ABDIJSIROOP THERMOGENE Die Hoest bedreigt Uw Kind Vrijdag 4 November 1938 HOEST, KEELPIJN GRIEP, RHEJMATIEK STEKEN IN DEZU.EKI PIJNSTILLENDE WATTEN Van de Leestafel Het Bloemendaalsch Weekblad Kenhemer Type- en Copiëer - Inrichting KORTE KLEVERLAAN 66 KORTE KLEVERL A 4 N 64 SLECHTS Sct. PER PAK Schitterend Album van Ringers. Neem dan slechts 's l/Verelds beste Hoestsiroop AKKER'S Economische Weekcijfets op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen. a 35 en 55 ct. „Nederland in de Branding". Bij de uitgevers Mij. Hoilandia N.V. te Baarn is dezer dagen een belangwekkend boek verschenen. Onder den titel „Nederland in de Branding" heeft een aantal vooraanstaande figuren de meest belangrijke en urgente problemen, betreffende Nederland en zijn overzeeseh- Gewesten, uitvoerig en met zorg op een door ied r Nederlander in het Moederland en de overzeeseh' Gewesten bevattelijke wijze be- h indeld. Van alle kanten toch dringen in dezen brandenden tijd de vraagstukken en moeilijkheden zich aan ons op, voornamelijk op die gebieden, waarop zich het scherpst de zware schaduwen van een geestelijke crisis afteekenen, namelijk de in dezen tijd zoo roerige gebieden der politiek en economie. Met deze gebieden onderhoudt Neder land en zijn overzeesclie gewesten, midden in de branding van West-Europa en h t Verre Oosten gelegen, vele gewichtige betrekkingen. Het leek den Uitgevers nuttig en noodig een overzicht te geven, op het belang te wijzen van vele dezer be trekkingen, een bezinning over Nederland „in de branding" vooral nu, in het jaar, waarin H.M. de Koningin haar regeeringsjubileum vierde. Deze overwegingen leidden tot de uitgave van „Neder land in de Branding". Voor het 'chrijven van dit bock werden ver schillende schrijvers uitgenoodigd, daar een werk als dit, waarvan de onderwerpen zeer wijd uit elkaar liggen, dat zich in verschillende belangrijke details wil verdiepen, dat het heden behandelt, soms de toekomst in de behandeling waagt te betrekken en het verleden als een aanloop gebruikt, geschreven diende te worden door verschillende medewerkers. Dit is boven dien attractief voor de lezers, immers wil men in een boek als dit meenin gen en beschouwingen van beteekenis vinden, dan- moet men zekerheid hebben, dat men bij deskun digen, hij „specialisten" te rade gaat. Daartoe wer den dan ook prominente medewerkers gekozen, die wat de onderwerpen betreft, welke zij behande len, zeer deskundig zijnbovendien waren zij alleen gebonden door het verband der onderwerpen en zijn zij geheel vrij geweest hun persoonlijke meening over bun onderwerp tot uiting te brengen (hun vorige geschriften waren ons borg, dat het juiste midden tisschen objectiviteit en subjectiviteit be waard zou worden). De belangrijkheid en de lees baarheid van het boek wordenerdoor verhoogd, en het is populair geschreven in dien zin, dat de gene, die zich wil oriënteeren omtrent de positie van Nederland en de overzeesche gewesten in dezen tijd, zoo volledig en zoo bevattelijk moge- ingelicht wordt. Vooral werd gestreefd naar behandeling van de actueelite vraagstukken. Een beknopt overzicht der hoofdstukken moge hier volgen 1. „De Ontwikkeling van het Nederlandsche Volkskarakter" door Dr. P. H. Bitter Jr. De uit werking van een in dezen nationalistisehen tijd zeer belangrijk thema. 2. „Nederland's Welvaartsbronnen" door Mr. N. A. Stempels. Schrijver behandelt den toestand in landbouw en nijverheid, de ontwikkeling van handel en verkeer, de werkgelegenheid en de geld markt; een en ander te beschouwen in de periode 18981913, de oorlogsjaren de jaren na den wereldoorlog. 