Menu- en Tafel- kaarten Babyverzorging „Beatrix" Bloemendaal 2 Vrijdag 23 Juni 1939 Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING GEVONDEN: „Drie zakken met Leugens" WoniDgbouw „Bloemendaal-Noord", tijdens vacantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 Geboren Dochter van S. J. Pool Polak. Zoon van H. E. OuwejanHoltkamp Zoon van H. M. VeldhuijzenVan Bemmelen, Zoon van M. B. van de VrandeHeukelom. Zoon van Clir. E. W. van der Hulst-Hoosen. Ondertrouwd; J. F. Koer en A. H. Bongers. F. K. Hoppenbrouwer en J. Klaassen. Getrouwd C. W. Laven en H. Offenberg. Overleden: A. J. M. van Oosten, oud 80 jaar, wed. van F. A. A. Oostdam. J. P. van Baas- bank, oud 67 jaar (overleden te Haarlem.) Vie er kwamen. blIngekomen: M. Hongkoop, bakker, Bloemendaalseheweg 14, Bloemendaal, van Haar lem; D. Zwitser, werktuigk. ingenieur, E. Casi- mirlaan 84, Overyeen, van Emden (Dl.). A. Groeneveld, boekhouder, Iepenlaan 15, Bloemen daal, van Haarlem. H. W. Klippers, confectie- fabrikant, Pr. Hendriklaan 75, Overveen, van Haarlem. H. P. C. van Beek, handelsreiziger, Iepenlaan 20, Bloemendaal, van Haarlem. Gevonden en terug te bekomen bij: Park wachters Bloernendaalsche Bosch, een rood kin dermutsje; Walewijn, Borgerweg 17, een vulpot lood; J. Clay, Brederodeweg 6b, Santpoort, een bouvier; Lebeau, Zonnebloemsi l aat 54, een be- lastingmerk; Menalda, Vondellaan 22, een zil veren hangertje; Kramer, Boschlaan 38, een rij wiellamp reflector; Kroese, Kinheimweg 71, 2 foto's; Dedding, Vogelenzangscheweg 314, een zwarte hond; Steenkist, Korte Annastraat 18, Haarlem, een gouden hangertje; mevrouw Wil son, Busken Huetlaan 6, een geel-groene kanarie; De Groot, Oranje Nassaulaan 3, een dashouder; Eldering, Julianalaan 5, een damesbadpak Scholtz, Leijweg I no. 4, een verm. gouden bril; Heining, Schulpweg 4, een zakje met tennisbal len; Waasdorp, Dompvloedslaan 1, een ijzeren driehoek met spiegeltje; Hendriks, Orionweg 56, een ruwharige foxterrier; mevr. Leijenhorst, Zandvoorterweg 17, een verzilverd armbandhor loge; Deijlies, Denijs van Hullelaan 26, Haarlem, een kanten kleedje; Cearalaan 12, een koerduif; Van de Pavert, Bleekerspad 5, een bril in étui; De Vries, Vogelenzangscheweg 344, een vulpen houder; Wissink, Lindenstraat 11, Haarlem, een diploma t.n. van mevr, Versteegh; Kamminga Bouwwerk Braziliëlaan, een regenpak, pijpen en jas. Kiosk Driehuizen Strand, een zwarte bal; Hoogwoud, Jansweg 3 Haarlem, een kinderschop. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.) belastingmerk, kinderarm bandje, kindermuts, lipssleutel, ceintuurs, zak doek, pet. Post Aerdenhout: regenjasceintuur, kinderarmbandje, vulpotlood, autosleutel, siga- renknipper, regenmuts. Post Strand: jongens regenjas, sleutels, ceintuurs. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Afdeeling Bloemendaal en omstreken. Bovengenoemde afdeeling houdt een zomer- excursie op Dinsdag 25 Juli 1939. Vertrek per autobus van het Kennemerplein te Haarlem 's morgens om 7.30 uur. Bezoek aan de Konink lijke tuinen van Het Loo te Apeldoorn en aan het Cantonpark te Baarn. Gemeenschappelijk noenmaal in hotel Bloemink te Apeldoorn. Aan melding vóór 10 Juli a s. bij den secretaris onder gelijktijdige storting van 2 per deelnemer, bij voorkeur op postgiro no. 152570. De volgende zomeravond-excursies worden ge maakt: Naar het buiten „Kareol" op 13 Juli 1939. Ver zamelen om 19.30 uur bij den ingang van Lennep- weg 20, Aerdenhout. Naar de Gemeente-Kweekerij op 10 Augustus 1939. Verzamelen om 19.30 uur bij den ingang aan de Veldlaan te Bentveld. Naar de kweekerij van de firma van Empelen en van Dijk op 24 Augustus 1939. Verzamelen om 19.30 uur bij den ingang Zandvoortschelaan 159, Aerdenhout. o VIERDE AVONDSTILTE. Pastoor Nieuwenhuyzen spreekt in de Begijnhofkapel. De vierde Avondstilte, Donderdag 29 Juni, 8.15 uur, in de Begijnhofkapel, zal worden geleid door Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, pastoor bij de Oud-Katholieke kerk te Haarlem. Viool: Riek Coppée. Koorzang, onder 'leiding van den heer Egbert Vos, door het koor van de Geref. Kerk in Hersteld Verband. Organist de heer E. Vos. Toegang vrij; geen collecte. o KERKCONCERT GROOTE KERK, HAARLEM. Door het koor der C.O.V. zal Vrijdag 30 Juni a.s. een Kerkconcert worden gegeven met mede werking van den wereldberoemden organist G. D. Cunningham. Het koor zingt Psalm 43 van Hubert Cuypers, Motette: Ich lasse dich nicht van J. Chr. Bach, Psalm 150 van J. P. Sweellnck en Caelestis urbs Jerusalem van Diepenbrock. De door de B.B.C. bekend geworden organist G. D. Cunningham speelt werken van Bach, HSndel, .Wesley en Parry. ONDERZOEKINGEN NAAR DE VLEERMUIS IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH Zatersagavond jl. troffen wij omstreeks een uur of tien, bij de Hertenkamp in het Bloernendaal sche Bosch eenige studenten van de Zoölogische Universiteit uit Utrecht aan. Bij een fel bran dend licht deden zij onderzoekingen naar de vleermuis, een diertje waarvan men nóg niet veel weet wat de levenswijze aangaat. De vleer muizen die meestal huizen in schuren, verborgen hoeken, muurspleten enz., hadden hier hun nest in een hollen boom. Het is te zien aan een on gelooflijke smerige mest die langs den boom naar beneden druipt. „Wij hebben niet alleen dezen boom voor onze onderzoekingen, doch over het geheele land heb ben wij onze plaatsen. Zoo o.a. de grotten ii Limburg," vertelden zij ons. Om acht uur hadden zij een kooitje voor den uitgang van het vleermuizen hol gespijkerd. De vleermuizen die wilden uitvliegen, kwamen in het kooitje gevangen te zitten. Om tien uur zijn de studenten teruggekomen om uit de kooi de aanwezige vleermuizen te halen, voor een onder zoek. Men tracht de levenswijze van dit nacht beestje na te gaan door het zgn. „ringen". Want alle hier aanwezige vleermuizen zijn geringd tenminste wanneer er geen jongen of andere vleermuizen bijgekomen zijn. Onder het ringen verstaat men, dat ze een ringetje aan de vleugels hebben, waarop de naam van de universiteit, een nummer en Holland staan. Bij elk onderzoek worden de nummers genoteerd. Zoo kan men nagaan of een vleermuis ieder jaar jongen krijgt, of dat zij overvliegen enz. Door dit ringen is be wezen, dat als men eenige vleermuizen mee naar de Hout zou nemen, het grootste gedeelte hier naar het bosch zou terugvliegen. Ja, al zou men ze in Den Haag oplaten, dan komen ze terug. Men snapt wel dat de tastzin en het gehoor prima zijn. Op de 15 vrouwtjes in één boom komen er slechts tien mannetjes, voor. .Sommige vleermui zen gaan voor verder onderzoek mee haar Utrecht, waar zij soms ook gefilmd en gefotogra feerd worden. Het gebit, waarmee wij nog even tjes kennis maakten, is