eeren iBOOM 4 DIGGELEN BALMgaatoverdetong! AGENDA. GRACHT 98 N LEERSUM hofstraat 7, Telef, 12815 Raadszitting Bloemendaal Burgerlijke Stand. Een Christelijke School te Overveen. Vrijdag 16 September 1938 3 >E OMGEVING, dan neeren, wat hun er- twijfelen bij voor- NAAM dat het DANSEN rwezen zal worden. tot 10 uur n.m. ïeringdoenden kapot en verdie- 45.50. r zorgen dat dc mensehen trach- 'tjes te doppen. In Velsen b.v. iefd50 kleine venters, die ge werden en gedeeltelijk werkten, te kiezen of te deelen: steen, omdat het verdraaid onmo- n te ccntroleeren. Wat was het de 50 zijn niet teruggekomen, weg gezocht, terwijl er drie n. Dit feit spreekt voor zich- in deze gemeente gezien twee Scliarwoude die hier met hun enen bezoeken om hun tuinen is dat gezond rs 1< klagen zich over de men- i dienst zijn. Spreker heeft een :i kg ever klaagt over zijn werk- naak naar geen praatjes, aar de werkverschaffing, Is dat reerd dat schilders, die overdag ren schilderen, 's avonds niet eTen werken, doch bovendien ge v ijze nog hun verf tot hun 1 al i ng verdient men meer dan bcdiijf. Spreker illustreert dit van den eersten bezoeker op jengen an van 27 jaar, die ont- les, t n nooit meer dan f 19. 1 ad verdiend. In de werk- ■ij tl ans f 21plus f .1 kolen- if arinthcn, is f 22.50. Zal zoo giiigen doen in het vrije bedrijf ij ft gaarne de woorden van Dr. r.e, die gezegd hebben: „er is r wereld waai beter gezorgd doezen dan in Nederland" en lan toevoegen: In Nederland is e waar beter voor de werkloo- rlan in Bloemcndaal (applaus den). N (S.D.A.P.) zegt in de replie- Cuwehand een donderrede gehouden, en een odium op •an lanterfanten. Spr. gelooft oede dan slechte zijn. SENDER G zegt zich met de men vereenigen. In deze ge- nog spreken r an een zekeren d, moeten we nu, terwijl we Zie vervolg pag. 3. :M. VERLOSKUNDIGE en: Dinsdag 3-4 Donderdag 7-8 1STR. 51 - HAARLEM Suède en Glacé Damesjasjes naar maat f 27.50. Handel in Fijne Leersoorten (Vervolg van pag. 2) nog voldoende productieve objecten hebben, die mensehen nog extra treffen Spreker betreurt het dat in de offieieele toelich ting is gesproken over de „gouden ploeg" welke uitdrukking eerst binnenskamers is geuit. Men spreekt veel te gauw van „goud"; dit is schrijnend te noemen. Wethouder OUWEHAND zegt nog dat het allerminst zijn bedoeling is geweest om werkloozen lanterfanten te noemen; spr. wil echter tegen gaan het euvel dat men niet naar werk gaat zoeken. Hierna wordt gestemd over het voorstel van den heer Schulz om de regeling naar B. en W. terug te sturen. Dit voorstel wordt verworpen met 87 stem men (tegen de heeren van Riessen, van Till, Hondius, Posthumus Meijjes, Quarles van Ufford, Enschedé, Cassé en Ouwehand; ,voor de S.D.A.P. en de R.K.). De heer CASSE (V.D.) dient een amendement in om in de artt. 1, 8, 13, 22 en 23 in te lasschen „gehoord de commissie van Sociale Zaken". Dit amendement wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Rohling en Prinsenberg tegen. Op voorstel van den heer SCHULZ wordt met algemeene stemmen besloten de periode, gedurende welke arbeiders in deze gemeente moeten wonen om in de werkverschaffing te kunnen worden geplaatst, te bepalen op vier jaren. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) dient een amendement in om op het loon in de werkver schaffing een kindertoeslag van f0.75 per kind, met een maximum van t'4.50 te verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemmenver houding als het voorstel Schulz, 8—7, verworpen. Een amendemant van den heer Schulz om te schrappen de alinea dat tewerkstelling niet plaats vindt wanneer de tewerkgestelde weigert te allen tijde de(n) daartoe gemachtigde(n) persoon (per sonen) in zijn woning te ontvangen, wordt met 87 stemmen verworpen, nadat een voorstel van den heer Noorman om den toegangstijd te stellen op 9 uur18 uur met dezelfde stemverhouding is verworpen. De heer NOORMAN stelt voor de stemming uit te stellen tot de volgende vergadering om eerst de verschillende veranderingen nog eens te bezien. In stemming gebracht, wordt dit voorstel met 87 stemmen verworpen (dezelfde stemverhouding als voorheen). Weth. PRINSENBERG verlangt ten slotte, hoe wel de uitkomst te voorzien is, nog stemming over de geheele regeling. Het resultaat is wederom 8—7 stemmen, waar mee de regeling is aangenomen. RIOOLWATERZUIVERING. De toeneming der bevolkingsdichtheid en het toenemend gebruik van waterclosets, spoel-, bad en huishoudwater en uitbreiding der industrie in het algemeen, hebben tengevolge gehad, dat hoe langer hoe grooter hoeveelheden faecaliën en menage-water op openbare wateren in geconcen- treerden vorm worden geloosd, wat in Rijnland's boezemwateren ernstige en meer dan plaatselijke verontreiniging veroorzaakt. Hiertegen verzetten zich groote sociale belangen van materieelen-, industrieelen en liygiënischen aard. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben daarom aangedrongen op het nemen van maatregelen om verontreinigen van Rijnland's boezem te voorkomen door zuivering van het afvalwater. Rijnland stelt zich op het standpunt dat in de toekomst geen loozingen van riool- en afvalwater van eenige beteekenis ongezuiverd op Rijnland's boezem zullen worden toegestaan. Weliswaar heeft deze gemeente, door de ver plichting tot het hebben van septic-tanks bij wo ningen en andere gebouwen en door een rioolstelsel met de noodige ruimputten en straatkolken, er steeds met zorg naar gestreefd de boezemwateren zoo weinig mogelijk te verontreinigen, doch Rijn land is van meening dat daardoor nog geen af doende en zelfs geen voldoende zuivering wordt verkregen. De toenemende bebouwing van Kennemerland zal meer en meer van invloed worden op de ver vuiling der openbare wateren. Daarom komt het Rijnland voor, dat, ook wat deze gemeente betreft, een andere wijze van loozing voor de toekomst reeds thans in overweging dient te worden genomen. Bij besluit van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, d.d. 16/26 Maart 1938, werd aan deze gemeente nog vergunning verleend tot het behouden van alle aanwezige middelen, waardoor rioolstoffen van hier op Rijnland's boezem worden geloosd, voor den tijd van vier jaren, tot ultimo Februari 1942, doch nu reeds wordt er op gewezen, dat na verloop van tijd geen ongezuiverd riool water in eenigszins beteekenende hoeveelheid meer op dien boezem zal worden ontvangen. Aangezien het oprichten van een zuiverings installatie binnen deze gemeente moeilijkheden geeft en een samengaan met een der aangrenzende gemeenten in dit opzicht zoowel technische als financieele voordeelen kan bieden, is onderzocht of een dergelijke samenwerking mogelijk is. Als resultaat van dit onderzoek kan worden medegedeeld dat waar voor de gemeente Haarlem plannen bestaan voor het maken van een centraal rioleeringsstelsel met zuiveringsinrichting samenwerking met deze gemeente mogelijk is. De globale kosten voor persleiding, vergrooting stamriolen en kosten voor rioolgemaal zijn op f 81.000.geraamd en de kosten voor de reini- gings-installatie op f 168.500.in totaal f 242.500.