C. H. C. VOS 2 Vrijdag 30 September 1938 C. H. VAN LEERSUM Bloemendaal. Overdekte ijsbaan te Haarlem. Gevonden Voorwerpen. D.J Jansse Ingezonden Wekelijksch Spreekwoord: TOONEEL A. G. G. M. GIORGIS Zn. PART. EN GEM. VERLOSKUNDIGE Spreekuren: Dinsdag 3-4 Donderdag 7-8 ZONNEBLOEMSTR. 51 - HAARLEM blGevonden en terug te bekomen bijSchuit, N. Tuindorplaan 62, Haarlem, een autoped; Stoop, Romeinenstraat 31, Haarlem, een étui met schrijfbehoeften; Grootegoed, Kerkplein 10, een padvindersriem; Kroon, Graaf Florislaan 16, Vogelenzang, een rijwielbelastingmerk; Koelemcij Zandvoortschelaan 159, Heemstede, een zwarte hond; Kennel Thornwood, Van 't Hoffstraat, Haarlem, een grijze hond; Van Vessem, Indi6che- straat 120, Haarlem, een zwart met wit hondje; Verhelst, Dompvloedslaan, een blauwe regenjas; Van der Linde, Van Twiskplein 10, Haarlem, een beursje met inhoud; Nieuwpoort, Zomerzorgerlaan 38, een honkbal-handschoen; Hanskamp, Zonne bloem,laan 32, een kussentje; Beekman, Brederode- weg 20, Santpoort, een gummijas; Gras en Spoor, jBloemendaalscheweg 49, een gehaakte muts; Bruins, N. Stationsweg 3, een hondenriem. Politie bureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): jongensregenjas, oliemeetstok, ceintuur, badgoed, brief met adres Duiveman, broche, Yale, sleutel. Politiepost Aerdenhoutdameshandschoen alpino muts. Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, aïdeeling Bloemendaal en Omstr. blDinsdag j.l. hield deze afdeeling in café „Rusthoek" te Bloemendaal haar eerste vergade ring in het nieuwe werkjaar. Nadat de voorzitter de zoo goed geslaagde tentoonstelling had herdacht en allen, die tot het succes daarvan hun mede werking hadden verleend, den dank der vereeniging had betuigd, reikte de heer J. M. Barnhoorn, voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de op de tentoonstelling gewonnen prijzen uit. Voor het puntenstelsel waren ingezondendoor den heer R. A. Kaiser een nog wel voor de tweede maal dit jaar rijk bloeiende Datura Arborescens, die 10 punten met lof verwierf en door den heer Y. G. Mulder een fraaie orchidee Acinetta Humboltii, die 10 punten verwierf. Voorts waren door den heer Mulder een aantal hem onbekende planten ingezonden, gewonnen uit hem met een partij orchideeën uit Costa Rica toegezonden zaden. Daar de planten ook aan de jury onbekend waren, konden deze niet beoordeeld worden. De lieer Mulder zegde echter toe, deze thans ongeveer een jaar oud zijnde planten later nog eens te zullen inzenden, in de verwachting dat ze dan b.v. aan hun bloemen wel geïdentificeerd zullen kunnen worden. Door den heer H. Boegschoten was voorts nog meegenomen een aantal groot e witte bloemen van een tropische Convulvulus, het geslacht waartoe ook de bekende Heggewinde behoort. Deze plant wordt door hem uit zaad gewonnen en een plant daarvan kan wel een 300 bloemen voortbrengen. