VAN DER ZIEL ZIET ONZE 6 ETALAGES!! Fa. A.Vernout Osmia Vulpenhouders Bloemendaal. Kunsthistorie 2 Vrijdag 4 November 1938 Dameshoeden, Wollen Pullovers, Vesten Wandelstokken, Parapluies, Sbawis en Pelterijen 7 Mooiste goed voor weinig duiten. Maison Chic", Gen.Cronjéstr.50 Stichting „Onze Kring" Wekelijksch Spreekwoord: Burgerlijke Stand AGENDA. KLEVERPARKWEG 61, HOEK SANTPOORTERSTË., TEL. 20906 brengt een zeer uitgebreide sorteering tegen matige prijzen in Laat ons Uw Bontmantel of Bontkraag repareeren ofmo- derniseeren. Ie kl. en goedk. Wij VERVORMEN Uw HOEDEN naar de nieuwste modellen VAKKUNDIG REPAREEREN EN OVER TREKKEN v. PARAPLUIES Algemeene Ledenvergadering der Nederlandsche Philatelistische Vereen. „Op Hoop van Zegels". Op Vrijdag 28 October 1.1. hield de Ned. Phila telistische Vereeniging „Op Hoop van Zegels" haar maandelijksche algemeene ledenvergadering. De vergadering werd te ongeveer 8.30 uur met een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Kobbers geopend. Hij gaf onmiddellijk het woord aan den heer J. D. van Brink uit Arnhem, hoofdredacteur van het Nederlandsche Maand blad voor Philatelie, die een interessante lezing met lichtbeelden hield over het onderwerp „Van het Duifken tot de Pelikaan", dus de ontwikkeling van de verbindingen met onze „Oost". Spreker ging na, hoe de Nederlanders den weg naar Indië vonden en noemde in verband daar mede Houtman, Van Linschoten e.a. Vervolgens kwam spr. tot de Vereenigde Oost-Indische Com pagnie met zijn factorijen, vestigingen, dus van Nederlanders en derhalve de eerste verschijnselen van briefverkeer. Spr. gaat hiervan de verdere ontwikkeling, verduidelijkt door de lichtbeelden om ten slotte van verbinding van één jaar en drie maanden te komen tot ons huidig snelvervoer door de lucht van drie dagen. De lezing werd door de aanwezigen, getuige het gulle applaus, ten volle gewaardeerd. De voor zitter dankte dan ook den heer Van Brink met eenige hartelijke woorden. De op de agenda vermelde veiling moest ver vallen, zoodat men over kon gaan tot de verloting. o Nederl. Natuurhistorische Ver. afd. Haarlem en 0* Bezoek aan de Schoorlsche bosschen. Onder leiding van den houtvester, den heer G. Gerbranda, werd Zondag een excursie gemaakt naar de terreinen van Staatsboschbeheer ten Noorden van Schoorl. Bij het begin der wandeling gaf de heer Ger branda eerst een korte inleiding. De grond is zeer kalkarm, zoodat de bij ons bekende duinvegetatie van duindoorn, duinroosje e.a. ontbreekt; wel vindt men er heide. De bebossching van het 1800 h.a. groote, terrein, geschiedde met het doel van vastlegging der duinen en werd in de jaren 1855-1860 door Staring begonnen. Het werk bleef toen echter tot 1894 rusten, doch vele der Sta- ringsche beplantingen blijken zich te hebben ge handhaafd. Staring was reeds tot de conclusie ge komen, dat de Oostenrijksche en de Corsikaansche den voor het beoogde doel het meest geschikt waren. Daarna volgt dan de bebossching met loofhout. Tijdens de wandeling wees de heer Gerbranda de verschillen tusschen Abies en Picea en de deelnemers deden hun best de verschillende soor ten; Pinus montana, P. maritima, P. rigida e.a. te onderkennen, wat echter een lastige opgave bleek. Zeer mooi was de Pinus Strobus met 5 naalden bij elkaar. De zon had de strijd met de mist glansrijk ge wonnen en we genoten van fantastisch mooie uit zichten en warme herfstkleuren. Veel paddestoelen zagen we, o.a. grijze en gele ridderzwammen, krulzoom, gesteelde stuifballen, vliegenzwam, oorlepeltje en in het heide- terrein mycroglossum arenaria. o Vrljz. Dem. Bond. blDezer dagen hield de afd. Bloemendaal van den Vrijz.