A. S. van Riessen TING ie gingott JK De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Effecten Coupons Safe-loketten Koopt uw Haard bij den SMID! t ;kleeding 'erven AKSCHOOL ONINGINRICHTING AUTOHANDEL GROENTEHANDEL HOTELS COMESTIBLES RIJWIELHANDEL Adverteert in dit Blad. 32e Jaargang - No. 23 Vrijdag 4 November 1938 Oplaag 6300 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaarikwartier) en Santpoort-Station ad vertentien abonnementen Bloemendaal's Begrooting voor 1939. Drie brutale oplichters achter slot? Op de grens van Weiden en Duinen. „Genta" Sigaren Kwerk Zeelands roem Versche mosselen DE HEER C. A. HONIG GERIDDERD Gevonden Voorwerpen. Een tehuis voor werkende meisjes. ian :en ing van Modevakscholen sluit van 26 Aug. 1911. e, Leerares en voor eigen vond- en p'rivélessen. van 25 uur Jan Wil li. G. VAN WAARD /engenoemde Vereeniging ichfe villa te Overveen leer alleen f60.p.m. centr. verwarming en r no. 553 Bur. v.d. blad a. ANT. CASSEE Zn. ;plein 12 Telef. 22260 Opgericht 1828 KEEREWEER'S WONINGINRICHTING Inheimweg 5, Tel. 22565 teer-, Behang, Matras- en belwerk. Goed en bil'ijk. Fa. GRAS SPOOR Behangerij, Stoffeerder!.! Matrassenmakerij imend weg 47 'X'elet. 22268 GARAGE VERBEEK Bloemendaalscheweg 5 Telefoon 22276 J. VERMEER dappelen. groenten en rruii te Kleverlaan 40, l'el. 22398 Gevestigd sinds 1911 HOTEL „VREEBURG" Telefoon 22271 VERGADERZALEN A G VAN WIJK restibles Fijne Vleescliwaren weg 5, Overveen Tel. 10271 Geldersche Rookworst .nton Hunink Stegemar EONGERS J. G. VERBEEK Kerkplein 21 Tefefoon 22276 CORN. JAS Genestetweg 25 - Tel. 23995 Bloemendaal kkundige reparatie-inrichtmt' Vlugge bediening I Billijke prijzen!!! HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel f 0.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.85, bij vooruitbetaling. Elke regel meer fO.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voot het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Goedkoope Haardkachels - Toch volle garantie! ALLEEN BIJ: SMEDERIJ - BLOEMENDAALSCHEWEG 131 - TEL. 23092 Belastingen ongewijzigd. B. en W. hebben aan den Raad der gemeente de begrooting voor 1939 toegezonden. In een zeer sobere toelichting zeggen B. en W. „Het verheugt ons, dat wij er in zijn geslaagd den Raad ook voor 1939 een sluitende gemeente- begrooting te kunnen aanbieden, zonder hoogere belastingheffing of het putten uit de reserve". De gewone dienst sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 1.154.855.en de kapitaaldienst met f 83.565.—. De begrooting van het waterbedrijf sluit met een voordeelig slot van f 41.000.en het gasbedrijf met een voor deelig slot van f 24.000. Wat de inkomsten van den gewonen dienst betreft: het batig slot van de vroegere diensten wordt geraamd op f 75.736.het algemeen beheer op f 31.930.en de belastingen op f 989.388.—. Voor onvoorziene uitgaven is een post van f 84.458.63 beschikbaar. Het saldo op de rekening 1937 is f 83.236.59, welk bedrag dus de begrooting voor 1939 ten goede komt. Er blijft dus nog steeds een bedrag van totaal f 202.000.beschikbaar van de batige saldi op de begrootingen 19221924, dat gereserveerd is voor eventueele tekorten in latere jaren. Voor 1939 zal deze reserve dus niet behoeven te worden aangesproken. De uitkeering uit het Gemeentefonds is geraamd op f 120.359.— tegen f 140.612.— in 1938. De gemeente krijgt nu nog slechts 5/9 van de garantie-uitkeering van f 183.261.die genoten werd in het jaar 19351936. Het nadeelig saldo op het hoofdstuk openbare veiligheid (politie en brandweer) is uitgetrokken op f 188.978.83, dat der volksgezondheid op f 13.261.— en der volkshuisvesting op f 11972.77. Aan rente van geldleeningen moet in 1939 f 149.164.75 betaald worden en aan aflossingen f 289.806.