Bloemendaal. Kunsthistorie A. G. G. M. GIORGIS Zn. Stoomwasscherij «Femina» 2 Vrijdag 12 Augustus 1938 Gevonden Voorwerpen. Tentoonstelling werken van Piet van Wijngaerdt in de kunstzalen J. A. Boskamp. Onder directie van Iz. de Vries, kunsthandelaar expert, Amsterdam, exposeert Piet van Wijngaerdt een collectie zijner schilderijen en pastels in de kunstzalen van de firma J. A. Boskamp Zn., aan den Bloemendaalsclie weg te Overveen. In den schoonen zomertijd, waarin natuur zich zoo uit bundig tooit met haar onuitputtelijke verscheiden heid in kleuren van bloem en blad, van bosch cn veld, passen de scheppingen, die deze meester hier toont, zich wel zeer harmonisch aan die kleuren weelde. Want Piet van Wijngaerdt is vóór alles een bloemschilder par excellence, wiens onstuimig temperament zich uitleeft in een snelle en sterke kleurweergave, van wat zijn oog verrukte bij de ontmoeting met chrysanten, amarylles, seringen, rhododendrons, azalea's, lclie's en heel dien stoet van flora's kinderen. Daarbij heeft hij niet minder zijn liefde verpand aan de steeds wisselende schoon heid van „den buiten", zooals die zich aan hem voordoet met zijn korenvelden, boschwegen en landpaadjes, zijn oude woningen, boerenerven en schuren, zijn slooten cn plassen. Kn hij stoffeert dit alles met de boerentypen, die hij verrast bij het maaien van het koren, het kruien der verseh- gesneden klaver, het voortduwen van een praam onder de wilgen, ook bij hun rust na den arbeid waarbij hij, door houding en gelaat, zoo treffend de welverdiende rust weet weer te geven of bij hun beschouwing van het werk hunner handen, als hij b.v. een boer te midden van een veld papavers laat zien; een andermaal weet hij een typisch jagertje in te lasschen in een kostelijk geschilderd denneboseh. Een enkele keer geeft hij ons een „close-up" van een dier stoere werkers van het land, waaruitjgansch het onverzettelijke karakter van den eigengereiden heereboer spreekt, zooals hij daar de groote sterke handen ccn stok om knellend zijn knechts schijnt aan te drijven. In sterke tegenstelling met zijn grof, boersch gelaat, is wel de fijnbesneden kop van den schilder-zelf, die zich, in een speelsch oogenblik, conterfeitte in gezelschap van een maaienden boer, welke laatste hij ook nog eens afzonderlijk weergaf. Bij dit alles constateert men, dat de gevierde schilder alle hem onnoodig-schijnende details overboord werpt en alleen de groote dingen ziet. Waar het schilder achtige Brabantsche land hem veelal inspireerde tot het componeeren zijner landschappen met toebehooren, blijkt echter uit de aanwezigheid van het kapitale doek „Elswout", dat hij ook in Bloe mendaal zijn stof zocht en vond. Het doek laat één der gevels van dit onvoltooide heerenhuis van „Elswout" zien, half verscholen achter het zware geboomte. Eveneens levert een enkel strand gezicht: „Noordzee-strand" het bewijs, dat ook dit deel van ons vaderland hem aantrekt en boven dien hem gelegenheid gaf te toonen, dat hij met evenveel meesterschap het lichtfestijn van een zomersch zeestrand weet te tooveren, als het ge dragen elair-obscur, dat hem in de andere doeken zoo lief blijkt te zijn. Maar welke richting dit natuurtalent, ongebonden aan academische re cepten, ook moge volgen, steeds zullen zijn doeken vol gloeiend koloriet, als decoratieve sier, een verlossing kunnen brengen uit doodelijke saaiheid van menig modern interieur. De tentoonstelling die 45 doeken omvat, blijft tot 3 September a.s. geopend. B. o ONGEVAL. bl— Zondag 7 Augustus j.l. had het zoontje van de familie van N. uit Overveen het ongeluk in het „Noorderbad", door een hond, toen hij dezen wilde streelen, in de bovenlip gebeten te worden. Dr. v. d. Laan verleende de eerste hulp. In het Ziekenhuis te Amsterdam werd de 8-jarige v. N. onderzocht en verbonden. door PIET N1EUWD0RP. Aanrijding te Vogelenzang. blDinsdagavond had op den liock Bekslaan en Vogelenzangschcweg een aanrijding plaats tusschen twee personenauto's. Eén auto bestuurd door den heer J. G. B., te Heemstede, kwam van