ioordeeiig'etandzeep SUCCES-EVERCLEAN 1 CnDQIXQGA D. J. JANSSE Maakt Uw tanden blinkend wit en verfrischt Uw mond met Vrijdag 30 Juni 1939 Op de grens van Weiden en Duinen. llllllllllllllllllllllll!!! n VUURKORVEN - OPEN HAARDEN g Uit Bloemendaal's Historie. VAN DE LEESTAFEL Haarlemsche Diner-Vereeniging KUNST AGENDA Bijna verborgen bouwvallen. Weinigen vermoeden dat in de onmiddellijke omgeving van het uiterlijk goed geconserveerde slot Assumburg bij Heemskerk zich de bouw vallen bevinden van een ander kasteel. Wel is den laatsten tijd in verschillende kranten bericht, dat er naar de resten van het bedoelde kasteel, het slot Oud-Haerlem, waarschijnlijk opgravingen zullen worden gedaan, maar thans is er van die restanten maar zoo weinig te zien, dat deze berichten maar tot de verbeelding van enkelen spreken. Ook voor wie wel weet, dat er aan de Hoflaan, die met den Hoogdorperwég, de Gerrit van Assen- delftstraat en den Tolweg een viersprong vormt, een hofstede Oud-Haerlem staat, zal 't niet dadelijk helder Zijn, waar eventueel gegraven zal worden. Is de opmerkzaamheid eenmaal gaande gemaakt, dan kan men uit den trein komende van Heemskerk en ook vlak bij de Hofstede Oud-Haerlem, waar de Hoflaan een bocht maakt, in een weiland eenige voor deze omgeving abnormale terreinverhoogin- gen waarnemen. Ze zijn bedekt door dezelfde prachtige gesloten zode als de overige weide. De koeien grazen er naar hartelust, staan bij voorkeur op de terrein- verhoogingen of liggen er rustig te herkauwen. Tegenover de thans aan Mevr. Wed. J. Hooge- werf-Kramer behoorende hofstede Oud-Haerlam ligt een uit oude, kleine steentjes opgetrokken woning. Bij de hofttede Zelf troffen we eenige maanden geleden een partij groote steenen, z.g. kloostermopppen, aan, waarvan een stal was gebouwd. De kloostermoppen werden uit de ruïnes van het slot opgedolven en nog onlangs Zijn voor de herstellingen aan het kasteel Radboud bij Medemblik een aantal van deze steenen uit Heemskerk aangewend. Het is wel frappant, hoe weinig er van de ruïne te zien is en hoe geheel alles door het gras is overwoekerd. Mogelijk vindt dit zijn oorzaak in het gemak kelijk verweren van de kloostermoppen, zoodat zich spoedig eenige humus op de overblijfselen vormde. De steenen van den koestal werden door de uitwasemingen van de koeien tenminste ook zoo aangetast, dat een andere stal moest worden gebouwd. De tijd, waarin het kasteel gebouwd werd, is nog niet met zekerheid bekend, maar .liet is zeer wel mogelijk, dat de bouw in het begin der zesde eeuw is verricht. Het zal duidelijk zijn, dat door uitgebreide opgravingen dus allerlei vondsten kunnen worden gedaan, te meer daar het slot d "jor de Noormannen verscheidene malen moet zijn belegerd. Ook in de nu gevulde beddingen van de voormalige dubbele grachten is mogelijk van allerlei verborgen. Verschillende waarschijnlijk op waarheid be rustende legenden zijn er aan deze oude vesting verbonden. De gemeentesecretaris van Heemskerk, de heer van Benthem, verhaalt in de Gids voor Heemskerk daarvan het volgende: „Een overlevering verhaalt, dat, toen de burcht eens belegerd werd en de burgers daarvan met den hongerdood werden bedreigd, een dienstmaagd de laatste visch, uit den Rijn gevangen, als teeken van overvloed uit een der torenvensters wierp. Voor den vijand werd dit aanleiding om van zijn plan tot uithongering af te zien, waarna hij ver trok". Maar meer nog zou het slot zijn glorie bewaard hebben in het verhaal van Junius, dat het eens het tooneel was van kloeke huwelijkstrouw. Een der burchtheeren was zeer gehaat door zijn wreedheid. Zijn vijanden belegerden het slot en hadden alles er op gezet om hem in handen te krijgen, hoewel de overige bewoners het Slot konden verlaten. Door gebrek aan voedsel besloot de Slotheer zich op ongenade over te geven, doch zijn trouwe gade vist hem van een vissen dood te redden. Zij stelde zich in verbinding met de belegeraars