Italiaansche Opera mm L T00NEEL voor onze lezers Sport en Spel. V r Ij dag 23 December 1938 ■f Wl 3 □OlQISli 3d Maandag 26 December (Tweede Kerstdag.) des avonds half 9 Buitengewone KERST-uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem MEDEWERKING VAN: Toshiko Hasegawa (de beroemde Japansche „Butterfly"-vertolkster). Guido Casadio (Tenote hirico) Maru Falliani (de gevierde „Carmen"- vertolkster) Dora de Steïani luigi fort, lenor Spartaco Marchi Bespreekt vooral tijdig UW plaatsen. Honderden moesten worden teleurgesteld Tafeltennis Nuttige Kerst-Geschenken D. J. Jansse m van oud-adres is toch beter VRAAGT PRIJZEN!! Wed. P. Koomen Zoon GIERSTRAAT 39 TELEFOON 10153 TOONEEL TE AMSTERDAM. ^Roberts Vrouw", door St. John Ervins bij „Het Residentie Tooneel" (regie Bets Ranucci-Beekman). Eén van de belangrijkste stukken, die ik de laatste jaren heb gezien. Belangrijk, omdat er èn handeling is èn een goede dialoog, en bovenal omdat èr verscheidene problemen in worden op geworpen, die van alle zijden worden belicht, zoodat het een wijs stuk tevens is, behandeld niet op philosopliisch-theoretische wijze (want evenmin als het tooneel een kansel hoeft te zijn, beheort het een zaal van collegium logicum te wezen), maar wat ik zou willen noemen op levens- philosophische manier. Robert Carson (Dirk Verbeek) is een zeer begaafd predikant en is getrouwd met een eveneens zeer knappe dokteres, (Vera Bondam). Probleem: Wanneer, door omstandigheden, door promotie van den man, hij en zijn vrouw de stad zouden moeten verlaten, moet zij dan haar kliniek, haar levenswerk, prijs geven, of moet hij de promotie laten varen? Het conflict wordt opgelost, doordat zij toegeeft, maar met heel, heel veel verdriet gaat dit gepaard. Probleem nó. 2: ïs dienstweigering geoorloofd? Bob C'arson (Max CrOisêt) zegt ja en brengt goede argumenten daarvoor. De wet zegt neen en heeft evenzoo vele goede argumenten en Bob krijgt een jaar gevangenisstraf, tot groot verdriet van zijn vader, zijn tweede moeder en t an zijn meer prac- tisch meisje (Adrienne Canivez), dat dol veel van hem houdt. Had hij dit verdriet die menschen moeten aandoen en had het zijn plicht geweest zijn vaderland te dienen, dat op den rand van den oorlog stond? Probleem no. 3: Wie heeft gelijk: de doktores, die op beperking van het kindertal aanstuurt, of de fanatieke priester Jefferson (Bob de J-ange), die overal vergaderingen belegt om haar te dwars- boomen, daar hunne principes verschillend zijn. Probleem no. 4: Heeft Dirk Jones (Jaap Hoog- stra) gelijk dat hij het meisje, dat hij had verleid, moet trouwen, oti'ad zijn moeder (Coba Keiling) gelijk, die dat vdc sen prijs wilde, omdat zij vooruit wist en Afwens de jongeman ook dat zij diep ongeluk L zouden worden? Ziet, op al deze r blemen zooals bij alle problemen kan men liet eenzijdig met ja of met neen beantwoorden en 'f wijze bisschop (Philippela C'hapella) is de man, dit inz et, die alle mensehe- lijke aarzelingen met 'en glimlach en een mild begrijpen beschouwt. Met deze problems aan t» g«Ven heb ik «*1 vrijwel de inhoud va het stuk besproken. Jlög ditMrs. Armitrage, c rijke parVeflue-vrouw, wil Sanchia, de doktores, -lpen om haar kliniek voor kinderen in stand te li den, maar trekt zich onder den invloed van den natieken priester Jefferson en wegens de arrestat van Bob (de schande in de familie en Mrs. Arm age's goeden naam) terug. Miss Orley (Tine C cboltens), die heimelijk op den predikant, den n van de dokteres verliefd is, zal haar het