Predikbeurten Nieuwe Aansluitingen Van de Leestafel Buurtvereenïgmg Ramplaan- kwartier Vrijdag 3 Maart 1939 ZONDAG 5 MAART 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J.' C. van Dijk. Extra collecte voor de Diaconie. Donderdag n.m. 8.15 uur Zangavond. Gerei'. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitz. op golfl. 245.9 m. Nederl. Prot. Bond v.m. 10% uur üs. A. Trouw van Den Haag. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10% uur Hoogmis. Woensdag n.m. 8 uur Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. P. J. de Jong van Amsterdam. Derde lijdensprediking. Éxtra collecte voor de Diaconie. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. Cli. de Beus, Ned. Herv. predikant, Overveen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. R. K. Oldeman. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5.30 uur Dr. IV. G. Harrenstein. Geref. Kerk (II.V.) v.m. 10 uur de heer C. Redert. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. C. H Brandt. Koorzang. Eglise Wallone (Begijnhof), a 10 h. 30. Service et Sermon, présidé par Mr. Ie pasteur Mare. Jospin, 3ième collecte pour la restauration a 9 h. 15 Ecole du Dimanche. Remonstr. Geref. Gem.Vrijdag 3 Maart, n.m. 8.15 uur Bijeenkomst van den Studiekring voor leekenarbeid (Oranjekade 1). Zondag v.m. 10% uur Prof. Br. L. J. van Holk, Hoogleeraar te Leiden. 12 uur Kinderdienst in het Remonstrantenhuis. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds, A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 52. Zondagsschool 12.301.30 uur Openb. school Tetterodestraat hoek Santpoorterstraat. Jon gensclub (tot 12 jaar), Woensdag 7—8, id, boven 12 jaar Woensdag S9; Meisjesclub (tot 12 jaar) Woensdag 45.30, idem boven 12 jaar Maandag 7—8.30. Bibliotheek voor kinderen en volwassenen: rij dag 78 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat 4. Geref. Kerk (Willielminakerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertseina. N.m. 5 uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 52. Geref. Kerk (Nd.-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds L. Hoorweg. N.m. uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 1. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds, C. Veenhof. N.m.5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 1. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G, W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaaal. Nederl. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" afd. Haarlem II (Soc. Ver. Zijlweg 1), v.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen, spr. de heer K. H. G. Spee uit Amsterdam, onderw.: „Het leven kent geen dood"; helderz. waarn. mevr: J. Remmers-v. d. Lans. College tot verbr. v. Spirit, beginselen (geb. „The- osofia", Nassauplein 8) v.m. 10% uur Wij dingsmorgen, spr. P. van den Hoek uit Rot terdam; trance toespraak. Toegang vrij. Theosofische Loge (Nassauplein 8), Vrijdag 3 Maart om 8.10 uur Openb. voordracht: „Sprookjes en godsdiensten Toegang -vrij. Intern. Vereen. Bellamy afd. Haarlem en o ustr., v.m. 10% uur (geb. „De Nijverheid", Jans straat 85"), Mr. Dr. 1'. Yssel de Schepper; onderw.: „De geestelijke herbewapening en de Bellamy-gedaclite". Rozekruizersgen. (Bakenessergr. 13) n.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing Spr. de heer JLeene, onderw.: „De levensopvatting en het zedelijk gedrag van de Neophiet". ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. Bed. II. Avondmaal. 29756 Böhm-Tromp, sigarenmagazijn, Camplaan 49, Heemstede. 20717 Bouwman Jr., M., agent van N.V. Gebr. v. d. Brrgh's Kon. Fabr. Oss, Pijntoren- straat 22. 