Wat het Buitenland ons in 1938 bracht. VAN VESSEM 3 Donderdag 29 December 1938 HjjEVROUW OLIEBOLLEN KLEVERPARKWEG No. 10 TELEFOON 11070 uidverzorglng pedicure, G. A. v. d. ilten, Sparenbergstraat 23954. Behandelt ook iCHAPPELIJK pédicure daad voor uw voeten f P. Steenken (gedipl iste), Middenweg 128rd ■Nrd. J. MOOLHUFZEN, ex- Bata, electr. behand., systeem. Gasthuissingel ilef. 17882. >ZE VOETVERZORGING I. gedipl. Pédicure. Mevr. van Leeuwen-Hendriks nstraat 7, b. d. Hyac. laan.' JE BEAUTé. Dames, be- jdig voor de feestdagen ;fbeh. f 1,50. Masker plus Prima praenaraten prijzen. Mevrouw Mei- anckhorstlaan 12; Tel smstede. v. tol, med. gedipl. pedicure, Voetmassage istiek. Gedipl. manicure. weg 112; Tel. 22146. r v. Ziekenfondsleden: idd. 25 uur f 0.50 per ng. Huisdieren LIEFHEBBERS. Vogel- inden- en kattenbrood, ikelen, tropische vis- op volle zang. Grii- taartpapegaaien. Gebr. Naturalisten, Jacobijne- 4-16. Tel 13265. verpleging, wasschen, trimmen enz. Kennel Amsterdamschevaart .4479, Haarlem. 1 „WILDZANG" heeft ie terriers te koop met zwart, zeer mooi, bekr. 'evens Schotsche- en terrier, reu, beschik- plukken alle rassen ky- iuist. Ook knippen. t 122, Haarlem. TeL TE KANARIE met volle anaf f 2,75, Parkieten, -t- P. P-, alle andere kl. Zebravinkjes f 2,p. p. llectie Kooien, Stan- laria, enz. enz. Zie voor bieding onze andere C. van Nikkelen Kuij- irweg 34 C, Telefoon KLEIST heeft voor de nog aardige hondjes te .•aartpad 206, Haarlem- 15858. N-KERSTVACANTIE. ckel heeft gelegenheid len en pension te ne- ia voeding en liefder. rw. vertrekken. Soen- Tel. 17810. Trimmen riers. /oeding JOMEN EN ZN., poe- aat 39, tel. 10153. Oud oeter Wild. NIEUWE GEMAR. or reclame per flesch 10 cent. Vischhandel eitzstraat. Filialen: 20, Tel. 10330, en Istraa! 1, Tel. 23009. DEL. Hazen, Faisan- n. Braad- en Soep- linkonijnen. Konij- gels. H C. van Oort elstraat 10, Haar- 11434. Gevestigd pisch. Vischhandel :str. Filialen: KIoos* 10330 en Hooger- Telefoon 23009. fijnste nieuw» t. p. st„ 6 25 ct. Koning, Reitzstraat. iosterstraat 20, Tel. igerwoerdstraat. Te- ieste kwaliteit e laagste prijzen C. ihal Kloosterstr. 20, Hoogerwoerdstraat, :rsche wildko- ipen 40 cent per pd. vanaf 0.75. Eenden, 0,70 enz. Wagenweg ADRES voor aard- ten en fruit is Piet ïndaalscheweg J3" Ook het afgeloopen jaar heeft weer, evenals de beide voorafgaande, ge heel in het teeken gestaan van den strijd om een nieuw evenwicht der krachten, die zoowel in West als in Oost ten deele met diplomatieke, ten deele met militaire middelen gestre den wordt. Ook de laatste restjes van de vredesverdragen verloren hun kracht, in Europa verdween een staat geheel van de landkaart, een tweede werd sterk geamputeerd, een derde wacht op het oogenblik hetzelfde lot, zonder dat de wereld daarover nog in spanning geraakt en in het Verre Oosten verslindt de Japansche schrokop steeds nieuwe, reusachtige Chineesche gebieden. En nog is het einde van den algemeenen strijd, hoe snel wij ook leven, niet in zicht en al evenmin is het mogelijk een alge meen geldig oordeel over dit histo risch gebeuren uit te spreken. Dat zal de taak zijn van den geschied schrijver der toekomst. De scribent van het overzicht moet er mede vol staan, de belangrijkste gebeurtenis sen van het jaar in het kort te memo- reeren, opdat bepaalde algemeene lijnen der huidige ontwikkeling niet uit het oog verloren worden. Het zich ten einde spoedende jaar dan beeft ongetwijfeld een nieuwe versterking |van de positie der z.g. totalitaire staten Sebracht, hoewel anderzijds, als reactie op eze groeiende machtspositie, ook de de mocratische mogendheden zich op hun 'kracht en rijke hulpbronnen beginnen te bezinnen. De enorme bewapeningspro gramma's van Engeland en Amerika be wijzen, dat Londen, Parijs en