IM - -.- AKKERTJE ËSS Bloemendaal Él p N@@m daddifk 'n als Ge U grieperig voelt. Gevonden Voorwerpen. Stichting „Onze Kring" Op de grens van Weiden en Duinen. AGENDA. Vrijdag 3 Maart 1939 Wacht niet totdat die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge weer „fit' Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos. van 2 stuks - 2 stuivers. 4. UITVOERING BLOEMENDAAL'S TOONEEL. blIn de zaal van hotel Vreeburg gaf „Bloe- mendaal's Tooneel Zaterdag weer een geslaag den avond. De aanwezigen werden welkom geheeten en attent gemaakt op de plannen, die bestaan voor een autotocht in de zomermaanden. De opkomst van het publiek mag zeer bevre digend heeten, wat waarschijnlijk een gevolg is van de propaganda door de vereeniging ge maakt. Wij hopen, dat onze Bloemendaalsche Tooneelvereeniging op den ingeslagen weg mag voortgaan. Thans het stuk zelve. De algemeene indruk was zeer goed, wat bleek uit de smaakvolle aankleeding, en de rollen wa ren goed ingestudeerd en het spel vlotte uitste kend. Het stuk genaamd: „Het spook van de Vrij- burcht" van M. Jansen en G. Nielen boeide het publiek en bracht in zijn ontwikkeling steeds nieuwe verrassingen en lachbuien. De heer Hes sels vertolkte de rol van burchtheer op de juiste wijze. Zijn schoonmoeder, de wijze en bedaarde grootmama werd door mevr. Schipper op bui tengewoon goede wijze vertolkt. Doch ook de andere rollen werden goed vertolkt. Peggie in haar pittige rol, Ciel eerst het evenbeeld van haar vader en later het tegenbeeld, Benjamin, de pleegzoon, James de buttler en Jhr. v. Heusden tot Leusden, gaven kleur en vaart aan het ge heel en maakten het tot een geslaagde opvoering. Na afloop was er gelegenheid voor een gezel lig dansje op de goede muziek van de Jolly Jo kers, o.l.v. A. J. Grootegoed. Bloemendaalsch' tooneel kan op een geslaagden avond terugzien. BLOEMENDAALSCHE MIDDENSTANDSVEREENIGING. blDe Bloemendaalsche Middenstandsvereen. kwam in Jaarvergadering bijeen in hotel „Zo- merzorg". Na het openingswoord van den voorz., den heer W. Scheepstra, werden door den secre taris den heer A. van der Schoor, de notulen en het Jaarverslag gelezen.Het laatste vermeldde o.a. stabiliteit in het ledental, en memoreerde de diverse werkzaamheden, die in het afgeloopen jaar waren verricht, o.a. de uitgifte van den Gids voor Bloemendaal, die een gunstig onthaal heeft gevonden, de actie tot het verkrijgen van betere verlichting in de winkelstraten, enz. Het Jaaroverzicht van den penningmeester, den heer A. de Graaf, werd evenals de begroo ting voor 1939, sluitende op een bedrag van f 342 goedgekeurd. Kas en bescheiden waren door de heeren P. E. van Riessen en T. Timmer nage zien en in orde bevonden; den penningmeester werd décharge verleend. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing wer den de heeren C. J. Cassee, H. Keereweer en W. Scheepstra herkozen, terwijl in de vacature van den heer Timmer gekozen werd de heer G. Daams. Alle gekozenen aanvaardden hun be noeming. In de rondvraag werden verschillende veree- nigingsbelangen besproken. NEDERL. NATUURHISTORISCHE AFD. HAARLEM EN O. VEREEN. Strand-excursie. Zondagmorgen strandwandeling o.l.v. den heer G. L. van Eyndhoven. Na den storm- en regen- achtigen Zaterdag een ochtend met zon en een heldere lucht; de eerste excursie zette goed in! Het Zuider-strand werd afgezocht, en al wer den dan ook geen bijzondere dingen buit ge maakt*, heel wat aardigs werd gevonden, bekeken en besproken. Gevonden werden o.a. de schelpen van eetbare