AKKERTJE mgen Gemeenteraadsverkiezing 1939. AGENDA. I 39 50 Iportveld) r SERVICE. Candidatenlijsten Geestelijke en Moreele Herbewapening Neem dadelijk 'n Hersteld evenwicht. Ingezonden Vrijdag 28 April 1939 in drie jaar. jks uit'Den Haag en t. verschillende ver- jp Natuur-Hist.orisch te noodigen. Besturen verzocht zich daar- n met den seciietaris C. de Graaff, Pijls- iN IN HOLLAND. rles Morrell. eld de heer Morrell, English Association ierie over: ^.Sport serie, doorspekt? met nerkingen sloeg wel t het auditorium zoo lieden, zoo begon de :ijn vaak misbruikte eens een duidelijk ebberij, die men als iwen. Het zijn zeker zich "voor de sport de verdienste, wel willen beschouwen hun middelen daar- ;eld, de sport willen plaats komen .voor- port beoefenen naar die dit doen met een iportspïanis oprecht er, en. weet als 't ardige. wijze te dra best te hebben ge- ïeftijd was de heer sijn voet verhinderd luiten; hij trachtte ;aan beoefenen. Dit jeheele spierenstelsel hytmisch gevoel be st zijn naam, wordt ch ten volle bewust loeg te hebben mee- eens afgevraagd, of -eel aandacht wordt onvoldoende wordt en zou geneigd zijn, >rde te verondèr- vreemde wijze ken- ïd. In den grooten in een vliegtuig, dat ig moest maken. Hij en geïnterneerd in Een sportvriend, een e, wist hem nog wel te bezorgen die hij •tje te maken naar Ned.-Indië geweest, een voorname plaats ichter van de Roei- Batavia). Ook in irrell heel wat mee- n op geestige wijze lorrell, kan er onge- om de internationale ofschoon het tegen- rdt. Hij leest enkele duidelijkste spreekt het gevoel van ware nemers van zeer uit- wat de heer Mor- ische Spelen te Ber- te regeling door de fiasco zijn geworden, temin buitengewoon e anders zoo strenge ie. uitgemaakt van een ee jaren lang „onge- e is, dat toen spre- photo in handen e overlevende bleek i allen in den oorlog n, heeft hij ook de oeier komt hem die venscht voor, omdat loopen. wegens afwezigheid eer Morrell had ver- ien spreker niet op ;e kunnen bedanken >nlijk pleegt te doen. voorzeker aanleiding applaus toonde het aarheid. C. E. „KENNEMERLAND". ;n van de voetbalver. L. Prins op Maandag Roozendaal te Over- jd houden. Na afloop een causerie geven partijen en omtrent een. Voor een beperkt i zijn van Kennemer- n den simultaan-wed- f 0.50. Aanmelden bij ersmastraat 21, Ha5 10. 11. In de Vrijdag 21 April gehouden vergadering van de afdeeling Bloemendaal van de Liberale Staatspartij werd de navolgende voorloopige lijst van candidaten voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing in Juni vastgesteld: 1. Jhr. G. C. Quarles van Ufford: 2. Mr. A. J. Enschedé. 3. C. B. Posthumus Meyjes. 4. U. Hempenius. 5. C. J. Cassee. 6. H. Th. de Booy. 7. C. D. van Rijn. 8. M. C. Koning. 9. Ir. M. J. Schoen. Mr. J. L. Toulon van der Koog. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk. 12. Mevr. C. A. B. LeendertzLoman. Na gehouden referendum is de candidaten- ljjst van de afd. Bloemendaal van den Vrijzin nig Democratischen Bond als volgt samen gesteld: 1. A. Cassée. 2. F. F. DalmeyerVan Bachum de Boer. 3. Dr. W H. C. van Esveld. 4. J. H. T. Pfaff. 5. B. Mica Czn. 6. F. van Woudenberg. 7. G. J. NoordhofDe Vries. 8. Dr. J. Snoep. A.R. Klesvereeniglng. i/— De A.R. Kiesvereenigingen „Nederland en Oranje" te Bloemendaal en Aerdenhout hebben in hun gisteravond gehouden vergadering de can- didatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1. Mr. J. J. C. W. Hijszeler. 2. D. Wildeboer. 3. K. Rot Pz. 4. C. v. d. Linden. 5. C. M. Boelhouwer. 6. Jos. Swen. 7. K. v. d. Belt. Het aftredende raadslid, de heer P. E. van Riessen, had zich voor een nieuwe candidatuur niet beschikbaar gesteld. KON. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. Bij de opening van de laatst gehouden leden vergadering van deze afdeeling wenschte de voorzitter, den heer H. Boegschoten, geluk met zijn 25-jarig jubileum als chef-tuinbaas van de buitenplaats „Kareol" en verwelkomde hij den nieuwen penningmeester, den heer P. Kool Jczn. Vervolgens werd door den heer Van Ros- sem een door hem van het bedrijf van de firma A. G. van Rossem vervaardigde film vertoond, waarbij hij deze zeer fraaie en interessante rolprent op uiterst deskundige en onderhou dende wijze toelichtte. Dat voor deze film veel belangstelling be stond, bleek duidelijk uit de zeer groote op komst, terwijl het hartelijk applaus na afloop bewees, dat de leden in hun verwachting ook niet teleurgesteld waren. De zaal werd wederom door vele inzen dingen versierd, die door de jury, bestaande uit de heeren G. Brokke, H. van Roozendaal en F. M. van Dijk, als volgt beoordeeld werden: J. M. Barnhoorn: Calceolaria Hybrida, 9 punten; An. Jager: Sla Meikoningin (gezaaid 25 Januari), 10 punten; A. Tabernal: Afgesneden Narcissen in soorten, 8 punten. Ter opluistering: An. Jager: Iris Bucharia, lof der jury; W. Plukker: Coelogyne Otracea, lof der jury. Gemeente kweekerij: Libonia Penrhosiensis (Acarthaceae), lof der jury; Raptiolipes Ovata, lof der jury. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur voornemens is om bij vol doende deelname een cursus voor bindwerk te organiseeren en verzocht hij de leden, die hier aan deel willen nemen, zich hiertoe op te wil len geven bij den secretaris. In de volgende op 23 Mei a.s. te houden vergadering zal de heer G. J. Boegschoten een vakbespreking houden met lichtbeelden. Ten Raadhuize van Bloemendaal vergaderde één dezer dagen bovengenoemd Comité naar aanleiding van den oproep van H. M. de Koningin, om de onlangs gedane voorstellen nader uit te werken. Ons Comité ziet zijn taak in deze woorden omlijnd: Geestelijke voorlichting en moreele hulp. Het Comité tracht dit doel te bereiken door: 1. de ingezetenen der gemeente die daaraan behoefte hebben met raad en daad terzijde te staan; de moedeloozen te steunen; de oorzaak hunner moeilijkheden op te sporen; perspectieven trachten te openen; 2. geschillen door overleg trachten te regelen; door misverstand ontstane verwijdering tus- schen bepaalde groepen zoeken op te heffen. Wanneer belanghebbenden zich met hunne bezwaren tot het Comité hebben gewend en de daaruit voortvloeiende besprekingen of onder zoekingen zouden aantoonen, dat geldelijken bijstand onontbeerlijk is, dan zal het Comité, optredende als centraal punt, 'den betrokkene naar de meest geëigende instantie verwijzen of zelf met die instantie in contact treden. Ons Comité is unaniem van oordeel, dat financieele hulp niet door ons verleend mag worden; men moet zuiver geestelijk en moreel werkzaam blijven. Voorts zijn nog eenige andere punten naar voren gekomen die onze aandacht gevraagd hebben, doch voor dat deze nader worden uit gewerkt wil men eerst met bovenstaande be ginnen; de practijk zal dan uitwijzen op welke wijze de taak van het Comité kan worden uitgebreid. Voorloopig dienen de aanvragen om hulp schriftelijk aan den voorzitter van het Comité gericht, ten Raadhuize van Bloemendaal te Overveen te worden ingezonden, waarna de be trokkene een oproep ontvangt zijn zaak op nader te bepalen dag en uur te komen be> spreken. Het Comité zal 1 Mei 1939 zijn werkzaam heden aanvangen. Het Comité voor Geestelijke- Voorlichting en Moreele Hulp, Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEX, Eere-Voorzitter. Ir. J. OUWEHAND, Voorzitter. H. MEINESZ, Vice-Voorzitter. Mej. J. J. Bruin, Wnd.