Een leger van 1300 ijsridders trok door bevroren N.-Holland en joeg Koning Winter over de grens. "AKKERTJE J. G. VERBEEK A. G. G. M. GIORGIS Zn. De elfdorpentocht van den IJ.H.N. als de elfstedentocht. even zwaar Neem dadelijk 'n bespaar U die nare dagen VAN DE LEESTAFEL Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon AGENDA. Op 200 deelnemers gerekend. Donderdag 29 December 1938 7 Binnen een kwariier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Set doos van 2 stuks - 2 stuivers. „BEYER'S MODE FÜR ALLE".' Een feestelijke indruk maakt de titelpagina van „Beyer's Mode für Alle" met het sierlijke figuurtje in haar even mooie als bijzondere avondjurk van ruischende taftzijde, waarbij zij een eapetje met capuchon van wit bont draagt, zooals we aan de achterzijde zien. De eerste pagina brengt ons een herinnering aan de tachtiger jaren, in den vorm van een leuk bal- masqué-eostuumpje, dat trouwens lang niet het eenige is in dit veelzijdige nummer. Immers, een paar bladzijden verder vinden we een heele ver zameling pakjes, waarmee we op elk gemaskerd bal eer zullen inleggen. Hoe wilt u gaan? Als schoone Egyptische, als het vroolijke Russische boerinnetje, of als het charmante Biedermeyer- dametje? Er is voor elck wat wils! „Variaties op het thema: de eenvoudige jurk." Dat inderdaad zoo'n eenvoudig jurkje lang niet „gewoon" behoeft te zijn, bewijst ons deze blad zijde. Ook de dames, die vooral belang stellen in de pagina „Slankmakende modellen", worden niet teleurgesteld. Van warme wollen ruiten kunnen we de pittige jurkjes, jasjes en blouses maken voor onze jongens en meisjes. Een waardig besluit wordt gevormd door de aanlokkelijke recepten die, op Oudejaarsavond bereid, dé feestvreugde zeker zullen verhoogen. Bovendien wordt in dit nummer (Januari) van „Beyer's Mode für Alle" de uitslag bekend ge maakt van de prijsvraag: „Welk is liet meestge vraagde model?" Het is gebleken, dat in October een vlot mantelpakje, n.l. No. S 26082, het meest bij de dames in den smaak viel, en in November de sportieve geruite swagger No. M 3.3298. De deelname heeft alle verwachtingen \e.re over troffen; de redactie van „Beyer's Mode für Alle" heeft zich dan ook niet onbetuigd gelaten en meer dan 7.50 prijzen uitgereikt. „Beyer's Al ode für Alle" is overal in den boek handel verkrijgbaar voor 55 cent of in abonne ment a f 1.50 per kwartaal (3 nummers). Tegen inzending van 10 cent in postzegels voor porto kosten stelt de Hoofdvertegenwoordiging, N.V. „Wereldmode", Prins Hendrikkade 48, Amster dam, gaarne gratis proefnummers beschikbaar. EEN BROCHURE OVER SCHIPHOL. Wien onze liuchtvaart ter harte gaat. en wien in het bijzonder het actueele probleem of Schiphol als internationale luchthaven behouden blijft, interes- Laat uw schaatsen thans slijpen op natten steen, dan is U gereed als de vorst er weer is. Bloemendaal Telefoon 22276 Kerkplein Bloemendaalscheweg seert, moet niet verzuimen de brochure te lezen, die Prof. H. Burger aan deze kwestie wijdt. Onder den titel „Schiphol en niet leiderdorp" is dit vlugschrift bij W. ten Have N.V. te Amsterdam verschenen. N oor den prijs van 25 cent krijgt men een gede tailleerd overzicht van alle argumenten die voor het behoud van Schiphol pleiten, op waarlijk profes sorale wijze gerangschikt. Het vlugschrift, zooals Prof. Burger deze brochu re zelf noemt, is keurig gedrukt en van een schit terende luchtfoto van Schiphol, met