's ZONDAGS GEOPEND Sport en Spel. SPORTHUIS Huiduitslag, Jeuk, Eczeem TENTOONSTELLING Vrijdag 19 Mei 1939 B.V.C. Bloemendaal. D. J. JANSSE TE NUYL TOONEEL VAN DE LEESTAFEL A. G. G. M. GIORGIS Zn. REINIGT UW Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon AGENDA CIRCUSGEBOUW- (Scheveningen) De Haarlemmermeer 3 tJ rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pijp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischt de adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende F.K. na eiken maaltijd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de Bpüsvertering;. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bU de hand. ir.T.s. Veel genot voor weinig leid: S cent AAAAA^i A A A Evenals vorig jaar schijnen onze plaatsgenoo- ten ook dit jaar het geluk niet op hun hand te mogen hebben. In den wedstrijd tegen West- Frisia liet Vrouwe Fortuna hen weer geheel in den steek, zoodat deze wedstrijd,, die onder nor male omstandigheden zeker een overwinning voor de witten zou hebben opgeleverd, in een wel zeer onverdiende 21-nederlaag eindigde. De bezoekers bleken zicli aanvankc ijk niet zoo gemakkeiijk aan het effectvolle terrein te kunnen aanpassen dan de thuisclub, die hierdoor de eerste aanvallen kon ondernemen. Veel gevaar sproot hieruit echter niet voort en de enkele aan vallen van de Bloemendalers bleken a' dadelijk ge vaarlijker te zijn. Langzamerhand wisten de gasten het heft echter meer in handen te nemen en na ruim een kwartier spelen namen de witten de leiding uit een voorzet van rechts, waaruit Hartman den bal ineens hoog in de touwen schoot (01). West-Frisia pakte hierna de zaken iets forscher aan, soms wel eens iets te forsch, zoodat de streng leidende arbiter diverse vrije trappen aan Bloe mendaal toekende. De bezoekers behielden het beste van het spel en zij kregen diverse goede kansen. Uit een voor zet van rechts scoorde v. d. Schalie op fraaie wijze een tweede doelpunt, hetwelk wegens buitenspel niet werd toegekend. Met de gasten in den aanval brak de rust aan met een door hen alleszins verdienden 10 voorsprong. Na rust waren het wederom de gasten, die den toon aangaven. Bij een der Bl.-aanvallen, kon de keeper der thuisclub met meer geluk dan wijsheid een mooien kopbal van Hartman uit zijn doel trappen. Direct hierna kwam het doel aan den anderen kant ernstig in gevaar. Keeper De Haas was reeds gepasseerd maar rechtsback v. d. Schalie kopte den ingeschoten bal op fraaie wijze uit het doel. Het spel werd er intusschen niet zachtzinniger op en diverse malen moest er gestopt worden om gewond geraakte spelers weer wat op te kalefateren. Na 25 minuten kwam onverwacht, weer uit een vrije trap, den gelijkmaker. Peereboom plaatste den bal fraai hoog voor het doel. De Bl.-keeper verzuimde in' te grijpen en de linksbinnen had niet veel moeite om met een kopbal te scoren. (1 1) De gasten antwoordden op dit doelpunt met enkele energieke tegenaanvallen, maar door goed werk van den W.F.-keeper leverde dit offensief geen succes op. Aan den anderen kant kwam de thuisclub op vrij goedkoope wijze aan de leiding, toen de scheidsrechter voor een twijfelachtig handsgeval een vrije trap toekende. Uit een kluwen van spelers verdween de bal ten tweede male in het B.-net. Alhoewel de witten alles in het werk stel F,'n om den stand weer gelijk te maken, slaagden zij hierin niet. Vooral de keeper der gastheeren weerde zich uitstekend en bovendien kwam het houtwerk hem nog een keer te hulp, zoodat toen het eindsignaal klonk, W.F. twee kostbare punten veroverd had. Onze plaatsgenooten behoeven door deze nederlaag den moed niet op te geven, want wij gelooven stellig, dat W. F. a.s. Zondag tegen Zaandijk het onderspit moet delven, zoodat dan de kansen voor de drie clubs weer geheel ge lijk zijn. Bloemendaal I zou den Hemelvaartsdag be nutten om een oefenwedstrijd tegen de tweede klasse-club U.V.S. in Leiden te spelen. Op het tijdstip, dat dit artikel verschijnt, is deze wed strijd dus reeds gespeeld. Het elftal was voor dezen wedstrijd in een nogal gewijzigde opstelling geformeerd. Het kan zeker geen kwaad, om in een oefenwedstrijd een andere opstelling te probeeren, maar toch mag o.i. de ongelukkige nederlaag tegen W. F. geen aanleiding zijn om voor de volgende pro motiewedstrijden al te veel wijzigingen in het elftal aan te brengen. Het tweede elftal der witten speelt Zondag morgen op het E.D.O.