UUR ernout HET HOOGST IN KWALITEIT HET LAAGST I PRIJS Bloemendaal. „ELS WO UT" Zoodagmorgeo irtusCliffortianus ida. irij «Femina» D. J. JANSSE Vrijdag 29 JuH 1938 L. SCHOORL. f Expositie Pilger. SPORTHUIS TE NUYL Tenten, Kampeer- kleeding, Tennis enz. Naamplaten - Stempels WIJNANDS VAN RENSEN Hier brandt de kachel weer! Belangrijke Opruiming met 10 Korting Haarlemsche Diner-Vereeniging DE OPWEKKING VAN DEN JONGELING. OVERVEEN lend.weg 53 en 255 on: 23039-'22292 bet '200 jaar geleden, dat ttkundgie, op de Harte- dicht bij Bennebroek toen ter tijd Dr. George ost-Indische Compagnie Carl Linné hooren spre- den jongen dokter-bota- de uitnoodiging op de Haarlem-Leiden een be- e Linné gaarne gebruik n.sterdam zou hem daar eds veel verteld van de ssen. die op het prachtige eekt. De jonge Zweed jnscli Linnaeüs) brandde neling te leeren kennen, pilden per jaar. mdanks zijn groote he iten en de vele eer hem aarmoedigheid. Dat wist ik den heer Clifford aan- ■raen en hem C'arl Linné Jnné een goed botanicus zich dadelijk bij zijn amp aangesteld tot lijf- itter van het buiten aan was hij aan het werk itenlandsche en inheem- ven na bestudeering. Na k van zijn hand „Hortus een bericht in de „Op int" van 25 December n 25 December 1742 in Hofstede van den Heer le Hartecamp genaemd, d Haerlem nabij Benne- Teemde Gewassen brand edaan onderzoek op de n uytersten praesamtief t, dat dezelfde niet door ■n, maar door den een uyt een boos en vuyl at zoo de justitie als den oorn. Hofstede daar ten dat den Dader ofte uaadaardig Fait worden gestraft, zoo belooven oog-Bailluw en de leen- erscliaar van Kennemer- ïie van 300 gulden aan r ofte Daders van 't ge- n, zoodanig, dat die in geraken en van 't fait igt; zullen de des aen- erende worden gesecre- laeüs al weer al lang in rug. G. J. BETTINK. Drie handige meisjes" rroote kameraad" met ■ede Moeder" met Hilde 1, Frits Eugens en de '11 take Komance" met louglas. Op het tooneel pe. Marine-Pronk, stukken" renee, Rice en James I 40 HAARLEM na 5.30 uur 16262 31 cent 26 cent 21 cent )ed geman- 18 cent eer voordeelig Tarief Timmerman, Aannemer Tel. 12464, Haarlem Zonneschermen- en Mar- quizenfabrielt. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw bekleeden, in 1 lag retour. v'erkoop en vakkundig >laatsen van BALT EX Zonrolgordijnen. Gen. Cronjéstraat 88. Groote keuze Tuin parasols, Tuinmeubels, Strandte.'.ten, env PRO 24-0419* CONCERT. blProgramma voor het Concert op Woensdag 3 Augustus a.s., dat te samen wordt gegeven door het Haarlemsch Postaal Mannenkoor en het Dubb. Gemengd Kwartet „J. S. Bach", heide onder leiding van den heer P. M. Germet. Haarlemsch Postaal Mannenkoor: 1. Die VesperLudw. Beethoven. 2. Der Fremdenlegionair Jul. D. Wengert. 3. De KuiperW. T. Kools. Dubb. Gem. Kwartet.: 4. Xch mus einmaal SingenTr. Abt. 5. Ave MariaP. Kallenbach. 6. De Kabouters W. T. Kools. Pauze. Haarlemsch Postaal Mannenkoor: 1. JsraëlL. C. Keereweer. 8. In Epiphania Dominé Math. Neuman Dubbel Gem. Kwartet. 9. In 't Woud 10. Egd Sum pastor bonus XI. Vrede 12. Nimmer Nacht 13. Soldatenkoor faust Jac. Bonset. Jos. de Klerk. W. T. Kools. N. H. Andriessen. Gounod. Vaardigheidsdiploma K.N.Z.B. bl— Woensdagavond j.l. werd in Stoops-Bad het examen afgenomen voor het Vaardigheids- diploma A van den K.N.Z.B. Geslaagd zijn de dames: J. van Hout, D,. M. van der Jagt, H. van der Zon en J. M. de Vries en de heeren: G. Kok, W. Oosterhof, G. J. van Abs, J. Ph. Mok en H. Tollenaar. De examen-commissie bestond uit mevrouw A. E. Knuijt, bondsofficial en den heer G. Vogel, directeur van Stoops-Bad. Leider was de heer J. Kuit. Eexamen. blVoor het Mulo-examen Essen, alhier. H. van Reclame is geworden tot een der zelfstandige onderdeelen in de handelszaak, omdat deze be langrijke factor voor een vergroote omzet, of voor het „er in brengen" van een nieuw merk artikel, een zekere aanleg behoeft, die bij den doorsnee-zakenman