BALM HET HOOGST IN KWALITEIT HET LAAGST IN PRIJS Sport en Spel. Vrijdag 14 October 1938 3 Echt nouoeautes van Maison Chic MAISON CHIC Gen Cronjésir. 50, Tel. 10002 TOONEEL Koribalclub „Sport Vereent". ALS ER KAARTERS KOMEN.. SPORTHUIS TE NUYL B.V.C. Bloemendaal. Naamplaten - Stempels WIJNANDS <S VAN RENSEN Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon als men onze etalages ziet dan zegt men tot elkander Dat ziet men bij geen ander 1250e„De Rozenkrans" in Haarlem. Zondag 16 October a.s. is een feestdag voor het gezelschap van Pierre Mols, want dien avond wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw een feestvoor- stelling gegeven ter gelegenheid van de 1250e op voering in Nederland van het veelgeliefde tooneel- stuk „De Rozenkrans" naar het overbekende boek van Florence Barcaly. Teneinde deze voorstelling een nog feestelijker karakter te geven, is men doende een comité samen te stellen om de medespelenden dien avond te huldigen. Voor de 1250e keer speelt Enny Mols de Leeuwe „Zuster Rosemary" en Pierre Mols de blinde Gerald Dalmain". De overige mede- spelenden zijn: Minny van OUefen, Betty Grit- Vink, Betty Verduyn, John Timrott, Jan Mulder, Wim Faassen en Ch. Overste. De Romancce „The Rosary", muziek van Ethelbert Nevin wordt ge zongen door Enny Mols de Leeuwe. Geen twijfel of er zal voor dit tooneelrecord groote belang stelling bestaan. -o RASMUS, DE WONDERDOKTER. Tooneelspel in drie bedrijven en een slot tafereel. Schrijver de Deen Paul Sarauw; ver taler M. Parser. Spelleiding en tooneelschik- king van Saalborn op 9 October in den Stadsschouwburg. Gelukkig! Eindelijk weer eens een stuk met inhoud. Louis Saalborn, in wie wij, vereemgd, terug vinden elementen van Louis Bouwmeester en Willem Royaards, heeft 'n goeje neus voor boeiende stukken, waarin niet te hoog gevlogen wordt (op het tooneel wil „vliegen" zeggen „redeneeren"), maar waarin een probleem, dat de samenleving oplevert gesteld, doorleefd en opgelost wordt. En zijn spelleiding (regie) en tooneelschikkingen (ensceneeringen), maken een opvoering door zijn gezelschap tot een levend bouwwerk, vooral als hij zelf meespeelt, een kunststuk, dat het inner lijk leven beeldende spel der nog steeds niet over troffen Russen in de herinnering oproept. Uit de verte. Maar dat is niet Saalborn's schuld. Dat ligt 'm aan de schrijvers. West-Europeesche tooneelschrijvers, en daarvan moeten wij het toch hebben. Ieren, Engelschen, Franschen en Scan- dinavieërs vooral hebben prachtig verstandswerk geleverd (b.v. Ibsen), somstijds (Shaw) zich vision- nair ontplooiend; maar de sfeer van het dieper dan 't gewone, het collectieve gevoel is in onze Westersche samenleving (nog) niet sterk genoeg om hare schrijvers tot oorspronkelijke dramatische scheppingen te inspireeren. Doch dat komt wel. We gaan in West-Europa een nieuwe waarlijke samenleving tegemoet. Het besef dringt door, dat er een diepere werkelijk heid is dan de gewone, die wij dagelijks beleven, een innerlijke aan te voelen en te beleven werke lijkheid, waaraan wij ook allen deel hebben. Met stukken als Rasmus, de wonderdokter, dat het alom zich stellend vraagstuk opwerpt: „arts of wonderdokter" en dat de oplossing geeft in de menschlievende samenwerking van het hoofd van den verstandigen geleerden arts en het hart van den liefdevollen fijn aanvoelenden dag- droom-mensch, zijn we in ieder geval op den goe den weg. Dank dus in dit geval aan Saalborn èn voor keuze van stuk èn voor de wijze van op voering. Dank ook aan het publiek, voor zoover opgekomen, voor zijn meeleven met de voor stelling en z'n enthousiaste dank aan de spelers, die aan het slot