Sport en Spel. Overspannen Vrijdag 16 December 1938 5 SPORTHUIS TE NUYL B.V.C. Bloemendaal. Tafeltennis TOONEEL Wekelijksch Spreekwoord: Burgerlijke Stand Ouderavond Hartenlustschool. MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN voor Voetbal, Handbal, Korfbal, Hockey, enz. HET GOEDKOOPSTE ADRES SCHOTERWEG 27. Onze plaatsgenooten verspeelden Zondag in den uitwedstrijd tegen V.V.A. wederom een puntje, zoodat ze nu gelijk staan met Ripperda en nog slechts 1 punt voorsprong op Zandvoort hebben. Dit is nu reeds het tweede gelijke spel in successie en, zooals te begrijpen valt, zal Bloemendaal uit een ander vaatje moeten gaan tappen, daar anders de eerste plaats ongetwijfeld verloren gaat. Ook in den Zondag gespeelden wedstrijd bleek de voorhoede uit vorm te zijn en alleen Hartman deed af en toe verdienstelijk werk. Als excuus zou aangevoerd kunnen worden het zwaar te bespelen terrein en zeer zeker had V.V.A hier minder hinder van dan de Witten. Het begin van den wedstrijd liet zich voor Bloemendaal gunstig aanzien, daar zij onmiddellijk op het V.V.A.-doel afstevende. Toen na 5 minuten spelen een der V.V.A.-spelers in het beruchte gebied den bal met zijn handen bewerkte, kreeg Bloemen daal een penalty toegewezen. Van der Meij, die in den wedstrijd tegen Zeemeeuwen 2 straf schoppen op uitstekende wijze benut had, kwam naar voren om hem te nemen, maar faalde nu jammerlijk; Het succes kwam even later aan de andere zijde, toen de linksbuiten van V.V.A. een pass van rechts in het door de Haas verlaten doel schoot (10). Dit vonden de Witten een beetje te kras en men spande zich geweldig in om den gelijkmaker te scoren. Deze eer viei aan Hartman te beurt, die, na de V.V.A.-baeks gepasseerd te zijn, met een uitstekend schot den V.V.A.-keeper het nakijken gaf (1—1). Alhoewel beide partijen nog hun uiterste best deden, om nog een doelpunt aan de score toe te voegen, bleef de stand tot de rust gelijk. Na rust ging het spel weer gelijk op en neer. De beide verdedigingen konden de situatie voorloopig meester olijven. Vooral de Haas verdedigde zijn heiligdom op uitstekende wijze, en zeker is het voor een groot deel zijn werk geweest, dat de stand gelijk bleef. Voornamelijk door het goede spel van Beijk wist Bloemendaal weer meer in den aanval te komen, maar ondanks de wijziging in de opstelling van de voorhoede, wist men hier nog niet de juiste combinatie te vinden. Beijk probeerde het zelf toen maar eens en bijna zou het hem gelukt zijn zijn club de leiding te geven, indien niet de lat den V.V.A.-keeper te hulp gekomen was. Alhoewel de beide doelen beurtelings nog in gevaar kwamen, lieten de verdedigingen zich niet meer passeeren en kwam het einde van dezen spannenden kamp met een 11 gelijk spel, hetgeen de verhouding wel juist weergeeft. Bloemendaal 2 deed wat van haar verwacht werd en won met 10 van Spaarnestad. De manier, waarop deze overwinning tot stand kwam, was echter niet zeer bevredigend. Zondag a.s. ontvangt Bloemendaal haar oude tegenstander Zandvoort, en daar laatstgenoemde club nog een goede kans maakt voor de bovenste plaats, zal het ongetwijfeld geweldig spannen. Voor beide clubs is er alles aan gelegen dezen wedstrijd te winnen, daar de thuisclub door een nederlaag haar eerste plaats zou verliezen en Zandvoort in een overwinning vrijwel nog haar eenigste kans heeft om in de running te blijven voor bet kampioen schap. Aan een voorspelling zullen wij ons ditmaal maar niet wagen, maar laten wij slechts hopen, dat het beste elftal in een sportieven wedstrijd de over winning zal mogen behalen. Het elftal onzer plaatsgenooten ziet er voor dezen belangrijken wedstrijd als volgt uit: de Haas Kloos v. d. Meij Immer Beijk Tuilenaar v. Bragt v. Leuven Hartman J. v. d. Schalie C. v. d. Schalie Het tweede ontvangt Zondagmorgen de hekke- sluiters R.C.H. 5 en zal hiermede wel niet al te veel moeite hebben. Shot H.T.T.C. „SHOT". SecretarisJ. Meij, Donkerelaan 1, Bloemendaal. Speelavond: Donderdag van 810.45 uur, Jeugdhuis, Donkerelaan 6a, Bloemendaal. Wedstrijduitslagen 6 Dec.Tog 3—Shot 1 7—8. 