Gemeenteraadsverkiezing len GESLAAGD? D. J. JANSSE ren ter aanmoedigt» WIT Tel. 22874 Vrijdag 16 Juni 1939 De Liberale Gemeentepolitiek. De Vrijzinnig-Democraten en het Gemeentebestuur. De Chr. Hist. Unie en de Gemeentepolitiek. Het Program der Anti-Revolutionnairen. Woensdag 21 Juni a.s. zullen wij le. voor ons bureau Korte Kleverlaan 64, en 2e. voor Hotel-Café-Rest. „Roozendaal", Bloemendaalsche weg 260 te Overveen, zoo vlug mogelijk de volledige uitslagen van de raadsverkie zingen in deze gemeente publiceeren. De eerste uitslagen kunnen circa half zes verwacht worden. Uit het politiek progratti der CD.U. FOTO ENGEL VOOR ELKE HAND DE JUISTE PEN. BLOEMENDAA] MOTORVERHUUR. Mow] is „Lou", Hagestraat 57, h'," DE RIJWIELHAL, Warmoe, aat 4 b.d. Groote Kerk Ruj rijwielstalling, 3 ct. p, d"1 ct. per week, 50 ct. per mnd] Voeding :d. P. KOOMEN EN ZN., poe ■s. Gierstraat 39, teL 10153 Oud es voor beter Wild. IET BESTE ADRES voor aard- leien, groenten en fruit is PieJ Idt, Bloemendaalscheweg 333 FELIX, Mr. Cornelisstr. 50 15998. Uw adres voor de te kwaliteit groente, aardap- en en fruit, voor de laagst; js. 1SCHHAL „BEATRIX", Mr melisstr. (bij Santp.pleig), 21006. Alle soorten versche' visch. U belt en wij bezorgen. lAKKER'S VISCHHANDEL ft Vrijdags standplaatsen van tot 12 uur Professor v. Vlo- weg, hoek Kleverlaan. fILD EN GEVOGELTE Uw es voor Haarlem en omstre- J. Pus, Schagchelstraat 36, sfoon 15853. f. N. NOL, ZIJLWEG 103, 12699. Deze week kalfslap- 1 60 ct p. pond, kalfsfrican- u 80 ct per pond. B. VAN HAMBURG, Ramp- 1 36, Tel. 14721. Runderlap van af 45 ct p. pond, carbo- e van af 45 ct p. pond. AN RIENSTRA, Bloemen- lscheweg 339, Overveen, Tel, 97. Deze week kabeljauw cent per pond. a. E. BLUYS. Handel in fij. Zee- en Riviervisch. Stand' its Vischmarkt. Tel. 11016, EDEN BIJ ONS de fijnste I landsche Nieuwe Haring 71 Malsche Koelhuis Haring :nt, 6 voor 25 cent. C. Ko- vischhal Kloosterstr., tel, !0. Winkel Reitzstraat 18, EDEN NIEUWE BLANKE I :e visch f 0.25 en f 0.30 per I i. C. Koning, vischhal I osterstr., tel. 10330. Winkel zstraat 18. NAX, COR AKKERMANS, ivoortschelaan 59, Heem- e, telef. 26139. J. SLOOF, Zandvoortsche- 98, Heemstede, tel. 26771. adres voor eerste kwaliteit nten, aardappelen en fruit a marktprijs. Huidverzorging ST. DE BE. UTé. Vloei- poeder, ideale make-up I tennis en andere sport in •e gewenschte kleur, f l-751 flesch. Mevr. Mein rke, khorstlaan 12, Heemstede, 29104. 1DICURE f 0,75 met Mas-j f 0,90. Manicure f 0,60 met age f 0,75. Gezichtsmass. iO. Alice de Hon, J. Lu-V' straat 115. J. J. MOOLHUYZEN, ex- I ure Bata, electr. behand, zste systeem. Gasthuissingel Telef. 17882. LOOZE VOETVERZORGING med. gedipt Pédicure. Mevr. y van Leeuwen-Hendriks, Qaienstraat 7. b. d. Hyac. laan-1 1VR. VAN TOL, Bloemen- cheweg 82, gedipl. masseu- eilgymnaste. Gedipl. voet- ige, pédicure, manicure- rkuur voor Ziekenf.lcde lagmiddag 24 uur, Du»" rond 78 uur, f 0.50 P ideling. Tel. 24601. DIPL. SCHOONHEIDS-spe- te, geeft Individueele beba"' ;en aan huis, ook lessen handeling. Br. onder no. iu van dit blad. Tengevolge van de uiteenïoopeUde data, ■waarop de propaganda-avondeU voor de aan staande gemeenteraadsverkiezing door de ver schillende politieke partijen in deze gemeente worden gehouden, en waarvan diverse bijeen komsten na den verschijningsdag van dit num mer Vallen, zijn wij niet in staat vóór den 21en een volledig resumé te geven van hetgeen elk tot verdediging van zijn eigen principes in deze vergaderingen meent te moeten aanvoeren. Wij hebben ons daarom tot alle partijen ge wend met het verzoek in korte trekken een uiteen zetting te geven van de plaatselijke partijpolitiek. Wij laten deze uiteenzettingen hierbij volgen voor zoover aan ons verzoek werd voldaan, en meenden daarbij juist te