FIRMA A. VERMOUT Het zal smaken A. G. G. M. GIORGIS Zn. WOLLEN- 2 'n Geheimpje Bloemendaal Koning Winter regeert. Wees zuinig met water! ERSTKAARTEN ERSTMENU'S ERSTLOOPERS Het Stationswerk in 1937. Wekelijksch Spreekwoord Burgerlijke Stand Fa. van Vastenhoven Vrijdag 23 December 1938 'n Geheimpje om verder te vertellen: U moet met de Kerst de lunch eens voorzien van gesneden zalm of Paling of een schotel Zalm- Garnalen of Kreeftsalade, of waar U ook eer mee in legt voor 't diner b.v. tong filets, gebakken pa ling, oesters, forellen. De mogelijkheddn zijn vele en U weet, BALM BIEDT KEUS! blVorst en sneeuw hebben in de afgeloopen dagen, behalve prachtige natuurtafreelen en onge dwongen ijspret, veel ongerief en schade gebracht In de keuken van een afgebouwd, doch nog niet bewoond perceel aÉtn de J. W. Frisolaan te Over- veen had een ontploffing plaats, doordat de in de keuken staande kachel van de centrale verwarming .uit elkaar sprong. De keukendeur, de aanrecht en een groot aantal ruiten werden vernield. De bouwer, tevens eige naar van het perceel, de heer C. M. van der Heek, wonende te Haarlem, die tijdens de ontploffing op een der slaapkamers was, verklaarde dat hij des morgens om half elf de kachel had aangemaakt De oorzaak was het bevriezen van de verwarmings buizen. De brandweer, die gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse doch behoefde geen dienst te doen. De inspecteur van Douw- en Woningtoezicht stelde een onderzoek in. Een Ijspaleis. Bij de politie werd kennis gegeven dat in een tijdelijk onbewoonde villa in het Rijnegompark te Aerdenhout water stroomde. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat de plafonds vol water stonden Om gevaar van neerstorten te voorkomen, werd een electricien gecharterd, die gaten in de plafonds boorde, waardoor het water naar beneden kon stroomen. In alle kamers is veel schade ontstaan. Als de vorst aanhoudt, belooft het een waar ijs paleis te worden. Ongeveer eenzelfde geval deed zich voor bij een oude, blijkbaar hulpbehoevende dame in het Kin- heimpark. De buren hadden gemerkt dat er in het naastliggend perceel een lek in de waterleiding moest zijn. Toen de politie zich toegang verschaft had, kwam zij tot de ontdekking dat een geyser in de badkamer was gesprongen; een brandende electrische kachel stond reeds in het water en leverde gevaar voor kortsluiting op. Terstond wer den de noodige maatregelen genomen, terwijl de oude dame bij buren werd ondergebracht. Het verkeer stagneert. Ook het verkeer heeft de noodige last van den sneeuwval en de daarmee gepaard gaande gladheid ondervonden. Op den hoek Kleverlaan—Iepenlaan kwamen een bus van de Stormvogels en een luxe auto in botsing. Op den Kennemerweg kwamen een luxe en een vrachtwagen met elkaar in onzachte aanra king een bus van de N.Z.H.T.M. en een taxi kre gen een ongewenschte ontmoeting op den hoek Ter HoffsteedewegMilitairewcg, terwijl een militaire auto, die in verboden richting de Nic. Beetslaan bereed, met een burgerlijken wagen in conflict kwam. Een onbekend gebleven auto nam op den Vogelenzangschcweg een schuiver, en sleepte in zijn vaart een gedeelte van een afrastering mee hij wist echter te ontsnappen. In alle gevallen bleef de schade slechts tot de materie beperkt; de personen konden zich van ongelukken vrij houden. Van verschillende zijden kregen we een tele foontje om te wijzen op de weinige zorg die van gemeentewege werd besteed in de laatste dagen om de wegen voor het verkeer begaanbaar te maken. Men wijst