P. RIJNIERSE ZOON MAISON DES DAMES De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN Zondagmorgen) De lente oan Uw leven D.Hogenbirk8tZn. 33e Jaargang - No. 9 Vrijdag 4 Augustus 1939 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Bloemendaal gaat feestvieren „Genfa" Sigaren ffiwerk Lorn.raarlberg,!). Bakkeri., Tel. 22028 MAISON TOESET UW Banketbakker Gevonden Voorwerpen. HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD ADVERTENTIEN Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 metende 10 x 16 x 50 cM. af 5.— per jaar ZIJLWEG 13 - SCHILDERSBEDRIJF OVERVEEN TELEFOON 10961 (8%12%, 1 6). buiten Kantooruren en b.g.g. 14103 Strijd tusschen twee grootmachten Alexander de Kopersmid heeft mij veel kwaad betoond: de Heere vergelde hem naar zijne werken. Timotheus 4 v. 14. Waar God een kerk sticht bouwt de duivel een kapel. Dat was zoo in den tijd van Paulus, den grooten Herder-Apostel, en- zoo is het nog. Als wij er in een stil oogenblik eens over pieke ren wat toch de oorzaak is van den tegenwoor- digen chaos in de wereld, kunnen wij als con creet motief daarvan gerust vaststellen: de be- ivuste verwerping der groote massa van het Evangelie des heils, zooals God het ons in Zijn Woord geschonken heeft. Of, wilt ge: de moto rische kracht waarmee de duivel, de groote ver leider de geestesgesteldheid der menschen bear beidt met gevolg dat allerwege en op allerlei wij ze tegenstand geboden wordt aan de wétten Gods voor het leven en de prediking van het Evangelie. Deze Alexander was ongetwijfeld een eenvou dig man. Zijn beroep duidt aan, dat hij niet be hoorde tot de intellectueelen van dien tijd. En toch: hoe fel en fanatiek trad hij op tegen Pau lus, den vurigen prediker eener nieuwe leer waartegen zijn heidensche ziel met alle kracht in opstand kwam. Maar achter de ziel van de zen eenvoudigen volksman stond een groot macht. Wij vergeten zoo vaak dat achter de ver warring der wereld en ook achter de vijand schap tegen het Bijbelsch Christendom een ster ke macht staat die de personen als marionnetten gebruikt om de komst van Gods Vrederijk tegen te houden. In den tijd van dezen zendbrief was het den wreeden Keizer Nero die als een zeer gewillig marionnet van den duivel de Christe nen van die dagen te vuur en te zwaard ver delgde. Maar niet alleen heerschers over wereld rijken kiest de duivel tot zijn werktuigen. Ook eenvoudigen en onontwikkelden zooals hier te gen dezen kopersmid gebruikt hij om den voort gang van het Evangelie met geweld te verhin deren. De tot vleesch en bloed geworden ge dachten, door den duivel geïnspireerd worden in daden omgezet en zoo breekt onder het helsch regiem van den wreeden Keizer Nero een vree- selijke verschrikking over de wereld los, waar door duizenden Christenen, waaronder ook dezen Apostel Paulus den marteldood moeten sterven. Ook thans trad een nieuwe levens- en_ wereld beschouwing op den voorgrond. Verbijsterend groot is het aantal 't welk zich achter de nieuwe banieren schaart. Wie er van buitenaf tegen aan keek, werd gegrepen door de kracht, waarmee het een heel volk bezielde en organiseerde en ook Christenen werden voor een moment ver blind door dezen engel des lichts, die een mou wen dageraad van geestelijke en stoffelijke be vrijding te voorschijn zou tooveren. Zou dit ein delijk toch Gods weg met de menschheid