J. G. VERBEEK VAN DER ZIEL BELIJDENIS GESCHENKEN Bloemendaal D. J. JANSSE T00NEEL Firma A. Vernout AGENDA. Vrijdag 31 Maart 1939 VOOR BLO EMEND A AL TELEFOON 22276 KLEVERPARKWEG 61 VREEMDELINGENDIENST. De Commissaris van Politie vestigt er de aan dacht op, dat iedere burger (ook niet-hotel- en pensionhouders), die nachtverblijf verleent aan een vreemdeling, verplicht is daarvan binnen 24 uur aan den Commissaris van Politie aangifte te doen. EXAMENS. Aan de Leidsehe Universiteit slaagde voor het cand. examen rechten de heer F. C. Kooyman te Overveen; voor het doet. ex. Indisch recht de heer N. E. H. van Esveld, te Bloemendaal. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer J. Kerkhoven, can- didaat-notaris te Bloemendaal, is met ingang van 1 April benoemd tot notaris, standplaats Hoorn. GEMEENTERAADSVERKIEZING—1939. De lijst der S. D. A. P. Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen is de voorloopige candidatenlijst der S.D.A.P. als volgt samengesteld: 1. W. Noorman (aftr.). 2. C. Schultz (aftr.). 3. Mr. H. W. Vliegen. 4. P. Bas. 5. J. Langereis. 6. Mevr. G. PolakBredenhorst. 7. J. Parson. 8. F. Lanson. MEVR. ROMEVN EXIT. Mevr. RomeinScholtz, die momenteel voor de S.D.A.P. een raadszetel bezet, zal niet meer terugkeeren. Naar wij vernemen zal Mevr. Ro- meyn reeds eerder haar ontslag als raadslid ne men, waarmee het eenige vrouwelijke raadslid verdwijnt. Zij heeft namelijk noodgedwongen haar ontslag moeten indienen, omdat haar echtgenoot, employé bij het Provinciaal Ziekenhuis, den dienst met pensioen heeft verlaten en de familie zich met terwoon in Haarlem gaat vestigen, nu zij de ambtswoning moet verlaten. De opvolger op de lijst der S.D.A.P. is de heer F. Lanson, eveneens in dienst bij het Provinciaal Ziekenhuis. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Ign. Bis- pincklaan 20, Bloemendaal, een bruin leeren handschoen; Postkantoor Overveen, een vulpen houder: Luijks, Regentesselaan 26, Haarlem een vulpenhouder; Drieman, O. Nassaulaan 100, een riempje; Rauwens, Bloemendaalscheweg 122, een beursje met inhoud; Van Rooij, Dompvloedslaan 45, een oorbel met parel; Walbrecht, Bloemen- daalsche weg 125, een trein-abonnement; Postma, Boschlaan 12, een kinderschoen; Bijvoet, Juliana- laah 318 Haarlem een rozenkrans in étui. Politie bureau Overveen (Alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): Pakje wol, paar wollen hand schoenen, dameshoed, handschoen. o ATTENTIE! De Commissaris van Politie te Bloemendaal maakt de bewoners van Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout attent op het volgende: Ingevolge Politieverordening is het verboden om met asch of huisafval gevulde vuilnisbakken op of aan den openbaren weg of voetpad te plaat sen om geledigd te worden door den Reinigings dienst zonder dat deze bakken met een deksel behoorlijk gesloten zijn. o PERSONALIA. Mej. D. M. van den Jagt, instructriee van „Stoop's Bad", slaagde voor het diploma E. H. B. O. MEISJE AANGEREDEN bl— Een 4-jarig meisje van de fam. van G. kwam plotseling achter een op de Leidschevaart stilstaan- den auto vandaan, en werd daarbij gegrepen door een uit de richting Haarlem komenden auto, be stuurd door mej. G. uit Vogelenzang. Het kind werd over den weg geslingerd. Dr. Mansholte uit Bennebroek verleende de eerste hulp. Het bleek, dat het meisje er zonder erge verwondingen was afgekomen. De politie stelde een onderzoek in. PAARD OP HOL blOp den Tetterodeweg reed een melkwagen van de Sierkan, die werd ingehaald door een tank auto. Het paard schrok, sprong voor den auto, ten gevolge waarvan de spoorstok brak en het beest TIMMERMAN EN AANNEMER HAARLEM, ELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marqalien- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marqniien nieuw be- kleeden, In 1 dag retour. Vorkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. OEN. CRONJESTRAAT 88. Orooto keuze Tuinparasols, Tuin meubels, Strandtenten, enz. enz. op hol sloeg. Op den Bloemendaalscheweg werd het paard gegrepen door