Vernout L. POUWER WEET U AL, NKER& RUH 51 boeken VERRUKKELIJK!! OESTERS Kunsthistorie VANAF HEDEN sbehoeften [RBEURTEN D. J.Jansse A. G. G. M. GIORGIS Zn. TOONEEL Haarl. Elecirische Jalouzieënfabriek Fa. WILLEMSEN ZOON Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon GASFORNUIS September 1938 lL - OVERVEEN ;mend.weg 53 en 255 1 September 1938. EMENDAAL. •m. 10 uur, Ds. Ch. de Beus. 9 en n.m. 5 uur, Ds. Joh. C. lio-uitzending op golflengte geen dienst. 'opellaan. Kinheimpark, v.m. gen II. Mis. n.m. Genezingsdienst en Lof. cpt., 7.25 v.m. Gesproken VERVEEN. n. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. IDENHOUT. geen dienst. NTP00RT. n. 10 uur, Ds. H. H. Oldeman. .45 en n.m. 5.30 uur, Cand n. 10 uur, de heer D. v. d. Plas. AARLEM. v.m. 10% uur, Ds. J. G. Oh., Service et Sermon présidé ur M. Jospin. 3e collecte pour m. 10 en n.m. 5 uur, Dr. J. G. nhoven. v.m. 10 uur, Kinderdienst. rsingelkerk), v.m. 10 uur, Ds. (sil.iK JY'.TG.-ftiertsma, Cath. 2.301.30 uur Openb. school iek Santpoorterstr.Jongens- Woensdag 78, idem boven ag 89; Meisjesclub (tot 12 45.30, idem boven 12 jaar 50; Bibliotheek (voor kind. ig 78 Bibl. en alle clubs in 4. tsehap, Bakenessergracht 13. iet lezing. Spr. de heer D. p„De Magie van het Chris- -Sclioterkerk), v.m. 10 uur, ma. 5. Veenliof. eateeh. Zondag 32. minakerk), v.m. 10 uur, Ds. l. M. Boeyinga, cath. Zond. 31. sterkerk), Ds. A. M. Boeyinga, osterkerk), v.m. 10 uur, Ds. L. Hoorweg, eateeh. Zond. 32. Spiritisten „Harmonia", afd. ieteits-vereeniging, Zijlweg 1, Vijdingsmorgen. Spreker: de \X uit Den Haag. Onderwerp: Helderziende waarnemingen: •rs-v. d. Lans. MUIDEN. "dstraat), v.m. 10 uur en n.m. eninga. NDYOOET. v.m. 10 uur en n.m. 5 uur, loed. Groote keuze Hee- ren-, Dames- en Kinder - Parapluies. HeerenWandelstok- Parapluies. Dames- en Heeren-Wandel- stokken. Opvouw bare Damestasch- Parapluies Knirps en Boy. Dames- Parapluies 16-baans vanaf f 1.90. kT 88 TELEFOON 12464 ze de nieuwste verkeers- :hriften moet u óók nog de i ongeYallenoorzaken (roe- iheid en drankmisbruik!) n leiner u den hoek naar links hoe grooter het ongeluk, in past.('t Is veel minder om in alle bochten rechts te houden). SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Het Jubileumstuk „1813" in den Stadsschouwburg te Haarlem, door het Residentie-tooneel, dir. D. Verbeek. Onder regie van Mevr. Ranncci-Beekman en Johan de Meester. Bloemendaal heeft op voorname wijze de vorste lijke feestelijkheden ingeleid. Heel Nederland zou in rep en roer komen. Maar eerst zou het open luchtspel: „Eenheid door Oranje", artistiek, kleurrijk, prachtig verlicht in het lommer- en waterrijke Elswout, deftig en toch, ik wil zeggen juist-daarom eenvoudig, het karakter aangeven van de feestweken waarin wij Nederlanders leven. Deze weken behooren tot het schoonste wat wij na 1914 hebben beleefd. Stad en land zijn één, rood en blauw zijn één, het wit en het paars omlijsten fijn en beschaafd het sterk sprekende oranje. De film zal alles vastleggen en weer uitrollen, ook in kleuren, Als wij de bindende kracht, die van deze feest dagen uitgaat tot ons staatkundig en huiselijk leven-van-straks, mochten dreigen te verliezen. Het Jubileum-stuk heet „1813" en is bedoeld als hulde aan het Huis van Oranje, dat onder leiding van Gijsbert Karei van Hogendorp en Adam van der Duijn van Maasdam ons land weer is binnen gekomen en daar onder groeiende populariteit is gebleven en blijven zal. Het stuk kon ook „Gijsbert Karei van Hogendorp" heeten. Als het stuk geen gelegenheidsstuk was en niet bepaald historische episoden maar algemeen menschelijke gegevens er dramatisch in waren verbeeld, zou men kunnen zeggen dat Dirk Verbeek, die de hoofdrol ver vulde, daarin klassiek werk deed. Hij, de oranje gezinde regent