—. Voor subsidies aan vereenigingen tot bestrijding der tuberculose in f 5000.beschikbaar. Over 1937 is slechts f2542.uitgekeerd, maar B. en W. achten het toch gewenscht over de f 5000.de beschikking te houden. Bovendien wordt voorgesteld de volgende subsidies toe te kennen: „Pro Juventute" f 200.-, Bloemendaalsche Reddingsbrigade f 300.Ge westelijke landstormeommissie „Kennemerland" f 50— Op het hoofdstuk openbare werken is (evenals Voor 1938) f 58.000.uitgetrokken voor onderhoud van wegen en voetpaden en f 43.593.voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen (voor 1938 f42.264.—). De post „ondersteuning aan bchoeftigen in geld" is van f 39.500.gebracht op f 45.000. Medegedeeld wordt, dat in het laatst van 1937 en begin 1938 15 werkloozen voor ondersteuning in aanmerking zijn gekomen, welke voordien bij de werkverschaffing waren te werk gesteld. In ver band hiermee zijn de gewone kosten voor werk verschaffing lager geraamd dan het vorige jaar, n.l. van f 170.000.— op f 146.400.—. Belastingen. De ramingen der belastingen bedragen als volgt: Uitkeering van het rijk, grondbelasting gebouwde kommen f 36.400.(vorig jaar f 36.600. Uitkeering van het rijk, grondbelasting onge bouwde eigendommen f 2600.(als vorig jaar): 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen f 83.200.(vorig Jiar f 83.800.—); Uitkeering van het rijk wegens 20 procent der hoofdsom van de personeele belasting f 49.000. (vorig jaar f 46.000. Uitkeering van het rijk wegens hoofdsom der personeele belasting f 18.000.(vorig jaar f 1400.—); 117 opeenten op de hoofdsom der personeele be lasting f 310.000.(vorig jaar f 282.000. 25 opcenten der vermogensbelasting f 80.000. (als vorig jaar); 35 opcenten der gemeente-fondsbelasting f 389.334.(vorig jaar f 353.666. Belasting op honden f 10.200.(vorig jaar f 9700.—). De totale inkomsten worden geraamd op f 993.789.(vorig jaar f 927.579.en de ut gaven op f 4401.(vorig jaar f 4118.een batig slot dus van f 989.388.- (vorig jaar f 916.461.—). „IVONNE" LAMPEN-MAGAZIJN Groote Houtsti 147 A Tel. 10925 Haarlem Vraag: Uw speciale aandacht vooi haai afdeelina OPNIEUW OVERTREKKEN VAN ZIJDEN KAPPEN. Eigen ateliers. de hooge boomen in en voor wij er goed erg in hebben, scheert een torenvalk vlak langs ons en keert bij het begin van de hoogere boomen met vlugge wending om, zonder een vogel gepakt te hebben. Even verder bidt hij wat boven de duinen en verdwijnt dan snel uit het gezicht. Gewoonlijk doet de torenvalk zijn maai hoofd zakelijk met muizen, maar nu met dien nacht vorst, blijven de muisjes zeker liever in hun holen, zoodat hij maar zijn geluk bij de van de vele najaarszaden vet geworden vinken gaat probeeren. Ook een valk moet van aanpassen weten. Op den terugweg zien wij een eikenboom, die door. den bliksem getroffen is, en nu uitgespit, in stukken gezaagd en gehakt wordt. Het gat om den boom is zuiver rónd, en groote en kleine takken liggen zoo keurig op aparte stapels, alsof de houthakker wou demonstreeren, dat hout hakken óök een vak is. ZONNIGE HERFSTMORGEN Zoo schoon als dezen morgen ziet men de wereld niet dikwijls; een helder blauwen hemel, alles even witgevroren, het bosch vol vogelgeluid en doorlicht met een glans zooals alleen een zonnige prille herfstmorgen die toonen kan, als de doorlichte nevel laag hangt op pad en open plaats. Het is nu volop trektijd. Dat kun je merken aan de vele vinken, merels, lijsters, koperwieken en roodborstjes, die zich in het bosch doen hooren en aan de groote vluchten kieviten, die over trekken. Een heele troep houtduiven vliegt van de eene boomengroep op de andere. Dat zijn waarschijn lijk overwinteraars uit iiet Noorden, terwijl ook het troepje rietgorzen, die wij zoo gelukkig zijn in het lage struikgewas te zien, wel op den trek zal zijn. Een