3. „Onze Landsverdediging" dooi Z.E. Luit. Generaal b.d. W. E. van Dam van Isselt. Een uitvoerige bespreking van de huidige internatio nale constellatie, vooral op militair gebied; de consequentie's welke daaruit voor Nederland voortvloeien; de breede lijnen van ons defensie apparaat. Met ingang van Maandag 7 November a.s. wordt het Kantoor van EN DE VERPL AATST VAN NAAR: 4. „Nederland en zijn naaste buren" door J. Schraver, redacteur buitenland van de N. Rott. Crt. Een beschouwing van de betrekkingen van Nederland met België, Duitschland en Engeland, waarbij tevens een overzicht wordt gegeven van den loop van zaken in die landen en de gevolgen daar van op politiek en economisch gebied, ook ten aanzien van de betrekkingen met Nederland. 5. „Nederland in het Verre Oosten" door Prof. Dr. J. G. Sleeswijk. Onze overzeesche gewesten temidden der branding; de pacific als nieuwe wereldzee, groote internationale belangen (Britsche Rijk, Vereenigde Staten, Frankrijk, China, Japan, Rusland en Nederland) kolonie en gebiedsdeel, bevolkingsvraagstukken, het jongste vraagstuk Nieuw Guinea, de toekomst van ons koloniale vraagstuk. 6. „De verdediging van Nederlandsch Indië" door P. G. Mantel, Kapt. Gen. Staf K.N.I.L. De verdediging van Nederlandsch Indië in groote lijnen, de taak van land- en zeemacht, een terug blik, het heden en een blik in de toekomst. 7. „Nederlandsch West-Indië" door C. K. Kesler, Archivaris der West-Indische Kamer. Een overzicht van de laatste veertig jaren van dit gebiedsdeel. „Wat is dat?", de Encyclopedie voor Jongeren Aflevering 17 en 18 van „Wat is dat", de handige zeer goed verzorgde Encyclopedie voor Jongeren (uitgave Hollandia-drukkerij N.V. te Baarn), zijn verschenen en vormen het begin van liet derde en laatste deel van dit leerzame en boeiende standaardwerk voor de jeugd. Aflevering 17 behandelt de woorden Lucifer tot Middelbaar Onderwijs en aflevering 18 vervolgt met Middelbaar Onderwijs tot en met Nederl. Oost-Indië. De gekleurde platen behooren bij de woorden Marmer en Molens. Bij het doorbladeren van deze alleraardigste Encyclopedie valt ons oog onder meer op de arti kelen: Lucifer, Luther, Maan, Mantsjoerije, Marne, Melk, Mexico, Microscoop, Mieren, Mijnen, Mode, Molens, Motoren, Mozes, unten, Muziek, Napo leon, Nederland en Ned. Indië, welke artikelen ons boeien door de goede tekst en de aantrekkelijke foto's en*teekeningen. Door de goede keuze van tekst en illustratie's is dit boek geworden tot een werk, dat zoowel jongeren als ouderen zal interesseeren, daar het een „elck wat wils" biedt. „Wat is Dat" verschijnt in 24 maandelijksche afleveringen ad f 1.10 per aflevering, die in drie deelen gebonden kunnen worden. Van het Nationaal Jongeren Verbond, Centraal Bureau Javastraat 44a, 's-Gravenliage, ontvingen we zijn Maandblad (October) „De Trom", tevens in brochurevorm de door den algemeen voorzitter, Mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, op de algemeene vergadering van het N.J.V. te Beukelen-Nijenrode uitgesproken jaarrede. „Stijl". De Firma J. A. Boskamp en Zn., te Overveen, zond ons nummer 7 van haar tijdschrift voor Woninginrichting „Stijl". Een zeer opmer kelijk artikel troffen we in dit nummer aan over de metamorphose van een boerderij tot weekeind- woning. Met behoud van de karakteristieke eigen schappen der boerderij (die eigendom is van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten) werd een bijzonder geslaagd geheel verkregen, dat zooals de foto's overduidelijk demonstreeren een aantrekkelijke gelegenheid tot het passeeren van een week-end biedt. Het tijdschrift biedt voorts talrijke tips voor moderne, doelmatige interieurs, en geeft een bewijs van de kunstzinnig heid van ontwerpers en uitvoerders. „Meisjesleven". We ontvingen het October- nummer van „Meisjesleven", maandblad voor de vrouwelijke Nederlandsche jeugd, onder