CR A J.VAN DER ZIEL-HAARLEM OPTI» D. J. JANSSE Prulla: Snoep Fa. Sch Nuttige St. Nicolaas-Geschenken J"Radio «IDEV Xi Stichting „Onze Kring" Vrijdag 2 December 1938 Bloemendaal Gevonden Voorwerpen. Wekelijksch Spreekwoord; Burgerlijke Stand Antwoord van St. Nicolaas aan J. van der Ziel KLEVERPARKWEG 61 - hoek Santpoorterstraat - Telef. 20906 MUZIEK wilt U i Geef dan iets In de Drogist P. v. d. G Gen. Cronjt PRACT CADE^ Kleine Hoi Ziektekostenverzekering voor den Middenstand BESTUUR: de Heeren: H. F. Jantzen, Burgemeester van Westzaan A. P. Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Pr. J. C. Mollerus, secretaris van ds Kamer van Koophandel, Haarlem. Dr. W. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandseh-Indië, Heemstede. Medisch Adviseur: Dr. W. J. Talsma, H'lem Direct. Admin.: H. Steinmeier, Haarlem Kantoor: Ramplaan 92, Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING. Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueele Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. Tevens actieve Vertegenwoordiger(ster) gevraagd. blGevonden en terug te hekomen bijDonse laar, Bloemendaalscheweg 175, een tègenpijp en een dameshandschoen; Ridderstraat 11, Haarlem, een terrier; Van Reenen, Maurieialaan 48, een da meshoed; Cassee, Wouwermanstraat 83, Haarlem, een paar heerenhandschoenen; Roodenburg, Zee weg 41, een heerenhorloge met ketting: Teunissen, Graaf Florislaan 57, Vogelenzang, een dameshoed; Noort, Bloemenveldlaan 65, Haarlem, een alpino muts; Postkantoor, Bloemendaai, een gebloemd damestaschje; Postkantoor Aerdcnhout, een cein tuur; Diis, Caninefatenstraat 72, Haarlem, een blauwe aas; Langereis, Dompvloedslaan 17. een meisjes muts; Van Duin, Oranjestraat 134, Haar lem, een blauwe dameshandschoen; Kleefmans, Van Oosten, de Bruijnstraat 281, Haarlem, een wit met zwarte hond en een groene handschoen; Stouthamer, Zandvoortsehelaan 234 Bentveld, een geelharige buldog; P .A. Loerakker, Boschlaan 5, een heeren armbandhorloge. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur voormiddags): Kindermuts, be- lastingmerk, tennisschoen, gym. schoen, nummer plaat, zakdoek, ceintuur, huissleutel merk W.S. kinderkleppers. Politiepost Aerdenliouteen blauwe marine Zuid wester, Salm, Potgieterweg 9, een paar nappa jon genshandschoenen. De militair bleek sterker te zijn. blEen militaire auto, rijdende op de Busken Huetlaan, stopte plotseling. Een achter dezen auto rijdende luxe wagen was op de manoeuvre van zijn voorganger niet zoo gauw bedacht, kon hem niet meer ontwijken, en vloog tegen den militair op. Deze bleek echter van beter constitutie, want hij ving den klap op, zoodanig zelfs dat de luxe niet meer rijden kon, en weggesleept moest worden, terwijl de militaire zoo goed als geen schade had. De politie onderzoekt, aan wiens on achtzaamheid de botsing ^eventueel geweten kan w'orden. o De Stadsschouwburg-agenda. baTen gerieve van onze lezers zal de agenda steeds op dezelfde plaats in de advertentiekolom men worden vermeld, n.i. op de achterste pagina rechts boven. Belangstellenden kunnen dus bij het openslaan van ons blad met één oogopslag zien wat er in de komende Weck opgevoerd wordt. „DE VUURPROEF DOORSTAAN zoordt gezegd van iets dat een streng onderzoek goed heeft doorstaan. Brand stoffen van Kolenhandel Krul doorstaan de vuurproef altijd met glans, want zij laten slechts weinig asch achter en geven veel warmte. KOLENHANDEL KRUL, Stations- terrein, Overveen, Telefoon 