LUC. PRINS Vooralle soorten uurwerken Burgerlijke Stand FA. A. VERNOUT 2 Vrijdag 6 Januari 1939 Stichting „Onze Kring" Ziektekostenverzekering voor den Middenstand Prol. R. N. Roland Holst. Gevonden Voorwerpen. Horlogemaker Vertrouwd adres tie Wekelijksch Spreekwoord: De Tweede Balleringo-avond. Kantoorboeken Zakagenda's Kalenders Zondagmorgen KONING DAVID LUIDT DE NOODKLOK. HOEST. KEELPUN GRIEP. RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZUEHI PUNSTILLENDE WATTEN BESTUUR: de Heeren: H. F. Jantzen, Burgemeester van Westzaan. A. P. Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, Haarlem. Dr. W. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandsch-Indië, Heemstede. Medisch Adviseur: Dr. W. J. Talsma, H'lem. Direct. Ad min.: H. Steinmeier, Haarlem. Kantoor: Ramplaan 92, Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING. Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueele Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. blTerug te bekomen bij: J. W. Dankmeijer, Joan Mauritsplein 21, Overveen, een bruin-gele hond; Van Olphen, de Genestetweg 12, Bloemen- daal, een bobslee; P. Smid, Zomerzorgerlaan 14b, Bloemendaal, een vulpenhouder; Bos, Zandvoort- schelaan 175, Heemstede, een paar schaatsen; Wijnstroom, Kleverlaan 49, Bloemendaal, een schaats met schoen; Van der Werf, Kleverlaan 55, Bloemendaal, een fox-terrier; H. J. Nijland, Graaf Florislaan, Vogelenzang, een Lipssleutel aan een ring; Onk, Kleverlaan 60 rood, Haarlem, een vulpenhouder; Westzih, Zandvoorterweg 14, Aer denhout, een spaniel; A. Visser, Oranje Nassaulaan 44, Overveen, een gouden armband; Perceel Con- stantijn Huijgenslaan 1, Heemstede, een paar ijskousen; Kennel Fauna", Haarlem, een kat, grijs met wit; A. van Dam, Zandvoortschelaan 230, Zandvoort, een bruine trui; Van Gelder, van Stolberglaan 21, Aerdenhout, een ijzeren ketting; F. Janssen, Oranje Nassaulaan 66, Overveen, een paar schaatsen; Kennel, Ridderstraat 11, Haarlem, een jonge hond; B. Dekker, Zomerzo rger laan 4a, Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Zeilmaker, Stuijvesantstraat 43, Haarlem, een vulpenhouder; Station Bloemendaal N.S., een schaats en een overschoen; R. Wolthuis, Noord laan 25, Bloemendaal, een sjaal; Politiepost Aerdenhout, een handschoen. Aan het bureau van politie te Overveen (alleen op werkdagen van 912 uur v.m.) een paar bruin wollen hand schoenen, een fietspomp, een heeren handschoen, een huissleutel, een handschoen, een bruine kap- handschoen, een ring met 5 sleutels, een tweetal huissleutels, een blauwe hoofddoek, een sok, een contactsleuteltje, een enveloppe waarin een geld zakje, een witte want, een rijwielbelastingmerk, een bos sleutels, een toegangskaart, een bruine handschoen. blGevonden en terug te bekomen bijSik- kens, Boschlaan 41, een kinderportemonnaie met inhoud; Barendreeht, O.-Nassaulaan 86, een hockeystick; Janzen, Mollaan la, een skisok; Zwiers, 't Krom 29 rood, Haarlem, een verm, double schakelarmband; De Kadt, Leeuweriken- laan 18, een bruine hond; Sebreelits, Geweer straat 4, Haarlem, een oorbel; J. Tervoort, Hooge Duin en Daalscheweg 2, 8 struiken boerenkool; Van Valkenburg, Rijperweg 3, een vulpotlood; Pel, Tetterodeweg 6, een lipssleutel; Schutte, L. v. Dalenlaan 32, Haarlem, een R.