den heer K. uit Overveen, zonder dat het onheil had kunnen aanrichten. Door de botsing kreeg het paard eenige lichte verwon dingen; de bestuurder viel van den melkwagen af doch bezeerde zich niet. OPLICHTING blDoor de politie werden een juffrouw uit Vogelenzang en een meneer uit Haarlem aangehou den, die in deze gemeente aan een tweetal leveran ciers een Beigisch 5-francs-stuk in betaling hadden gegeven, in de plaats van een rijksdaalder. Daar dit bedenkelijk veel op oplichting geleek, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het publiek wordt aangeraden bij het in ontvangst nemen van rijksdaalders uit te kijken. EXAMENS. blOnze stadgenoot, de heer J. C. Kroes, academisch leeraar Lich. Oef., slaagde te Den Haag voor het examen Tennis-spel-leider van den N.L.T.B. o VEREENIGING „HAERLEM". blDe wegens ongesteldheid van den spreker uitgestelde voordracht van Drs. A. van der Boom, zal thans worden gehouden op Maandag 8 April a.a. in café-restauTant Brinkmann, Groote Markt. Drs. van der Boom zal spreken over: „Vormpro blemen in de Glasschilderkunst", verduidelijkt met lichtbeelden. NED.PROTESTANTENBOND. bl— Donderdag 13 April a.s. zal in het kerk fibouw van den Nederl. Protestantenbond, afd. loemendaal, een bespreking worden gehouden dóór De. J. C. Wissingh te De Bilt, over de Oecu menische beweging. TOONEEL TE AMSTERDAM. „Onze Stad", door Thornton Wilder bij Het Nederlandsch Tooneel (regie A. Defresne) Over dit eenigszins zonderling tooneelspel heb ik een dubbelzijdig oordeel. Eenerzijds waardeer ik den grooten greep, waarin niet meer en niet minder dan het menschelijke leven, zooals het reilt en zeilt, wordt gebo den, anderzijds ben ik minder ingenomen met den vorm en de wijze, waarop dit is ge schied. En wel, omdat aan datgene, waarom het bij een tooneelopvoering gaat: aan han deling, hier niet in voldoende mate wordt voldaan ook niet aan innerlijke handeling waaraan dit spel s c h ij n t wel te voldoen. Als philosopheen dus is het gelukt, als too neelspel minder. Zeker, het is interessant (als philosopheen), een wijs man als de too- néelmeester in dit stuk (Theo Frenkel) wijs- geerige dingen te hooren zeggen, bij wijze van verklaring temidden van burgerlijke menschjes, die een jeugd beleven zooals elke jeugd word beleefd, die verliefd worden, zoo als iedereen wel eens verliefd wordt, die trou wen, zooals vele menschen trouwen en die dood gaan, zooals iedereen dood gaat. Het min of meer zonderlinge is dat dit op een open tooneel zonder decors geschiedt met aan duidende bewegingen (het openen van een denkbeeldige deur, het oproepen, in de phan- tasie, van een stad, bij het publiek etc.) maar datziet men op een repetitie van elk stuk. Het doet er heel weinig toe, zet de nu juist niet zoo sterke symboliek misschien een weinig aan. Dat het leven, zooals het hier ■X. Haschert 19 39 Een Nieuw seizoen met nieuwe mode snufjes Een leuk modern hoedje Een vlotte blouse ot pull—over Een snoezige shawl Een moderne Sport-of transparant parapluie H e e f t het voor U hoek Santpoorterstraat Telef. 20906 Speciale afd. hoeden voor oudere dames Vervormen naar de nieuwste modellen Repareeren en overtrekken van paraplus ZIET ONZE 6 ETALAGES VROUWEN VREDESGANG 1939. Het Plaatselijk Comité voor den Vrouwen- Vredesgang 1939 te Bloemendaal-Santpoort is als volgt gevormd: Mejuffr. C. P. Bal, Int. Bond v. Vrouwen voor V.V., voorzitster. Mevrouw J. Kesting-Platerink, Vrouwenclub der Vrijz. Dem, Bond, 2e voorzitster. Mevrouw A. Oldeman-Stoker, Algcm. Ned. Vr.- Vredebond, secretaresse. Mevrouw A. Schrier-Hoedjes, Algem. Ned. Vr.