Als U Dansen wilt leeren C. H. C. VOS H. KWEKKEBOOM C. H. VAN LEERSUM C. J. VAN DIGGELEN de voordeel igste 2 Vrijdag 16 September 1938 Raadszitting Bloemendaal. van D. J.Jansse NIEUWE GRACHT 98 Haarlem, Bloemhofstraat 7, Telef, 12815 gebruik r vervolg van pag. 1. COMMISSIE GEORGANISEERD OVERLEG, Ter voorziening' in de vacature in de Commissie van Georganiseerd Overleg vac. Mr. J. Bierens dc Haan) wordt benoemd de heer Enschedé. Xe stemming: Mevr. Romeijn 2 stemmen; de heeren Enschedé 4, Schulz 2, v. Till 2, Hondius 4. 2e stemming: Mevr. Romeijn 1 stem; de heeren Enschedé 4, Hondius 4, Schulz 3. 3e stemming: de heeren Enschedé 5, Hondius 5, Schulz 1, Blanco 1. Daar nog geen meerderheid is verkregen, wordt bij loting aangewezen de heer Enschedé. CONVERSIE GELPLEENING. Met inachtneming van een opzeggingstermijn van tenminste twee maanden kan vervroegd worden afgelost het op 15 December a.s. nog uit staande bedrag van f 78.000.-van de 4 1/4 pet. geldleening van 1933, oorspronkelijk groot f203.000, aangegaan bij raadsbesluit van 19 October 1933. Ter aflossing dier leening kan de gemeente tegen parikoers en een rente van 2 pet. 's jaars, door bemiddeling, tegen een provisie van 1/8 pet opnieuw leenen. De nieuwe leening zal een looptijd hebben van 6 jaar, zijnde gelijk aan den nog resteerenden loop tijd der af te lossen geldleening. De gelden kunnen op 15 December a.s. worden opgenomen. Het financieel voordeel van bovenbedoelde conversie bedraagt gedurende die 6 jaren in totaal ongeveer f 5000. B. en W. stellen voor, tot conversie over te gaan. De heer POSTHUMUS MEYJES verzoekt in geheime zitting eenige inlichtingen omtrent deze conversie, de raad gaat in comité-generaal. Na heropening der zitting wordt het punt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. GEMEENTEREKENING 1937. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vast stelling aan: de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over 1937, met de daarbij behoorende bescheiden en een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling dier rekening. De gewone dienst sluit met een voordeelig saldo van f 83.236.59 en de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f 29.691.28. Dat de gewone dienst sluit met een voordeelig saldo van f 83.236.59 stemt tot tevredenheid. Dit gunstig resultaat is verkregen doordat sommige belastingopbrengsten en eenige andere inkomsten zijn meegevallen. Aan opcenten en hoofdsom personeele belasting en opcenten gemeentefonds belasting werd n.l. in totaal f 83.047'.meer ont vangen dan geraamd, terwijl eenige andere in komsten de raming in totaal met pl.m. f 20.189. hebben overtroffen. De begrooting 1937, voor zoover het den gewonen dienst betreft, werd indertijd sluitende gemaakt door tot een bedrag van f 40.000.over de reserve te beschikken. Met voldoening kan daarom worden geconstateerd, dat dit bedrag thans ruimschoots is ingehaald. Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst is hoofdzakelijk ontstaan door in 1937 gedane kapitaalsuitgaven, waarvoor kan worden geleend, doch welke voorloopig uit de reserve zijn gefinan cierd. Zonder hoofdelijke stemming vasfgesteld. WEGVERBREEDING. In verband met de veiligheid van het verkeer, is het zeer gewenseht den Bloemendaalscheweg aan de Westzijde tusschen de Busken Huetlaan en den Parkweg te verbreeden. De eigenaresse van den grond op den hoek Bloemendaalscheweg- Parkweg, Mej. A. M. C. J. Weijer, heeft zich bereid verklaard, voor zoover haar eigendom betreft, de voor de wegverbreeding benoodigde strook grond (pl.m. 21 M2.) voor gemeld doel aan de ge meente in eigendom over te dragen tegen den prijs van f 294.onder bepaling, dat de kosten van eventueele uit de wegverbreeding voortvloeiende werkzaamheden in den tuin voor hare rekening zullen komen. