C. CASSEE De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Effecten Coupons Safe-loketten 200-Jarig Bestaan van het Luthersche Wees- en Oudemannenhuis. 32e Jaargang - No. 24 Vrijdag 11 November 1938 Oplaag 6300 Ex. ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN BEGRAFENIS EN CREMATIE De Nederlandsche Werkgemeenschap. Dat is je ware! „Genta" sigaren WEZELMAN TAXIBEDRIJF Dag en nacht geopend Het Kantoor van Het Bloemendaalsch Weekblad Kennemer Type- en Copiëer - Inrichting KORTE KLEVERLAAN 66 KORTE KLEVERLAAN 64 Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Advertentiënper regel fO.J5. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 2345 3 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.— per halfjaar. Abonnementen bunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL TELEFOON STRAATWEG 4A 2 2 4 4 4 Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 SINT NICOLAAS-COLLECTIE staat voor U klaar!!! Lampekap-Magazijn ,,ivonne' Groote Houtstraat 147 Telef. 10925, Haarlem WIJ VERWACHTEN U Dezen Zondagmorgen zagen we in de Luther sche Kerk meer en andere gezichten dan gewoon lijk. De kerk was ook veel voller. Dat kwam door de bovengemelde vérmelding, die mass'a oud wezen drong tot bezoek aan dezen morgendienst, onder leiding van Ds. Brandt, blijkens zijn predi- catie zelf oud-wees. Dan waren er een massa genoodigden, afgevaardigden der Synodale Com missie, kerkeraden en regenten van zusterge- meenten enz. Na den voorzang en het gebed las Zijneerw. 1 Samuel, 7e hoofdstuk vers 12, waarin o.a.: Toen nam Samuel een steen Eben Haëzer tot hier heeft de Heer ons geholpen. Deze woorden nam Ds. Brandt als uitgangspunt en deed nevens de moreele lessen menige historische opmerking, die van diepe studie getuigde. In het stedelijk archief van Haarlem wordt nog bewaard de aanspraak van Ds. C. C. van der Aa bij het 50-jarig bestaan van het Lutliersehe Weeshuis, alhier op 20 Januari 1789. Deze Luthersche predi kant stelde daarbij o.a. de historische vraagEn zoude Hij ons verder helpen? Dankbaar had Hij n.l. teruggezien op het initiatief der oude Luthe ranen, heusch ook geen rijkaards, hun zorg en toe wijding voor den bloei van dit godshuis en "s he mels zegen tot dusver. Wij kunnen nu, 150 jaar later, verklaren, dat de Heer ons tot dusver heeft geholpen. Donderdag 3 November a.s., aldus spr., is het de dag, dat in de eerste officieele vergadering van Regenten en Regentessen tot het besluit gekomen was. Op dien dag ook zullen de huidige Regenten, herdenken in een plechtige samenkomst wat de voorgangers en voorgangsters gewroett. hebben. Eén schaduw ligt daarover, n.l. liet plotseling verscheiden van den heer Scheer. Nog tot voor 14 dagen werkte hij mede aan de voorbereiding van dit feest. Ds. Van der Aa koos in 1789 de zelfde tekst als wij n.l.: Tot hier heeft de Heere ons geholpen. Vele oude weezen, nu met grijze haren zullen zich herinneren wat mej. Dr. Kiirtz- schrijft over het 150-jarig bestaan in 1889. Het uitvoerig geschreven relaas van toen wijdt o.a. uit over de groote vreugde der kinderen, beschrijft de versierde eetzaal en de school en al de gerechten met de feestelijke wandeling. Ook lezen we er de deftige toespraak: „Tevredenheid was op ieders gelaat te lezen". Om lp uur eindigde het feest met een souper, maar bij alles had de kinderzang gejubeld. De herdenking in i889 was eenvoudiger, toen waren er ook veel minder kinderen. Men liet het toen samenvallen met het Teylerfeest van 25 Maart. Ook toen werd het jubilee herdacht met een maaltijd der Regenten en heerschte in de school een opgewekte stemming bij het kinderfeest. De toenmalige predikant gaf wederom uitvoerige liistorische beschouwingen. Meerderen zullen zich