-Dem. Bond onder voorzitterschap van den heer W. H. Dalmeijer een ledenvergadering in hotel Roozendaal te Overveen. De voorzitter deelt mede, dat wederom ver schillende nieuwe leden geboekt konden worden. Besprekingen werden gehouden over de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten, waarna de beschrijvingsbrief voor de op 26 en 27 Novem ber a.s. te houden algemeene vergadering werd behandeld. Als afgevaardigde naar deze ver gadering werd de voorzitter aangewezen. Int. Vereen. „Bellamy". haIn verband met de in den laatsten tijd in de pers gevoerde polemiek en de gehouden radio- causeriën, vond de Intern. Vereen. „Bellamy" den heer C. P. van Oostveen uit Den Haag bereid om a.s. Zondagochtend 10.30 uur in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat te Haarlem, een voor dracht te houden over „Waarom ik als katholiek Bellamyaan ben". Zit U niet te goed bij kas, Wenscht U toch een nieuwe das? U ziet achter onze ruiten, „Katholiek Overveen". Voordracht Mevrouw J. M. Sterck-Proot. Er was Vrijdagavond 28 October j.l. in „Domi" belangstelling, zoowel van Overveensche als van Haarlemsche zijde, voor de opening van het winterseizoen door het Comité „Katholiek Over veen". Reden daartoe zal wel zeker geweest zijn, dat mevrouw J. M. Sterck-Proot haar bekende voordracht „De ontwikkeling' van Haarlem's Stadsschoon" kwam houden. Mr. F. Vorstman opende als waarnemend voor zitter den avond met een woord van welkom tot de aanwezigen en vestigde tevens de aandacht op de verdere door „Katholiek Overveen" in dezen wintert te houden lezingen. Voorts achtte spr. het nuttig en noodig in deze bijeenkomst een protest te doen hooren tegen de wetenschappelijke en sluwe wijze, waarop door de Duitsehe overheden in de laatste weken vooral Gods rechten worden geschonden. Hoewel ons protest, mensclielijkerwijze gesproken, niet zal baten, rekenen wij het thans tot gewetensplicht op te komen voor Gods rechten en voor de rechten van het christelijk volksdeel in Duitschland. Ziektekostenverzekering voor den Middenstand BESTUUR: de Heeren: H. F. Jantzen, Burgemeester van Westzaan. A. P. Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, Haarlem. Dr. W. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandscli-Indië, Heemstede. Medisch Adviseur; Dr. W. J. Talsma, H'lem. Direct. Admin.: H. Steinmeier, Haarlem Kantoor: Ramplaan 92, Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING. Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueele Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. Tevens actieve Vertegenwoordiger(ster) gevraagd. Onder applaus en met instemming van alle aan wezigen werd daarom besloten de volgende reso lutie in de pers te doen publiceeren: „De Katholieken van Overveen, op 28 October 1938 in „Domi" in vergadering bijeen, met klimmende verontwaardiging kennis ge nomen hebbende van de gedragingen der Duitsehe overheden tegenover het christelijk volksdeel in Duitschland, protesteeren met klem tegen de voortgezette schending van de meest elementaire menschenrechten, waaraan dat volksdeel blootstaat, en spreken hun af schuw uit over de wijze waarop het bedreven onrecht door diezelfde overheden en hare