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat de afdeeling Haarlem van de Maatschappij op 17 October a.s. in hotel „Lion d'Or" te Haarlem een gekleurde film zal laten vertoonen van het buiten Kortekamp, waarbij de heer W. Beunder explicatie zal geven en dat de leden van de afdee ling Bloemendaal door het bestuur van de afdeeling Haarlem uitgenoodigd zijn deze voorstelling bij te wonen. o Het „recht" van den sterkste. blDe bestuurder van een motorbakficts werd op den hoek Waldeck Pyrmontlaan-Julianalaan aangereden bij het maken van den bocht, door een hem achterop komenden auto. De bakfiets werd ondersteboven geworpen en de inhoud: een sma kelijke collectie banketbakkersartikelen, rolde over de straat. De bakfiets werd zwaar beschadigd, de auto slechts licht.; persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De Bllnden-collecte. blDe collecte, welke Zaterdag j.l. in Bloemen daal zou gehouden worden ten voordeele van de Vereeniging tot Werkverschaffing aan hulpbehoe vende blinden, is uitgesteld. Groote keuze Hee- ren-, Dames- en Kinder- Parapluies. Heeren Wandelstok- Parapluies. Dames- en Heeren-Wandel- stokken. Opvouw bare Damestasch- Parapluies Knirps en Boy. Dames- Parapluies 16-baans vanaf f 1.90. Para- pi uie-repar. billijk. CR0NJÉSTRAAT 88, HAARLEM-N., TEL. 12464 Bezoekt U ook eens het Uitsluitend Heerenkappersbedrijf van Lambrecht van Dalenlaan 9a le zijstraat links achter Rollandslaan „Wanneer komt er in Haarlem een overdekte ijsbaan Deze vraag is al vele malen gesteld, doch een antwoord kon er nog niet op worden gegeven. Er waren moeilijkheden te overwinnen en het moei lijkste vraagstuk was dat der de financiën. Een be drag van f 350.000 is noodig en wel voor den grond en gebouwen f 245.000, ijsbaaninstallatie 75.000 en inventaris en oprichtingskosten f 30.000. Op het oogenblik is de bouw van een eventueel te stichten kunstijsbaan financieel voor driekwart verzekerd. Van de totaal benoodigde investeering van f 350.000 heeft de N.V. Overdekte Kunstijs baan voor Haarlem en omstreken in oprichting op vaste toezeggingen geplaatst 4% hypotheek f 130.000; 5% obligation f 40.000, gewone aandee- len f 100.000, in totaal dus f 270.000. Voorts heeft de N.V. in oprichting een terrein bij de Kleverlaan. Er is dus nog een bedrag van f 80.000 noodig. Men heeft gemeend deze kunstijsbaan een speci fiek Haarlemseh karakter te moeten geven en heeft zich tot eenige Haarlemmers gewend, die een werk comité gevormd hebben, om mee te werken het benoodigde bedrag bijeen te krijgen. In het werk comité hebben zitting genomen de heeren J. J. Swens, dr. C. Spoelder, jhr. dr. J. C. Molelrus, M. Wetselaar en Th. J. H. van 't Lam. Dezer dagen is aan een groot aantal bewoners van Haarlem en Kennemerland een circulaire ge zonden waarin de groote voordeelen aan deze „sportdeelneming" worden uiteengezet. Het Werkoommité hoopt, dat spoedig het benoodigde geld bijeen is en dan zal spoedig be-- gonnen worden met den bouw. Verwacht wordt, dat het gebouw in het voorjaar gereed zal zijn. Van de ijsbaan zal echter dan weinig gebruikt kun nen worden, doch het is de bedoeling het gebouw in den zomer ook te exploitceren. In het najaar van 1939 zal de ijsbaan gebruikt kunnen worden voor liefhebbers(sters) van schoon- rijden, kunstrijden en ijshockey. Het gebouw zal verrijzen achter de huizen van de Kleveraan en den Klcverparkweg. Bij het bruggetje op de Kleverlaan wordt een weg aange legd, evenwijdig aan den Kleverparkweg en om het gebouw komt een bestrating. Het is de bedoeling in de toekomst ook een weg te maken, van de spoorwegovergang langs de spoorbaan. De lengte van het gebouw bedraagt 84 M., de breedte 43 M. en de hoogte in de nok gemeten 15 M. en aan de zijkanten 9 M. Het gebouw krijgt een ijzeren kap in één overspanning. Door de hoofdingang, welke