FONGERS Studebaker C. CASSEE De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Effecten Coupo ns Safe-loketten Lampekappen Overtrekken SPECIAALZAAK IVONNE ioitidaigrmorsreini 32e Jaargang - No. 41 Vrijdag 3 Maart 1939 Oplaag 6300 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN BEGRAFENIS EN CREMATIE TWEEHONDERD GULDEN BELQONING C. VAN MAREN, OVERVEEN, BLOEMENDAALSCHEWEG 234 Het Middelbaar Onderwijs te Bloemendaal. Woningbureau „De Neethof" J. F. B. RINGS Een ongeëvenaarde keus PAARLBERG'S SIGARENMAGAZIIN Agent J.G.Verbeek, BI. tl. weg 5, Tel 22276 HET 8L0EMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel 10.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4, regels 10.35. bij vooruitbetaling. Elke regel meer 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.— per halt jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar Losse nummers 0.05. BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL TELEFOON STRAATWEG 4* 2 2 4 4 4 Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Daar het den heer A. Hiemstra, Commissaris van Politie te Bloemendaal, Hulpotticier van Justi tie enz. en den heer H. H. Smit, Hoofdagent-rechercheur te Bloemendaal, niet gelukt is ophel dering te brengen in het zoek raken van stukken, die betrekking hebben op een verreken-pakket van f 12.85; daar voorts alle officieele poststukken, die op dit verrekenpakket betrekking hebben, niet OP HET POSTKANTOOR TE OVERVEEN aanwezig zijn en de heer De Ruiter, beheerder van dit kantoor, het een blamage voor zijn kantoor vindt, looft ondergeteekende TWEEHONDERD GULD EN BELOONING uit voor hem (hen) die aanwijzingen kan (kunnen) geven die leiden tot ontdekking en veroor deeling van de(n) dader(s). Alle stukken die betrekking hebben op de door mij gedane betaling van dit verreken-pakket, zijn in mijn bezit. Verschenen is het Verslag over het Middel baar Onderwijs in Bloemendaal over de jaren 1936,1937 en 1938. Wij ontleenen hieraan het volgende: De Commissie van Toezicht op het M. O. was einde 1935 samengesteld als volgt: C. W. de Visser, voorz.; Mr. W. J. Schunhart, secr.; C. G. J. Bos, Mevr. C. J. Cohen Tervaert-Koch en Mr. F. J. D. Theijse. Bij besluit van den Gemeenteraad van 28 Mei 1936 werd aan beide eerstgenoemden op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid der com missie. De heer De Visser heeft zitting als zoo danig gehad van af haar instelling in Sept. 1922 en was al die jaren haar voorzitter; de heer Schunhart is sinds Oct. 1931 als lid der comm. en tevens als haar secretaris werkzaam geweest. Voor hetgeen zij in het belang van het plaatse lijk M. O. en voor de commissie hebben- gedaan wordt hun gaarne een woord van dank gebracht. In de door hun aftreden ontstane vacatures werd door den Raad voorzien door benoeming tot lid der commissie van Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer en D, Kool. Deze traden eerst in functie, nadat de commissie op 14 Oct. 1937 door den wethouder van onderwijs opnieuw was geïnstalleerd; zij werden a.e.v. tot voorzitter en secretaris der commissie aangewezen. Waar de commissie haar werkzaamheden eerst tegen het einde van 1937 heeft hervat en over 1936 nog geen verslag was verschenen, werd be sloten t.z.t. één verslag samen te stellen over de jaren 1936, 1937 en 1938. Ook Mevr. Cohen Tervaert-Koch zag zich ge noodzaakt voor het lidmaatschap der commissie te bedanken; zij heeft dat 11 jaar achtereen met veel hart voor het M. O. vervuld. In haar plaats werd bij besluit van den Gemeenteraad van 16 Dec. 1937 Mevr. C. C. M. Wolterbeek- de Stoppe laar tot lid der commissie benoemd. De leden, die op 1 Jan. 1937 en 1 Jan. 1938 aan de beurt waren om periodiek af te treden, werden herbenoemd. Het lid Mr. F. J. D. Theijse, die per 1 Jan. 1939 periodiek moest aftreden, achtte het juister, zich niet voor een herbenoeming beschikbaar te stellen i-.v.m. het raadsbesluit van 28 Mei 1936, waardoor het lidmaatschap der commissie voor taan onvereenigbaar is met dat van het bestuur of van het college van curatoren van een aan het toezicht der commissie onderworpen school. In zijn plaats benoemde de Raad tot lid der commissie den heer Mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh. Scholen. Het toezicht der commissie omvatten evenals vorige jaren. a. den onderbouw en de H. B. S.