herinneren den dag van 28 Januari 1906, de plech tige inwijding van het gebouw aan den Wagen weg, waarbij o.a. de voorzitter van den kerkeraad Prof. de Hartog aanwezig was. Dezen 200-jarigen jubel zal zich sterk onder scheiden van de vroegere, omdat er geen kinder vreugde zal zijn. Op dit oogenblik hebben wij geen wezen. Gelukkig, want het best georganiseerde Weeshuis kan niet geven wat het ouderpaar geeft aan 't kind. Thans kennen we in ons huis aan den Wagenweg alleen ouden van dagen en van deze zijn er zoovele betalende logees. Toch mag de- gemeente daarom haar gaven aan dit tehuis met vergeten. Wat onze voorvaderen gemaakt hebben en bloeiend gaven, moeten wij niet alleen bewaren, maar ook in bloei aan het volgend geslagd over dragen. Tot nu heeft de Heer ons geholpen. Thans ging de voorganger den Bijbelsclien per soon Samuel schetsen. Hij was een man van ver antwóórdelijkheid voor de hem toevertrouwde menschen. Daar naderen de Filistijnen in woesten aanval. Dan wenschen velen, zooals nog velen een uiterlijk teeken van Gods tegenwoordigheid. Jehovah laat liet dan donderen en de Filistijnen slaan op de vlucht. Sommigen noemen dit onweer een toeval, maar geloovige menschen kennen geen toevalligheden. Sterk dan uw geloof. Ter lierinne- Ting aan den strijd met de Filistijnen richt Samuel een gedenksteen op tusschcn twee steden in Palestina. „Eben Haëzer" staat dikwijls op schepen der binnenvaart. Dat doet donken aan ét hulp van God in een ver verleden. Zoo'n steen is goed, maar men moet ook den geestelijken in houd kennen, anders is zoo'n steen slechts een steen. Er is al eens gedacht: „waarom een herdenking, bij zooveel werkloosheid, armoede en ook geeste lijke ellende Bedenk dan, dat de toestand 150 jaar geleden groote gelijkenis had met die van heden: oorlogsdreiging, te veel aanbod werkkracht enz., maar de eeuwigheids-gedachte blijft dezelfde. Ook in 1738 waren de vermogen klein, maar het vertrouwen groot. Ds. Van der Aa vertelt, dat er toen in dien tijd van welvaart drie kinderen waren, maar er moet steeds gedacht worden aan onaangename mogelijkheden b.v. crisis, oorlog, dan nog meer hebben Regenten hun groote ver antwoordelijkheid. Ds. Van der Aa herdacht ook de groote armoedenering en handel stonden stil. Menschen, die eerst wel f 1000.konden over sparen, zagen in armoede en ellende alles vergaan en waren ten slotte gedoemd onderstand te vragen. In al die 200 jaren wisselde voorspoed af met tegenslag en crisis, werkloosheid en oorlog met politieke spanning. In al die tijden heeft het Luthersche Weeshuis en dat voor Ouden zijn zegenend werk gedaan. Groote ellende was er ook in den Franschen tijd. Toen Napoleon hier kwam, moest men vlaggen maar met rouw in het hart, want zou hij ook niet onze jongens vragen voor zijn slagvelden. Levendig schilderde Ds. Brandt ook het uitgeleide door kerkeraad en regenten van vijf Luthersche jongens in 1811 naar het tegenwoordige Frans Halsplein voor het leger van den keizer. Reeds in 3 806 was er een lijst opgevraagd van de jongens boven de 36 jaar voor de keizerlijke garde. Zoo ziet ge naast kindervreugd bij feest ook kindersmart. Dan denken we aan den 31en Psalm. Mijn tijden zijn in Uwe hand. Ds. Brandt citeerde ook een versje van den Haarlemsehen dichter Jan van Walré, een ge denklied in 1789 op verzoek van het kerkbestuur gemaakt: „O Vader, die zoo wijs Uw schepselen gade slaat" enz. Hij wees dan nog op de bede aan 't einde: „En blijf haar met een uw gunst bestralen". Vervolgens werden eenige woorden gewijd aan de genoodigden, alle doorweven met historische herinneringen. Wethouder Van der Wal, ver tegenwoordiger van B. en W. moest hooren, hoe er dagen waren, dat de verhouding met het Stad. huis minder