r* Hevdt's KREEFTEN Kunsthistorie Vrijdag 7 October 1938 3 Voor Broeken naar Heydt Daar slaagt U alt ij d Winkeliersver. ,,'t Kleverpark". TOONEEL Overal Maggi's Bouillonblokjes MAGGI8 BOUILLON Wekelijksch Spreekwoord: Burgerlijke Stand n.v. Dansacademie MARTIN 1938/39 15 October BALM voor visch OF U STAAT, OF ZIT, OF U LOOPT, OF FIETST, EEN BROEK VANHEYDT ZIT ALTIJD PRETTIG En hoe gemakkelijk is het, bij Heydt keus te doen, waar de reuze sortering van deze weer galoze speciaalzaak tot Uw dienst staat. *4 ANEGANG AA DE SPECIAALZAAK IN BROEKEN Wolhandkrab in het Tinholthuis. blIn het Tinholthuis te Bloemendaal is weer een levende wolhandkrab te zien. Het dier blijkt niet ongenegen acrobatische toeren te vertoonen tot vermaak der omstanders. Ook is de wolhand krab een ware hongerkunstenaar; hij kan het 8 a 10 maanden zonder voedsel stellen. Het dier ziet er tamelijk griezelig uit, maar wie het nader leert kennen, pakt het zonder bezwaar in de hand. Aan bezoekers van het Tinholthuis zal worden getoond, hoe men het beest vast kan houden. ■ïï'it jr ff (Cliché welwillend afgestaan door Opr. Haarl. Pot/trant De Wolhandkrab aan de rekstok. De opgezette Albatros, welke tijdelijk in het Tinholthuis was ondergebracht, mocht zich in een goede belangstelling verheugen en mag daarom nog blijven tot einde October. In de maand Augus tus waren er 3800 bezoekers. Als verdere actualitei ten dienen nog vemreld: de coloradokever en een kanonskogel van de „Lutine". Het Tinholthuis is gedurende de wintermaanden geopend: Zondag-, Woensdag- en Zaterdagmiddag Gastvrijheid. De titel die hier boven staat, is van oudsher een goede eigenschap geweest van het Nederland- sche volk. Dit is in de afgeloopen week in het Kleverpark wederom bewezen. Het was n.l. in de dagen van spanning, dat daar de aanzegging kwam van het gemeente. plotseling i bestuur, di estuur, dat in deze woonwijk met het oog op den internationalen toestand, soldaten zouden worden ingekwartierd. Het was reeds ver na middernacht, dat een groot aantal landsverdedigers in onze huizen gastvrij werd opgenomen; op een enkele uitzondering na zijn de soldaten hartelijk ontvangen. Dat zij het goed hebben gehad, werd Zaterdag bewezen toen de soldaten weer met groot verlof werden gezonden, want velen zag men loopen met een doosje versnaperingen voor de familie waar zij zoo hartelijk waren ontvangen. Ook hoorde ik dat er bloemen waren besteld, waarmede de ingekwartierde zijn dank wilde uit drukken voor het gebodene. Zie hier de goede Nederlandsche eigenschap ten toon gespreid, maar feitelijk beteekent het meer dan gastvrijheid verleenen, want in feite is het toch zoo dat de Kleverparkbewoners hun saam- hoorigheid en nationaliteitsbesef hebben getoond. Zoo hoort het ook, niet alleen nationaliteitsbesef fetoond bij een of anderen hoogtijdag in het koninklijk Huis, doch dan wanneer er een offer gevraagd wordt in dagen van nood. De dagen van spanning zijn nu weer voorbij en wij mogen ons gelukkig prijzen dat de vredes pogingen van den eersten minister van het Britsche Rijk met succes zijn bekroond geworden. Ik geloof wel, dat de geheele wereld heeft beseft welk een grooten dank wij verschuldigd zijn aan Z. E. den Engelschen Minister-president Neville Chamberlain. Het Kleverpark toonde hare dankbaarheid door het uitsteken van de Vaderlandsche Driekleur. God zegene .de verdere pogingen van Chamber lain, den vrede te bestendigen tot in lengte van dagen. N. FRANKEN, Voorzitter Winkeliersvereeniging ,,'t Kleverpark". Het bestuur is als volgt samengesteld: N. Franken, voorzitter; C. Nijgli, vice-voorzitter; P. v. Gasteren, le secretaris, Santpoorterstraat 59; J. Verdel, 2e secretaris; H. v. d. Ham, le penning meester; P. Tammer, commissaris; v. Vessem, 9t penningmeester. De N.V. „Het Nederlandsch Tooneel" onder directie van Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dal- sum en A. Defresne zal a.s. Zaterdagavond 8.15 en Zondagmiddag 