20616 Campen, F. van, oud-architect, Olieslagers laan 2. 19819 Graaf, Mevr. P. M. S. D. de, Louise de Co- li gny laan 14. 24602 Hendriks, F. J„ electro-technisch bureau, Dolfijnstraat 28. 20317 Het Nieuwe Patronenhuis, W. P. Kamper, Zijlweg 76. 20515 Lampenhuis „Perfecta", Gen. Cronjéstr. 132. 20419 Leendertse, Dr. Ir. J. J., Oranje Nassau- laan 155, Overveen. 21818 Malefijt, Corn., woning- en zakenbeurs, Kleverlaan 62. 20518 Masée, J. A., dames- en heerenkapper, Wagenweg 29. 29753 Meyer, A., Amsterd. Vleeschhandel, Binnen weg 117, Heemstede. 20617 Mueren, H. Th. van der, Proc. N.V. Banden Import Mij., Kleverparkweg 103. 18816 Nouveauté De Speciaalzaak voor alles Damesstoffen, Gr. Houtstraat 14, b.g.g. telefoon 18815. 20519 Pel, J. M., huis- en decoratieschilder, Pres. Steynstraat 117. 20519 Reimer, Modemagazijn, Julianapark 22. 29757 Roozen Walter, J. M. (dir. Ant. Roozen en Zn.), Kerklaan 123, Heemstede. 29754 Rypma, P. U., Joh. Wagenaarlaan 7, Heem stede. (6618 Stoelman, W. J„ handel in papieren en me talen, Spaarndammerweg 12. 20217 Thiel, J. van, rijwielen-en haarden, Ruiter- weg 32zw. 20719 Wol, J. C. van der, garage Söhouwtjes Brug, Leidschevaart 342. 24904 Woningbouwvereeniging St. Bavo, J. B. Veltman, voorzitter, v. Olststraat 13. 13875. Steger Co., effecten en assurantiën, Nieuwe Gracht 11. 20319. Tienhoven, J. A. van, Ernst' Casimirlaan 84, Overveen. 20119 Angement-Hoeksema Mevr. M. S., Pijnto- renstraat 3. 27314 Balder W., vert. Orion Oliefabr. (Zaan dam) Jan v. Heijningen, P. C. Hooftkade 8, Heemstede. 24704 Ballamy (Int. Ver.) Centr. Adm. Haar lem, Duinoordstraat 44. 24604 Bellamy-Nieuws, Red. en Adm., J. Hors- meyer Jr., Bosch en Duinlaan 9b, Bloemen- daal. 20115 Bergh C. L. v. d., (voor candidaten v. rij bewijs-examens telefonisch niet bereik baar) Raamsingel 18 zw. 18815 Hertz, Max (Fa Nouveauté Gr. Houtstr. 14) Prins Mauritslaan 104, Overveen. 24503 Gall F. J. M.; Vert. C. J. van Houten en Zn. N.V., Koninklijke fabriek van cacao en chocolade Weesp, Corn. Speelmanl. 10. 19917 Kloosterhuis A., De Verfbron, Schilders bedrijf annex Glas en Verfhandel, Gast huislaan 93. 20116 Koster's Brandstoffenhandel, van Marem- traat 5. 20017 Kroon-Ferguson Mevr. J. C., Molijnstr. 32. 20015 Loenen W. II. F., Gedipl. Kraamverzorg ster, Wouwermanstraat 72. 19918 Rustman Wed. H. C., Schalkwijlcerstr. 7. 17064 Schade Carol A. B. A. M., Staten Bolwerk 5 (b.g.g. tfnnr. 20463). 29751 Snuif C. Joh., Wagenaarlaan 10, Heem stede. 24701 Suyk K., Dir. v. d. koper-, aluminium- en witmetaalgieterijen „de Nijverheid", Be verwijk, v. Riebeeklaan 34. 24702 Suyk K., Dir. v. d. koper-, aluminium- en witmetaalgieterijen „de Nijverheid" Be verwijk, v. Riebeeklaan 30. 24601 Tol, Mevr. M. v., Bloemendaalscheweg 82, Bloemendaal. 19319 Truyens en Zoon, schilders, Nagtzaampl. 22 29944 Utenhove Ir. G. F. E. baron van, v. d. Spiegelïaan 20, Heemstede. 24804 Wayenberg R. W. Controleur Algemeene Friesche en Noord-Hollandsche Levens. My. Jan Gijzenkade 71. 24803 Aarsen P., Bedrijfskleeding, Reijer Anslo- straat 37. Het boek, dat met den „Kosmos-Eerstelin- gen-Prijs 1938", groot f 1000,bekroond werd: „Menschen zonder geld", door Jan Mens. Uit de 45 inzendingen, welke dit jaar mee dongen en waarvan er acht ernstig voor de be kroning in aanmerking kwamen, werd deze ro man door de jury met algemeene stemmen, en met terzijdestelling van eenige kritische beden kingen, de eerste prijs toegekend. De schrijver bleek te zijn een jonge werklooze meubelmaker, geboren en getogen Amsterdammer. De jury be stond uit letterkmjdjgcn, die onderling totaal