vriendschappelijk was. Een hartelijk welkom aan de synodale Commissie, Professor Van Bakel, vroeger Ds. v. Bake] te Haarlem, bleek des voorgangers, professor te zijn geweest. Uitvoerig wees spT. ook cp de regenten, die sinds 200 jaren met liefde zoovee] arbeid voor wees en grijsaard hebben gepresteerd en ook niet minder hartelijk was het woord van dank aan de directrice met haar staf. Als slotzang werd gezongen Gezang 225. Zaterdag a.s. om 3 uur zullen de heeren regenten in het Oudeliedenliuis aan den Wagenweg reci- pieeren. Daarna volgde de zegening en nadat de ge noodigden het kerkgebouw hadden verlaten, stonden de honderden keikgargers cp. Zaterdag 5 November had cp den stiehtings dag voor 200 jaar, een goed geslaagde receptie plaats, waarbij dames en regenten vooral felici taties van zusterinstellingen in stad en land in ontvangst namen. G. J. BETTINK. De goed ter naam en faam bekend staande eco noom dr. Verviers heeft het aangedurfd met veel gezond verstand en.veel enthousiasme deze voor jonge werkloozen bedoelde werkgemeenschap op te zetten onder de leus „Helpt Neerland's jeugd aan werk en vreugd". Dat wil wat zeggen als men de regeering niet achter zich heeft in ons met nare crisis-verordeningen, stroeve regelingen, en een leger ambtenaren overstelpt land. Maar hij staat gelukkig niet alleen. Wie is dr. Verviers? Een in Limburg geboren, in Brabant getogen econoom van middelbaren leeftijd, die zijn staatshuishoudkun dige studiën aan de Universiteit van Leuven heeft ivolbraclit en het zich van uit zijn hart in het hoofd heeft gezet het door onze regeering als een stief kind behandelde werk voor jonge werkloozen te helpen op pooten zetten. Wat hem dan na veel moeite en tegenwerking Is gelukt en naar wij hopen zal blijven gelukken. Zaterdag 5 dezer smaakte hij het genoegen in het bijzijn zijner 82-jarige moeder, van Mevr. de Wed. de Gijzelaar-van Vollenhoven en hare zusters en tal van genoodigden door oud-minister Posthu- ma te hooren inwijden de „De Gijzelaars-hoeve" „een werk dat aan vriend en vijand kan worden getoond", zooals deze zeide. Deze hoeve is gelegen in een moerassig deel van het landgoed „De Scheep- stal" bij Helmond, van den heer Lips en door dezen op welwillende voorwaarden ook wat ev. eigendoms- verkrijging betreft, ter bewerking gegeven. Van het moeras is reeds een een f linie stuk goede tuin-en moesgrond gemaakt. Dr. Posthuma zeide opzette lijk naar Helmond te zijn gekomen om met eigen oogen het goede te zien wat tot stand is gebracht. Hij wilde èn dr. Verviers èn de kampleiders èn de jongens daarmede gelukwenschen, ook degenen, die dr. Verviers tot dit werk bijstaan. In 1932 was dr. Verviers voor het eerst bij hem ^ekomen met een nationaal plan voor een Neder- Tandsch Werkfonds. Had 1932 de steun der natie opgeleverd, dan zou er heden meer te zien zijn geweest. Mocht dit niet zoo zijn, dr. Verviers met zijn uitzonderlijk enthousiasme gaf den moed niet op en kwam in 1935 met zijn plan voor een groot Nederlandsch Werkfonds ten behoeve dezer werkgemeenschap voor jonge werkloozen en hij slaagde praktisch ten deele, al was hetrijk-rekenen en arm tellen". Intusschen was dr. Posthuma wel gebleken dat aan administratie kosten niet meer werd besteed dan hoog noodig was. Staande in het metérs-hooge spreekgestoelte, opgetrokken achter een flinke hoeveelheid hier gewonnen bodemvruch ten, kool in verschillende soorten, aardappelen, komkommers, en wat dies meer zij, verklaarde spr. laten de tegenstanders maar eens hier komen. Hier blijkt wat eenvoudige krachten met eenvou dige hulpmiddelen kunnen bereiken: opheffing van werkloosheid in een omgeving waar „kleur" (waar de Nederlander zoo verzot op is) op zich zelf niets beteekent, werk, eten