinum, Hk., DelfLaan 55. Gem. bestuur en Gem. instellingen, Haarlem, rubriek Onderwijs. 27506 Directeur 2e H.B.S. met 5 j. cursus Dr. J. Thie, woning: Duinroosplantsoen 15. 21404 Heeremans, J. H. Melkinrichting, Gibral- tarstraat 17*. 15469 Lach de Bère, mevr. de Wed. J. H., Einden- houtstraat 46. 20207 Linteiman, D. J., autodienst Utrecht-Hil versum-Bussum, Begijnhof 13. 22270 Meijer, J., makelaar in assurantis, Jan Luyckenstraat 10. 20308 Mooij Jr., J., bloembollenexporteur, woon" huis: Koninginneweg 108. 28280 N.V. Aann. en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen, Linckliorstlaan 75, Heemstede, b.g.g., Boodscli. d. K- 08. 20406 Salomonson, Alfred, S., metalen fabrikaten, Eindenhoutstraat 38. 27214 Santen, II. v. (fa. Cremers Lingeman), Asterlaan 29, Aerdenhout. 27709 Stork, J., tandarts, Zandv. weg 3, Aerden hout, Bentveld. 22462 Trap, A. P. J., Zuider Stationsweg 16, Bloemendaal. 21304 Velo Waschmaehine Mij., filiaal Schoter- weg 34, Haarlem-N. 22221 Verberne, H. W. J., Germanenstraat 1. 23838 Weijs, Drs. D. A. A., scheik. b. d. B.P.M., Rio Grandelaan 4?, Overveen. 20406 Pollak, Dr. Guido, Joh. Vermeerstraat 38, Heemstede. Zonnestraal-collecte. bl- De Zonnestraal-collecte gehouden te Bloe- mendaal-Santpoort op Zaterdag 23 Juli 1938 heeft opgebarcht Bloemgndaal f 291.64, Santpoort f 117.81, totaal f 400.45. Personalia. blBij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken is voor het tijdvak van 1 Septem ber 1938 tot 1 September 1939 wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop de heer G. Bakker te Santpoort. Vereeniging „Haerlem". Het bestuur van de Vereeniging „Haerlem" heeft de leden met hun dames uitgenoodigd tot een bezoek aan Gouda, ter bezichtiging van de Ten toonstelling Goudsche Glazen 1938 op morgen, Zaterdag 30 Juli. Indien de tijd het toelaat zal tevens een bezoek aan het Stadhuis en het Oude Mannenhuis en het pijpenmuseum „De Moriaan" worden gebracht. De tocht zal geschieden per autobus. BLOEMENDAAL - OVERVEEN Bloemend.weg 53 en 255 Telefoon: 23039-«22292 Linnaeüs en de HortusClilfortianus 13 Augustus 1936 was bet 200 jaar geleden, dat Linnaeüs, de groote plantkundgie, op de Harte- camp onder Heemstede, dicht bij Bennebroek aankwam. Daar woonde toen ter tijd Dr. George Clifford, directeur der Oost-Indische Compagnie. Deze had al vaak over Carl Linné liooren spre ken en wilde graag met den jongen dokter-bota nicus kennis maken. Van de uitnoodiging op de Hartecamp aan den weg Haarlem-Leiden een be zoek te brengen, maakte Linné gaarne gebruik Professor Burman van Amsterdam zou hem daar heen brengen en had reeds veel verteld van de vele meest zeldzame gewassen, die op het prachtige buiten werden aangekweekt. De jonge Zweed Carl Linné (op zijn Latijnsch Linnaeüs) brandde van verlangen die verzameling te leeren kennen. Zij kostte alleen 12.G0O gulden per jaar. Nu had Dr. Clifford ondanks zijn groote be zittingen. zijn hooge ambten en de vele eer hem toegedragen, last van zwaarmoedigheid. Dat wist Prof. Burman. Die had ook den heer Clifford aan geraden een lijfarts te nemen en hem Carl Linné aanbevolen, temeer daar Linné een goed botanicus was. Zoo zag dus Linné zich dadelijk bij zijn aankomst op de Hartecamp aangesteld tot lijf arts van den heer en bezitter van het buiten aan den Wagenweg. Al gauw was bij aan het werk om den rijkdom aan buitenlandsclie en inhcem- sehe gewassen te beschrijven na bestudeering. Na een jaar verscheen dan ook van zijn hand „Hortus Cliffortianus". Dit ter inleiding van een bericht in de „Op regte Haarlemsche Courant" van 25 December 1742. „Alzo op Zaterdag, den 25 December 1742 in den morgen stond op de Hofstede van den Heer en Mr. George Clifford, de Hartecamp genaemd, en gelegen buyten de stad Ilaerlem nabij Benne broek, in zekere kas met vreemde Gewassen brand is ontstaan en dat na gedaan onderzoek op de oorzaak van dezelve 't ten uytersten praesamtief en waarschijnlijk voorkomt, dat dezelfde niet door eenig ongeluk van stooten, maar door den een of andere Quaadaardige uyt een boos en vuyl opzet is veroorzaakt, en dat zoo de justitie als den Heer Eygenaar van de voorn. Hofstede daar ten hoogsten aan gelegen is, dat den Dader ofte Daders van zoodanigen quaadaardig Fait worden ontdekt en na verdienste gestraft, zoo belooven de Ed. Achtb. Ileeren Hoog-Bailluw en de leen mannen van de lloogen Vierschaar van Kennemer- land bij dezen een Praemie van 300 gulden aan den geenen die den Dader ofte Daders van 't ge- melte Fait weet te wijzen, zoodanig, dat die in handen van de Justitie geraken en van 't fait word ofte worden overtuigt: zullen de des aen- brengers naam des begeerende worden gesecre- teert verzwegen)". Toen was evenwel Linnaeüs al weer al lang in zijn vaderland Zweden terug. G. J. BETTINK. Frans Hals-Theater: „Drie handige meisjes" met Deanne Durbin. Cinema-Palace: „Z'n groote kameraad" met Paul Robeson. „Zijn Tweede Moeder" met Hilde Hildebrandt, Alfred Abel, Frits Eugens en de Keline Peter Bcsse. Rembrandt-Theater: „I'll take Romance" met Grace Moore en Melvyn Douglas. Op het tooneel Schaefers Lilliputter Troupe. Luxor Sound Theater: „Marine-Pronk, stukken" met Robert Young, Florence, Rice en James Stewart. REGENTESSELAAN 40 - HAARLEM TELEFOON 13466 na 5.30 uur 16262 OPMAAKWASCH31 cent PERSWASCH26 cent GEMANGELD21 cent DR00GWASCH (Platgoed geman geld) 18 cent Abonnementswasch - Zeer voordeelig Tarief Timmerman, Aannemer Tel. 12464, Haarlem Zonneschermen- en Mar- quizenfabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw bekleeden, in 1 lag retour. éerkoop en vakkundig rlaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. Gen. Cronjéstraat 88. Groote keuze Tuin parasols, Tuinmeubels, Strandtenten, cnv blWoen: het examen diploma A va Geslaagd z van der Jagt en de heeren Abs, J. Ph. J De examei A. E. Knuijt, directeur var J. Kuit. blVoor Essen, alhier. voeren, om 1 bewegen eens waarvoor de Reclame is om, dat U h( man, die het is het te be werk van ee zaken niet 1 kan worden, zakenman b uit „ondervi gooien is, hi, zaak, maar i wel van me hebben. De kwestii de Kenneme we resultatei clame vak, d De ideeën studie echte echter in d motiveerd is uitdrukking, nieken gebn een originali Begrijpen len zij hun 1 A

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2