startbanen en toegangswegen, voorzien. Nog eens „Pro Schiphol". Daarom kan op de vraag: „Schiphol, nationale luchthaven?" niet anders dan bevestigend worden geantwoord. Tot deze conclusie komt Mr. C. G. Spruijt, administrateur ter gemeente secretarie van Am sterdam in zijn door van Holkema Warendorf N.V. uitgegeven brochure „Schiphol, Centrale Luchthaven". AVat er vóór pleit zet Mr. Spruijt zeer stellig uiteen. De tegenargumenten, dus die pleiten voor een centraal vliegveld te Leiderdorp, worden met niet minder stelligheid ontzenuwd. Een interessante, keurig verzorgde brochure. 27228 Handelsonderneming P. Brink en Co., Leid- schevaartweg 111, Heemstede, Normij. N.V. Industrie- en Handelsvereeniging. 29651 Kaasspecialist", „De, Binnenweg 155a, Heemstede. 18515 Rüter, Dr. A. J. C., Crayenesterlaan 47. Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393, Bakenessergracht tl Haar!em Vleesoh, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep ot toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijs f 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. STADSSCHOUWBURG. hl- Zondag 1 Januari 1939, 2.15 uur: Trud Schoop, Ballet; 8.15 uur: Het Masker „De Onbe kende Vrouw". Maandag 2 Januari, 8.15 uur: Ned. Tooneel „Boefje". Donderdag 5 Januari, 8.15 uur: Philippe Neu- man, violist (voor de Ver. Voor de Kunst). Vrijdag 6 Januari, 8.15 uur: Aerd. Tooneel Enseihble „De Ebbenhouten Olifant". Kinderen op een ijsschots" Het Nederlandsche Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne zal op Woensdag 23 December een volksvoorstel ling geven van Kinderen op een IJsschots een tijdstuk in drie bedrijven door Vilèm Werner. Vertaling en regie: A. Defresne. Optredcnden Loudy Nijhoff, Mien Duvnaer van Twist, José- phine van Gasteren. Jo Oternheim, Jacques de Maas, Paul Storm, Jacques Sneek, Johan Sehmitz e.a. Donderdag 29 December zal wegens het enorme succes nog een enkele voorstelling gegeven worden van het. eireusspel in vijf lredrijven De Thomsson Brothers. RegieA. Defresne. Décors ICarel Brüokman. Optredenden: Mies Elout, Mvra Ward, Hélène Bcrthé, Louis de Bree, Theo Frenkel, Anton Roemer, Jo Sternheim, Ilélcne Berthé, Louis de Bree, Theo Frenkel, Anton Roemer, Jo Sternheim, Ludzer Eringa e.a. Vrijdag 30 December zal worden opgevoerd: Susan en 'n betere wereld en Amerikaansch blij spel in drie bedrijven door Rachel Crothers, ret ie Cor van der Lugt Melsert, décors: Karei Brück- man. Optredende Fientje de la Mar, Mies Elout, Myra Ward, Theo Frenkel, Louis de Bree, Anton Roemer e.a. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Maandag j.l. vond onder de auspiciën van den I.Tsbond Hollands Noorderkwartier de z.g. 11- dorpentocht plaats, waaraan ongeveer 1300 in schrijvers deelnamen. Een redacteur van de Alkmaarsche Courant heeft dezen interessanten tocht meegemaakt en feeft daarvan het hieronder volgende relaas in zijn Iad: Het valt niet mee, om een duidelijk relaas te geven van den dorpentocht van den IJ.H.N. om dat de drukte zoo overstelpend was, dat niemand (ook niet de organisatoren van den tocht), gelegen heid kreeg, om een zuiver overzicht van den rit te krijgen. Want getallen spreken en de getallen, welke wij hier noemen, spreken boekdeelen; meer dan 1300 schaatsenrijders uit geheel Nederland zijn aan den start verschenen en bijna duizend waar schijnlijk is dit getal zelfs overschredenhebben zich na een urenlange reis weer aan