2 uur tegen matine-prijzen voor stellingen geven van het boeiende stuk „Op Vrije voeten" van Jean Anouilh. Medewerkenden zijn Theo Frenkel, Anton Roemer, Louis de Bree, Frits van Dijk, Helene Berthé, Myra Ward, Stine Lerou, Piet Rienks, H. v. Meerten. Regie H. v. Meerten en decors Karei Bruckman. Zondagavond 8.15 „Boefje" tegen populaire prijzen. De hoofdrol wordt vertolt door Annie van der Lugt Melsert-van Ees. TOONEEL TE AMSTERDAM. „Op Vrije Voeten", door Jean Anuoilh bij „Het Nederlandsch Tooneel (regie Hans van Meerten). Dat dit stuk mij bijzonder bevalt kan ik niet zeggen. Wat is de schrijver een pessimist! Er zijn twee goede menschen: een ontslagen gevangene, gewezen frauduleus bankroeter en zijn vriend „Het Schaap" die bijzijnbuurmaninde celwasge- weest: een arm wrak dat men de tong had uitge sneden, terwijl de rest van het gezelschap, de lieve familie, een ploertentroep is. De gevangene is in de gevangenis gelouterd, heeft veel gedacht, veel bepeinsd en gaat zijn toekomst met vertrou wen tegemoet. Daar hij een schande is voor de familie, brengt men hem op een luxe jacht van zijn verwante Guillaume Baricault, die een rasploert blijkt te zijn, maar te slim is, om in de gevangenis te komen. Ludivic's (de gewezen gevangene) heeft een vrouw, die frivool, oud en coquet en ijdel is, een stiefdochter, die zich zonder liefde engageert met een onbeduidend man, een half senielen egoistischen vader, een vriend die hem later ver raadt. Dit onfrische menschenzoodje bevindt zich op het schip en vergiftigt Ludovic's leven met hunne platvloersche gedachten en handelwijzen. Barri- cault wil hem een baantje geven bij zijn twijfel achtige onderneming. Hij wiegert en daar hij van tijd tot tijd driftbuien heeft neemt men dit als voorwendsel, om te trachten hem in een gekken huis te krijgen. Hij verkiest echter de vrijheid hoe dan ook boven de nieuwe gevangenschap en springt met „Het Schaap" over boord. (De rol van Ludovic wordt gespeeld door Theo Frenkel) Deze creatie is dan ook meer dan prachtig. Al de facetten van moed, bezonnenheid, woede, sar casme eigenlijk kan hij in die rol vrijwel alles neerleggen, dat er in het menschelijk gemoed, hoe dan ook, kan leven -bracht hij tot hun recht niet alleen, maar ook op het meest hooge niveau. Deze creatie is er al weer een, welke men nooit vergeten kan. Bij deze creatie vielen alle anderen af, met uitzondering van „het Scliaap" van Hans van Meerten, die alleen stil spel had te geven, en dit zoo plastisch deed, zoo sober treurig, dat men diep onder den indruk kwam. Goed was ook wel vooral in het begin in het einde zakte hij wat Louis de Bree als een vriend van Ludovic, een medicus. Anton Roemer speelde als de ploertige Barricault, hij geeft dan het volle pond, meer dan het volle pond, hetgeen ik niet als compliment bedoel. Zoo ook Helene Berthi als Ludovic's vrouw. Zij is mal en karikaturaal, zóó dat dit reeds uit haar woorden blijkt. Nu lijkt het mij onjuist, idt nog aan te dikken door nog bespottelijker te doen dan de woorden reeds zijn. Frits van Dijk had de zware taak, den ouden vader te spelen. Die rol is zoo onomlijnd, dat ik niet geloof, dat die ooit goed tespelen is. Ook de overigen waren niet superieur: niet goed en niet slecht. EDMOND VISSER. Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat Maggi's Bouillon is in alle opzichten „af". de bouillon met een reputatie! Esperanto. blDe Federatie van Arbeiders Esperantisten, afdeeling Santpoort-Bloemendaal, belegde op Dins dag j.l. haar propaganda-avond in gebouw „De Toorts". Alhoewel de opkomst niet groot was, is de avond doorgegaan, en kon reeds in principe besloten worden dit jaar opnieuw een cursus voor beginners te organiseeren. De gelegenheid staat nog steeds open zich aan te melden voor dezen cursus, welke tegen een uiterst lagen prijs is te volgen. Bovengenoemde vereeniging verzoekt aan die genen, welke idee hebben zich alsnog aan te sluiten bij dezen