CEiMSCEi AUTO's TE HUUR Garage Verbeek „Beatrix" V rij dag 30 Juni 1939 Babyverzorging Bloemendaal Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING GEVONDEN: ARBEIDSBEURS A. G. G. M. GI0RGIS Zn. Uitreiking Verkeersspeldjes TOMATENSLA Pred Nieuwe tijdens vacantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 Geboren: Dochter van M. v. 't Land-Rosies. Zoon van M. P. Broers-Peters. Zoon van G. H. M. Kat-Snijders. Ondertrouwd: C. J. Hansen en C. L. van Essen. D. Rensenbrink en W. J. Vial. A. Willink en A. van Oldenborgh. Gehuwd: C. Boot en M. Kingma. Overleden: M. Th. J. Henning, oud 65 jaar. Wie er kwamen. blIngekomen personen in de periode van 21 tot en met 28 Juni j.l. G. van Hemert, huisschilder, Verbindingsweg 19, Bloemendaal, van Haarlem. H. B. Tjeenk Willink, Secretaris Raad voor de Scheepvaart, Bloemendaalsche weg 319, van Haarlem. Th. P. D. v. d. Ent, vertegenwoordiger, Oranje- Nassaulaan 28, Overveen, van Haarlem. Th. van Ombergen, grondwerker, Leidschevaart 168, Vogelenzang, van Zandvoort. A. C. Portier, O.-I. ambtenaar, Vijverweg 1, Bloemendaal, van Buitenzorg N.-I. Mevr. M. J. Stibbe, zonder beroep, Hartenlust- laan 28, van Amsterdam. blGevonden en terug te bekomen bijMenalda, Vondellaan 22, een grijs katertje; Kennel Dieren bescherming Haarlem, een ruwharige foxterrier; Van der Meij, Julianalaan 92, Overveen, een hondenriem; Houtvaartkade 52, een belasting- merk in étuiTer Hoffsteedcweg 4a, een teddybeer; Caro, Vogelenzangsclieweg 55, Vogelenzang, een rieten stoel; Zomerzorgerlaan 9, een geel strooien hoed; Mevr. de Beus, Houtmanspad 2, Haarlem, een schop; Wolthuis, Noordlaan 25, een bruine handschoen; Kiosk Hardebol, Mollaan, een porte- monnaie met inhoud; Rohling, Oranje Nassaulaan 27, een crusifix; Koepellaan 4, een zwart smous- liondje; Snuverink, Noordlaan 19, een parapluie met hoes; Rollandslaan 41, Haarlem, een vul potlood; Bosch en Duinlaan 26, een damestaschje met inhoud; Merellaan 37, een zwarte tackel; Barnhoorn, Sparrenlaan, een vlieger met touw; Van Duin, Vogelenzangscheweg 45, Vogelenzang, een dop van een benzinetank; Prins Hendriklaan 98a, een beurs met inhoud; Prins Hendriklaan 23, een ceintuur; Leidschevaart 154, Vogelenzang, een radiateurdop; Bosch en Duinlaan 26, een paar handschoenen; Pr. Hendriklaan 58. een tasch met inhoud; Veldlaan 9, een im. zilveren armband; Zandvoorterwcg 8, een vulpotlood; Const. Huij- ghenslaan 8, Heemstede, een meisjesmuts; En- schedéweg 14, een Iersche terrier; Harmans, Sehre- veliusstraat 24, Haarlem, een bril; Spiegelen- burghlaan 19, een emmertje; Kloppersingel 35. Haarlem, een belastingmerk; Badinrichting Wit kop-Paap, Bl. Strand, een zilveren ring en een koffer met badgoed; Tramhalte stationsplein Haarlem, een belastingmerk ten name van Van Eerden. Politiebureau Overveen: beige jasje; ceintuurs; jongensoverjas; handschoenen; meisjes- pullover; paar rolschaatsen; sleutels; slipover. Post Strand: zakmesje, zwart zwempakje, kinder armband. blJ.l. Maandag stonden bij de Arbeidsbeurs, alhier, ingeschreven 85 mannelijke en 2 vrouwelijke personen, in totaal 87 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Bakkers1 Boekdrukkers1 Bouwkundig opzichter1 Chauffeurs9 Concierge-huisbewaarder1 Grondwerkers5 Huisknecht-chauffeur1 Handels- en kantoorpersoneel 11 Kellners1 Land- en tuinbouwarbeiders8 Loodgieters2 Losse arbeiders23 Metaalnijverheid 3 Metselaars3 Meubelmakers2 Opperlieden2 Schilders2 Stucadoors1 Teekenaars (aankomend techn.)1 Timmerlieden4 Diverse beroepen 5 Waaronder 1 dame. 87 Het kantoor is gevestigs BrouweTskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen Werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Aan de