- De jaarlijksche uitgaven worden op f 11.650 geraamd. Waar het van groot belang is dat spoedig bekend is of door Haarlem op aansluiting van Bloemendaal irtoet worden gerekend, met het oog op het projec teeren der centrale rioleering en de zuiverings installatie, is het noodzakelijk reeds thans een be slissing te nemen. B. en W. meenen dan ook den Raad voor te moeten stellen tot samenwerking met de gemeente Haarlem te besluiten. Er bestaat dan gelegenheid om ook de voor- Bieningen op eigen gebied te projecteeren en te berekenen en te zijner tijd hieromtrent aan den Raad voorstellen te doen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERHUUR SPORTVELDEN. Bij raadsbesluit van 18 Februari 1937 werd besloten om (ten behoeve van het inrichten en doen gebruiken van sportvelden) van de Erven van der Vliet voor den tijd van 30 jaren in huur te aan vaarden de boerderij „Bleek en Berg", met woning, schuur en daarbij behoorende gronden, tegen een huursom van f 2000.per jaar. Op 20 Mei d.a.v. werd door den Raad voor het in orde maken van sportterreinen op „Beek en Berg" (waarinbegrepen was het veranderen van een stal tot kleedhuis) een erediet van f 24.000.en op 21 April 1938 een crediet van 20.620.verleend. Bij raadsbesluit van 20 Januari 1938 werd aan gekocht (tot behoud van natuurschoon en om de beschikking te verkrijgen over speel- en sport velden) de z.g. Vinkebaan met opstallen voor f 25.000.— van de N.V. „Veenduin", met ver leening van een crediet van f 5.0C0voor het in orde maken van de sportvelden. De werkzaamheden zijn thans zoo goed als gereed gekomen, zoodat de speelvelden, met uit zondering van twee nog aan te leggen speelvelden op „Bleek en Berg", reeds in gebruik genomen konden worden. Tot nu toe werd aan huur betaald: door de Hockeyclub B.M.H.C. voor 2 velden (Zomerzorg) f 250.door de Hockeyclub H.B.S. voor 2 velden (Bleekenberg) f 250.door de voetbalclub Bloe mendaal voor 2 velden (Zomerzorg) f 330.door de voetbalclub D.E.K. voor 2 velden (Bleekenberg) f375.—. B. en W. stellen thans voor de sportvelden inclusief kleedhuis tegen een huurprijs van f 200. per speelveld te verhuuren en wel als volgt: aan de Hockeyclub B.M.H.C. 4 velden (Zomerzorg) huur f 800.aan de Hockeyclub H.B.S. 2 velden (Vinkenbaan) huur f 400.-aan de Voetbalclub Bloemcndaal 4 velden (Bleekenberg) huur f 800. aan de Voetbalclub D.E.K. 2 velden (Bleekenberg) huur f 400. Het kleedhuis op de terreinen van de hockeyclub B.M.H.C. biedt voor deze club niet voldoende ruimte, zoodat vergrooting van dit kleedhuis zeer gewenscht is. Aangezien deze velden aanmerkelijk meer huur zullen opbrengen dan voorheen (inplaats van f 580.een bedrag van 1' 800.zou een in ver houding evenredige som beschikbaar gesteld kunnen worden voor de beoogde vergrooting van het kleedhuis. B. en W. verzoeken hun daartoe een crediet te verleenen van f 6000. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. AANKOOP GROND. B. en W. stellen voor van de N.V. Exploitatie Maatschappij „Roermondstad", gevestigd te Haar lem aan te koopen a. voor f 2.50 per M2. een terrein ter oppervlakte van pl.m. 11290 M2. ten Noorden van het sport terrein nabij de Julianaschool, tusschen de nog niet aangelegde gedeelten van de Willem de Zwijgerlaan en de Vrijburglaan, achter de voor be bouwing bestemde strooken grond aan die wegen. b. Tegen den prijs van f 10.