-afdeelingen van het Kennemer Lyceum te Overveen; b. de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Ingevolge beslissing der Regeering, in Maart 1936 genomen, dat de afdeeling voor meer indi vidueel onderwijs en de Montessori-afdeeling van het Kennemer Lyceum beschouwd worden als instellingen voor M. O., kwamen ook deze •lleen bij; J. 6 Verbeek, Kerkplein 21, Tel.22276 afdeelingen onder het toezicht der commissie. Aan laatstgenoemde school werd in September 1938 een nieuwe afdeeling toegevoegd, n.l. de afd. voor individueel voortgezet onderwijs I.V.O. afd. welke op grond van het terzake van den Inspecteur der Lycea ingewonnen oor deel mede onder het toezicht der commissie werd begrepen. Aantal leerlingen. Dat de omvang van het M. O. te Bloemendaal sedert 1931, behoudens een kleine inzinking in 1934, jaarlijks is toegenomen, kan blijken uit onderstaand overzicht. Kenn. Lyc. ,,'t Kopje Totaal 1931 300 74 374 1932 375 60 435 1933 382 70 452 1934 343 94 437 1935 363 112 475 1936 400 116 516 1937 437 130 567 1938 499 135 634 Uit van Gemeentewege verstrekte gegevens is gebleken, dat veel de laatste drie jaren ge middeld 250 Bloemendaalsehe leerlingen ver schillende scholen voor M.O. te Haarlem volgen. Hieruit mag echter niet zonder meer tot de ur gentie van uitbreiding van gelegenheid voor het ontvangen van M. O. te Bloemendaal worden besloten, want een vrijwel even groot aantal leerlingen uit omliggende gemeenten is hier bij het M. O. ingeschreven. Toestand van het onderwijs. Bij haar schoolbezoeken heeft de Commissie over het algemeen een goeden indruk ontvangen van de wijze, waarop het M. O. ter plaatse ge geven en behartigd wordt. Zij ondervond daarbij alle medewerking van leiding en leerkrachten der betrokken scholen. In memoriam. Een enkel woord van herdenking zij gewijd aan den vorigen wethouder van onderwijs, den heer H. Hogenbirk, die 10 Jan. 1938 is overle den; met hem ging iemand heen, die tot het laatste toe bereid was tot dienst aan de gemeen schap. Tot zijn opvolger werd aangewezen de heer Ing. J. Ouwehand, wiens belangstelling voor het M. O. reeds in verschillend opzicht is gebleken. Blijde dagen. Het behoeft nauwelijks vermeld, dat de leer lingen van de middelbare scholen te Bloemen daal levendig hebben gedeeld in de algemeene vreugde bij de verloving en het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en bij de geboorte van Prinses Beatrix. Zij ontvingen van het Gemeen tebestuur een aardige herinnering aan het Re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin in den \>orm van een rijmprent, gedicht door dr. J. D. Bierens de Haan en verlucht door André van der Vossen, beiden ingezetenen van Bloemen daal. De gebruikelijke statistische gegevens betref fende het plaatselijk M. O. zijn als bijlagen aan het verslag toegevoegd, evenals een overzicht over de laatste vier jaren van het aantal jaren, waarin leerlingen, die de school geheel doorlie pen, het einddiploma behaalden. o INTERN. VEREEN. BELLAMY. Voor de afd. Haarlem der Intern. Vereen. Bellamy komt Zondag 5 Maart spreken de al gemeen voorzitter, mr. dr. P. Yssel de Schepper, met het onderwerp: „De Geestelijke Herbewa pening en de Bellamygedachte". Deze bijeen komst vindt plaats in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, des morgens 10.30 uur. GR. HOUTSTRAAT 147 - TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS. SANTPOORT— STATION Wüstelaan 4 - Telef. 