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERKOOP GROND ZEEWEG. B. en W. stellen den Raad voor, te verkoopen aan den heer J. H. Bangert te Overveen, voor de som van f 25.000.- een bouwterrein ter opper vlakte van 1.5 h.a., gelegen aan de Noordzijde van den Zeeweg, met de bedoeling dat op dien grond een landhuis zal worden gebouwd. De heer VAN TILL (C.H.) vindt den prijs van den grond niet hoog, al is het gelukkig dat een begin met de bebouwing gemaakt wordt. Voor het Bezoekt U ook eens het Uitsluitend Heerenkappersbedrijf Lambrecht van Dalenlaan 9a le zijstraat links achter Rollandslaan Groote keuze Hee ren-, Dames- en Kinder- Parapluies. HeerenWandelsfok- Parapluies. Dames- en Heeren-Wandel- stokken. Opvouw bare Damestasch- Parapluies Knirps en Boy. Dames- Parapluies 16-baans vanaf f 1.90. Para- pluie-repar. billijk. «RONJÉSTRAAT 88, HAARLEM-N., TEL. 12464 vervolg zou spreker echter de prijzen hooger willen stellen. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W met dezen prijs voor de toekomst zeker niet vast gelegd zijn. Het voorstel wordt dan zonder hoofdelijke stem' ming aangenomen. AANGAAN OVEREENKOMST. B. en W. stellen voor een overeenkomsj aan te gaan met LI. II. Ch. Vooges, waarbij de gemeente zich verbindt een te maken rioleering met drai neering, ruimputten en beschoeiing tusschen de spoorbaan Haarlem-Zandvoort en Ernst Casimir- laan steeds ten genoegen van Dijkgraaf en Heem raden van Rijnland in goeden staat engoedfunctio neerend te onderhouden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. NIEUWE WERKLOOZENREGELING. B. en VV. bieden den Raad ter vaststelling aan een werkloozenregeling, volgens welke steun aan werkloozen wordt verleend in den vorm van werk verschaffing. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) heeft verschillende bezwaren tegen de ontworpen regeling. De toe passing daarvan zal tot grove en groote onbillijk heden leiden. Het was niet de bedoeling een ver laging' in de loonen der werkverschaffing te be werkstelligen. De financieele gevolgen van de regeling voor de gemeente maken weinig verschil hoogstens zou de mogelijkheid geopend worden, volgens den wethouder, dat meerdere menschen werk zouden zoeken buiten de werkverschaffing. Aangenomen dat dit juist is, meent spr. toch dat bij deze regeling de loonen van de menschen met grootere gezinnen worden verminderd ten bate van de vaklieden. Dit vindt spr. niet juist, maar in strijd met het feit dat men in de werkverschaf fing niet vakwerk, maar wel voor bijna 90 grond werk verricht. Een stueadoor, of een typograaf b.v. die werkeloos wordt, zou dus komen voor een loon van f 24.die hetzelfde werk krijgt als een landarbeider; hoewel de laatste het werk beter kent, gaat de eerste met meer loon dan de laatste naar huis. Spr. kan niet zien dat hierin eenige billijkheid zit, doch ziet er meer in het vasthouden aan een bepaald principieel inzicht. In onze werkverschaffing liggen we niet zooveel boven het percentage dat in de L'.A.O. is vast gelegd, de bestaande regeling verdient verre de voorkeur. Spr. heeft er voorts bezwaar tegen dat in de nieuwe regeling niet is opgenomen de bepaling uit de oude overeenkomst, dat B. en W. ontheffing kunnen verleencn van de voorwaarde dat een rerklooze ten minste sedert 1 Juli 1932 in deze gemeente moet wonen om bij de werkverschaffing te kunnen worden geplaatst. Meerdere bepalingen, die zijn weggevallen, zetten de regeling op losse schroeven en werken de willekeur in de hand. De toepassing daarvan zal een belangrijk lager bedrag aan uitkeering door de gemeente opleveren dan de tegenwoordige. Spreker heeft trouwens in de toelichting geen enkel cijfer hieromtrent gevonden. Spr. zou daarom B. en W. willen verzoeken déze regeling terug te nemen. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) zegt verheugd te zijn, dat een scheidingslijn getrokken zal worden tussclien lien, die in Publieken Dienst als onmis baar beschouwd moeten worden cn lien, die werke lijk werkloos zijn. Voor het moreel is het van groot belang, dat heel veel menschen hierdoor niet meer te werk gestelden, maar arbeiders zijn. Spr. zou bovendien nog de bepaling ingevoegd willen zien, dat de beoordeeling, welke werken als werkver schaffingsobjecten of anderszins moeten worden beschouwd, niet uitsluitend aan B. en W., doch bij dit college in overleg met de Commissie voor Sociale Zaken zal berusten. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) zegt. dat de nieuwe regeling den indruk maakt loondrukkend te moeten werken. Daartoe bezigt men de collec tieve arbeids-overeenkomst. Bloemendaal is echter in de hoofdklasse gerangschikt voor zoover de C.A.O. betreft, Vogelenzang in de 3e klasse b waarvoor de loonen op resp. 59 cn 41 cent per uur zijn bepaald. Dit schept onbillijkheid. Spr. vraagt zich af of het moreel wel toelaatbaar is, dal de gemeente op de wijze te werk gaat als in deze nieuwe regeling voorgesteld Een zeer groot percen tage van lien, die in werkverschaffing zijn. ver richten productief werk; neem b.v. de gronden van Gehrels; ook van dit werk, evenals van werk voor particulieren, blijft een zeker deel in de gemeentekas achter, dat feitelijk ten koste van de loonen in de werkverschaffing wordt verkregen. In deze gemeente zijn ca. 100 werkloozen; Bloe mendaal is de eenige gemeente in Nederland, die er nog zoo goed voor staat, en in een buitengewoon gunstige positie verkeert. Voor deze gemeente is geen enkele reden om thans de loonen te drukken, getuige b.v. de resultaten van vorige rekeningen. Spr. weet niet wie de ontwerper van de regeling is, doch deze heeft geen gelukkige dag gehad. Met de hand op dit reglement kan men elk loon be palen wat men wil Er zijn verschillende dingen, die spr. gegriefd heeft; men heeft b.v. overal weg gelaten de voorgestelde bepalingen, dat de com missie voor Sociale Zaken in diverse dingen zal worden gehoord. Spreker beschouwt dit feitelijk als een straf aan hen die zich niet met de regeling konden vereeni- gen. De heer ROIILING (R.K.) heeft het bezwaar tegen de regeling dat hiermee aan B. en W. alle macht in handen wordt gegeven. Zij zit bovendien buitengewoon slecht in elkaar en is bijzonder ,dillettanterig". Er is ruimte voor tallooze vragen en strijdvragen, en het kan een bron van groote verwarring geven als de regeling wordt aangeno men. Spreker vraagt wat nu eigenlijk de bedoeling van den Wethouder van Sociale Zaken is. Welke loonen zullen worden uitgekeerd? Daarvan lezen we niets in de verordening. De heer VAN TILL (C.H.) wil den wethouder van Sociale Zaken complimenteeren met de rege ling. Spr. heeft echter nog een enkele vraag: er wordt bepaald dat 90% van het loon zal wórden uitgekeerd; men krijgt bovendien een kolenbon en een margarinebon, waardoor de uitkeering bijna 100% wordt. Voor de lagere loonen vindt spr. dit wel juist, voor de hoogere niet. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) kan TE^3525 Privé-lesopelk verlangd uur. in PRETTIGE en BESCHAAFDE OMGEVING, dan kunt U bij Uw kennissen informeeren, wat hun er varing bij ons is geweest en we twijfelen bij voor baat niet aan de uitspraak. DE NAAM biedt U voldoende waarborg, dat het DANSEN U tot in de perfectie onderwezen zal worden. Vraagt prospectus!! Spreekuren van 7 tot 10 uur n.m. zich met de regeling wel vereenigen, er worden verschillende onbillijkheden uit de oude regeling weggenomen. De heer CASSE (V.D.) geeft gaarne toe dat de regeling niet ideaal is. De rijksregeling van 1932 krijgt nog steeds aanvulling, want het is onmogelijk door de steeds nieuwe gevallen, een regeling te maken waarbij elk geval ondervangen kan worden. De regeling, hier voorgesteld, steekt gunstig af bij anderen. Spr. heeft echter ook het bezwaar dat de Com missie van Sociale Zaken in geen enkel geval zal worden gehoord. Spreker zal daartoe een amende ment indienen omdat hij het van eminent belang acht. De economische Tegel moet echter blijven gel den, dat men moet trachten uit de tewerkstelling te komen in het vrije bedrijf. Een regeling die dezen economischen regel niet in de hand zou werken, moet ten eenenmale voor iedereen onaanvaardbaar zijn. De Kindertoeslag is voorts oorzaak dat men in liet vrije bedrijf minder verdient dan in de tewerk stelling, ook dit is geheel onjuist. De heer BOUVY (R.K.) is van meening dat de oude regeling bepalingen bevat, die in de nieuwe regeling ook thuis belmoren. Spreker vraagt of het trouwens vel verantwoord is deze regeling die slechts f 2500.voordeel voor de gemeente beteekent, te aanvaarden. De heer VAN RIESSEN (A.R.) zegt, dat de bestaande regeling zeer ten schade van den mid denstand heeft gewerkt. Tal van kleine zaken- menschen moeten tenminste uitbetalen de loonen, die in de werkverschaffing worden verdiend, ter wijl zij zelve het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden. De VOORZITTER merkt op, dat er geen repre saille zit in het feit, dat in geen artikel is opge nomen de bepaling „gehoord de Commissie van Sociale Zaken". De eenige in het college van B. en TV., die deze bepaling heeft verdedigd in het college is wethouder Ouwehand. Spr. meent, dat de betreffende bepaling bij niet-overeen- stemming tusschen College en Commissie ont stemming zou kunnen verwekken. Bovendien zou opname niet in overeenstemming zijn met de be doeling van de wet. Wetli. GUWEHAND (C.H.) zegt, dat hij voor stander is geweest van opname der bepaling, dat de Commissie voor Sociale Zaken worde gehoord. Spr. heeft met verwondering de betoogen van de heeren Schulz en Noorman gehoord. De bepaling, dat tewerkgestelden sinds 1 Juli 1932 in deze ge meente moeten wonen, is terecht gehandhaafd. Juist na 1932 hebben zich velen hier gevestigd ophoop, dat zij zich „er in zouden kunnen draaien". De bedoeling van de bepaling omtrent het loon is inderdaad, dat men 90 ontvangt, doch niet 30 of 40 Spr. is er van overtuigd, dat niet 85 van de werkloozen productief werk verricht. Het land van Gehrels is niet een soort uitbuiting van de gemeente geweest. De menschen hebben daar gewerkt onder het normale loon en die varieerden van ongeveer f 24.tot f 33. De heer Rohling, zei spr.. heeft de regeling dillettantenwerk genoemd; dit lijkt eenigermate op een insinuatie, maar met deze veroordeeling treft de heer Rohling echter zijn grooten voorman Minister Romme. Spreker heeft zich niet compe tent geacht een regeling te ontwerpenaan de rijks regeling is het grootste gedeelte ontleend. Er is iets in dezen Raad wat spreker zeer sterk heeft verwonderd. Er schijnt de meening te heert schen dat het wel en wee van de gemeente afhang- van het wel en wee der werkloozen. Dat is niet het geval. Temeer frappeert dit spreker, omdat over het algemeen voor den middenstand in deze ge meente zoo weinig wordt gedaan, hoewel van die zijde zoovele klachten worden gehoord. Als wij zoo doorgaan, dan krijgen we straks de nijveren, die nog trachten in hun onderhoud te voorzien, op onzen weg. Spr. wil onderscheid maken tusschen de werkloozen en