de eindcon trole in Alkmaar gemeld. Uit geheel Nederland! Dat is werkelijk niet te veel gezegd, want de lange lijsten van deelnemers vermeldden namen uit' Groningen, Friesland, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noordbrabant en natuurlijk de beide Hollanden, waarbij zicli ook zeer vele Zaankanters luidden aangesloten. Daar waren ongeveer twintig liefhebbers uit Eindhoven gekomen, daar kwamen twee enthousiastelingen even overgewipt per trein uit Enschedé, daar was een groepje vrienden uit Tiel. Maar laten wij niet trachten op te sommen, uit welke plaatsen de menschen kwamen, laten wij alleen dit zeggen, dat van de 1300 deelnemers aan den tocht er zeker 100O kwamen buiten Noordholland boven het IJ. Zij kwamen per trein, per auto of autobus, zelfs Eer fiets, of zij hadden den nacht reeds doorge- racht in een der hotels in onze stad. Zij kwamen, om als het ware te demonstreeren, dat het ijstoerisme eigenlijk de allergrootste plaats inneemt in de harten van den schaatsenrijder. Het was een nationale dag met een internatio naal tintje. Wantde Duitsche gezant te Amster dam reed met zijn dochter den rit eveneens mee! Of de ijssport, het ijstoerisme, ook aantrekkelijk is! De organisatie. De organisatoren van den dorpentocht een driemanschap uit het dagelijksch bestuur van dm IJ.H.N. - hebben het niet klaar kunnen spelen dat alles vlot verliep. Zij hebben dat niet kunnen doen, omdat de overweldigende deelname onver biddelijk de voerhand kreeg. Trouwen, dat er fouten gemaakt moesten wor- was lieelemaal geen wonder. Immers de organisa toren hadden slechts theoretische ervaringen. Zij wisten dat de vorige dorpentocht -ongeveer 20 jaar geleden -156 deelnemers trok. Zij wisten, dat liet aantal deelnemers aan den Elfstedentclit dit jaar ongeveer vijfhonderd zou bedragen en zij hoopte, dat deze dorpentocht met zoo'n 200 deel nemers begonnen had kunnen worden. 't Liep anders. Tweehonderd startkaarten wa ren gedrukt, des Vrijdags en Zaterdags werd dit getal verdubbelt, Zondagmorgen werd liet aantal tot 600 opgevoerd en Zondagnacht leek het wen- sclielijk, om alsnog 200 startkaarten te laten druk ken. En tenslotte moesten er Maandagmorgen om 8 uur nog een 500 gedrukt worden 't Kunnen er ook 600 geweest zijn! De boel moest dus in de war loopen. Wel was alles behoorlijk verzorgd op papier, wel waren Zondagavond bij een de organisatoren tot 's nachts 2 uur .vij niensclien in de weer geweest, om de startkaarten in te vullen, gemeente b'j ge meente te sorteêren en de deelnemerskaarten van elke gemeente alfabetisch te rangschikken, wel was in theorie dien nacht alles in orde, maar o, die werkelijkheid Om 8 uur werd een begin gemaakt met de uit reiking der kaarten. Maar reeds om half acht was het café de Boer afgeladen en kon geen der com missieleden of helpers zich meer verroeren! En meer dan twee uur heeft dat gedrang geduurd. Meer dan twee uur lang was het hopeloos werken. Dit kwam hoofdzakelijk nog, omdat zich na 8 uur nog zeker een 600 a 700 man lieten inschrijven voor den tocht. Genoeg daarover! Men heeft nu eenig idee ge kregen van de drukte vóór den dag (we zullen de honderden telefoongesprekken maar vergeten) en in de uren vlak voor den start. DE BAAN. Wij moeten echter nog wel het een en ander over de baan zeggen. Het driemanschap, dat dte tocht in handen had, vergaderde Donderdag in Alkmaar en be sloot den tocht op tweeden Kerstdag vast te