-terrein voor de derde maal IMMERMAN EN AANNEMER AARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJESTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols, Tuin meubels, Strandtenten, enz. enz. tegen Haarlem 3. Het elftal dat dezen wedstrijd wint, zal den eervollen titel van kampioen van den H.V.B. mogen dragen. Het is te hopen, dat ditmaal de beslissing vallen zal, want op den heid af. De reserves, die met een vrij volledig duur gaat ook van deze wedstrijden de aardig- elftal verschijnen, maken een heel behoorlijke kans, indien er maar met de noodige energie aangepakt wordt. Hiervoor leverde het met 7 in vallers spelende elftal, dat den thuiswedstrijd tegen Haarlem 3 met 32 won, wel op heel sprekende wijze het bewijs. VOOR TENNIS: SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD RACKETS vanat 2.75 REPAREEREN EN NIEUWE BESPANNING, NET EN GOEDKOOP. ROLSCHAATSEN OP KOGELS 2.75 TE AMSTERDAM „De wrekende God" door Eduard Veterman bij „Het Centraal Too- neel" (Regie Cees Laseur). In 1914 heb ik dit boeiende detective-stuk voor den eersten keer gezien. Het was bij een gezel schap, waarvan de bekende tooneelschrijver Jan Fabricius directeur was en Cees Laseur, toen nog een tamelijk onbekend acteur, speelde den zwarten Kaffervorst, welke rol thans door Joan Remmelts werd gespeeld, terwijl Cees ^Laseur zich met een kleine rol, dien van den vermoor den Lord Wultonshire had tevreden gesteld. Er was een schrandere detective Jan v. Ees (die goed heeft gespeeld, maar die slordig spreekt), er waren velen verdacht van den moord, maar dood-onschuldig en natuurlijk één moordenaar, den laatsten man van wien men zoo iets schan delijks zou hebben kunnen denken. Het eigen aardige is, dat de moord begaan werd vóór een afgodsbeeld, dat dus een fatum scheen mee te brengen. Verder vertellen we niets vanwege de verrassing. Wij noemen nog goed spel van Remmelts, den indrukwekkenden nobelen Kaffervorst, van Cor Hermus, van Laseur en van Sophie Stein, die een mallotige oude dame speelde. „In een klein Parijsch hotel", door Laszla Vadnay in het Leidsche Plein Theater (regie Jacques van Hoven). In de hoofdrol Sylvain Poons, de goede ko miek, die in dit stukske wel komisch was, maar niet laag bij den grond. Het stuk is aardig, een stuk met veel liefde, wel of niet beantwoord (geestig spel van Nell de Vries als een boerin achtige meid en van Anny Schuitema, nogal zeer erotisch). Zij vergist zich schijnbaar in de kamer in het kleine Parijsche hotel en komt bij Sylvain Poons te land, die lang niet op haar gesteld is, maar die ten slotte met haar trouwt. En dan is daar nog Jacques van Hoven, die voor een ma- niac-historicus speelt en nog wat aardige men- schen. De oplossing is aardig en dit aardige mag ik juist weer niet verraden. EDMOND VISSER. Wij ontvingen het Jaarverslag 1938 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken, een ruim 100 bladzijden groot overzicht van de uitgebreide werkzaamheden der Kamer in het afgeloopen jaar. He Belasting-gids. Naar aanleiding van de vele vragen, die de A.V.R.O. bereikten in verband met gehouden lezingen voor de microfoon op het gebied van invullen van belastingbiljetten, besloot de A.V.R.O. ook dit jaar een belastinggids uit te geven, voorzien van alle nieuwe gegevens, die van belang zijn te weten voor het juiste invullen van aangifte-formulieren en controleeren van aanslag biljetten. De gids verschaft o.m. uitvoerige inlich tingen omtrent