8 Dec.: Shot 2Barna ld, 100; Heemstede 2, 010. 9 Dec.: Heemstede 3Shot 5, 82. Het programma van 19 tot 25 Dec. luidt: 19 Dec.: Shot 4—Barna ld; Barna 4Shot 5. 20 Dec.: Tog 1Shot 1. 23 Dec.: Heemstede 2Shot 2. Hiermede is de eerste helft van het competitie seizoen afgesloten en beginnen we over enkele weken aan het tweede gedeelte. Wij maken onze leden en belangstellenden er op attent, dat de volgende week onze speelavond niet is op Donderdag 22, doch op Maandag 19 December. Op 19 December ontvangt het vierde, het eerste damesteam van Barna. Een kleine overwinning ligt in de lijn der verwachting. Het vijfde gaat die dag bij Barna 4 te gast en zal daar wel niet veel wijzer vandaan komen. Shot 1 trekt; Dinsdag naar de Badhuisstraat om Tog 1 te bestrijden. Een match tusschen no. 1 en nummer laatst op de ranglijst. Rest ons slechts ons medeleven te betuigen met dit drama. In den strijd tusschen Heemstede 2 en Shot 2, zal Shot zijn best doen om de tweede plaats op de ranglijst te handhaven in de 2e klasse A en dus wel winnen. T0G 3—SHOT 1 7—3. Met een invaller voor Bloemsma trok Shot tegen Tog 3 te velde en sneuvelde traditiegetrouw. Vrijbloed was weer de man, die de raakste klappen voor Shot uitdeelde; van Wim de Jong en Anton van Abbesé won hij in 2 sets. Bonne van Dam was hem echter te vlug af, de cijfers 1921, 2220, 2022 spreken echter voor zichzelf. "Gerrit Waanders leverde als invaller uitsteknd werk door Wim de Jong met 2113, 2119 te slaan en door tegen Bonne van Dam eerst na drie sets de vlag te strijken. Van Frankenhuijsen bracht het niet verder dan 3-setsnederlagen tegen De Jong en van Dam, het resultaat tegen deze laatste 2115, 19 21, 2123, wijst wel op spanning. Shot \I maakt er de goede gewoonte van net dubbel tot een van de hoogtepunten der matches te maken, zoo ook nu, met 2022, 21 18, 2123 palmde Tog tenslotte ook dit punt in. Een zeer prettige Wedstrijd, die ons reeds nu naar de return aan de Donkerelaan doet ver langen. Shot 2Barna ld, 100. Door een 100 overwinning op Barna ld blijft bet 2e in de running voor het kampioenschap in (Je Op lflnccp n-f'/J A H.T.T.C. 3 heeft de leiding met 0 verliespunten, daarna volgt Shot 2 met 2 verliespunten en op de 3e plaats Heemstede 2 met 3 verliespunten. Over den wedstrijd het volgende: Zoowel v. d. Giezen, Klupper en Waanders had den hedenavond weinig moeite met hun tegen- stander. Zij wonnen alle drie hun enkelspelen. Vooral de drie overwinningen van v. d. Giezen doen verheugend aan daar hij tot nu toe nog niet veel succes in de competitie had gehad. Slechts eenmaal had hij drie sets noodig om te winnen, n.l. tegen mej. H. Jansen. Aanv. KIuj per l ed 2 maal drie sets noodig, n.l. tegen mej. P. Ambagts- heer en mej. J. Rabensberg, maar de derde set won hij beide zoo overtuigend resp. 2111, 21 13, dat zijn overzicht hieruit voldoende blijkt. Waanders won zijn enkelspelen gemakkelijk. Alle drie besliste hij in 2 sets. Het dubbelspel v. d. GiezenKlupper tegen mej. P. <\mbagtsheer en mej. H. Jansen werd een drie sets overwinning voor eerstgenoemden. De