- Vredebond, 2e secretaresse. Mevrouw E. Bijtelaar-Seholte, Kerk en Vrede, penningmeesteresse. Mevrouw Noordhoff-de Vries, Ver. van Staats burgeressen. Mejuffrouw Alfenaar, Cbr. Dem. Unie. Mevrouw J. C. van Zv.ijndregt-ter Meulen, Comm. voor Moeders en Opvoedsters. Mevr. G. Polak-Bredenhorst, Soc.Dem. Vrouwen- club. Het aanbevelingscomité is als volgt gevormd: Mejuffr. Bierens de Haan. Mevrouw N. Dijserinck-van Gilse v. d. Pais. Mevrouw W. J. F. van EsveldRost. Mevrouw M. J. Fokker-Kesler. Mevrouw Kool-Pierson. Mevrouw Nienhuijs-Versteegh. Mevrouw C. de Vletter-Honnan. Mevrouw von Wolzagen Kühr-Borel. o INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY" blMaandag 3 April a.s. wordt in hêtel Roo- zendaal te Overveen een openbare propaganda- vergadering gehouden door de afdeeling Haarlem en omstreken van de Internationale Vereeniging „Bellamy". De heer J. Bogaard uit Den Haag komt aldaar spreken over: „Bellamy geen utopie", o „WAT WIL DE O. R.O," haOnder bovenstaanden titel is door de On afhankelijk Religieuze Gemeenschap een boekje uitgegeven, dat zieh richt tot hen die verontrust zijn door: de geestelijke onverschilligheid; de moedeloosheid aer jeugd; de toename der be wapeningen en den nood der werkloosheid. Het boekje is ad 10 cent verkrijgbaar bij het O.R.G.- centrum, Oranjeplein 9 te Haarlem. SCHILDERKUNST bl— Wij wijzen voorloopig op de een bezoek zeer waard zijnde tentoonstelling van schilde rijen bij de firma J. H. de Bois, Kruisweg 68 te Haarlem, van de hand van den tuinarchitect W. A. van der Colk, een betrouwbaar, echt en deug delijk, ernstig schilder, met wien ook de heer De Bois eer irtlegt. Wij komen op deze expeditie, die tot 22 April duurt, terug. gegeven wordt zeer aanlokkelijk is, laat zich niet zegen. Integendeel, dit leven wordt wel zeer pessimistisch opgevat en het is niet te verwonderen dat de dooden het laatste be drijf speelt op een kerkhof dat de spre kende dooden op eene enkele jeugdige vrouw na, niet terug verlangen naar de aarde, waar op zij deze soort van menschen toch de oneindigheid niet beleven kan. Dat er tus- schen al deze grauwigheid toch hier en daar een beetje poëzie bloeit, o.a. het verliefde paar op een tegenover elkaar staand denk beeldig muurtje (door twee trappen voorge steld) is winst. Winst is ook de practhige regie van De fresne, winst de bijzonder goede vertolking van den tooneelmeester in het stuk (Theo Frenkel) dit was eerste rangs-spel en van de goede creaties van al die alledaag- sche menschjes, die trouw hun plichtjes doen (Oscar Tourniaire, Loudi Nijhoff, Paul Rei- mer, die in het stuk vrijt en trouwt met Ank v. d. Moer, Louis van Gasteren, Mien Duy- maer van Twist en de rest). Van deze moet ik nog weer in het bijzonder Ank v. d. Moer noemen, die uitmuntend het jonge meisje, het jonge vrouwtje als de naar het leven verlan gende speelde. „Het dubbelleven van Jourdain" door Yvan Noë, eveneens bij het Nederlandsen Tooneel (regie Louis de Bree). Een goed blijspel met een tikje tragiek. Meneer Jourdain is, een ambtenaartje, plicht getrouw en deze is met een wrange vrouw getrouwd. Deze man heeft echter het hoogere in zich en leeft dit uit in den droom, één maal per maand een mondain man, die met geld smijten kan, te zijn. Onder een voorwendsel (elke maand een vergadering) leeft hij dezen droom uit en wij zien dus onzen Jourdain in een wereldsch restaurant in Parijs. Aan een ander tafeltje zit een jonge vrouw, Suzanna genaamd, met haar minnaar Roger en met diens vriend Jacques die, naar later blijkt graag de opvolger in de liefde van Roger zou willen zijn. Suzanna bedriegt Roger intus- schen met André, Jourdain krijgt een liefde op het eerste gezicht voor Suzanna, weet door een list Hoger weg te doen lokken (Jacques was al vertrokken). Jourdain gaat nu aan het tafeltje van Suzanna zitten en toovert haar zijn zoete droomen voor, het avontuur, reizen naar verre landen, eeuwige liefde. Suzanna gaat mee in zijn illusies, ook wetend dat het illu sies zijn, maar is de droom niet soms meer werkelijkheid dan de werkelijkheid zelve? Maar plotseling verlaat Jourdain haar. De droomdag is voorbij en het sobere en dorre bestaan moet weer beginnen. Maar Suzanna is zóó door hem bekoord dat zij het adres van haar nieuwen vriend weet te ontdekken door Warmoesstraat 10, Haarlem Bloemend.weg 53, Bloemendaal Bloemend.weg 255, Overveen Telefoon: 10547 23039 - 22292 middel van een correcten maitre de hótel, dié toevallig zijn