zeer venijnig. Degene die dan ook de vleermuizen uit de kooi haalt, heeft leeren handschoenen aan. Een vleermuis van 24 uur die door 't ouderpaar het nest uitge gooid was, werd mee naar Utrecht genomen. JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE VAN MOEDERS EN OPVOEDERS UIT DE VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE, AFD. HAARLEM EN OMSTR. Het Bestuur onderging eenige wijzigingen. Het Dag. Bestuur is thans als volgt samengesteld: Voorzitster mevr. Nienhüys-Versteegh, Vice- Voorzitster mevr. Blomberg-Zeeman, le Secreta resse mevr. van Zwijndregt-Ter Meulen, bij wie het Secretariaat is gevestigd (Bloemendaalsehe weg 157), Bloemendaal, evenals de bibliotheek met leeskamer (geopend Dinsdags en Woens dags van 25 uur): 2e Secretaresse Mevr. Rech- steiner-Mondriaan, Penningméesteresse Mevr.' G. Vissering-Krayenhoff v. d. Leur, Giro No. 3, Bloemendaal. Onze werkzaamheden bestonden uit: 1. De prijsvraag voor kinderen ter gelegenheid van het 40 j. jubileum van H.M. de Koningin. 2. 11 November herdenking in het Concertge bouw voor kinderen. 3. Tentoonstelling van het werk der Vereeni- ging in een pand in de Gr. Houtstraat. 4. Een avond in het Nut met de ouders v?n kinderen van den Kinderbond. 5. Medewerking in het Comité voor Vluchtelin gen kinderen van alle gezindten. 6. Lezing van mevr. Brugman-Kan over hare ervaringen in Genève in verband met het Volkenbondswerk. 7. Ledenbijeenkomst, waar de heer Bastiaans verslag uitbracht over de jaarvergadering van het Hoofdbestuur van de Ver. voor Volken bond en Vrede. 8. Drie opvoeringen van „Ukkie wist Raad", sprookje van mevr. C. E. de Vogel, muziek van Mevr. B. Tiedeman-Wijers, in samen werking met den Kinderbond, in den Stads schouwburg. 9. 18 Mei herdenking: a. door het uitdeelen van 3500 exemplaren van „Jeugd en-Wereldvrede" op de lagere scholen. b. door het aanbieden van filmvoorstelling „De Groote Illusie" aan hoofden, leeraren en onderwijzend personeel en aan leerlin gen der twee hoogste klassen van gym nasia, H.B.S. en U.L.O.-scholen. Door de Commissie werd den 18den Mei her dacht door een kindermatinée in het Jeugdhuis in Bloemendaal, waar het spel „Zoo mooi als Zonneschijn" werd opgevoerd. Bovendien verleenden wij onze medewerking aan vredesétalages bij boekhandelaren en ver schillende vredestentoonstellingen en brachten met een aantal leden een bezoek aan het Intern. Archief voor de Vrouwenbeweging te Amster dam. De uitgave van een in kleur gedrukt Vredes spel is verkrijgbaar aan het Secr. Bloemendaal seheweg 157, Bloemendaal. Eeu geslaagde opvoering. Vrijdagavond werd op het landgoed „Wild hoef" te Bloemendaal een openluchtspel opge voerd. Een geestig stuk. „Drie zakken met leugens geheeten, werd onder auspiciën van de „Plaat selijke Federatie van Christelijke Vereenigingen van eit voor Vrouwen en Meisjes"-, door leden van de „Vereeniging vopr Jèugdwerk" opge voerd. In een halve circel rond de oude-villa, de ach tergrond van het tooneel, waren de zitplaatsen voor het publiek. Het tooneel was in dit geval een groote open ruimte vóór de villa. Het ge bouw vervulde de diensten als boerenhof en- als paleis. Het sprookje,dat geschreven werd door M. Cordez, werd door de jeugdgroep met veel en thousiasme opgevoerd. De rollen zaten er aardig in, terwijl de verschillende kleuren van de cos- tuums, het tot een