het station over de Bekslaan en wilde linksaf den Vogelen- zangscheweg inrijden. Tegelijkertijd naderde, naar ooggetuigen verklaarden met groote snelheid een auto bestuurd door den heer M. P. uit Haarlem; deze kwam van het dorp, merkte den auto die van de Bekslaan kwam te Iaat. Beide kwamen zoodanig in botsing dat de auto aan den linkerkant vrij ernstig werd beschadigd. Een inzittende dame werd aan haar knie gewond. Door de politie wordt een nader onderzoek ingesteld. Bakkersflets geschept. blOp den hoek BoekenroodewegTeding van Berkhoutlaan werd een driewielige bakkers-bak fiets geschept door een auto, die bestuurd werd door een uit den Haag afkomstige dame. De laatste had voorrang beliooren te verieenen; zij erkende direct haar ongelijk door de schade aan bakfiets en bollen te vergoeden. o Goed afgeloopcn. blOp den hoek IlartenlustlaanBloemen- daalscheweg kwam de motorrijder dhr. G.E. uit Bloemendaal in botsing met een auto, bestuurd door F. A. L. uit Haarlem. Vermoedelijk door het slechte uitzicht ter plaatse bemerkten de beide weggebruikers elkaar te laat. De motorrijder scheurde zijn jas en pantalon, en liep eenige ontvel lingen op aan onderbeenen en arm. Motor en auto werden licht beschadigd. De politie stelt een onder zoek in. Examens. blVoor het Hoofdacte-examen slaagde Mej M. J. Gigengack te Santpoort. De heer E. Ph. Prins te Santpoort verwierf het diploma halstingconsulent" na gehouden examen van den Bond van Belastingconsulenten te 's Gra- venhage. Voor het examen Fransch L.O. slaagde de heer H. A. van Es te Santpoort. Egypte.Het wonder der mummi's. Egypte is een geschenk van den Nijl, aldus Herodotus. De geschiedenis der kunst van dit land gaat terug tot den nacht der tijden. Wanneer we van Europa nog niets vernemen en alles hier in het diepste waas van duisternis gehuld is, ont moeten we in het land aan de oevers van den Nijl reeds een bloeiende beschaving. Egypte is gesticht door Menes, een half legendarisch vorst. Zonder den Nijl zou Egypte een onvruchtbare woestijn geweest zijn. Organiseerende arbeid is reeds direct noodig geweest, daar door de jaarlijksclie over stroomingen der rivier het volk gedwongen werd een irrigatie-systeem toe te passen. Zoo gaf dit steeds opnieuw overstroomen den eersten stoot tot wiskundige berekeningen astronomische beschouwingen. Aan den leer der metempsychose danken we ongeveer alles wat we van Egypte weten. Het geloof aan liet leven na den dood heeft den Egypte naar er toe gebracht reeds vroeg alles voor de ver huizing der ziel in gereedheid te brengen. Met grooten zorg werden de lichamen gebalsemd, de graven verzorgd en alles in gereedheid gebracht wat de doode meenemen moest voor het geval de ziel bij het lichaam zou terugkeeren. In Egypte kende men aanvankelijk vele plaatse lijke goden. Wel kwamen er langzamerhand enkele goden, welke meer algemeene bekendheid ver wierven. Niet gaarne veronachtzaamde men echter de locale goden. -De naam van den zonnegod werd dan vereenigd met den plaatsnaam. Zoo ontstond ook de naam Amon-ra. Deze godheid was zeer lan de belangrijkste. Een merkwaardig vorst was Amenophis IA Deze ijverde voor de instelling van één godheid inplaats van de vele anderen. Hij koos hiervoor Aton. Aton is niet zoozeer de zon zelve, als wel de energie, de kracht der zon. Hij veranderde zijn naam in Ichnaton. De instelling van deze eene godheid wekte ontevredenheid bij de priesters van Amon-ra. Deze hebben dan ook steeds ge tracht, zij het dan niet openlijk, om de andere godheid, (Amon-ra) de vroegere glorie te geven Hierin slaagden zij eerst tijdens de regeering van Ichnaton's schoonzoon Tut-ankh-aton. Onder den invloed der hooge priesters van Amon-ra, wijzigde deze zijn naam in Tut-Ankh-amon. Onder dezen naam is deze overigens onbelangrijke vorst, door Howard Carters opgravingen van eenige jaren geleden bekend geworden, toen 'deze teekenaar- archeoloog 's konings graf ontdekte. Voor het diploma coupeuse slaagden Mevr. P. Reuter-Schreis te Bloemendaal, Mevr. Rem-v. d. Helm en Mej. S. F. van