visitekaartje vindt en zij reist hem na. Als zij eerst bij hem thuis komt Mme Jourdain is zeer onaangenaam verrast en dan op zijn kantoor, vindt zij daar het nu stuntelige mannetje, maar zij kan hem niet vergeten, en zal hem nooit vergeten. De drie: Roger, Jacques en André werden door haar afgewezen, maar Jourdain durft het groote avontuur er met haar vandoor te gaan, niet aan en hij keert naar zijn onaangename vrouw en zijn onaangename gewoontetjes van eiken dag terug. Bijzonder mooi de gedaante-verwisseling (man van de wereld, burgerman) van Louis de Bree, bijzonder ook als „Lebemann", bij zonder vervelend zooals het moest als ambtenaartje. Een bekoorlijk vrouwtje Suzan na van Myra Ward, eene jonge actrice met toekomst, goed wrang Josephine van Gasteren als mevrouw Jourdain, een hoogst correcte maitre d'hötel van Anton Roemer en de overi gen ook goed. „Volpone", bij L'Atelier (theatre Charles Dullin) Dulin, Pitoeff, Baty en Jouvet zijn te Parijs de leiders van het z.g. avant garde théatre. Charles Dullin is met zijn eigen spelers (dus zij, die een jaar of langer geleden, dit stuk ih studie hebben genomen), naar Amsterdam Het oorspronkelijke stuk, „Volpone" is van Johnson, een tijdgenoot van Shakespeare; het is bewerkt door Stephan Zweig en later nog eens bewerkt door Jules Romains. Van dit stuk nu heeft Dullin eene voorstel ling gegeven, welke ik niet schroom vol maakt te noemen. Volpone is de slechtste mensch ter wereld: gierigaard, bedrieger, slimme vos. Hij weet zijne vrienden veel geld en goud af te zet ten. Eenigszins hun verdiende loon, want deze „vrienden" zijn aartsvijanden, die op zijn dood azen en hij veinst dat hij dood is of dood gaat, om hen te plunderen en te ze tegen elkaar in het harnas te jagen. Maar zijn knecht Morca schijnt hen trouw te zijn. In derdaad blijkt aan het einde van het stuk, dat deze Morca de ergste bedrieger is en zijn heer doodarm maakt en hem dan het huis uitjaagt. Er geschieden veel intriges in dit stuk dat één en al intrige is en waarin de zonden van de geheele wereld worden geëta leerd: Mannen, die hunne vrouwen verkoopen aan Volpone, mannen ook die hunne kinderen enterven om Volpone in hoop naar zegen te doen erven. Elk is een type van een bepaalde zonde. Dullin speelde den listigen, aartsgemeenen Volpone rijk geschakeerd. Elke beweging, elke intonatie was de juiste. Niet minder goed was Jean Marchat als Morca, die, ondanks zijn ge meenheid, en zekere charme had en zeer ele gant was. De overigen waren eveneens vol maakt. EDMOND VISSER. Zaterdag 1 en Zondagmiddag 2 April zal „Het Ncderlandscli Tooneel. directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor von der Lugt Melscrt, Albert van Dalsum, A. Defresne, in den Stadsschouwburg wegens het enorme succes twee voorstellingen geven van „Onze Stad" (Our Town), door Thornton Wilder. Regie. A, Defresne. Zondagavond wordt een populaire voorstelling gegeven van „Het Chineesche Landhuis", het bekende tooneelspel in 3 bedrijven door Marion Osmond en James Corbet, met Albert van Dalsum in de rol van den Chinees Yuan Sing. Rembrandt-Theater: „De vrouw met den Blauwvos" met Zarah Leander, Willy Birgel, Paul Hörbiger en Jane Tilden. Cinema-Palace: „Zijn laatste vlucht" met Paul Muni, Miriam Hopkins en Louis Hayward. 2e fil: „O die mannen", met Wayne Morris en Priscilla Lane. Frans Hals-theater: prolongeert „Morgen gaat 't beter" met Lily Bouwmeester. Luxor Sound Theater: „De man die zijn ziel verkocht" met Boris Karloff. 2e film: „Tus- schen Shanghai en San Francisco". Stadsschouwburg: Vrijdag (heden) 8.15 uur: Het Nederlandsch Tooneel. „Het dubbelleven van Jourdain". Zaterdag, 2.30 uur: Mevrouw Ruth Tobi. Klnderdans-uitvoering. N.m. 8.15 uur: Gez. Jan Musch. Dr. Knock. Zondag, 2 uur: Ned. Kmderbond. „Ukkie Wist raad". N.m. 8.15 uur Gez. Jan Nooy. „Blanke Ballast". Maandag 8.15 uur: Het Nederlandsch Tooneel. „Mensehen van onzen stand". Woensdag, 7.15 uur: Muziekuitvoering. (Mu ziekschool Toonkunst)f 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2