SINT NICOLAAS CADEAUX Boekhandel Firma A. Verrtout EEN GOEDE TIP iMaiso Bloemendaal. GEBF 2 Dinsdag 29 November 1938 DE PRIJZEN 9 VALLEN MEE 5 Mag een raadslid zich van stemming onthouden zonder op de gang te gaan staan Nuttige St. Nicolaas-Geschenken D. J. JANSSE Collegium Medicum en Klinische School. Voor Sint Nicolaas-Cadeaux SPORTHUIS TE NUYL Buurtvereeniging Ramplaan- kwartier HET ARtv mi "'".iii. U moet voor Sint Nicolaas-avond eens een Hors d'Oeuvre klaar maken en dat voor het diner of souper ser veeren. TJ zult eens wat zien!!! En BALM biedt U keus uit een enorme verscheidenheid van de lek kerste VISCH-DELICATESSE. Des- gewenscht leveren wij U schotels kant en klaar opgemaakt en bespreken vooraf met U de opmaak. Wat zult U een succes hebben!!! DE KROON GEEFT EEN ONT KENNEND ANTWOORD. In Staatsblad 2359 B is het Kon. Besluit afge kondigd, waarbij vernietigd is het besluit van den Raad van Bloemendaal d.d. 21 April j.l., tot wijzi ging van art. 29 van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad dier gemeente. Bedoeld reglement hield o.a. de bepaling in, dat bij stemmingen ieder lid zijn stem moest uit brengen, zoodat, wanneer hij zich aan de stemming wenschte te onttrekken, hij de raadszaal moest verlaten. Meerdere malen is die tactiek dan ook toegepast. In liet afgeloopen voorjaar is de volgende wijzi ging in het Reglement van Orde gebracht: „Bij mondelinge stemming brengt ieder lid, voor zoover hij niet meent zich van stemming te moeten onthouden, zijn stem uit met het woord „vóór" of „tegen". De leden, die zich van stemming meenen te moeten onthouden, doen daarvan vóór den aan vang der stemming mededeeling aan den voor zitter". De Kroon, wier intermediair was verzocht, oor deelde, dat tot het wezen van de taak van den Raad behoort het streven om te komen tot be sluitvorming en dat aanvaarding van het lidmaat schap van den Raad, den plicht medebrengt, om daaraan naar vermogen mede te werken. Door een bepaling, als in het Reglement van Orde der gemeente Bloemendaal werd neergelegd, zou het zich onttrekken aan genoemden plicht worden gesanctionneerd, waarom die bepaling geacht moest worden in strijd te zijn met het algemeen belang, hetwelk gediend is met besluit vorming der ver tegenwoordigende lichamen. Op vorenvermelde grond vernietigde de Kroon het betrokken raads besluit. Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. blOp 22 November j.l. hield deze afdeeling haar maande) ijksche ledenvergadering, welke door een 28-tal loden bezocht werd. De Voorzitter deelde mede,, dat de Burgemeester van Bloemendaal zich bij gelegenheid Van het 20-jarig bestaan der afdeeling bereid verklaard heeft om jaarlijks een zilveren medaille beschik baar te stellen ter bevordering van de verfraaiing van het straatbeeld door begroeiing der muurvlak- ten van huizen met klimplanten. Overeenkomstig dit met veel dank aanvaarde voorstel heeft het bestuur hiervoor een reglement opgesteld, hetwelk door den Burgemeester is goed gekeurd en luidt als volgt le. De keuring zal geschieden Volgens het puntenstelsel door een jury van drie leden, telkens voor drie jaren door 't bestuur te benoemen; 2e. Voor beoordeeling komen in aanmerking ajle van af de straat zichtbare muurvlakten van in de gemeente Bloemendaal gelegen woningen; 3e. De medaille zal worden, uitgereikt aan den bewoner van het perceel, dat naar het oordeel van de jury het fraaist met klimplanten is begroeid. Óp grond van bijzondere omstandigheden kan het bestuur bepalen, dat de medaille aan een ander dan den bewoner zal worden uitgereikt; 4e. De keuring zal afwisselend ieder jaar in een ander gedeelte van de gemeente plaats vinden: het eerste jaar, 1939, in Bloemendaal, het tweede jaar in Overveen en Vogelenzang, het derde jaar weer in Bli in Aerdenhout, daarna loemendaal enz.; 