-Secretaresse, Ds. J. C. BRUSSAARD. Ds. J. C. VAN DIJK. Mevr. D. MARMELSTE1N—STADIG. Jhr. G. C. QUARLES VAN UFFORD. K. TINHOLT. Pastoor L. J. WILLENBORG. tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. f»ADAKSTIC Wii garandeeren de goede llAKAIMI IE werking van "AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. EXAMEN. MTe Amsterdam zijn geslaagd voor het ®'ndexamen voor vroedvrouwen de dames E. van t Hof uit Hoofddorp en H. J. Roukema uit •mtpoort. TENTOONSTELLING LUCHTBESCHERMING B.O.R.A.L.T. Zaterdagavond tien uur werd de tentoonstel ling B.O.R.A.L.T. nadat deze drie dagen voor be langstellenden geopend was, gesloten. Alhoewel meer bezoek werd verwacht, was het aantal per sonen, die van hun belangstelling blijk gaven niet onbevredigend. Onder de bezoekers waren o.a. de hoofden van de luchtbeschermingsdiensten van Haarlem en Heemstede. Ook zijn de scholieren /an het Kennemer Lyceum de tentoonstelling ko men bezoeken. Het aantal bezoekers was van dien aard, dat Zaterdagavond om half tien aan de daarvoor in aanmerking komende bezoekers de door de tentoonstellingscommissie toegedachte verrassing kon worden uitgegeven. Deze bezoe ker ontving een gasmasker, welke door de firma J. T. Mathot uit Haarlem welwillend aan de com missie was ter beschikking gesteld. Tijdens de tentoonstelling was gelegenheid zich op te geven als lid van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Een 150 personen gaven zich op. Dit is een zeer mooi resultaat. Doch het is nog lang niet voldoende. Zij, die zich alsnog wil len opgeven als lid of inlichtingen hierover wen- schen kunnen zich wenden tot den secretaris van de onder-afdeeling Bloemendaal-Overveen of bij de afdeelingen Haarlem en Heemstede. Het adres van eerstgenoemde is Prins Hendriklaan 168 Overveen. PERSONALIA. blDe Minister van Economische Zaken heeft in verband met de verbindend verklaarde onder- nemersovereenkomst tot regeling van de productie van groenten-conserven onder meer benoemd tot leden der Algemeene Groenten-conservencom- missie: J. P. Nijssen, voorzitter der Vereenigde Veilingen „Kennemerland" te Santpoort. firma TONNEMA CiE. Fabrikanten van KING Pepermunt en andere kwaliteitsartikelen Sneek „BELLAMY". Dezer dagen hield de „Bellamy"-Vereeniging haar laatste openbare vergadering van dit sei zoen, welke door ca. 500 belangstellenden werd bezocht. De afd.-voorzitter, de heer Th. H. de Vries, sprak er zijn voldoening over uit dat ons volk nog niet zoo verpolitiekt blijkt, dat het geen belangstelling meer zou hebben voor het zoeken naar een betere samenleving langs onpolitieken weg, anders ware het niet moge lijk, dat er voor deze vergadering een dermate groote belangstelling zou zijn, direct na de ver kiezingscampagne. Hij wees er voorts op dat betere economische verhoudingen alleen te be reiken zijn langs den weg van samenwerking, waartoe de Bellamy-beweging de volledige mogelijkheid biedt. Hierna voerden een vijftal sprekers het woord over de onderwerpen: „De Bellamy-economie", „Katholicisme en Bellamy", Christendom en Bellamy", „Rechten en Plich ten van de Vrouw" en „De weg naar betere samenleving", terwijl eenige toepasselijke ge dichten werden gedeclameerd. Het zou te ver voeren de zeer interessante beschouwingen hier weer te geven, zoodat wij slechts een enkel punt willen aanhalen. De heer Slebos verduidelijkte, dat de juiste staathuishoudkunde volgens het Bellamy-stelsel zou zijn, dat de economische organisatie moet berusten op het principe van produceeren naar behoefte, op dezelfde wijze als zulks reeds thans geschiedt in de diverse afdeelingen van de groot industrieele bedrijven, waar men vooruit vaststelt hoeveel van bepaalde onderdeelen moet vervaardigd, opdat de productie gelijke tred houdt met de consumptie-eischen, waar door overproductie en vernietiging worden uit geschakeld. Dat een Bellamy-economie ver- eenigbaar is met den Godsdienst, trachten de heeren Oostveen en Horsmeier aan te toonen, zoowel uit Katholiek als uit Protestantsch standpunt, waarbij zij o.m. de stelling ver dedigden, dat het Bellamy-stelsel het in prak tijk brengen van het Christendom beteekent. Dat in een maatschappij waar gelijke rech ten zullen gelden voor man en vrouw, de vrouw zich ook meer bewust zou moeten zijn van haar meerdere plichten, werd in een warm pleidooi door mej. Frandon van vele kanten belicht, terwijl de heer Zwertbroek de mogelijkheid van verwezenlijking van het gepropageerde stelsel op korten termijn wanneer de groote politieke partijen zulks zouden willen aan toonde. Met spanning werden de voordrachten ge volgd, terwijl de sprekers menig welgemeend applaus in ontvangst hadden te nemen. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VER., Voorjaarswandeling A.W.-duinen. Voor deze excursie bestond, ondanks het den vroegen morgen minder mooie weer, groote belangstelling en zoo trokken ca. 50 leden met den voorzitter, den heer G. A. van Schaik, het terrein in om wat te botaniseeren. Vele oude bekenden in de plantenwereld werden weer aangetroffen: kandelaartje, kleine veldkers, voorjaarsvroegeling (waarbij de voorzitter een en ander vertelde over het soort-begrip in de botanie), hondsdraf, ruig en driekleurig viool tje, heggerank. Gezocht en gevonden werden exemplaren van het judasoor, die meestal op oude vlierstruiken voorkomt. Bovendien nog een paar aardsterren, de gekraagde en de vil- tige en morielje. De balsempopulieren stonden volop in blad en geurden heerlijk. De abeelen (Populus canes- cens deden, met him grijsviltige takken en blaadjs, aan bloeiende vruchtboomen denken. En zoo was er nog zooveel moois te zien: de wilgen met hun katjes, en vooral ook de mooie kruipwilgen, de meidoorns die al vol knop zijn, de sierlijke bloeiwijze van de pluimesch (Fraxi- nus Ornus), de kurkiep, en de kardinaalsmuts ook al vol in blad. Een onzer groote dagbladen bevatte in zijn hoofdartikel des morgens na de verkiezing voor de Provinciale Staten een grappig beeld voor het Nederlandsche Volk. Het was dat van een paard, dat den weg naar stal wel vindt, al sliep de voer man. Het beeld was bedoeld als een compliment. Goed doordacht was het weinig vleiend voor het kiezersvolk, dat zijn sukkelweggetje van zelf wel vindt, maar nog minder voor de leiding, die met het hoofd voorover knikkebolt over de teugels, die ze nog maar nauwelijks vasthoudt. Maar het beeld klopt ook niet op de werkelijk heid, zoowel onze schijnbare sufheid als onze oogenschijnlijke tredmolengang en slapheid ze lijken maar zoo. Ze zijn in wezen de teekenen van zelfbeheersching, van vertrouwen en een goed geweten. Beheersching van onze hartstoch ten is ons mogelijk doordat wij gedwongen en gewend zijn van alle zaken het vóór en het tegen tijdig te overwegen, vóór dat we onze krachten vieren. Vertrouwen in een goeden gang van za ken is ons eigen door de ervaring van eeuwen in binnenland en naar buiten, waarin alles tel kens weer is „zeg gekom". Een goed geweten hebben wij als burgers van den Nederlandschen Staat naar binnen en naar buiten, omdat tot welke godsdienstige of staatkundige groep wij ons ook rekenen, wij verleerd hebben den waan als zou Nederland zelf ooit aan één dier groepen alleen kunnen toebehooren. Een goed geweten hebben wij naar buiten, omdat met uitzondering van enkele lieden, die zich hier niet thuis en op hun gemak gevoelen, de Nederlander zich onaf hankelijk midden in de wereld geplaatst voelt, zonder eenige vrees voor of afkeer van of al te vriendelijke toeneiging tot een andere natie. En zoo gaat dan de wereld buiten ons om misschien een geweldig vruchtbaren tijd van vrede, misschien een krankzinnigen oorlog tege moet, wij blijven kalm. Noch het een noch het ander zal onze schijnbare sufferigheid, ons want dat is het eigenlijk ons innerlijk even wicht verstoren. Laat vrij den bewogen Italiaan, den verstoorden Duitscher, de parmantig rijk- doenden Amerikaan naar ons wijzen, om ons lachen, ons visschenbloed bespotten.in hun hart zijn ze jaloersch op