Nierop te Haarlem, allén leerlingen van de Modevakschool Kinheim, Klever- laan 87 te Bloemendaal. o De Koning der Helderzienden in „Vreeburg". blZondagavond a.s. komt Dr. P. E. U. Waki in hotel „Vreeburg". Dr. Waki is niet een medium, maar een wetenschappelijk man, een para-psycho loog, die wiskundig berekend wat er in het leven en verleden der menschen is voorgevallen, terwijl hij ook in de toekomst een heldere kijk heeft. Voor hen die belangstellen in de para-psyehologie, belooft het een bijzondere avond te worden. Men zie voorts de advertentie in dit nummer. Opdracht. blAan den aannemer W. Cassee te Overveen is door den architect J. A. van Asdonk te Bloemen daal, namens de Regenten van de stichting „Eben Haëzer" na onderhandsclie aanbesteding opgedra gen het verbouwen van 't gebouw „Eben Haëzer" aan de Zomerzorglaan te Bloemendaal. Ook de Egyptenaar kende een leven na den dood, Zij onderscheidden: le. het lichaam; 2e. de kah wat men zou kunnen vergelijken met een onstoffe lijke afspiegeling van het lichaam; 3e. de ziel. Na den dood bleef de kah in betrekkelijk contact met het lichaam, d.w.z. de kah ging op zwerftocht en keerde van tijd tot tijd tot het lichaam terug. Hij had dan behoefte aan rust en voedsel. Het voedsel werd regelmatig door de priesters bijgezet Was het lichaam vergaan en vond dus de kah bij zijn terugkeer het lichaam niet, dan stortte de ziel in het nirwana, het „niets". Dit wilde de Egyp tenaar voorkomen. Het lichaam moest dus zoo lang mogelijk na den'dood bewaard blijven. In ver band hiermede was de balseming noodzakelijk. Voor de mogelijkheid, dat er nu toch nog iets met het lichaam mocht gebeuren, zoodat de kah het lichaam niet zou terug-herkennen, werden in de buurt van de sarcophaag (lijkkist) een aantal beelden opgeborgen, waarbij naar een zoo groot mogelijke gelijkenis gestreefd was. Om de gevolgen van verlies of vernieling zooveel mogelijk te ver mijden, liet men meer dan één z.g. kah-beeld bijbrengen. Al bleef van deze beelden maar één bewaard, dan stortte de ziel niet in het nirwana, waarmee dus het doel bereikt was.. Helmbrand. blDe Bloemendaalsche brandweer werd Vrij. dagavond gealarmeerd voor een helmbrand langs den spoorlijn HaarlemZandvoort, ter hoogte van de Zanderijvaart. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in een uit den trein geworpen brandend sigarettenpeukje, dat het droge helm heeft aangetast. De brand werd met zand gebluscht. ALWEER DE RACEBAAN BIJ HET KOPJE. blMaandagmiddag reed de 35-jarige mevrouw F. R. wonende te IJmuiden, met haar 4-jarig kindje achter op het rijwiel de gevaarlijke helling van het Kopje af, in de richting Zomerzorgerlaan. Behalve dat het aldaar verboden is naar beneden te rijden en zulks door borden bekend ge maakt wordt, was zij bovendien nog door het pu bliek gewaarschuwd. De gevolgen bleven niet uit. Door de groote snelheid raakte zij de macht over haar stuur kwijt en in de bocht kwam zij tegen het ijzeren hek terecht en smakte op den weg. Zij kreeg schaafwonden aan hoofd, beenen en hand. Het kind kreeg eveneens snijwonden aan hoofd, armen en beenen. Zij werden door een agent van politie verbonden, waarna zij met een autobus naar hun woning werden vervoerd. Het rijwiel was ern stig beschadigd. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Lijk aangespoeld. blNabij kilometerpaal 61 is Vrijdagavond het lijk aangespoeld van den 24-jarigeri F. de R., uit IJmuiden die den Dinsdag d.a.v. bij het baden in zee onder de gemeente Velsen verdronk. Het lijk werd naar de Algemeene Begraafplaats te Bloe mendaal overgebracht. Been gebroken. blOp den Duinlustweg werd een wielrenner, de 23-jarige J. de W. uit Haarlem, gegrepen door een hem tegemoetkomende auto die naar links uit week om eenige wielrijders te kunnen passeeren. De W. werd tegen den grond geworpen, en brak zijn linkerbovenbeen en kreeg eenige schaafwonden aan hoofd en armen. Nadat hij door Dr. Bos verbonden was, werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisa- betsgasthuis te Haarlem vervoerd. Nieuwe