geestverwanten tot recht verheven wordt; en besluiten deze resolutie in de pers te publi ceeren". Hierna kreeg mevr. J. M. Sterck-Proot de ge legenheid tot het houden van haar voordracht, welke reeds uitvoerig eerder in de pers is afgedrukt geweest, zoodat thans kan worden volstaan met eenige groote trekken. In een boeienden, levenden verteltrant, die een gave is van mevr. Sterck-Proot, en met groote historische kennis, wist zij ook thans aller gespan nen aandacht te trekken en een ieder te interes seeren voor de schoonheid en voor de schilder achtige plakjes onzer stad. De Middeleeuwsche poortjes, de vele hofjes, de oudste gebouwen als het stadhuis, de kerken en de bouwresten van kloosters werden chronologisch en in bijzonderheden door haar behandeld. Prach tige lichtbeelden voerden het gesprokene bovendien nog op tot plastische aanschouwelijkheid in de historie en in de sfeer van den ouden tijd. Een warm applaus en de aanbieding van bloemen vertolkten dan ook den dank van alle aanwezigen voor dezen genotvollen en leerzamen avond. Mr. Vorstman sloot met een kort woord dezen avond, die inderdaad een uitstekende inzet is geweest voor de verdere te houden avonden door het Comité „Katholiek Overveen". 10-Jarig bestaan van de V.A.R.A. blDe afdeeling Bloemendaal van de V.A.R.A. belegt in verband met haar tien-jarig bestaan een feestvergadering in hotel „Vreeburg" op 18 November a.s. Medewerking verleenen o.a. Jan Lemaire en het gezelschap Kees Pruis. Als spreker zal optreden de heer J. Broeksz. Religieuze Kring te Aerdenhout. a— Voor den Religieuzen Kring te Aerdenhout hield Dr. P. Miedema uit Amersfoort een lezing over het onderwerp: „Christus in de beeldende kunst van den nieuweren tijd". Men heeft altijd den wensch gehad, zeide spr., Jezus te zien, en die wenseli komt in onzen cha- otisehen tijd dubbel naar voren.Het woord heeft getracht Jezus te laten zien, maar de kunst be nadert Jezus beter dan het woord. Aan de hand van lichtbeelden doorwandelt de spr. verschillende tijdperken en hij schetst dan hoe de uiting en uitbeelding op schilderijen, hout sneden en teekeningen overeen komt mef hetgeen de maker doorleefd heeft. Dus, zegt de spr., vinden wij er altijd iets in van wat in ons leeft, want Christus leeft in ons ieder. Wij zien verschillende afbeeldingen, o.a. de uit drukking van de ziende Godheid, een beeld ge vonden in de catacomben, Byzantynsehe kunst, eenige afbeeldingen van schilderijen en etsen van Rembrandt, de humanist, die in sterke mate Jezus beleefde, als het licht, dat in de duisternis schijnt. En via de Fransche kunst, die sterk op den voor grond treed met kunstenaars als Maurice Denix, Devallière, Charlier e.a., de Duitsehe kunst met mannen als Gebhardt, Beckmann, Schmidt Rotuf, Rusland met o.a. Kramskoy, die heel typisch lid was van een communistische schildergemeen schap, doch zijn geheele leven werkte aan het schilderij van Christus, Die verzocht wordt in de woestijn. Vervolgens de Belgisch kerkelijke kunst, met werken van Wiertz, George Minner, Sarfaas, om tenslotte te komen aan de Nederlanders op het gebied van kerkelijke kunst. Dr. Miedema behandelde achtereenvolgens: Konijnenburg, een leerling van Toorop, met zijn symbolische voorstellingen; voorts Toorop zelf, de man met de uiterst fijn en kunstzinnig gesty- leerde beelden, waarvan de bekende werken: Het laatste avondmaal en Christus opstaande uit het graf, uitstekende