23517. Geboren: C. M. van Altena-van Tilburg, dochter. L. van der Schoor-Dekker, zoon. P. J. van de Ven-Rooijakkers, dochter. G. Barnhoor- van Opzeeland, dochter. Ondertrouwd: T. Verkade en W. J. Mulder. M. J. van der Wilde en W. G. Volkers. Gehuwd: W. R. Ferwerda en J. M. Maks, W. F. van Tent en A. L. Terweij. M. J, van der Wilde en W. G. Volkers. P. E. van Riessen en B. van den Berg. T. Verkade en W. J. Mulder. Overleden: G. J. Belicn, oud 1 maand, (overleden te Haarlem). J. Hoogergeijde, oud 79 jaar, wed. van H. A. J. L. Beck. II. W. van Laar, oud 81 jaar, wed. van G. H. Prot. A. Alblas, oud 81 jaar, wed. van G. Schipper (wonende te Zaan dam). M. E. C. Krulder, oud 71 jaar, wed. van F. H. L. Süssmann. A. Spinder, oud 34 jaar, gehuwd met H. de Vries. P. W. Küller, oud 74 jaar, wed van H. B. Moll. C. W. Muelink, oud 74 jaar, wed. van M. A. Tekenbroek (overleden te Haarlem). P. Klinkenberg, oud 68 jaar, gehuwij met H. W. Bitter. R. van Giffen, oud 79 jaar. H. W. Bitter, oud 75 jaar. Ledenavond Nederl. Natuurhistorische Vereeniging afd. Haarlem en Omstreken. In de 2e H.B.S. aan het Santpoorterplein hield Maandagavond de afd. Haarlem der N.N.V. een ledenavond, waarvoor veel belangstelling bestond. En, om in de H.B.S.-sfeer te blijven, liet was' een „knaP'-avond met „reuze" stemming. Dr. S. Leefmans, als eerste spreker, vertelde een en ander over het vraagstuk der draaihartig- heid bij kool. Ondanks het gezegde „groeien als kool" heeft dit gewas vele vijanden: sehimmel, snuit kevertjes, rupsen enz. Het kleine mugje, dat de draaihartigheid veroorzaakt, is Cecidomydc contarinia torquens de Mcyere; bij draaihartigheid wordt de groei belemmerd, de blaadjes gaan opzij groeien en wat liet ergste is vaak treden rottingsverschijnselen op. In 1906 nam Prof. Quanjer uit Wageningen, doelmatige bestrijdings- proeven, die echter, toegepast in de practijk, geen resultaat opleverden. De onderzoekingen der laatste jaren hebben aangetoond, dat de tuinders deze bestrijdingsmiddelen niet op de juiste wijze en vooral, niet op het juiste tijdstip, maar veelal vrij willekeurig, toepasten. De bestrijding moet zoo geschieden, dat de eieren of de zeer jonge larven worden aangevallen. En dit kon eerst, toen men vlucht curven had gemaakt. Dc tuinders waren misleid doordat de verschijnselen optreden 14 a 15 dagen na het leggen der eitjes. Wanneer het insect, omstreeks Juni, bij gunstig weer, uit dc pop komt, legt liet zijn eitjes tusschen de blaadjes van dc groeitop, in groepjes van 620. Hoe de larven zich voeden, weet men niet, doeli men ziet op de plekken der bladen waar zij zich bevinden, voclitafsclieiding optreden. Het groeiproces wordt geremd en het groeipunt komt ingesloten te liggen tusschen de gezwollen basis van de blaadjes, waar door a.h.w. een soort „Maginot-linie" wordt ge vormd, waardoor aanvallen van buitenaf onmoge lijk worden gemaakt. Het larfje is in staat een paar c.M. weg te springen, om zich in den grond te gaan verpoppen. Per jaar kunnen 3 generaties zich vormen. In PRO 28-0*1»* Propaganda-avond „Veilig Verkeer". Donderdagavond 24 November 1.1. hield de afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging voor „Veilig Verkeer" een propaganda-avond in het Gemeentelijk Concertgebouw. De heer E. H. Tenckinck opende den avond en bracht o.m. dank aan de verschillende bedrijven, die hun arbeiders er toe aangespoord hadden, om naar dezen avond toe te gaan. De heer G. A. Draijer sprak