uitwedstrijd op 23 Dec. tegen Heemstede 2 beloofd zeer spannend te worden, daar de uitslag voorloopig beslist over de bezetting der 2e plaats. Doe je best jongens en sleep de twee punten in de wacht. Shot 4Heemstede 2, 010. Schipper was ditmaal nog het minst slecht op dreef en speelde nog 3 sets tegen Kruijff en v. d. Heuvel. Hartman verloor alles in 2 sets, terwijl Hurts alleen tegen Kruijff 3 sets ka® boeken met cijfers 21—18, 14—21, 23—25, waffiïoij hij in de 3e set zelfs nog een voorsprong had met 23— 22. Schipper en Hurts wonnen heel gemakkelijk de eerste set van het dubbel met 2110, maar al hun kruit was daarmee verschoten en de tweede en derde set gingen verloren met 1821, 1221. Heemstede 3Shot 5 82. Deze ontmoeting is op een verdiende 82 over winning voor Heemstede uitgeloopen. Eén der Shot-spelers had verstek laten gaan, zoodat Shot met 2 spelers ter tafel kwam. Potharst was er dezen avond slecht in en verloor alle drie z'n enkelspelen. Wolters won in twee sets van hem (2119), 2110. Mej. v. Rijswijk en Verweij hadden er 3 sets voor noodig. Zalm speelde dezen avond voor treffelijk en won 2 enkelspelen. Van Verweij ver loor hij echter na een vrijwel gelijkopgaanden strijd met 1921, 2119, 2422. Het dubbelspel werd door het Heemsteedsche dubbel Verweij Wolters gewonnen. I)it is de derde nederlaag van Shot 5. Komaan, Shotters! voelens zoo diep in zijn onbewuste verzonken zijn, dat hij volgens oprecht geweten de noodlottige ge beurtenis als 'n zuiver toevallig ongeluk beschouwt, waaraan hij moreel part noch deel heeft, dat zoo iemand, trots alle geruststellende verzekeringen van zijn intellect, toch lijden gaat aan een zwaar schuldgevoel. Wrel kenschetst hij dit schuldgevoel voortdurend als belachelijk en zinloos, maar niet tegenstaande dat blijft het hem pijnigen. Een dergelijke innerlijke verhouding is het voor naamste thema van het stuk. Het stuk speelt in zeer markent geteekend circusmilieu) Een acrobaat laat per ongeluk zijn collega uit den nok van het circus te pletter vallen, na dien avond een twist met hem te hebben gehad over een meisje. Geen spoor van opzet is bij dezen goedwillenden, eerlijken mensch in het spel geweest. Hij zelf begrijpt ook niet, hoe het ongeluk heeft kunnen plaats vinden; cn geen oogenblik komt de gedachte bij hem op, verband te leggen tusschen het ongeluk en de voorafgaande twist. Niettegenstaande dat komt hij zijn heele leven niet los van een zeer sterk schuldgevoel. Er zijn merkwaardige voorbeelden van bekend, dat een dergelijk schuldgevoel het verdere leven van een betrokkene beïnvloed. Dit is ook het geval met de hoofdfiguur van dit stuk. En het stuk beeldt nu dien verderen levensloop uit. Men trekke Uit deze inleiding niet de conclusie, hier te doen te hebben met een stuk, dat op zwaarwich tige wijze een moeilijk-psychologisch probleem be handelt. Uit den aard der zaak toch is ondanks de groote invloed, die van een dergelijk schuldge voel op een mensclienleven uitgaat, dit gevoel slechts een klein deel van 's menschen innerlijk. De verdienste van den auteur is dan ook, dat hij dit thema niet meer nadruk geeft dan het verdient maar een heel mensclienleven uitbeelt, met alle ups en downs, dat hij dit mensclienleven plaatst in het circusmilieu met al zijn romantiek, zijn wreed heid, zijn gevoeligheid en vooral ook met al zijn komische kracht. T00NEEL TE AMSTERDAM Het Nederlandsclie Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne zal op Zaterdag 17 en Zondagavond 18 December in den Stadsschouwburg de eerste voorstellingen geven van De Thompson Brothers, een