De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal Effecten Coupons - Safe-loketten C.CASSEE 32e Jaargang - No. 37 Vrijdag 3 Februari 1939 Oplaag 6300 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN R. N. Roland Holst. Onze nieuwe woonwijk. SPECIAALZAAK IVONNE BEGRAFENIS EN CREMATIE Moet het iets goeds zijn?? Paarlberg's Sigarenmagazijn HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBLAD Advertentiênper regel 10.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiên: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar Losse nummers 10.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Een vriend van wijlen onzen oud-plaatsgenoot Prof. R. N. Roland Holst, schrijft in de Haagsche Post het volgende over hem: In de oorlogsjaren en kort daarna heb ik hem me nigmaal in het Gooische Laren zien wandelen met zijn vrouw, de dichteres toen was zij nog lid van de communistische partij en ging in zekere pers door voor „een pétroleuse". Soms had hij haar dan afge haald aan het kale tramstation, ia hij moest haar zelfs wel uit de tram halen, want. met een oudmodisch en versleten hoedje op 't hoofd, was ze daar dan verlo ren geraakt in tijdschriftjes met actucele vraagstuk ken van tactiek e.d. en zag niets en niemand. Die twee menschen. de „schilder" en de „dichteres", scheelden onderling veel en hoorden toch zoo geheel bij elkander: de wel eenvoudig gekleede. maar voor het elegante compromis geboren landjonker met zijn soms aan Goethe herinnerend profiel en postuur, en die men zou wel denken alle aesthetica met voe ten tredende, wilskrachtig voor zich uitkijkende, schrale, donkere vrouwenfiguur. Ja. zij behoorden zeer innig bij elkander. Hij scheen haar aardsche bloeiende tuin te zijn. terwijl zij voor zichzelf en an deren een bovenaardschen menschentuin in een hard gedachtenleven opspoorde. Naast de „calvinistisch- strenge" Henriëtte Roland Holst—Van der Schalk leek Richard Holst de beminnelijke wereldiing, die geen grooter levensdoel kende dan aan het onge-1 stoorde voortbestaan van de sterk gespannen dichte res en hagepreekster, die zijn vrouw was. al zijn rijk geschakeerde, mannelijke en bijna moederlijke zorg te besteden. Maar, zie.... hij was nog iemand anders- Dat andere ging toen voor de menigte veelal schuil. Pas in de laatste twintig jaar van zijn leven werd zijn eigen beteekenis meer algemeen bekend. Dit gebeurde voornamelijk dank zij iets wat op zichzelf genomen noch voor Roland Hoist's kunstenaarsontwikkeling noch voor zijn invloed op de jongere generatie van uitermate groot belang is geweest: zijn directeur- noogleeraarschap aan de Academie voor Beeldende Kunsten. De menschheid kijkt nu eenmaal, meer dan naar de predikers, naar den kansel, en hij had toen een kansel. De menschen wisten niet, dat hij al veel eerder het goede woord gesproken had! Reeds lang vóór 1900! Hij had met Derkinderen in Nederland, en op het voetspoor van de Engelschen. verklaard, hoe het komen kon. dat de cultuur der Middeleeuwen niet het atomistisch of versnipperd verschijnsel was ge weest, dat onze beschaving te zien geeft. Opgegroeid temidden van de schilders van het zinnedronken. kleu renrijke palet, zelf vol bewondering voor het kunnen van impressionisten als Breitner. wees hij al spoedig op de geestelijke verarming van de „schilderij-schil ders", die niet meer in staat waren tot de groote. gebouwde composities, welke de uitdrukking waren van iedere harmonische maatschappij. Van dat oogen- blik af zocht en streed hij in de stilte van zijn atelier. zoekende naar zulke uitdrukking. Dat was het nu juist: evenals Henriëtte Roland Holst zocht deze schilder tenslotte naar een andere, een meer harmonische