-K. kerkboek; Zandvoortschelaan 375, Zandvoort, een auto slinger; Witteman, Bloemendaalscheweg 189, een kinderwant; Haterd, M. Tuindorplaan 17, Haar lem, 2 sleutels aan een ring; De Boer, Bentvelds- weg 100, een beursje met inhoud; Kerkman, Van Lennepstraat 11, Zandvoort, een motorhand schoen; Van der Vliet, Prof. v. d. Waalstraat 56, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; Gouds waard, J. v. d. Bergstraat 15, Heemstede, een vul penhouder; V. d. Klinkenberg, Westerduinweg 7, een Schotsche terrier; Uiterwijk, Poort van Els- wout, Overveen, een handwarmer; De Jong, Distellaan 15, een gele hond; Van der Pol, Zijl- weg 267, een beeldje (metalen paardje); Fonteijne, Boschlaand 85, een heerenhandschoen; Hesseling Zuid Polderstraat 34, Haarlem, een bankbiljet; Kramer, Steenbokstraat 8, Haarlem, een fox terrier; Boelhouwer, Bosch en Duinplein 6, een spanier; Warendorf, O. Nassaulaan 63, een slede. Politie bureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.), handschoenen, vulpotlood, sportriem, tabakszak, gedeelten van een licht kroon, sokhouder, das. Post Aerdenhout: sleutel aan een ketting, handschoen. o N. Chr. V. B. De afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Christen-Vrouwenbond zal haar derde winter- lezing houden op Woensdag 11 Januari 1939 des avonds ten 8 ure in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104. Als spreker hoopt op te twdén Ds. A. K. Straatsma, van 's Gravenhage, met het onderwerp „De legende van den wande lenden Jood in verband met het Jodenprobleem". o Examens. öiDe heer W. Teune, opticien aan den Bloe- mendaalschestraatweg 54 te Santpoort-Station, slaagde voor het diploma A van de Vereeniging voor Vakopleiding voor Optiek. Schoterweg 23 blOnze j.l. Zaterdag overleden plaatsgenoot prof. R. N. Roland Holst is bij de crematie van zijn stoffelijk overschot, Woensdag j.l., op hartelijke en eenvoudige wijze door prof. J. Huizinga in de nieuwe aula van Westerveld's crematorium her dacht. Daar was het ook met wijlen Bart de Ligt gebeurd. Beiden zijn voor goed in het collectieve geheugen van ons volk ingeprent. De Ligt om zijn heldhaftige persoonlijkheid, zijn dappere daden, zijn bittere ontevredenheid eerst, zijn wijze ontevredenheid daarna, in toespraken en ge schriften door zijn wakker schudden van het door militairisme in vrees en beven weggedrongen ge weten der tegenwoordige flauwhartige en wreede menschheid. Roland Holst om den schoonen regelmatig zich uitbreidenden en verlieffenden opbouw van zijn leven als wijs-, krachtig- en schoon-beeldend kunstenaar, aan de zijde van de vrouw die gedurende eeuwen een roem zal blijven voor de Nederlandsehe letteren. Roland Holst was als een veldheer, die met de wapenen van fijne smaak veelzijdigheid en doordenken in het bijzonder in het laatste werk dat hij schiep (de beelding van den achterwand in het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden) zich zelf de overwinning op de stof, zijn volk roem bij de denkende volkeren van nu en later heeft toegebracht. Veel zal nog ook over hem en zijn productie worden geschreven. Wij willen hier volstaan met den Grooten Architect van het Heelal die hem in Zijn dienst stelde om in Zijn bouw schoonheid en wijsheid, menschelijk en bovenmensehelijk in beeld te brngen tot leering en stichting en genot voor geheel de ziende wereld te danken voor dit leven, dat zich ook onder ons door burgertrouw en wellevendheid bemind had gemaakt. Prof. dr. J. Huizinga herdacht hem ongeveer aldus: Het jaar heeft ons tot slot in den dood van professor Roland Holst, een verlies gebracht, waarop wij in het geheel niet voorbereid waren. Nog vol levenskracht was hij en nog vur'g en overgegeven aan zijn werk. Het was weldadig in de sfeer van zijn rijke persoonlijkheid te treden. Vast omschreven was het ideaal dat hij i .ende, sterk steeds de drift en de heftige poging om iets anders en iets beters te maken van het vorige, wat hij gemaakt had, eerst als impressionist en daarna zich toewenden naar de monumentale kunst, welke hem in innig contact bracht met de bouwkunst. Zijn eenige figuur, die wij thans missen, was een voudig en vitaal. Hij stond open voor al wat zijn vrienden betrof en het zijn er vele vrienden gweeest, die in den kring mochten treden van dit hooggestemde gelukkige gezin. Nu blijft zijne vrouw alleen achter. Rondom