daarbij op de tijdige maatregelen die de omliggende gemeenten, o.a. Haarlem en Heem- steden zelfs het minder kapitaalkrachtige Benne- brock namen om te zorgen dat het verkeer be hoorlijken voortgang kon hebben, door direct met sneeuwruimen te beginnen. Vanzelfsprekend stelt het groote uitgebreide wegennet dezer gemeente zware eischen aan den Dienst van Publieke Werken. De zandstrooierij helpt eerst dan wanneer de sneeuwstrooierij op houdt. Dat er eenige reden tot klagen is, valt niet te ontkennen; de zeer drukke verkeersknooppunt- ten werden spoedig geruimd, doch voor het overige zal het nog wel even duren aleer weer van eenige begaanbaarheid sprake kan zijn. Misbruik kan een ramp veroorzaken Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voor komende advertentie van het Provinciaal AVater ledingbedrijf van Noordholland, waarbij de ver bruikers van leidingwater er aan worden herin nerd, dat het ten strengste verboden is, om uit de tapkranen onnoodig water te laten wegvloeien. Het doen wegvloeien van water, zonder dat daarvan een nuttig gebruik wordt gemaakt, is een ernstige overtreding, omdat daardoor de regelma tige watervoorziening wordt bedreigd. Naar wij voorts vernemen zal er door ambtena ren van het Waterleidingbedrijf zoowel bij dag als bij nacht ten strengste op worden gelet, dat aan het voorschrift de hand wordt gehouden, terwijl bij. overtreding een boete zal worden opgelegd on verminderd de bevoegdheid der Directie om de gelegenheid tot waterafneming te verbreken. Tot dat zelfde doel is o.m. de hulp der plaatselijke politie ingeroepen. Het lijkt ons niet ondienstig om er ook van hieruit nog eens op te wijzen, dat bevriezing der binnenleidingen alleen kan en moet worden voor komen door het sluiten van de hoofd- stopkraan en het daarna laten leegloopen der leidingen tfoor middel van het bij die stopkraan zich bevindende leegloopkraantje. Om de leidingen geheel te laten leegloopen dienen alle tapkranen in het perceel geopend te worden en moeten daarbij de leidingen worden doorgeblazen. Nadat de leidingen Ieegge- loopen zijn, moet men de tapkranen en ook het leegloopkraan Ije weer goed sluiten. Examens. blBij de aan het Instituut „Mercurius" te Haarlem gehouden examens slaagden o.a. voor machinesclirijven dc heer J. van Dijk (50 lettergre pen) te Overveen; voor stenografie Nederlandsch mej. C. Rezelman (130 lettergrepen), met lof, te Bloemendaal. Rijwieldiefstal. blZondagmorgen werd bij de R.K. Kerk te Overveen, een rijwiel ontvreemd. Bij een ingesteld onderzoek is het karretje te Hillegom teruggevon den; het rijwielbelast ingmek en een tasch waren echter verdwenen! KERSTAVOND „VOLKSZANG". blDe afdeeling Bloemendaal van Volkszang heeft Dinsdag j.l. haar traditioneelen Kerstavond gehouden in het Jeugdhuis. De groote zaal was smaakvol gekleed met Kerstgroen en -bloemen; de kapitale Kerstboom, in het midden der zaal, was feestelijk versierd en verlicht. Hoewel de koude de opkomst bleek te beïnvloe den, hadden velen deze getrotseerd om met A'olks- zang den Kerstavond te vieren. Nadat de voorzit ter, de heer I). Kuiper, een welkomstwoord had gesproken, werd dc leiding van den avond voort gezet door den heer P. de Nobel, die vele oude en nieuwe Kerstliederen door de aanwezigen liet zingen. Mevr. 0. C. E. J. BosmanRutten verleende haar gewaardeerde medewerking met solozang, waarbij Mevr. M. J. J. Fokker-Kessler op ver dienstelijke wijze begeleidde. De heer D. Kuiper hield een kerstvertelling; met het verhaal van Felix Timmermans: „Als