doen door deze te plaatsen in volgorde van de sterkte van elk der partijen zooals deze zich heeft gedemonstreerd bij de laatstgehouden verkiezing, die voor de Provinciale Staten. In staatkundig opzicht verlangt de Liberale Staatspartij voor de gemeente het recht om hare plaatselijke belangen zooveel mogelijk Zelf te be hartigen, met behoud van het stelsel van de Grond wet en de organieke Wetten. Op het terrein van het economische leven dient de gemeente alleen bij onafwijsbare noodzaak of dwingende reden de taak van de vrije maat schappij over te nemen of te beperken. Bij het financieel beheer Worde rekening ge houden met de draagkracht der bevolking; geene uitgaven dienen te worden gevoteerd, indien niet tegelijkertijd de dekking daarvoor kan Worden aangewezen, terwijl slechts die Uitgaven ten laste van den kapitaaldienst dienen te worden ge bracht, welke in de toekomst een aanwijsbaar nut zullen afwerpen en in de financiering is voor zien. Gestreefd dient te worden naar een gelijk matige belastingdruk over de verschillende be lastingjaren. Bij de heffing van de personeele be lasting Worden onevenredig zwaTe belasting van het bedrijfsleven vermeden; heffingen, die om vang of uitbreiding van Werkgelegenheid be perken, wijst de Liberale Staatspartij af. Het personeel der gemeente blijve tot het strikt noodige aantal personen beperkt; loonen en sala rissen dienen in overeenstemming te Zijn met ver gelijkbare functies in het particulier bedrijf; geen bijslagen op het loon op den grondslag van bezoldiging naar behoefte. Buiten de haar bij de wetten opgelegde ver plichtingen inzake het bevorderen van de volks gezondheid, steune de gemeente de particuliere werkzaamheid op dit gebied of neme deze zelve ter hand indien particuliere bemoeiingen ont breken of deze onvoldoende worden geacht. Door liet tijdig vaststellen van uitbreidings plannen en bebouwingsvoorschriften worde naar eene harmonische ontwikkeling der gemeente gestreefd. Het bouwen van Woningen door de gemeente dient eerst dan te geschieden, indien en Zoolang blijkt, dat op geen enkele andere wijze in de behoefte kan worden voorzien. De gemeente bevordere het openbaaT onderwijs; de openbare school zij overlleidsschool, waar de eerbied voor de gevestigde overheid worde aan gekweekt; Zij drage bij tot versterking van het nationale besef. In het leerplan worde eene plaats ingeruimd aan de kennis van den Bijbel. Samen werking tusschen huisgezin en school worde be vorderd. Aan lichamelijke opvoeding worde be hoorlijke zorg besteed. De school zij niet slechts eene inrichting tot het bijbrengen van kennis, doch wijde eevnzeer hare aandacht aan de karak tervorming van het Nederlandsche kind. Ter bestrijding van de gevolgen van werkloos heid vinde werkverruiming en werkverschaffing zooveel mogelijk toepassing; het verstrekken Van produetleven arbeid aan werkloozen verdient voor keur boven het verleenen van steunuitkeeringen. De Vrijzinnig-Democraten zijn van meening, dat, in het belang der gemeente, het streven ge richt moet zijn op een zoo breed mogelijke samen werking van alle groepen en richtingen der be volking. Zij stellen daarom alles in het werk om tegenstellingen te overbruggen. Tusschen de ver schillende stroomingen vormen zij het bindend element. Minder dan ooit, heeft ons volk In dezen tijd behoefte aan feilen partijstrijd. De Vrijzinnig-Democraten wenschen eigen be ginsel naar voren te brengen én in samenwerking met allen, die van goeden wille zijn, het algemeen belang te dienen, waardoor de geheele politieke Strijd op een hooger peil wordt gebracht. Bij de werkzaamheid op gemeentelijk gebied worden de Vrijzinnig-Democraten geleid door hun ideaal van sociale rechtvaardigheid. Het scheppen van goede en rechtvaardige economische en sociale