van den goeden stempel, kwam op als en bleef den geheelen avond de Koning, die alles wist, allen doorzag, en in alles den doorslag gaf. Om hem draaiden vrouw en kinderen, zijn tegenstanders en zijn tweetal vrienden, van hem splitsten zich af al die half-zachte, egoistische, sluwe bange of ijdele landgenooten, „regenten en nota belen, zoowel patriotten als oranje-gezinden", die zich in de vergadering (het 3e bedrijf) laten kennen als Holland-op-z'n-smalst-en-z'n-malst. Hij, de regent als een leeuw, zij de kramers en kooplui en ijdeltuiten met de hazenharten. Tot een buitenlander of een Nederlander die zijn Vaderlandsche geschiedenis niet kent, zegt het gesproken woord in dit stuk niet veel, en het is daarom te begrijpen dat sommigen de redevoerin gen in het 3e-bedrijf vooral wat langdradig vonden. Maar voor wie met zijn volk meevoelt en de kaart ook van zijn tegenwoordig land kent, was dit be drijf juist de geestigste episode in het stuk (de aardige Molière figuren door La Chapelle en Bob de Lange verbeeld daargelaten.) Het was de parodie op alle vergaderingen, voorheen en thans, van Nederlanders, die tezamen komen om zich op offeringen te getroosten, gevaren te trotseeren, en een daad te doen. Tot zoo iets komen Nederlanders te zamen, om onder allerlei betuigingen en strijka ges uit elkaar te spatten. Zoo verlieten onder hoon gelach der zaal de opgeroepen regenten en nota belen één voor één of bij bosjes de tuinkamer van Van Hogendorp, die er met zijn twee deftige mede revolutie-helden overbleef om gedrieën, leunende op het gewone volk, een tijdje Nederland te zijn. Met de komst van den Prins in levenden lijve in Van Hogendorp's huis is het tooneelspel uit. De bedoeling van den samensteller van dit histo risch goed-gedocumentcerde spel is, dat dan de werkelijkheid begint, waarvan wij in deze dagen zulk een warme en fleurige ontplooiing beleven. Deze slotscène moet daarom indrukwekkender gemaakt worden. Hier moet de oude leeuw Van Hogendorp terugtreden voor den jongeren Neder- landschen leeuw, den toekomstigen Souvereinen vorst der wederom vereenigde Nederlanden. De door Engeland gesteunde Oranje, onze latere Koning Willem I, was ook toen geen jongeling meer, zijn ambitieus karakter waarin de wil domi neerde over het verstand en het gemoed, zal oolc toen hem niet met de vroegere „Tegenten en nota belen" in één rij, of achter hen hebben geplaatst om samen het „Wilhelmus" te zingen. Of heeft de samensteller van het stuk ook in dit opzicht de overlevering omtrent het uiterlijk ge- chiedkundig gebeuren te getrouw nagebootst? Het tooneel verlangt dramatiseering der geschie denis. Hier was plaats geweest voor een manifesta tie van het gewone volk. Door de gehate conscriptie, de grootmoeder onzer tegenwoordige Dienstplicht wet, was veel meer dan het gezin van Van Hogen dorp, het uolk in breede lagen diep verwond. Daar om en om de bureaucratie van Napoleon haatte het de Fransehen, daarom wilde het noch hen boven zich behouden, noch wilde het de regenten en notabelen terug, daarom riep het om een nieuwe Oranje om later maar wat er later is ge schied, hoeveel lijden ons volk opnieuw heeft moeten doorleven om eindelijk tot een waarlijk demokra- tisch staatsbeeld op te klimmen, daar gaat het in dit stuk niet om. Het zijn de feestdagen zelf die ons daarvan getuigen. Daarom hulde aan de Historie, maar leve het Heden. De Schouwburg was tot aan de engelenbak, die leeg was, geheel gevuld, op den eereavond met al wat avondtoilet draagt in Haarlem e. o. De ver- eeniging „Koninginnedag" te Haarlem en de Nieuwe Haarlemsehe Kunstkring kunnen beide met voldoening ook op deze praestatie terugzien. door PIET NIEUWD0RP. PRAE-HELLEENSCH. Naast de Egyptische en de Chaldeeuwsche cultuur heeft de grijze oudheid