de ster blijft stille staan" had hij een aandachtig ge hoor. De A'olkszangers en -zangeressen vulden het verdere programma met hun Kerstliederen, terwijl het gebruikelijke kopje chocolade in de pauze een gewaardeerde attentie vormde. „Volkszang" heeft met zijn gasten een goeden avond gehad. KERSTBOOMEN P.E.N. BRANDEN WEER. bl— Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, Ign. Bispincklaan 19 te Bloemendaal heeft ouder gewoonte getrouw een tweetal kerst- boomen in de hal van zijn kantoorgebouw doen plaatsen, welke, zooals vanzelf spreekt, electrisch zijn verlicht. De versiering der boomen is zeer eenvoudig ge houden, n.l. geheel zilverkleurig en maakt een gedistingeerden indruk. De showroom in het gebouw is eveneens in kerst sfeer gebracht en een keur van electrische huishou delijke artikelen is daar te bewonderen. Zooals men ons ten kantore van het P.E.N. mededeelde, verwacht men veel bezoek uit Bloe mendaal en omgeving. AVij kunnen onzen lezers en lezeressen aanbeve len, daar eens een kijkje te gaan nemen. Onder de noviteiten op electrisch gebied neemt de nieuwe electrische sigarendroogkist een plaats in, een handig apparaat, dat den heer des huizes als kerst geschenk zeker welkom zal zijn. Aroor de dames gaf het P.E.N. een practisch boekje met Kerstrecepten uit, samengesteld door Mevr. A. Roersch-Semeyns, Ook voor de Oude- jaarstafel bevat het diverse recepten voor een smakelijk hapje. -o Kerstnachtwijding in de Evang. Luthersche Kerk. hlGezien de teleurstelling bij zeer vele leden- gewekt door het besluit van den kerkeraad om dit jaar geen Kerstnachtwijding te houden, heeft de Kerkeraad in een buitengewone Vergadering besloten ook dit jaar evenals de vorige jaren een Kerstnaelitwijding te houden op Zaterdag 24 Dec. 's avonds 11 uur, waarin hoopt voor te gaan Ds. C. H. Brandt, en waaraan door den heer Jaap Strooménbergh van Amsterdam (bas-bariton) me dewerking zal worden verleend. De Euthersehe Kerk wordt dien avond reeds om 10 uur geopend. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 WARMOESSTRAAT 10' TELEFOON 10547 BLOEMENDAALSCHEWEG 53 TELEFOON 23039 BLOEMENDAALSCHEWEG255 TELEFOON 22292 DIENSTBODEN STELEN SIERADEN, KLEEDING EN WIJN. blMevr. P., wonende te Overveen, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van siera den. Zij verdacht hiervan haar dienstbode, die kort te voren naar Duitsehland was vertrokken. Door dc Bloemendaalsclic recherche werd in Duitsehland in de ouderlijke -woning van het meisje een onderzoek ingesteld, waarbij dc ver miste voorwerpen werden gevonden. Deze wer den in beslag genomen en de dienstbode werd mede naar Overveen teruggebracht en in arrest gesteld. Bij haar verhoor bleek dat het tweede meisje dat bij mevr. P. in betrekking was, even eens aan diefstal schuldig was. Beiden hebben bekend en werden voor den officier van Justitie te Haarlem geleid. De gestolen sieraden vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f 900.—. Er is o.a. een kost bare ring bij, die alleen al ongeveer f 125 waard is. Die ring werd in een keukenkastje gevonden in de woning te Hagen in Duitsehland waar het meisje nu werkzaam is en waar de Bloemendaalsche rechercheur Smits, een uitvoerig onderzoek instelde. Het meisje beweerde de andere kostbaarheden in het closet te hebben geworpen. Hiernaar wordt nog een onderzoek ingesteld. Behalve aan ge noemde misdrijven heelt de dienstbode zich ook schuldig gemaakt aan deviezensmokkel Nog is gebleken dat beide aangehouden meisjes in vereeniging met een derde, ook