voorbeelden zijn. Vervolgens nog Jan Sluijter, met de afbeelding Moeder en Zoon, de twee éénheid, en Wiegman. Tot besluit liet de spreker een beeld vertoonen van Christophorus met Het Kind, Christophorus de Christendrager, waarbij hij opmerkte, dat ieder, die Christus wil zien en beleven, moest zijn een Christophorus, een drager van Christus. Dr. Miedema wekte tenslotte de aanwezigen op, eens een bezoek te gaan brengen aan het Museum van Religieuze Kunst te Utrecht, waarvan Dr. Miedema de leiding heeft. door PIET NIEUWD0RP. Klassieke tijdperk. Athene's beroemdheid berust op haar oude glorie, want hier was de geboorteplaats der beschaving, die de geheele hedendaagsche wereld regeert. Hier groeide de beschaving op en werd groot, aan ons de overblijfselen van haar triomfantelijke pracht ter bewondering nalatende. Zoodra wij Athene hereiken, zoekt ons oog onmid dellijk naar haar prachtvolle bekroning der Acro polis, en we behoeven niet lang in onzekerheid te dwalen, want deze steilte van blauwgrijze kalkrots, die zich vijf en zeventig meter boven de Attische vlakte verheft, is een baken, die men direct ziet. Dit was de citadel, die in tijd van oorlog de toe vlucht werd voor de bewoners der stad, die aan den voet van de rots was ontstaan. Op deze plaats vestigden de oude koningen van Athene hun macht, of verloren die, en later werd bij deze heilige vesting met goed gevolg stand gehouden tegen de voorbij trekkende Perzen. In de muren van de Acropolis onderscheiden we vijf tijdperken van bouw: de cyclopische muur, de muur van Cimon, de muur van Themistocles, de Frankische en de Turksche bouwwerken. Na de rampen van de Perzische oorlogen bloeide er in de tweede helft van de vijfde eeuw vóór Chr. een krachtig geestelijk leven, terwijl ook econo misch een nieuwe tijd werd ingeluid en wel de z.g. gouden eeuw van Griekenland. In tegenstelling met de vorige perioden, waarin de meeste namen van artiesten ontbreken, of slechts hypothetische waarde hebben, komen nu kunstenaars naar voren met een eigen stijl. Myron, wiens discuswerper iedereen kent, en Polykleitos, openen een rij van beeldhouwers, in de tweede helft der vijfde eeuw, die beheerscht wordt door Phidias en welke we sluiten met Alkamenes, Ivresilas en Paionios. De beeldhouwers beschikken nu over de volledige kennis van het menschelijke lichaam, de techniek staat op een hoog peil en de klassieke stijl wordt geboren. Men wordt getroffen door de absolute harmonie. Geen enkel element spreekt ten koste van een ander, er is evenwicht en rust. Vorm, inhoud, visueele en geestelijke elementen zijn tot één verwerkt. In het relief worden de figuren natuurlijk met het vlak aangebracht. Het is de roem van de Grieksche kunst, dat zij steeds weer nieuwe motieven voor de beweging van de figuur heeft gevonden en de figuren zóó compobeert, dat ze van alle kanten bezien een harmonisch geheel vertoonen. De figuren van Polykleitos bezitten deze kenmerken, hoewel ze nog wat stijf en vierkant aandoen. Polykleitos van Argos was een jongere tijdgenoot van Phidias en is als deze een leerling van Agelades geweest. Zijn meest beroemde beeld is wel de z.g. speer- drager (Doryphoros) geweest. Hij heeft hier getracht het menschelijke lichaam naar een bepaalde kanon te vormen, waarmee hij meende een volmaakt schoon menschelijk lichaam te scheppen. De vormen worden dan zoo noodig veredeld. Met Phidias komt de klassieke kunst tot volle ontplooiing. Met de komst van Pericles begint het tijdperk van Phidia's hoogste bloei. Op de Acropolis verrijst het Parthenon, waarvan het beeldhouwwerk onder leiding van Phidias werd uitgevoerd. Het is hier niet de plaats de figuur van Phidias, de grootste beeldhouwer aller tijden „uitvoerig" te bespreken. (Wordt vervolgd). Nieuwe collectie voorhanden bij: WARMOESSTRAAT 10 HAARLEM BL0EMEND.WEG 53 BLOEMENDAAL RL0EMEND.WEG 255 OVERVEEN U doet toch ook mee aan de OSMIA" PRIJSVRAAG. A.