Sport en Spel. Vrijdag 5 Mel 1939 SPORTHUIS TE NUYL B.V.C. Bloemendaal. Korfbalclub „Sport Vereent". Bloemendaalsche Schaakclub. Van de Leestafel Predikbeurten TOONEEL Op de grens van Weiden en Duinen. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon VOOR TENNIS: SCHOTEBWEG 27 HAARLEM-NOORD RACKETS vanaf 2.75 REPAREEREN EN NIEUWE BESPANNING, NET EN GOEDKOOP. ROLSCHAATSEN OP KOGELS 2.75 Bloemendaal wint haar eersten promotie wedstrijd. Onze plaatsgenooten verichtten Zondag j.l. zeer nuttig werk door hun eersten promotie-wedj strijd tegen Zaandijk met 10 te winnen. Dit is dus wel een zeer hoopgevend begin en deze eerste twee punten vormen reeds een stevigen grondslag voor het heroveren van het tweede klasserschap. Mag het resultaat dus voor de witten alleszins bevredigend geweest zijn, over het vertoonde spel kunnen wij niet zulk een optimistisch geluid laten liooren. Dit was niet van een bijzonder hoog ge halte. Trouwens dit is in de meeste wedstrijden, waarmede promotie of degradatie gemoeid is, het geval. De zenuwen spelen in dergelijke wed strijden meestal een te groote rol en het spelpeil wordt hiervan de dupe. Zoo was het Zondag ook en bovendien bleek de speelwijze van Zaandijk evenmin bevordelijk voor goed spel. De Zaankanters speelden nagenoeg den ge- heelen wedstrijd met drie backs, daar de stopper- spil zijn naam alle eer aandeed en geen stap op de vijandelijke helft van het terrein durfde te zetten. Het door Zaandijk toegepaste systeem kan wel succes opleveren, maar dan moet men toch de beschikking hebben over een tweetal snelle en handige vleugelspelers en een schot vaardigen middenvoor. De betreffende spelers van Zaandijk bleken deze capaciteiten niet te bezitten en daar de Bloemendaal-verdediging bovendien in goeden vorm was, verwonderde het niet, dat De Haas niet veel gevaarlijk werk kreeg te verrichten. Voor den aanvang van den wedstrijd werd Bloemendaal door Zaandijk een bloemstuk over handigd. Dc eerste aanval was voor de bezoekers, maar de witten beantwoordden dezen al gauw met een gevaarlijken tegenaanval. Hartman loste een schot van verren afstand, waarmede de Z.-keeper echter niet al te veel moeite had. Na 10 minuten kregen de blauwwitte Zaan kanters de eerste corner te nemen. Gevaar leverde deze echter niet op. Al spoedig bleek, dat de aan vallen der thuisclub gevaarlijker waren dan die van Zaandijk. Door de defensieve houding der gasten ontving hun voorhoede weinig steun en alleen bleek zij niet bij machte De Haas ernstig te bedreigen. Bij de witten kwam het gevaar voornamelijk van rechts, waar Van Bragt zijn bewaker telkens te vlug af was. Uit een goed door Hartman inge- leiden aanval gaf Van Bragt een mooie pass aan Noordhoff, wiens schot echter hopeloos faalde. B. bleef meer in den aanval en de witten kregen diverse corners te nemen. Het nemen van corners bleek echter nog steeds een zwak punt van de B.-voorhoede te zijn en veel gevaar leverden zij dan ook niet op voor de Z.-achterhoede. Door een misverstand in de witte achterhoede ontstond er bijna een doelpunt. De door v. d. Meij terug gespeelde, voor De Haas bestemde bal, rolde echter juist naast. Aan den anderen kant stichtte Hartman nog wel eens verwarring in de blauw-witte gelederen, maar in de laatste instantie bleek de doelman der gasten uitstekend voor zijn taak berekend te zijn. Zonder dat het publiek veel te genieten had gekregen, kondigde de scheidsrechter de rust aan en konden wij slechts hopen, dat er na de rust uit een ander vaatje getapt zou worden. Inderdaad bleek de thee den heeren goed ge daan te hebben. De witten, waarbij Van Leuven de plaats van Cassee had ingenomen, ondernamen de eerste aanvallen en deze waren zeer zeker niet van gevaar ontbloot. De Zaandijk-achterhoede kreeg het zwaar te verantwoorden. Na 15 minuten kopte Hartman een hem van achteren toegespeelden hoogen bal op schitterende wijze in, maar op even fraaie wijze wist de Z.