Bloemendaalsche schooljeugd. blDinsdagmorgen j.l. had in huize ,,Domi" te Overveen de uitreiking plaats van verkeers speldjes aan de leerlingen der Bloemendaalsche scholen, die met goed gevolg het examen voor de verkeersregelen hadden afgelegd. Dr. T. Popma opende als voorzitter der Onder- wijs-Verkeerscommissie de bijeenkomst met een hartelijk woord van Welkom. Wethouder J. Ouwehand was verhinderd aanwezig te zijn en kon daardoor aan zijn voornemen het woord te voeren, geen gevolg geven. Dr. Popma constateerde, dat de Onderwijs- Verkeerscommissie en het onderwijzend personeel weder een jaar lang „zichtbaar en onzichtbaar" hebben samengewerkt om aan de leerlingen de steeds ingewikkelder wordende verkeersregelen duidelijk en eigen te maken. Voor die goede samenwerking bracht hij hun allen dank. Ook de gewaardeerde helpers, de mannen van de daad, die bij de uitvoering van het examen hadden meegewerkt, n.l. de lioofd-agent van de politie, de heer De Vries en zijn manschappen, betuigde spreker zijn dank. Niet minder komt deze toe aan den secretaris van de „Verkeers- commissie", den heer S. Huijnink, die Zooveel van het bovengenoemde „onzichtbare werk" heeft gedaan, alsmede aan den heer A. Hiemstra, com missaris van politie. Deze laatste toch, was de samensteller van het practise!) gedeelte van het examen. „Dat gedeelte zat goed in elkaar", verzekerde Dr. Popma, „en de toepassing van het geleerde danken jullie dus aan commissaris Hiemstra." Met zichtbaar genoegen wenschte spr. daarop alle aanwezige scholieren geluk met het slagen voor hun examen en met nadruk wees hij er op, dat welke examens zij later ook mogen af leggen - geen ervan in belangrijkheid het ver- keersexamen zal evenaren, daar dit de beveiliging van eigen- en anderer leven beoogt. Met het toe nemend verkeer zijn ook de verkeersregelen steeds ingewikkelder geworden; het aantal ongelu ken wordt echter kleiner .en dit verblijdend veschijn- sel is te danken aan het onderricht op de scholen. Weliswaar zullen er altijd ongelukken ge beuren, doch het streven is, dit aantal zoo klein mogelijk te maken. Ideaal is de toestand echter nog lang niet. Immers het aantal verkeersonge vallen in Nederland bedraagt jaarlijks nog bijna vijfduizend en hiervan zijn er ongeveer 750 met doodelijken afloop. In totaal maakt dit twee dooden per dag. Alleen reeds te Amsterdam werden in 1936, 52 mensclien gedood door fouten tegen de verkeersregelen. Hadden deze slacht offers, die fout niet gcmaak;dan was hun leven gespaard gebleven. Daarom is dit examen zoo buitengewoon be langrijk. En zulks niet alleen voor de daarvoor geslaagden, doch ook voor de gemeenschap, want de klassieke uitspraak „Het heil van 't algemeen berust bij den enkeling", is nog altijd van kracht. Hoewel alle candidaten het examen met gun- stigen uitslag afgelegd hebben geheel Zonder fout deed niemand liet. Zoo maakten de 307 deel nemers tezamen 1209 fouten in het schriftelijk gedeelte, d.i. gemiddeld ruim 4 per candidaat. De praetische vuurproef, verklaarden de leer lingen, op een desbetreffende vraag, éénparig als te zijn: „veel gemakkelijker dan het schrifte lijk examen". Bij de 273 examinandi, die zich aan het praetische deel onderwierpen, kwamen dan ook slechts 225 fouten voor, d.i. gemiddeld één per leerling. De leerlingen, die volledig slaagden, ontvingen het verkeersspeldje. Dr. Popma wees op de eer, die aan het bezit van dit speldje erbonden is en vergeleek dit in signe bij het schild der middeleeuwsche ridders, dat zonder smet of blaam moest blijven. Ook dit speldje immers, legt den bezitter verplichtingen op; het sluit de plechtige belofte in: overal waar ik kom, geef ik het goede voorbeeld en ook andere mcnschen zal ik behulpzaam zijn; in 't kort: ik zal mij toonen te zijn, de ridder van den weg. Een daverend handgeklap bezegelde aller be reidheid tot dit edele doel. Inmiddels was de heer Th. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, op het podium verschenen en door den voorzitter verwelkomd. Als resultaat van het gehouden examen, werd tenslotte bekend gemaakt, dat van de 32 candi daten, die alleen het schriftelijk examen hadden gedaan, 26 geslaagd waren en dat van de 275 candidaten, die het volledig examen aflegden, 240 konden worden toegelaten. Elf hunner maak ten het bijzonder goed en hadden slechts een halve of één fout; zij weiden op het podium ge roepen, ontvingen een bijzondere vermelding en een extraatje als bclooning. Het jeugdig publiek huldigde hen met een schallend: „Lang zullen ze leven" Deze uitblinkers waren: Eefje Simon, Jan Teil, Willy van der Plaats, Ewoud Boekhout, Corry van Kampen, Hans van Wina, Peter van Schaardenburg, Coenraad van Kampen, Bertlia Koning, Willy Swarts en Frans Breemer. Het officieele gedeelte der bijeenkomst was hiermede geëindigd, waarna de aandacht der jongelui gevraagd werd voor de verkeersfilm van den A.N.W.B., die met groote aandacht werd gevolgd. B. o OPENING GROEPSHUIS. blZaterdag 1 Juli a.s. wordt het nieuwe Groepshuis van de Padvindersgroep N.C.V.P. „ElsWoutgroep", aan den Bergweg, 's middags half vier officieel geopend. ONDERZOEKINGEN NAAR DE VLEER MUIZEN VAN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Inhet vorige nummer stond een artikeltje on der dezen naam, waarin een ooggetuige-verslag gegeven werd van het ringen van vleermuizen. De heer L. Bels, leider van het Ned. Vleer muizen-onderzoek, verstrekt ons in aansluiting op dit artikeltje nog de navolgende gegevens ter aanvulling en correctie. Sedert een drietal jaren wordt m Nederland een onderzoek ingesteld naar den trek en de leefwijze van de vleermuizen. Een belangrijk hulpmiddel hierbij is het rin gen van deze nuttige zoogdiertjes evenals dit bij de vogels geschiedt. Het uiterst lichte ringetje wordt om den vleugel bevestigd en wel zoo, dat de vlieghuid geheel vrij blijft, aangezien anders beschadi gingen kunnen optreden. Ieder ringetje is voorzien van een nummer en het opschrift: Zoöl. Mus. Utrecht Holland. Indien nu een geringd dier teruggevonden wordt kan men onmiddellijk zeggen aan de hand van het nummer welke soort het is en wanneer en waar het dier geringd werd. Op die manier is gebleken, dat de vleermuizen evenals de vogels groote afstanden kunnen afleggen, tot zelfs 750 K.M. toe. Bij de Hollandsche vleermuizen is een dier dat 140 K.M. afgelegd heeft nog record-houder. Het is trouwens ook al een afstand die er zijn mag. De holle boom, die in de buurt van de her tenkamp onderzocht werd is een z.g. „Kraam kamer" d.w.z. een boom waarin zich uitslui tend wijfjes bevinden, die daar hun jongen krijgen. Het aantal dieren dat er met be hulp van een kooi, die voor de opening ge hangen is en waarin de dieren tegen de sche mer vliegen, gevangen werd bedroeg verleden week 56. Vaak treft men er echter nog veel meer bij elkaar aan. Bij de controle van een boom in de Haarlemmerhout kwamen er liefst 400 te voorschijn. Mannetjes vindt men in dezen tijd nooit in de kraamkamers. Pas in Augustus, als de jon gen groot zijn, komen deze zich weer bij de wijfjes voegen. De jongen worden geboren in de tweede en derde week van Juni en zijn in het begin nog geheel kaal en blind Als de ouden 's avonds op jacht gaan, gaan de jongen mee. Ze houden zich stevig vast aan de borst van hun moeder.. Zoodra ze echter een paar weken oud zijn worden ze door de moeder in den boom achtergelaten. Begin Juni hebben we in de