cursus zich met de Dames Boon, Brede- roodscheweg 66, Santpoort, in verbinding te stellen, alwaar zij nadere inlichtingen kunnen verkrijgen. De eerste les heeft plaats op Dinsdag a.s. in gebouw „Spaarnberg". Wüstelaan, Santpoort. Belangstellenden kunnen ook daar een bezoek brengen om geheel zonder verplichting deze eerste les te volgen. „ZIJN I1AND IN IIET VUUR STEKENbeteekent: voor iets instaan. Zoo durft Kolenhandel Krul voor de kwaliteit van zijn brandstoffen en zijn bediening: zijn hand in vuur te steken! KOLENHANDEL KRUL, Stations- terrein, Overveen, Telefoon 23517. Verplaatsing Elswout-apotheek. ovDe meer en meer bekendheid verkrijgende „winkelgalerij" aan den Bloemendaalscheweg te Overveen is deze week bezet door de Elswout- apotheek, welke voorheen gevestigd was aan de Rollandslaan. De vestiging van deze apotheek kan niet alleen een aanwinst voor de omgeving genoemd worden, maar tevens een verfraaiing van dit ge bouwen complex van Roozen's Bouwbedrijf.De apotheek is luxe ingericht, de geheele betimmering met de fraaie vitrines is van licht eikenhout ver vaardigd door de firma J. Keizer te Haarlem. De apotheek heeft als hoekperceel van het front een steenen zuil, waarin aan de binnenzijde een aardige vitrine is aangebracht, welke tevens verlicht is, terwijl wij voorts nog vermelden de mooie étalages, welke smaakvol zijn gearrangeerd. De apotheek is, in afwijking van de stads apotheken, die om beurten na sluitingstijd geopend zijn, dag en nacht geopend en is tevens aangesloten bij alle ziekenfondsen. Ten gerieve van de bewoners uit de omgeving zijn op verschillende punten ,,oranje"-bussen ge plaatst, welke op vastgestelde uren worden gelicht. Geboren: S. J. Pel-Den Haan, dochter. H. J. Meerman-Hoogslag, zoon. J. M. Rutte-Rutte, toon. N. J. Bode-Van Smaalen, dochter. Ondertrouwd G. G. H. Vonfelde en Th. Nauta. Th. H. J. Blans en M. Glatz. J. H. Bouw man en M. C. de Vos. O. A. Henke en G. C. van der Ham. G e h u w d J. R. van Wijk en P. J. van Nop. J. W. Schmidt en R. B. Lees. H. de Bie en A. P. Kruimel. Overleden: H. M. Lindeman, oud 74 jaar. P. Vader, oud 78 jaar. Aanvang Seizoen Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11—12, 2—5 en 7—9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29, HAARLEM TELEFOON 10806 AMSTERDAM - HILVERSUM - BUSSUM TOONEEL De directie van de Stadsschouwburg maakt be kend, dat de uitgifte van de couponboekjes Dins dag 4 October j.l. is aangevangen en zal sluiten op Zaterdag 22 October a.s. Deze couponboekjes bevatten 5 plaatsen, welke een reductie geven van pl.m. 25 op de gewone prijzen. -In het algemeen zijn de Coupons geldig op alle dagen deT w;eek en voor alle Nederlandsche Gezel schappen, tot ultimo Mei. De geldigheid wordt ook nog uitdrukkelijk per advertentie bekend gemaakt. De coupons zijn niet geldig op de abonnements voorstellingen en kunnen niet telefonisch, doch eventueel wel schriftelijk worden besproken. De prijs met inbegrip van alle rechten, be spreking en garderobe bedraagt voor: Stalles, Fauteuil de Balcon, Front-Loge f 11.58; Parket en Zij-Loge f 9.38; Parterre f 6.54; Amphi theater f 4.16; Gaanderij f 3.52. gehakt en op de schotel gezet. Kant en klaar thuis. Oesters - Caviaar Bazar Evang. Luthersche Gemeente. hlIn aansluiting op ons bericht van ultimo April kunnen wij mededeelen, dat de Bazar der Evangelische l.uthersche Gemeente heden en morgen wordt gehouden in het „Rusthuis" Wester- houtpark te Haarlem. De Bazarcommissie, welke onder leiding staat van Ds. C. H. Brandt en Ds. G. J. Duyvendak, beveelt een bezoek aan dezen bazar in bijzondere mate aan. Niet alleen vanwege het doel, doch ook door de inrichting van dezen bazar. De heer Beaumont, architect alhier, heeft n.l. de plannen voor de opstelling en de verfraaiing ontworpen. Deze kunnen als zeer geslaagd worden aangemerkt. Voorts staat een uitgebreid attractieprogramma o.a. een Tiroolsehe theeschenkerij met bediening in Tiroolsehe