5e. De jury zal alle naar haar oordeel voor keuring in aanmerking komende perceelen be zichtigen. Bovendien zal aan de ingezetenen van het be treffende deel van de gemeente door middel van de pers bekend gemaakt worden, dat zij door een schrijven aan den secretaris, Potgieterweg 13, Bloemendaal, meer in het bijzonder de aandacht der jury op hun woning kunnen vestigen. Het bestuur verwacht, dat dit zeer gewaar deerde initiatief overeenkomstig de bedoeling daarvan zal strekken tot verfraaiing van Bloemen daal en toename van de belangstelling voor de afdeeling en haar streven. Vervolgens was het woord aan den heer P. Steetskamp, die een causerie hield over „Wat vroeger op buitenplaatsen gekweekt werd", welke zoowel door den interessanten inhoud als luimige wijze van voordracht zeer bij de leden in den smaak viel. In de eerste plaats bracht spr. de bekende wit lofkwestie nog eens naar voren, waarbij hij o.a. aantoonde, dat men van witlof een tweede snede kan oogsten, die wat smaak en vorm betreft veel overeenkomst vertoont met het vroeger ge kweekte „suikerij lof". Voorts werd besproken de vroeger op buiten plaatsen gevolgde werkwijze, waarbij men zich zooveel meer tijd en geduld gunde bij het kweeken der gewassen, maar anderzijds daarover ook wei eens nu zeer eigenaardig aandoende opvattingen huldigde. Zoo kostte het snoeien van druiven bij opkomende maan spr. bijna het ontslag uit zijn eerste en zeer gewaardeerde betrekking, hetwelk slechts voorkomen werd door. dat achteraf bleek, dat de gevolgen daarvan tóch niet zoo rampzalig waren als men toen meende. Als verdere bijzonderheden noemde spr. liet met een eindeloos geduld en veel zorgen kweeken van Maartsclie viooltjes op stam. gewone Hane- kammen, Geraniums in wel 50 variëteiten en van lideaetussen en primula's als snijpjanten om te venverken in bouquetten, waar men tlians se ringen en andere trekgewassen voor gebruikt. Voorts werden vermeld de gemakkelijk te kweeken en veel resultaat op leverende Campanula Pira- midalis en tenslotte de vele Kaapsclie gewassen, waarvan men ook thans nog een fraaie collectie kan bewonderen in de gemeente-kweekerij, alhier. Ten slotte rest nog te vermelden, dat in ver hand met de inzending van Kerst-artikelen de volgende vergadering zal worden gehouden op 13 December a.s. o Collecte Joodsche vluchtelingen. bl Voor de collecte ten bate van Joodsche vluchtelingen, welke Zaterdag 3 December a.s. ook in deze gemeente zal worden gehouden, is het navolgende plaatselijk comité samengesteld: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Burgemeester van Bloe mendaal, eere-voorzitter; Ds. J. C. van Dijk, Bloemendaal, voorzitter; de heer W. F. G. Dank baar, Bloemendaal, secretaris-penningmeester, giro 72086, telefoon 22903; de heer D.iJCuiper, Bloemendaal, 2de secretaris, telefoon 22378; de heer Arthur Becker, Bloemendaal; Ds. J. C. Brussaard, Bloemendaal; Ds. G. II. Moll van C'harante, Bloemendaal; de heer II. M. Sc-hie- ferdekker, Bloemendaal; Dr. A. de Vletter, Bloe mendaal; de heer C. W. de Visser, Bloemendaal; Pastoor L. J. Willenborg, Bloemendaal; de heer A. Wilson, Bloemendaal; Ds. Cli. de Beus, Over veen, telefoon 12529; de heer J. Cohen, Overveen; Pastoor G. van Niekerk, Overveen; de heer A. Miehels, Overveen; de heer J. A. C. Bleeker, Aerdenhout; Pastoor W. M. Bosch, Aerdenhout I.. Graaf van Randwyck, Aerdenhout; Dr. A. L. Tietz, Aerdenhout; de Heer H. Meinezs, Voge lenzang; de heer Th. Remmerswaal, Vogelen zang; Kapelaan S. C. Verheul, Vogelenzang. Jubileum A. Hiemstra. bl Zooals wij reeds meldden, zal de com missaris van politie, de heer A. Hiemstra, Don derdag a.s. zijn Zilveren-jubileum bij de politie alhier herdenken. Teneinde zich aan eventueel huldebetoon te onttrekken, heeft de heer Hiem stra de gemeente met verlof verlaten. Tentoonstelling