nog een derde beschaving gekend, een voorhistorische bescha ving, wier welvaart, macht en pracht wedijvert met die der groote Oostersche dynastieën. Het centrum van deze cultuur was Kreta, het schoone eiland in de Aegeïsche zeesporen van de zelfde kunst en cultuur vinden we over de geheele Archipel in de Aegeïsche zee verspreid, voorts langs de kust van Klein-Azië, waar Troje, en op het vasteland van Griekenland waar Mycene het middelpunt dezer beschaving was. De geschiedenis dezer wonderbare wereldmacht lag onvermoed verborgen onder het stof der tijden en de groote beteekenis hiervan kwam eerst tot zijn recht toen Prof. Schliemann pl.m. 1875 zijn opgravingeiï begon. Schliemann heeft ons de wer kelijke beschavingstoestand, die in de verzen der Ilias beschreven wordt, geopenbaard. Het is een merkwaardig feit dat de nabijheid der Aegeïsche Zee, met haar Grieksche Archipel altijd de baker mat van rassen is geweest, die, hoog ontwikkeld, artistieke vermogens hadden boven het gemiddelde van hun tij d. Schliemann vermoedde, dat het oude 'Troje onder de heuvel van Hissarlik gestaan had. Hij ontdekte zes lagen, telkens overblijfselen van een oudere cultuur bevattend. Er waren opgravingen bij Troje, bij Mycene en op Kreta ondernomen. De oudste vondsten komen uit Kreta en de sporen van een volk uit den steentijd worden bij Knossos gevonden. De wapenen en werktuigen waren van been en obsidiaan, een steensoort uit Melos, vervaardigd. Langzamerhand leerde men ook het koper bewer ken en toen dit met tin vermengd werd, kreeg men het brons. De bronstijd pl.m. 3000 jaar v. Chr. is de bloei periode in de cultuurgeschiedenis van Kreta. Knossos komt tot macht en de koningen lieten geweldige paleizen bouwen, met schilderwerk en fresco's versierd. Vooral de koningsburcht, van meer dan twee hectaren grootte, was overweldi gend. Deze voorhistorische cultuur van Kreta „de minoïsche" genaamd, duurde tot ongeveer 1400 j. v. Chr. Wat Mycene betreft: een ommuurde citadel binnen een dito stad. Deze muren zijn van cyclo pisch metselwerk, groote vierkante, veelhoekig- en driehoekig gehouwen blokken, prachtig in elkaar passend om een massieven verdedigings muur te vormen. Behalve een kleine uitvalpoort aan den Noordelijken kant is er in dezen ondoor- dringbaren muur slechts één poort, bekend als de Leeuwenpoort. Met een heraldische afbeelding van twee klim mende leeuwen is de driehoekige platte steen die den grooten kalf bekroont, nu gebeeldhouwd. De leeuwen ondersteunen een zuil. Deze voorstelling doet ons de Myceensche beschaving in verband brengen met de Phrygisehe. Dit is een der verst verspreide Arische voorstellingen; de boom of zuil tusschen twee dieren, in later tijd tusschen twee menschen in, bestaatdooralle eeuwen heen. De oor spronkelijke beteekenis ervan is echter vergeten. De Myceensche kunstenaars hadden niet alleen aardewerk om te beschilderen, zij sneden en gra veerden in invoor, been, harde en zachte steen en hout, en zij bewerkten metaal, goud, zilver, lood, koper en brons. Als in koning Salomo's dagen was zilver minder in gebruik dan goud. Hun beeldjes werden het meest uitgevoerd in brons. De twee uitgebeelde menschtypen zijn: de vrouwfiguur met een gespleten rok met strooken en het haar in vlechten als de Assyriërs, de man- figuur naakt op lendedoek na. Het hoogtepunt dezer beschaving valt samen met de achttiende Dynastie van de Pharao's in Egypte pl.m. 1600 v. Clrr. Het eind dezer periode komt in 487 v. Chr. toen de Myceeners door hongersnood gedreven de stad aan de mannen van Argos over- gavèn. We zagen, dat op Kreta bij Knossos, Phaistos en Hagia Triada overblijfselen gevonden zijn van paleizen, die in tegenstelling met de burchten te versterkt zijn. De con- BART DE LICT. paleizen, die in