A. G. G. M. GIORGIS Zn. BOEKENWEEK Firma A. Vernout 2 Vrijdag 24 Februari 1939 Neem dadelijk "AKKERTJE! als de Griep U grijpt 1 Burgerlijke Stand AGENDA. PREDIKBEURTEN VAN DE LEESTAFEL Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon G. VAN BRUGGEN Buurtvereeniging Ramplaan- kwartier r 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. hlGeboren: Geen. Ondertrouwd: J. van der Pol en G. J. Hiiing. Getrouwd: Geen. Overleden: P. Groen, 32 jaar; H. van Riessen, 38 jaar. o— Examens. hlVoor het examen medisch analyste is te Utrecht geslaagd onze plaatsgenoote Mej. T. W. Bijkerk. hlVoor het candidaatsexainen rechten slaag de aan de Leidsche Universiteit, de heer A. W. Thöne te Bloemendaal. - Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het voorbereidend examen, academische op leiding de heer J. E. Wagenaar te Bloemendaal. Zwemclub „Haarlem". haDe zwemclub „Haarlem" organiseert op Woensdagavond 1 Maart a.s. zwemwedstrijden in Stoop's bad te Overveen. De wedstrijden zullen reeds om omstreeks 7 uur aanvangen. Behalve de nummers voor leden staan er op het programma ook nog enkele banen voor niet-wed- strijd-zwemsters en zwemmers en voor scholieren van middelbare- en Ulo-scholen. Verschillende wisselprijzen voor schoolploegen en sportvereenigingen worden verzwommen. o NED. NATUURHIST. VEREENIGING. Afd. Haarlem en Omstreken. <t haBovengenoemde afdeeling houdt op Zon dag 26 Februari a.s. een ochtendstrandwandeling onder leiding van den heer G. L. van Eijndhoven. Samenkomst 9.30 uur aan het eindpunt der tram (vertrek tram Tempeliersstraat 9.14). In Zuidelijke richting zal een wandeling langs het strand worden gemaakt; de terugkeer is weder om te Zandvoort, zoodat daar gestalde fietsen weer kunnen worden opgehaald. Terug in Haar lem pl.m. 1 uur. Ledenavond. Gisteravond hield de N.N.V. afd. Haarlem weer eens een z.g. werkavond in de 2e H.B.S.- Santpoorterplein. Allereerst sprak Ir. R. H. Visser over de vij anden der bietencultuur. Deze vijanden kunnen zijn van dierlijken, plantaardigen, physiologi- schen aard, terwijl uiterlijke omstandigheden grooten invloed hebben. De kleine kiemplantjes worden aangevallen door larven van meikever, langpootmug, kniptor en millioenpoöt. Andere aanvallers zijn het bietenkevertje, aardrupsen en aardvlooien. De grootere planten ondervinden hinder van bietenvlieg, bladluizen én verschil lende larven (o.a. van het schildpadtorretje. Vooral de indirecte schade der luizen is belang rijk, daar zij overbrengers kunnen zijn van virus ziekten als mozaiek- en vergelingsziekte; biolo gische bestrijding is mogelijk door het lieveheers beestje, dat de luizen eet. Het bietenaaltje veroorzaakt de z.g. bieten moeheid. Naast bestrijdingsmiddelen voor deze verschil lende vijanden is van veel belang een goede vruchtwisseling en zorgvuldige zuivering van onkruid e.d. Onder de plantaardige vijanden spelen de schimmels een groote rol; zij tasten bijv. de wor tels aan en veroorzaken de wortelbrand. Voorts noemde spr. Rhizotonia, valsche meeldauw en roest. Van de -door physiologische oorzaken ont- SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 staande ziekten noemde de heer Visser het hart- rot (bij gebrek aan Borium) en mozaiekziekte (bij gebrek aan stikstof en mangaan). Daarna vertelde de heer B. J. Nel over Rub ber (gewonnen uit Hevea Braziliensis), Balata (dat door inlanders op Sumatra wordt gewon nen uit de bast van de bolletreeboom; de bast wordt vernield, maar 18 a 30 L. latex kan per dag gewonnen worden. Balata is elastisch en wordt ook wel met gutta gemengd. Guttapercha heeft de eigenschappen, dat het electriciteit niet geleidt en ook geen water op neemt en vindt derhalve zijn toepassing bij iso latie van zeekabels. Gutta werd eerst uit de bast van de perchaboom gewonnen, doch later bleek het mogelijk het langs mechanischen weg uit het blad te winnen. Van de geheele behande ling en bewerking, die het uiteindelijk product, de witte of groene gutta, moet ondergaan, gaf spr. een uitvoerige beschrijving. In verband met ongesteldheid van den heer W. van Dijk, die