zijn, waardoor stoffelijken nood en geestelijke crisis opgeheven en wij allen te samen als zonen en dochteren van 't zelfde huis het groote verbroe deringsfeest zouden mogen vieren, waardoor de aarde in waarheid weer een bewoonbare plaats zou worden? Er waren er die dit geloofden en zich met en thousiasme bij de zooveel belovende beweging aansloten. Ach, hoe wreed zijn deze Christenen ontnuch terd geworden! Inplaats van een groot, zich over de wereld uitbreidend licht heeft deze beweging de duisternis nog vergroot, de crisis verscherpt, de deur der oorlogshel geopend. Met dreunende stappen marcheert het voort op den weg welke de germaansche, heidensche geestesgesteldheid het opdreef en met ijzeren consequentie worden de heillooze beginselen in daden omgezet, waar door Jood en Evangelieprediker onder den voet worden geloopen en de volksvrijheden tot een caricatuur worden gemaakt. De crisis die thans de wereld teistert en zoo veel spanning en onrust wekt, is voornamelijk een geestelijke crisis. Zooals in den tijd van ftwhw zijn er ook nu de Alexander's, die God en Zijn Evangelie tegenstaan en de dienaars daar van kwaad berokkenen. Ook de Nero's zijn niet uitgestorven. Hunne methoden van vervolging mogen dan minder wreed en geraffineerd zijn, de diepste doelstelling is toch: uitroeiing van de Kerk des Heeren omdat zij geen enkel zelfbestu- rend orgaan naast zich dulden en in hun machts waanzin zelfs willen beschikken over de zielen der geloovigen, waar God Zijn sterke hand op heeft gelegd. Deze steeds driester en verder om zich heen- firij pende levens- en wereldbeschouwing is een gevaar 't welk met alle macht moet worden te gengestaan. En de weinige Christenen, die door haar eerst schoonschijnenden openbaringsvorm verleid zijn geworden, zien thans wel zeer dui delijk haar anti-Christelijk gezicht en wenden zich diep teleurgesteld af. De duivel beschikt over veel machtsmiddelen in den strijd tegen Gods Vrederijk. Wereldrijken met talrijke millioenen inwoners mobiliseert hij en menschen met buitengewone gaven van ver stand, geest en wilskracht kiest hij uit, om zijn plannen op de aarde ten uitvoer te leggen. Toen Paulus nog Saulus was, had hij geen last van den duivel. Maar toen God hem in zijn ziel greep en hem een „halt" toeriep op den weg naar Damascus, vond hij Satan voortaan op zijn weg. Paulus was, om het maar plat te zeggen, van patroon verwisseld. Inplaats van Satan diende hij God. En waartoe heeft God hem niet willen ge bruiken! Nopit is er moediger soldaat voor de zaak des Konings den marteldood gestorven en nimmer is een prediker der Evangelies zóó ver teerd door brandenden hartstocht voor de zaak en de eer zijns Konings! Maar waar Paulus op zijn reizen voet aan wal zette, volgde de duivel hem onmiddellijk na en waar Paulus de blijde boodschap bracht op bevel van zijn Zijnder, zette ook de duivel zijn trawanten aan 't werk om op roer te wekken en Paulus in 't gevang te zetten. Zoo had Paulus als onafscheidelijk medegezel bij zijn arbeid den duivel altijd op zijn hielen, hier in de gedaante van een eenvoudig kopersmid, daar in de gestalte van een wereldheerscher, den wreeden en beruchten Keizer Nero. Maar er is nog een tweede punt dat aandacht vraagt. In onzen tekst staat: de Heere vergelde hem naar zijne werken. Dus Paulus zint niet op wraak hoezeer de kopersmid hem kwaad