toestanden behoort tot de belangrijkste deelen van het gemeente beleid. Van oudsher is de sympathie der Vrijzining- Democraten uitgegaan naar allen, die het moci- lijk hebben in het leven. De gemeente heeft een zeer belangrijke taak op het gebied der volksgezondheid, der volkshuis vesting, onderwijs en volksontwikkeling, armen zorg, werklooshei dszorg, verbetering van de be staansvoorwaarden van den middenstand, en kan er toe bijdragen den economischen toestand van belangrijke bevolkingsgroepen te verbeteren. De Vrijzinnig-Demoeraten zijn sociaal voelende vrijzinnigen, die den roep van dezen tijd ver staan, den roep naar volkseenheid, verdraagzaam heid en samenwerking, naar den opbouw van een nieuwe en betere samenleving. Gedragen door deze gedachten weten de Vrij zinnig-Democraten goed, practisch werk te doen in den gemeenteraad. Het practische beginselprogram van den V.D.B. en het schitterende werk, geheel in den geest van dit pfograihma, verricht in de 4-jarige ministers- periode door Mr. Oud, die op voorbeeldige wijze in buitengewoon moeilijke omstandigheden de porie feuille van Financiën heeft beheerd, zijn niet zonder resultaat gebleven, getuige dé successen, die de Vrijzinnig-Democraten boekten bij de Kamerverkiezingen in 1937, de Statenverkiezingen in 1939 en de bijzonder groote aanwas van het Vrijz. Democraten-stemmenaantal in Bloemendaal. Een steeds grooter wordend deel van het kie zerscorps stelt vertrouwen in den V.D.B., wiens vertegenwoordigers in de verschillende colleges overduidelijk hebben aangetoond, dat het alge meen belang in de eerste plaats gediend moet worden. Een belangrijke factor in dit succes is niet minder gelegen in de waardige wijze, Waarop de V.D. hun verkiezingscampagnes voerden en voeren. Géén onwaardige aanvallen op andere partijen, geen persoonlijke aanvallen op tegen standers of andersdenkenden, doeh een rustige en beschaafde verdediging van eigen beginselen en eigen beleid. Verdraagzaamheid en bereidheid tot samenwerking hebben de Vrijzinnig-Demo craten steeds voorgestaan en zullen zij blijven voorstaan. De C.H. Unie handhaaft bij het bepalen van hare houding ten opzichte der gemeentelijke voor zieningen steeds haar beginsel en tracht daarbij oplossing te vinden voor de groote vraagstukken die thans in de gemeente hoofden en harten be wegen. Voorop staat, dat ook de gemeentelijke over- héid zich bij hare bemoeiingen op Christelijken grondslag heeft te plaatsen, en alles moet doen, wat met inachtneming daarvan, kan strekken tot verheffing van het zedelijk leven, en tot veihoo- ging van het maatschappelijk peil der bevolking. Hiertoe behoort ook het bevorderen van werk gelegenheid. Echter mag hierbij niet worden vergeten, dat het nooit de roeping der overheid mag zijn, b.v.: regelmatig zelf als bouwondernemer en woning- verhuurder op te treden; maar dat het gaat om de zooveel moeilijker taak, den arbeidszin en de energie der burgers te prikkelen en te steunen, opdat zooveel mogelijk door den vrijen arbeid, en den ondernemingsgeest der burgerij zelve, in de gezamenlijke behoeften van allen worde voor zien. Bij alles moet de gemeenteraad steeds zijn volle aandacht wijden aan het moeilijke vraag stuk hoe een voldoende behartiging van het alge meen belang te vereenigen zij met de matigst mogelijke belasting. Het is juist de oplossing van dit moeilijke finan- cieele vraagstuk, waarvoor een degelijke kennis van de gemeentelijke zaken, en een groote nauw gezetheid wordt vereischt. Werkt dus mr; ons mede tot de verkiezing van raadsleden, bij wie wij deze degelijke kennis en groote nauwgezetheid aanwezig achten. Wij vragen dan ook met voilé vrijmoedigheid uW stem voof onze candidaten, daar wij ze u kunnen aanbevelen als: Verdedigers van orde en gezag; handhavers van de