vrouwtjesfazant steekt met snellen ren den weg over. Haar kleur is eenvoudig, maar toch is deze groote, half gecultiveerde vogel steeds een welkome verschijning. De fazant is eigenlijk een tragisch geval in de dierenwereld. Eenerzijds wordt ze gekweekt, in vrijheid gelaten en 's winters bij sneeuw en vorst gevoederd, en anderzijds door dezelfde menschen gejaagd, net als de patrijs. De mannetjes fazant is een fraaie vogel, met vooral in de lente heel schitterende kleuren; koperkleurig en blauw. Wij trapten in den zomer haast eens op zoo'n mannetje, dat zich op den bodem drukte. De angstige uitdrukking van het roodomvederde oog zullen wij niet licht vergeten. Dit vrouwtje rent tusschen de boomen door en is wel een hon derd meter te volgen, voordat een heuveltje haar aan ons oog onttrekt. Het is eigenaardig op te merken, dat alleen op open plekken en laag struikgewas de grond en de boschjes wit van de vorst zijn. Onder de boomen is daar niets van te zien en daar vertoonen de reeds weer in grooten getale opgeschoten jonge plantjes, van allerhande soort, niet de prachtige ruige rijmaanzetting, die ze op de plaatsen hebben, maar de nevel en de vorst vrij spel hadden. De vogels storen zich echter weinig aan de ijs- aanzetting en springen vroolijk van takje tot takje. Het roodborstje laat zich allerwege hooren en vinken zien we op het pad en in de heesters bij menigte. Als wij aan den rand van een groote open plek even stilstaan om rustig wat naar de vogels te kijken, schieten ze in eens bij tientallen tusschen hlDoor de arrestatie van twee Amsterdam- sche werkloozen, is de Bloemendaalsche politie er in geslaagd een buitengewoon onprettige op lichtingsgeschiedenis op te helderen. De 30- en 32-jarigen P. en V. schreven valsche kwitanties uit, „Voor de Werkverschaffing aan Blinden te Ha; riem" en hebben op die wijze duizenden gul dens weten in te zamelen en ten eigen bate aan te wenden. P. en V. waren in September 1935 uit de ge vangenis ontslagen, waar zij reeds straffen van één'en twee jaar hadden ondergaan voor dezelfde practijken. V. vervulde de rol van „directeur". Hij liet een partij kwitanties drukken met het mis leidende opschrift: „Werkverschaffing aan Blin den, opgericht in 1895". Daar er inderdaad in ons land vereenigingen bestaan, die zich op dit gebied bewegen, was het voor het edele tweetal, dat bovendien nog over tal van adressen van gevers en geefsters be schikte, een klein kunstje de kwitanties te in- casseeren. Hoewel er niets vast staat, hoe groot het bedrag is, dat op deze manier is binnenge komen, mag men toch wel aannemen, dat dit in de honderden guldens loopt. P. werkte als bediende en droeg een legitimatie- kaart, die geteekend was door zijn „directeur". De arrestatie geschiedde op een klacht van een villabewoner uit Aerdenhout, die de politie waarschuwde, dat er waarschijnlijk weer een valsche incasseerder voor de deur stond. De recherche trok er onmiddellijk op uit en slaagde er in P., die op het laatste oogenblik nog trachtte te ontsnappen, in te rekenen. Hij bekende reeds vele bedragen te hebben ontvangen, zoowel in Bloemendaal als in andere gemeenten. „Directeur" V. werd in Amsterdam gearresteerd. Deze ontkende aanvankelijk hardnekkig, doch bij confrontatie met P. op het politiebureau te Over veen raakten beiden slaags, wat de politie aan leiding gaf, ook hem vast te houden. Intusschen is het onderzoek in deze zaak nog in vollen gang. Ook een derde Amsterdammer, die zich met het innen van valsche kwitanties op hield, is inmiddels door de Bloemendaalsche recherche ingerekend. in prijzen van 3 tot 20 cent per stuk. Alleen verkrijgbaar in le klas zaken. Te Bloemendaal bij rDIIBloemend.wegllD.hlcDr v.orn.raariDerg,D. Bak-keri., Tei. 22628 Mosselen in gelei Mosselen in azijn BALM