kleederdracht den bezoekers ten dienste. De algemeene medewerking, die het Bazar- comité ondervond bij de organisatie stelde het in staat de verkoopsprijzen der artikelen zeer laag te houden. De propagandaeommissie wekt alle belangstel lenden daarom op den Bazar met een bezoek te willen vereeren. „I lived in a slum". Vrijdag 14 October spreekt Mrs. Chesterton voor de English Association te Haarlem in de „Kroon", Groote Markt, over het onderwerp: „I lived in a slum". door PIET NIEUWDORP. Griekenland (vervolg). De Propylaeen zijn het laatste grootsche monu ment der Acropolis. Wij zien ze als staatsie-toegang tot de rotshoogte. Het bouwwerk bestond uit een middenpoort en twee vleugels. Van het Oosteinde komende, gaan we drie treden op en schrijden dan tusschen een rij van zes Dorische zuilen, dan door een gang van zes Jonische zuilen (waarvan men alleen de plaats waar ze stonden, kan nagaan) en nu, wanneer we dus dezen gang, die er niet meer is, doorgaan, bereiken we de eigenlijke „Propylaeen", een hecht metselwerk, met vijf poorten, die eens zware bronzen deuren hadden, nog verder tre dende, komen we aan het Westelijk portaal, dat, evenals het Oostelijke, met zes Dorische zuilen versierd is. Op twee van deze zuilen rust nog de steen, die de architraaf vormde. De Propylaeen waren met een dak bekleed, dat tot 1650 ongeschonden is gebleven, maar toen door de Turken verwoest is. Dit dak was rijk bewerkt en de gebeeldhouwde paneelen (metopen) waren met gouden sterren op een blauwen grond versierd. Verreweg het beste leert men thans de Jonische Orde kennen uit de helaas zwaar beschadigde ruïnes op de Acropolis te Athene en wel, zooals we reeds eerder vertelden, de kleine Nike-Ap- terustempel (429 vóór Chr.) en het Erechteion (408 vóór Chr.). In hoofdzaak zijn de plattegrond en de indeeling met stylobaat, zui' en hoofdgestel bij de Jonische tempel gelijk aan die van de Dorische. Natuurlijk zien we verschillende varianten. De Jonische zuil bestaat uit basement, schacht en volutenkapiteel, waarboven de door drie op elkaar liggende balken gevormde architraaf, daar boven het fries Het fries neemt in de Jonische Orde de plaats in der Dorische triglyphen en metopen. Boven het fries volgt wederom de kroonlijst met het tympanon. Als aanwinst boeken we dus het base ment. Dit basement, dat een geleidelijke ont wikkeling doorgemaakt heeft en eerst onnoodig zwaar is met een sterk zwellend profiel, wordt vereenvoudigd tot het niet veel meer is dan de verbreeding van de zuilschacht. Het basement is dan als het ware een ronde ring geworden mei een strak gebogen profiel De cannelures zijn veel groover in aanta> als bij de Dorische zuil en eindigen van boven en onderen half rond. Het Jonische kapiteel in zijn meest volmaakte vorm bestaat uit een kussen, dat door het gewicht der vierkante abacus (dek plaat) wordt ingedrukt, waardoor zich de uit einden spiraalvormig oprollen. Deze spiraalvormen noemen we voluten, met als middelpunt het „oog". De vier voluten zijn aan de zijkanten door me! parellijsten versierde vlakken verbonden. De kleine tempel van Nike Apteros (Overwin nende Athene) is op een bastion gebouwd, aange legd ten tijde van de bouwwerken van Cimon en beroemd om het fries, waarvan vier paneelen, die door Lord Elgin in het Britseh Museum gebracht zijn, vervangen werden door terra cotta dup'i caten. Jammer genoeg, ontbreken de hoofden dei ge beeldhouwde figuren, maar het onderwerp de: beeldhouwer is het volgende geweest: een ver lieerlijking der overwinnende godin met de usar tieele dankoffers te harer eere. Deze kleine tempel van Pentelisch marine wordt in soberheid en waardigheid nergens gc evenaard. De verlichting van de Grieksche tempel gr schiedde door de machtige deuropeningen, terwiii in dé verdere verlichting werd voorzien door d' lampen, die steeds voor de standbeelden der goder brand en. Wordt vervolgd

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3