Washington niet van zins zijn, den driehoek Duitsch- jland-Italië-Japan onbeperkt zijn gang te laten gaan. Er zullen tenslotte bepaalde grenzen getrokken worden; of deze nu bij Tunis, Corsica, Nice of Dzjiboeti, bij Spanje, de Oekraine of bij het requisiet, genaamd „open deur" in China, zullen lig gen, kan op het oogenblik nog met geen mogelijkheid gezegd worden. Vast staat slechts, dat een overschrijden van deze grenzen een oorlog tengevolge zal hebben, een oorlog, die wel is waar door geen volk gewenscht wordt, maar desondanks zeer wel kan uitbreken; daarover make men zich geen illusies. De groote vraag is, of deze grenzen, die, naar in het afgeloopen ijaar gebleken is, zeer ver schijnen te lig gen Oostenrijk en Tsjechoslowakije t kunnen er van meespreken inderdaad overschreden zullen worden. Velen zijn er vast van overtuigd, de meerderheid echter gelooft, dat een dergelijke catastrophe alsnog vermeden kan-worden en tenslotte een verzoening tusschen democratische en autoritaire groote mogendheden mogelijk zal zijn. De belangrijkste exponent van deze laatste meening is de Engelsche mi nister-president Chamberlain, die dan ook inderdaad in dit jaar een politiek van ver- I zoening gevoerd heeft, waarvan wel het 1 belangrijkste resultaat is geweest, dat een lin September dreigende oorlog voorkomen werd, zij het ook onder het brengen van zware offers aan de zijde van het demo cratische bloc. Ook had Chamberlains politiek tot gevolg, dat een zekere toe nadering tusschen Engeland en Italië eenerzijds en Frankrijk en Duitschland anderzijds kon worden bewerkstelligd. Daartegenover staat echter weer, dit Frankrijk en Italië, Duitschland en Enge land op het oogenblik feller tegenover elkaar staan dan ooit sinds den wereld oorlog en dat ondanks den z.g. vrede van Miinehen. De eenige vaste polen, waarin in 1938 gebouwd kon worden en waarin ook wel in de toekomst te bouwen is, zijn de Fransch-Engelsche vriendschap aan de eene zijde, de as Berlijn-Rome aan de andere zijde. Om deze beide machtscentra concentreeren zich de andere krachten, waarbij vele verschuivingen zich hebben voorgedaan en nog zullen voordoen. Afge zien van de beide kernen, kan dan ook van twee vaste bloes niet gesproken wor den, te meer niet wijl er ook rekening dient te worden gehouden met een niet te onderschatten groep neutralen, voorname lijk bestaande uit de kleine democratieën van West- en Noord-Europa. Ook Neder land behoort daartoe. Ook in de kleine semi-autoritaire staten van Midden- en Oost-Europa viel en valt een streven naar neutraliteit op te merken, maar de groote invloed, die de „spil" en meer in het bij zonder Duitschland in deze gebieden van ons werelddeel uitoefent, bemoeilijkt een dergelijk streven ten zeerste. Een eigenaardige positie neemt in de Europeesche politiek dan tenslotte nog de Sovjet-Unie in. Deze staat, die een zesde van het grondgebied der aarde omvat, militair verbonden aan Frankrijk en het oude Tsjecho-Slowakije en groote belan gen te beschermen hebbend in het Verre Oosten, heeft in 1938, verzwakt door in terne moeilijkheden, niet de rol kunnen spelen, waarop hij gezien zijn positie als groote mogendheid recht heeft. Integen deel, bij bepaalde belangrijke gebeurtenis sen, zooals de bijeenkomst te München, ging men Moskou eenvoudig voorbij. Toch valt deze staat uit de internationale poli tiek niet weg te cijferen en ten aanzien van de toekomst zal met Moskou zeer zeker nog rekening moeten worden ge houden. Werpen wij thans, na deze algemeene beschouwing, een korten terugblik op de gebeurtenissen, die in het afgeloopen jaar de aandacht op zich gevestigd hebben en beginnen wij daartoe, met de dichtst bij ens liggende groote mogendheid Duitschland. Voor onze Oosterburen is 1938, machts politiek gezien, wel