en verzocht hun het kasteel te mogen verlaten met die goederen welke zij het meest lief had en welke zij in één keer zou kunnen dragen. Dit werd haar toegestaan. De burchtvrouwe sloot daarna haar gemaal in een koffer en droeg hem met behulp van een dienst maagd over de valbrug naar buiten. Rustig schreed zij met haar beminden last voort langs de Hoflaan, zonder door één woord gekrenkt te worden. Langs de Gerrit van Assendelftstraat komende, vond zij in een van den weg afgelegen boschje een toe vluchtsoord, waar de Slotheer uit zijn benauwden toestand werd bevrijd en door zijn trouwe gade werd aangespoord tot de vlucht. Zóó werd de vijand door deze liefdevolle vrouwe gefopt. En nog is de plaats, waar de burchtheer bevrijd werd, bekend onder den eeuwenouden naam Foppen burg of Vrijburg. Nog heden ten dage heet de boerenhofstede, bewoond door den heer Antoon Dijkman, „Vrijburg". En een feit is, dat het land gelegen langs Hoflaan en Gerrit van Assendelft straat, waarlangs de vrouwe moet zijn gegaan, toen zij haar gemaal redde, tot aan „Vrijburg", steeds tiendvrij is geweest. Een schoone geschiedenis, die in deze landelijke omgeving ook nu nog tot ons spreekt. Slot Assum burg verheft hier nog zijn sterke muren; het huis Marquette bezit nog veel van haar oude, roman tische schoonheid en de oer-oude kerken van Beverwijk en Heemskerk domineeren nog in dit historierijke landschap. Hopelijk wordt door opgraving nog veel tot de kennis van de rijke geschiedenis van Kennemerland bijgedragen. o TIMMERMAN EN AANNEMER JAARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van IÏALTKX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJESTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols. Tuin- MHHnHnilni meubels. Strandtenten, enz, enz. (Enorm„Succes"doorde ,,EvercIean"service) Basisprijs-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen STOOMERIJ LORENTZKADE 56 HAARLEM TELEFOON 27029 VAN ONZE ADVERTEERDERS. Men schrijft ons: Wij mogen de aandacht vestigen van onze lezers en lezeressen op een nieuw bedrijf, dat in den korten tijd van zijn bestaan, bewezen heeft in een veelvuldig gevoelde behoefte te voorzien. Het is de Chemische Wassclierij „Sueces-Ever- elean", gevestigd Lorentzkade 56, Haarlem, welk bedrijf zijn bijzonder karakter ontleent aan de nieuw ontworpen prijs- en abonnementssystemen voor het stoomen van dames- en heerenkleeding. Speciaal diegenen, die de uiterste netheid be trachten op hun kleeding en dus dikwijls laten stoomen, Zal het interesseeren, dat het basis- prijssysteem voor hen een belangrijke besparing op hun „stoom"-rekening beoogt. De bedrijfsleiding gaat Zeer terecht van het standpunt uit, dat minder vuile kleedirg ook met minder kosten kan worden gereinigd. Behalve bovengenoemd basisprijssysteem is voor de heerenkleeding een onderhoud-abor ne- ment ontworpen, omvattend het reinigen, bij persen en repareeren van één costuum per week, een nieuw snufje, dat Zeker bij vele heeren in den smaak zal vallen. L'it alles blijkt, dat deze stooming zich werke lijk dienstbaar wil maken aan het publiek en met moderne behoeften ten volle rekening wil houden. Nemen we verder in aanmerking, dat de leiding- zeer wetenschappelijk en vakkundig is, dan ge- looven wij ons niet te vergissen, als wij deze zaak een grooten bloei voorspellen. klUNST* SlQQ6AAQDQI2rb' jj jg| GED. OUDE GRACHT 19 - TEL. 14811 =g De heer Leonard A. Springer, tuinarchitect te Haarlem, schrijft ons: Toevallig kreeg ik het boekje „Help U zelf" in handen en vond daarin een stuk over „de drie kasteelen van Bloemendaal", dat mij zeer inte resseerde. Ik vind daarin niets vermeld omtrent Saxenburg, dat zijn naam heeft ontleend aan Petronella van Saxen, gemalin van Floris II. Men vindt in de omgeving nog planten, die hier niet thuis behooren, maar denkelijk uit Duitschland geïmporteerd zijn te harer genoe gen. Ook Maximiliaan van Oostenrijk, graaf van Holland, heeft op