haar blijft een ge- wij de stilte, die vol is van hem die ons allen voorging. o- Expositie Schilders en Beeldhouwers. -Morgen, 7 Januari wordt in het Frans Hals Museum (ingang Klein Heiligland) de tweede groepstentoonstelling van werken der gezamenlijke Haarlemsche schilders en beeidliouwers geopend, onder auspiciën van het genootschap „Kunst zij ons doel". Onder de exposanten treffen we aan twee be kende Bloemendaalsche ingezetenen, de heeren Han Boskamp en A. J. Grootens. „VUUR AAN WAL, ALTIJD GEEN RAKEN", beteekentschijn bedriegtVan brandstoffen van KRUL kan men altijd zeggen: zij schijnen en zij blijken goed! KOLENHANDEL KRUL, Stationsterrein, Overveen, Telef. 23517. Geboren: D. Mensc-Elizen, d.; M. F. B. Geheniau-Hackenitz, z.; G. W. Castien-Kooy- mans, z.; A. C. Stork-Lieve, d.; A. C. van Nieuw- poort-van Gastlen, d.W. D. Goosende Haan, d. H. M. Schutzvan der Poort, z.;' A. A. Koene- Venema, z.; W. J. van Duin-Lindhout, d. Ondertrouwd: W. Westhof en N. Bot; W. J. Oudegeest en H. E. van Geijn. J. de Graaff en B. R. Hahn. Getrouwd: L. P. Smeets en G. Koopman; F. J. M. Helsloot en H. M. Jansen. W. Westhof en N. Bot. Overleden: Jkvr. H. Teding van Berkhout, 85 jaar, wed. van W. de Clercq. C. J. J. Velzel, 2 dagen, Th. Tenten, 62 jaar (wonende te Amster dam). R. N. Roland Holst, 70 jaar. A. W. Windsant 49 jaar. (overleden te Haarlem). -0 blIn lxötel „Roozendaal" werd Donderdag j.l. de tweede Balleringo-avond gehouden. Nadat eenige uren achtereen de ballen met wisselvallig resultaat over de tafels hadden gerold, werd de volgende uitslag medegedeeld: le prijs f 15.de heer Plevier, Bloemendaal, met 54444 punten; 2e prijs f 10.de heer J. de Boer, Bloemen daal, met 54443 punten; 3e prijs, f 5.—, de heer r. d. Klugt, Overveen, met 54433 punten; 4e prijs f 2.50, de heer A. Gras, Bloemendaal, met 54232 punten. Naar wij vernemen is de Balleringo-actie met den tweeden avond te Overveen voorloopig ge sloten. Indien mogelijk, zullen in net voorjaar wederom Balleringo-avonden worden georgani seerd. Rem. Geref. Gemeente. blEvenals de laatste jaren het geval was, wordt ook dit jaar wederom een cursus van drie lezingen in de Remonstrantsche Kerk gehouden. Dr. Noordhoff uit Arnhem zal spreken over „Chris tendom, Mensch en Vrijheid", en wel op de na volgende data. 13 Januari „De tragiek van het Christendom"20 Januari „Het ik in de branding" 27 Januari „De vrijheid als opdracht en verant woordelijkheid". Kaarten voor deze lezingen zijn o.a. verkrijgbaar te Bloemendaal bij Kantoorboekhandel P. Tideman Jr., Bloemendaalscheweg 36. Haarlemsche Bachvereenlging. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar derde concert op Dinsdag 10 Januari a.s., n.m. 8.15 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Amster dam speelt onder leiding van Eduard van Beinum (eerelid der H.B.V.). SolisteLili Krauss, piano. Programma Symphonie No. 99, Es gr. t. Joseph Haydn Adagio - Vivace assai Adagio Menuetto: Allegretto Vivace. Tweede Concert Bes gr. t„ op. 15, voor piano en orkest L. v. Beethoven Al'egro con brio Adagio Rondo: Molto Allegro. Soliste: Lili Krauss. Pauze. Ouverture „Gysbreght van Aemstel" Henk Badings Fantasia op een Thema van Thomas Tallis voor dubbel strijkorkest Ralph Vaughan Williams IbériaClaude Debussy Par les rues et les chemins. Les parfums de la nuit Le matin d'un jour de fête. Bloemendaalscheweg 53 Telefoon 23039 Bloemendaalscheweg 255 Telefoon 22292 Warmoesstraat 10 Telefoon 10547 SCHETSING VAN KALVEREN. Zooals reeds bekend werd gemaakt zullen in de periode 1 Februari1 April 1939 geen kalveren zwaarder dan 100 kg ongeschetst aangehouden mo gen worden. De Nederlandsehe Veehouderijcentrale maakt na der bekend, dat kalveren, welke in deze periode ter schetsing worden aangeboden en ten tijde van deze aangifte zwaarder zijn dan 125 kg, slechts geschetst kunnen worden indien hiervoor een bedrag van f 30.