een uiterst succesvol jaar geweest. Hitier toonde zich een waren „uitbreider des rijks" en hij, van wien dat gezegd kan worden dat wist Bismarck reeds kan op de vereering van het Duitsche volk rekenen, ongeacht het re gime, dat hij uitoefent. Oostenrijk viel het eerst aan den Duit- schen drang naar expansie ten offer, waarbij echter niet over het hoofd mag worden gezien, dat een groot deel der Duitsch-Oostenrijksche bevolking den „Anschluss" wenschte. Deze „Anschluss voltrok zich op 13 Maart, nadat de Oosten- rijksche bondskanselier Schuschnigg, die nog steeds een gevangene van de Gestapo is, zijn laatsten noodsprong, het uitschrij ven van een volksreferendum, door een Duitsc'n ultimatum zag mislukken. Seys Inquart, onder Duitschen druk tot opvol ger van Schuschnigg benoemd, riep op 11 Maart de Duitsche troepen in het land, een dag later stonden deze aan den Brenner, Frankrijk en Engeland zagen zich voor een voldongen feit geplaatst en Mussolmi, die zich vroeger meermalen als bescher mer van Oostenrijk had opgeworpen, ver klaarde, dat hij volkomen met het ge beurde instemde. Tert bewijze daarvan ontving hij Hitler in Mei op grootsche wijze te Rome, aldus de hechtheid van de as Berlijn-Rome aan de wereld demonstree- rend. Lang rust gunde Duitschland Europa na de opwindende dagen van Oostenrijk niet. Onmiddellijk daarop werd de Tsjecho- slowaaksche kwestie aangesneden, die de wereld in een nog veel grooter spanning, ja aan den rand van den oorlog zou bren gen. In September kon men het schouw spel beleven, dat in alle landen van Europa uitgebreide militaire maatregelen werden genomen en de burgerbevolking in allerijl schuilloopgraven tegen luchtaanvallen schiep. Gelukkig kon den dreigenden oor-! log op het allerlaatste oogenblik door het; ingrijpen van Chamberlain, waarop onder, het hoofd Tsjecho-Slowakije wordt terug gekomen, worden verhinderd, maar Tsjecho-Slowakije zag daarbij waardevolle gebieden aan Duitschland, Polen en Hon garije verloren gaan. Een nieuw succes voor Hitier, die daarna verklaarde geen territoriale eischen meer in Europa te hebben, wat intusschen niet weg neemt, dat thans ook het Memelgebied op het punt staat bij het Rijk aangesloten te worden, waartoe het initiatief van de Memellanders zelf uitgaat. Slechts in de koloniale kwestie kon nog geen succes worden bereikt, niet in de laatste plaats tengevolge van Duitschlands eigen houding na München. De Jodenver volging in November verwekte in de ge- heele wereld zoo'n beroering, dat zoowel F.ngeland als Frankrijk verklaarden, dat er over een teruggave der koloniën thans niet meer te spreken was, waarbij men zich overigens mag afvragen, of zij het plan daartoe wel ooit gehad hebben. En- geland staat nu eenmaal eigen gebieden niet gaarne af, of het nu kolomen of slechts mandaatsgebieden zijn. Wij herin neren hier slechts aan Ceylon en de Kaap- K°Aane'interne Duitsche aangelegenheden in het afgeloopen jaar noemden wij reeds de strijd tegen de Joden, die tot een ern stig Jodenprobleem in de geheele wereld heeft geleid. Daarnaast trokken dan nog de buitenlandsche belangstelling de groote veranderingen in de regeering en de weer macht in het begin van het jaar. Von Neurath werd als minister van buite landsche zaken door Von Ribbentrop ver vangen en Von Fritsch viel als leider van het leger. Tsjccho-Slowakije. Was 1938 voor Duitschland een succes, voor Tsjecho-Slowakije was het mets minder dan een catastrofe. Bedrogen m zijn vertrouwen in Frankrijk en Rusland, zag het belangrijke gebiedsdeelen verloren gain. Waar is, dat de regeermg-Benesj vertrouwende op haar bondgenootschappen, de onderhandelingen met de Sudeten- Duitschers traineerde en aarzelde rech - vaardige eischen in te t^ft daartoe tijdig overgegaan, wellicht dat nog