leiding van Willy Pétillon, een keurig, met goede artikelen gevuld, tijdschrift. Uitgave der Neerlandia-druk- kerij N.V. te Baarn. „Vliegwereld". De redactie van „Vliegwereld", (Ged. Oude Gracht 144 te Haarlem) zond ons de nummers van haar uitgave d.d. 6 en 13 October j.l. Zij vestigt speciaal de aandacht op de artikelen „Wij willen de K.L.M. houden!" (6 October) en „Leiderdorp als ideale concentratie" (13 October). „Detective". De jongste uitgave van „Detec tive", een boek in courantvorm, (Uitgeverij Schuijt N.V. te Baarn) behandelt een tweeden speurtocht van Mr. Pepdlebury, den amateur-detective, die na zijn succes in een reeds vroeger behandelde geschiedenis, thans een belangrijke rol speelt in dit nieuwe avontuur. CONTACT, OCTOBER 1938. In de maand waarin de vrede „verzekerd" werd, schrijft Mr. A. G. Maas het artikel „Vrede! voor hoe lang verlucht met foto's en eenige politieke spotprenten. F. C. Derks komt in dit nummer tot een einde met zijn korte verhandeling over „Veertig Jaren". In „Contact met Schrijvers" wordt P. II. Moerkerk besproken; het wetenschappelijke artikel behandelt ditmaal „Sterrenkunde". Eenige groote bouwwerken met hun architecten worden besproken door Otto v. Tussenbroek, naar aanleiding, van vele aanvragen om „iets" over moderne bouwkunst. De toegiftjes vullen ruim de helft en zijn niet onbelangrijk. Steeds treft ons het algemeen karakter van dit eminente blad, dat behalve voor de jeugd, ook voor ouderen zeer ontwikkelend kan zijn. ZE VLIEGHrt Dat kan reusachtig aardig zijn.... op Schiphol of zoo. Maar als u op straat loopt of rijdt en ze din ziet vliegen.... dan ziet u direct daarna dikwijls sterre tjes. En morgen zeggen ze van u.... ..hij zag ze vliegen!" Het is geen bijzonder feit, dat een fabriek van consumptieartikelen een album, gewijd aan de na tuur, het licht doet zien; veeleer worden we de laatste jaren verwend met een keur van albums en vogelboekjes, zóó, dat we ons voor kunnen stellen, dat het voor de firma's zelve een probleem wordt, aan welk detail van landschap, flora of fauna men nu eens een boek zal wijden. Origineel idee. Het idee van het door Ringers Cacao- en Cho coladefabrieken uitgegeven album „Flitsende vin nen" is zeer origineel. Een album van de Nederland sche Zoetwatervisschen, met medewerking van de Nederlandsche Heidemaatschappij tot stand ge bracht, kan zeer ter zake kundig samengesteld wor den. Immers heeft de Nederlandsche Heidemaat schappij zeer uitgebreide, modern geoutilleerde vischkweekerijen en daarbij verzorgt zij de organi satie van de Nederlandsche zoetwatervisschers. De Nederlander eet weliswaar niet voldoende visch om, met de tegenwoordig bijna geheel gesloten grenzen, een bloeiende zoetwatervisscherij mogelijk te maken, maar anderzijds hebben de bewoners van ons water rijk land toch veel belangstelling voor vischvangst en vischsport. En wat er nog aan de belangstelling moge ontbre ken zal na lezing van dit Ringers album zeker wor den aangevuld. Boeiende beschrijving. De heer A. J. L. Looyen, blijkbaar bij de Heide maatschappij werkzaam, verstaat de kunst zijn on derwerp op aantrekkelijke wijze te behandelen. Be schreven worden de verschillende onderdeelen der visscherij, als palingvangst, zalmvisscherij en -kweekerij, afgewisseld met artikelen over de vo gels, die zich aan visch of vischresten te goed doen, bij toeval zooals de kraaien, of geregeld, zooals reigers en vischarend. Aan de zoogdieren wordt eveneens een zeer interessant hoofdstuk gewijd; otter, bisamrat, spitsmuis e. a. worden daarin be sproken. Ook een artikel over de vergane glorie van de Zuiderzee en de opkomende zoetwatervisch- stand in het IJsselmeer is opgenomen en tusschen al deze onderwerpen in worden zeer vele op de