samenleving. Maar hij deed dit, los van alle dagelijksche politiek. Hij deed het bijna speelsch zou men zeggen, op zijn charmeerende, grand-seigneurachtige manier, causeerend en ironi seerend, in woord en geschrift. Zoo ge nooit met hem hebt'gepraat, hebt ge dan tenminste zijn Bramenzoe ker gelezen? Zelden schreef men in Holland zoo luch tig, behaagziek en diepzinnig tegelijkertijd als hij voor zijn pleizier met de pen deed, gelijk met, een etsnaald. Niemand kon als Roland Holst een congres leiden, zoo wijs en vol warmte. Roland Hcist een schilder? Ja, een schilder was de versierder van zooveel beur zen en vereenigingsgebouwen en de glazenier van zooveel kerken en kantoren. Een monumental kunste naar was hij, maar hij was ook iets anders: hii was op zeer hoog niveau een van onze rijkst genuanceerde cultuurdragers. Zijn onverwachte dood is een Neder- landsch verlies. o GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 1939. De eerste symptomen. Vrijz. Dem. Bond. In de dezer dagen gehouden ledenvergadering van de afd. Bloemendaal van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond werd besloten om het aantal candidaten voor den gemeenteraad op acht te stellen. Als verte genwoordigster van de afdeeling in de Vrouwenclub Haarlem-Bloemendaal-Heemstede werd Mevr. J. J. Kesting gekozen. Het gemeenteraadslid de heer A. Cassée zal binnenkort een causerie houden over het gemeentebeleid in de afgeloopen zittingsperiode. De nieuwe woningen op de „gronden van Gchrels", achter het raadhuis te Overveen, blijken zeer in trek te zijn. Week in, week uit, worden nieuwe panden betrokken en binnen afzienbaren tijd zal bij dezen voortgang een geheel dorp daar ziin verrezen. In „Alles Eiectrisch". het Maandblad van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf te Bloemendaal. lazen we deze week een interessant stukje over den woning bouw aan de Pernambucolaan, Rio Grandelaan enz. te Overveen. De firma Rinkema Roosdorp te Bloe mendaal heeft n.l. aan deze lanen een 72-tal wonin gen gebouwd, waarvan de laatste zes thans worden afgewerkt. In het complex woningen is een tweetal vijvers, langs welker boorden een plantsoen is aangebracht Het geheel maakt een landeliiken indruk en trok dan ook zeer de aandacht van het publiek. Vrijwel alle huizen zijn verhuurd. Behalve dat de woningen zoo gunstig gelegen zijn, trok ook de aandacht de inrich ting daarvan. De keukens zijn voorzien van een z.g.n. „BruijnzeeP'-keuken, die daaraan een smaakvol aan zien geeft. De firma Bruijnzeel is na jarenlange studie van keukeninrichtingen in verschillende landen er toe overgegaan deJe „keuken" in den handel te brengen. Daarnaast zijn in deze woningen aangebracht door het P.E.N. geleverde reservoirs. In de kleinste woningen zijn deze geplaatst in de douchecel: in de grootere op den zolder boven de badkamer. Op de reservoirs ziin in elke woning twee waschtafels aangesloten, terwijl zich tevens nog een aftappunt boven de gootsteen in de keuken bevindt: in de douchecel is ee-i douche-inrichting geplaatst, terwijl in de badkamer een aftappunt boven het bad is. AI met al is dit complex huizen een voorbeeld ge worden van moderne woninginrichting: centrale heet- watervoorziening. moderne keukeninrichting en in het grootste gedeelte dezer woningen nog centrale ver warming, terwijl „last but not least" het geheele com plex in een rustige, landelijke omgeving, dicht bij Bloemendaal aan Zee. het Kopje en het Brouwers- kolkje is gelegen. VOOR LAMPEN EN KRONEN HET BESTE ADRES1 GR. HOUTSTRAAT 147 - TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS. Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Bloemendaal en Omstreken. bi— Woensdag j.I. hield bovengenoemde afdeeling haar eerste vergadering in het nieuwe iaar, welke hoofdzakelijk gewijd was aan de behandeling van huis houdelijke onderwerpen. Bij de opening herdacht de voorzitter den in De cember j.I. overleden heer D. Schoo, die gedurende zooveel jaren een trouw en belangstellend lid der afdeeling was. In het jaarverslag werden voorts herdacht het over lijden van den heer P. Waller, oprichter, bestuurslid en lid van verdienste der afdeeling. en het als secre taris aftreden van den heer P. L. van Bueren. die gedurende vele jaren met buitengewone toewijding en volharding de belangen der afdeeling heeft behar tigd en daarmede zoo volkomen was samengegroeid, dat het afscheid aan beide partijen zwaar viel. Om hieraan uiting te geven werd hij in de in April gehou den ledenvergadering bij acclamatie tot lid van ver dienste benoemd. Het ledental steeg in het afgeloopen iaar van 138 tot 143. De financiën van de afdeeling zijn nog steeds zorgwekkend. De uitgaven bedroegen f 919,49 en de inkomsten f 742,11. zoodat f 177.38 werd ingeteerd. In totaal werden 7 gewone ledenvergaderingen en 2 gecombineerde met de afdeeling Haarlem gehouden. Aan de zeer geslaagde zomerexcursie namen 41 leden deel, terwijl er 5 zomeravondexcursies werden ge houden. Een groot succes was de in September in het ge bouw Domi te Overveen gehouden Onderlinge Bloe men- en Plantententoonstelling ter viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling. Er waren 14 inzendin gen, waarvan 2 ter opluistering. Door de inzenders werden als diploma's gewonnen 3 groote gouden me dailles, 5 kleine gouden medailles, 3 verguld zilveren medailles en 1 zilveren medaille, terwlil bovendien nog 11 extra prijzen uitgekeerd konden worden. Door het uitloven van prijzen en het schenken van bijdra gen werd van vele zijden steun ondervonden, terwijl ook veel medewerking ondervonden werd van het Gemeentebestuur van Bloemendaal. Ten aanzien van Floralia werd een niwrwe koers ingeslagen door hiervan een zelfstandige instelling te maken met een eigen bestuur, hetgeen een zeer gun stig resultaat heeft opgeleverd, doordat in tegenstel ling met vorige jaren dit jaar een batig saldo bereikt werd. Op 11 scholen werden 1623 planten uitgereikt, terwijl daarvan ter keuring werden aangeboden 1009 planten, of ruim 62 pet. Door het schenken van plan ten en andere bijdragen werd ook dit werk door velen gesteund. Tenslotte werd opgemerkt, dat wanneer van een vereeniging met 143 leden, 41 leden deelnemen aan de jaarlijksche excursie, over de belangstelling van de lede; niet geklaagd kan worden, terwijl het feit. dat een dergelijke toch zeer kleine vereeniging in staat is een tentoonstelling te organiseeren als onze Jubileumtentoonstelling er op wijst, dat dit kleine aan tal leden ook tot belangrijke prestaties in staat is. Een groote moeilijkheid blijft echter de zeer zwakke finan- cieele positie van de vereeniging, in verband waar mede het betrachten van de grootst mogelijke zuinig heid en het uitbreiden van het ledental wel zeer ge- wenscht is. Na het uitbrengen van dit jaarverslag werden de op de convocatie vermelde vraagpunten besproken. Ten aanzien van de eerste vraag „Ervaringen met het kweeken van vruchten in zakjes" was men alge meen van oordeel, dat dit wel haast noodzakelijk is wil men, door het weren van insecten en vogels, ge heel gave vruchten verkrijgen, maar dat toch een groot bezwaar is, dat de vruchten o.a. door gemis aan zonlicht bij gebruik van zakjes minder goed van smaak zijn dan zonder zakjes gekweekte vruchten. .Ten aanzien van de tweede vraag „Ervaringen ge durende de laatste vorstperiode" was men van oor deel, dat hoewel reeds vele gevallen van