— per M2. een ter- reintje ter oppervlakte van pl.m. 360 M2., bestemd tot uit- en toegang van en naar liet terrein sub a. bedoeld aan de Noordzijde. Dete strook grond heeft een breedte van 12 meter en een diepte van pl.m. 30 meter. c Tegen den prijs van f 1in totaal een stukje grond aan den Bloemendaalsche weg, bestemd om aan den weg toe te voegen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor aan J. Roosen's Bouwbedrijf N.V. te Haarlem, tegen den prijs van f 10.per M2. te verkoopen een strook grond, pl.m. 24 meter lang en 5 meter diep, ten behoeve van voortuintjes voor de perceelen Bloemendaal sche weg nos. 319, 321, 323 en 325 te Overveen, alsook een strook grond, pl.m. 15 meter lang en 2 meter breed, ten behoeve van een toegang tot perceel Bloemendaalsche weg no. 317 te Overveen Op verzoek van den heer Posthumus Meijjes wordt dit punt tot de volgende vergadering aan gehouden. ZITTINGSDUUR RAADSCOMMISSIËN. De in artikel 60 van de Gemeentewet aangebrach te wijzigingen en aanvullingen maken het mogelijk om de voorzitters en de leden der vaste commissiën van voorbereiding, alsook de leden der vaste com missiën van bijstand, voor langeren tijd dan één jaar te benoemen, mits de zittingsduur beperkt 'blijve tot dien der leden van den zittenden Raad. Om stabiliteit in de commissiën te bevorderen en de leden in de gelegenheid te stellen hun speciale kennis omtrent onderdeelen der gemeentelijke be moeiingen te verruimen, komt het B. en W. ge wenscht voor den zittingsduur van den voorzitter en de leden der vaste commissiën van voorbereiding en van de leden der vaste commissiën van bijstand, alsook van de leden der vaste commissie, bedoeld in artikel 197 der Gemeentewet, te bepalen op den zittingsduur der leden van den zittenden Raad, waartoe zij een desbetreffend voorstel aanbieden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. UITBETALING VAN LOON AAN GEMEENTE WERKLIEDEN. Naar aanleiding van het in de raadsvergadering van 21 dezer om prae-advies in handen van B. en W. gestelde adres van 9 Juli j.l., van den Algem. Bond van Overheidspersoneel in Nederland, hou dende verzoek om de onlangs ingevoerde regeling tot uitbetaling van loon aan gemeentewerklieden buiten de gewonen diensttijd in te trekken en dus wederom op de oude wijze te doen plaats hebben, deelen B. en W. het volgende mede: Op een 5-tal verzoeken van werkliedenbonden van gelijke strekking, die tot ons gericht waren, is reeds afwijzend beschikt. Ter motiveering van dè nieuwe werkwijze zij medegedeeld dat deze: le. een belangrijke werkbesparing geeft. Vroeger ging de controleur bij Publieke Werken persoonlijk de loonen op het werk uitbetalen. Met een hulp kracht was hij hiermede wekelijks ten minste twee dagen bezig, terwijl de uitbetaling thans hoogstens in pl.m. 2 x y2 uur geschiedt; 2. Zooals ons bij informatie is gebleken, ook in andere gemeenten op gelijke wijze wordt gevolgd. Wat tenslotte de door adressant aangevoerde gronden betreft, wenschen wij op te merken, dat uit een uitspraak van den hoogsten administra tieven rechter van 20 Maart 1923 blijkt, dat een ongeluk aan een werkman, nadat hij ten kantore van zijn werkgeefster het hem toekomende loon in ontvangst had genomen, op den terugweg per rijwiel naar zijn woning overkomen, valt onder de werking van de Ongevallenwet 1921. Aangezien ons geen herziening van dit standpunt bekend is, achten wij dit bezwaar ongegrond. Op grond van het vorenstaande geven wij u in overweging op het adres afwijzend te beschikken. Ook dit punt wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. RONDVRAAG. De heer CASSE informeert hoever de verbeterde verlichting