uit vier groote deu ren bestaat, krijgt de bezoeker toegang tot een ruime vestibule van 120 M2. Links bevinden zich de kantoren en rechts eenige winkels. Van de vestibule komt men door een der vier deuren in de eigenlijke zaal, welke een oppervlakte heeft van 3600 M.2. In het midden bevindt zich de ijsbaan, welke een lengte heeft van 60 M. en een breedte van 26 M., dus een oppervlakte van 1560 M. Deze baan wordtevengroot als die van de Kunstijsbaan in Den Haag. Om de baan worden groote tribunes gebouwd en het totaal aantal bezoekers zal ten hoogste 5000 bedragen. Bij eventueele meetings in den zomer kunnen bezoekers ook plaats nemen op de vlakte, welke in den winter voor de ijsbaan gebruikt wordt en dan zullen er ongeveer 12.000 bezoekers bijeen zijn. Onder de tribunes, die van gewapend beton worden gemaakt komen vele vertrekkenonder de rechtertribune komt een machinekamer met de machines tot opwekken der koude, benoodigd voor ijs op de baan, een transformatorruimte, centrale verwarming, kolenbergplaats, enz. Dan wordt een groote garderobe ingericht voor rijders en bezoekers en dan cabines, om de schaatsen op te bergen. De kleedkamers worden onder de linkertribune gebouwd en andere kamers voor den dienst. Aan de achterzijde van het gebouw zal voor de bezoe kers onder de tribune een groot glasvlak komen, waar het café-restaurant ondergebracht wordt. Buiten het gebouw komt een ruim parkeer terrein, waar ruim 200 auto's gestald kunnen worden. Zilveren jubileum. blMorgen, 1 October herdenkt de heer II. de Rooy den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente Bloemendaal trad. Aanvankelijk was de a.s. jubilaris werkzaam bi j de afdeeling Weg en Werken, later bij de afd. Verlichting. Benoemd. blTot secretaris-penningmeester van het Waterschap Zijpe en Hazepolder te Schagerbrug is benoemd de heer J. Prigbers, ambtenaar bij het P.E.N. alhier. Feestavond. blIn het Jeugdhuis werd Maandag j.l. een feestavond gehouden voor degenen, die deelgeno men hebben aan de Jeugdtuinen van de Vereeni ging voor Jeugdwerk. Talrijke aanwezigen vulden de zaal van het Jeugdhuis. De lieer W. F. G. DankL-aai opende den feest avond en dankte met hartelijke woorden de beide kundige leiders, de heeren W. Jager en C. Boesclio- ten en de jeugdleiders de heeren J. B Klein Poel huis en Joh. Meij. Hierna ging hij over tot de prijsuitreiking, riïooie prijsjes, waarmee de kinderen zeer waren inge nomen. le prijs Jaap van Dijk; 2e prijs Jan van Telgen 3e prijs Pim Brandliof4e prijs Henny Klein Poel huis; 5e pr. Dirk Kassenberg; 6e prijs Flip Marrée 7e prijs Henk Greuter; 8e prijs Johan Sargentini 9e prijs Bert Hesseling; 10e prijs Frits Jansen troostprijs Euphemia van Heuselen, Hierna trad professor Antonini op en hield jong en oud bezig met zijn goochelkunsten en buik spreken. De heer Beaumont bespeelde de piano en lustig zong de jeugd mee. Het was een mooie avond tot besluit van een goed besteed seizoen. Cursus Eerste Hulp bij Ongelukken. 