veel had kunnen worden vermeden. Nu werden de tegenstellingen tusschen Praag en Berlijn grooter en grooter, tegenstellin gen die ook door den door Engeland ge zonden waarnemer, lord Runciman, met meer uit de wereld konden worden ge holpen. Het geduld van Berlijn raakte uitgeput, openlijk werd met een inter ventie gedreigd lm wellicht ware het daar toe ook gekomen, indien Chamberlain met over alle bezwaren heenstappend naar Berchtesgaden ware getrokken om daar een onderhoud met Hitier te hebben. Het resultaat van dit onderhoud was, dat Tsjecho-Slowakije werd aanbevolen het Sudetenland onder bepaalde voorwaarden aan Duitschland af te staan. Een week later bracht Chamberlain zijn tweede be zoek aan Hitier, ditmaal te Godesberg, dat echter een minder bevredigend verloop nam. Praag had intusschen gemobiliseerd, Duitschland zond zijn troepen naar de grens en stelde een ultimatum, een wereld oorlog scheen voor de deur te staan. In dezen hoogsten nood besloot Chamberlain in overeenstemming met Daladier, Mus solini om bemiddeling te vragen. Het ge volg daarvan was de bekende bijeenkomst te München op 29 September, waarbij Hitler, Mussolini, Chamberlain en Dala dier overeenkwamen, dat Duitschland van 1 October af het Sudetenland mocht be zetten Voorts werd te München overeen gekomen, dat ook Polen en Hongarije de ontnomen deelen van Tsjecho-Slowakije, terug zouden Krijgen. Van dat oogenblik af was de zaak be slecht. Zich tegen de gemaakte overeen komst te verzetten, hadde zelfmoord be- teekend. Voor het land was slechts toegeven en een algeheele heroriënteering zijner politiek mogelijk. Aldus is het ook gegaan. Benesj trad af, het zoo geamputeerde land werd gereor ganiseerd en bestaat thans uit drie auto nome deelen, Tsjechenland, Slowakije en de Karpatho-Oekraine. Dit laatste auto nome land wordt door de Duitschers be schouwd als de kern van een toekomstigen onafhankelijken Oekrainschen staat van ongeveer 40 millioen inwoners, die zich tot aan de grenzen van de Zwarte Zee zou uitstrekken. Deze staat, zooals bekend een graanschuur, rijk aan kolen, ijzer- en mangaanertsen zou, onder een soort pro tectoraat van Duitschland, moeten tot stand komen ten koste van Polen en de Sovjet- Unie. Dit heeft tot gevolg gehad, dat War schau en Moskou aan het eind van het jaar toenadering tot elkaar zochten en ook vonden. Tsjecho-Slowakije's politiek is thans ge heel op Berlijn afgestemd en voor het democratische bloc is dit land geheel ver loren gegaan. Engeland.' Wenden wij ons thans tot Engeland, dat op den loop der gebeurtenissen in het af geloopen jaar zoo'n grooten invloed heeft uitgeoefend. Wanneer men op het oogen blik Engelsche politiek zegt, zegt men Chamberlain. Het is, zooals reeds gezegd, een politiek die naar verzoening streeft, naar het wegnemen van de onrechtvaar digheden der vredesverdragen. Daarom moest ook, reeds in het begin van het jaar de anti-fascistische Eden als minister van buitenlandsche zaken vallen en vervangen worden door lord Halifax. Of Chamber lains politiek, die op het oogenblik op alle fronten wordt toegepast, inderdaad de ver wachte resultaten zal opleveren, kan nog met geen mogelijkheid gezegd worden. Er zijn in Engeland menschen, zooals Eden, Churchill, Lloyd George, Duff Cooper enz., die beweren, dat alle concessies uit den booze zijn, wijl Duitschland, Italië en Japan toch nimmer te bevredigen zullen zijn. Wanneer men Duitschlands streven inzake de Oekraine, Italië's eischen ten aanzien van Tunis, Corsica, Dzjiboeti en zelfs Nice, het Japansche optreden in het Verre Oosten- beschouwt, kan men deze meening inderdaad niet eenvoudig van de hand wijzen. Maar ook Chamberlain zet niet alles op een kaart en heeft aan Enge land het grootste bewapeningsprogramma sinds den wereldoorlog