vordert. Weth. PRINSENBERG antwoordt dat hieraan gewerkt wordt. Een en ander eiseht nogal voor bereiding. De zitting wordt hierna te vijf minuten voor 7 gesloten. o Brandje. blZondagavond werd de brandweer gealar meerd voor een brandje te Vogelenzang. Het bleek dat een tuinder een hoop tuinafval aan de vlammen had willen prijsgeven, en om Maandag wat vroeger te zijn, had hij 's Zondags de boel reeds in brand gestoken. De politie vond het onverantwoordelijk en maakte proces-verbaal op. Orgelbespeling. blDonderdag 22 Septa.s. wordt door den heer Piet Halsema in de Ned. Herv. Kerk, alhier een orgelbespeling gegeven des avonds 8.15uur. Dit is de laatste orgel-bespeling in dit seizoen. De toe gang is vrij. Programma a 10 cent aan de kerk ver krijgbaar. o Modevakschool. blBlijkens aankondiging in dit blad heeft Mej. J. van Holst in Hotel Vreeburg Kerkplein 16, alhier, een Modevakschool voot Dames en Meisjes gevestigd. Voot de opleiding tot het diploma costumière. coupeuse en leerares bestaat aldaar gelegenheid. Voor meerdere bijzonderheden, en de uren van inschrijving zie men de annonce in dit nummer. Filmvertooning. blDe Maggi's Producten Mij. N.V. vertoont Donderdag 22 dezer in Bloemendaal en Vrijdag 23 dezer in Overveen (resp. in „Vreeburg" en „Domi") een zeer interessante, welverzorgde twee- deelige film van baar bedrijf, getiteld „Vruchtbare Bodem en Nijvere Handen", die de wordings geschiedenis van de bekende Maggi's Producten behandelt. De titel geeft zoo juist weer wat deze geluidsfilm brengt. Het eerste deel toont n.l. het land- en tuin bouwbedrijf met juweeltjes van landschapsbeelden uit ons mooie vaderland. Verschillende grondstof fen, welke b.v. de landbouw voor de vervaardiging van Maggi's Producten levert, zien wij zaaien, oogsten en verwerken. In het tweede gedeelte wordt men naar de fabrieksgebouwen aan den Haarlemmerweg te Amsterdam verplaatst, waar de film een volkomen duidelijk en aantrekkelijk mzicht geeft hoe op hygiënische wijze dc Maggi's Producten worden vervaardigd. Wij overdrijven niet wanneer we beweren, dat er iets tot stand is gekomen, dat op dit gebied tot het beste in ons land mag worden geTekend, rede nen waarom voor de a.s. voorstellingen zeker wel belangstelling zal bestaan. Voor kegelliefhebbers. blHotel „Vreeburg" bericht dat de geheel vernieuwde kegelbanen heropend worden! Nu het winterseizoen zijn intrede doet, zullen de kegel liefhebbers hun baantje weer willen opzoeken en wellicht zij, die nog nimmer met het spel kennis maakten, ook eens een kijkje willen nemen. Men leze daartoe de annonce in dit nummer. FLORALIA-WEDSTRIJD. Vereen, v. Jeugdwerk. blIn de maand Mei werden door de Ver. voor Jeugdwerk wederom stekken van diverse planten voor de leerlingen der openbare- en bijzondere scholen in onze gemeente beschikbaar gesteld tegen 10 et. per potje. Na den geheelen zomer door de kinderen verzorgd (of verwaarloosd) te zijn, werd dezer dagen op de verschillende scholen een tentoonstelling gehouden van de ingeleverde planten. Over de resultaaten was de FToralia- commissie lang niet ontevreden. Van de 1623 uit gereikte plantjes werden er 1009 in den vorm van flink uitgegroeide planten terugbezorgd. Hieronder waren zelfs zeer mooie exemplaren, vooral onder de fuchsia's en pelargoniums, de laatsten in de beide variëteiten zonale en odier en bij het publiek meer bekend onder den algemeenen naam van geraniums. In 't geheel werden 222 prijzen toegekend; een aantal zoo groot, dat het ondoenlijk is, de prijswin naars allen bij name te noemen. Van die 222 prijzeh waren er 52 eerste, 79 tweede en 91 derde prijzen. Hieronder volgt een staatje van de aantallen plan ten, die op de verschillende scholen ter beoordee ling werden ingezonden en daarachter de aantallen lste, 2de en 4e prijzen, die er aan werden toegekend. 