Prov. Ziekenhuis. bl In hetProvinciaal Ziekenhuis wordt Woensdag en Donderdag een tentoonstelling met verkoop gehouden van arbeidsproducten, die (joor de patiënten zijn vervaardigd. Deze tentoonstelling vindt plaats in de zaal Musis Sacrum" van het Ziekenhuis op Woens dag 30 November én Donderdag 1 December a.s., des voormiddags van 10 12% uur, des na middags van 2—6 uur en des avonds van 79% u. Geëxposeerd en verkocht zullen worden kunst- weefwerken van verschillenden aard, raffiamand- jes en -tasschen, rietvlechtwerk, handwerkjes, speelgoederen, cartonnagewerk, cocosmatten, enz. Film-avond. In de aula van 't Kennemer-Lyceum werd j.l. Woensdag-avond voor oudeés van Padvinders een bijeenkomst gehouden. Sprekers waren de lieeren W. G. Kuyck (penningmeester) en H. C. de Jong, (districtscommissaris.) Laatstgenoemde zette het ontstaan, het weTk, en 't doel der Padvinderij uit voering uitéén. De causerie werd afgewisseld door een 3-tal jilms. Speciaal in Heeren-, Dames- en Kinder-parapluies. Heereri Wandelstok-parapluies. Dames- en Heeren-Wandelstokken. Opvouwbare Damestasch-Parapluies Knirps en Boy. Dames- Parapluies 16-baans vanaf f 1.90. Dames Lackparapluies. Zijden Transparantparapluies vanaf f 2.90. Zijden Trans parant Regenkapjes, kleur naar keuze. Overtrekken en Raparaties van Parapluies. GEN. CR0NJÉSTRAAT 8& HAARLEM-N. - TEL. 12464 EEN PRACHTIGE COLLECTIE vindt U in onze zaken. Er zijn te veel artikelen om ze hier alle te vermelden. Wij noemen daarom slechts: Boekwerken - Vul- penhouders - Kalenders - Postpapier - Luxe Potloodcn - Schrijf mappen - Foto en Ansichten albums - Bridgeblocs - Poëzie albums - Zakagenda's - Postzegelalbums - Kwartetspelen en 1001 andere artikelen. Ziet onze etalages en bekijkt onze uit stallingen in den winkel. Er is „VOOR EEN ELCK WAT WILS". BLOEMENDAALSCHEWEG 53 - TEL. 23029 BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHEWEG 255 - TEL. 22292 - OVERVEEN WARMOESSTRAAT 10 - TEL. 10547 HAARLEM bl— Bij de opening van het gebouw voor den Geneeskundigen Dienst hier ter stede, hebben we een vergelijking getrokken tussehen nu en vroe ger. Thans willen we iets vertellen over de oplei ding der geneeskundigen te Haarlem. Een aca demische opleiding voor den Dokterstitel heeft al bestaan zoolang er Hoogescholen bestaan., Daarnaast stond evenwel een klaar maken in en door de praetijk vooral in de grootere steden, 't Woord ehirurgijnsleerling is dan ook lang niet vergeten. Een Collegium Medieum heeft in Haarlem al eeuwen bestaan; dato 29 Mei 1696 bestaat het aan Heeren Burgemcestercn te vragen om „eene ander earner met een tuin". Dit college besloot 6 Juni dan een Hortus Medicus ten behoeve der doktoren en apothekers te stichten en meteen te benutten voor de opleiding. Burgemeester Mr. Sylvius en oud-Burgemeester Mr. Didrich Diex waren de eerste commissarissen. In de vergadering van het collegium medicum op 1 April 1795 werd bij de bespreking van de plannen tot reorganisatie van chirurgijn en apo theker door commissarissen erop gewezen, dat deze opleiding in de stad Haarlem tot hiertoe een zeer gebrekkige was geweest en dat reorganisatie ten hoogste gewensclvt was. Bezwaren waren o.a. le. Dat de leerlingen geen voldoende gelegen heid liadden om ook maar slechts een middelmatige kennis der kruidkunde te verkrijgen; 2e. Dat de leerlingen in de Pharmacie (bereiding geneesmiddelen) niets van scheikunde wisten. De Stadsregeering besloot 30 April tot uitbrei ding der keuren van het genoemde collegium medicum en die van het chirurgijnsgilde. In den loop van ditzelfde jaar 1795 wordt Dr. Martinus van Marum alhier door het Collegium aangezocht aan de leerling apothekers plant- en scheikunde te doeeeren. Bestuurderen van Teyler s Genootschap stonden daartoe het gebruik der chemische utensiliën toe. De notulen van