Rijksinkomsten-, Personeele- en Qemeentefondsbelastingen, en bevat voorts een vergelijkend overzicht van den belastingdruk in ca. 100 belangrijke plaatsen van ons land. De prijs van den gids bedraagt slechts f 0.65. o Focus No. 10 van 13 Mei 1939 In het laatste nummer van „Focus" vinden wij een interessant artikel over „Röntgenscherm' fotografie met de kleinbeeldcamera" van de hand van H. Stockier, den wetenschappelijken medewerker der bekende Leitz-fabrieken. Door middel van deze methode moet het mogelijk zijn op groote schaal röntgenonderzoek te verrichten. „Het Lutterzand" is een dankbaar onderwerp voor een geïllustreerde beschrijving. Hier schrijft W. H. Dingeldein over dit mooie stuk van Twen te. 8 Groote platen van de mooiste foto's uit de prijsvraag „Honden en Katten" bekoren zoo wel den amateur-fotograaf als den dierenlief hebber. In de vaste rubrieken vinden wij weer menige goede wenk voor beginnende en gevor derde amateurs. LENTE KOOP NU EEN NIEUWE CAMERA bü FOTO ENGEL GEWELDIGE SORTEERING KLEVERPARKWEG 7 TELEF. 1624 6 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 v .e. ■- In busjes van SO.en 90 ct. bij apothekers en drogisten 27805 Alterman, I., Distellaan 32, Aerdenliout. 19820 Balk, A. J., rijwielgroothandel, Gasthuis straat 40. 24608 Braakman, Zuster J. H., Stuyvesantplein 5. 24405 Bunt, H. v. d., Saxenburgerweg 3, Bloe mendaal. 29662 Cassée Czn., C., dir. N.V. Autobus Onder neming v.h. Maarsse en Kroon, Cloosteriaan 5, Heemstede. 19521 Diest, Joh. van, Julianalaan 26, Overveen. 29663 Drontmann, G. A., Wipperplein 15, Heem stede. 19223 Erdtsieck, J. Th., gedipl. opticien, Zijl straat 57. 18823 Hage, J. A. ten, accountant lid N. I. v. A., Ant. Mauvestraat 8, Heemstede. 19720 Herbschleb, H. L., gedipl. verpleegster, Coornhertstraat 4. 27806 Hertog, H. den, Zandv. weg 37, Aerdenhout. 19721 Kohl, W. F. M. M., Zonnebloemstraat 40. 20024 Krijtenburg, G-, Zoeherstraat 50. 18924 Martin, A., autotransportbedrijf, verhui zingen, pianovervoer, Sophiastraat 65. 19621 Meijerink, -Mevr. A. J. J., Spaarnelaan 35. 19723 Menalda, Mej. C. H., H. W. Mesdaglaan 5, Heemstede. 24509 Pijl, L. W., Joan Maetsuykerlaan 17. 24507 Regterr J. P. P., Kastanjestraat 34. 24506 Rutte, Jac., Melkinrichting „de Volhar ding", Jan Luyckenstraat 66. 12866 Selhorst, J. F., Paulus Potterlaan 16, Heem stede. 27328 Strumphler, A. D., Borgerweg 5, Aerden liout. 15427 Veen, J. B. C. v. d., Joh. Vermeerstraat 26, Heemstede. 19923 Verkerk Jr., D., handel in bouwmaterialen, Ged. Schalk burgergracht 37. 19320 Vitrainga, Mevr. J. C. M., Spaarnelaan 35. 27804 Vlaanderen, B., interieur-teekenaar, Aster kade 30, Heemstede. 19623 Wortel, T., Burg. Boreelstraat 11. 29948 Wit-Rousiau, Mme. C. de, Burg. v. Lennep- weg 22, Heemstede. 19321 Zaanlandsche Houthandel, Ramplaan 35, na 18 uur tel. no. 22730. Krabben verergert de kwaal en maakt U ontoon baar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondragelijke last en folterende jenk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Beeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk be daren. Ü.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct., f. 1.50 en f2.50 bij Apothekers en Drogisten. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 Mei, 8 uur, Padvinders Revue (voor Groep XI der Padvinders). Zondag 21 Mei, 8 uur, De Koningin van Mont- martre (Voor Het Haarl. Operette Gezelschap.) - Maandag 22 en Dinsdag 23 Mei, 8.15 uur, Assen in Laster (Voor de Nieuwe Haarl. Kunstkring.) Woensdag 24 Mei, 8 uur, Grensincidenten (Voor Door Inspanning Uitspanning). Donderdag 25 Mei, 8.15 uur, De Spooktrein, (Voor de Ver. Nieuw Leven.) Rembrandt-Theater: „De twee zusters Kleh" met Corinne Luchaire en Anny Ducaux op het tooneel: „The Harmony Kings". Cinema-Palace: le film „Witte Vanen" met Claude Rains, Fay Bainter en Jacky Cooper; 2e; film: „Tuin der Vreugde" met Pat O'Brien' John Payne en Margaret Lindsay. Frans