mossel, oesterschelp, .platte slijkga- per, teere platschelp, nonnetje, zaagjes, groote strandschelp, halfgeknotte strandschelp, Venus- schelp, Amer. boormossel, kokkels, afgeknotte gaper, gewone strandgaper, zwaardscheeden, ruwe boormossel, tepelhorens, een heel mooi exemplaar van het wenteltrapje, wulk (met pok ken en zeerasp). Ook werden gevonden schelp- kokerworm, eiernest van de wulk, rog-eieren, knotswier, stukken veen met boorgaten, waar schijnlijk van de boormossel, een schaar van de Noordzeekrab. Aan de zee zochten bonte kraaien en schol eksters hun voedsel. Op het strand lagen nog enkele doode vogels: een tweetal zilvermeeuwen vogel, die bij nadere determinatie bleek kleine elk» blGevonden en terug te bekomen bijVelser- straat 70, Haarlem, een terrier in de halsband staat de naam Lievens); Politie Zandvoort, een Iersche setter; Pastorie, Sparrenlaan, Acrden- hout, een tasehje met inhoud; Knappert, Rusten- burgherweg 4a, een paar wantjes; Buckman, Kleverparkweg 148, een sporthorlogeKerkplein 17, Bloemendaal, een fox terrier; De Weerd' Prins Hendriklaan 103, een beurs met inhoud; Jöustra, Iordensstraat 61, Haarlem, een porte feuille met foto's; Boon, Kleverparkstraat 27, Haarlem, een vulpenhouder; Schol, Julianalaan 28, een lederen riem; Bos, Berkheidestraat 2 rood, Haarlem, een damesarmbandhorloge met arm band; De Ree, Bloemveldlaan 19, Haarlem, een vulpenhouder met glazen pen. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): handschoen met naam Wiegenhuize, gedeelte van een rijwiellamp, me talen voorwerp, breiwerk, meisjeshoed, rugzak met inhoud, handschoenen. Politiepost Aerdenhout: een belastingmerk Heeckt, OranjeNassauIaan 169, een huissleutel. Zaken-nieuws. Blijkens een aankondiging in dit nummer, heeft de heer P. de Kort. heeren- en kinderkapper, Ver bindingsweg 24, zich dezer dagen een der nieuwste vindingen voor hygiëne in het kappersbedrijf aan geschaft, n.l. de ,,\Valdo-Antiseptic kast". Naast den medicus is er geen mensch, die zoo vaak met handen en gereedschap met de mensche- lijke huid in aanraking komt als de kapper. Evenals de arts moet de kapper voor zijn clientele de noo- dige voorzorgsmaatregelen nemen. Laboratorium proeven hebben geleerd, dat behalve door ver hitting, ziektekiemen gedood kunnen worden door ze bloot te stellen aan de inwerking van chemische stoffen en gassen. Daar kappers benoodigdheden zich er niet toe leenen, cm door uitkoken gedesin fecteerd te worden, moest hiervoor een andere oplossing gezocht worden. Deze oplossing is voor het kappersbedrijf gevonden in een ontsmettings methode, die alle mogelijke voordeelen bezit. Men behoeft voortaan niets anders te doen, dan instrumenten, scharen, kammen, borstels, scheer messen, ctx. in de Waldo Antiseptic Kast" op te bergen. In deze kast maken de zich uit de ont- smettings-pastilles ontwikkelende gassen de in strumenten kiemvrij (steriel) en deze liggen zoo doende steeds gebruiksklaar gereed. De kast is, behalve zeer doelmatig, tevens een sieraad voor den salon. Ziektekostenverzekering voor den Middenstand BESTUUR: de Heeren: H. F. Jantzen, Burgemeester van Westzaan. A. P. Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, Haarlem. Dr. W. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandsch-Indië, Heemstede. Medisch Adviseur: Dr. W. J Talsma, H'lem. Direct. Admin.: H. Steinmeier, Haarlem. Kantoor: Ramplaan 92, Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING. Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueele Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. RUSTHUIS „BOSCHKAND". bl„Boschrand" heeft 1 Maart j.l. feest ge vierd. Het alom zoo gunstig bekende Rusthuis bestond 12'/: jaar. En dit feit mocht niet onop gemerkt voorbijgaan. Immers, de Directrice Zuster D. Planteijdt geassisteerd door haar Zuster B. Planteijdt (die voornamelijk het huishoudelijke gedeelte be heert), heeft al haar krachten ingespannen om de aan haar zorg toevertrouwde patiënten een aangenaam en prettig tehuis te verschaffen en door hun ligging binnen en buiten een spoe dig herstel te bewerken. Een groot aantal heeft alzoo in de verloopen jaren algeheele genezing gevonden. Met dankbaarheid kan dus op den afgelegden weg worden teruggezien. Het was een komen en gaan op de gehouden receptie, van oud-patiënten, vrienden en be kenden. En menige herinnering is opgehaald. Een aantal bloemstukken gaf aan dit gezellig home een feestelijk aanzien, en de Directrice en haar zuster verheugden zich in zooveel blijken van waardeering en vriendschap. Een mijlpaal is gezet een koperen nu naar de zilveren. Van harte onze gelukwenschen, Directrice en medewerkers. S. KLEINE BRAND. blDinsdagmorgen kwart over tien werd de Bloemendaalsche brandweer gealarmeerd voor een brandje in een perceel aan de Julianalaan. Het bleek, dat een schuurtje in brand was ge raakt, doordat een rijwiel tegen een brandende petroleumvergasser was gevallen. Het vuur werd door de bewoners gebluscht, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. Twee rijwielen en een tuinparasol kwamen in de vlammen om. Zwemwedstrijden in Stoop's Bad. blWoensdagavond j.l. werden in Stoop's Bad Zwemwedstrijden gehouden, die georgani seerd waren door de Z.C.Haarlem"onder enorme belangstelling van een publiek, dat het lieele bal- con vulde. De wedstrijden werden besloten met een polowedstrijd, terwijl de heer C. J. Veldhoff de prijzen uitreikte. De Z.C. „Haarlem" kan op een uitstekend geslaagden avond terugzien. ERNSTIGE AANRIJDING. blOp den Zandvoorterweg te Aerdenhout had een ernstig verkeersongeval plaats. De 60- jarige koopman, genaamd J. H. B. uit Arnhem kwam per rijwiel van den uitrit van perceel Zandvoorterweg 44 en stak zonder naar links of rechts te kijken dwars den rijweg over. Hij werd hierbij gegrepen door een auto, die van de rich ting Heemstede kwam en bestuurd werd door den heer v. P. te Zandvoort. De wielrijder werd door het rechter voorspatbord van de auto gegrepen en kwam vervolgens op de motorkap terecht, terwijl hij met zijn hoofd door de voorruit van de auto sloeg. Door het remmen van de auto viel hij daarna achterover op het wegdek, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Dr. Dippel uit Aerdenhout verleende de eerste hulp en op diens advies werd het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De politie bevond de remmen van de auto in orde. Gistermorgen was de toestand van het slachtoffer nog ernstig. Hij heeft vermoedelijk een schedelbasisfractuur gekregen. EXAMENS. blBij de aan het instituut „Mercurius" te Haarlem gehouden examens slaagde voor steno grafie Nederlandsch (130 lettergrepen) mej. J. J. M. Nijland Visser te Bloemendaal. Tullenaar's Bakkerij. blGisteren is de heer P. Tuilenaar te Overveen geslaagd voor het examen Vakbekwaamheid en Handelskennis, gehouden door de gecommitteer den van het departement en de commissie van de Bakkerijstichting te 's-Gravenhage. Dit succes van den heer Tuilenaar brengt tevens een tweede, zakelijk succes mee, want thans heeft de heer J. Tuilenaar voor zijn onlangs aan de Boelandslaan 33 opgerichte filiaal volledige ver gunning verkregen om brood te mogen verkoopen. Zooals elders in de advertentie-rubriek wordt ver meld, beschouwt de heer Tullenaar zijn zaak feitelijk thans pas in den vollen zin des woords geopend, en laat hij zijn clientèle in de vreugde deelen door een speciale reclame. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de winkeljuffrouw van het filiaal aan de Boelands1 n, mej. A. Overtoom, gisteren even eens voor t examen Vakbekwaamheid en Han delskennis is geslaagd. Heropening J. Vermeer. blIn den loop dezer week is de groenten-, vruchten- en aardappelenhsndcl van den beer J. Vermeer, voorheen gevestigd aan de Korte Kleverlaan 40, verplaatst naar en heropend in perceel Korte Kleverlaar. 22/24, het voormalige winkelpand van den heer Zetstra. Het interieur van de zaak heeft een verandering ten goede ondergaan en is van een nieuwe étalage en een frissche verf voorzien. De fruitverkocp ge schiedt in den winkel, terwijl daarachter een zeer doelmatige en royale gelegenheid is tot berging van conserven, vatgroenten enz. Speciaal ook de «onserven, welk artikel den laatsten tijd een zoo groote vluelrt heeft genomen, zijn in bijzonder ruime mate voorhanden. In het vervolg zal de heer Vermeer, behalve geschrapte wortelen en aardappelen, ook gesneden roede en gele kool enz. leveren, waartoe een hygiënische machine aan wezig is. Men neme eens een kijkje. Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. blOp 28 Februari 1939 hield deze afdeeling baar maandelijksche, ditmaal wel zeer goed .be zochte, ledenvergadering. Nadat de voorzitter bij de opening den overleden oud-secretaris, den heer P. L. van Bueren, herdacht bad, was het woord aan den heer Ahr. van Bergen Henegouwen, die een lezing met, lichtbeelden hield over „Boomen in het landschap, in park en tuin". Zijn betoog werd door den spreker verduidelijkt aan de hand van een serie zeer leerzame en fraaie lantaarnplaatjes. Nadat de voorzitter den spreker voor zijn voordracht, bedankt had, betuigden de aanwezigen dan ook door een applaus hun dank voor liet genotene. Voor het puntenstelsel en de prijsvraag voor getrokken bolgewassen, waren wederom vele in zendingen. De jury, bestaande uit de heeren A. Tabernal, P. Steetskamp en R. v. d. Hul, kende de navolgende prijzen en punten toe: J. M. Barnhoorn: a. Diverse groepen hyaeinthen 10 punten en le prijs prijsvraag; b. Diverse groepen tulpen en narcissen 9 punten en 2e prijs prijsvraag. An. Jager: Diverse groepen hyaeinthen, tulpen, narcissen, irissen Reticulata, Jonquillex en ero- eussen 8 punten en 3e prijs prijsvraag. A. TabernalTer opluistering nieuwe variëteiten tulpen Darwin Excellent en Triumf Debutante, Piccadilly en Sandringham, vermelding met lof. H. Boegschoten: a. Dracaena deremensis var. Bauxtii 10 punten; b. Dendrobium primulinum 10 punten met lof; c. Dendrobium agreatum 10 punten; d. Ficus Pandurata 10 punten; e. Groep Cyproaediums (eigen zaailingen) 10 punten;/. San- zevieria Laurantii 10 punten. IJ. G. Mulder; Cineraria Multiflora 9 punten. In de volgende op 28 Maart a.s. te houden leden vergadering zal de heer Ir. J. M. Riemens, rijks- tuinbouwconsulent voor de Glascullures te Naald wijk en directeur Proeftuin Z.H. Glasdistrict, een lezing met lichtbeelden houden over „Cultuur en Ziekten van de Diverse Fruit- of Groentegewassen onder glas". o TOONEEL TE AMSTERDAM. Het Nederlandsch Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne zal op Zaterdag en Zondagavond 5 Maart a.s. in den Stadsschouwburg, alhier wegens overweldi gend succes bij de première twee yoorstellingen geven van „Schijn en Werkelijkheid" (Shadow and Substance) tooneelspel in vier bedrijven door Paul Vincent Carroll. Charlotte Kohier zal de vrouwelijke-, Albert van Dalsum de mannelijke hoofdrol vertolken, ter wijl de laatste tevens de regie heeft. Verder treden op: Mies Elout, Corrie Korevaar, May Vollenga, Jacques de Haas, Jacques Snoek, en Han Bentz van den Berg. Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie by Uw dage- lyksche bezigheden en by sportieve pres taties. Het hondt de tanden sehoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spusvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en hondt er steeds een paar bö de hand. HT1 Veel genot voor weinig geld: 5 cent. aaaaaaaaaaaaaa DE EERSTE BLOEM GEVONDEN. Er waaide nog wel een kouden wind, maar het zonnetje scheen zoo, dat wij er toch maar op uit trokken om te zien of er in de wei wat was te beleven. Op het eerste gezicht viel dat niet mee. E)e lan den waren sompig en weidevogels waren nog niet te bekennen. De bonte kraaien hadden het opruimen van den afval nog niet aan hun zwarte soortgenooten over gelaten, maar waren nog in grooten getale aanwe zig; een zeker teeken dat het voorjaar nog niet binnen afzienbaren tijd komt. Is het seizoen wat verder gevorderd, dat trekken die grauwrokken naar Noordelijker streken. Bloemen waren er oogensehijnlijk nog nietzelfs geen madeliefjes konden we vinden en op de dijk- dellingen, die van den wind aflagen konden we ook de gele glimmende sterren van het speenkruid nog niet ontdekken. Het was kil en eenigszins naargeestig op de landen en wij huiverden in onzen winterjas. Doch. toen we wat aan de kilte gewend waren en een flink eind doorgeloopen hadden konden we wel eenige lenteteekenen waarnemen. De zilvermeeuwen, die in groote troepen op het land „aan het werk" waren en op den vochtigen bodem trappelden om de wormen nieuwsgierig te maken cn in te rekenen, vertoonden een veel smetteloozer wit en fraaier blauw dan midden- winter. Ook aan een waterhoentje, dat in een rietrand druk aan 't scharrelen was, kon je zien; dat de brui loft naderde. De roode snavel en voorhoofdsplaat glansden en helder eontrasteerde het blauw-zwarte veerenkleed met de witte vleugelbandjes en het coquette vipstaartje. En zoowaar lieten twee witte kwikstaartjes nu reeds hun melodieuzen lokroep hooren, terwijl ze sierlijk rijzend en dalend overvlogen, om een tiental meters verder neer te strijken aan een modderigen slootkant en daar trippelend en met den staart wip pend naar voedsel te zoeken. Zoo valt dit tochtje nog weer mee en vindt men in de natuur vaak verrassingen en altijd wat schoons Maar op den terugweg deden we toch de aar digste ontdekking, want aan den kant van een onbewerkt stukje, bouwland straalden een tiental gele bloemhoofdjes van het Klein Hoefblad (Tussi- lago Farfara L). Elk bloempje, dat alleen opengaat als de zon schijnt, rust op een eigenaardig stengel, met laneetvormige schubben bezet. Er kunnen soms een zeer groot aantal van deze heldergele bloemen bijeen staan, die een vroolijk effect te weeg brengen. Maar nu zijn we al heel blij met deze lenteboden. Stadsschouwburg. Vrijdag 3 Maart 1939, 9 uur: Familie-feestje tot 3 uur. Zaterdag 4 Maart, 8.15 uur: Ned. Tooneel „Op Vrije Voeten". Zondag 5 Maart, 2 uurNed. Kinderbond „Ukkie wist raad". Haarl. Amusements Verg. „Cheerio", 8 uur: Bonte Non-stop avond. Maandag 6 Maart, 8.15 uur: Ned. Tooneel „Schijn en Werkelijkheid" (6e Abonn. Voorst.