vijfmaal werden teruggeroepen. Hen allen te noemen zou zijn hen allen prijzen. Zelfs de kleinste rolletjes, die van Andersen en zijn vrouw werden (door Floor Middag en Madeion Waldorp) met de grootste toewijding gespeeld. Lau Ezerman, de echte dokter, een knappe brom beer, maar toch een goeje vent, past in dit soort werk beter dan in een cabaret- En wat een pracht Ofelia van Maud Perry, en wat 'n reuze Niels van Bob van Leersum, en dan de schoenmaker van Jos Liesting en de smid van Hans Kaart! Alles leefde. Dat is de invloed van het enthousiasme (on tembaar als van Louis Bouwmeester, geschoold als van Willem Royaards) van Louis Saalborn, dat hij in zijne opvoeringen alles trillend weet te maken van leven. Het moet heerlijk zijn onder hem te studeeren en te werken. Dat en het voorbeeld van den Meester, maakt het ensemble. Men hoort wel eens klagen, dat er in ons land zoo veel gezelschappen zijn. Alsof in een ontwikkeld volk als het onze, alle muzikalen door één concertmeester konden worden bevredigd! Wij gaan den inhoud van het stuk in zijne onderdeden niet na, het mocht sommigen als 't weer wordt gegeven, eens in de waan brengen, dat ze wel thuis konden blijven. De volgende keer behoort de schouwburg stampvol te zijn. Gelijk wij hopen te hebben duidelijk gemaakt, niet alleen om Saalborn's typische uitbeelding van de hoofd persoon Rasmus Thomsen de z.g. wonderdokter inderdaad de zielige, brave, vrijgevochten, op en top natuurlijke en toch (zeer juist daardoor) fijn gevoelige Menschen (met 'n groote M) een figuur gelijk de 19e eeuw er ook hier te lande velen heeft opgeleverd als tegenhangers van de toen op het heerschersgestoelte gezeten gevoelloozen verstandsmensch, het overigens nuttig product eener beschaving, die van haar verstand en haar eigenwijsheid afgoden heeft willen maken. Het zou niet gaan en het gaat nooit. Jaagt de natuur weg, zij komt in galop terug. Tracht de zielen op stal te zetten en zij komen opzetten als een vloed. Wij zijn over deze 19e eeuwsche kwaal heen. De 20ste eeuwsche officieele doktoren waren Zondagavond thuis gebleven. Natuurlijk. Dit stuk speelt voor hen een vieux jeu. Ieder hunner is reeds de tot één liefdevol mensch aanéénge- geoeide wonderdoener en geleerde tevens. Eén aanmerking. Saalborn geeft, zooals dat bij ons meer gebruikelijk is (wenken voor recensen ten?) bij het program een korte inhoud. „De schrijver", zegt hij, „kiest in zijn stuk nergens positief partij, maar scherp en duidelijk laat hij het contrast voelen tusschen den man der experimenteele wetenschap en de man der ma gische intuitie". Toegegeven. Maar de schrijver had ook geen partij mógen kiezen. Hij moet immers levende werkelijkheid geven en niet zooals we helaas in zoo vele stukken tegenkomen, redekaveling over de waarde van werkelijkheid a of van werkelijk heid b; en dit geschiedt dan meest in vooropgezet verband. Maar het partij-kiezen behoort noch thuis op het tooneel, noch in welke kunst ook, de monumentale alleen uitgezonderd. De schrijver kiest, met de werkelijkheid, onopzettelijk dus, partij voor den rijkdom van het volle uit tegen strijdigheden bestaande leven. Komt er ten slotte een verzoenende vereeniging van tegenstellingen tot stand, dan is dat in den strijd om het bestaan voor ons menschen een mee vallertje en op het tooneel, zooals hier, een „happy end". Het publiek gaat tevreden naar huis. Maar waar het om gaat, is het mede beleven van den strijd. T. TE AMSTERDAM. Charlotte Kohier declameert Shakespeare's Romeo en Julia". Dit is een belangrijk feit. Lotje Köliler is onze beste declamatrice niet alleen, maar misschien de beste van Europa en ik heb vele „groote sterren ook in en van het buitenland gehoord, maar geene enkele is wellicht eveneens vocaal belangrijk zóó beeldend als zij. Wanneer zij Romeo en Julia voordraagt dan zie je het drama voor je, dan is het alsof alle personen zooals Shakespeare die bedoeld heeft voor je oogen oprijzen, dan is zij èn Julia èn Romeo èn al de andere personen uit bet stuk. Zij is de voordraagster, die tevens actrice is. Ware zij alleen actrice, dan zou het zoo niet kunnen we zen, ware zij dit niet, dan evenmin. Zij kan alles, zij weet het lyrische evengoed te geven als het dra matische en dit weer evengoed als de felle harts tocht. Critiek zwijge hier, al zou men al zittende wel eenige aanmerkingen kunnen maken, maar als je nog iets bewonderen kan (en dat is in dezen somberen tijd al een kunst op zichzelf), dan kun je het bij haar voordracht doen. (Wat nog meer te zeggen Geëmotioneerd ga "e den schouwburg binnen, want je weet dat je iets bijzonders te wach ten staat en nog gecmotioneerder, met stomme bewondering geslagen, kom je er uit. Een prachtige avond. Groot slem" door Paul Armont en Leopold Marchand bij de Schakel (regie Constant van Kerckhoven). Een alleraardigst blijspel, goed gespeeld, waarbij je je lustigjes amuseeren kunt. Een huisknecht, Gustave Lorillon (Constant van Kerckhoven) is een bridge-genie en weet ook voor zijn meesteres (Mien van Kerckhoven-Kling) aardige schatten te verdienen. Zij is nogal een mal overdreven mensch en haar man, een senator (Louis Gimberg) vindt het heel erg als hij bespeurt, hoe zij die schat ten verdient. Maar Gustave blijft heele nachten uit, want hij is beambte bij eene maatschappij, die knappe bridgers uitstuurt, om er veel aan te verdienen. Dus gebeurt het, dat hij op zekeren avond beland komt bij eene „prinses" (Tilly Lus), die veel door allerlei heeren wordt bemind, o.m. ook door Gustave's meester. Heer en knecht ont moeten elkander tot beider verwondering daar en de heer moet het tegen zijn knecht afleggen, èn in het bridgen èn in de liefde. Nu gebeuren er aller- dwaze avonturen. Gustave wordt in een fijne club geïntroduceerd, wint schatten, krijgt cham pagne, die hij niet verdragen kan, weshalve hij dronken wordt en zijn incognoti opheftHij is een doodgewoon knecht en als de Prinses' dit bemerkt, is hij, als hij weer nuchter is geworden, dood- ellendig. Maar gelukkig blijkt de prinses geen prinses te zijn, maar een doodgewoon avonturier ster, die eigenlijk manicure is. Men begrijpt het reeds. Gustave krijgt zijn Hartenvrouw. Dit stuk werd, zooals gezegd, bijzonder goed gespeeld. Constant van Kerckhoven speelde den knecht eenvoudig en schuchter. Een der beste rollen, die ik den laatsten tijd van Constant van Kerckhoven heb gezien, want ik begon te vreezen, dat hij zijn groot talent door te veel charge zou verbroddelen. Maar dit was uitstekend. Mien van Kerckhoven chargeerde de vrouw wat hier mocht en Tilly Lus speelde de geappasioneerde prinses prachtig en vol temperament. Onder de aanbidders was vooral Gimberg, die trouwens niet alleen den aanbidder had te spelen, maar ook den strengen meester, die leelijk de dupe werd van zijn huisknecht, kostelijk en ook Pierre Myer cn Anton Ruys. Leuke lichte amusementskunst in Franschen stijl gespeeld. Edmond V isser 24-041»* Bloemendaal Santpoort. Secr.Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.). Gespeeld Zaterdag 8 October: S.V. aWatervliet, w.n.o. Zondag 9 October: Groen-Geel 1S.V. 1 t.a.; S.V. 2Amsterdam Z 2 21S.V. 3Aurora 2, n.g. Te spelen: Zaterdag 15 October: S.V. bE.H.S., 3 uur. Zondag 16 October: S.V. 1T.H.B. 1, 2 uur; Luto 2S.V. 2, 1 uur; T.H.B. 3S.V. 4, 2 uur. Voorgesteld door den secretaris als donateur de heer K. C. Mooiweer, Kerkerinklaan 24, te Santpoort. dan zijn er kaarten noodig. U presenteert een koekje en zoo maar de clou van den avond is toch het sneed je brood of toast belegd met: Een plakje Paling of Zalm, een stukje haring, een sardines of iets van salade Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging. Jachtrit op Zaterdag 15 October. Meet om 2.15 precies aan het restaurant „Het Ronde Huis" te Bloemendaal aan Zee. Jagermeesterde heer J. M. J. F. Erens. Field- master: de heer J. L. Prins. Parcours: Duinen in de richting van „Kraantje Lek", Duinlustweg, Van Haemstedelaan, Mr. Enschedéweg, Van Vollenhovenlaan, Nachtegalen- laan, Naaldenveld, Visscherspad, Kostverloren- straat, strand te Zandvoort. Einde: om ca. 4.15 op het strand te Bloemen daal. Daarna volgt een eindloop om het snelst over een nader op te geven afstand in de richting IJmuiden, waarvan de start zich bevindt op het strand bij het einde van den Bloemendaalschen Zeeweg. voor Voetbal, Handbal. Koifbal, Hockey, enz. HET GOEDKOOPSTE ADRES Schoterweg 27. Onze plaatsgenooten behaalden Zondag te Amsterdam tegen T.I.W. weer een overwinning, maar het feit, dat Hartman zoo ongelukkig was in dezen wedstrijd zijn sleutelbeen te breken, hetgeen overigens geen gevolg was van ruw spel, maakte zoo'n indruk op de Bloemendaalspelers en supporters, dat de vreugde over de overwinning niet geuit werd. Het is wel jammer voor Bloemendaal, dat zij haar middenvoor, die in den laatsten tijd in zoo uitstekenden vorm was en door zijn beweeglijk heid en zijn gevaarlijk schot een voortdurend ge vaar voor de achterhoede der tegenpartij vormde, voorloopig zal moeten ontberen. Op den middenvoor van het tweede elftal, Cassee, zal Zondag de zware taak komen te rusten de open gevallen plaats in te nemen. Alhoewel wij niet gelooven, dat deze speler ons Hartman kan doen vergeten, hebben wij niettemin toch voldoende vertrouwen in de capaciteiten van dezen jongeman, die reeds in het tweede elftal blijk gaf een goede partij ten beste te kunnen geven om met een gerust hart den komenden strijd tegen Germaan tegemoet te zien. De wedstrijd van Zondag werd onder niet be paald gunstige omstandigheden gespeeld en wij zullen dit dan ook maar als excuus aanvaarden voor het minder fraaie spel, dat gedemonstreerd werd. Reeds na enkele minuten na het aanvangssignaal wist Van der Schalie Sr. het doel van de tegen partij te vinden en leidde Bloemendaal met 1O. 3e thuisclub, die zich sneller aan de terrein- en weersomstandigheden aanpaste, kwam nu geregeld in den aanval, maar toch was het Bloemendaal, dat door een vleugelschot van Van Bragt, haar voorsprong tot 20 kon vergrooten. Gaandeweg kwam B. er iets beter in, maar toch dreigde nog het meeste gevaar voor de B.- goal. Een corner op het B.-doel leverde na eenig heen- en weer-getrap een verdiend tegenpunt voor de gastheeren op (12). Toen bij een vrije schop voor de thuisclub de B.-achterhoede zich verkeerd opstelde, kostte de T.-voorhoede weinig moeite den gelijkmaker in het net te deponeeren (2—2). Door dit succes aangemoedigd, kwamen de gastheeren steeds gevaarlijker opzetten en B. mocht zich gelukkig prijzen, dat de score voor de rust geen wijziging meer onderging. Na rust speelde B. met den wind mede, maar niettemin bleven de gastheeren gevaarlijker. Het succes kwam evenwel aan den anderen kant, toen bij een corner op het doel der thuisclub Immer met een goed schot doelpuntte. (2—3). Bij een doorbraak kwam Hartman te vallen, met het reeds hierboven vermelde noodlottige gevolg. Noordhoff viel in en nam op den linker vleugel plaats, terwijl de gebrs. Van der Schalie een plaats naar het midden opschoven. Een blunder in de T.