Haarlemmer hout een aanvang gemaakt met transport-proe ven bij de vleermuizen. De dieren, die dus in Haarlem gevangen waren werden verzonden naar den Haag, Vlissingen en Eindhoven om ti? zien of ze den weg terug nog zouden kunnen ■'inden. Alhoewel er slechts enkele weken verloo- en zijn, kunnen we toch al reeds mededeelen. jt een dertiental dieren in Haarlem zijn terug gevangen van de 29, die in den Haag zijn losge laten. Uit Vlissingen en Eindhoven zijn er ieder één teruggekomen naar hun oude woonplaats. Zeker zullen nog meer dieren teruggemeld worden, zoodat de resultaten zeer gunstig ge noemd mogen worden. Voor opgaven van vondsten van geringde vleermuizen houd ik me altijd ten zeerste aan bevolen en ook verdere gegevens over het voor komen e.d. zou ik gaarne ontvangen aan mijn adres: L. Bels, Zoölogisch Museum, Janskerkhof 3 te Utrecht. KLEINE OORZAKEN blZondagmiddag liepen twee Amsterdamsche jongens met liun fietsen aan de hand wegens een ekke band, op het linker voetpad van de Klever laan in de richting Haarlem. Een passeerende voet ganger gaf één der jongens een duw om hem te beduiden dat zij van liet voetpad moesten gaan; de knaap viel hierdoor achterover op zijn mee- tuimelend rijwiel, en kwam ongelukkigerwijze met zijn rug op een der trappers terecht en beschadigde tevens zijn nek. De jongen, die veel pijn had, werd per politieauto naar het bureau gebracht, waar Dr. Immink een ernstige ribkneuzing constateerde, en een vermoedelijke beschadiging van het uit steeksel van den nekwervel. De knaap werd ter observatie naar een Amsterdamsch ziekenhuis vervoerd. OPENLUCHTBIJEENKOMST „BELLAMY". blMorgen, Zaterdag I Juli, wordt op het buitengoed „Wildhoef", aan de Donkerelaan, een groote openluchtbijeenkomst gehouden door de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Intern. Vereeniging „Bellamy". Als sprekers zullen op treden de heerenJ. Derksen Staats, uit Groningen, met het onderwerp„Doel en streven der Bellamy- Vereeniging", en J. Horsmeier Jr. uit Bloemendaal, onderwerp: „Waarom er plaats is voor allen in onze gelederen". Bij slecht weer wordt de bijeenkomst in het Jeugdhuis gehouden. Men zie voorts de advertentie in dit nummer. PERSONALIA. blOnze plaatsgenoote, mej. C. Schoorl, is bevorderd tot apothekeres. Voor het 2e deel notarieel examen slaagde de heer J. Noordraven, alhier. Onze oud-plaatsgenoot de heer F. Hiemstra, is Dinsdag aan de Veeartsenijkundige Hoogeschöol te Utrecht geslaagd voor het examen van veearts Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor electro- technisch ingenieur de heer F. A. Wegelin, alhier. Aan de Technische Hoogeschool slaagde voor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur de heer L. A. N. Bijvoet, alhier. o OPBRENGST ZONNESTRAAL-COLLECTE. blDe Zaterdag j .1alhier gehouden Zonnestraal- collecte heeft opgebracht f 362.42. Het Plaatselijk Zonnestraal-comité brengt van deze plaats gaarne hulde aan de milde gevers. —o EERE-TENTOONSTELLING H. A. VAN DEN EYNDE. blWegens de groote belangstelling, wordt de eere-tentoonstelling van werken van wijlen den beeldhouwer .H. A. van den Eynde in het Frans Halsmuseum te Haarlem, tot en met 9 Juli ver lengd. STRANDOEFENINGEN BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. blDe begrijpelijke belangstelling, welke er van verschillende zijden blijkt te bestaan voor de jaarlijksche strandoefeningen der Bloemendaalsche Reddingsbrigade, maakt het Wenschelijk te ver melden, dat deze oefeningen tot en met 13 Juli ge houden worden op de Donderdagavonden en na 13 Juli gedurende de rest van het seizoen op de Woensdagavonden. VIJFDE AVONDSTILTE. haVoor de vijfde de voorlaatsteAvond stilte, Donderdag 6 Juli, a.s., 8.15 uur, te