61— Door de Bloemendaalsehe Reddingsbrigade wordt ook dit jaar een Eerste-hulp-cursus georganiseerd, waaraan ook niet-leden der B.R.B kunnen deelnemen. Juist in dezen tijd kunnen we dezen cursus, die E.H.B.O. en Verbandleer omvat terwijl tevens een aantal lessen gewijd worden aan bescherming bij gasaanvallen, niet genoeg onder uw aandacht brengen. De cursus begint 5 October a.s., dus Woensdag avond, van 89.30, in de Julianaschool te Over veen. Geeft u spoedig op bij het secretariaat der B.R.B. (Platanenlaan 83) en/of komt Woensdag tegen acht uur aan de Julianaschool. De cursus zal gegeven worden door Dr. W. D. van Oldenborgh. Macht over 't stuur verloren. blEen 15-jarig meisje reed, met haar 16-jarig vriendinnetje op de bagagedrager, den Hooge Duin en Daalscheweg af. Bij den hoek van de Zomerzorgerlaan verloor het meisje de macht over het stuur en botste tegen een haar tegemoet komenden auto aan. De beide meisje liepen eenige schaafwonden op, die door de politie werden ver bonden, waarna zij per polttie-auto naar huis wer den gebracht. De fiets werd geheel vernield. Tegen de voorruit. bl- Op den Tetterodeweg reden twee auto's achter elkaar; de voorste wagen, bestuurd door den heer T. uit Haarlem, stopte plotseling; de achterrijder, de heer E. uit Overveen, was op deze manoeuvre niet bedacht en botste tegen zijn voor ganger op. Door den schok vloog hij tegen de voor ruit, en kreeg een bloedende hoofdwonde. Dr. Drijver behandelde den patiënt. De wagens kregen weinig schade. o Botsing. blWoensdagmiddag kwam een luxe auto, be stuurd door den heer B. uit Rotterdam en komende van den Enschedeweg, in botsing met den wagen van den heer G. uit Zandvoort, toen beiden op het zelfde moment den Zandvoorterweg op hetzelfde punt wilden berijden. De wagens werden niet ernstig beschadigd, en de chauffeurs kwamen met den schrik vrij. o Die vracht was te zwaar voor den berm. blOp de Margrietenlaan wilde een autobus- bestuurder, van den dienst Noordwijk-Haarlem, een paard en wagen passcerentoen hij op dezelfde hoogte als dit voertuig was, kwam van tegenover gestelde zijde een met 8 ton steenen beladen zes- wielige vrachtauto bestuurd door M. K. uit Sant poort. Deze, een botsing vreezende, week zooveel mogelijk naar rechts uit, doch kwam in den zaeli- ten berm, waardoor de wagen wegzakte, en veel schade opliep, 's Avonds werden de restanten weg gesleept, waarbij het verkeer over den Doodweg werd omgeleid. Schilders en beeldhouwers exposeeren. hlIn het Frans Halsmuseum zal morgen Zaterdagmiddag te half drie geopend worden de eerste groepstentoonstelling der gezamenlijke Haar- lemsclie schilders en beeldhouwers, onder auspiciën van het Genootschap „Kunst zij ons doel". De tentoonstelling is van 1 tot en met 16 October dagelijks van 1016 uur te bezichtigen. o Muziekavond Prov. Ziekenhuis. Op Dinsdag 11 Oct. zal een muziekavond gege ven worden voor de patiënten van het „Provin ciaal Ziekenhuis" door een dameskoor onder lei ding van mevr. Sybrandy-Halberstadt, Zang soliste: mevr. Textor-Vos. Eenige trio's door de dames H. en E. van den Bosch en den heer N. van der Leek, piano, viool, cello. NIEUWE VROUWEN NIEUWE WERELD. Een boodschap van de vrouwen uit meer dan veertig landen, die deel uitmaken van de wereld conferentie voor Moreele Herbewapening te Inter laken, Zwitserland, September 1938. 