- per kalf wordt gestort. Den veehouders, die kalveren, welker gewicht na 31 Januari 1939 hooger zal zijn dan 125 kg, op de toewijzing 1939 willen doen schetsen, wordt aange raden deze kalveren ten spoedigste, in ieder geval vóór 1 Februari 1939, bij de Landbouwcrisisorgani satie, waarbij zij zijn aangesloten ter schetsing op te geven. Als mijn geest in mij overstelpt was, zoo hebt Gij mijn pad gekend. Psalm 142 vs. 4a. David, de schapenhoeder, was door Samuel Ko ning over Israël gezalfd. Maar een lange en smar telijke weg had hij te gaan vóór hij den troon zou beklimmen. Saul, ofschoon door God als Koning verworpen, was nog altijd regeerendVorst en hij dacht er niet aan om vrijwillig zijn troon af te staan. Geen enkel middel liet hij onbeproefd om David te vangen en zóó groot was zijn verbittering tegen den van God gezalfden Koning, dat hij zich persoon lijk aan het hoofd van zijn krijgsbenden stelde om David in handen te krijgen. Met moordplannen in het hart trok deze Koninklijke jager het wild ach terna. Geen bergtop was hem daartoe te hoog, geen rivier te breed. Er was een zekere levensbedreiging in deze taaie onverzettelijkheid, die gepaard ging met woesten hartstocht en genadeloosheid. Zooals Saul reeds vroeger in bruisende woede zijn scher pe speer naar David geworpen had om hem levend aan den wand te nagelen toen hij voor hem op de harp speelde, zoo was het thans nog nu hij bezig was David als een wild dier te achtervolgen. Staats zaken waren vergeten en zooveel Koninklijke plich ten achtergesteld nu de moordzucht hem bevangen had. Vijf en tachtig priesters liet Saul voor zijn oogen afslachten en de stad hunner inwoning Nob stak hij in brand, zoodat menschen en vee jammer lijk in het vuur omkwamen: de hoogepriester had het durven bestaan om David, toen hem hongerde, van voedsel te voorzien! Grimmige, duivelsche haat brandde als een verterend vuur in Sauls hart. Door alle tijden heen heeft de haat zijn venijnigen kop opgestoken. Wat we thans zien gebeuren met betrekking tot het oude volk Israels, getuigt van eenzelfden haat die niet eerder rust vóór de arine slachtoffers volledig zijn uitgeroeid of verbannen. Deze uitgieting van ongerechtigheid is des te vree- selijker naarmate ze grooter omvang verkrijgt. Hier. in deze historie, was er maar één waarbij de duivel vrij spel' had. Maar 't was een Koning die macht had over leven en dood zijner onderdanen. Als bij zulk een man de haat uitslaat als een vlam vallen er slachtoffers zooals hier deze onschuldige pries ters. En als de haat van de machthebbers geheel een volk infecteert, is het lijden van hen wien het geldt, niet te overzien en kan zelfs voeren tot een wereldcatastrofe. Daar God ziet het en Hij zal het zoeken! Palestina's grond werd David te heet onder de voeten. Hij vluchtte in der Filistijnen land. Maar ook daar vond hij geen rust. Men herkende hem als den man die in den krijg velen van hen had versla gen. Zoo David geen kunstgreep had gebruikt zou men hem daar zeker hebben gedood. Als vogelvrij verklaarde vluchtte hij over de grens terug naar Palestina, waar hij zich in de meest woeste en on herbergzame oorden schuil hield. Over de hooge rotsgebergten waar de steenbokken hunne holen hadden, zwierf de gezalfde Koning rond. Wij vinden hem thans in Adullam, een bergketen van grillig gevormde rotsen met tallooze holen, waarin David een schuilplaats vond voor den loerenden vijand. Het is wel zeker, dat in dezen spelonk David de 142ste Psalm dichtte in den vorm van een gebed. Hij zat daar eenzaam neer in deze door de natuur ge vormde grot. Verstoken van drank en voedsel, licha melijk uitgeput door zijn langen zwerftocht over bijna ontoegankelijke rotsspleten stort hij hier zijn