geld ven, mits zij haar carrière opgeeft, zoodat hij motie kan maken, hetgeen zij dan ook. gelijk gezegd, doet. Daar al deze personen sterk opgeschetst staan, dienen deze ook sterk te worden gespeeld. Dit was het geval: Dirk Verbeek was de sympathieke predikant, man van overtuiging en begrip, die zijn vrouw en haar overtuigingen eerbiedigt en waardeert, zelfs daar. waar zij eventueel met de zijne in botsing zijn. Zij is de liefhebbende en de intelligente vrouw tevens en Vera Bondam gaf een synthese van deze twee facetten. Bob de Lange was de fanatieke Jefferson, dat. deze menschen eio-en is. Adrienne Cnnivez, het lieve meisje van Bob. lief gespeeld. Bob markeerde een ruwen bolsjewist (met een heel fijn hart intusschen). Twee schitterende creaties nog: van Coba ICelling als de moeder van Dick Jones, een volksvrouw, en van den levenswijzen bisschop van Philippe la Chapelle, die dien bisschop zóó speelde, dat de creatie onver getelijk blijven zal. „Soubrette" door Jacques Deval bij „Het Centraal Tooneel" (regie Joan Remmelts). Een soubrette is een kamermeisje, dat in dit amusante stuk gespeeld werd en lioè gespeeld! door Mary Dresselhuys. Eigenlijk is dit kamer meisje geen kamermeisje, maar een allerchar- mantst kind, met wie Eric II. Carrington (Jan Teulings) in stilte te Parijs getrouwd is, in stilte, omdat zijn vader (Cees Laseur) en zijn moeder (Peronne Hosang) hem hadden voorbestemd voor Mauri ol Massyber (Rie Gilhuys), een heel rijk meisje, en dat zij rijk is, is een geluk voor den vader, die voor een bankroet staat. Het is een moeilijk geval voor Erie en hij besluit het huwelijk geheim te houden en zich maar te „verloven" met Mauriol. Maar de slimme Frangoise, zijn vrouwtje, wil in zijn nabijheid blijven en verhuurt zich bij de familie als kamermeisje. Zoo geniet zij op clandes tiene wijze de echtelijke liefde. Maar Franjoise is zoo aardig en zoo kittig, dat zij het hart van haar meester weet te winnen. Zij is de figuur in het stuk zoo iemand als Freuleken in het stuk van dien naam van Roelvink die alles terecht brengt, de familie voor rampen behoedt en zoo meer. Zij helpt de dochter des huizes. (Diny Hegner) de eenige, die in het stuk zwak en met te weinig routine speelde;, die den slechten weg dreigt op te gaan, zij wil blijven „dienen" ook als de familie niet langer betalen kan en, daar papa Carrington er door de een of andere speculatie weer bovenop I Mauriol en Eric niet van elkande blijken •i e houden en de „soubrette" binnen zeer korten tijd een gelukkige moeder hoopt te worden, loopt alles ten goede en blijven Eric en Franjoise een elkander liefhebbende man en vrouw. Wanneer zoo n overigens toch wel amusant stuk niet vlot, om zoo te zeggen lekker gespeeld wordt, dan is het desalniettemin saai. Maar de spelers van het Centraal Tooneel zijn ingespeeld in dergelijke stukken, in de eerste plaats ook, omdat zij de talentvolle actrice bezit, die Mary Dressel huys heet. Zij heeft de soubrette geestig en met fijne kantjes van gevoel en charme gespeeld. Cees Laseur gaf als min of meer tragische vader prachtig karakterspelJan Teulings als Eric was een aardige, pittige minnaar, terwijl ook nog Cor Hermes moet worden genoemd, die een geestigen butler speelde en Peronne Hosang als de eehtgenoote van Carson Jr., die nogal haar op de tanden had. „Le valet maïtre" door Paul Armont en Leopold Marchand bij Galas R. Karsenity (regie Pierre Fresnay). Een stuk, dat in het Nedetlandscli bij het gezel schap van Const, v. Kerckhoven onder den