gegeven, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. In ieder geval is zijn opvatting juist, dat elke poging tot toenadering moet worden onder nomen, zoolang daartoe een mogelijkheid bestaat. Het pact, dat Engeland met Italië in Maart sloot en dat thans in werking ge treden is, bewijst in ieder geval, dat deze politiek ook zeer wel successen kan bren gen, al mag men de beteekenis daarvan voorshands ook nog niet overschatten. Frankrijk. Voor Frankrijk was de belangrijkste buitenlandsche politiek in 1938 natuurlijk de Tsjechoslowaaksche crisis. Parijs had een militair bondgenootschap met Praag en had dhs voor de Tsjechen den oorlog moeten ingaan, een oorlog, die in Frank rijk alles behalve populair bleek te zijn. De bereikte oplossing van dit geschil be- beteekende voor Frankrijk dan ook een enorme opluchting en daaraan heeft Dala dier, de huidige minister-president een groote mate van populariteit te danken, die hij ook zeer wel gebruiken kan. Want de sociale strijd, gepaard gaande aan be paalde financieele moeilijkheden, heeft ook dit jaar overleefd en eischt van de regeering een uiterst krachtige houding. Zooals elk jaar, zag Frankrijk ook dit maal weer verschillende kabinetten komen en gaan. Na Chautemps kwam Blum voor de tweede maal aan het bewind om daarna door Daladier te worden vervangen. Het volksfront zag door zijn hoog opgeschroef de eischen de gezonde deelen van het Fransche volk tegen zich opstaan en zich in het defensief dringen. Het beste bewijs daarvoor is wel, dat de algemeene staking, die tegen het einde van het jaar werd af gekondigd, op een volslagen mislukking uitliep en Daladier en Bonnet voor hun financieele maatregelen in de Kamer een meerderheid buiten het volksfront om konden vinden. In November vestigde de onderteeke- ning van de Duitsch-Fransche vriend schapsverklaring door Bonnet en Von Rib bentrop de aandacht op zich. Aan de waarde van deze verklaring wordt door sommigen weliswaar getwijfeld, maar ge zegd kan toch worden, dat zij zoo zij niet baat, toch zeker ook niet schaadt. Van meer belang voor Frankrijk was overigens het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Parijs, dat de innige vriendschap tusschen Engeland en Frank rijk nog eens te meer bewees. Italië. Veel slechter dan met Duitschland zijn de Fransche betrekkingen met Italië in dit jaar geweest. Daaraan vermocht ook het feit, dat Frankrijk tenslotte het Ita- liaansche keizerrijk erkende en een am bassadeur naar Rome zond, geen verande ring te brengen. Italië, dat steeds trouw de verschillende Duitsche eischen gesteund heeft, maar daarbij zelf met leege handen bleef zitten, i schijnt thans aan de beurt te komen om verschillende verlangens, daarbij dan natuurlijk gesteund door de spilgenoot, naar voren te brengen. Deze richten zich naar is komen vast te staan in hoofdzaak tegen Frankrijk, dat overigens ook al in Spanje belangen heeft, die recht tegen die van Italië ingaan. De Italiaansche eischen heeten: Tunis, Corsica, Dzjiboeti, Nice en .medezeggenschap in de Suezkanaal-maat- Bestelt ook Uw bij Vrijwaart Uw keuken van Rook en Walm!! schappij. Een omvangrijk lijstje zooals men ziet, dat zeker wel in staat is ook het komende jaar de spanning in Europa te doen voortleven. Over de Italiaansche eischen zal men nog wel meer vernemen, na het bezoek, dat Chamberlain en Hali fax in Januari aan Rome zullen brengen, België. Van de gebeurtenissen in de kleinere staten willen wij slechts op die van ons buurland België wat nader ingaan. Met Spaak kreeg dit land voor de eerste maal in zijn geschiedenis een socialistischen premier, die overigens terzijde wordt ge staan door katholieke en liberale minis ters. Spaak voerde overigens een zeer ge lukkige politiek. Hij wist met steun van den