over loofboomen zou hebben gesproken, vertelde de heer G. L. van Eyndho- ven een en ander over de mijten van vleermui zen. Voor de in het lokaal aanwezige schelpencol lectie bleek groote belangstelling te zijn. BEETHOVEN-CYCLUS H. O. V. haOnder de successen, die de H. O. V. ver leden jaar heeft geboekt, moet zeer zeker de Beethoven-cyclus genoemd worden en een her haling toch eenigszins in een andere belang wekkende samenstelling is daarom in dit sei zoen-einde op haar plaats. Een blik op het programma laat zien, dat, al is het al Beethoven wat de klok slaat, er gezorgd is, dat naast de oude vertrouwde werken, naast het groote bekende element, eenige minder be kende en juist daarom belangrijke werken zijn ingeschakeld. „Varietas delectat": bij Beethoven is alle ver scheidenheid aanwezig. De Beethoven-cyclus heeft altijd een magische aantrekkingskracht uitgeoefend, want telkens wenscht een volgend geslacht de schoonheid er van te bewonderen, te ondergaan. Onder de blijvende toonscheppers staat Beet hoven bij de hoorders bovenaan, hij heeft zich een standbeeld verworven door steeds en alleen aan zijn goddelijke kunst te arbeiden. Vele standbeelden verdwenen: dat van Beet hoven werd zelf nooit door afbrokkeling be dreigd. Hij troont als Blijvende. Abonneert u op deze cyclus. Zie de bijzonder heden in de advertentie in dit nummer. Stadsschouwburg, Zaterdag 25 Febr. 1939, 8 uur: Gruno, wedstrijd in vier één-acters. Na afloop Bal tot 3 uur. Zondag 26 Febr., 8.15 uur: Gezelschap Jan Musch „Speurhonden. Maandag 27 Febr., 8.15 uur: Residentie Too- neel Vasantasena". (5e Abonn. voorst., Serie IX). Dinsdag 28 Febr., 8.15 uur: Residentie Toóneel „Trein naar Venetië" (2e Volksabonn. voorst.). Woensdag 1 Maart, 8.15 uur: Cremer, Wester man en Zn. Donderdag 2 Maart, 8.15 uur: Ballet Tilly Sylon. Frans Hals Theater: „Sergeant Berry" met Hans Albers. Zondagmorgen 11.30 uur „De Goede Aarde", met Paul Mum en Luise Rainer. Cinema-Palace: „Tragedie van een Keizerrijk", met Carine Nelson, Gabrielle Robine en Jany Holt. 2e film: „De kuische Suzanna" met Raimu, Mey Lcmonnier en Harri Garat. Luxor Sound Theater: prolongeert „Marie An toinette" met Norma Shearer en Tyrone Power. Rembrandt-Theater: „Suez" (Ferdinand de Lea- seps) met Tyrone Power. Loretta Young en Anna- bella., Zondagmorgen 11.30 uur: „Kuituur en oerwereld op Sumatra". ZONDAG 26 FEBRUARI 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. W. A. Hoek van Amsterdam. Tweede lijdensprediking. Geref. Kerk v.m. 10 cn n.m. 5 uur Ds. Job. C. Brussaard. Radiouitz. op golflengte 245.9 m. Nederl. Prot. Bond v.m. 10% uur Kinderkerk. Mej. Da. J. H. Bethe. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Tweede Lijdensprediking. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Mr. Ds. D. G- Hoevers, Ev. Lutli. predikant v. Amsterdam- SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. K. Oldeman. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5% uur Dr. W. G. Harrenstein. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duy- vendak. Koorzang. Eglise Wallone, Begijnhof, a 10 h. 30. Service et Sermon, présidé par Mr. Ie pasteur Mark. Jospin 3ième collecte pour la restauration. a 9 h. 15 Ecole du Dimanche. Rmonstr. Geref. Gem. v.m. 10% uur Dr. A. H. Haentjes. 12 uur Kinderdienst in 't Remonstrantenhuis. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Zondagsschool 12.30—1.30 uur Openb. school Tetterodestraat, hoek Santpoorterstraat. Jongensclub (tot 12 jaaT), Woensdag 7—8, id. boven 12 jaar Woensdag 89; Meisjeselub (tot 12 jaar) Woensdag 45.30, idem boven 12 jaar Maandag 7—8:30. Bibliotheek (voor kinderen en volwassenen) Vrijdag 78 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat 4. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. 0. Veen hof. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk (Zuid Oosterkerk), v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. In alle diensten bediening van het H. A. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Rozekruizersgen. (Bakenessergr. 13) n.