Hals-Theater: „Getuigen Spreken" met Charles Vanel, Tania Fedor en Suzy Prim. Ruiters en Paardenkenners! Bezoekt gedurende de Pinksterdagen VAN Arabische Volbloeds en Shetland Ponies ,IN HET Meer dan 100 inzendingen, waarbij zeer jonge veulens en de volbloeds van H.M. Koningin Wilhelmina en van Z.M Koning Leopold van Belgie; fokproducten van Z.M. den Koning van Saoedi Arabië. Keuringen - Hooge school - Dressuur Entrée50 cent (Openingsdag 15-21 uur f 1.25) Geopend van 112 uur 26, 27, 28 en 29 Mei 1939. Georg. door: „De Ned. Arabieren Club"; „Het Ned. Shetland Pony Stamboek" (Slot) Midden in de lente van 1842 koesterde men de hoop nog dat jaar aan de zijde van de Lutke- meer, de kolossale hefpompen klaar te hebben, Welke door krachtige stoomwerktuigen in be weging gebracht zouden dienen om het wateT uit het naderhand af te sluiten Haarlemmermeer te malen. Daarmee zou beproefd worden in hoe verre de uitkomst aan de berekening beant woordde. Zou, zooals verwacht werd, de proef neming voldoen, dan zouden dergelijke Werk tuigen ook elders voor hetzelfde doel Worden aangewend. Intusschen was in het najaar van 1842 de riri- dijk nog niet af. Droogmalen was dus nog on mogelijk. Men had n.l. moeilijkheden aan de Oost zijde van de Meer. Daar moest de dijk door moe rassige gedeelten en plassen worden gelegd. Even wel Was het werk door het drooge weer van dat jaar begunstigd. De ringvaart en dijk langs den verveend wordenden Schinkelpolder was dan ook voltooid en aan den Oostoever daarvan over ongeveer een half uur lengte door de uitgeveenden plas aangestort en afgemaakt. Door de slappe rietlanden en wateringen vanaf dien polder voorbij Aalsmeer tot aan Oude Wetering en door de teellanden van Alasmeer, waren vaarten en diilcen goeddeels af. Er bestond dus gegrond uiizi lit, dat in 1843 aan den Oostkant de heringing van den a.s. Haarlemmermeerpolder, voltooid zou zijn. Vol hoop ging men dus het jaar 1843 in. Het eerste feit, dat dit voor de Meer opleverde was de aanbesteding van het stoomgemaal „de Leegh- water" aan de Kaag, onder Warmond. Aannemer werd C. de Laat van Gorinchem voor f 161.000. Reeds den 15en Juli werd de eerste steen ge legd voor dit gemaal. Intusschen werd met ijver gearbeid aan de inrichting van het stoomgemaal te Spaarndam. Dit zou dienen om gedurende en na het droogmaken van de Meer, bij hoogen Waterstand en ongunstige winden het overtollige water uit Rijnlands boezem op te malen en in het Y te storten. Daar zouden tien schepraderen komen, vijf ter Wederzijden. Die zouden met gekoppelde assen in beweging worden gehouden om de werking naar gelang der behoefte te regelen. Tegen November waren reeds de vier stoom ketels gelegd met de liggende stoomcylinders. Men hoopte nog vóór het eind van 1843 proef te malen. Ik beloofde u niet alle perioden der droogmaking te doorloopen, maar eindig met den dag van 2 December 1855. Veie arbeiders der droogmaking bleven in den polder, boerderijen waren gebouwd en bevolkt en zoo verlangde men ook een kerk. Zondag 2 December dan was voor vele Haar- lemmermeerders een dag van groote vreugde in de nieuwe gemeente Haarlemmermeer. De eerst i godsdienstoefening werd dien Zondagmorgen go houden in een loods midden in de gemeente. Di loods was voor dat doel door den heer H. H. va; Dam van Rotterdam in gebruik gegeven en mei groote kosten tot een noodkerk ingericht. Ds. Gewin van Heemstede ging daarbij voor. D' inrichting der noodkerk was geschied door d Commissie voor de Godsdienstige belangen do; Protestantsche bevolking. G. J. BETTINK. (Vraagt inlichtingen omtrent plaatsing in deze rubriek). Banketbakkerijen: MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. 20218. J. TULLENAAR, Zijlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Rollandslaan, Overveen, Tel. 000000 Sigarenmagazijnen C. LINNEKAMP, Verbindingsweg S, Bloemendaal, Tel. 22505. v

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3