florissant geheel maakten. Het mooie lenteweer en de prachtige omgeving waar in „Wildhoef" verkeert, hielp mee om de opvoe ring te doen slagen. Het stuk behandelt hoe een arme varkens hoeder na vele verwikkelingen met een schoone prinses trouwt. Om de hand van de prinses te krijgen kreeg de varkenshoeder, Hans genaamd, van den koning de moeilijke opdracht, om honderd hazen te hoeden. Een groot aantal kleuters vervulden de rol van 't vlugge diertje. Door een soort toover- fluit wist de hoeder de hazen bij zich te houden, wat de koning natuurlijk niet wist. Stuk voor stuk kwamen de prinses, koningin en koning kijken hoe Hans het maakte. Vermomd als boerenmeisje, keukenmeid van het hof en jager, kwamen zij bij den hazenhoeder om een haas van hem te koopen. Hans was bereid aan hen een haas te verkoopen, mits zij hem een kus gaven. Zij hadden hier nog al wat bezwaren tegen, al waren zij vermomd als bovengenoemde personen. Maar zij deden het tóch. Want als Hans maar één haasje kwijt was, was voor hem de kans verkeken, dat hij met de prinses zou mogen trouwen. Zij namen alle drie een haasje mee, maar door de tooverfluit kwamen zij weer bij hem terug. Hans volbracht den dag, om tot den avond de honderd hazen bij zich te houden. Maar toch wilde de koning zijn dochter niet toestaan, om met 'n armen varkenshoeder te trouwen. Hij verzon een ander middel. Een middel dat hij dacht moeilijker te zijn. Hans moest namelijk drie zakken vol met leugens liegen. Onder de oogen van de heele hofhouding verscheen hij om de taak te volbrengen. Hans vertelt dan, hoe een boerenmeisje een keukenmeid en een jager bij hem komen, om een haas te koopen. Het hofper soneel weet wel dat dit de vorstelijke personen geweest zijn. Hij gaat verder met vertellen, dat hij voor elke haas geen geldelijke belooning be hoeft te hebben, maar een...,, kus. Maat hij komt er niet aan toe, om dat woord te zeggen. De vorstelijke personen wenschen het niet voor hun personeel te weten, dat zij eer, arme -var kenshoeder hebben gekust. Zij spreken snel 'dé woorden uit van: „Bindt de zak dicht, zij is vol!", als hij op het punt staat om het woordje kus uit te spreken. Zoo 'krijgt hij 'de drie zakken Vol! Nu kon de koning het hem niet langer meer weigeren, dat zijn dochter met hem trouwde. Een kroon wordt hem op het hoofd gezet, en hij krijgt de koningsmantel over zijn schouders, Tot slot verschijnen alle spelenden voor het voet licht, om een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. LANG ZULLEN ZE LEVEN. Een verrassend Elixer. Hoe houd ik mijn bloemen langer goed? Zie daar een vraag welke reeds vele malen is gesteld door vele bloemenliefhebbers en liefhebsters. Na gedurende anderhalf jaar vele proefnemin gen te hebben verricht is het den heer C. Dul ler te IJmuiden, ten slotte gelukt een scheikun dig samengesteld extract te maken, dat de bloe men een langere levensduur geeft, ja, de zelfde levensduur al waren ze niet gesneden en zelfs bloemknoppen tot vollen bloei brengt. Wij hadden dezer dagen een onderhoud met den amateur-scheikundige, waardoor wij thans in staat zijn, hierover verschillende interessante bijzonderheden mede te deelen. Het was aanvankelijk mijn bedoeling, zoo ver telde ons de heer Duller, door eigen onderzoek de fabeltjes te weerleggen volgens welke de bi'oemen in onze vazen langer goed zouden blij ven