doodvriezen van planten en struiken geconstateerd kunnen wor den, het toch nog te vroeg is om reeds thans de defi nitieve schade in haar vollen omvang te kunnen be- oordeelen. Voor het puntenstelsel was door den heer A. Jans sen een fraaie orchidee Oncldium Cavendlschlanum in gezonden, die 10 punten verwierf. Aan het slot van de vergadering werd een door den heer A. Tabernal georganiseerde wedstrijd in het her kennen van zaden gehouden, waarvoor zeer veel be langstelling bestond. De hiervoor uitgeloofde prijs werd gewonnen door de heeren Barnhoorn. Bij de rondvraag vestigde de heer W. van Dijk de aandacht op een praeparaat ter bevordering van het wortelen van moeilijk aanslaande stekken en op een nieuwe bladgroente „Namenia", waarmede door ver schillende leden proeven zullen worden genomen. Op de volgende op 28 Februari a.s. te houden ver gadering zal de heer Abr. v. Bergen Henegouwen een lezing met lichtbeelden houden over „Boomen in het Landschan" in Park en Tuin", terwijl voor die ver gadering tevens een prijsvraag voor Getrokken Bol gewassen is uitgeschreven. o BELAST ZICH ME+ BLOEMENDAAL STRAATWEG 4 A TELEFOON 22444 Probeer dan een keus te maken In dan slaagt U naar wensch en voor altijd! Bloemendaalscheweg, hk. Dr. D. Bakkerlaan Pinus Banksiana, die op de allerarmste gTonden kan groeien, doch geen goede stammen vormt, en een broeinest van insecten is. Het zadenverzamelen eischt dat men het juiste tijdstip van rijpheid kiest en dat de verzr.melzak absoluut schoon is. Merkwaardig was het proefveld van Pinus nigra var. Corsicana, gemengd met beukende beuken komen niet verder dan tot dunne stammetjes, daar hun toppen stooten tegen de onderste takken van de den, maar zij gaan niet dood. Uit economisch oog punt bezien blijkt te ver uit elkaar planten ver keerd, dan krijgt men geen aangesloten bosch, doch wel tot onderaan den stam zijtakken, dus vele noesten, waardoor de stam als zaaghout waardeloos wordt. Na de pauze, waarin het door den heer Oude mans in ruime mate meegebracht materiaal werd bezichtigd, besprak deze meer het economisch ge deelte. We zagen foto's van zaaibedden van de Douglasspar. Het omzetten van dennen-akkers (van de grove den) in werkelijk bosch, door 1/4 deel der dennen weg te hakken en daar loofhout te zaaien. Zeer goed voldoet de menging van Douglasspar met grijze els. Van begin tot het eind boeide deze Interessante lezing en een hernieuwd bezoek aan Schovenhorst, waartoe Dr. Oudemans uitnoodigde, komt zeker op het programma. Ned. Natuurhist. Ver. afd. Haarlem en O. Lezing van Dr. Th. C. Oudemans. Dr. Th. C. Oudemans, beheerder en eigenaar van „Schovenhorst" te Putten begon zijn voordracht met een uiteenzetting over het ontstaan. In 1843 gaf het Domeinbestuur verschillende perceelen heide grond op de Veluwe voor zeer lagen prijs, (0.50 per H.A.) aan gemeenten uit. De gem. Putten deed deze grond zoo spoedig mogelijk weer van de hand en zoodoende kon spr.'s grootvader een terrein van 85 H.A. bemachtigen. Voor de ontginning was hij, daar er nog geen kunstmest bestond, aangewezen op dierenmest, en wel van schapen die op die heide hun voedsel vonden. Het nut van het aanplanten van Lupine werd door den heer Schober reeds aangetoond, tevens pleitte deze merkwaardige man voor oprichting van een Mij. tot ontginning der heide en tot het instellen van een Staatsboschbeheer. Het zoeken van den heer Sch. was naar een Coni feer, die in korter periode een grootere hoeveelheid hout en liefst van betere kwaliteit opleverde dan de grove den. Op het oogenblik staan op Schoven horst pl.m. 170 opgaande en pl.m. 170 dwergconi feren daarvan zijn er pl.m. 9 die bijzondere waar de voor den Ned. boschbouw hebben en bovenaan staat de Dou glasdpar. In het kleine Pinetum, de oorspronkelijke kweek plaats van den heer Schober, komen voor Abies nobilis (uit Oregon)Cryptomeria japonicauit Klein-Azië de Picca crieentalis, een der zeer weini ge Picca's die goed tegen droogte bestand isuit N.