heeft berokkend. Hij laat het over aan zijn grooten Zender. Hier ziet ge den Christen ten voeten uit. Geen haat of wraakgedachten. God zal ook deze zaak in 't reine brengen. De mannen van ras, bloed en bodem zouden ongetwijfeld de zaak zelf hebben opgeknapt en op welk een wijze! Ook in Rusland zou zoo'n kopersmid een leelijken pijp rooken zoo hij kwaad brouwde tegen Vadertje Staat! En, om eerlijk te zijn, menig Christen van dezer dagen zou niet zoo passief zijn als Paulus, waar het een verklaarden vijand betreft. Aan mij is de wra ke, zegt God in Zijn Woord. Laat ons dit toch altijd helder voor oogen staan! Paulus en Alexander zijn tenslotte tegenbeel den. De eerste staat in dienst van God, de twee de, wellicht onbewust, in dienst van den duivel. Paulus wordt onthoofd op bevel van Keizer Ne ro, Alexander gaat vrijuit en blijft leven. De duivel schijnt het te winnen van God. Maar zie nu. Het zaad, door Paulus gestrooid onder zoo heftig verzet, schiet overal welig op. Gemeen ten worden gesticht, landen en wereldrijken voor het Christendom gewonnen en tenslotte overstroomt de blijde boodschap des heils als een vloedgolf de gansche bekende wereld. Ziet thans naar de rijke vruchten op den Zendings akker! Waar Gods Woord in Europa wordt te ruggedrongen, schiet het in Indië al weliger op. God heeft duizend wegen tot verbreiding van Zijn Woord en geen Nero's en Alexander's zul len kunnen verhinderen dat de tweekamp tus schen God en Satan uiteindelijk beslist zal wor den door God met de stichting van Zijn eeuwig Vrede- en Vreugderijk. Dat zegt ons het profe tisch Woord, dat zeer vast is. Daarom draagt een waar Christen het woord „overwinning" als een schat diep in zijn hart mede op zijn reis door het leven. is de tijd dat U er het best uitziet. voor een altijddurende lente 1 DAMES-KAPSALONS Zorg (van B. PRIJS) kan U daarbij helpen. Het is onze PERMANENT-WAVE, die Uw gelaat de fijne charme geeft die boeit en bekoort. Zorg, dat U er steeds jeugdig uitziet. Onze Adressen zijn: BLOEMENDAALSCHEWEG 80 - TEL. 22800 TEMPELIERSSTRAAT 60-62 - TEL. 12178 ZANDVOORTSCHEL. 180, TEL. 26205 GEN. CRONJÉSTRAAT no. 54 TELEFOON 14726 Als 't Prinsen-Kindje binnenkomt. De a.s. blijde gebeurtenis in ons Prinselijk Gezin, heeft het Centraal Oranje-Comité in deze gemeente aanleiding gegeven om zich te be zinnen op een programma, dit heugelijke feest en der gemeente Bloemendaal waardig. In de afgeloopen maanden zijn verscheidene vergaderingen gehouden, waarbij plannen zijn ontworpen om naast het Koninginnefeest ook een luisterrijke viering der a.s. geboorte van een Prins of Prinses voor te bereiden. Op den dag, waarop de heugelijke tijding be kend wordt, zal in de verschillende deelen dei- gemeente zorg worden gedragen, dat aan de spontane vreugde terstond uiting kan worden gegeven, terwijl op origineele wijze het verheu gend bericht door geheel Bloemendaal zal wor den verbreid. Daarnaast zijn echter afgevaardigden uit Aer denhout, Bentveld, Bloemendaal, Overveen, Santpoort en Vogelenzang het er volkomen over eens geweest dat eenige dagen later een ge meenschappelijke viering, die eenigen tijd van voorbereiding vergt, op het hiervoor meest ge schikte punt moet worden georganiseerd. Welke plek zou zich hiervoor beter leenen dan het bekende „Zomerzorg" te Bloemendaal met omgeving? In aansluiting bij de fraaie