het Col legium maken hierover verder geen melding. Wel heeft de heer Beets als lid van de Plaatselijke Geneeskundige Commissie vanaf 1808 zich belast met het geven van chemisch-pharmaceutiseh onderrriclit. Eerst bij het oprichten der Klinische school wordt'bij besluit van 30 Mei 1824 Jvoorgesteld een schei- en artsenijmengkundige voor de kruid kunde, natuurlijke historie, artsenijmengkunde en scheikunde te benoemen. Wijlen onze stadgenoot de heer M.N. Beets, apotheker in de Koningstraat, vader van den literator Nieolaas Beets werd 14 September 18-4 door den Minister benoemd tot Lector in de kruid kunde, natuurl. bist. en scheikunde. Zijn opvolgers waren de heeren J. F. L. Rendier tot 18;.8 cn apotheker II. Broos. Ieder kent natuurlijk het plantsoen achter liet stadhuis en bij liet gymnasium met het eigenaardige prieel inet pilaren. Op dit plein was ook het Tlieatrum Anatomieum daar was de anatomie-kamer. Ook was luer liet ver gaderlokaal van 't Collegium Med. Hier stond ook het bekende beeld van Laurens Koster, dat eénigen tijd voor zijn geboortehuis op de Markt stond n.l. van 1801 af, tot het tegenwoordige bron zen beeld er in 1856 kwam om dan weer het res tant van den voormaligen Kloostertuin op te zoeken. Bij gelegenheid van de viering van het ierde eeuwfeest van Coster op 10 en 11 Juli 1823 werd het Sallon of priëel van den Hortus geïllumineerd. In het thans nog bestaande pneel werd door de leden van 't Collegium Medicorum na afloop van een vergadering of examen, onder het geno a een glaasje wijn en een pijp tabak, nog een uurtje aangenaam vertoefd. We noemden reeds de Klini sche school. Welnu, die instelling kwam luer volgens art. 4 regelement Koninklijk Besluit van 6 Januai 1823 No. 176. Ze stond onder toezicht van ae Provinciale Commissie van Geneeskundig onder zoek en Toezicht voor Noord-Holland, welke luer resideerde. Zoo vonden we dan een advertentie van 28 Januari 1825. Daar lezen we dan tan ae Genees-, Heel, Verlos- en Artsenijmengkundige School, die eerlang binnen Haarlem zal worden opengesteld om zich daartoe te doen inschrijven op Vrijdag 18 Februari a.s. des voormiddags tus sehen 11 en 2 uren in het St. Elisabeths of Groote Gasthuis te Haarlem. De mannelijke leerlingen moeten 16 en de vrouwelijke in de Verloskunde 20 jaar oud zijn. In een advertentie van 11 October 1843 zien we de jongelui voor de Klinische School oproepen. Dat doet ze in dezelfde advertentie, waarin zij tegen 8 November de leden ter gewone vergadering bijeen roept, We zien tevens uit die advertentie, dat er thans ook opleiding is voor tandmeester en drogist. De jongelui moeten zich vóór den laatsten dezer maand bij rekwest, met overlegging van hunnen geboorteacte en van voldoende bewijzen wegens hun volbrachten leertijd op behoorlijk zegel ver voegen bij den ondergeteekenden M. N. Beets. Intusschen had de Hortus Medicus al dien tijd weer ten dienste dei' opleiding gestaan. Maar dan komt 6 Juni 1848 bij de commissie een missive van het Gemeentebestuur binnen om den Hortus op te heffen vanwege de bezuiniging. Gelukkig waren de dokters en ajiot bekers actief, dienden van advies en. de Hortus bleef, maar dat rus tige bezit zou niet blijven en zoo zien we 14 Nov. 1860 het Raadsbesluit den Hortus tijdelijk ter be schikking van de Tentoonstellings-Commissie te stellen. I)an kwamen er 2 Juni 1863 een missive van het besluit van den Raad om in den Hortus een school te doen bouwen, waarbij een groot stuk van den tuin en het Tlieatrum Anatonicum zouden ver dwijnen. Op Woensdag 12 Juli 1863 besloot Haarlems Gemeenteraad met 16 tegen 1 stem tot opheffing van de Klinische School en werd, bij het in werking treden v an de wet van 1 Juni 1865 regelende liet Geneeskundig Staatstoezicht, met ingang van 1 November van dit jaar zoowel de Provinciale Com missie van