spel uit het circusleven in 5 bedrijven van Serck Itoggers. Medespelenden: Myra Ward, Mies Elout, Helène Bertlié, Stine Lerou, Mieke van Oorschot, Pine Klumper, Louis de Bree (in de hoofdrol) Theo Frenkel, Ludzer Eringa, Jo Stern- heim, Anton Roemer, Han König, Herman Haye A. Crynders. Verder clowns, acrobaten, gewicht- heffers, goochelaars, stalknechts enz. Décor ont worpen door Karei Brückman en uitgevoerd op eigen ateliers. Naar aanleiding van deze première schrijft men ons: Door de psychologische onderzoekingen der laatste halve eeuw is bewezen, dat een ongeluk in hoogst zeldzame gevallen aan het toeval te wijten is. De belangrijkheid van deze opvatting geldt niet zoozeer de ongelukken, die men juridisch „dood door schuld" pleegt te noemen, als wel die feiten met doodelijken afloop, die in optima forma aan ons waarnemingsvermogen verschijnen als zuiver toevallige gebeurtenissen, maar die bij nauwkeurige ontleding onmiskenbaar verband blijken te hebben met rescent voorafgegane feiten. Men is aldus tot de conclusie gekomen, dat het onbewuste van dengene, die het ongeluk veroorzaakt een bepaalde rol speelt bij het tot. stand komen van het noodlottige feit. De beantwoording der moreele schuldvraag is met deze zienswijze in een geheel nieuw stadium gekomen, want de mate van schuld zal in zoo'n geval zeer zeker bepaald worden door de diepte, waarop de veroorzakende gevoelens in het onbe wuste verzonken zijn. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat iemand, die een dergelijk ongeluk veroorzaakt en bij wien de causale ge- TOONEEL TE AMSTERDAM. ,,Het Nederlandsch Tooneel" (dir. Cor. v. d Lug!Melsert) bracht ter herdenking van het drie honderdjarig bestaan van den Stadsschouwburg: Xe: Het vijfde bedrijf van Joost v. d. Vondels „Gijsbreght van Aemstel" onder regie van Albert van Dalsum. Het merkwaardige van deze opvoering was dat zooals trouwens in alle spelen, die dien avond werden gegeven de décors, in stijl waren van het tijdperk, waarin ze bij de oer-opvoeringen werden gegeven. Albert van Dalsum speelde weer den Gijsbreeht op de martiale wijze, die wij uit vroegere voorstellingen van Vondel's spel van hem kennen. Hij en zijn medespelers wisten indruk op ons te maken en wij noemen nog Frits van Dijk, als Arend van Aemstel; Gijs- breght's broeder, die, al stervend, nog zulke mooie lange verzen zei. Hij en v. Dalsum hadden het zelfde klassieke stijlgevoel als Loudi Nijhoff, die Badeloch, Gijsbreght's vrouw was. Zij gaf zeer dramatisch, zeer uitbundig spel, in den goeden zin van het woord uitbundig. Ik heb nog niet eene zoo goede Badeloch gezien. Mevrouw Rooyaards was destijds statiger, Charlotte Kolder zeker niet minder tragisch dan Loudi Nijhoff, maar zij had, hetgeen zij niet helpen kon, haar figuur niet mee. Als geheel kon ik Loudi Nijhoff het meest apprecieeren. De bede van Louis v. Gasteren werd beeldend gezegd, Jacques Snoek was een waardige Heer van Vooren, terwijl Corrie Korevaar ook heel goed verzen zegde als de engel Rafaël. Wij verheugen ons op de gehele Gijsbreght, die wij in het begin van Januari hopen te zien. 2. „De Wiskunstenaar of 't gevlugte juffertje" een kluchtspel van Pieter Langendijk onder regie van A. Defresne, welke regie ik zeer bewonderde, want het was zooals het zijn moest: een geholderde- bolder, een dolle boel, een klucht van onwaar schijnlijkheden met malle karikaturale personen, als de beide kibbelelde wiskunstenaars met van elkaar verschillende theorieën, die elkaar haast te lijf gaan (dol en goed gespeeld door Frits van Dijk en Hans van Meerten) en dan minnespel van een raren knecht en den dwaze meid (Piet Rienke en Corrie Korevaar) en een ietwat stemmiger stel van ietwat deftiger lieden (Jacques de Haas en Ank v. d. Moer), die tegengewerkt werden door een wat strengen voogd. (Louis van Gasteren) maar wie kan de liefde stuiten in haar vaart. 