tegensieumg Mycene en te Troje, niet versterkt zijn. De con- struetie's in Troje en Mycene zijn vrij primitief. hmit. loopen van structie's in iroje en mjmn De zuilen en pijlers zijn van hout, loopen van onderen puntig toe en waren met rijk lijnenorna- ment versierd. Resten van dergelijke zuilen vinden we te Knossos. Eerst in de Middel-Mynoïsche periode neemt de vazen-kunst op Kreta een hooge vlucht. Deze vazen werden eerst gevonden te Kamares, vandaar dat we ze Kamares-vazen noemen. Het meerendeel heeft een smal voetstuk en buigt naar boven toe breed uit. De naturalistische motieven van planten en zee dieren die de vazen als een spinneweb ongeven getuigen van een merkwaardige vastheid van tee- kening. De menschelijke figuur ontbreekt. Naast een zwart- komt ook een rood-oranje fond voor. Aan het eind der Middel-Mynoïsche periode wordt het karakter der vazen streng-déco- ratief (z.g. Paleisstijl). De paleizen waren van binnen levendig met fresco's beschilderd, een beschildering die uitmunt door de vlotte, impressionistische manier van weer gave van dieren, bloemen en planten. Zoo leert ons de Krétenzer-Myceensche kunst voor het eerst de bewegelijke rank van planten kennen, de rank, die later in de Grieksche kunst zoo'n groote rol zou spelen. Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prijsverhooging. Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 blBij het ter perse gaan van dit nummer, be richt men ons, dat de urn met de asch van de Ligt's stoffelijk overschot, dat te Parijs werd ge cremeerd, Zaterdag 10 dezer te half drie n.m. op „Westerveld" zal worden bijgezet. Bart de Ligt dankt zijn bekendheid als actief pacifist hier en in het buitenland, o.a. aan zijn verzamelwerk: „Vrede als Daad". In 1914 is hij als predikant uit Brabant verbannen, dit ge schiede om zijne preeken, die sterk insloegen bij militairen van alle rangen, en door wie hij vaak 's avonds in de pastorie werd bezocht. De Ligt had een sterke profetische natuur, vooral tal van jongeren uit eenvoudige kringen die ver langen behalve opheffing van druk, verlichting van geest, vereeren hem, gelijk zij het de dichteres Henriette Roland Holst doen. De Lugt werkte vooral voor arbeiders en intellectueelen. Het kostte hem moeite steeds te gelooven aan de goede trouw van de machtigen der aarde. O der de arbeider heeft de Lugt fel gestreden, zoowel tegen Rusland en het Bolsjewisme als tegen eiken vorm van socialisme, die naast stoffelijke vooruitgang, niet tevens vecht voor geestelijke ontwikkeling. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor SANTPOORT, Advertentiën en Kruidnooten voor ons blad, behalve aan ons bureau te Bloemendaal, eveneens bezorgd kunnen wor den bij den heer Bruno Klauwersstraat 16, Santpoort Station dat ons blad ook hier thans huis aan huis bezorgd wordt? 23806 Accountants (Centraal) Belastingadvies en Adm.kantoor C. M. J. v. d. Heuvel, Dir., Lio Grandelaan 41, Overveen. 22763 Balkom, A. J. van, leeraar Amsterd. Ly ceum, Vrijburglaan 38, Overveen. 21007 Beem, J. van, ziekenverpleger, Tetterode straat 40 zwart. 21205 Boer, P., vleeschwarenbedrijf, Préanger- straat 8. 29730 Bonneterie, Wol en Tricotage's, P. A. Over- duin, Binnenweg 116, Heemstede. 27315 Bouwer, Ernst G„ Zandvoorterweg 25, Bentveld. 22731 Cate, H. ten, Heussenstraat 12. 21106 Cramer, H. G„ Borneostraat 7. 21104 Engelgeer, A„ accountant N. I. v. Ace., hoofd van het Bureau Rijksacc. dienst, Haarlem, lid gemeenteraad Bestevaerstr.12. 21307 Etalage-Service, Etalage- en verpakkings materialen, Atelier voor reclame, Kruis weg 43. 21306 Faber, A., Kleverparkweg 84. 29639 Kleeblad, P. J. A., Lanckhorstlaan 87, Heemstede. 29726 Kneijnsberg, J. M„ Binnenweg 21, Heem stede. 29724 Krijger, H. J„ Hendrik de Keijserlaan 4, Heemstede. 