boschpartijen rondom, zal hier een Marktplein worden gecre- eerd, waar een grootsch openluchtfeest zal plaats vinden. Des middags zullen tal van attracties en voor stellingen voor de kinderen zijn, waarna 's avonds een groot openlucht-cabaret en -bal zal volgen. In geval het weer onverhoopt de traditioneele medewerking mocht weigeren, is voor een overdekte ruimte zorg gedragen. Datum en verdere bijzonderheden dezer vie ring zullen nog nader bekend gemaakt worden. KONINGINNEDAG Voor het Koninginnefeest op Donderdag 31 Augustus a.s. worden door het Centraal Oranje- Comité wederom volks wedstrijden gehouden op het terrein in het park „Duin en Daal", om fraaie prijzen. De volgende wedstrijden worden gehouden: Voor Jongens: Pensteken, 7 en 8 jaar; Zak- loopen 9 en 10 jaar; Tonloopen 11 en 12 jaar; Hardloopen met hindernissen 13 en 14 jaar; Ton- steken 15 jaar en ouder. Voor Meisjes: Pensteken 7 en 8 jaar; Auto ped-rijden 9 en 10 jaar; Tonloopen 11 en 12 jaar Ringsteken op rijwielen 13 tot 15 jaar. Voorts zal worden gekampt in den Veldloop om den Wisselbeker. Aanmelding voor de wedstrijden op werkda gen (van/10 tot 12 en 2 tot 5 uur) vóór 26 Au gustus aan het jeugdhuis, Donkerelaan, Bloe mendaal en bij den heer A. G. van Wijk, Zijl- weg 5 te Overveen. Deelneming staat open uitsluitend voor Bloe mendalers en te Bloemendaal schoolgaande kin deren. in prijzen van 3 tot 20 cent per stuk Alleen verkrijgbaar in le klas zaken. Te Bloemendaal bij r n li Bloemend, weg 119,hkDr. Laat Uw HAARDEN en KACHELS schoonmaken en repareeren door Bloemendaalscheweg 58 Vakkundige bediening Telefoon 22238 Gevestigd sinds 1842 Gras-maaimachines vanaf f 8.75 Bloemend, straatweg 68 Tel. 677 SANTPOORT. St. (K 560) blGevonden en terug te bekomen bij: Prins Hendriklaan 120, een R.-K. Kerkboekje; Fischer, Bloemendaalscheweg 15, een nikkel horloge IJzerman, Brederodelaan 79, een vulpenhouder Schoo, Dennenweg 10, een paar kinderlaarzen Waasdorp, Dompvloedslaan 1, een blauwe dames handschoen; Wolthuis, Noordlaan 25, een blauu regenmutsje; Knipliorst, Ernst Casimirlaan 81 een zonnebril met étui; Dellemijn, H. Roozen laan 3, Haarlem, een grijze overjas; Dalman Zijlweg 276, Haarlem, een lipssleutel; Timmer mans, Alb. Thijmlaan 40, een autoped op lucht banden; Van Duin, Leidschevaart 166, Vogelen zang, een gouden damesarmband; Kuijt, Kanarie straat 61, Haarlem, een witte regenjas; Staphorst J. W. Frisolaan 19, een wit met zwart hondje Van Os, Kleverlaan 5, een blauwe damestasch met inhoud; Gimbrère.Kweekduinweg 5, een dashouder; Bakker, Tetterodeweg 2 (station), een gouden ringetje; Van Rooij, Dompvloedslaan 45, een kinderschoentje; Richard, Klapheklaan 3, een damestasch met inhoud; Teljeur, Linschoter- straat 66, Haarlem, een verm. gouden collier; Schipper, Westerstraat 53, Haarlem, een wollen bakpak; Korevaar, Floresstraat 110, Haarlem, een langharig hondje. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): sportriem, ceintuur, bad muts met damesonderkleeding. H. J. Nijland. Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een jongens overjas. Post Strand: servet,diverse kinderkleeding, schoenen, regenpijpen, armbandje, tascli met badgoed, schopje, bal, sleutels, kinderportemon- naie met inhoud, rozenkrans, portemonnaie met inhoud. Post Aerdenhout: een kussen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1