19181938. Twintig jaren van vrede. En nu? Gebroken gezinnen, gebrek aan persoonlijke discipline, collectieve onverantwoordelijkheid vor men den achtergrond voor oorlog. Hebben wij vrouwen hier een deel aan? Voor vrede moet een prijs betaald worden. Namelijk een wereldoorlog tegen zelfzucht. Wat kunnen wij vrouwen aan dien oorlog bijdra- en Ons gevoel voor details, om geduldig tel lens en telkens weer dezelfde kleine dingen te doen Ons vermogen om met ons hart te denken en met ons verstand te voelen en onze gedachten en ge voelens meteen in daden om te zetten. Onze ervaring in het vredestichten, bedenk eens hoeveel tijd vrouwen dagelijks besteden om als buffer tusschen man en zoons op te treden. Ons vermogen tot het brengen van offers. Ons zorgen en durven, zonder compromis, voor de menschen, die we liefhebben. Onze bereidheid ons leven te verliezen om nieuw leven te scheppen. Dit zijn de dingen, die vrouwen ter beschikking staan voor de moreele en geestelijke aanval in onze volkeren. Geleid door God kunnen zij gebruikt worden om wantrouwen af te breken, vertrouwen op te bou wen, liefde op te wekken een ziel te geven aan een volk. Vrouwen die volkeren verzoenen, vrouwen die inspireeren, vrouwen die scheppen. Eén vrouw kan een volk vernietigen. Eén vrouw, door God geleid kan een volk redden. Vrouwen, die al hun kracht onder God's leiding gebruiken, kunnen een nieuwe wereld scheppen. Hier in Interlaken zijn mannen en vrouwen uit West-Europa, uit de Balkan en het Noorden, uit Klein Azië en Britseli Indië uit de Ver. Staten en Canada. Uit meer dan veertig landen zijn zij vereenigd en vastbesloten de stem van God tot de stem van het gezonde verstand in de tegenwoordige wereld te maken. „EEN VUURTJE STUKEN" be- teekent: twist veroorzaken. Kolen van Krul stoken nooit zoo'n Hguurlijk vuur tje, want daarvoor zijn ze te goed van kwaliteit! Kolen van Krul stoken, be teeken d letterlijk: genieten van een be haaglijk, verwarmend, vuurtje van de beste, dus zuinigste kolen. KOLENHANDEL KRUL, Stations- terrein, Overveen, Telefoon 23517. TE AMSTERDAM. „Golden Boy", door Clifford Odets, bij „Het Centraal Tooneel" (regie Cees Laseur), Een van die sterke en tevens fijne stukken, zoo als er maar enkele in een geheel seizoen worden gegeven. Logisch en strak van opzet en uitwerking en psychologisch geheel verantwoord. Daarbij eene onberispelijke, superieure voorstelling, waarin allen het beste van het beste gaven. Men zou het een conflict kunnen noemen tusschen materialisme en idealisme, waarin het laatste 't aflegt. Joe Bonaparte (Joan Remmelts) is een begaafd jongmensch, die eens hoopte een groot violist te worden. Maar violisten worden niet rijk en, daar hij ook sterk is, wordt hij bokser. Hij valt in handen van niet harde, maar zakeli jke en niet zeer scrupuleuze impressario's (Cor Hermus) Roxy Gottlieb (Sam de Vries) en hij wordt van deze ge kocht door Eddie Fuseli (Jan van Ees), die hem geheel als „sujet" ziet: middel om rijk te worden. Al heel gauw wordt hij bokskampioen, maar hij doet zijn best dat zijn handen- niet worden gebro ken, omdat hij dan nooit meer viool zal kunnen spelen. Het onverhoopte geschiedt echter toch. Zijn vader, een wijs, zwijgzaam en berustend man (Cees Laseur) beschouwt het heele gebeuren en staat als belichaming van zijn beter ik achter hem. Maar dat beter ik wordt al spoedig overwoekerd door goud- en weeldezucht. Eén ding is echter in zijn voordeel: De liefde voor eene gewezen straat meid, het lief je van een der impressario's, die haar eeht lief heeft en voor liaar is het 'n conflict. Maar de liefde voor den jongen bokser overweegt. Zij weet beter dan de vader zijn beter ik op te roepen. Intussehen gebeurt