titel van „Groot Slem" is gegaan, en dat ik in een der vorige nummers van dit blad heb besproken. Bij de Franschen was de huisknecht, die zoo'n fameus bridger was, die het hart van een prinses inder daad een manicure en een courtisane wint in bridge en in liefsdesstrijd met zijn meester bij de Franschen Duvalles, die zijn rol geheel anders, niet beter en ook niet minder goed dan van Kerck hoven speelde. V. Kerckhoven was meer de onder worpen huisknecht, die door omstandigheden de medeminnaar van zijn meester werd, Duvalles was óók wel de onderworpen man, maar toch met meer Zelfbewustzijn. De meester werd goed gespeeld door George Mauloy, de rol van zijn vrouw minstens zoo karikaturaal (dat ligt in den rol) als de Hollandsche actrice; deze was in goede banden bij Germaine Charley en de prinses-mani cure in die van Denise Grev. „De Thompson Brothers" door Serck Roggers door „Het Nederlandsch Tooneel" (regie A. Defresne). In het vorige nummer van het Bloemendaalsch Weekblad is de inhoud van dit zeer belangrijke stuk in het kort aangeduid. Zeer belangrijk, omdat het hier gaat om de gedachteWanneer heeft een mensch schuld en wanneer niet? Er zijn gevallen waarin wat men schuld noemt beslist aan wezig is. b.v. moord met voorbedachten rade; er zijn andere gevallen, waarin tot onschuld moet worden geconcludeerd, èn er zijn gevallen, die moreel gesproken zoowel als onschuldig als ook als schuldig gekenmerkt moeten worden. Wij spreken niet van juridische schuld of onschuld, maar van moreele. Zoo'n grensgeval doet zich in dit zeer serieuse, zeer psychologisch gefundeerde stuk Voor. Ik vermoed, dat de lectuur van Freud en zijn epigonen er niet geheel vreemd aan zullen zijn. Is Charles, die tcsamen met Tom Thompson 'n trapeze-nUmmcr uitvoert, schuldig aan het ongeluk, dat Tom is overkomen, of niet? Men zou zeggen: neenM ant al mag er kort voor het nummer twist ontstaan tussehen hen om een meisje een liefde, die door Charles ernstig gemeend, door Tom luchtig opgevat was toch heeft Charles daar oppervlakkig gezegd, geen schuld aan. Een gevaarlijk trapeze- nummer brengt zijn risico mee, maar Charles is een melancholicus van nature en redeneert aldus: „Als ik geen ruzie zou hebben gehad, dan zou ik misschien niet ,,de vijf duistere seconden" hebben gehad, waarin ik mijn partner niet heb opgevangen en waardoor hij gevallen is en zooals later blijkt zwaar en ongeneeslijk gewond is. Dit is het -Wel of niet phatologiseh schuldbesef dat Charles met zich ronddraagt. Het gaat dus in laatste instantie hierom: Is de mensch schuldig aan datgene dat zich in zijn onderbewustzijn af speelt of niet 1 Charles wil nu nooit meer optreden als trapeze-acrobaat, en na twee jaren ontmoet hij een oud-collega, een roofdierentemmer, die hem aanraadt clown tc worden. Hij past zich nu een clownspakje met al de daarbij behoorende attributen aan en na verloop van jaren wordt hij een beroemd clown en een gezien man. en blijft een melancholieke philosooph. Hij trouwt met een VTij voorname dame, die hem zeer liefheeft en hem volkomen begrijpt. Maar het verdriet blijft aan hem knagen, totdat hij op zekeren dag Tom ontmoet, zeer arm en zeer ongelukkig, een arm zalige clown in een armzalig varlététje, mank en min of meer versuft en dan maakt hij het onrecht goed. Hij zal zich met Tom associeeren en hem dus van zijn rijkdom en zijn succes doen meegenieten. Er is gezegd, dat dit stuk te veel praatstuk is en te Weinig handeling bevat. Ik ben dit geheel oneens. Er is handeling en handeling: wanneer men onder handeling alleen uiterlijke gebeurtenissen beschouwt dan is er wel iets Van aan. Maar wanneer men be grijpt dat er ook innerlijke handelingen zijn, die veel belangrijker zijn, dan is dit verwijt geheel ongegrond. Blijft over de vertolking. Louis de Bree heelt den rol van Charles heel ernstig en heel gevoelig gespeeld, maar waar het komisch scheen, niet was, wanneer hij zich b.V. door wanhoop ge dreven bedrinkt, dan bleef zijn spel zeer sober, zoodat men den weemoed als ondergrond voelde. Ik acht dit cene zeer superbe cn ontroerende creatie. Theo Frenkcl speelde den partner eerst lichtzinnig, later ziek en lam geslagen. Uitstekend! Een aardig getypeerd leeuwentemmer van Anton Roemer en de geheimzinnige vrouw van Charles, geheimzinnihg gespeeld door Mies Elout. De circussfeer was goed gerealiseerd. Daarvoor hulde aan den regisseur: Defresne! EDMOND VISSER. Het Kerstrepertoire van het Ned, Tooneel in den Stadsschouwburg. Het Xéderlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsüm, A Defresne, zal de volgende voorstellingen geven: Zaterdag 24 December en Zondagmiddag 25 December (eersten Kerstdag) wegens het enorme succes nogmaals twee opvoeringen van het circus- spel „De Thomson Brothers". Regie: A. Defresne. Décors: Karei Brüekman. Optredenden: Mies Elout, MyraWard, Hélcne Berthé, Stine Lerou, Louis de Bree (hoofdrol), Theo Frenkel, Anton Roemer, Jo Sternheim, Ludzer Eringa e.a. Zondagavond 25 December„Boefje", met Annie van der Lugt Melsert-van Mes in de titelrol. Maandagmiddag 26 December: tweeden Kerst dag) Een enkele voorstelling van het Amcrikaan- sche succesblijspel in drie bedrijven, door Rachel Crothers „Susan en 'n betere wereld". Regie: Cor van der Lugt Melsert; décor: Karei Brüekman. Optredenden: Fientje de la Mar, Mies Elout, Myra Ward, Stine Lerou, Theo Frankel, Louis de Bree, Anton Roemer, Eduard Fulmers, Biet Rienks e.a. Maandagavond 26 December (tweeden Kerstdag) zal de feestelijke 50ste voorstelling worden gegeven van het New-Yorksche successtuk „Pater Mala- chius' Mirakel", Regie: Cor 'an der Lugt Melsert; décors: Karei Brüekman. HoPandsche bewerking: Louis Thijssen. Optredenden: X'ien Duymaer van Twist, Tatia Wijma, Josépliim van Gasteren Cor van der Lugt Melsert, Albert, van Dalsum, Oscar Tourniaire, Louis van Gasteren, Jo Stern heim, Paul Storm, Jacques de Haas, Gijsbert Tersteeg e. a. Wereldberoemde succesaria's uit: Faust, La Bohème, Mefistofeles, Butterfly, Rigolelro, Tosca, Parelvisschers, Aida, Carmen. De voorstelling in den afgeloopen zomer was BESPROKEN UITVERKOCHT DQM Tegen inlevering van dezen bon aan de Gemeentelijke Concertzaal kunnen onze lezers deze bijzondere uitvoering tegen zeer gereduceerde prijzen bij wonen. Tegen bijbetaling van f 0.75 p. pl. rechtgevende op de rang van f 1.50 en f 1.— rechtgevende op de rang van f 2.50. Plaatsbespreking Zaterdag24 en Zondag 25 Dcc. van 113 uur en Maandag 26 December den geheelen dag. Telefoon 11372 Haarlemsehe Diner-Vereeniging Tel. 14393, Bakenessergracht 27, Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep ot toespijs f 1.0.5 Idem met soep en toespijs f 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks kéuze Uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. Tooneel te Haarlem. Donderdag 29 December a.s. geeft het A.B.C.