zoetwatervisscherij betrekking hebbende en het verhaal verlevendigende bijzonderheden over be drijf, flora en fauna verwerkt, terwijl ook de hu moristische noot niet ontbreekt. Ongetwijfeld is de tekst van den heer Looyen zeer boeiend. Geslaagde illustratie. De geheele illustratie, band, plaatjes en teekenin- gen zijn verzorgd door A, Beeftink. Is het anders nog wel eens de gewoonte, de on derdeelen aan verschillende artisten op te dragen, daar deze meer gespecialiseerd is op vogels en van gene betere plantenaquarellen of teekeningen kun nen worden verwacht, is de here Beeftink er in geslaagd al deze onderdeelen op zoo'n wijze te ver zorgen, dat men kritiek die op een enkel plaatsje uitgeoefend zou kunnen worden, maar liever achter wege laat De eenvoudige landelijke teekeningen sluiten ge heel aan bij den tekst. De plaatjes zijn juweeltjes; de visschen, insecten, zoog- en schaaldieren zoowel als de plaatjes die het visschersbedrijf in al zijn gelederen uitbeelden zijn fijn getroffen en ook de planten zijn fraai van uitbeelding en compositie. Het is een enorme opgave b.v. een vijftigtal plaatjes van visschen te maken zonder stijve geval len te krijgen of in herhalingen te vervallen. De groote plaat van de ijsvogel in het winter landschap op de eerste pagina i buitengewoon geschikt oni apart ingelijst te worden. Deze Koningsvisscher„wel ecnigermate schadelijk, maar kleurig en krachtig, is wel zeer levendig in dat prachtige stukje winter neergezet. De heer Beeftink is in zijn artistieken arbeid on getwijfeld schitterend geslaagd. Keurige uitvoering. De geheele uitvoering is door Van de Rliee' Drukkerij N.V. te Rotterdam, uitstekend ver zorgd. Het. is steeds een gevaar bij het weergeven van aquarellen, dat de door den kunstenaar ge geven kleur van zijn diepte of warmte verliest, maar de offsetdruk van dit album blijkt daar in het geheel geen last van te hebben. Resumeerende kunnen wij uitgevers, mede werkers en drukkers felicitecren met deze uitgave en eindigen met den nadruk te leggen op deze woorden uit het voorwoord van Mr. J. C. A. M. van de Mortel, voorzitter van de Nederl. Heide maatschappij „Laat het naast datgene, dat voor elk indivi dueel interessant is, een algemeene waardeering geven voor lien, die aan onze wateren wonen en daar met harde moeite en zorg trachten hun dage- lijksch brood te verdienen in een eerlijk oer-Neder- landsch bestaan, dat weliswaar dreigt ten onder te gaan, maar teveel waarde nog heeft, om het zoo zonder meer in den steek te laten." Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is Eenige der 20 kruiden lEeSistexJcbe :egen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1,50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar. (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek); Week van Maandag tot en met Zaterdag: 10/10 17/10 t/m t/m Effectenmarkt: 15/10 22/10 1. Aandeelenkoersen (basft Jan. 1937 100)93.2 92.9 Betalingsverkeer: 2. Omzet postcheque, en giro dienst (basis overeenkomstige week 1937 100)105.8 11.0 Groothandel: 3. Groothandelsprijzen (basis Jan. 1937 100) 70.6 70.3 4. Omzettermijnmarkt A'dam (basis overeenkomstige week 100)51.7 78.9 Kleinhandel: 5. Omzet winkelbedrijf (basis id.) 115.0 108.5 Goederenverkeer: 6. Gewerkte taken haven A'dam (basis idem)132.9 7. Bevrachtingen wilde binnen vaart (basis idem)107.6 Arbeidsmarkt: 8. Aanvragen van werkgevers (basis/idem)1P9.1 113.2 9. Aanbiedingen van werknemers (basis idem)95.7 95.3 K). Plaatsingen (basis idem) 108.9 111.1 1 en 3: basis Januari 1937 100. Overige nummers: basis: overeenkomstige week 1937 100. F, 47. GO J TELEF. 11757 ff.#,/jff; ff 7. de GRAAF. kleverparkWeg p DEZAAK VOOR BETERE RIJWIEL EN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3