-keeper een doelpunt te voor komen. Bij een goed schot van Van Bragt en een mooie kopbal van C. v. d. Schalie gaf de keeper der gasten wederom van zijn talenten blijk, door in beide gevallen op fraaie wijze zijn doel schoon te houden. Na 25 minuten kreeg Van Bragt het leder in vrije positie van Hartman toegespeeld. Hij liep even door en terwijl iedereen een voorzet ver wachtte, loste hij onverwachts een hard schot in den uitersten bovenhoek van het doel, dat de Z.-keeper slechts ten deele kon stoppen. De toe stormende Hartman maakte aan alle onzekerheid een einde door den bal, alhoewel deze de doellijn al gepasseerd was, achter in het net te koppen (1-0). De gasten lieten nu hun verdedigende houding varen en zetten alles op den aanval. Bijna zouden zij nog gelijk gemaakt hebben, toen De Haas een bal niet goed onder controle kon krijgen en de rechtsbuiten der gasten in het verlaten doel schoot. Van der Schalie kon echter nog juist op de doellijn een zeker schijnend doelpunt voor komen. Door het opdringen van Zaandijk konden de witten nog enkele gevaarlijke uitvallen onder nemen. Uit een hiervan kreeg C. v. d. Schalie een mooie kans. Zijn schot was echter niet zuiver gericht. Bij een volgenden fraai opgezetten aanval schoot Van Leuven tegen de lat, zoodat Zaandijk, toen het einde van dezen zeer fair gespeelden kamp kwam, zich met een 10 nederlaag nog gelukkig mocht prijzen. Daar de K.N.V.B. in verband met den inter landwedstrijd ZwitserlandNederland, geen programma voor Zondag heeft vastgesteld, ko men onze plaatsgenooten op dien dag niet in het veld. Zij krijgen dus een mooie gelegenheid om krachten te verzamelen voor den zwaren uitwed strijd tegen West-Frisia, die Zondag over een Week gespeeld zal worden. In tegenstelling met het eerste elftal hebben de reserves deze week nog een zwaar programma af te werken. Zij moeten n.l. twee wedstrijden spelen tegen Haarlem 3 om het kampioenschap van den H.V.B. Als dit blad verschijnt, zal de eerste wed strijd, die als lichtwedstrijd op het Haarlem terrein gespeeld zou worden, reeds achter den rug zijn. Den witten reserves rest dan nog alleen de thuiswedstrijd tegen de roodbroeken, die Zondagmorgen om 10 uur gespeeld zal worden. Haarlem 3 is ongetwijfeld geen gemakkelijke tegenstander en Bloemendaal 2 komt dan ook voor een zware taak te staan. Wij vertrouwen evenwel, dat de witte reserves zich van hun beste zijde zullen laten kennen en in dat geval hebben zij zeer zeker een goede kans. Zij, d.:e het le elftal naar Enkhuizen wenschen te vergezellen, kunnen hun plaatsen opgeven vóór Zondag 6 Mei bij den heer J. F. de Haas, Duinlust- parkweg 9, Santpoort. Kosten retour f 1.20 per persoon. o Bloemendaal Santpoort. Secr.Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.). Gespeeld: Zaterdag 29 April: S.V. bAnimo b 22. Zondag 30 April: S.V. 1Blauw Wit 1 37. S.V. 2Sparta uitgesteld. ZwaluwenS.V. 3 24. Te spelen: Zaterdag 5 MeiMeerlebosch cS.V. b, 3.30 uur. Zondag 6 Mei: Groen Geel 1S.V. 1, 2 uur; S.V. 3Oosthoek 1, 2 uur. o Woensdag 26 April j.l. werd in het clublokaal van de Bloemendaalsche Schaakclub in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan een wedstrijd gespeeld om het clubkampioenschap van Haarlem en Omstreken tusschen 30-taIlen van de Bloemen daalsche Schaakclub en de Schaakclub „De Rochade" (Haarlem). De voorloopige uitslag is in het voordeel van „Bloemendaal" met 14%12%; de einduitslag zal afhangen van de arbitrage der 3 afgebroken partijen. Hoewel een gelijk spel nog niet uitge sloten is, zal Bloemendaal dezen Wedstrijd waar schijnlijk wel winnen. In dat geval moet Bloe mendaal met H.S.G. en de Haarlemsche Schaak club een halve competitie spelen. De uitslag van den wedstrijd luidt: Bloemendaal De Rochade H. MarseilleH. Blokker 10 N. BabelioWskyJ. Blokker arbitrage P. A. C. v. d. BronkD. F. de Lange 01 C. BolsenbroekJ. E. Strengers. 