niet of niet in voldoende mate aanwezig is; toch proheeren zij zelf opvallende etalages en goed gestelde advertenties te maken om der wille van zuinigheid, bleek vaak on-eco- nomisch. Hééft een zakenman talent, dikwijls zal hij geen tijd hebben zelf zijn reclame uit te voeren. Zoo ontstond een behoefte aan specialisten, aan menschen die er een beroep van maken, hun ideeën te verkoopen, en ideeën boeiend uit te voeren, om op die manier den voorbijganger te bewegen eens een proef te nemen met het artikel waarvoor de reclame gemaakt is. Reclame is ook individueel, het gaat er immers om, dat U het artikel verkoopt, en niet Uw buur man, die hetzelfde artikel in zijn zaak heeft; zoo is het te begrijpen dat het bijna gelijkluidende werk van een reclame-studio voor verschillende zaken niet het resultaat oplevert wat verwacht kan worden, zelfs meestal een verlies voor den zakenman beteekent. Hij durft dan te beweren, uit „ondervinding", dat reclamemaken geldweg- gooien is, hij vergeet hierbij, dat niet alleen zijn zaak, maar ook die van zijn buurman, misschien wel van meerderen aan hetzelfde idee gekloven hebben. De kwestie is dus goede reclame te maken. Bij de Kennemer Etalage- en Reclame-school hebben we resultaten gezien van een opleiding in het re clame vak, die grondig genoemd mag worden. De ideeën waren meestal origineel, hoewel voor studie echter ook gewerkt werd naar foto's, wat echter in dit speciale vak (modeteekenen) ge motiveerd is; de uitvoering was gericht op stof uitdrukking, zoodat de meest verschillende tech nieken gebruikt werden, b.v. rood conté viel als een originaliteit op bij een modeplaat. Begrijpen de leerlingen hun taak goed, dan zul len zij hun latere opdrachtgevers zeer bevredigen. L. T. Schoterweg 27. 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne Telefoon 17256 Wij lezen in de O.H.Crt. In den ouderdom van 59 jaar is Woensdag in het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem, waar hij een operatie had ondergaan, vrij plotseling overleden de heer I,. Schoorl Sr., eigenaar-directeur van de Nederlandsclie Raffinaderij van petroleum- producten te Haarlem. De heer Schoorl woonde te Bloemendaal. Niets liet vermoeden dat het einde zoo spoedig zou volgen. Familie en vrienden hadden hem Dinsdagmiddag nog een bezoek gebracht en de heer Schoorl voelde zich goed en opgewekt, zeide zelfs dat het nu wel den goeden kant uitging. Kort daarop, toen het bezoek afgeloopen was, moet een plotselinge omkeer zich in den toestand hebben voorgedaan die het onverwachte einde veroorzaakte. De heer Schoorl is een harde en noeste werker geweest. Hij werd geboren te Zaandijk en heeft gestudeerd aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij het diploma apotheker behaalde. Hij heeft zich nadien als apotheker gevestigd in de bekende apothekerij Schoorl, eerst in de Frans Halsstraat, later op het Frans Halsplein. Door eigen studie in de scheikunde voelde hij zich gedreven tot de raffinaderij van petroleum- producten en stichttte in 1909 een eigen bedrijf Nederlandsche Raffinaderij van Petroleumpro- ducten in de Regulierstraat te voormalig Schoten. Het bedrijf ontwikkelde zich, onder zijn des kundige leiding, zeer snel. In 1914 had het een dergelijk grooten omvang bereikt dat het onmoge lijk nog kon blijken bestaan in de te kleine be huizing aan de Regulierstraat en moest overge bracht worden naar het perceel aan den Spaarn- damscheweg, waar het thans nog bestaat en waar een paar jaar geleden het 25-jarig bestaan werd gevierd. Het bedrijf is een der grootste van Neder land op dit gebied en heeft een internationale bekendheid. Naast zijn druk zakenleven, had de heer Schoorl tevens levendige belangstelling voor alles wat kunst betreft. Hij was liefhebber van schilder kunst, hield veel van litteratuur, van muziek en was een hartstochtelijk liefhebber van de schoone natuur. Zijn drang tot de