voor visch blGevonden en terug te bekomen bij: De Vries, Noordlaan 21, een zakmesje; Van Roode, Hillegommerdijk 319, Nieuw-Vennep, een smous hond; Postkantoor Overveen, een rijwielbelasting- merk; Meiling, Sterreboschlaan -5, een heeren handschoen; Deijlins, Denijs vaO Hullelaan 26, Haarlem, een speelgoedhaasje; Ev&Jistein, Mau- ritsstraat 11, Haarlem, een dameshandschoen; Wijgerse, Boschlaan 2, een grijs kralen snoer; Van Riessen, Bosch en Duinlaan 1, een paar motorhandschoenen; Zwiersen, Zuider Tuindorp laan 20, Haarlem, een paar dameshandschoenen; Schipper, Kinheimweg 83, 2 handschoenen en 1 broche; Fonteijne, Boschlaan 35, een motorhand schoen; Van Noord, Jan Steenstraat 65, Haar lem, een zilveren rozenkrans. Politiebureau Overveen (alleen op werkwagen van 1012 uur v.m.): defect rijwiel, handschoe nen, sleutels, blauwe klut, wantje, sjaal, jongens- rijw'iel. Rienstra, Bloemendaalscheweg 339, een auto ped. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau de heer C. A. Honig, wonende te Overveen, oudste directeur van de N.V. Oliefabrieken „Het Hart en de Zwaan", voor heen Adriaan Honig, te Zaandam. Deze Koninklijke on derscheiding houdt ver band met het 50-jarig be staan van de Stoomolie- fabriek „Het Hart", welk feit Dinsdag in intiemen kring werd gevierd in „Het Wapen van Amster dam" te Zaandam. Stichting „Het Bloemendaalsche Huls". blDe Nederlandsche Vereeniging ter beharti ging van de belangen der Jonge Meisjes „Union" heeft het initiatief genomen een stichting in'het leven te roepen om met de gul verleende méde werking van de regenten van het Huis „Eben- Haëzer" te Bloemendaal een Tehuis voor Wer kende Meisjes te openen. Wat is nu het doel van deze nieuwe stichting? In de eerste plaatseen schakel te vormen tusschen opvoedingsgestichten als de Heldringgestichten, de Marthastichting en de Maatschappij, om meisjes op te vangen, die in die inrichtingen heb ben vertoefd, maar waarvan het toch nog niet- verstandig is, ze zonder meer in de vrije maat schappij onder te brengen. Op dit terrein voorzien de Tehuizen voor wer kende meisjes in een zeer groote behoefte. Onder rustige, begrijpende leiding maken de meisjes een acclimatisatie-proees door; met zorg worden, nadat zij eerst eenigen tijd in voor haar nieuwe omgeving in het „Bloemendaalsche Huis" zijn gewend, dagbetrekkingen voor haar gezocht. Ër wordt uitgekeken naar geschikte gezinnen, waar zij haar vrije avonden kunnen gaan doorbrengen en dan wordt getracht haar geleidelijk terwijl het contact met het Huis steeds blijft, in het maat- maatschappelijk leven zelfstandig te maken. Dit alles, terwijl in het Huis, dat maximaal 17 meisjes zal kunnen herbergen, een sfeer zal heer- schen. welke die van een normaal gezin zoo dielit mogelijk benadert. De band tusschen de leidsters en de meisjes moet gevormd worden door een zoo groot mogelijke mate van vertrouwen; er moet in het Huis niet worden gemoraliseerd, maar worden gestreefd om een sfeer van liefderijk ouder lijk gezag zoo goed mogelijk nabij te komen. Voor dit werk, dat overigens zijn meisjes uit nog wijder kring zal betrekken, dan hierboven werd beschreven, worden thans door de Neder landsche Vereeniging ter Behartiging van de Be langen van Jonge Meisjes „Union", leidsters ge zocht. Het secretariaat is gevestigd Wetering- Schans 51 te Amsterdam (C.). DE BUSROUTE VAN DE N. Z. H. Wederom een adres. Eenige bewoners van het Kinheimpark hebben een adres met meer dan 300 handteekeningen gericht aan de directie der N.Z.H.T.M. ten doel hebbende te verzoeken om weder instelling der busroute, welke werd gereden van 1—17 October, of een andere route, waarbij een minder groot aantal ingezetenen, dan h.i. thans het geval is, wordt gedupeerd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 1