gemeentelijke zelfstandigheid; voorstanders van zuinig en spaarzaam beheer; beschermers van den welstand van neringdoende btitgers, arbeiders en middenstanders; door bevordering van den vrijen arbeid en ondernemingsfeest der burgerij. Tenslotte willen we nog even wijzen op enkele speciale punten. Daar is allereerst de werkloozen-steunregeling. Onze wethouder Ir. J. Ouwehand, is bij de voorbereiding van de nieuwe regeling uitgegaan van het bezwaar, dat in deze gemeente practisch geen rekening werd gehouden met de loonen, die in het particuliere bedrijf worden betaald, doch dat de gemeente het systeem toepaste van looii naar behoefte. Thans echter is de regeling zóo, dat de loonen afhankelijk zijn van die van het particuliere bedrijf, waardoor de prikkel blijft om te trachten weer in het particuliere bedrijf terug te keeren. Om de zaken duidelijk te stellen is in de werkloozenregeling een scheiding gemaakt tusschen normaal werk door de gemeente eener- zijds en werk in werkverschaffing anderzijds. De resultaten zijn niet uitgebleven. Bedroeg het aantal bij de werkverschaffing ultimo Januari 1938 nog 168, waaraan een bedrag van f 9845. werd uitgekeerd, dit aantal daalde regelmatig en bedroeg een jaar later 107, met een uitgekeerd bedrag van f 6840.terwijl de cijfers nadien wederom daalden. Ook de uitkeeringen aan gesteunden liep pro- centsgewijze belangrijk terug. Werd in Juli 1938 aan 117 gesteunden nog een bedrag van f 4643.— uitgekeerd, in April 1939 b.v. was dit bedrag f 4245.bij een aantal gesteunden van 143. Ook ten aanzien van het lager, middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs is voortgegaan met het streven tot verlaging der kosten. In hoofdzaak daardoor werd een gunstige nawerking gekregen van hetgeen in vroegere jaren werd be sloten .en werd door onzen wethouder ernstig ge streefd het kostencijfer te verlagen, daarbij echter niettemin de noodige objectiviteit tegenover de verschillende soorten van onderwijs betrachtende. Onze vertegenwoordigers in den Raad streven nimmer naar populariteit, doch trachten slechts het waarachtig belang der gemeente te dienen en te behartigen. De Ahti-ReVolutlonnaire partij vindt noch in den volkswil, noch in de Wet, maar alleen in God de bron van het souvereine gezag. Het overheidsgezag daalt van God af en heeft tot plicht de ordeningen Gods te doen eerbiedigen op elk terrein van het leven, derhalve in die rijke verscheidenheid van samenlevingsvormen, waarin het menschenleven is besloten (souvereiniteit in eigen kring). In wezen is daarmede de taak van de overheid begrensd. Overheidsinmening is eerst dan toelaatbaar, wanneer door gebrek aan eigen kracht of door onrecht het maatschappelijk leven wordt geschaad of in gevaar gebracht. Naast het beginsel der souvereiniteit in eigen kring is aan hen, voor wien de Anti-Revolution- naire gemeentepolitiek niet vreemd is, bekend, het principe der autonomie. De Anti-Revolutionnairen eeren de zelfstandig heid der ge meente, eene zelfstandigheid, die lang zaam aan in het gedrang is gekomen. Binnenkort zal het vraagstuk van de autonomie der gemeenten aan de orde komen. Bekend is, dat wetsvoorstellen tot gedeeltelijke herziening van ons belastingstelsel zijn ingediend. Komen deze voorstellen, zij het misschien in gewijzigden vorm, in het Staatsblad, dan zullen Voorstellen volgen tot Ingrijpende wijziging van de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente. Niet onmogelijk is, dat de gemeenten grootere bewegingsvrijheid zullen krijgen. Dit alles is van groot belang, omdat iedere gemeente zijn finan cieele positie dan terdege zal moeten bezien. Het zijn ook en vooral de Anti-Revolutionnairen geweest, die bij het financieel beheer getracht hebben de tering naar de nering te Zetten. Voor hen is in