kunst bracht hem al vroeg in aanraking met zangvereenigingen in onze stad en vele jaren geleden werd hij lid van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", waarvan hij bestuurslid is geweest. Toen zich eenige jaren geleden in den schoot der Liedertafel moeilijkheden voordeden en er een afscheeiding van leden kwam, schaarde hij zich aan de zijde van hen, die gedreven werden door een gevoel van rechtvaardigheid en stichtte met dezen het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers". Op de stichtingsvergadering werd hij gekozen, met alge- meene stemmen en applaus, tot voorzitter van het koor, welke functie hij tot heden heeft bekleed. Door de moeilijke beginperiode van het koor, door de nog moeilijker tijden van crisis, waarmee elke vereeniging heden te worstelen heeft, dus ook de „Spaerne Sanghers" heeft hij zijn vereeniging weten op te voeren, tot een der artistiek belang rijkste vereenigingen van Haarlem. Hij kon dit doen omdat hij joviaal was in den omgang, van een haast spreekwoordelijken eenvoud, een eenvoud waaruit iedereen als bij intuïtie zijn superioriteit voelde. Hij had de sympathie van iedereen, die met hem in aanraking kwam, ofschoon hij vaak wel den indruk wekte, kort aangebonden te zijn. Dit was zijn innerlijk, dat niet op veel uiterlijk ver toon en vooral op kalmte en eenvoud gesteld was. Maar binnen in droeg deze man een hart van goud, dat hem aandreef tot medeleven en hulp vaardigheid met allen, die hij tot de goede men schen rekende. Hij was degelijk, overtuigd van de overwinning van de rechtvaardigheid in het leven en matigde zich over anderen nooit een hard oordeel aan. DE ZOMER VAN 1888 WAS NOG KOUDER DAN DIE VAN 1938 Dat men vroeger ook'wel eens een zomer had, die zich met den zomer van thans kon meten wat de capaciteit betreft in het voortbrengen van koude, is bekend. Maar de zomer van 1888 moet wel erg baT zijn geweest, aldus de „N.R.Crt." In den jaargang van 1888 van de „Harlinger Crt." staat, in het nummer van 20 Juli het volgende gedicht: KLEERMAKERIJ Vooi Dames en Heeren van de nog Voorradige Coupons BLOEMVELDLAAN 43 bij de Ramplaan HAARLEM-OVERVEEN Aschgrauwe wolken, de zon diep begraven, Waterkolommen in straten verdeeld, Druipende hoornen en druppende daken, Plassen op straat, waar de straatjeugd in speelt. Wegen als grachten en pleinen als meren, Waders en springers, gymnastisch bij 't gaan: Treurende kippen en bibb'rende koeien, Menschen met laarzen en regenjas aan. Morrende moeders en mokkende vaders, Prutt'lende dienstboon en luidruchtig kroost, Klagende boeren en vloekende schippers, Spelers in kroegen om heul en om troost. Dames op straat met heel vieze gezichtjes, 't Handje aan de rokken, omlijst met veel slijk, Angstig zich met parapluies bedekkend, Nietsdoeners, gapend voor 't venster te kijk; Werklui, gedoemd bij den weg langs te slentere n Koetspaarden, tot op 't gebeente doorweekt, Potten en emmers in huis voor lekkage. Allen verdrietig, wie of men ook spreekt. Sombere blikken van grooten en kleinen, Ieder ontboezemt een zucht en een klacht Zoo is het beeld van een dag als dit jaar ons Al vast meer dan eentje reeds heeft gebracht. De redactie van genoemd orgaan heeft het stukje van den Harlinger poëet 't volgende onder schrift meegegeven: Tel. 14393, Bakenessergracht 27, Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep of toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. De zomer heeft zijn naam glad verspeeld, t Is koud en guur al den dag. Maar van alle om standigheden valt te profiteeren. Hoe komt het, dat een zeker koffiehuis te Brussel eensklaps een zoo groote aantrekkelijkheid heeft gekregen, dat de kastelein en zijn bedienden het bijna niet af kunnen met de ctrükte? Dat komt door een groote plank, die boven de deur gespijkerd is en waarop de aangename woorden staan: „Hier brandt de kachel weer". Dat was in Juli 1888, en dan