klecding en wijn hebben ontvreemd ten nadeele van mevr. P. Het derde meisje is, na verhoor, op vrije voeten gesteld. -_o Een apart interieur. blIn een der etalages van de fa. .1. A. Boskamp en Zon. te Overveen is een model-kamer gebouwd, die door haar knusse aankleeding, een verbeeld eeft hoe een warmgestemd interieur met eenvou dige middelen kan worden bereikt. Ken gezellig zitje is ontworpen rond den open haard. Men neme eens een kijkje en late zich voorlich ten over de mogelijkheden die de fa. Boskamp ten opzichte van de woningrinicliting biedt. E n jaarverslag over het stationswerk in Neder- Meisjcs ereenigmg ter WAAR 'T IIOOKT, IS VUUR bsteckentwaarvan men veel hoort spre ken, daarvan is meestal wel iets waars". De rook van een vuurtje van 1)RAND- STOF F EN VAN KRUL, verdwijnt door den schoorsteen; maar waarover men nog veel hoort spreken, is de tevredenheid over KOLENHANDEL KRUL, Stationsterrein. Overveen, Tclet. 23517. blGeboren: M. A. Sehaap-Minnee, zoon; C. M. Marchand-van den Raadt, dochter. O n d e r t r o u w dF. J. M. Helsloot en H. M. Jansen. Getrouwd: C. Proper en G. van Lith; A. Moskowsky en AA'. H. de Vaynes van Brakell Buijs; A. van Oudgaarden en A. S. Boonstra. Overleden: T. J. Schiphorst 69 jaar te Haarlem; C. van Iperen 53 jaar te Haarlem; J. R. A. Schouten 64 jaar te Amsterdam; H. Schoo, 88 jaar. 0 Viering van het Kerstfeest in de Vrije Kath. Kerk. blIn de St. Raphaëlskerk, Popellaan-Kinheim- park zal in den nacht van 2425 December om 12 uur een Hoogmis opgedragen en door Priester Ko Borsten een toespraak gehouden worden. „De Leelijke Man". bl— Voor een goed bezette zaal gaf „Bloemen- daal's Tooneel" Zaterdag j.l. een zeer geslaagde op voering van het tooneelstuk „De leelijke Man", van G. Mossinkoff'. De leelijke man is in easu een effectenhandelaar, die wel leelijk van gezicht is, doch een goed hart heeft; ondanks zijn weinige schoonheid, raken twee meisjes op hem verliefd, n.l. de blinde dochter van de hospita, en een in het pension wonende leerares. De laatste slaagt er in den makelaar te ver overen, en het blinde meisje stelt zich tevreden met de zekerheid, dat haar geliefde gelukkig is. Naast deze figuren treffen we aan de pension- sionhoudster, een nogal .humeurig mensch, dat slechts lief en aardig is voor haar zoon, een niets nut; daarnaast haar broer, die de hatelijkheden van zijn zuster op laconieke wijze beantwoordt, waarvan menig lachsucces het gevoig was. De blinde dochter gaf, waarschijnlijk doordat de regie haar zoo op den achtergrond schoof, niet een volkomen beeld van haar blindheid. Alle spelers hebben hun uiterste best gedaan om dezen avond te doen slagen, waarin zij vol komen geslaagd zijn. Mei. B. de Mon, die een gast rol vervulde, kreeg een bloemenhulde. In de pauze had een verloting plaats; na afloop der opvoering bleef men noc gezellig bijeen en werd een dansje gemaakt onder de lustige muziek an „The Jolly Jokers". o Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes (Union) en de Nederlandsche A'rouwenbond tot Verhooging -san het Zedelijk Bewustzijn, onder wier leiding het stationswerk in ons land staat, kunnen met vo'doening terugzien op het afge loopen jaar. Stationswerk werd verricht te Amsterdam, Arnhem, Breda, 's-Gravenhage, Groningen, Haar lem, Heerlen. Nieuwe Schans, Nijmegen, Oldenzaa), Rotterdam, Rozendaal, Utrecht; Venlo en Zevenaar In totaal werd ruim 30.000 mgal hulp verleend aan personen van verschillende nationaliteit. Hoewel het aantal Duitsehe meisjes, dat naar Nederland