tusschen de middenstanders die nog vol houden om hun hoofd boven water te houden. Er zijn er velen die nooit werk zoeken, ee wordt inkomen verzwegen enz. Weinige van onzr tewerkgestelden trachten, indien de gelegenheid er is, bij hun ouden baas terug te komengelukkig zijn er nog eenigen, die ondanks dat zij minder verdienen bij hun baas, toch bij hem uit de werk- de werkverschaffing terugkeeren. Daartegenover staat een lieele massa die nooit een slag doet. De prikkel ontbreekt hier. Er is een tewerkgestelde die reeds pl.m. 20 jaar werkloos is, er zijn er tien die hun 12%-jarig jubileum kunnen vieren, er zijn er 38 die reeds van 38 jaar werkloos zijn. Het is me niet gelukt, hoewel ik er waarachtig naar getracht heb, een behoorlijke, alle partijen bevredigende oplossing te vinden; hoewel ik in de zes commissievergaderingen alle excessen heb aangetoond. Daar is b.v. iemand met een gezins inkomen van f 53.— kleine tuinders die overdag in werkverschaffing zijn, werken 's avonds, maken de boel voor kleine neringdoenden kapot en verdie nen b.v. in totaal f 45.50. We moeten er voor zorgen dat dc menschen trach ten hun eigen hoentjes te doppen. In Velsen b.v. heeft men dit beproefd; 50 kleine venters, die ge deeltelijk gesteund weTden cn gedeeltelijk werkten, werd aangezegd cm te kiezen of te deelen: steun, of eigen weg kiezen, omdat het verdraaid onmo gelijk is de inkomsten te ccntroleeren. Wat was het resultaat 47 van de 50 zijn niet teruggekomen, hebben hun eigen weg gezocht, terwijl er drie slechts terugkeerden. Dit feit spreekt voor zich zelf. Spr. heeft hier in deze gemeente gezien twee jongens uit Noord-Scliarwoude die hier met hun bakfiets de ingezetenen bezoeken om hun tuinen in orde te houden. Is dat gezond? De Middenstanders Le klagen zich over de men schen die bij hen in dienst zijn. Spreker heeft een brief, waarin een werkgever klaagt over zijn werk nemers. Zij zeggen: naak naar geen praatjes, want anders ga ik naar de werkverschaffing. Is dat goed Er wordt beweerd dat schilders, die overdag de gemeentegebouwen schilderen, 's avonds niet alleen bij particuiieTen werken, doch bovendien op zeer merkwaardige wijze nog hun verf tot hun beschikking krijgen. In enze wejkveTschaffing verdient men meer dan in het particuliere bedrijf. Spreker illustreert dit met een voorbeeld van den eersten bezoeker op zijn spreekuur: een jengen an van 27 jaar, die ont slagen uas bij Eeijnes, en nooit meer dan f 19.— een enkele maal f 20.— bad verdiend. In de werk- verscliaffing kri'gt l ij tl ans f 21.— plus f .1 kolen- bon plus 1 0.50 rnaigarinehen, is f 22.50. Zal zoo iemand ooit weer pog ngen doen in het vrije bedrijf terug le kcéren 't't*""" Spreker onderschr ijft gaarne de woorden van Dr. Colijn en Mr. Romme, die gezegd hebben: „er is geen enkel land ter wereld waar beteT gezorgd wordt voor de werkloozen dan in Nederland" en spr. wil hier gaarne aan toevoegenIn Nederland is geen enkele gemeente waar beter voor de werkloo- zen wordt gezorgd dan in Bloemendaal (applaus van verschillende zijden). De heer NOORMAN (S.D.A.P.) zegt in de replie ken dat wethouder Cuwehand een donderrede tegen dc werkloozen gehouden, en een odium op hen heeft geladen van lanterfanten. Spr. gelooft echter dat er meer goede dan slechte zijn. Wethouder PRINSENBERG zegt zich met de regeling niet te kunnen vereenigen. In deze ge meente kunnen we nog spreken van een zekeren financicclen welstand, moeten we nu, terwijl we Zie vervolg pag. 3. PART. EN GEM. VERLOSKUNDIGE Spreekuren: Dinsdag.. 3-4 Donderdag 7-8 Z0NNEBL0EMSTR. 51 - HAARLEM Suède en Glacé Damesjasjes naar maat f 27.50. Handel in Fijne Leersoorten

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2