heb je nog men schen, die het over die mooie zomers en winters van vroeger hebben Bestuursmededeling. Onze waarnemend le secretaris is van 16 Juli8 Augustus met vacantie. Gedurende dien tijd zal de heer J. W. Duisenberg, N. Tuindorplaan 45, zijn functie waarnemen. Vriendelijk wordt een ieder verzocht hiervan nota te nemen. Het Bestuur. Van de Ontspanningscommissie. Onze excursie naar „Elswout". Zoo behooren dan beide avonden weder tot het verleden en wij kunnen met genoegen terugblikken op deze tochten. Ca. 40 deelnemers hebben deze altijd weer bekorende wandeling medegemaakt en aan het einde daarvan hunne tevredenheid be tuigd. Wij hebben beide avonden prachtig weder gehad, een unicum in dezen „zomer". Rest ons nog een woord van dank aan den begeleider, den heer Uiterwijk, voor zijn interessante uiteenzet tingen gedurende de wandeling. Wij zijn doende te trachten in de vacantie nog een kindermiddag te houden. Als onze plannen door gang kunnen vinden, komen wij zeer spoedig hierop terug. De Secretaris C. F. STROOSUIJDER. En Hi] ging toe en raakte de baar aan (de dragers nu stonden stil), en Hij zeide: „Jongeling, Ik zeg u, sta op.l Lucas 7 vs. 14. In de gewoonlijk zoo stille straatjes van het stadje Naïn, gelegen aan de Zuidgrens van Galilea was het nu zeer druk. Veel menschen liepen te hoop voor een woning, waarin een groote en diepe scheur was gescheurd. Een jong bloeiend leven was hier van den levensboom afgesneden; een frissehe, groene stek, die zooveel vrucht beloofde en zoo moeilijk kon worden gemist was afgebroken. Verbleekt en verdord, lag hij daar neer in de woning. De grimmige dood had zijn klauw naar hem uitgestrekt en hem neergeveld. Nooit zou hij weer opstaan, nooit meer zich verlustigen in dén aanblik van de prachtige blauwe wateren van de nabije zee, noch ooit meer een blik slaan op de gigantische reuzen, die hoog in de wolken de wacht hielden over zijn vaderland. Fel was de pijn, groot de verslagenheid, diep doorvoeld en algemeen de deelneming in dit on herstelbaar verlies. Naar Oostcrsehe rede waren de klaagvrouwen de woning der smart binnengetreden om hun somber werk te doen. Straks zou hij worden uitgedragen naar de laatste rustplaats en zeer velen wachtten voor de woning op dit moment om zich bij den stoet der treurenden aan te sluiten. Had de dood hieT geen verkeerde slag toege bracht 1 zouden wij vragen. Niet al'een rukte hij hieT met niets ontziende wreedheid een pas ont luikende bloem uit den hof des levens, hij ontzag zich ook niet om het reeds zoo diep doorwonde hart eener arme weduwe nog dieper te treffen door haar eenigen zoon te ontnemen. Na den man van haar zijde te hebben weggeroofd, heeft hij nu ook haar eenigst. kostbaar bezit, haar dierbaar ooilam opgeëiseht O, die dood kan schijnbaar zoo harteloos en grillig om zich heen grijpen! Hier velt hij een vader, nog in de kracht zijns levens; daar een veelgeliefde moeder, wier taak nog lang niet ver vuld was; elders een geliefd kind, waarop zooveel verwachting was gebouwd. Om dan het hoofd te kunnen buigen en met een Job te zeggen: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zii geloofd!" daar is kracht van boven voor noodig. Om het dieptreffende van dit sterfgeval, waar door veler hart geroerd en begaan was met de arme weduwe, had zich een groote schare opge maakt om den jonge.ing naar zijn laatste rust plaats te vergezellen Deze handeling was een bewijs van spontaan medeleven met de zoo diep getroffen moeder. De baai werd naar buiten gedragen (de dooden werden in het Oosten niet in kisten gelegd, maar in lijnwaad gewikkeld), de menigte sloot zich achter de familie aan. Onder diepe stilte en met plechtigen ernst, passend bij dit droef gebeuren, schreed de groote stoet voort. Maar waar de mond zwijgt, vermenigvuldigen zich de gedachten. Vooral voor de moedei was deze smartegang ont zaglijk zwaar: zij had in waarheid de beker