ons. Wij zijn in even wicht. Onze binnenlandsche politiek kent verschui vingen alleen om te komen tot herstel van even- wich' En wat de buitenlandsche politiek betreft? Pres it Roosevelt en Chamberlain eenerzijds, Hitler en Mussolini anderzijds, in elkanders oogen strevend naar verschuivingen ten eigen bate zijn toch ook maar schaakspelers, die gedreven wor den door de ééne hoogere macht, die het Al re geert en steeds de ordonnantie klinken doet: her stelt het evenwicht. OUD LINNEN OF KATOEN GEVRAAGD VOOR DE MELAATSCHEN IN SURINAME. GEMEENTEL. INRICHTINGEN VOOR GYMNASIAAL- EN MIDDELBAAR ONDERWIJS TE HAARLEM. haDe inschrijving van candidaten voor het toelatings-examen en van nieuwe leerlingen voor den cursus 1939940 zal plaats hebben op: Vrijdag 21 April, Dinsdag 25 April en Donder dag 27 April a.s., des namiddags' tusschen 2 en 4 uur; en wel voor: I. de Middelbare School voor meisjes met 5- jarigen cursus (directrice mej. C. M. Burger), in het gebouw Tempeliersstraat 1 II. de 1 e Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus (directeur Dr. W. van den Berg), in het gebouw Zijlvest 27; III. de 2e Hoogere Burgerschool B met 5- jarigen cursus (directeur Dr. J. Thie), in het ge bouw Santpoorterplein 28; IV. de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus (directeur Ir. M. Voorzanger) in het ge bouw Zijlvest 25a V. het Gymnasium (rector Dr. C. Spoelder), in het gebouw Prinsenhof 3. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor de Scholen sub I tot en met IV heeft plaats op 15 en 16 Juni a.s. De regeling van het mondeling gedeelte zal bij het schriftelijk examen nader worden bekend gemaakt. De data van het onderzoek voor het Gymna sium in zijn geheel, zullen nader bekend worden gemaakt. Evenals andere jaren komt de Bloemendaalsche Zwachtelelub weder met het vriendelijke verzoek tot haar oude en nieuwe vriendinnen, haar toch vooral niet te vergeten als men tijdens den voor jaarsschoonmaak gaat opruimen en dan een over compleet ontdekt van gesleten linnen en katoen. Onze goede bekenden weten al uit Welken hoek de wind Waait, maar aan de anderen wil ik gaarne vertellen, dat van dat oude versleten goed, zwachtels Worden gemaakt voor de Melaatsclien in Suriname. Twee maal per jaar nemen de booten der groote stoomvaartmaatschappijen de zendingen gratis mee en uit de brieven blijkt met hoeveel dank baarheid alles door verpleegsters en patiënten wordt ontvangen. De Bloemendaalsche Zwachtelclub, die in November j.l. haar 5-jarig bestaan vreugdevol mocht vieren, heeft in die jaren 6255 zwachtels kunnen afleveren terwijl er nu weer ettelijke hon derden ter verzending gereed zijn. Een mooi aantal, dat tot groote dankbaarheid stemt, ook jegens allen, die ons steunden met hun sympathie en hulp. Laat ons dien behouden en gedenk ons bij het opruimen van uw versleten huishoudgoed. Een briefkaart of telefoontje en het wordt gaarne bij u afgehaald en dankbaar aanvaard. C. DOLK. M. CASSEE VISSER, Kerkplein 12, Telef. 22260, Bloemendaal. Frans Hals-Theater: „Champagne" niet Albert Prejean, Hubert Prelier, Pierre Laurel en Marv Glory. Rembrandt-Theater: „Drama in Shanghai" met Louis Jouvet, C-hristiane Mardayne Inkyinoff. Cinema-Palace: „Lonr loe" met Charlie Chan en Sidney Toler; 2e film: „De Barones en de Butler" met William Po veil en Annabella. Luxor Sound-Theater: „Jongensstad" roet Spen cer Tracy en Mickey Rooney. Stadsschouwburg:' Zaterdag 8 uur: „Als l et doek opengaat". (Voor het R.-K. Lyceum). Zondag, 8.15 uur: „Ein Walzertraum". (Voor de Haarl. Middenst. Operette). Woensdag, 8.15 uur: Het Nedcrlsndsch Too- neel, „Onze Stad". Donderdag, 8.15 uur: „De school der Charme". (Voor het Nut van het Algemeen). Vrijdag, 7.30 uur: Leerlingenuitvoering. (Voor muziekschool Nico Hoogerwerf).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3