hierna over „Kennis, en juiste toepassing der verkeersregels". De lieer Draijer zei o.m. dat Verkeer een kwestie van gezond verstand was, en besprak verschillende verkeersregels, toegelicht door een aantal teeke- ningen van den heer Kooymans: Hoe het niet en hoe het zoel moest. Spreker zei, dat men af en toe eens om moest kijken, om te zien, of het roode achterlichtje nog brandde, en dat nien vooral er voor moest zorgen, dat de remmen in orde waren. Bij een telling bij de verkeerslichten in Haarlem is eens gebleken, dat niet minder dan 342 personen gedurende den tijd van twaalf uur, door liet roode verkeerslicht reden. Hierna volgde een statistiek van het aantal Vff ff "f f f.' 'V- ff.-. I o- J Geachte Firma, In antwoord op Uw geëerd schrijven van de vorige week, deel ik U mede dat ik stilzwijgend, evenals vorige jaren, mijn in- koopen bij Uwe firma zal doen. Het buitengewone succes wat ik altijd had met Uw sorteering Wollen-, Zijden Velour-, Chiifon en Bont Shawls Pull-Overs en Vesten. Dames-, Heeren- en Kinder- parapluies. Transparant en opvouwbare tompouces, Stokparapluies, Dames-, Heeren- en Kinder wandelstokken alsook de cadeaubons sloot dan ook alle ferijfel uit, en voor mij is er IN HAARLEM dan ook maar ÉÉN ADRES: Met hartelijke groeten, ook van mijn knecht Piet, Sint Nicolaas. het najaar gaat het eenigszins anders; de larfjes die in Aug.—Sept. in den grond kruipen, brengen daar den winter door in cocons, en veranderen pas in het voorjaar in poppen, terwijl in Juni de mugjes optreden. Door proeven heeft men de maximum-vlucht weten vast te stellen; deze is in verschillende jaren ook verschillend. Doch in 1936 ontdekte men een synchronisatie in het optreden, d.w.z. dat in uiteengelegen plaatsen de mugjes op hetzelfde tijdstip optraden. Dit was zeer belangrijk en maakte liet mogelijk om, zooals in het afgeloopen jaar met succes geschiedde, per radio de tuinders te waarschuwen wanneer de gevaarlijke tijd aanbrak. Ir. H. van Tongeren had buitengewoon mooie resultaten met zijn kleurenfotografie verkregen. De opnamen uit Groenendaal waren prachtig, vooral de herfstkleuren kwamen mooi uit. Doch de opnamen, n.b. bij regenweer genomen, van de Schotsche meren, waren niets minder. Uit dc opnamen bleek gevoeligheid voor natuurschoon en ze waren de beste onderschrijvingen van de door Ir. v. T. gesproken woorden, dat men ten volle van de schoonheid der natuur kan genieten, zonder zich om planten- of plaatsnamen te be kommeren. Het beroep, door den voorzitter gedaan op den heel' van Tongeren om de leden nog eens meer van zijn fraaie foto-collectie te doen genieten, weid met applaus ondersteund. Tenslotte vertoonde de heer Joh. Muscliter eenige reisfilms, allereerst opnamen tijdens excur sies der afdeeling, naar Wieringermeer cn Naarder- meer, een tocht naar het vogeleiland Texel, en tenslotte een deel van een zeer fraaie kleurenfilm opgenomen tijdens een reis naar St. Moritz. Helaas liet de tijd niet toe om ook de andere deelcn te vertoonen, doch nu blijft het verlangen leven dig naar liet vervolg. Opening Lokerse's Ijzerhandel, Ostadestraat. haHet Kleverpark is weer een mooie en practisclie zaak rijker geworden. Zaterdag j.l. opende de heer Lokerse zijn zaak in ijzerwaren en huishoudelijke artikelen. Het interieur ziet er keurig verzorgd uit, het is niet mogelijk de talloos vele artikelen op te noemen, want de verscheiden heid is groot. Dat er aan een dergelijke zaak hier behoefte bestaat