Aelbrechtsberg gewoond of dit in bezit gehad. Ik vond enkele jaren geleden in het overbosch van Caprera een tweetal steenen palen, georneerd met gothische versiering (wa penschilden). Een dezer schilden geeft nog dui delijk te zien, de koppen van den dubbelen ade laar van het Oostenrijksehe wapen. Deze palen hebben denkelijk gediend tot scheiding-palen der bezittingen van Brederode en van Holland. Ik heb deze palen uit het bosch gehaald en doen plaatsen aan den ingang van het buiten aan den Bredero'schen weg, waar men ze zien kan. Van het kasteel Tetterode heb ik tot nog toe nooit iets gezien op eenige afbeelding*). Wel heb ik een afbeelding van Overveen, ge graveerd door Izaak van den Vinne omstreeks 1670. Het was een armelijk dorp. Op de plaats waar nu het Hotel „Van Ouds 't Raadhuis" staat, stond toen een armelijke herberg, en waar het thans gesloopte gemeentehuis stond, waren een paar eenvoudige boerderijtjes en verder dui nen. Aan den weg HaarlemOverveen stond hal verwege ook een zeer eenvoudige herberg, ver der niets, en zag men de Overveensche duinen in het verschiet. Deze weg was toen een gewone landweg, zon der eenige verharding. Van eenige luxe was toen nog niets te vinden, die is pas van lateren tijd. 't Is eigenaardig dat ik in I. Ampsing's Be- schrijvinge ende Lof der Stad Haerlem (1628) niets over Tetterode of Overveen vermeld vind; wel over Aelberts- of Aelbrechtsberg, over Bre derode, Berkerode en Vogelenzang. Ik heb zelf bijgedragen tot veranderingen te Overveen. De geheele Westzijde van den Over veenBloemendaalschen weg heb ik geheel veranderd tot 't Kweekduin ontgonnen werd. De buitens langs de oostzijde zijn niet zoo heel oud. De buitens van Warnsink, de Nachtegaal (nu Raadhuis) enz. zijn ook zoo heel oud niet, zoowat uit de eerste helft der 19e eeuw. Het ter rein tegenover Belvédère heb ik nog als wei land gekend". Noot v. d. Redactie. Ook wij niet; als er sprake is van een kasteel in de banne van Tet terode, zal bedoeld zijn het huis te Ramp of Rolland. Uit Grootmoeder's tijd We moeten toeh werkelijk eerst even naar den datum kijken, als we het Juli-nummer van „Beyer's Mode für Alle" inbladeren, om ons te overtuigen, dat het een modeblad van 1939 is, en niet een uit Grootmoeder's tijd. Want aan die langvoorbije dagen doen zoowel de beide modellen op het titel blad als de avondjaponnen binnenin, met de ge decolleteerde schouders, de keursjes en de heel Wijde, aan de taille gerimpelde rokken, onmiddel lijk denken. Doch We vergissen ons niet! De mode heeft teruggegrepen naar het tijdperk van de Fransehe keizerin Eugénie, wier mooie schouders en slanke taille beroemd Waren en wier invloed op de mode enorm groot Was. Eenige modellen geven inderdaad den indruk, zóó uit een schilderij te zijn Weggestapt. We vinden vele aardige ideeën, b.v. japons van taftzijde en kant, die overmoedig ritselend, heel eventjes onder de jurkjes uit komen kijken. Op bidz. 6 en 7 wordt reeds een tipje opgelicht van den sluier, welke over de herfstmode ligt. Overigens staat natuurlijk het geheele nummer in het teeken van zomer, strand en vacantie. Menig model leent zich er uitstekend toe om van een aardig couponnetje of een overgeschoten lapje gemaakt te worden. Met den uitverkoop in het vooruitzicht doet iedere vrouw er verstandig aan, zich tijdig van „Beyer's Mode für Alle" te voorzien. „Beyer's Mode für Alle" met de 3 gratis rader bladen is overal in den boekhandel, of bij N.V. Wereldmode, Amsterdam-C., verkrijgbaar a f 1.50 per kwartaal (3 nummers). Een abonnement kan ten zeerste Worden aangeraden. „Focus" no. 13 van 24 Juni 1939. Dit ,,FocUs"-nummer staat vanzelfsprekend in het teeken van den Zomer. Na het redactioneele praatje volgt een artikel met vele waardevolle wenken omtrent de keuze van de film in de vacantie voor den bezitter van een kit inbeeldcamera. „Foto grafie in de duinen" is ook een onderwerp, dat op het oogenblik veel belangstelling