iets verschrikkelijks: Joe slaat zijn tegenstander dood. Hij en het ineisje vluchten in een snel loopenden auto en beiden worden ver pletterd. Mooie milieu-schildering èn van het wat zonder linge gezin der Bonapartes, behalve de vader nog een broer, half goedmoedig, half een dronkelap, half een schavuit (Gerard Schild), die altijd met zijne vrouw (Péronne Hosang) van wie hij dol veel houdt, kibbelt, èn van de boksbeweging met dolle, oplaaiende hartstochten, vulkanische uitbarstingen en dood vermoeide lijven. Remmelt als Joé was vervaarlijk; een niet min der dan grootsche creatie in het buitenland zou 'n acteur, die een creatie als deze zou geven, wereld beroemd worden. Na Remmelts moeten wij Laseur noemen, den zwijger, die deze sterke karakterrol prachtig gaf. Dan Rie Gilhuys als het meisje: telkens omslaand, fijn spel. En alle overigen, die ik genoemd heb en niet genoemd, waren voortreffe lijk. Een zeldzaam genot was deze voorstelling, die ons lang heugen zal. .Gilbert en zijn Moeder", door André Birabeau bij „De Schakel" (regie Const, v. Kerckhoven). „De Schakel" is een nieuw tooneelgezelschap, dat onder directie staat van Constant van Kerck hoven en Anton Ruys. Dit „serieuze blijspel" is er een van fijnen geest. Men kan (of heeft) hierbij niet te schaterlachen maar begrijpend glimlachen wèl. Het „geval" is ook zeer eigenaardig. Meneer Quency (v. Kerck hoven) heeft na den dood van zijn eerste vrouw, die in het kraambed is gestorven, achtereenvolgens drie vrouwen gehad, van wie hij zich had laten scheiden. Uit het eerste huwelijk is een zoon ge boren (Ben Aerden). De drie gescheiden vrouwen hebben hem achtereenvolgens opgevoed. Het ziji verschillende types: De sentimenteele, zeer zorge lijke (Tilly Lus)de in liefde en in gestrengheid op voedende (Mien van Kerckhoven-Kling) en d< kameraadschappelijke sportieve (Aline Markas). zoon, nu een jongeman van negentien jaren ligt in het ziekenhuis, want hij had zelfmoord willen plegen, omdat hij eenige duizenden francs bij zijn patroon (Anton Ruys) had gestolen. De moeders, die elkaar niet kenden, komen aangesneld. Eerst bezien zij elkander 'n beetje jaloersch, maar latei verbinden zij zich in eendracht, daar het om het welzijn van haar „jongen" gaat. Het wordt hen echter wee om het hart om zoo veel moederliefde De sportieve bepleit den patroon van haar zooi en deze patroon, bekoord en vergevingsgezind, be looft den jongen geen kwaad te zullen doen, in tegendeel hem te bevorderen. De vader komt thuis bijna had hij zijn vijfde vrouw meege bracht. De zoon biecht hem alles. De vader, die wel 'n ondeugende, maar toch een goede vader is. spreekt een hartig en hartelijk woord met hem De drie vrouwen verdwijnen. Dit stuk is uitstekend gespeeld. De vrouwen zeel gedifferentieerd naar de types, zooals ik hierboven aangaf. Ben Aerden, die de jonge man is, was zeet goed. Deze jonge acteur, dien ik al vaak in kleinere rollen heb kunnen waardeeren, sloeg er zich in dezen hoofdrol uitstekend door. Anton Ruys was kostelijk als de patroon met zijn kleine gebaartjes en verliefde blikken. De vader van v. Kerckhoven een kleine rol, was hartelijk en joviaal. Een mooi getypeerde huishoudster van Marie Faassen en eene spitse pleegzuster (zooals deze zijn moest) van Sara Heyblom. Edmond Visser, SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2