brievenbus te Overveen. blDinsdag j.l. is op de Recifelaan te Overveen een brievenbus geplaatst. De lichtingen zullen plaats hebben op werkdagen om: 7.45,12.45,15.30, 20 en 22.30 uur. Op Zon- en Feestdagen 18.30 uur. Daar gaan de nieuwe plaatjes. blHet nieuwe belastingmerk heeft nog slechts enkele dagen zijn intrede gedaanniettemin hebben gauwdieven alreeds kans gezien om enkele van de blinkende blikjes te gappen; drie aangiften van vermissing werden in de eerste dagen dezer weck op het politiebureau gedaan. bl— Gevonden en terug te bekomen bij: Blan kevoort, Kortelaan 14 te Aerdenliout een kanarie; Bersee, Hooge Duin en Daalscheweg 7 te Bloemen daal een actetasch met inhoud; Concierge Jeugd huis, Donkerelaan, Bloemendaal een oud heeren rijwiel; Spronk, Zuider Stationsweg 13 te Bloemen daal een oud damesrijwiel; H. Halderman, Lui- tensteeg 37, Haarlem een keeshond: Bersee, Hooge- Duin en Daalscheweg 7, Bloemendaal een dames- taseh met inhoud; R. Kathmann, Oude Raamstr. 10, zwart, Haarlem een beige damestaseh met in houd en papieren ten name van G. J. van Andel, Nieuwpoort, Zomerzorgerlaan 38, Bloemendaal een zilveren broche; Kaars Sijpesteijn, Leeuweriken laan 14, Aerdenliout een herdershond; J. Th. Westmann, van 't Hoffstraat 145, Haarlem een dop van een benzinetank; Kesseler, Bosch en Duinlaan 26, Bloemendaal een kindercape; Ar- bouw, Ramplaan 28, Haarlem een sleutelbos; D. Schild, Midden Tuindorplaan 62 een porte- monnaie met inhoud; van der Linden, van Twisk- plein 10, Haarlem een portemonnaie inhoudende enkele centen; M. Rentenaar, Lage Duin 'ten Daal scheweg 1, Bloemendaal een sjaal; W. Voermsfn. Kinheimweg 23, Bloemendaal een collier; J; Uiterwijk, Parklaan 66 rood een belastingmerk W. Haverman, Scheperstraat 30 rood, Haarlem een paar damesschoenen; Aan het Bureau van Politie te Overveen (alleen op werkdagen op 1012 uur v.m.): een speldje, een damesschoen, een ceintuur, een wieldop van een auto, een mantelceintuur, een portemonnaie. Aan de politiepost Aerdenhout: een portemonnaie met inhoud, een ring, met sleutels. Aan de politie post Zeeweg: een belastingmerk, eenige sleutels, een kindersehoentje, een bril, een slobkous, een paar sleutels aan een touwtje, een schepje, ver schillende ceintuurs, twee sokjes, een paar dames schoenen, een knipmes, een schoen, een etui voor fototoestel, een paar sportkousen, een badmuts, een manchetknoop, een paar heeren handschoe nen, een parapluie, een sleutel aan ring, een rozen krans, een kinderbril, een defect dameshorloge, een kinderschoentje, een dop van een tank. REGENTESSELAAN 40 HAARLEM TELEFOON 13466 na 5.30 uur 16262 OPMAAKWASCH31 cent PERSWASCH26 cent GEMANGELD21 cent DR00GWASCH (Platgoed geman geld) 18 cent Abonnementswasch - Zeer voordeelig Tarief Het gebruik der oude Egyptenarcn om de lichamen hunne dooden voor bederf te vrijwaren, heeft eeuwenlang de verbazing der mensehheid gewekt. De begrippen omtrent de heiligheid der dooden dreven den Egyptenaar ertoe om te trach ten het lichaam te conserveeren. Gedurende hon derden jaren gingen gruwelijke proefnemingen hieraan vooraf en eerst na twee milennia zagen de Egyptens "en hun pogingen met eenig succes be kroond, ofschoon de omstandigheden in het land gelegen om den Nijl, meewerkten als nergens. De gewoonte om kleinodiën met de dooden te begraven leidde indirect tot het verkrijgen van de kennis voor de kunstmatige conserveering, die wij mummifieeeren noemen, Er kwamen n.l. plunderaars opdagen, die het op de schatten voorzien hadden. Dit plunderen nu had zeer belangrijke gevolgen. Het deed zelfs de vroegste Egyptenaren bet feit beseffen dat de lichamen hunner dooden niet altijd aan bederf on derhevig waren. Het heete droge zand deed in vele gevallen de lichamen opdrogen, zoodat bij sommige mummie s de huid, het vleesch, haar en oogen volledig be waard gebleven zijn. Men vroeg zich dus af, of misschien het in stand houden van het lichaam een verlenging van het leven beteekende en men voor zag de graven dus van voedsel, kleeren en andere zaken, die ze