heeft, al is het gebied, Waar het publiek toegang heeft, de laatste jaren steeds kleiner geworden. Het eerste van een serie artikelen over „Fotografie en de verlofganger" van de hand van den schrijver van het bekende hoek „Fotografie in de Tropen", E. J. G. Sehermer- horn, zal menigeen, die ook op fotografisch gebied aan de tropenzon gewend is, van groot nut zijn. De foto als kunstwerk is een probleem, waar men nooit over uitgepraat komt. Joh. J. Fahrenfort wijdt er hier een interessante beschouwing aan. Een achttal platen uit de „Focus" prijsvragen, geven een indruk van het hooge peil, waarop de amateur-fotografie in ons land staat. In de vaste eritiek- en beginnersrubrieken wordt ditmaal het fotografeeren van vogels, bloemen en planten behandeld, terwijl twee artikelen, „De kunst schilder als leermeester van den ldeuren-fotograaf en „Fotografisch zien", Weer een anderen kant van het fotografeeren belichten. De laatste nieuw tjes uit handel en industrie, „Raad en daad" aan lezers die moeilijkheden hadden en een boek bespreking, vormen den verderen inhoud van dit nummer. De „Holland", Zaandijk—New York v.v. Wij ontvingen het boekwerk De „Holland", Zaandijk—New York v.v., waarin de heer J. G. Kuyt het verhaal geeft van zijn zeereis met z'n kleine zeilboot de „Holland", over den grooten Atlantische.n Oceaan. Piet Bakker schrijft in zijn inleiding: Als schipper Kuyt in de zestiende eeuw had geleefd, dan zou hij op een goeden dag met zijn scheepskist op den schouder en een hui lende vrouw met twee nieuwsgierige bengels achter zich aan naar den Buitenkant zijn ge wandeld. Bij den Schreyerstoren had hij zijn familie omarmd en hij was scheep gegaan om of niet, of met „den buidel vol tot aan den rand" weer te keeren. En misschien had hij zich onderscheiden, bijvoorbeeld het comman do over zoo'n avonturiersschuit op zich ge nomen, als driekwart van de bemanning mits gaders de gezagvoerder aan scheurbuik of Bandaneezen was overleden. Dan was er een Jacobus Kuytstraat geweest en we hadden ge zegd: „Kranen van kerels waren die ouwe Hollanders toch! Ze vertrouwden zich toe aan hun kleine schepen en bevoeren onbekende zeëen, voorzien van navigatiemiddelen, waar mee we nu niet naar de Lemmer zouden durven zeilen. Die dappere zeelui hebben ons land toch maar groot gemaakt." Maar schipper Kuyt heeft een groote fout in zijn leven gemaakt. Hij is minstens drie eeuwen te laat geboren. Hij is geen man om in een ge rationaliseerde maatschappij te leven met collectieve contracten, Taylor-systeem, as phalt, radio en te hoogen bloeddruk. Efficiency en het gyro-kompas wekken een natuurlijken weerzin in hem op. De moderne mensch met zijn kwaaltjes snelheidswaanzin en vouw-in- de-pantalon ligt hem niet. Schipper Kuyt is een ouderwetsch man, die bij bakers, de kat met zeven staarten en een lik teer op een gewond been zweert. 'n Wonder dat hij zich onwennig in dit leven voelt! In dezen man sluimert de oude avontu riersgeest van den zeventiende-eeuwschen Hollander. En waar er van de Schreyerstoren geen Oostinjevaarders meer vertrekken om kruidnagelen en peper uit het verre land te halen; omdat het verzakelijkte leven het avon tuur als vorm van ondernemingsgeest niet meer kent (de luchtvaart misschien uitgezon derd) is Kuyt ertoe gekomen om met zijn „Holland" het hachelijke onbekende in te zeilen. Een tweedehandsch, neen misschien derde- handsch Noorsche loodsjol, die hij de „Hol land" doopte, is zijn bezit geworden en met aat scheepje van vier ton heeft de onverschrok ken zeiler, bijgestaan door een eenkoppige bemanning (op den terugreis met een meer) zijn avontuurlijken en stoutmoedigen tocht volbracht: twee maal den Oceaan over! Zijn reisverhaal geschreven met zijn eigen woor den, in onopgesmukten trant, is een relaas geworden van doorzetten en niet versagen in storm en ontij, in stilte en verlatenheid, in de onweerstaanbare verlokking van het wiide water. J (Uitgave P. N. van