door bijvoorbeeld een cent, zout, stijfsel of wat al niet meer aan het bloemenwater toe te voegen. Men dient te begrijpen, dat door genoemde hulpmiddelen toe te passen de bloemen geen voedsel krijgen, omdat het geen voedsel is, en dat de wortel, die door het afsnijden de bloemen op zich zelf zijn aangewezen. Dus niet alleen voedsel, maar ook de ont brekende wortels dienen te worden vervangen en kan ik U verzekeren, dat ik door het samen stellen van-mijn „Dultex", daar volkomen in ben geslaagd. „Dultex" werkt dus tweevoudig, het is voed sel en verhoogd de activiteit der zuigkracht. Water bevat twee deelen waterstof en een deel zuurstof en legt men bloemen geheel onder water, gaan ze direct, dood. Zelfs waterlelies staan met de bloemen boven het water uit om de noodige zuurstof te kunnen inademen. Vele proefnemingen waren er noodig en vele mislukkingen heb ik moeten boeken, want iedere proef werd nauwkeurig opgeschreven tot dat ik uiteindelijk gunstige resultaten ver kreeg, diemij hoop gaven het eens begonnen werk voort te zetten en tenslotte beloond werd met het resultaat, dat nu door hettoevoegen van een vingerhoed vol „Dultex" op pl.m. een liter water de bloemen de zelfde levensduur verkrijgen als aan de plant, maar ook niet langer. Wij zagen verder heele rijen flesschen met bloemen, elke flesch voorzien van een etiket met aanteekeningen, wanneer de aanvang was de toegevoegde extracten en zagen wij seringen die veertien dagen in het water stonden en er nog net uitzagen als aan den boom, die in den tuin stond, rozen in hun volle ontwikkeling, niet neerhangend over den rand der vaas, maar kaarsrecht met_ frisch groen blad, een lust om te zien.' Zoo juist ontvangen nieuwe collectie Vraagt m o n s t e rb o e k ter inzage WARMOESSTRAAT 10, HAARLEM BLOEMEND.WEG 53, BLDAAL BLOEMEND.WEG 255, OVERVEEN. TELEFOON 10547 23039 22292 Provinciale bijdrage ingetrokken? Bij besluit van 15 Juli 1919 hebben Provinciale Staten van Noord-Holland het Collega-van Ged. Staten gemachtigd aan de Woningbouwvereeni- ging „Bloemendaal-Noord", wélke bestaat uit leden van het personeel van he#'' Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort','Voor den tijd van 75 jaren tegen een jaa'rlijkschen canon, berekend naar een maatstaf van f 1000 per ha, en onder verder te stellen voorwaarden, een terrein, gelegen in de gemeente Velsen, in erfpacht uit te geven, tot den aankoop van welk terrein, groot ongeveer 1 ha., Ged. Staten bij hetzelfde besluit werden gemachtigd. Voorts werd bij besluit van 20 Juli 1920 aan genoemde woningbouWvereeniging eene jaarlijk- sche bijdrage uit de provinciale kas toegekend in het tekort op de exploitatie van de door haar met voorschot van de gemeerde Velsen op het vorenbedoelde terrein te bouwen 42 woningen, tot ten hoogste ecu bedrag, gelijk aan het een derde deel van de bijdrage, welke de gemeente Velsen over elk jaar van het Rijk zou ontvangen in de betaling van de annuïteit, door de gemeente verschuldigd aan het Rijk ter zake van het ten behoeve van dezen bouw te verleenen Rijksvoor schot; hieraan was het voorbehoud verbonden, dat de provinciale bijdrage alleerr zou worden be rekend over de woningen, die in het exploitatie jaar werden verhuurd aan leden van het perso neel van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort of aan eene weduwe van een lid, indien