iri richting, leeftijd en woordkeuze verschillen: da' heeren Dirk Coster, voorzitter-, Antoon Coolen, A. M. de Jong, C. J. Kelk en Dr. P. H. Ritter Jr. „Menschen zonder geld" is het verhaal van den niet te keeren ondergang van een klein, aan vankelijk heel gelukkig, arbeidersgezin. In den doodelijken greep van crisis, concurrentie en werkgebrek, die als poliep-armen van het mon ster „geldziekte onzer huidige samenleving" hun prooi wurgen, ondergaat dit gezin alle phasen van menschelijke ellende, die ten slotte voeren tot lichamelijke uitputting van de moeder, pro'sti- tutié van de dochter en zelfmoord van den vader. Deze tragiek zou den lezer als een beklemmende nachtmerrie kunnen bevangen, ware het niet, dat het natuurtalent, waarover de auteur be schikt, voor een weldadige omsluiering van al dat leed had gezorgd. Dit laat ons namelijk de gestadige uiteenvalling van het geluk in dit kleine groepje zien en vqe- len met de oogen en met het naieve zieltje van den kleinen Japie, het pientere zoontje, dat nu eens dapper, dan weer droomerig-bespieg'elend, zich op dien lijdensweg voelt meevoeren. Ont roerend en met diepe kennis van de kinderziel is dit kereltje ons voor oogen getooverd, aan doenlijk ook zijn liefde voor den zachtmoedigen en in den levensstrijd weerloozen vader. Maar niet minder aangrijpend is de figuur van dien vader zelve geteekend, van af het hoopvolle be gin, toen hij zijn. echte liefde voor het oude am bacht kon uitvieren en in zijn winkeltje de zelf gemaakte, soliede meubelen verkocht, tot den tijd dat de concurrentie der fabrieken het ten eenen male onmogelijk maakte ze te verkoopen en daarmee het ontbindingsproces zich begon te voltrekken: gerechtelijke ontruiming der wo ning, degradatie tot stempelaar, samenwoning in een toevlucht voor voddenrapers en verworpe nen.... Tot hij, strijdensmoede, zich eindelijk bij het visschen stilletjes van den wallekant laat afglijden naar den stillen trooster, die hem zoo lang reeds wenkte. Het noodlot had met dezen zachtzinnige, die steeds schuwer werd, gemakke lijk spel om hem uit het leven te drukken; voor het leger der vertwijfelden, die in opstand kwa men en de Jordaan tot een slagveld maakten, had het hardhandiger middelen noodig: zware dienstrevolvers, sabelgeweld, overvalauto's Op den wallekant, bij de even aandonkerende woonschuiten, ligt Japie, voorover op de steenen. Het bloed loopt met een dun straaltje uit zijn mond, die als. van een doode vogel, machteloos is opengezakt. Hier breekt de schrijver zijn verhaal af, niet echter voor hij ons nog vergund heeft, een blik ten afscheid te werpen in £en ledikant van het Wilhelmina-gasthuis. Daar ligt Japie; wit om zwachteld is zijn hoofd; alleen de gesloten oogen vrijgelaten. De Uitg. Mij. „Kosmos" te Amsterdam heeft deze aanwinst onzer Nederlandsche letterkunde een goed verzorgd uiterlijk meegegeven en haar tegen den prijs van ing. f 3,geb. f 3.75 in eiken goeden boekhandel verkrijgbaar gesteld. B. „BEYER'S MODE FÜR ALLE". De vroolijke gekleurde titelpagina van het Maartnummer van „Beyer's Mode für Alle" doet ons, of we willen of niet, aan de komende lente en zomer denken. Nog wel wat vroeg, zult U zeggen. Ja, maar toch juist de tijd, om Uw gar derobe voor het komend seizoen wat aan te vul len. En de nieuwe voorjaarsmodellen zullen, door hun aparte lijn, zeker bij U in den smaak vallen. Wat het vorig jaar reeds trachtte baan te bre ken, ziet U nu in volle glorie voor U, n.l. de korte, wijd vallende rok. Deze wordt aan het lijfje gerimpeld, is rondom geplooid of geheel klokkend. De slanke taille 'wordt zeer geaccen