Geneeskundig onderzoek en Toevoor- ziclit als ook de Plaatselijke Commissie te Haarlem opgeheven en daarmee verdween ook de Hortus Medicus. G. J. BETTINK. Autobelasting-taxatie. In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particulier vele moeilijkheden voor; te hoogc aangifte kost hem onnoodige hooge belasting, te lage aangifte wordt gestraft met boete en bovendien komt er nog de moeilijkheid bij, dat de prijzen van de wagens onzeker zijn, hetgeen de taxatie vooreen niet-deskundige nog lastiger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, laat de A.N.W.B. ook dit jaar weer, te beginnen met 21 November a.s. tot einde Januari 1939, voor zijn leden in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de ervaring geleerd heeft, praetiseh door de belastingautoriteiten aanvaard wordt. A.N.W.B.- leden kunnen, na voorafgaande aanmelding, tegen betaling van een geringe taxatie-vergoeding, daar hun wagen laten taxeeren. Taxatiekosten ad f 2.50 per wagen uitsluitend op zitdagen te voldoen aan den expert. Voorafgaande aanmelding is noodzakelijk. Adres Prakstraat 1820, Den Haag. Bovenbedoelde zitdag zal o.m. gehouden worden te Haarlem, Maandag 12 December 1938, van 912 en 23.30 uur. Hotel „Den Hout", Fontein- laan 3. o Stormslachtoffer. blTijdens den storm van Vrijdag op Zaterdag is een zware tak gewaaid uit een der zware beuken- boomen bij den hoek van den Bovenweg bij Els- wout. Politie, die toevallig ter plaatse was, heeft direct maatregelen genomen om weggebruikers te waarschuwen. Door personeel van Elswout is de weg in den vroegen morgen weer vrij gemaakt. Schoterweg 27. Schaakclub „Ramplaankwartler". Vrijdagavond 18 November werd de onderlinff competitie voortgezet. Het was een verblijdend verschijnsel dat alle leden aanwezig waren, zoodat er weer verschillende interessante partijen konden gespeeld worden. We hopen echter nog steeds op méér deelname! De uitslag der partijen was: BaarsZonne veld 10. PrinsZeepvat Stenversv- Ewijck 10, ErbrinkBessc y2-y2. Plotseling gas geven.., Bruusk 'tstuur omhalen Krachtig remmen.... Op blad-bedekte herfst- wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartij I In de Remonstrs meente te Haarlem werd intiemer sfeer te brengen de Keizerstraat hoek zusters der gemeente staat gesteld alvast in d de Wilhelminastraat in ramen de banale vierkai fraaie gebrandschilderde schilder- en brander B. de moeilijke opgave met balken waartusschen telk zijn bleven nl. ook in Wes Zooals men op de in i welwillend aan de Stadse Het Noorden is arm. vloedigen plantengroei e van het Zuiden, niet het spuitende kleuren. De zi hemelsblauw en stroomen grijze massa, omringd doe landen en overkoepeld do ken. De bergen zelfs zijn ders naar de oneindigheid de aarde geplant en wege Maar doordat alles in d zwaren druk leeft, kent spanning, die het Zuide blijven. De gedachten he heid om op lichte vleugi aether, zij blijven hangen dek, zij stooten tegen el kaar, en wat daaruit te droom, die schooner is da Want, grootscher dan naar de zon, of zooals e< uitdrukt,Het Noorden langen, die onvergetelijk natuur ons heeft geschont voldoende vergoeding is - heid ons heeft onthouden Daarom hebben wij i heimwee naar het Zuiden hart het Noorden meer Sven Hedin en van de N peare en de Nibelungei van Barbarossa. Waar altijd zon is, bel te ontvangen. Waar duis toevlucht nemen tot lieli hij moet van binnen nas licht te scheppen. In het Noorden bloeit landen, de vrucht der on tevredenen kennen haar r tegen kent meer legender Middellandsche zeekust; i de lange nachten. Het N Klom; maar diens groei i van een boom in een oen Aan Ans en Cato Aan fans en aan f Aan Truus en aan Aan Suus en aan 1" Aan Oma en aan Aan Moeder en aar, Stuurt Sint dit jaar Een mooie handsch Van GEN. CRC

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2