kwam, aanzienlijk afnam, bevinden zich thans toch nog ongeveer 18.000 Duitsehe niiesjes in ons land. AVij zijn er dankbaar voor, dat steeds meer Nederlandsche meisjes gebruik maken van het Stationswerk en onze propaganda op het platteland zal er op gericht blijven met ons werk vooral het Nederlandsche meisje te bereiken. Dc Unionfilm „Lichtende Bakens" werd ruim 70 maal vertoond in verschillende deelen van ons land in samenkomsten van 200 a 300 meisjes en ook wel voor ouderen en jongeren. Bij de film werd steeds een inleiding gehouden om de bedoeling van ons werk te verduidelijken. O.m. werd er dan den nadruk op gelegd, dat het Stationswerk be doeld is voor het gewone, normale mèisje, in wier leven geen moreele ontwrichting heeft plaats gèliad. Telkens werd onderstreept, dat het van zelfsprekend is hulp aan de Slationsjuffrouw te vragen, als men met iets zit; het „heel gewone" van deze hulp begint meer cn meer door te dringen. Een nieuwe reclameplaat (affiche) van de Neder landsche Vereen, ter Behartiging van de Belan gen der Jonge Meisjes (Union) kwam gereed. Ze werd in de maand Augustus door de Ned. Spoor wegen op 86 plaatsen aangebracht. De opvatting van deze affiche verschilt veel van die der vorige. Gebroken werd met het systeem, adressen van Tehuizen e.d. op de affiche te vermelden. De erva- ring leerde, dat in deze adre; sen teileens wijzi-" gingen voorkomen en dergelijke affiches dus on middellijk verouderd zijn. In verband daarmede concentreert de nieuwe affiche alle aandacht op de Stationsjuffrouw. Zij is in liet bezit van adresboekjes voor binnen en buitenland, welke boekjes ieder jaar herdrukt worden en dus siechts de laatste adressen bevatten. Zij kan deze 1 «lekjes verspreiden onder reiziger(sters), die om goede en vertrouwde adressen vragen. De R.K. A'ereeniging bezocht wederom geregeld de zeevarende vrouwen in de haven van Rotter dam, 10 Nederlandsche, 50 Duitsehe, 16 Engelsche, 15 Braziliaansche. 1 Amerikaansclie en 10 Japan- sehe schepen werden bezocht. In September vond te Antwerpen het Internationale Congres van het Apostolaat ter Zee plaats, waar contact Werd ver kregen met de vertegenwoordigers van verschil lende havenplaatsen en waar getracht werd de zUstervereeniging te Antwerpen belangstelling in te boezemen voor het werk voor zeevarende vrou wen. De Ned. Spoorwegen, de Stoomvaartmaat schappijen, de Politie, de douane-besynbten en de passencontróleurs en allen die onzen arbeid steun den, danken wij voor de ondervonden medewer king en voor de belangstelling in ons werk. Dankbaar maken wij nog melding van den financieelen steun van Rijk en Gemeenten, zonder welke wij niet in staat zouden z'ijn. ons nuttig en noodig werk aan de stations te verriehten tot heil van vele jonge levens. o Thé dansant op Tweede Kerstdag. hlDe Haarlemsche A'ereeniging The Rhythm Club heeft evenals andere jaren, op Tweede Kerst dag een Thé-dansant georganiseerd onder den naam „Mistletoe Tea. Deze Tea zal worden gehou den van des middags drie tot z.es uur in de zaal van restaurant Dreefzicht. A'c^.r de dansmuziek zorgt niemand minder dan Pi .Scheffer and his Blue Ramblers, in de origineele dertien-mans bezetting. Kortelings werd deze band uitgenoodigd om in I .ouden te komen concerteeren en verdiende aldaar den eere-titel van The Dptch Ambrose. MUTSEN SHAAA'LS HANDSCHOENEN SPORTSOKJ IS PULLOVSRS-VESTEN HEERENSOKKEN GROOTE SORTEERING GOED EN NIET DUUR Ostadestraat 4 Telefoon 10413 SIND5 1898

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2