tueerd, zoodat het geheel de „diabolo-vorm" krijgt. Ook in het lijfje wordt veel ruimte ver werkt. Het is weer „Beyer's Mode für Alle", die U hiervan talrijke, smaakvolle voorbeelden geeft. Dat de blouse ook dit seizoen weer en vogue is, toonen ons eenige pagina's. Een negental van de meest uiteenloopende modellen, zoodat er voor iedere smaak iets te vinden is. De kinderpagina's zijn ditmaal vooral gewijd aan de grootere meisjes. „Beyer's Mode für Alle" is overal in den boek handel verkrijgbaar voor 55 cent of in abonne ment a f 1.50 per kwartaal (3 nummers). Tegen inzending van 10 cent in postzegels voor de por tokosten stelt de Hoofdvertegenwoordiging, N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 48, Amsterdam, gaarne gratis proefnummers beschikbaar. ONTWERPEN, AANLEGGEN EN BEPLANTEN VAN TUINEN, door G. J. Pannekoek, hoofd der Gem. beplantingen te Leeuwarden en J. J. Schipper, idem te Sneek. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam. Compleet in twee deeien a f 3.90 per doel. Van dit geïllustreerd handboek verscheen 'zoo juist het eerste deel, terwijl het tweede in den loop van dit jaar volgt. Elk dezer declen bevat een op zichzelf afgerond gehefel. De schrijvers hebben zich tot taak gesteld een leidraad samen te stellen voor hen, die zich, hetzij door zelfstudie, hetzij door het volgen van een cursus, wensehen te bekwamen in het teekenen en ontwerpen en aanleggen van stads en villa-tuinen en die tegelijkertijd een goed in zicht wensehen te krijgen in do liedendaagsche tuinkunst, en haar toepassingen. In deze taak zijn zij geslaagd en dit is iets dat toejuiching verdient. Immers, tot heden bestond er in ons land geen enkel handboek, dat als een zoodanige leidraad kon dienen. Toch werd de behoefte daaraan in vakkringen steeds meer gevoeld en is het daarom duidelijk, dar de verschijning van dit vademecum met ingenomenheid zal worden begroet- Bovendien zijn de auteurs er ook in geslaagd, hun stof zoodanig te behandelen, dat niet alleen vaklieden hierin de gewensclrte voorlichting vinden, dóeh dat ook leeken, die belangstellen in alles wat den tuin betreft, er veel in zullen aantreffen, dat die belangstelling versterkt en bevredigt. In het eerste deel wordt de tekst toegelicht door 16 foto's, 112 teekemngen en 3 uitslaande platen, waarvan één in vijf kleurendruk. Dit le deel lie- handelt liet Ontwerp en den Aanleg en geeft, na een algemeene inleiding, een uitvoerige uiteen zetting van de Tuinteekening en de Techniek van het Teekenen, vervolgens een overzicht van Het AesthetiscH gedeelte en ten slotte de Techniek van den Aanleg. Tot deze laatste behoort ook liet landmeten, waterpassen en kaarteeren. Volledig heidshalve droegen de schrijvers de behandeling daarvan op aan den lieer F. G. C. Rothuizen, civiel- landmeter te Arnhem. Verder hebben zij den nestor van onze Nederlandsche tuin-architecten, den heer Leonard A. Springer te Haarlem, bereid gevonden, welwillend de copie voor dit eerste deel door te zien en aanwijzingen te verstrekken voor liet gedeelte, handelende over de geschiedenis van de tuinkunst, welke geschiedenis door verschillende binnen- en buitenlandsche schrijvers op onderscheidene pun ten verschillend wordt belicht en waaromtrent on getwijfeld niemand over uitgebreider gegevens beschikt dan de lieer Springer. Het tweede deel van deze uitgave omvat Toe gepaste Replantingslecr, Kennis der tuinmaterialen, Kostenberekening en Uitvoering. De verzorging van dit kloeke boekwerk is in harmonie met liet wezen der tuinarchitectuur- zelve: immers deze laatste is een kunstzinnig vak, dat streeft naar een