den gemeenteraad een taak, in het bijzonder wanneer in de gemeente de her ziening vah het belastingstelsel dooiwerkt. Som mige bronnen van inkomsten zullen voor de gemeenten verdwijnen, andere gaan vloeien. Menig gemeentebestuur zal de betreffende ver ordeningen moeten herzien. Verwacht kan worden, dat deze vraagstukken straks in het middelpunt der belangstelling zullen staan. De Anti-Revolutionnaire partij wil be lasting naar draagkracht, waarbij in het bijzonder is rekening te houden met de talrijkheid van het gezin en waarbij kleinere inkomens zooveel doen lijk moeten worden ontzien. Het financieel beheer eener gemeente is ook daarom zoo moeilijk, omdat bij de vele vraag stukken, die in dezen tijd besproken moeten worden, één is waarom eigenlijk nooit genoeg aan dacht is te schenken: Het werkloozenprobleem. Gelukkig is hij aan wien voorbij ging het schrijnend leed niet door arbeid te kunnen voor zien in de dagelijksche behoeften van hemzell en zijn gezin. De Anti-Revolutionnair die weet, dat de arbeid een zegen is door God den ffienséh gegeven, kent zijn taak en zal met alle kracht de werkloosheid bestrijden. Wanneer hierboven in het kort is uiteengezet het uitgangspunt voor de Anti-Revolutionnaire beginselen en de houding van de partij, die deze beginselen is toegedaan, ten aanzien van ver schillende vraagstukken, heeft zij tooli samen bindende elementen met andere partijen. Een groot euvel in de verkiezingsdagen is, dat de kiezers worden overstelpt met namen en leuzen en men ontkomt vaak niet aan den indruk, dat er geen „neutrale zóne" is waar samenwerking tusschen de verschillende politieke partijen moge lijk is. Vooral waar het betreft gemeentepolitiek is samenwerking, ook al komt men vanuit ver schillende drijfveeren tot dezelfde conclusie, niet alleen mogelijk, maar zelfs noodzakelijk, wil het algemeen belang niet achterstaan bij het partij belang. Tot samenwerking zijn de Anti-Revolution nairen steeds bereid. Van groot belang is daarbij, dat de Anti-Revolutionnaire partij haar kracht niet zoekt en zocht in een overstelpen van den kiezer met allerlei beloften. Integendeel, wetende, dat het menschenleven door de zonde is ont wricht, kehmerkt de Anti-Revolutionnaire partij zich door haar werkelijkheidszin en liever dan het zwaard te kruisen, wil zij de truffel hanteeren. Strijdend als het moet, maar samenbindend als het kan, heeft de Anti-Revolutionnaire partij ge toond, dat zij in tijden van spanning mannen wist te leveren, die zich klein en nietig voelden voor de Majesteit des Heeren, maar paraat waren wanneer het betrof de verdediging van de heiligste goederen van ons volk. 5ft Op grond van het feit, dat God de menschen niet als op zichzelf staande individuen, maar in gemeenschap met en mede-verantwoordelijk voor elkander In deze wereld geplaatst heeft, hen bin dend door Zijn woord: „Gij zult liefhebben den Heere Uwen God en uwen naaste als uzelf Zich echter bevindend in een wereld, Waarin het individualistisch beginsel „ieder voor zich" in onverzocnlljken strijd is met dit Woord van God, stelt zij ervoor in de plaats het: Allen voor allen". Zij stelt dan ook alvast enkele punten ter ver wezenlijking in haar politiek program: 1. Belasting naar draagkracht. 2. Verbetering der volkshuisvesting. 3. Billijke loon en salarisregeling. 4. Behoorlijke steunregeling en werkverruiming. 5. Goede armenzorg. ZOMER! KOOP NU EEN NIEUWE CAMERA bij GEWELDIGE SORTEERING KLEVERPARKWEG 7 TELEF. 16248 TIMMERMAN EN AANNEMER HAARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- tabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordljnen. GEN. CRONJESTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols, Tuin meubels, Strandtenten, enz, eas.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5