dit, lid op het tijdstip van zijn overlijden de woning reeds in huur had, en wel naar den maatstaf van het aantal weken, gedurende welke eepe woning in het exploitatiejaar bij iemand van de genoem de categorie van personen in huur was. Ingevolge -besluit vgn 14 Juli 1936 ,is de bo venvermelde erfpacht'scanon van f 1Ó00 tot f 800 per ha verlaagd. Waren aanvankelijk de 42 woningen van de- onderhavige woningbouwvereeniging alle in ge bruik bij ambtenaren van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort of hunne weduwen, in de laatste jaren waren gemiddeld niet minder dan 15 woningen aan anderen verhuurd. Wij hebben ons afgevraagd, aldus Ged. Staten, of er onder de gegeven omstandigheden voor de Provincie nog wel genoegzame aanleiding bestaat 'zich met de exploitatie van deze woningen ver der in te laten en zijn bij onze overwegingen hieromtrent tot eene ontkennende beantwoor ding van deze vraag gekomen. De beëindiging van de bemoeiingen van het Provinciaal Bestuur met betrekking tot deze wo ningbouwvereeniging zou hierin gevonden kun nen worden, dat eenerzijds de gemeente Velsen het geheele tekort op de exploitatie der wonin gen, voor zoover nietdoor eene Rijksbijdrage gedekt, voor hare rekening neemt, waardoor de Provincie wordt ontheven van de betaling van de harerzijds toegezegde financieele bijdrage, waar van de contante waarde per 1 Mei 1939 is te stellen op rond f 16.000 en anderzijds de Provin cie den blooten eigendom van het betreffende terrein, tot 1996 bij de woningbouwvereeniging in erfpacht, om niet aan de gemeente overdraagt. Omtrent het treffen van eene zoodanige rege ling, welke, naar het' ons voorkomt, voor beide partijen aannemelijk is, zijn onzerzijds met Bur gemeester en Wethouders van Velsen onderhan delingen gevoerd, welke tot resultaat hebber gehad, dat genoemd College zich bereid heeft verklaard een voorstel in den boven aangegeven zin bij den Raad in te dienen'. In zijne vergade ring van 6 Juni j.l. heeft de Raad besloten Bur gemeester en Wethouders tot. het aangaan van dé beoogde regeling te machtigen. HET GENERAAL APPèL VAN DE NED. CHR. RADIO-VEREENIGING TER GELEGENHEID VAN HET 15-JARIG BESTAAN. Naar wij vernemen zal Donderdag 3 Augustus in het Feyenoord Stadion te Rotterdam de N.C. R.V. haar 15-jarig bestaan vierên. Het complete carillon van de beroemde Cuneratoren te Rhe- nen zal voor die gelegenheid speciaal naar Rot terdam vervoerd worden. Versterkt met acht groote luidklokken zal een groote muziekdemon- stratie gegeven worden. Een groot aantal mu ziekcorpsen zullen den samenzang begeleiden en een waar festival geven. De organisatie, om zooveel mogelijk deelne mers per spoor naar het Feyenoord Stadiori te brengen, is in vollen gang. Tienduizenden men- schen worden met extra treinen direct naar het Feyenoord-station gebracht. De spoorwegen heb ben zeer lage tarieven gesteld en hebben ook in dit geval weer blijk gegeven van commercleelen zin. Wij vernemen verder, dat in den middag een historisch spel gegeven zal worden, waarin Prins Willem I, de grondlegger van de volksvrijheid, en Marnix van St. Aldegonde de hoofdfiguren zijn. Onder leiding van de ''"eren van Asch en Zuidmeer te Rotterdam oefenen duizenden gym nasten. In kleurige costuums gestoken zuilen zij een „Kleurenschouw" geven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2