- Serie 1). Frans Hals-Theater: „Spotternij en Zotternij" met Maurice Chevalier, Jack Buchanan en June Knicht. Rembrandt-Theater: „Zestig Glorierijke Jaren' met Anna Neagle en Anton Walbrook. Zondag morgen 11.30 uur „Onder de Wilden van de Kannibaleneilanden." Cinema-Palace: le film „De Geheimzinnige Dr. Glitterhouse" met Edw. G. Robinson; 2e film „Vreemde kostganger" met Tom Walls en Renec LI. Syer Luxor Sound Theater: „Wat leven wij toch ge lukkig" met Brian Alierne, Allan Mowbray, Con stance Bennet, Billic Eurke en Patsy Kelly. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2x2=4 maal zoo groot! DE FIGUUR VAN J.l. Maandagavond trad Den Haag met het onderwi crates op voor den Kenne; kring, de aftakking naar K Int. School voor Wijsbegeer Wij meenen de vele te I leden en vrienden van dier bewijzen door een kort vers door spreker gevoerden dit Volgens hem is het een t\ als Socrates, populair te zi laire uitspraken van filosof gehaald los van den zin, die zelf werd ingelegd. Als vc het veel aangehaalde panta Heraclitus. Zoo denkt bijv. crates getypeerd wordt doo ven uitspraak: „ik weet, d; zou een twijfelaar (scepti: weter zijn geweest (agnost Geen sprake van. De ware nen is uit Plato's dialogen, ter. Socrates was zoowel e sofist. Hij was tégen hen or dat hen tot twijfel of weet- ook vanwege de veelal door denpraal. Wie de sofisten waren? over uit; enkele hunner ka: dus te schetsen: in den ti bloei waren sofisten in Gr ren van redeneeringen, waa den uitgeoefend op de mass in fraaie vorm gemakkelij ningen opnahoudt. Zij wai natuurfilosofieën uit tot i het menschwezen en het stegen. In zoover was Soci knie, later hun dieper do Spr. wil de meeste aai Socrates' verhouding tot d het ware gedrag van mer volgens hem door onver! wordt genormeerd. Te voren o.a. door Pre dat de enkele mensch vo maatstaf was van alle dingi menschen van een voor he heid geen sprake kon zij grondlegger van de stellige wetenschap van wat de mei ming, zijn roeping, zijn pli noemen Windelband e.a., a eerste ethicus in de gesc! Toch is dit niet aldus op t een vlot ethisch denker ligt volgens spr. veeleer Deze en zijn doordenken loopen dooreen. De inzet van Socrates d van het denken in te slaa wist het wel, Socrates, tot gekomen", zegt hij tot zie zelf vast". Inderdaad is S' ding „goed" en „waar" (c blijven steken. Eerst met komt helderheid in deze i Socrates' uitspraak: „ib weet" te vinden in Plato's tes, houdt verband met een dat Socrates de knapste r Toen hij voor zijn rechte andere goden te leeraren leiden, geeft hij zijne ve uitspraak te kennen en z het niet weet", in tegenst< een of 't ander. Meenen ligi weten (desnoods negatief, weet) is wetenschappelijk, de persoon van Socrates Aan het bovenstaande haa waarom moest deze onscl worden gebracht, hij, die zicht omtrent henzelven laat in de apologie (Soera hem zelf de verklaring gev „Als ik bij de menschen hunne bedrijven rondging alleen maar 't een of ar hun in een tweegesprek, sprekende invoer, uit hunt delijk maakte, dat dit whs, heb ik die personen maakt. En als dan jongeli werd dit een tweede rede mij." Doordenkende, dieper ill ding van Socrates tot zijn ving, blijkt ons dan de vei sloot aan bij de sofisten i: ons kennis-denken in een een optisch bedrog, dat slachtoffers zijn van ons e wat enkel schijn kan zijn Socrates ziet nu ook ii voerd door eigen denken

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2