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing; spr. de heer H. Rutgers v. d. Loeff, onderw. „De Tempel van "Kristal". Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" afd. Haar lem II (Sociëteit Ver., Zijlweg 1) v.m. 10% uur, Wijdingsmorgen, spr. de heer J. P. Smits van Haarlem, onderw. „Gekooid of vrij"; helderz. waarn. mevr. J. Remmers-v. d. Lans. Onafh. Rel. Gem. (Oranjeplein 9) v.m. 10% uur, Ds. A. R. de Jong, onderw. „Is er een God?" ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer Biem Visser. N.m. 5 uur geen dienst. Focus. De redactie van „Focus" begint in no. 4 van dezen jaargang een actie tegen het gebruik van vreemde woorden in de fotografie. Het foei- leelijke „Rompontspanner", dat al flink inge burgerd is, moet door een goed Hollandsch woord vervangen worden. Voor de beste oplos sing wordt een foto-boekwerk beschikbaar ge steld. De bekende deskundige op het gebied der fo tografie in de tropen, C. J. van Mansum, geeft in een interessant artikel den Hollandschen ama teur, die naar Indië reist, goeden raad. J. Ak kerman schrijft over het vervaardigen van kleinbeelddiapositieven, terwijl J. F. O. Huese verslag geeft van een reis naar Rabat in Ma rokko. De acht groote platen zijn ditmaal reproduc ties van bekroonde foto's uit de prijsvraag „Vrije Onderwerpen September". Vereenvoudi ging wordt gepropageerd in de critiek-rubriek. De begmnersrubriek geeft een duidelijk voor beeld van opnamen met en zonder filter. C. J. Tirion schreef „Gedachten over kleur en kleu renfotografie". „Kapmeeuwen in het voorjaar" is een artikel, dat den liefhebber van fotografie en natuurleven veel lezenswaardigs biedt. In de overige rubrieken vindt de amateur weer me- nigen goeden raad. „Beyer's Grundlehre der Schnelderei". Wij ontvingen van de N.V. Wereldmode, Pr. Hen drikkade 48, A'dam. een schitterend uitgevoerd handboek met meer dan 400 foto's en teekeningen, hetwelk voor elke vrouw het knippen en naaien tot een gezellige en interessante bezigheid maakt. Hoe men de diverse soorten knoopsgaten maakt, hoe men mouwen inzet, hoe men revers pikeert, verschillende kwagen opzet, enz. enz., honderden practische wenken, die elke huisvrouw ten zeerste zal waardeeren, worden door de vele duidelijke foto's gegeven. Dit boek is overal in den boekhandel voor f 2.20 verkrijgbaar. Om echter de abonné's op het bekende mode tijdschrift „Beyer's Mode für Alle" een bijzondere attentie te bewijzen, heeft men een aantal van deze handboeken beschikbaar gesteld voor diegenen, welke bereid zijn „Beyer's Mode für Alle" met 3 raderbladen, voor f 1.50 per kwartaal (incl. bestel geld) aan te bevelen bij vrienden en kennissen. Wat U moet doen: Weet U iemand, die zich gaar ne wil abonneeren, schrijft dan aan het adres hierboven genoemd. Men stuurt het handboek toe, wanneer het abonnementsgeld voor een geheel jaar (f 6.is voldaan. „Detective". Nummer 21 van de serie ..Detective", een boek in courantvorm. (uitgeverij Schuyt N.V. te Baarn) behandelt een spannend avontuur: „Charlotte is gevaarlijk" door Peter Cheyney. „Meisjesleven", het maandblad voor de Vrouwe lijke Nederlandsche Jeugd, onder leiding van Willy Péstillon, is zijn zevenden jaargang ingetreden. Het blad ademt een frisschen geest, en is als steeds keurig verzorgd (abonnementsprijs f 5,— per jaar; uitgave Hollandia-Drukkerij N.V.. Baarn). Wij geven gedurende de Boekenweek ee i buitengewone Novellen Bundel TEN GESCHENKE aan leder die voor ten minste f 2.50 aan Nederlandsche boeken koopt. Warmoesstraat 10 Haarlem Bloemend .weg. 53 Bloemendaal Bloemend.weg 255 Overveen Telefoon 10547 23089 22292 27527 SchaTpff, K. A., Laan van Rozenburg 6, Heemstede. 18819 Stapel, H., insp. Haarl. Hypotheekbank, Oranje Nassaulaan 111, Overveen. 24101 Steinmetz, Boh., H. H., Mauricialaan 18, Overveen. 29742 Weijland-Gerke, Wed. E. J. F., Heemst. Dreef 167, Heemstede. 19116 Wiegant, W. L. J., piano's, stemmen enrcp., Aelbertsbergstraat 48. 19515 Wolff Zn., J. H., chef-kok automatiek, Spaarnwouderstraat 47. 24703 Baan, J. H., Marsstraat 17. v; 20318. Bel, R. W. G., banketbakker, Voorhelm- straat 33. 