10 W. Hogenbirk—E. Fijlstra 01 Mr. W. A. HeckerF. Abspoel 10 Mr. A. SemploniusJ. v. Polen arbitrage H. Hogenbirk—C. P. Akkerman. 10 R. VerberneN. C. de Tombe 01 H. J. S. Beck—G. B. v.d. Velde P. RotteveelJ. P. Wever 0f J. H. BlomC. E. Abspoel 10 J. VermeerS. J. Abspoel 10 P. SchuitinkJ. J. Teekamp Jr. 10 J. LanlcampJ. D. Ravenbergen 10 A. v. d. Werff Sr.P. E. Kolderie I0 J. H. WijnmalenW. Oosterhoek 01 R. J. PlompJ. Geerlings 10 J. H. CaroJ. W. Oerlemans 0—1 H. G. v. RiessenA. P. v. Kesteren 01 R. J. W. TuningA. N. Roosen arbitrage Dr. J. RekveldA. Veldhuis 10 B. HoekstraP. Lohman 01 A. v. d. Werff Jr.M. Hovinga 01 W. F. CramerR. Holman 01 C. ten HengelA. P. Hos 01 W. HoekstraJ. v. d. Schaaf 10 A. HofmanJ. v. Vliet 01 F. ErlingsC. L. Pieters10 A. A. Sleeuw—N. N1—0 Voorloopig 14%12% „BEYER'S MODE FÜR ALLE". Het Meinummer van „Beyer's Mode für Alle" zal vele onzer lezeressen in een prettige zomer- én vacant iestemming brengen. Druk gebloemde stoffen en wijd uitloopende rokken treden weer sterk op den voorgrond. Voor lien, die hun vacantie aan zee gaan doorbrengen, vinden we vele origineele ideeën, b.v. blouse en shorts, waarover een bijpassende jurk met knoop- sluiting, wordt door velen graag gedragen. Ook de lange pantalon is bij gure dagen een onmisbaar onderdeel van onze strandgarderi be. Wat ons tenue voor fietstochten betreft, vinden we in dit nummer weer vele mogelijkheden. De broekrok is voor dit doel wel bij uitstek geschikt, ook de capuchon kan ons bij onverwachte regen buien goede diensten bewijzen. Vele onzer jeugdige lezeressen kiezen de maand Mei uit, om in het huwelijksbootje te stappen. Hiervoor brengt „Beyer's Mode für Alle" weer een serie mooie, stijlvolle bruidstoiletten, welke door hun eenvoud bij ieder in den smaak zullen vallen. En nu onze kleuters: allerliefst zijn de jurkjes en pakjes, waar smockwerk en inrimpelen weer een groote rol in spelen; ook de vroolijk gebor duurde jurkjes zullen bij het jonge volkje zeer in den smaak vallen. Voor slechts f 6.per jaar kan men zich op dit mooie blad met maandelijks 100 modellen en 3 groote gratis radeib'aden, in elke boekhandel of bij de hoofdvertegenwoordiging N.V. „Wereld mode", Prins Hendrikkade 48, Amsterdam-C., abonneeren, alwaar ook proefnummers tegen in zending van 10 cent aan portokosten, verkrijg baar zijn. ZONDAG 7 MEI 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. H. W. Creutz- berg, van Den Haag. Collecte voor het Ned. Herv. Diaconie-huis te Haarlem. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Nederl. Prot. Bond v.m. 10% uur Ds. G. West- mijse van Rotterdam. Vrije Kath. Kerk (Popellaan, Kinheimpark), v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. Uitstelling van het H. Sacrament van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Gelegenheid voor meditatie. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Universeele Eeredienst (Soefi-beWeging) (Cen trum Bloemendaal, bovenzaal Vreeburg, Kerkplein 16), v.m. 11 uur, Mej. Van Brabm, onderwerp: „Hoe komt men in harmonie met het eindige?" 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Chr. de Beus. Collecte voor het Ned. Herv. Diaconiehuis te Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5.30 uur Dr. W. G. Harrenstein. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. Voorber. H. Avondmaal. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. C. II. Brandt. Eglise Wallone (Begijnhof) a 10 h. 30 Service et Sermon, preside par Mr. le pasteur Marc. Jospin; 3ième collecte pour la restauration a 9 h. 14 Ecole du Dimanche. Remonstr. Geref. Kerk v.m. 10% uur Dr. A. H. Haentjens. 