3e: „Het Kind" een dramatische schets door Herman Heijermans onder regie van Cor v. d. Lugt Melsert. Een stukje van geheel ander allooi dan de beide voorafgaanden. Dr. Larsen (Cor v. d. Lugt) en Frida, zijn vrouw, (Ank v. d. Moer) hebben een blind kindje. Beiden zijn wanhopig. Dr. Larsen heeft vele slapelooze nachten doorge bracht en besluit eindelijk zijn kindje pijnloos te dooden. Hij denkt ook in den geest van zijn vrouw te handelen daar deze tot een vriendin, die lachend en schertsend binnenkwam, wel wetend, dat zij een kindje had, maar niet dat het blind was, gezegd had dat zij liever maar wilde dat het kind gestorven was en die woorden bracht de vriendin Dr. Larsen over. Toen Frida echter merkte, wat haar man wilde doen, schrikte zij voor de consequenties terug en riep hem wanhopig toe dat hij die moord niet mocht begaan. Cor v. d. LugtMelsert bracht de weifelingen, het besluit en het tweede besluit van niet te kunnen dooden prachtig tot uiting Ank v. d. Moer als Frida vind ik iets te melo dramatisch. Corrie Korevaar als de vriendin, die zoo opgetogen binnenkwam en zoo gedesillu sioneerd was, toen zij hoorde dat het kindje blind was, gaf beide sentimenten uitstekend weer. 4e: „Hun eerste thuis" door Frank Mijnssen (regie Cor v. d. LugtMelsert). Mijnssen, de fijne uitbeelder van goede psychologische gevalletjes heeft veel beter stukjes geschreven dan dit werke lijk zoowel literair als dramatische niemandal- letje. Zelfs als novelle zou het niet interessant zijn geweest. Hij en zij zijn pas getrouwd en komen in hun eerste thuis. Zij is zeer verliefd, maar als hij zegt dat hij wat te werken heeft pruilt zij. Ze zijn boos en zij verzoenen zich weer. Gijsbert Tersteeg en Taria Wijma deden hun best als de hij en zij, maar konden het niet interessante geval niet interessanter maken, hetgeen ik hen niet kwalijk nemen kan. EDMOND VISSER. UIT DEN BRAND HELPEN", beteekent: „iemand uit den noodhelpen" Wanneer U denkt niet zuinig génoeg te stoken, dan moet U deskundig ad vies vragen oin' uit den brand te komen! Vraagt dan raad bij het vertrouwde adres: KOLENHANDEL KRUL, Stationsierrein, Overveen, Telef. 23517. Burgerlijke Stand. Geboren: K. ApswoudeHeemskerk z. D. van Heeringenten Brink z. C. Postde Groot z. A. M. C. van der ZonZomer z. O ver le den: M. M. Plaat, 76 j., overleden te Haarlem. blOp uitnoodiging van de Oudercommissie kwamen de ouders en verzorgers van de leerlingen der Hartenlustschool Maandag 1.1. in het school gebouw aan den Vijverweg bijeen. Het hoofd der school, Dr. T. POPMA, sprak een kort welkomstwoord tot de opgekomenen en richtte zich daarna tot twee van de aftredende leden van de oudercommissie, mevr. A. P. J. Huynink-van 't Veer en den heer L. van Essen Lz., die niet herkiesbaar waren en dankte in hartelijke bewoordingen voor de aangename samenwerking die steeds bestaan had bij de „schakels tusschen huis en school" en het onderwijzend personeel. De heer VAN ESSEN, die van 1931 lid en sedert 1935 voorzitter van de Oudercommissie was, verklaarde dat zijn taak door den goeden gang van zaken aan de school niet veelomvattend was en door de goede onderlinge verstandhouding een aangename. Daar voor de verkiezing van 4 leden der Ouder commissie geen andere candidaten gesteld waren dan de