misschien noodig mochten hebben op de reis naar amenti, het rijk van welks drempel nog nimmer iemand terugkeerde. Nu bleek alras dat de lichamen in de groote graven minder goed bewaard waren dan in contact met het heete droge zand. De eerste mummie's dateeren pl.m. 3400 voor Ghr. Men gebruikte gew'oon zout, natron baden en harssoorten. Oogen en snor werden door groene en bruine verf aangegeven. De bovenste windsels werden in hars of gipspap gedrenkt. Soms het li chaam, soms het hoofd. Het doel was tweeledig: primo: het in stand houden van het lichaam: secundo: het verkrijgen van een blijvende afbeelding van den overledene. (De kah keerde toch van tijd tot tijd naar het li chaam terug en moest dit herkennen.) Eerst heeft men getracht de ingewikkelde mummie zelf in het beeld van den overledene te veranderen. Het balsemen bereikte in Egypte zip hoogtepunt tusschen de jaren 1580945 voor Chr. Toen de Egyptenaar zdg, hoe weinig de gelijkenis bewaard bleef, poogde men door kunstmiddelen de behulpzame hand te bieden. Onder de huid werd modder, ook wel pluksel aangebracht en het liehaam gemodelleerd, opdat het niet ineen zou schrom pelen. Door middel van wasplaten behielden neus, mond, ooren en oogen hun vorm. Kunstoogen aanbrengende en het geheele gelaat beschilderend, meende de balsemer nu zijn doel bereikt te hebben. Vier organen werden apart uit het lichaam genomen en in vazen, na eerst gebalsemd te zijn, bijgezet, te weten: lever, maag, longen en in gewanden, onder bescherming der vier zonen van den God Horus. Deze vazen hadden vier verschillende deksels; een mensehenhoofd voor de lever, een bavianenkop oor de longen, jakhals- en havikskop voor resp. maag en ingewanden. Ilart en nieren bleven op hun plaats. Het zou te ver voeren in dit kort bestek deze zaken in extenso te behandelen. Ten slotte is het mummifieeeren te niet gegaan door het krachtdadig optreden van de volgelingen der Islam na de Arabische overwinning op Egypte. Het mummifieeeren aldus een einde in Egypte nemende, handhaafde zich echter en verspreidde zich langs de geheele Noord-Afrikaansclie kust, komt dan in zwang in Nubië, Soedan, Kongo, enz., Rhodesië en Madagaskar. Doch in later eeuwen verspreidt het gebruik zich ook in Engelseli-Indië, Indische Archipel, Nieuw-Guinea, Australië, Peru en Midden-Amerika. Hier vinden we liet onmisken bare bewijs van den invloed die Egypte cultureel uitoefende en tevens een bevestiging van Wegener's contingenten theorie 1 We merken op, dat de kunst der Egyptenaren een huiselijk karakter draagt, hetgeen uit de reliefs duidelijk lilijkt. b.v. voorstellingen van het drijven an ezeltjes, het voeren van ganzen en eenden. (IV or dl vervolgd.) De „Lutine" gaf honderd jaar gelden ook reeds kogels. In een oud blad uit Meimaand 1843 lees ik: In den aanvang dezer maand is opnieuw eene poging begonnen tot het weder boven water bren gen der lading van het Engelsche Fregat „Lutine", hetwelk een aanmerkelijken schat aan goud en zilver in staven en gemunt geld aan boord hebbende, den jare 1799 in het IJzergat bij Terschelling gezonken was. Vruchteloos was dit herhaalde malen beproefd; doch de heeren Van Geuns en Co. te Haarlem, het duikertoestel, met welk men onder water werkzaam kan zijn verbeterd hebbende, hebben een contract gesloten met de commissie die zich op het eiland Terschelling gevormd had. Dinsdag, den 2en Mei, hebben tengevolge hiervan de heeren Rotgans, Echausier en van Geuns zich op het punt begeven, waar men vermoedde, dat het wTak zich bevond en met steker en tangen onderzoek doende heeft men inderdaad een stuk het binnenbekleedsel eener geschutpoort, waarop eenige platen roest en ettelijke vastgeroeste geweerkogels zaten, naar boven gebracht, zoodat geen twijfel is, of men heeft de ware plaats, waar het oorlogsschip ligt, gevonden en tevens de ont dekking gedaan, dat het niet te diep in het zand bedolven ligt. Men mag alzoo van deze belangrijke onderneming den besten uitslag beloven. G. J. BETTINK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2