12 uur Kinderdienst in het Remonstrantenh. Geref. Kerk (Kloppersingel) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 8. Zondagsschool 12.301.30 uur Openbare school Tetterodestraat hoek Santpoorterstr. Jongensclub (tot 12 jaar), Woensdag 7-8 uur; idem boven 12 jaar Woensdag 8-9 uur; Meisjesclub (tot 12 jaar) Woensdag 4.00-5.30 uur; idem boven 12 jaar, Maandag 7.00-8.30 uur. Bibliotheek (voor kinderen en volwasse nen) Vrijdag 7-8 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat. Geref. Kerk (Willielminakerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 8. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 9. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur ps. Boeyinga. Cat. Zondag 9. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", afd. Haar lem II (Sociëteit Ver., Zijlweg 1), v.m. 10% Wijdingsmorgen. Spr. de h.h. J. en W. Gme- Iig-Meijling van Bloemendaal; trance toe spraken; helderziende waarnemingen: mevr. J. Remmers-v. d. Lans. Universeele-Eeredienst (Soefi-beweging) (geb. „Tot Nut van 't Algemeen", Lange Veerstr. 16), v.m. 11 uur spr. mej. C. C. Voute, onder werp: „De Wapenrusting Gods". Rozekruisers Gen. (Bakenessergr. 13), n.m. 7.15 uur, Tempeldienst met lezing, spr. de heer J. Leene; onderw.: „De persoonlijke bescha ving van de Neophiet". AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. A. Trouw, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Den Haag. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) (Brederodestraat 31), v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Het Nederlandseh Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding, Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne zal de volgende voorstellingen geven in den Stads schouwburg te Amsterdam. Zaterdag 6 Mei: Zooals reeds eerder aange kondigd de Nederlandsehe première van „De ondergang van „De Vrijheid", spel van zeeslee pers in 4 bedrijven door Jan de Hartog, welk stuk onlangs bekroond is met den Mr. H. G. v. d. Vies-prijs. Regie: Cor van der Lugt Melsert. Décor ontworpen door Lydia van Schagen, uit gevoerd door Karei Brückman. Optredenden: Mien Duymaer van Twist, Jos. van Gasteren, Johan Elsensolin, Theo Frenkel, Louis van Gasteren, Oscar Tourniaire, Louis de Bree, Anton Roemer, Frits van Dijk. Hans van Meerten, Ludzer Eringa, Eduard Palmers, Jo Sternheim, Piet Rienks e.a. Zondag 7 MeiEen populaire voorstelling van „Schijn en Werkelijkheid" door Paul Vincent Carroll. OptredendenCharlotteKohier, Corrie Kore- vaar, May Vollenga, Mies Elout. Albert van Dalsum, Jacques de Haas, Jacques Snoek, Johan Schmitz, Gijsbert Tersteeg, Man Bentz van den Berg. Zondagavond 7 Mei: Een populaire voorstelling van Brusse's „Boefje" met Annie van der Lugt Melsert-Van Nes in de titelrol. I* Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen1 Een eenzijdig; timmerman Het is wel jammer, dat de lente nog niet zoo mooi geweest is als we dat wel zouden wen schen, maar gelukkig is er buiten, en niet het minst op de grens van weiden en duinen, toch veel schoone verandering op te merken. De wei is nog niet bont van bloemen, maar wordt toch al opgefleurd door madeliefje, pink ster-, paarde- en boterbloem. Aan den water kant kleuren dotterbloem, veldkers en scheer- nng, terwijl zuring en iris ook beginnen op te schieten. De wegkant vertoont het wit van de hoornbloem, het blauw van eereprijs en honds draf. In het bosch bloeien viooltje, ooievaarstak en reigersbek en daar zullen ook spoedig de roo- de avondkoekoeksbloem en de lelietjes van da len hun bloemen vertoonen. In het oude stuk bosch, waar wij ons bevin den, staan de groote lichtgroene bladschilden van de lelietjes bij honderden. Omdat we daar zoo stil staan te kijken, trekken twee eekhoorn tjes, blijkbaar in verliefde voorjaarsstemming, zich niets van onze aanwezigheid aan en zitten elkaar luidruchtig na. Ze dalen