stellen. Het telefoneerde met de afdeelingen, wier banen in de route lagen, het schreef expresse- brieven naar die afdeelingen en het kreeg al heel spoedig antwoord. Vrijwel elke afdeeling begon Vrijdagmorgen met het sneeuwvrijmaken der banen, het geen een zeer moeilijk karwei bleek te zijn. Maar het ging, zij het dan hier en daar met steun van den IJ.H.N. Zelfs waren er afdeelingen, die méér deden dan haar plicht was en die een kilometertje meer of minder op den koop tóe namen. En Zaterdagavond was alles zoover klaar, dat de commissie meende, dat de tocht geheel langs sneeuwvrije wegen gemaakt kon worden Helaas, zoo was liet niet. Want Zondagavond dus één nacht voor den aanvang van den tocht, vernam de eommmissie, dat het gedeelte Oost huizenEdam, niet sneeuwvrij was! Er is dien avond nog druk getelefoneerd, er is nog 'n fi- nancieelen steun gegeven aan Edam, er werd van alles gedaan, om de zaak in orde te maken, maar jammer genoeg bleek Maandagmiddag, dat dit gedeelte der route onberijdbaar was. Dat was een leelijke schaduwzijde van den tocht. En niemand meer dan het bestuur van den IJ.H.N. betreurt dit, omdat het te goed weet, dat iets dergelijks geen reclame is voor den bond. Het bestuur van den IJ.H.N. verzoekt ons in dit verband dan ook mee te deelen, dat het zelf zeèr betreurt, dat dit gedeelte van de baan vol komen verwaarloosd was en dat het een volgende keer maatregelen zal nemen, opdat dergelijke voorvallen uit zullen blijven. En reeds is nu be sloten, dal een volgende keer de commissieleden persoonlijk de geheele route zullen inspecteeren en zelf orders zullen geven aan de ijsclubbestuur- deren, om eventueele verbeteringen aan te brengen. Wat de kwaliteit der banen betrof, deze werd zeer verschillend beoordeeld, maar als men weet, dat het traject Alkmaar-Avenhorn-Oudendijk ver binnen het uur werd afgelegd door meer dan honderd rijders, dan mag daaruit toch wel ge concludeerd worden, dat dit gedeelte zeker goed was. Ook andere gedeelten waren goed, maar daartegenover stonden ook slechte gedeelten. Zoo zijn er natuurlijk nog tal van fouten ge maakt, maarzij werden gemaakt, omdat er gewerkt werd. En reeds vandaag hebben alle af deelingen een vragenlijstje gekregen van het drie manschap en zoodra de rapporten der afdeelingen zijn binnengekomen, zal belangrijk materiaal verzameld zijn in het belang van het ijstoerisme. Bovendien heeft het bestuur zijn oor te luisteren gelegd bij de deelnemers en kostbare wenken in de ooren geknoopt. Wanneer deze toclit dan ook niet ten voile ge slaagd is, dan heeft hij er toeh toe bijgedragen, dat enorm veel studie-materiaal verzameld is, misschien meer danin al de jaren van het hestaan van den bond! De tocht zelf. En nu de tocht zelf. De drukte in het café De Boer hebben we reeds geschetst. Welnu, om precies 9 uur werd liet ver treksein gegeven aan de honderden deelnemers en in een lange sliert ging liet op het Kanaal naar den Omval. Een ongekend mooi gezicht, al viel het op, dat niemand in Alkmaar blijkbaar zich de moeite getroost had, om een tentje op liet ijs op te slaan. Dat was anders in al de andere plaatsen, waar 't soms krioelde van ijstentjes, die echter de massa niet konden bevredigen, en al heel spoedig uitverkocht raakten. De lange sliert werd spoedig nog langer en de wedstrijdrijders scheidden zich al heel gauw van de anderen af, om in zeer snel tempo Oudendijk te bereiken. De drukte in het café