22782 Kuhlmeyer-Hijlkema, C. F. H„ Vrijburg laan 25, Overveen. 21105 Instituut voor Handelswetenschappen, Dis trictsbureau Haarlem, Raamvest 37 zw. 13897 Vischhandel Jan Rienstra, Bloemend, weg 339, Overveen. 21405 Vos, A„ Jordenstraat 2. 21108 Overbeek en G. Hotz, A., Kleverparkweg no. 224. 29723 Schmeink, J. E. C., Meer en Boschlaan 14, Heemstede. 22684 Trautwein, Fr. I. M. Th., handelsagent, Jan Luyekenstraat 105. 121005 Veldt, Jac., automatiek, Kruisstraat 18. Daar is maar één roep over Balm's visch: verrukkelijk, wat U ook neemt: zeevlsch, zoetvvatervisch, visch- conserven, de gebakken, ge rookte of uitgesneden soorten 't is allemaal even fijn. Overtuigt U zich. Wat mogen wij U bezorgen? BRIDGECLUB. Ikaaógd blKort na de oprichting van onze Buurtver- eeniging gingen er van verschillende leden stemmen op, of wij niet spoedig konden geraken tot de op richting van een Bridge-clubje. Dit is inderdaad gebeurd, alhoewel we helaas niet mogen zeggen dat dit spoedig het geval was. Gepoogd werd, om door middel van een oproep aan de leden van de Buurtver. in „Huis aan Huis", bridgers bij elkaar te krijgen. Aan deze oproep werd echter door enkele leden gehoor gegeven. Omdat het niet mogelijk is met een paar mensehen een bridge-club te vormen, verliep weer geruimen tijd alvorens een tweede poging werd gewaagd. De enkele bridgers die zich bij eerste oproep hadden aangemeld, hebben niet stil gezeten, en het spreekwoord „De aanhouder wint", bleek ook hier waar te zijn, want de tweede poging had succes. Bedoeld succes bleek helaas niet bij de eerste opkomst, dat bleek in het geheel geen succes. Aan wezig waren 7 personen, n.l. de dames Besse,Link, en de lieeren Burk, v. d. Belle, Polderman, Stevens en Kuling, de laatste zelfs niet als bridger, doeli als secr. der Buurtvereenging, die bij de oprichting van een bridge-clubje aanwezig moest zijn. Dus rest 6 personen, waarlijk geen succes. Het succes kwam echter pas later, want het ledental nam met de week toe. Dit kwam het beste tot uiting op onze laatste drive, we konden ons toen verheugen in de deelneming van pl.m. 20 leden. Enkele leden moesten zich !n den loop van het speelseizoen terugtrekken, aangezien werkzaam heden hun beletten langer lid te blijven. Deze leden hopen we echter wederom in ons midden te zullen zien, zoo gauw de werkzaamheden dit toelaten. In het. afgeloopen seizoen zijn drie drives ge houden, z.g. wilde drives, waarvoor werkelijk veel animo was. Een echte prettige stemming was onder de leden gelukkig altijd aanwezig, zoodat eventueelc op of aanmerkingen, die op zeer bescheiden toon werden geuit, op het geleverde spel, zonder meer ter harte werden genomen. Jammer was, dat we niet altijd in dezelfde zaa konden spelen, dat veranderde helaas nog wel eens, doch dat neemt niet weg dat we onzen dank verschuldigd zijn aan den heer A. J. v. Schoot ei eigenaai van café Rest. „RoozendaaV'. die on. iederen Maandagavond geheel kostloos één zijnet zalen afstond. Aangezien de Buurtver. ons nog niet in de ge tegenheid kan stellen van een eigen lokaliteit, ver trouwen wij dat de heer v. Schooten ons ook di. [jaar terwille zal zijn. Aan bet programma voor bet a.s. speelseizoen wordt hard gewerkt. De bedoeling is, om, zooal reeds het vorige seizoen met de leden was bespro ken, een competitie te houden. De eersten avond, dat wij bij elkaar komei wordt Maadag 12 September, om pl.m. 8 uur in bovengenoemd Café Rest. Dan zal er niet alleen gebridged, doch er zal tevens het een en ander be sproken worden, o.a. „houden wij de Maandag avond aan, of is het meerendeel voor een anderen avond?" k U11U Tevens bestaat er dien avond gelegenheid om zich als nieuw lid voor de bridge club op te geve».

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3