-R. Kiesvereeniging. blDe jaarvergadering van de A.R. Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" te Bloemendaal stond, bij verhindering van den heer T. K. Roosjen, onder leiding van den plaatsvervangend voorzitter, den heer D. Spek. Secretaris en penningmeester brachten hun jaarverslagen uit, die eenerzijds getuigden van stabiliteit in het ledenaantal, en voortdurende propaganda, anderzijds van een gezonde finan- cieele positie. Beide verslagen werden o.a. na, uitgebracht advies der kascommissie, goedgekeurd. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer Mr. J. C. C. W. Hijszeler. Door het A.R. raadslid, den heer P. E. van Riessen werd een causerie gehouden over het werk en de werkwijze van den gemeenteraad. Naar aanleiding van liet gesprokene werd "een levendige gedachtenwisseling gehouden. Aanbesteding. blVanwege den Rijkswaterstaat is te Den Haag aanbesteed: liet baggeren van een kanaal van 5 k.m. in den Noordoostelijken polder nabij Urk. Laagste inschrijver was D. Blankevoort Dzn. te Bloemendaal, voor f 196.900. „DIE ZIJN VUUR MAAKT TE GROOT, BRENGT ZICHZELF IN NOOD", beteekentwie boven zijn stand leeft, vervalt tot armoede! Daarom is het zoo verstandig, ook voor zijn, vuur do goede maat te houden en voor zijn brandstoffen advies te vragen bij: KOLENHANDEL KRUL, Stations- terrein. Overveen, Telefoon 23517. Bevallen: M. Dhaene—Prooek, zoon. E. WentGoedkoop, zoon, A. A. Veldhuijzen Berg, dochter. Ondertrouwd P. A. Vader en A. C. van den Berg. C. P. Dekker en H. Ploeg. G e li u w d C. van Dijk met E. C. Zuiderduijn. Overleden: A. Wolff, oud 78 jaar, Wed. van J. Rothschild. C. van der Werff, 68 jaar. W. Turnhout oud 66 jaar. A. C. Kramer, oud 78 jaar. Stadsschouwburg: Zaterdag, 8.15 uur: Centraal Tooneel, Golden Boy. Zondag 8.15 uur: Con Amora, „De Tooverring". 8.15 uur: Gezelschap Jan Nooy, „Blonde Marie". Maandag, 8.15 uur: „De strijd om de persoon lijkheid". Prof. Dr. Frans van Cauwelaert. (voor Ver. „Geloof en Wetenschap"). Dinsdag, 8 uur: Vredesraad Haarlem. „Het krijgsplan der Demonen. Woensdag, 8.15 uur: Sakharoff. Dansen. Donderdag, 8.15 uur: Gron. Ver. „Gruno", „De Kribbebijter". Na afloop bal tot 1 uur. Vrijdag, 8.15 uur: Het Masker, „George and Margereth" (voor „Voor de Kunst"). Luxor Sound Theater: „Mannequin", met Joan Crawford en Spencer Tracy. Rembrandt-Theater prolongeert „Robin Hood" met Errol Flynn en Olivia de Havilland. Zondag morgen 11.30 uur: „Hebben dieren verstand",film- causerie door G. de Josselin de Jong. Cinema Palace: „Parnell", met Clark Gable en Myrna Loy. „Een vrouw met Fantasie", met Carole Lombard, Mac Murray en John Barrymore. Frans Hals-Theater: „De Parijsehe Ondeugd", met Danielle Darrieux, Douglas Fairbanks Jr. en Mischa Auer. Zondagmorgen 11.30 uur: „Spaansche Aarde'' van Joris Ivens. OD vooooano SWCO V WM osahj» uw AAM DUIBtMS vooBBAMasve»- 00 Z'jwco

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2