de Boer luwde snel na half tien en dat daarna eenige uren gewacht werd op de mededeelingen uit Puimerend. Want Pur- merendAlkmaar, dat was te berekenen. Pas om ruim half twee passeerden de eerste rijders Pur- merend, twee hardrijders, die de anderen ver voor waren. Toen brak de spanning in het eafé opnieuw aan, toen keek men weldra in Alkmaar uit naar den eersten rijder en ziedaar: cm 2.16 uur meldde zich als eerste de bekende rijder S. Westra uit Warmen- huizen en J. E. Verhagen uit Haarlem. De eerste had den rit die geen 70, maar 85 K.M. lang was volbracht in 4 uur 11 min. en de tweede in 4 uur en 16 min. Als derde werd geklasseerd E. W. Verhagen uit Haarlem, die er 17 minuten langer over deed dan zijn broer. Tof volgde G. T. de Jong uit Ilpendam met 4 uur 4_ min., J. v. d. Bij uit Anna Paulowna met 4 uur 49 min. en R. Bosnia uit Umuiden met 4 uur 55 min. Als nummer 7 kwam de eerste Alkniaarder, Sam Schut, zich meiden. Hij had 5 uur en 26 min. over den rit ge daan, zijn broer volgde 5 minuten later en werd tiende, j. de Waal uit Koedijk 13e, A. W. Krom uit Limmen 14e en toen ging bet in zeer snel tempo: M. Maizin en P. Nielen uit de Woude (Akersloot) kwamen om 2 uur 45 binnen, G. Tol uit St. Paneras om 2 uur 46, L. Tekres uit Alkmaar om 2.54. Als 29ste arriveerde de Alkmaarder Veenstra om 3.04 en 1 minuut later J. Glas en Y. P. Poelsma uit Heiloo. Zoo sing het door en naarmate de tijd verstreek, werd het weer drukker bij de Boer, waar men han den te kort had, om de erwtensoep op te dienen en dranken te schenken. Bekende rijders als Taconis, Smit, Riemersma, enz. arriveerden, en om klok slag 4 uur arriveerde de eerste dame, wie een ruiker bloemen werd aangeboden door den voorzitter van den IJ.H.N., mr. t". G. de Groot, alhier! Bravo, jongedame uit den Haag. Er kwamen er meer. Er kwamen dorpelingen in clubverband een hockeyploeg uit Amsterdam Pinokkio had van de 15 deelnemers slechts één uitvaller, kegelclubs hadden pleizier en ellende broederlijk gedeeld, tie K.N.S.B.-voorzitter, mr. C. P. Eecen, had zijn startgenooten niet losgelaten, een heele familie, inbegrepen de 13-jarige zoon, volbraojit den tocht in harmonische gezindheid, kortom, het was van 4 tot 7 uur bij de finish een ongelooflijke drukte. Velen waren plotseling de moeilijkheden ver geten en werden enthousiast, velen waren veimoeid en dood-op, er waren mopperaars, die spoedig ook het leed vergaten en „broederschap" dronken, kortom, hoe het ook geweest was en hoe groot de sneeuw-ellende ook geweest was, bet slot was toeh een' goed sloteen prettige stemming onder spor tieve Nederlandsche schaatsenrijders. En gelukkig besloot het bestuur, om allen, die den tocht volbrachten dus ook hen, die na het sluiten der eontróle binnenkwamen, een herinne ringsmedaille te sturen. Want zij hadden allen een bijzondere prestatie geleverd, die grooter was, da» zij hadden vermoed en die heel vee] wilskracht en doorzettingsvermogen had geëiseht. De rijders hebben in den loop van den avond hun haardsteden weer opgezocht. De commissie za| echter nog we] eenige dagen werk hebben, om d» startkaarten te eontróleeren en statistieken op te maken. Maar straks over enkele dagen gullen een 1000 herinneringsmedailles worden verstuurd aan lien, die den eersten grooten toertocht van 1988 hebben volbracht. Een toertocht, die zwaar was als een elf stedentocht. f l

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 7