koning, België veïder naar de neutra liteit te leiden en het van het Zuiden, Frankrijk, naar het Noorden, Nederland, te oriënteeren. Dat kwam tot uiting in het bezoek, dat koning Leopold III aan ons land bracht. Verder stemt het ons Neder landers aangenaam, dat het in de Vlaam- sche kwestie voor de Vlamingen iets gun stiger is geworden, hoewel de onderdruk king van onze stamgenooten in België op vele gebieden nog voortduurt. De Spaansche burgeroorlog. Het jaar 1938 heeft niet het einde van den verschrikkelijken burgeroorlog in Spanje mogen brengen. Wel echter is deze strijd vooral door Engelands toedoen veel minder gevaarlijk voor de internationale vrede geworden. Het Britsche plan tot terugtrekking der vrijwilligers werd aan vaard en inderdaad zijn zoowel Barcelona als Franco daartoe ten deele overgegaan. Over den oorlog zelve kan nog gezegd worden, dat Franco na verschillende groote successen in het begin van het jaar, niet tot een beslissende overwinning is kunnen komen. Op het oogenblik kan zelfs gezegd worden, dat de beide partijen in kracht niet veel voor elkaar onderdoen. Dat houdt de hoop op een verzoening tusschen beide partijen, die vooral door Londen ge wenscht wordt, in ieder geval wakker. De strjjd in het Verre Oosten. China zag in den strijd tegen het over machtige Japan opnieuw belangrijke steden, zooals Kanton en Hankou ver loren gaan, maar Tsjiang Kai-sjek denkt er niet over zijn verzet te staken. Hij heeft het centrum zijner regeering thans nog verder het binnenland in verlegd, n.l. naar Joennan en hoopt de Japanners ten- j ilotte in dezen oorlog te kunnen uitputten, i Of hij daarin zal slagen? Inderdaad doen zich voor Japan groote financieele moei- lijkheden voor, maar onpartijdige waar- nemers zijn toch van oordeel, dat het land den strijd nog minstens een jaar zal kun nen voortzetten. De groote veroveringen van Japan in China hebben aan den handel der Wester- sche mogendheden verdere zware slagen toegebracht, zonder dat men zich daar tegen met succes heeft kunnen verzetten. Rusland. Slechts een oogenblik scheen het, alsof de strijd in het Verre Oosten een geheel ander karakter zou krijgen, door het in grijpen van Rusland. Dat was tijdens het z.g. incident van Tsjang-Koefeng. Inder daad werd in dit deel van Mantsjoerije eenige dagen lang een formeele strijd tus schen Russen en Japanners geleverd. Ten slotte kon het incident echter toch nog bijgelegd worden. De betrekkingen tus schen de beide landen blijven echter ge spannen en alle mogelijkheden staan hier nog open. In het binnenland trok de „zuivering" van Stalin nog sterk de aandacht. Duizen den functionarissen der regeering, van het bestuur en van het leger werden gefusi- leerd. Tienduizenden werden naar Siberië verbannen. Amerika. Ook Amerika is in het afgeloopen jaar gaan deelnemen aan den geweldigen be wapeningswedstrijd, die zich op het oogen blik in de wereld afspeelt. Dat deze be wapening tegen de autoritaire staten is ge richt, verheimelijkt men in Washington niet. Voor Engeland en Frankrijk beteekent deze jewapening een flinken steun in den rug. Bovendien werpen de Vereenigde Staten zich op als verdediger van het geheele Amerikaansche continent, zooals men ook op de pan-Amerikaansche conferentie van Lima heeft kunnen waarnemen. Tot een militair accoord met de landen van Mid den- en Zuid-Amerika is het echter niet gekomen. In het bijzonder de landen van Zuid-Amerika onderhouden handelsbe trekkingen met bepaalde Europeesche lan den, die men liever niet verloren ziet gaan. In het binnenland brachten de verkie zingen voor Senaat en Huis van Afge vaardigden een versterking der republi keinen, waardoor Roosevelts New Deal plannen ietwat in het gedrang zijn ge komen, t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5