-Am. de Sequoia giganteae en de Tsuga hetero- phylla (syn. Mertensiana) In 1904 werd het groote Pinetum gesticht door spr.'s vader, n.a.v. een groote kweekerij die hij ge vonden had van zeldzame coniferen van wijlen zijn vader. Alle boomen werden gelijk geplant en leveren dus mooi vergelijkingsmateriaal. Hier staan o.a. de Picea pungens glauca, Abies grandis, A. nobilis, Chamaecyparis sqarrosa, de zeldzame Plees omo- rica uit Servië, een soort met laagrhombische naal den. Spr. wees op het onderscheid tusschen Picea, met altijd hangende kegels die in hun geheel afval len, en Abies met staande kegels, die in stukken uit elkaar vallen, en waarvan de kern blijft staan. 37ste Jaarvergadering Chr. Nat. Werkmansbond. Maandag j.I. kwam de afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond in feestelijke jaarver gadering bijeen. Velen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven om deze bijeenkomst, die reeds 37 jaren achtereen gehouden is. bij te wonen. De vergadering stond onder leiding van den voor zitter den heer K. Koopman, die in ziin openings woord de afgevaardigden van bevriende vereenigin- gen verwelkomde, en voorts deed uitkomen, dat de Werkmansbond ook in Bloemendaal zijn bestaans recht ten volle verdient. De heer C. Fris, secretaris, gaf een resumé van de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar. Het ledental kon zich niet geheel handhaven. Woorden van dank werden gebracht aan de afge treden bestuursleden, de heeren J. H. Hoffschlag en G. Grootegoed, terwijl voorts werd gememoreerd het overlijden van het oudste afdeelingslid, den heer J. Schoon. De financieele situatie der afdeeling werd toege licht door den penningmeester, den heer J. Blom, terwijl de heer IJzerman de exploitatie der 30 wonin gen behandelde. Tal van gelukwenschen werden tot de iarige afdee ling gericht. De vergadering werd opgeluisterd door het optreden van de Chr. Reciteerclub „Door Oefe ning Beter", die met de opvoering van eenige .kamer stukjes veel bijval oogstten. Het slotwoord werd gesproken door den eere-voor- zitter, Ds. J. G. van Dijk. Met een K-L-M.-vogel naar Nedert.-Indië. bi— In Hotel „Vreeburg" werd Dinsdagavond i.l. een filmavond gehouden door de Bloemendaalschc Middenstandsvereeniging. Als spreker trad op de heer jhr. dr. J. C. Moilerus. secr. van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Haarlem en Omstreken. Nadat de voorzitter, de heer W. Scheepstra, aan spreker en andere aanwezigen het welkom had toege roepen, verkreeg jhr. Moilerus het woord, die dc filmvertooning deed voorafgaan door een causerie over zijn vliegtochten naar Nederlandsch-Indib. res pectievelijk in 1933 en 1938 met een Fokker F 18 en een Douglas. Spreker bracht duidelijk naar voren het verschil in accomodatie en bediening van deze beide toestellen, en vertelde in prettigen geest van zijn er varingen, die hij op zijn vliegtochten ondervond. Het gesproken woord werd na de pauze aangevuld en verduidelijkt door eenige interessante films, die de natuur en de cultuur van de landen, die de K.L.M.- vogel met zijn passag'ers passeerde, op schoone wijze uitbeeldden. Personalia. Bij Koninklijk Besluit Is aan G. Warnderink Vink^i oud-consul van Noorwegen te Amsterdam, wonende te Bloemendaal, vergunning verleend tot het aanne men van het ridderkruis lite ldtssê der Orde van St. Olaf van Noorwew*.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1