379 Belast zich met: Verhuren Verkoopen Admini- stteeren Onderhoud en Taxaties CARNAVAL In de landen en streken waar menschen nog echte volksfeesten kunnen vieren, waar men niet zoo gewichtig is om zich te schamen over dansen op straat en waar de vreugde niet eerst kunstmatig moet worden wakker geroepen en opgezweept, of, nog beschamender, georganiseerd, daar trek ken in deze weken weer de groteske stoeten met de reusachtige, kleurige carieaturen door de tintelende confetti-straten. De huizen geven voor een oogen- blik hun voorname afzondering prijs, zij Worden door serpentines, die draden der vreugde, ver bonden. „Een brooze verbinding!" zeggen de Noorder lingen bedenkelijk en schudden hun verstandige hoofden. En toch zijn ook hun handels- en andere contracten maar van papieT. En wij, Nurksen, die het witte papier aanbidden, maar het gekleurde verachten, hullen ons angstvallig in onze waardig heid en Keeren de tuimelende hansworsten den rug toe, niet vermoedend, dat juist die Waardigheid misschien het zotste carnavalspak is, dat iemand aan kan trekken. En intussehen rollen achter ons de bebloemde wagens voorbij, en de nar rinkelt met zijn kap de begeleiding voot deze eeuwige Lof der Zot heid. De groote menschen dansen met maskers voor, de kinderen zonder, daar zij geen exenus voor hun dwaasheid behoeven. Ook de dieren feesten mee, wanstaltige varkens schommelen knorrend voorbij en uit de hals van een giraffe klinkt driestemmig gezang. Over dit alles hoe ongeloofelijk het ook voor de waardige Noorderlingen mag lijken schijnt de zon. Zelfs die doet mee aan den veldtocht tegen den dood, aan den triomf van het leven, dat is dus van de dwaasheid. Diezelfde zon zag eenmaal hen die wij „heide nen" noemen in dergelijke stoeten het nieuwe jaar tegemoettrekken, zij ziet, dat nog in China. Zij hoorde hen met muziek en geschreeuw de booze geesten op de vlucht drijven, den dooden- geest van het oude jaar, die bij de jaarswisseling rondspookte, zij zag de door de eeuwen wisselende maskers, die alle dienden om den doodengeest te misleiden, zij hoorde de Joodsche kindertjes op het Purimfeest zingen: „Sla Haman dood, sla Haman doodl"en zag hun kleurige pakjes om de rollen van Esther heendwarrelen. Zij zag al deze mensehen op alle plaatsen der aarde vluchten voor den dood, vechten voor het leven. Op elk Carna val werd tenslotte door dat leven de overwinning behaald: de nieuwe Koning van het Jaar werd ge kroond, Mordeehai of Prins Carnaval of Zonnegod of hoe hij verder heeten mocht. Overal werd hij met gejuich binnengehaald, in China met vuur werk, in Europa met confetti, in alle harten met blijdschap. De namen der Jaarkoningen wisselen, de maskers blijven. De maskers moeten ons af en toe naamloos maken, zoodat de dood ons niet kan herkennen. Maar er is ook iets anders met die maskers. Zij beelden een vreugde uit, die ons eigen gezicht niet bezit. En het masker, dat men draagt beïnvloedt tenslotte het eigen gezicht. Wij wenschen die vreugde te bereiken, te ontdooien, die de maskers in verstarden vorm bezitten. Immers wanneer een tooneelspeler zijn rol maar goed genoeg speelt, dan ontkomt hij niet aan het lot van Genesius, de Romein, die een Christenmartelaar moest uitbeelden en gedurende zijn spel bekeerd werd. De uiterlijke houdingen en vormen kunnen, wanneer zij dan al geen uitingen van een innerlijken toestand zijn, er toch de aan leiding toe worden. Het is de oude wijsheid, schijnbaar goedkoop van het „Begin alvast maar". Begin alvast maar met het lichaam, dan zal de geest kunnen volgen. De clown, die zijn spieren tot een lach dwingt, zal