is reeds bewezen tijdens den openingsdag. Er kwamen niet alleen veel belang stellenden, maar ook belanghebbenden. De heer Lokerse is als zoodanig reeds jaren werkzaam geweest en\is dus „man van het vak". Wij wenschen den ondernemer gaarne veel succes. doodelijke verkeersongevallen, gedurende de laatste tien jaren. Spreker verbaasde zich erover, dat er in Haarlem en omstreken slechts 700 personen lid waren van „Veilig Verkeer", terwijl de Contributie maar Spreker besloot z'n lezing met de opwekking, om zooveel mogelijk lid te worden van „Veilig Verkeer". Nadat een 40-tal vragen beantwoord wa en, volgde de A.N.W.B.-verkeersfilm, getiteld „De veilige Weg". Na de film werd de prijsuitreiking gehouden onder de 341 goede oplossers van de verkeers- puzzle. Het zij nog vernield, dat de tweede prijswinnaar, een jongen van een jaar of acht, z'n eigen formu lier trok, waarop een daverend applaus volgde. Door middel van een versterker werd er vroolijke marsehmuziek ten gelioore gebracht. H.O.V.-CONCERT. Solist: Robert Casadesus. Het was een schoone avond, die de H.O.V. ons met haar concert van Maandag j.l. gaf, een avond met vele, ontroerende momenten, waarvan we! het hoogtepunt was Beethoven's monumentale pianoconcert no. 5 in Es gr. t., met Robert Casa desus als solist. Deze grootmeester onder de pianisten bevestigde opnieuw zijn reputatie als fijnzinnig musicus. Hoe meesleepend en toch volkomen beheerseht en beschaafd is dit piano-spelen, zoowel wat de tempi als wat de voordracht betreft, hoe wonder schoon is de aanslag! Nooit worden de forti ruw. nooit wordt een pianissimo week. Ze blijven beheerseht. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat het eerste deel van dit pianoconcert brillanter, het adagio met grooter teederhtid en het laatste deel, het rondo, met zuiverder vreugde gespeeld kunnen worden, dan Casadesus het. deed. Prachtig zijn dit meesterschap en deze voorname allure. De orchestrale begeleiding werd fijn voelend en soepel verzorgd door Marinus Adam. We hebben dan ook vele momenten van prachtig musiceeren beleefd. Casadesus had daverende ovaties in ont vangst te nemen, waarvoor hij dankte met het spelen van liet Scherzo uit de A.-dur Sonate van Beethoven. Adam werd terecht in de hulde be trokken. Het concert werd geopend met de „Ouverture Entführung aus dem Serail" van Mozart, voor treffelijk gedirigeerd door Adam, gevolgd door ,,l)rei Stiicke" van I-Ienry I'urcell. De eerste twee stukken „Allemande" en „Sarabanda" leken wat zwaar bij deze orkestbewerking, het laatste ,,Ce- bell" kwam meer tot zijn recht. Na de pauze hoorden wij de Ouverture „La Princesse Jaune" van Sairit-Saëns en „Prin- temps" van Debussy. Het programma vertelde daarvan het volgende: „De datum van het ontstaan van „Printemps" is ongeveer 1885. Het verraadt in de eerste plaats den rijken zin voor kleur van Debussy, maar er is in dit werk meer aan kleur van instrumentatie en harmonie, er is ook een interessant lijnenspel in te bewonderen, dat met zijn afwijkingen van den klassieken vorm mede op geniale oorspronke lijkheid wijst. Deze nieuwheid van conceptie zal ook wel in hoofdzaak de aanleiding geweest zijn, waarom „Printemps" door de geleerde heeren van het Instituut afgewezen werd; boven- diei noemden zij het onuitvoerbaar! Genieën kunnen het.de officieele wetenschap soms wel eens erg lastig maken". De tijd heeft anders geleerd. Wij hoorden Maandag een prachtige uitvoering van dit werk, waarbij