- cabaret wegens het groote succes dat zij bij de abonnementsvoorstelling heeft geoogst, een her haling van de opvoering „De zeven Joffers" in den Stadsschouwburg te Haarlem, tegen populaire prijzen. H.T.T.C, „Shot". Secretaris: J. Meij, Donkcrelaan 1, Bioemcndaal. Speelavond: Donderdag van 810.45 uur. Jeugdhuis, Donkcrelaan 6a, Bloemendaal, Wedstrijduitslagen: 14 December: Barna 3 Shot 3 3—7, 15 December: Shot 1H.T.T.C. 1 1oj 15 December: Shot 5T.O.G. 7 8—7, 19 December: Shot 4Barna ld 78; 19 De cember: Barna 4Shot. 5 55; 20 December: T.O.G. IShot 1 10—0. De laatste competitiewedstrijd van dit jaar en tevens van de eerste lielft der competitie, wordt gespeeld door Shot 2, met, als tegenstander haar concurrent voor de tweede plaat», Heemstede 2. Shot heeft 1 verliespunt minder, zoodat, een span nende wed4rijd kan worden verwacht. De strijd wordt hedenavond te Heemstede gepeeld. Gedurende de weken dat de competitie stilstaat, zullen de Haarlemsehe kampioenschappen worden verspeeld op dc clubavonden der diverse vereeni- gingen. Ook Shot zal als gastheer optreden op Donderdagavond 29 December en waarschijnlijk 5 Januari. De finales vinden plaats op Zaterdag avond 7 Januari in een nader op te geven lokaliteit. Een groot aantal Shotleden neemt aan deze kampioenschappen deel. De winnaar van de eerste klasse wordt houder van den lraaicn Haarlem's Dagblad wisselbeker. flut 1—H.T.T.C. 1 1—9. Een wedstrijd met weinig lichtpunten. Vrijbloed behaalde met 2113, 1521, 2321 liet eenige winstpunt op den uitstekend spelenden invaller J. Gauman. Van Vetter verloor hij met 1321, 2113, 1121; tegen Jansen was het met 1521 bekeken. Ed. Bloentsma toonde moord-aspiraties door Vetter in de le set met 214 te Verpletteren, de twee Volgende sets 921, 1421, toonden echte: wel wie de sterkste was. Verder eindigden alle partijen na twee sets ten gunste van H.T.T.C. 1. Shot 4—Barna ld 7—3. Een onbeteekenende wedstrijd wat spei en een belangrijke wedstrijd wat den uitslag betreft. Immers Barna ld staat thans stevig onderaan. Hartman en Schipper verloren ieder een partij van resp. mej. Ambagtsheer en mej. Jansen. Hurts won zijn enkelspelen gemakkelijk. Het duo Seliipper-Hurtsspeelde het dubbelspel zeer slordig en verloor dan ook In drie games. De uitslag 21—8. 1321, 921 spreekt voor zich. T.O.G. 1—Shot 1 10—0. Vóór de eerste maal in dit seizoen leed Shot 1 een 100 nederlaag. T.O.G. was dan ook over de geheele linie sterker. De beste prestaties werden nog geleverd door Jan Meij, die 3 sets tegen Bas de Jong bereikte, cn door Aal Vrijbloed, die van E. v. Abbené met 821, 21—18, 15—21 vefioor. De verdere enkelspelen cn het dubbelspel Werden kansloos verloren. Barna 4Shot 5 5—5. Eindelijk is het Shot 5 gelukt een punt in de wacht te sleepen. Paradijs verloor alle drie z'n enkelspelen. Van Barends verloor hij met 2220, 2022, 13—21, en van Jansen en DoeVendans kreeg hij twee games nederlagen te slikken. De Graaff liad er zin in en won van DoeVendans en Jansen respectievelijk met 1921, 2112 2220 en 2115, 2114. in Barends moest bij met twee games de meerdere erkennen. Zalm was goed op dreef en won z'n enkelspelen zonder erg veel moeite. Slechts Barends bood nog eenigen tegenstand, 2117, 2115. Het Barna-dubbel zegevierde ten slotte met 22—20. 21—18 over de GraaffZalm. Een gelijk spel was dus het resultaat. Nog een schepje er op, Shotters! Groote keuze Hee- ren-, Dames- en Kinder Paraplules. HeerenWandelstok- Paraplules. Dames- en Heeren- Wandel stokken. Opvouw bare Damestascli Parap.uies Knirps en Boy. Dames- Paraplules 16-baans vanal f 1.90. Para- pi uie-repar. billijk. CR0NJÉSTRAAT 88, HAARLEM-N., TEL. 12414

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5