en nog een spaarcentje er bijEn dat alles zonder subsidie van de regeering. Die werd kort en bondig afgewezen. Dit gaf echter het voordeel dat ook geen officieele „voorwaarden" waren na te leven. In Nederland ligt veel geld braak, ongebruikt en werlcobjecten zijn er genoeg. Laat elk gezond denkend mensch, daartoe in staat, dan dit werk steunen. Vraagt men alleen naar de soliditeit van zulk een geldbelegging? Dan zegt spr.: Philantropie is ook een offer waard. Dat deze hoeve genoemd is naar Jhr. Mr. de Gijzelaar, wijlen den burgemeester van Leiden is geschied omdat deze Nederlander groote liefde had voor zijn land, voor zijn stad en voor het alge meen. Maar bij deze eerste hoeve moet het niet blijven. Hierna voerde o.a. dr. Verviers het woord. Wij wekken gaarne onze lezers op tot het ver- leenen van steun aan „De Nederlandsche Werk gemeenschap (voor jonge Werkloozen)", opgericht bij acte van 3 Juli i93G voor notaris Jhr. C. J. G. Six te 's Gravenhage. Het hoofdkantoor der ver- eeniging is: Den Haag, Bezuidenhout 78 B, Tel. 773805, Postgiro 141. T. In alle modellen en prijzen, Mogen wij U de weg even wijzen CORN. PAARLBERÖ TEL. 22628 Bloemendaalscheweg 119 hoek Dr. D. Bakkerlaan Alleenverkoop voor Bloemendaal Haarlemsche Bachvereeniging. Rectificatie. In het verslag van het concert (niet Orkest, zooals daar stond) der Haarlemsche Bachver eeniging in het nummer van 4 dezer zijn twee sto rende zetfouten geslopen. Vooreerst staat in mijne beschouwing over het concert van Voormolen: „Voormolen heeft den moed niet, met den modernen tijdgeest mee te gaan". Dit moet zijn: „Voormolen heeft den moed, om niet met den modernen tijdgeest mee te gaan". Ten tweede staat verderop„de cadens zou aan waarde winnen, indien zij minder laag ware". Het voorlaatste woord moet „lang" zijn. B.W. Villabouw. blIn de vorige raadszitting is besloten, het terrein aan den Bloemendaalscheweg', waar de woning van Busken Huet heeft gestaan, te ver- koopen, óp nader te bepalen voorwaarden en vol gens de plannen welke door den kooper waren inge diend. De benoodigde ontheffing voor dezen bouw is mede door den Raad verleend. Het ligt in liet voornemen op dit stuk grond een kleine villa, te bouwen, waarvan de plannen zijn vervaardigd dooi den architect J. A. van Asdonk te Bloemendaal. Uitkijken is de boodschap. blEen wielrijder, Th. M. uit Haarlem, kwam met een snelle vaart achter de R.K. kerk de Zomer- zorgerlaan op, maar werd daarbij aangereden door een personenauto die van den Bloemendaalscheweg diezelfde laan opreed. M. kreeg eenige hoofdwonden die in de Bloemendaalsche Apotheek werden ver bonden; hij werd daarna ter observatie naar het St. Joh. de Deo Ziekenhuis te Haarlem overge bracht. ELECTRO TECHNISCH BUREAU Haarlem, Telefoon 14947 PHILIPS RADIO VANAF F 89.— (f 5.50 per maand) V. C. LINDEMAN Gemeente Standplaats IEPENLAAN TELEFOON 23700 Woonplaats Bloemendaalscheweg 230 5 en 7 persoons wagens Ken de regels van den weg. blZaterdagmorgen omstreeks half elf heeft op de Zonnebloemlaan bij de Dahlialaan te Aerden- hout een aanrijding plaats gehad tusschen een per sonenauto en een wielrijder. De personenauto, die bestuurd werd door den heer W. P. B. wonende te Vogelenzang, reed op de Zonnebloemlaan, ko mende van de richting Vogelenzang, Tegelijkertijd naderde uit de Dahlialaan een wielrijder, A. H. S. wonende te Haarlem. De autobestuurder verleende aan dezen wielrijder geen voorrang en reed hem in de flank aan. De wielrijder kreeg een snijwond aan het hoofd en eenige schaafwonden aan de hand. Dr. Bartels verleende de eerste hulp. Het rijwiel werd vernield. Procesverbaal werd opge maakt. EN DE IS VERPLAATST VAN NAAR:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 1