aesthetiseh en schoon geheel. B. LAMPEKAPPEN. Wist U, dat U ook heel gemakkelijk Uw lam- pekap, b.v. een shantung, met een Lux-sopje weer schitterend helder kan krijgen? Zij wordt als nieuw! Bekijk haar echter eerst nauwkeurig, of er soms slijtgaatjes in zijn. Verder behandelt men haar als volgt: Het verdient aanbeveling, een zeer drogen dag uit te zoeken om het drogen van de kap te be vorderen. De kap wordt eerst goed nat gemaakt in lauw, bijna koud water met een scheutje azijn in een groote teil. Vervolgens haalt men haar in een lauw, bijna koud Lux-sopje (1 flin ke eetlepel Lux op 1 Liter water) op en neer, waarna men haar eenige malen in bijna koud water met een scheutje azijn spoelt, tot het wa ter helder blijft. Daarna hangt men de kap te drogen, nadat men met een badhanddoek het water zooveel mogelijk van de zijde en het leton verwijderd heeft. Daar de kap zoo snel mogelijk gedroogd moet worden om het doorroesten van den vorm te voorkomen, doet men het beste haar in den wind te laten drogen, met een doek tegen het daglicht beschermd. VAN DE ONTSPANNINGSCOMMISSIE VOOR LEDEN. Feestavond op 1 April 1939. In aansluiting op onze vorige berichten deelen wij thans mede, dat op onzen laatsten feestavond in dit seizoen, het programma op dezelfde wijze zal worden uitgevoerd als de vorige keer. Dit is een succes gebleken, daar de aanwezigen het ge- bodene op rustige wijze kunnen volgen. Wij hebben gemeend U thans een goed caba retprogramma te moeten bieden en hebben ons derhalve de medewerking verzekerd van. Uet cabaret-trio De Vos. SLOTAVOND DANSCURSUS. Deze avond, gehouden Donderdag 23 Febr., is wel een- der prettigste feestavonden geworden. Circa 45 deelnemers waren aanwezig en zij heb ben onder leiding van een zeer goede band pret tig gedanst tot 2 uur. Met een kort woord heeft de heer Stroosnijder den leeraar van den cursus, den heer v. d. Moolen, dank gezegd voor zijn goede leiding in het afgeloopen seizoen, die dan ook werkelijk zeer goed is geweest. Ook zeggen wij hierbij nog onzen dank aan den heer Tesse- laar voor zijn vele bemoeiingen in verband met dezen cursus. Ondanks het late uur" waren allen nog om 2 uur aanwezig, wel een bewijs voor de goede stemming. De secretaris der O. C., C. F. STROOSNIJDER. Ramplaan Waar deze artisten bij andere vereenigingen hun medewerking verleenden, was er steeds groote voldoening. Dit was voor ons een reden, om dit trio ook eens voor onze vereeniging te laten optreden. Dat het dus een suceesavond be looft te worden, laat zich aanzien. De entreeprijs bedraagt f 0.50 voor leden, voor genoodigden f 0.75. De avond wordt gehouden in Hotel Van Ouds het Raadhuys en zal worden besloten met een prettig bal tot 3 uur, onder leiding van een prima band. Uw kaarten kunt U nu reeds bestellen bij de heeren C. F. Stroosnijder, Ramplaan 98 of C. Tesselaar, L. v. Dalelaan 3. o ONZE GYMNASTIEKCURSUSSEN. Aan alle deelnemers, dames, heeren en meis jes, wordt uitdrukkelijk verzocht bij verhinde ring even bericht te geven aan de damesleidsters bij de dames en meisjes en bij de heeren aan onderstaand adres. EXCURSIE NAAR HEINEKENS BIERBROUWERIJ TE AMSTERDAM. Door bemiddeling van ons lid, den heer Baaij, is het ons gelukt een excursie naar deze inte ressante brouwerij te kunnen maken en wel op Zaterdag 20 Mei a.s. Wij zijn den heer Baaij zeer dankbaar voor zijn medewerking in deze. Er is echter maar gelegenheid voor hoogstens 35 deelnemers. In verband hiermede kan opgave uitsluitend geschieden bij onderstaand adres, waar de namen in volgorde zullen worden geno teerd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 4