van leed en beproeving tot den laatsten duppel ge ledigd Neen, er kon niets meer bijEen berg van leed drukte zwaar op haar tengere schouders en diep gebogen schreed zij voort achter de baar van haar lieven zoon. Jezus was op weg naar Jeruzalem om aldaar het Pinksterfeest te vieren. Na het uitspreken van de bekende Bergrede, terwijl Hij in Galilea aan vele kranken de gezondheid hergeven had, trok Hij met Zijn discipelen op naar de heilige stad om daar het feest des oogstes en der wetgeving te vieren. Zoolang Jezus op aarde was, heeft Hij de gebruiken en hoogtijden van Zijn volk met groote nauwgezetheid medegevierd. Nimmer hield Hij zich op den achtergrond, waar het gold het houden der inzettingen, het volk Israël overgeleverd door de vaderen. Wij merken dit op, omdat velen van meening zijn, dat Jezus zich minder bekommerde om de richtlijnen, door Mozes en de profeten ge trokken. Jezus was, naar Zijn eigen woord niet gekomen om de wet te verbreken, maar om die te vervullen. Op deze reis naar Jeruzalem passeerde Hij ook het stadje Naïn. En (zie hier de Goddelijke be stiering), juist op het oogenblik, dat Jezus door de stadspoort zou gaan, ontmoette Hij den be grafenisstoet. Zeer waarschijnlijk werd de weg door de poort voor Jezus en Zijn discipelen ge blokkeerd door de daaruit stroomende menige, zoodat zij halt moesten houden. Daardoor had Jezus te meer de gelegen heid om alles goed op te nemen. Dat hier een doode werd weggedragen was duidelijk, maar de groote belangstelling hierbij betoond, deed vermoeden, dat hier óf een hooggeplaatste of een zeer bemind persoon begraven werd. Jezus behoefde niet te zeggen. Hij wist wat hier gebeurde. Terstond zag Hij de door smart gebogen figuur der moeder, gehuld in het weduwkleed. Haar zag hij alleen en haar verscheurd hart, dat in zoo bittere vertwijfeling worstelde met de vraag, waarom haar eenigst kostbaar bezit haar nu ontnomen was. En dan staat hier zoo tref fend: „De Heere, haar ziende, werd innerlijk met ontferming over haar bewogen." Wie de liefde van Jezus ervaren heeft voor eigen hart en leven weet, hoe groot en rijk deze Godde lijke bewogenheid is geweest. De geslagen moeder weende. Hoe kon het ook anders? Maar Jezus zeide tot haar: „Ween niet". Dat woord was een beproeving en tegelijk een almachtswoord tot verwekking van sterk geloof. En zij heeft geloofd, sterk genoeg om met weenen te kunnen ophouden, éér, dat zij zag, maaf toch opdat zij de heerlijkheid Gods zou zien. Toen ging Hij toe, en raakte de baar aan. Plech tig oogenblik, vol onzegbare verwachting! De dragers en allen, die achter de baar waren, stonden eerbiedig stil, voorvoelende, dat hier iets geweldigs te gebeuren stond en beseffende de heilige ernst van dit moment. Toen volgde dit majestieuze, verheven woord, hetwelk geen ander zeggen kan, dan die macht heeft over leven en dood: „Jonge ling, Ik zeg u, sta op!" En de doode zat overeind en begon te spreken. En Hij gaf hem aan zijne moeder". De dood was overwonnen, de grimmige vijand verslagen, zoodat hij zijn prooi moest loslaten. Een onbeschrijfelijk gelukkige moeder ontving haar dierbaar kind terug uit de hand van Jezus. Zijn ontferming over haar was omgezet in een Goddelijke daad, Zijn bewogenheid was gebleken geen machtelooze te zijn, maar van een heerlijke activiteit, waardoor zij van een beroofde en wee- nende Moeder een rijke, zalige vrouw was ge worden. Uit de diepste duisternis van het bitterst levensleed in het klare zonlicht van bliide vreugd welk een tegenstelling Zij, dat is allen, die van deze wonderdaad ge tuigen waren, verheerlijkten God. Ja, zóó moet het ookIn vreugde maar ook in droefheid moeten wij in God eindigen. Hij zal het alles zóó maken, dat wij ons moetien verwonderen. Al wat krom is zal worden recht gemaaktalles wat ons ontnomen is, zal eens dubbel worden teruggegeven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3