het opviel, hoe vertrouwd ons deze Debussy-klanken intusschen geworden zijn. Het feit, dat de solist aan dit concert zijn mede werking belangeloos verleende, stemt tot groote erkentelijkheid. Ter herinnering werd hem in de pauze een oud- Delftsch bord aangeboden door den voorzitter der H.O.V. Mr. A. Beets. M. C. Ds. R. van Giffen. bl- In den ouderdom van 79 jaar is alhier overleden Ds. R. van Giffen, voorheen predikant bij de Geref. Kerken. Ds. R. van Giffen werd 11 April 1859 geboren en 23 October 1891 predikant bij de Geref. Kerken van Hemclum en Warns, In 1893 geraakte hij buiten bediening om 4 November 1894 te Vledder opnieuw het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1899 naar Aalst, waar hij werkte tot 1903. Sedert dien vertrok hij naar Haarlem, waar hij eeqigen tijd ouderling was. Den laatsten tijd woonde hij tc Bloemendaal. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS SANTPOORT. Muziekvereeniging O.K.K. Evenals andere jaren geeft bovengenoemde mu ziekvereeniging een feestuitvoering op Zaterdag 10 December a.s. in Hotel „Vreeburg" te Bloemen daal voor hare leden, donateurs en andere belang stellenden. Een zeer gevarieerd programma zal er toe medewerken dat deze avond zeer zeker weer zal slagen als de voorgaande jaren. Zooals gebrui kelijk zal geopend worden met een marscli, vervol gens elk wat wils, zooals ouvert ure-wals, enz. enz.. waarna het muzikale gedeelte weder met een marscli gesloten zal worden, daarna wordt gepau zeerd. Na dc pauze zal optreden de zeer gevierde en welbekende Humorist en Conferencier Leo Pcelen die met zijn dolle frases de lachspieren in bewegin; zal weten te brengen. Tot slot volgt een bal ondci bekwame leiding met medewerking van The Jazz Brothers-Band. Zij nog vermeld dat er in de pauzi een tombola zal worden gehouden, waarvoor waar devolle, zoowel luxe als huishoudelijke en consump tie-artikelcn worden beschikbaai gesteld. O.K.K., dat zijn leden telt onder verplegend personeel en patiënten, rekent op een volle zaal. De baten van den avond komen ten goede aan de patiëntenkas, cn daarom worden belangstel lenden opgewekt voor den lOen December een kaar! a f 0.35 te koopen bij den heer H. Boreman, Duin lust parkweg 15 (bij Prov. Ziekenhuis) of bij Hote „Vreeburg". Speciaal in Heeren-, Dames- en Kinder-parapluies. Heeren Wandelstok-parapluies. Dames- en Heeren-VVandelstokken. Opvouwbare Damestasch-Parapluies Knirps en Boy. Dames- Parapluies 16-baans vanaf f 1.90. Dames Lackparapluies. Zijden Transparantparapluics vanaf f 2.90. Zijden Trans parant Regenkapjes, kleur naar keuze. Overtrekken en Raparaties van Parapluies. GEN. CRONJÉSTRAAT 88 HAARLEM N. TEL. 12464 BIJVOORBE een stevige Tandl een mooie Haarb een goede Scheer] een prima Rubbe ten lekker stuk 1 len geurig flesje of Lavendel. Kleverparkwe SLAAGT U Speciale nog slechts Hps „Symph ten van I 175.voi met volle i overjarig. Velserstraat 1 Telefoon een Sint Niet waarvan U plezier een b in moderne uit' betert Uw zie uitstekend. een baec Diverse modell bij elk in Prima een micr< Een ideaal voor Reeds van! 150 X ve: een theriv Eenvoudig mode tot de meest lux een e Passend voor Ur tinten leer er Sterk en een lc bijv. voor postz( modellen leesgla Deskundige wordt U gaart. Opticien - Inst Haarlem (N.) bril-m0 bril-et kijkers microsc barome weerhi kompas lef.sgl; thermo 2! zeer bill ij Dipl. Vakschool Let op het juis laak met gr<

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2