droeve klacht uit. Zijn geest is In hem overstelpt. Hoe kon het ook anders! Moegejaagd is deze onschuldige balling. Huis en hof, alles wat hem dierbaar was. heeft hij moeten verlaten. De wildernis is hem tot woonplaats geworden ieder oogenblik is hij in doods gevaar. Overal waar hij gaat en staat vreest hij strikken te ontmoeten, zooals de jager die zet In verborgen plaatsen om het wild te vangen. Be nauwdheid en angst hebben zijn geest gevangen genomen nu hij elk oogenblik in den doodelijken greep van een genadeloozen vijand kan geraken. Uit elke rotsspleet kan de vijand opduiken en uit de tallooze grotten kan Saul hem beloeren om hem plotseling te overvallen. En een heimwee overvalt hem als hij denkt aan de vruchtbare vlakten waar op hij in zorgelooze blijheid der jeugd de kudden zijns vaders hoedde. In de veilige omarming van zijn vaders huis was het zoo goed: daar was geen haat, geen vervolging, geen doodsgevaar. Na zijn zalving tot Koning was de hel over hem losgebar sten en alles wees er op dat hij tenslotte toch niet aan de klauwen van Saul ontkomen zou. Maar trots al deze uitwendige donkerheid was er een groot licht in Davids ziel, het licht des ge- loofs! Gij hebt mijn pad gekend, roept hij uit. God had hem tot dusver veilig geleid, Hij zou hem ook verder geleiden. Rondom hem waren wolken en donkerheid, naar menschelijke maatstaf zou hij in den bloei der jaren door 's vijands hand omkomen. Zag hij om zich heen, overat loerde de dood hem tegen. Het net werd al nauwer om hem getrokken: er was geen ontvlieden voor hem. Niemand zorgde voor zijne ziel; liefde en vriendschap waren in stukken geslagen, geen mensch bekommerde zich om zijn welzijn. Zijn geschrei klom ten hemel op en als een uitgeteerde door gebrek aan voedsel sleepte hij zich voort op de gevaarlijke rotswegen. Maar zijn ziel lag open voor God en uit de diepte riep hij: „O Heere! Gij zijt mijne toevlucht, mijn deel in het land der levenden." Met zijn geloofsoog blikt hij ver over de ellende van zijn bestaan heen: hij klimt ten hemel op naar zijn toevlucht vanwaar zijne hulp komen zal. Dan ziet hij zijn doodsvijand niet meer met zijn krijgs benden, maar ziet zijn ziel reeds gevoerd uit don kere ellende en vele rechtvaardigen omringen hem zoodat hij niet langer de verlatene is. Als God wel bij hem gedaan zal hebben, zal hij Hem loven met harp en snarenspel zooals in die dagen van ouds. Zijne vervolgers mogen dan machtig zijn. God zal hem uit hunne handen redden, hem stellende in de ruimte. God is zijn deel in het land der levenden. Hij, David, zal niet in den bloei der jaren verzinken in het doodenrijk maar met de levenden zal hij deel uitmaken van de heiligen die Gods voortdurende gemeenschap mogen smaken. De spelonk of grot van Adullam heeft wonder lijke dingen zien gebeuren. Een arm, hongerig vluch teling zocht in doodsgevaar hier schuilplaats binnen beschermende wanden; deze goot zijn benauw de ziel uit voor zijn God, bouwende op Zijn bij stand. Daarna was dit rotsgevaarte getuige van een zeer snelle gebedsverhooring toen niet al leen de bloedverwanten waaronder de ouders van den banneling maar met hen ook 400 krachti ge mannen de natuurlijke vesting binnentraden om David te versterken. Als de aarde doof is voor klacht en gebed van een moegejaagd mensch oi. zooals thans voor een moegejaagd volk staat de hemel wijd open om te luisteren. God helpt en redt! Hij, de machtige zal ook Zijn oude volk Is raël helpen en redden! Wat gebeurt? Saul wordt gedood op het gebergte Gilboa: David wordt Ko ning over Israël. Zoo, rijker dan langs diepe en smartelijke wegen moge God ook het Israël van thans redden uit de hand hunner talrijke vijanden! op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen 35 en 55 ct.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2