houden in de „Begijnhofkapel" aan het Begijnhof te Haarlem, luidt het programma als volgt: Meditatie en leiding van den avond Ds. Ch. de Beus, Ned. Herv. pred. te Bloemendaal (Over veen); orgel de heer P. Chr. van Westering cello mej. Hendrika Hessels; zang (alt) mej Catli. Hessels. Iedereen is weder hartelijk welkom; de toegang is geheel vrij. zonder chauffeur Telefoon 22276 M- GEEN VOORRANG VERLEEND. Op de kruising Westerlaan-Schulpweg- Nicolaas Beetslaan had een botsing plaats tusschen twee auto's. Mevr. B. uit Aerdenhout kwam met haar auto van de Westerlaan en wilde rechtdoor rijden. Een bestelauto van een wassclierij uit Heem stede kwam van den Oosterduinweg om naar de Vondcllaan te rijden. Deze bestuurder, die voor rang had moeten verleenen, merkte de andere auto te laat op en hoewel beide bestuurders snel remden, was een aanrijding onvermijdelijk. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen den bestuurder van de bestelauto werd proces-verbaal opgemaakt. o VERDUISTERING. bl— Door de politie werden twee loopjongens aangehouden, die verdacht werden van verduiste ring van een bedrag van ruim f 80.ten nadeele van hun patroon. Nadat zij in verzekering waren gesteld, hebben zij bekend. Later zijn zij weer rijgelaten, terwijl tegen hen procesverbaal werd opgemaakt. BEGIN VAN BRAND. blWoensdagmiddag werd de Vogelenzangsche brandweer gewaarschuwd voor een gevaarlijke situatie achter de Filtenberg. Een groote hoeveel heid tuinafval was in brand geraakt, en de uit slaande vlammen leverden gevaar op voor eenige in de nabijheid staande riethoopen. Toen de brand weer op hét appèl verschenen was, werd het gevaar spoedig bezworen. 0 INBREKERS IN 'T KLEIN. blDoor de politic werd een viertal 16-jarige jongens opgespoord, die in de Julianaschool waren binnengedrongen en aldaar diverse baldadigheden hadden bedreven. NIEUW BEDRIJF. bl— Blijkens de in ons vorig nummer opge nomen annonce is vorige week aan de Zand- voortschelaan 155 te Heemstede-Aerdenliout een nieuw bedrijf geopend, en wel de drukkerij-Melis. Deze nieuwe zaak kenmerkt zich door een moderne outillage, en heeft zich uitgerust met de nieuwste lettertypen, waardoor aan alle drukwerk, zoowel voor privé als zakelijk gebruik, een bijzonder verzorgd cachet wordt gegeven. GEBAKKEN fM„a// ïotme/' ftfot'jf/e OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 1.0 STUKS tegen pijnen, nar Doos13 stuks - 12 st ZONDJ BLO Ned. Herv. Gem. v.i Bed. H. Avondr Geref. Kerk v.m. 1 Voorber. H. Avo N.m. 5 uur Ci Middelburg. Nederl. Prot. Bond Vrije Kath. Kerk (1 Gezongen H. Mi Woensdag n.m. 01 Ned. Herv. Gem. v. Extra collecte v SA Ned. Herv. Gem. v.n Geref. Kerk v.m. 9. G. Harrenstein. Ned. Herv. Kapel 1 Hofmeester van H Evang. Luth. Gem. Duyvendak. Eglise Wallone (Begi Remonstr. Geref. K( Haentjens. Geref. Kerk (Kloppc J. W. Siertsema N.m. 5 uur Ds. Geref. Kerk (Wilhe' A. M. Boeyinga N.m. 5 uur Ds. Geref. Kerk (Noord- C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. Geref. Kerk (Zuid-( L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Geref. Kerk (H.V.) W. van Deth. V.m. 10 uur Ki Universeele Eeredie gebouw Lange 1 sloten tot 1 Oct Nederl. Vereen, v. Haarlem II, Soc uur, Wijdingsm beeke van Ro- mevr. J. Remm AEI Vereen. Relig. Kri: Mackenzie, Ren Zt Geref. Kerk (H.V.) Visser. N.m. gei 21821 24906 21723 29706 25303 25207 27912 25306 20820 •1721 25007 Eeseling, C. J Franken Jr. 1 fabriek enz. r Remise (niet dingsweg, Bic Funckler, J. i Geerlmgs, P. tuinen, Schou Ileerd's Kaa Bloemendaal, Pijpers, W., Iepenlaan 86, Seheres, L. A Sehuijt, C., Bloemendaal. Treffers, E., Voorbeijtel, Wiersema, M U.K.2S-0409A

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2