voorloopig misschien niet veel meer bereiken dan een g-ijns, maar hij is toch een ander mensch ge worden, ook al wordt zijn hart nog steeds ver scheurd. De geestelijk luie leerling zal bij een bevel van merken uit le klas fabrieken heeft Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan Telefoon No. 22628 Vandaar dat men er zoo PRETTIG KOOPT! van den leeraar: „Zit eens rechtop!" ook innerlijk een tucht voelen. Wij die de vreugde niet van nature in ons hebben, wij zouden haar moeten kunnen vinden door onze carnavalsmaskers „waardig" te dragen. Ook al gelooven we nog niet aan haar, ook al zien we alleen de snelnaderende Vasten, de macht der maskers blijft. Misschien blijkt het toeli mogelijk in het feest der onnoozele dwaasheid de onschuldige wijs heid terug te vinden, zonder welke wij niet kunnen leven. Misschien zullen de nu nog gehuichelde liederen eenmaal kunnen opklinken uit 's harten grond. Als wij maar mogen luisteren naar het woord, dat Prins Carnaval ook ons sceptische Noordelijke toeschouwers toeroept: „Speel uw spel!" HET „GEVAL-VAN M." De heer Mr. P. Tideman verzoekt ons mede te deelen, dat hij geen bemoeienis heeft gehad met de wijze waarop het „geval-van M." in ons vorig nummer werd vermeld. Redactie. ENGLISH ASSOCIATION IN HOLLAND. Op Donderdag 23 Februari vergastte de English Association hare leden op een causerie v. Mr. D. Hardman, getiteld: „Twentieth century fiction and drama". Nadat de spreker door Dr. van der Voorde aan het auditorium was voorge steld, begon hij op onderhoudende, vaak geestige wijze zijn onderwerp in te leiden. Hij koos daar voor de hegentiende eeuwsche schrijvers Tho mas Hardy en Samuel Butler, ook hier te lande bij velen bekend. De heer Hardman citeerde een en ander uit de werken van Hardy, dien men nogal pessimistisch vond. Dit pessimisme was min of meer in tegenstelling met het optimisme, dat heerschte gedurende de regeeringsperiode van Koningin Victoria. Een zekere reactie was dan ook het gevolg. Uitvoerig behandelde spreker Hardy's roman: „the woodland earth", „the return of the native", en „under the greenwood tree", welke werken uitblinken door schitterende natuurbeschrijvingen. Als een voorbeeld van Hardy's pessimisme haalde spr. aan, dat Hardy den dood beschouwde als het einde van alles. Hierna behandelde de heer Hardman de ook hier te lande overbekende werken van den knap pen Engelschen schrijver H. G. Wells, die hij als een waar genie beschouwt. De wenken en ideeën, die hij in zijn werken ten beste geeft, verdienen onze volle aandacht zei spr. Buiten staanders mogen hem ietwat sentimenteel ach ten, de doorsnee Engelschman bewondert-de ro mantiek, welke uit zijn werken spreekt. Wells' „Mr. Polly" werd op geestige wijze door spr. voorgedragen. Daarna vertelt Mr. Hardman nog een en ander aangaande den bekenden schrijver van zee-verhalen Jos Conrad, waarvan Solako, Nostromo de meest bekende zijn. Een buiten gewoon goede roman is Arnold Bennetts „Old wives tale" geschreven in duidelijke taal. Natuurlijk wijdde spr. nog enkele oogenblik- ken aan John Galsworthy, die, men mag het wel haast zeggeri, zich een wereldnaam heeft ver worven. Diens „forsyte saga" zoo markant en aantrekkelijk geschreven, geeft ons een duide- lijken blik op den real Englisman over verschil lende generaties. Spr. wees er nog op, dat Gals worthy het opnam voor de geëmancipeerde vrouw. De voorzitter, Dr. Van der Voorde, kon ervan overtuigd zijn, als tolk van het auditorium te spreken, wanneer hij den heer Hardman harte lijk dankte voor diens interessante causerie. Er werden nog enkele vragen gesteld, die op vlotte wijze werden beantwoord. En hiermede was weder een bijzonder interessante avond van de English Association geëindigd. C. E.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1