Kampen en Zn. N.V. A'dam). Tel. 14393 - Babenessergracht 27 - Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijsf 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. HET ITALIAANSCH BELCANTO. Zómertournêe van de Opera Italians. Naar aanleiding van de aanstaande zomer- tournee der Italiaansche Opera is het welicht niet geheel overbodig nog eens te wijzen op de uitzonderlijke schoonheid van het Italiaansch belcanto, zooals ons dat tegenklinkt uit de vele meesterwerken van de operacomponisten, die het zuidelijk land in zoo overvloedige mate heeft aan te wijzen. Er wordt vooral in het licht van moderne invloeden en tendenzen nog al eens lichtelijk smalend afgegeven op die ouderwetsche opera, waar men als bijvoorbeeld in de Lucia di Lammermoor, scenarisch inderdaad wel van erg dik hout planken zaagt, maar daar staat tegenover, dat componisten als Donizetti, Bellini en ook Verdi in zijn jongere werken, het bel canto tegengif zóó sterk wisten in te spuiten onder de oude opperhuid van thans geheel uit- dentijdsche teksten, dat men met eenigen goe den wil toch nog muzikaal veel, ook van die werken genieten kan. Waar is er bijvoorbeeld een muzikale schoonheid aan te wijzen als in het beroemde sextet, soms gereduceerd tot kwartet, van de opera Lucia di Lammermoor. Zegt het niet zeer veel, dat niemand minder dan Arturo Toscanini, de beroemde dirigent, wanneer hij terneergeslagen was, zich aan de piano zette en de prachtige aria „Casta Diva" uit Bellini's Norma speelde? Met welk een meesterhand wist Rossini in heel eenvoudige muziek het onweer te illustreeren in de opera De Barbier van Siviglia. Dit zijn slechts enkele voorbeelden, die ons op het oogenblik voor den geest willen komen. Wij zouden nog kunnen wijzen op het meester werk, dat de Rigoletto van Verdi, dat toeh altijd weer een 80 jaren oud telt, van het be gin tot het einde is. Men geve zich de moeite deze muziek eens aan de piano door te nemen, om dan te ontwaren hoe diep menschelijk deze muziek is, hoe geniaal zij alle gemoedsbewe gingen van de personen en de situatie illustreert. En dan bedenke men, hoe Verdi dit meesterwerk in nauwelijks veertig dagen schiep en neer schreef. Het is een feit, dat de Italiaansche meesters wisten te schrijven naar het hart meer dan naar het hoofd, in dien zin dus dat hun mu ziek de diepere roerselen van 's rnenschen ge moed raakt en daardoor universeeler kon zijn en blijven. Welke muziek wordt trouwens het meest door gramofoon en radio ten gehoore gebracht? Is het niet de muziek van de door ons genoem de meesterwerken van de groote Italiaansche operacomponisten? Dat feit is niet te loochenen en het zou een frappant resultaat opleveren, indien men eens een statistiek kon aanleggen van de oplaag aan gramofoonplaten uit die wer ken, die er in ons land circuleeren. o INBREKER GEARRESTEERD. bl Een ongenoode gast had kans gezien, in een tijdelijk onbewoonde villa te Aerdenhout aan den Boekenroodeweg, een bezoek te brengen op het moment dat de tuinman, die des nachts het huis bewaakte, even naar huis was om te eten. Toen de tuinman terug kwam, werd de inbreker ge stoord en nam de vlucht. Des middags ontdekte de recherche in eep tuin aan den Parkweg een persoon die vrijwel aan het signalement van den inbreker beantwoordde. Het bleek dat ook daar een poging tot inbraak Was gepleegd, en de inbreker, die bleek te Zijn de 46-jarige C. V. uit Sassenheim, Werd ge arresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Rembrandt-Theater: „Accord Final" (Om 30.000 Dollar), met Kathe von Nagy en Georges Rigaud. Cinema Palace: le film: „Luchtduivels der Marine", met Georg Brent, Olivia de Havilland en John Payne; 2e film: „Paniek in Hollywood", met Le Tracy. Luxor Sound Theater: „Ik eisch Gerechtigheid", met Edward G. Robinson, Barbara O' Neil en John Beal. Frans Hals Theater: „Alaska", met Hans Albers. ESQ S98 ?50 AUI

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5