24903. Bossers, Th. H., Zaannenlaan 104. 29752. Boer, Ir. F. de, Molelaan 6, Heemstede. 20218. Bellamy, Int. Ver-, alg. penningmn. Haar lem, Brandtstraat 15. 20418. Buuren, A. van, Middenlaan 58. 19119. Feist, H. F., Joh. Vermeerstraat lfl, Heem stede. 20417. Hosman, Jules, Anton Mauvestraat 9, Heemstede. 19617. Kater, Ir. J., ingenieur Ned. Spoorwegen, Louise de Colignystraat. 29655. Lammers, H. A„ Heerenweg 64, Heem stede. 20516. Leuven, Th G. v., Schouwtjeslaan 51zw. 29647. Meijer, C. A., Torenlaan 4, Heemstede. 13026. Petroleum, schoonmaakartikelen „Amstel Petrol Mij. N.V., v. d. Hulststraat 6zw. 24902. Reus, J. M., agenturen en wijnhandel, Orionsweg 22. MELKHANDEL Ramplaan 50 Tel. 17837 Speciaal adr,es voor HOOGFIJNE GOUDSCHE KAAS VOORFIJNPROEVERS DRIE DAGEN OP HET STALEN ROS. De Groote Trek door Noord-Holland. Onder de auspiciën van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland zal op 3, 4 en 5 Aug. a.s. fietsend Nederland in de gelegenheid wor den gesteld tot deelname aan een hoogst inte ressante Wielertocht door het onvolprezen Noord Holland. Op genoemde data zijn drie zeer gevarieerde parcoursen uitgestippeld door het polderland langs duinen en zee den Afsluitdijk en het IJselmeer de wereldberoemde kaasmarkt en naar tal van andere attracties, waaraan Noord- Holland zoo rijk is. De bedoeling is massale dagtochten te maken, van ca. 80, 100 en 120 km. naar keuze; de groo tere parcoursen speciaal voor tandems en mili tairen. Centralisatiepunt: Zaandam. De leeftijd voor mannelijke zoowel als vrou welijke deelnemers is bepaald op minimum 16 jaar; de kosten zijn heel gering. Er wordt 100 pet. service verleend aan tech nische hulp, medische verzorging, verpoozing en ontspanning. De deelnemers, die deze prestatietochten naar de door de leiding gestelde eischen en regelen volbrengen, ontvangen een specifiek Noord- Hollandsche onderscheiding. Het 80 pagina's omvangrijke geïllustreerde pro gramma, dat alle bijzonderheden bevat, wordt t.z.t. op aanvrage gaarne toegezonden door het secretariaat van de Noord-Hollandsche Federa tie van V.V.V.'s, Waaggebouw, Alkmaar. Voor het eerst sedert ons bestaan rust op ons een droeve plicht. Vol ontzetting hoorden Wij j.l. Vrijdagavond dat onze tweede Voorzitter, de heer H. S. Uyekruyer, plotseling was overleden.,- Ware het dat zeer drukke werkzaamheden hem meermalen verhinderden zijn volle kracht aan onze vereeniging te geven, toch heeftfhij ons menigmaal met zijn heldeTe kijk op diverse aangelegenheden van advies gediend en zullen wij zijn raadgevingen noode moeten missen. Moge zijn werkzaam leven een voorbeeld voor velen zijn. Zijn nagedachtenis zullen wij steeds blijven eeren. HET BESTUUR. VAN DE ONTSPANNINGSCOMMISSIE VOOR LEDEN. Gymnastiekcursus voor Heeren. De eerste cursus is weer achter den rug en te oordeelen naar de stemming belooft deze cursus prettig te verloopen. Na een kort welkomstwoord van den heer Dui senberg, waarbij deze verzocht naar aanleiding van het plotseling-overlijden van ons bestuurslid, den heer Uyekruyer, een oogenblik stilte in acht te nemen, kreeg de heeT Kroes het woord, waarbi deze vooral verzocht wanneer de deelnemers na d< eerste les stijve botten zouden krijgen, dezen d< moed niet zouden opgeven, integendeel, dat hel dan juist zou blijken hoe noodig het is, dezen cur sus te blijven volgen. Wij hopen, dat de volgende lessen even prettig zullen verloopen als de eerste. Tenslotte verzoek ik nog de deelnemers tijdig aanwezig te zijn, met het oog op een vlotte inning der contributie. Schaakclub „Ramplaankwartler". Voor de competitie, gespeeld op 17 Febr. BesseSchipper 01; v. EwijckKos 10; StenversErbrink I--0. Door deze overwinning heeft de heer Stenvers de leiding met 3 punten uit 3. Wij maken onze leden er op attent, dat wij voor Vrijdag 3 Maart eén wedstrijd hebben kunnen vaststellen tegen een P.E.N.-tiental. Bijzonderheden hieromtrent, bespreken wij a.». Vrijdag. Wij Vërtrouwen er dus op dat alkn aanwezig zult zijn. J. ZEEPVAT, Bloemveldlaan 85.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2