voorgestelde, werden bij acclamatie her benoemd mevr. G. A. Reinalda-Brouwer en de heer Ir. W. L. Brocades Zaalberg, terwijl benoemd werden mevr. M. W. P. Daniëls-Warnier en de heer C. J. Dhont. De nieuwe leden namen deze benoeming aan. Dan zingt mevr. A. M. IJ. Popma-Tijmstra vier Weihnachtsliederen van Peter Cornelius. Een hartelijk applaus beweesdat deze fijn voorgedragen liederen zeer gewaardeerd werden. Ds. G. H. Moll van Charante sprak daarna over: „De moderne religieuze opvoeding van de rijpere jeugd". Na er aan herinnerd te hebben, dat het de ge woonte is, de kinderen vrij te laten in het al of niet willen ontvangen van een religieuze opvoeding, schetste spr. de funeste gevolgen, die deze houding voor de jeugd gehad heeft. Een niet ontwikkeld religieus gevoel is, zonder schokken van buitenaf gedoemd te sterven. Het blijkt spr. telkens weer, dat er een ontstellend gebrek is aan kennis van deïi Bijbel en van de beteekenis van verschillende Chr. feestdagen. Dit tekort doet zich ook ernstig ge voelen bij het verstaan van de uitingen der cultuur, muziek en schilderkunst. De geesteshouding voor 1930 en het gemis aan hooger houvast, die spreken uit het Duitsche boek: „Jeugd belijdt: zoo zijn wij", is door haar leegheid gemakkelijk het slacht offer geworden van het nationaal-socialisme. Wat geven wij nu de jeugd mee, aldus spr., in het leven met zijn verleiding, cynisme, verbroken droomen en levensgaafheid, welke troost in leven en in sterven De religieuze opvoeding is levenszaak, de eenige oplossing voor wereld en mensclienleven ligt in God. Dikwijls heeft de jeugd dat beter begrepen dan de ouders en het is noodig, dat de ouders actief worden. Echter niet door het accent op het gedrag te leggen, maar door vóórgaan. Er wordt om moderne religieuze opvoeding ge schreeuwd, maar de klank van het gezin moet daai achter zijn. De nood van dezen tijd moet ouders en kinderen drijven tot den zin van het leven en tot hetgeen in leven en in sterven de troost kan zijn. Op deze boeiende rede volgde een geanimeerde discussie, waarin Z. Eerw. nog gelegenheid kreeg enkele dingen te verduidelijken. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de hee' v. d. WEIJDE, betuigde zijn instemming met hei door Ds. Moll gesprokene. Het hoofd der school zette uiteen wat de aan leiding was geweest tot het verzoek aan Ds. Mol om dit onderwerp te behandelen en hoe mer hoopte, in samenwerking met den Protestanten bond, godsdienstonderwijs op vrijzinnig-religieuzer grondslag voor degenen die dat wenschten, te doen geven. Er werd nog opgehelderd dat de kosten voor dii onderwijs voor niemand een bezwaar behoever te zijn en tevens werd er door één spreker nog d< aandacht op gevestigd, dat ook zonder het religieuf onderricht de openbare school zeer goed werk ver richt en verricht heeft. Mevr. Popma zong na deze rede nog twee liederei van Schubert en een lied van Bern. Zweers. Doo: de lichte verkoudheid der zangeres bleek d( zuiverheid van den zang niet beïnvloed te worden Mevr. Popma en mevr. Daniëls-Warnier, die den zang begeleidde, oogstten dan ook een hartelijl applaus. Door den heer J. van Dommelen werd ten be sluite gedeclameerd. Op onnavolgbare wijze werden „Het lied van de Zee" van Helène Swarth en „Eer Bof" van Top Naeff voorgedragen. Zoowel de dramatische eerste als de humoristisch- tweede voordracht deden den meester kennen. Het hoofd der school bracht hierop dank voc aanwezigheid en medewerking, en verklaarde dez uitnemend geslaagde bijeenkomst voor gesloten Koker 75ct

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5