1. Bornwaterschool186 677 2. Chr. Mulo-school 88 887 3. R.K. Jongensschool, Bl. 51 343 4. R.K. Meisjesschool, Bl. 63 253 5. R.K. Jongensschool, Overveen 57 459 6. R.K. Meisjesschool, Overveen 67 24ql4 7. Julianaschool147 41216 8. R.K. School Aerderihout 74 5710 9. Schoolver. Aerdenliout85 598 10. Chr. School Aerdenhout 64 61115 11. Vondelschool Aerdenhout 127 779 De prijsuitreiking (ditmaal minder prijzen maar van grooter waarde) zal binnenkort plaats hebben. Dag in dag uit ishetrvisch van Balm hier, visch van Balm daar. Hoe kan het ook anders. Visch van Balm is de fijnste die er is. Altijd versch en in groote ver scheidenheid verkrijgbaar. Heden is onze aanvoer weer buitengewoon. U BELT. 23280 (3 lijnen) en wij bezorgen. Geboren: A. M. Marree-Brandsteder, zoon. Ondertrouwd: J. W. Schmidt en R. B. Lees. H. de Bie en A. P. Kruimel. Overleden: J. M. van den Waarsenburg, 2 jaar, wed. van II. B. van Egmond. W. Muller, 53 jaar, overleden te Haarlem. D. van Duijnen, 70 jaar. Raadsbesluit vernGpgd. blDe gemeenteraad van endaal besloot destijds afwijzend te beschik,.,op een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Overveen, om voor de stichting van een bijzondere school, overeenkomstig art. 74 der L.O.-wet 1920 benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken. B. en W. van Bloemendaal overwogen, dat op de overgelegde verklaring ten slotte 52 leerlingen overbleven, waarvan er 45 in Haarlem en slechts 7 in Bloemendaal wonen. Het schoolbestuur ging in appèl bij Ged. Staten, die de gemeente Bloemendaal in het gelijk stelden. Daarna ging het schoolbestuur in beroep bij de Kroon, die thans uiteindelijk het schoolbestuur in het gelijk heeft gesteld en het raadsbesluit van Bloemendaal vernietigde. Rijkstuinbouwschool Boskoop. blVoor het toelatingsexamen voor de Rijks- tuinbouwschool te Boskoop, gehouden op 8 en 9 September j.l. slaagden 63 candidaten o.a. I. H. van Dijk te BloemendaalG. Hooy en J. J. M. Hooy te Haarlem, G. P. L. Jutte te Heemstede en N. Boldingh te Overveen. o Tafeltennis. blOok in Bloemendaal bestaat voortaan de gelegenheid om de tafeltennissport te beoefenen. Het is de Haarl. Tafeltennisclub „Shot", (aan gesloten bij den Ned. T.T.B.), die op de Donder dagavonden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan 6, haar poorten gaat openen. Alle tafeltennissers(sters) en belangstellenden zijn van harte welkom. Er wordt gespeeld van 8 tot II uur. Stadsschouwburg. Zaterdag 17 September 1938, 8.15 uur: Neder- landsch Tooneel, „Ilelila". Zondag 18 Sept. 8 uur: R.K. Gem. Tooneel Ver. Ludamus, „Chateau de Bersac." Maandag 19 Sept. 2.30 uur tot 5.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen: Voordrachten Mar. Couperus. Woensdag 21 Sept. 8.15 uur: Kon. Ver. J. J, Cremer „Het Paard van Troje". Vrijdag 23 Sept. 8.15 uur: Residentie-Tooneel 1813 (voor Ver. Geloof en Wetenschap). Rembrandt-theater: „S-t-t-t, Een groot schan daal", met Carole Lombard en Fernand Gravet. Cinema-Palace: „Olympiade-film", van Leni Riefenstalil. Frans Hals-theater: „Vrouwenclub", met Da nielle Darrieux. Luxo Sound Theater: „Alibi" met Erich von Sternheim, Louis Jouvet, Albert Prejean en Jany Holt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3