-achterhoede stelde van Leuven nog in staat de score tot 42 te ver- hoogen, met welken stand het einde kwam. Het pas gepromoveerde Ripperda schijnt Bloe- mendaal's gevaarlijkste concurrent te worden. Dit elftal neemt op het oogenblik de tweede plaats op de ranglijst in met slechts 1 verliespunt. Elke misstap kan B. dus haar bovenste plaats kosten, maar Zondag a.s. zal het nog wel niet zoover komen, daar het niet te sterke Germaan op bezoek komt. Voetbal blijft evenwel een onberekenbaar spel en misschien zal B. nog moeite genoeg hebben om haar ongeslagen record te handhaven. Het tweede elftal, dat Zondag j.l. met een on volledig elftal een 41 overwinning op een even eens onvolledig I.V.O.-D.V.O. behaalde, krijgt Zondagmorgen bezoek van Schoten 2. Door het afstaan van haar middenvoor aan het eerste elf tal, komt het tweede elftal ook met een gewijzigde opstelling uit. Dit behoeft evenwel geen bezwaar te zijn om de overwinning uit het vuur te sleepen. 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne - Telefoon 17256 Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. blOp Dinsdag 25 October 1938 wordt des avonds 8 uur in café „Rusthoek" een ledenver gadering gehouden. De agenda bevat: Notulen; Ingekomen stukken; Behandeling Beschrijvingsbrief van de Algemeene Vergadering op 26 October te Doorn; Vakbe spreking van den heer W. van Dijk (met licht beelden); Vragenbus; Rondvraag. Inzendingen voor het Puntenstelsel verzocht. Prijsvraag: Bloeiende Chrysanten, waarvoor een paar extra prijsjes beschikbaar gesteld worden. Receptie Jac. van den Bosch. blTer gelegenheid van zijn 70-sten verjaardag zal de heer Jac. van den Bosch Woensdag 19 October a.s. te zijnen huize, Plantsoenlaan 19, recipieeren des middags van 2%5 uur. o— Het Witte Kruis. blDonderdag 20 October a.s. houdt de af deeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" een ledenvergadering in „Van ouds Het Raadhuis" te Overveen. De agenda vermeldt o.a.Verslag van de financieele commissie over de rekening 1937; benoeming van een afgevaardigde en een plaatsver vangend afgevaardigde voor de Algemeene Ver gadering op 8 November a.s. te Amsterdam; behandeling van den beschrijvingsbrief der Alg. Vergadering; aanbieding der begrooting over 1937, en benoeming van de Commissie voor het nazien der rekening over 1938. 18813 23158 29829 29831 18814 18812 29930 22809 18912 29834 18712 23094 18713 18410 18510 18573 23165 23108 18512 29830 Baart, A„ Kempstraat 5. Bree, J, P. van der, Weteringstraat 7. Franken, Ir. J. H„ Meerweg 31, Heemstede. Fijn van Draad, E„ hoofd Meer- en Bosch- school, Postlaan 11 Heemstede. Haari. Montessorischool, Middenlaan 70. Haije, Vuerhard; B„ le Emmastraat 7. Heemsteedsche Sportparken, Restaurant, Heemstede. Hissink, dames C. S. en A. C„ Militairen- weg 10, Overveen. Hogeman, J„ pension, Schouwtjeslaan 65rd. Hüner, J. C. W„ tuinbouwkundige, aan nemer, Scheldestraat 6, Heemstede.. Nieuwe Honsel, De, Transvaalstraat 10. Opdam, J. A„ rijwielen, haarden en stof zuigers, Middenweg 116. Plank, H. J„ De Quelle, Plein 29. „Pro Juventute", secr., Morinnesteeg 7, kantoor, 's morgens 912 uur, behalve Zaterdags. Risseuw, J. L„ Ramplaan 32, Overveen. Stam, H„ Mr. Comelisstraat 108. Vis, A. J. F., Jan Haringstraat 25. Vogel, W. J„ Verkade's Artikelen, le Hoger- woerddwarsstraat 14. Weers, fa. H. J. de, aannemers hei en grondwerken, Aelbertsbergstraat 51. Wind, P. v. d„ hoofd Haari. Montessori school L.O., Meerweg 12, Heemstede. AAMDUIDtlitf VOOBRAMGSVT- oD 2'jwta

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3