met volle vaart langs een eikenstam, rennen met gestrekte staarten over den grond en door de lelietjes, om met veel lawaai tegen een anderen stam weer op te stormen. Daar jagen ze een paar houtduiven op en tevens een zwart-rood-witte vogel, die gelukkig niet ver van ons af in een anderen boom neerstrijkt. Hij klemt zich goed in ons gezichtsveld aan den stam vast en begint zijn ambacht uit te oefenen. Die bonte gast, de groote bonte specht, voor ziet namelijk met timmeren in zijn onderhoud en is daarbij zoo eenzijdig, dat hij alleen maar gaten hakt. Goed gereedschap is ook voor dezen vakman het halve werk en zoo is hij uitgerust met een krachtigen snavel-beitel, waarmede hij niet alleen de gaatjes hakt om de insectjes, die onder de boomschors leven, te bemachtigen, maar ook groote nestgaten. We hebben wel van die nestgaten gezien, die ongeveer 60 cm diep waren. Behalve zijn aparten snavel heeft de specht een handige, van een weerhaakje voor ziene tong, waaraan hij zijn prooi weet te spiet sen. Zijn krachtige pooten hebben twee naar voren en twee naar achteren gerichte teenen, waarmede hij zich dus uitstekend vast kan zet ten. Hij steunt tevens op zijn staart bij zijn ar beid. Zie hoe hij, zijn rood-gevederde onderzijde tegen den stam gedrukt, krachtig met zijn sna vel den stam bebeiteld. Zijn roode achterhoofds- vlek doet zien, dat deze vogel van het mannelijk geslacht is. De eekhoorns laten hem ook hier niet met rast en met een luid tsjèk-tsjèk ver dwijnt hij in het bosch. We hopen ook zijn groenen neef nog eens te gen te komen en nog liever zijn geheimzinnige pikzwarte bloedverwant met den rooden sche del, de zwarte specht. Dat is een vogel, die al in de oudheid geëerd werd als secondant van den oorlogsgod Mars, waarom hij nu nog Dryo- copus martius heet. Hij komt in ons land steeds veelvuldiger voor en schijnt ook al in de duinstreek gezien te zijn, zoodat wij hem bij wijze van groote verrassing wel eens aan zou den kunnen treffen. Vooralsnog zijn wij ech ter heel blij met zijn levendigen bonten neef en hopen, nu het wat verder in 't voorjaar wordt, spoedig den roffel te hooren, dien hij op doode boomtakken door krachtige snavel slagen weet te trommelen. PRAKTIJK-EXAMENS. Het 41e Praktijk-Examen in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afgenomen vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsehe Handels-Instituut" zal gehouden worden op 8, 4 en 5 Juli 1939 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentie én Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vakleeraar), Fabrieks-Boekhouden Hoofdcorrespondent, Rekening-Courant-Boek houden en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhandelaren en aai) het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 24en Juni 1939. 19224 American Mechanic Shop L. J. Geuzen- da, Zijlstraat 93. Artsen: 20123 Rezelan, D, P., Arts, Byzantiumstraat 39 20718 Blikslager, V. A., Ernst Casimirlaan, Over- veen. 24009 BoelenRanneft, Mevr. Dra. N., Leeares, Bosch en Duinlaan 5, Bloemendaal. 27803 Boer Pz., Firma K. de, Agentuur-Com missiehandel, Rijnegomlaan 12, Aerden- hout. 19323 Boogaard, H., Handel in Aardappelei> Groenten en Fruit, Hoogstraat 4, filial van Kloosterstraat 27. 24408 Bosch, P., Inspecter 3e klasse Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland» Marsstraat 39. 18820 Brink, W. D. van den, Ernst Casimirlaan 23, Overveen. 19221 Brondsema en Wildschut Jr., Fa., As phalt-, Asbest- en Cementhandel, Bali- straat 6. 24406 Brouwer, H., Gezagvoerder, Delftlaan 259. 19520 Café „De Nieuwe Brug" en Veehandel J. van Veen, Nieuweweg 12. 29660 Dekker, C. J., Bronsteeweg 19, Heemstede. 17726 Dommering Jr., Mr. E. J., Duinwindelaan 5, Aerdenhout. 19420 Dyserinck, P. E. D., Jeroen Boschlaan 18, Heemstede.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 9