SCHOOL BOEKEN c c c OPROEP Fa. A.Vernout AKKERTJES ARBEIDSBEURS De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN Babyverzorging „Beatrix" Onze mooie Tuinen. Een betere werking van ons Parlementaire stelsel UW KAMPEERGENOEGENS 2 Vrijdag 25 Augustus 1989 Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING PREDIKBEURTEN Padvinders- Huwelijk Wijziging Telefoonnummers te Santpoort Korfbalclub „Sport Vereent". SPORTHUIS TE NUYL Kruidnootje Voor Huis en Ti Diversen. metende 10 x 16 x 50 cM. af 5.— per jaar tijdens vaeantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 Geboren: Dochter van H. Smid-Klooster huis. Ondertrouwd: J. F. Castien en A. M. Wouters. W. G. J. Lokerse en J. J. van Gooi. H. J. ie Graaf en J. Bettink. Gehuwd: J. Zonnevijlle en M. S. Slot. N. G. Th. Zomer en M. C. Warmerdam. W. F. Bloem en G. X. van Kesteren. Overleden: M. Smit, oud 62 jaar, eehtge- noote van B. L. Roosen (overleden te Haarlem). C. P. J. M. Schippers, oud 65 jaar, echtg. van H. Th. J. A. Coebergh (overleden te Haarlem). J. J. S. van Kempen, oud 63 jaar (overleden te Haarlem). Wie er kwamen. blIngekomen: Wed. M. A. Vooren-Paul, Mauricialaan 15, Overveen, van Oegstgeest. Mevr. C. A. Soutendam-Winters, Bloemendaalscheweg 251, Overveen, van Kediri (N.-I.) Beiden zonder beroep. blJ.l. Maandag stonden bij de Arbeidsbeurs, alhier, ingeschreven 83 mannelijke en 2 vrouwelijke personen, in totaal 85 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Assistente in de huishouding1 Behangers2 Boekdrukkers 1 Chauffeurs7 Concierge-huisbewaaTder1 Grondwerkers 3 Handels- en kantoorpersoneel 84 Incasseerder Land- en tuinbouwarbeiders12 Loodgieters2 Losse arbeiders26 Metaalnijverheid6 Metselaars 2 Meubelmakers2 Scheepstimmerman1 SchildeTs 2 Timmerlieden2 MOTORONGELUK. blTer hoogte van het Helmbeplantingsmonu- ment aan den Zeeweg, vond Zaterdagmiddag 1.1. een vrij ernstig ongeluk plaats. De motorrijder S. uit Amsterdam reed aldaar met flinke vaart, terwijl op de duo zat mej. D. eveneens uit Am sterdam. Op een gegeven moment sprong de achterband, waardoor het motorrijwiel begon te slingeren en de duorijdster achterover met het hoofd op het wegdek viel, waar zij bewusteloos bleef liggen. Dr. Van E., uit Haarlem, die toe vallig passeerde, verleende de eerste hulp en con stateerde een schadelbasisfractuur. Met een ziekenauto werd de gewonde naar een gasthuis vervoerd. SCHERFVRIJE SCHUILKELDER. blDoor den heer P. Timmers, Delftkade 2 te Haarlem is een schuilkelder ontworpen en ver vaardigd van gewapend beton, systeem „Scherf- vrij", welke kelder een veilige schuilplaats biedt aan een gezin van 8 personen. Deze schuilkelder heeft het voordeel, dat hij niet geopend of ge sloten behoeft te worden bij het binnentreden; hij is altijd open en toch zoodanig geconstrueerd, dat rondvliegende scherven niet binnen kunnen komen. De constructeur heeft er rekening mede gehouden, dat ook invaliden of ouden van dagen er gemakkelijk in onder gebracht kunnen worden. De afmetingen maken het mogelijk, dat de kelder zoowel in een stadsstraatje als in een tuin van een buitenwoning gemakkelijk geplaatst kan worden. De samenstelling vraagt geen onder houd en is altijd voor ingebruikname gereed. Het type is goedgekeurd en wordt aanbevolen door diverse officieele hoofden van dienst, als' mede door leiders op het gebied van luchtbe scherming. Op het terrein van den heer Timmers aan de Delftkade is een exemplaar van dezen kelder op gesteld, die door belangstellenden kan worden bezichtigd. Aan allen, die met dankbaarheid gisteren de bezielende woorden, geuit door den Ko ning van België, mede ook uit naam van onze Koningin, gelezen hebben, verzoekt de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, afd. Haarlem, adhaesie te willen be tuigen door te teekenen op de lijsten, die o.a. op ons Bureau Korte Kleverlaan 64, Bloe mendaal, zijn gedeponeerd. waaronder 1 dame. 85 Het kantoor is gevestigd Brouwerskolk-Weg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Bloemendaal geniet niet in de laatste plaats haar goeden naam door den mooien aanleg van haar plantsoenen en parken. Doch ook de parti culiere tuinen hebben daarin hun aandeelen. Door de goede zorgen van vakbekwame tuin lieden zijn de vele tuinen een lust voor het oog. Onder hen, die tot dezen schoonen aanleg het hunne bijdragen, mogen we zeker wel noemen het bedrijf van den heer J. F. Kroone te Overveen dat reeds bijna 25 jaren in deze gemeente ge vestigd is. Tot voor korten tijd vormden de tuinen van de kweekerij „Het Anker" tegenover den Ter Hoff- steedeweg een belangrijk onderdeel van dit be drijf, doch toen door de voortgaande uitbreiding van de bebouwing der terreinen om en nabij het Raadhuis ook deze grond voor bouwterrein werd bestemd, moest de kweekerij van den heer Kronne het veld ruimen en worden thans, waar eertijds de boomen en de bloemen bloeiden, maatregelen genomen om huizen te laten verrijzen. Behalve dit terrein echter, bezat de heer Kroone reeds een behoorlijke oppervlakte kweek- grond langs de Dompvloedslaan, welk bedrijfs- gebied na de opruiming van den overigen grond, is uitgebreid met den grooten overtuin van „Bloe- menheuvel" langs den Bloemendaalscheweg, waar door het beschikbare terrein is uitgegroeid tot een oppervlakte van bijna een hectare. Deze ruimten worden benut voor het kweeken van boomen en vaste planten, die eerst z.g. grond- eigen worden gemaakt, bloemen en vruchtboomen in een geweldige verscheidenheid. Al dit materiaal is voorbestemd om straks, wanneer het tot goeden bloei is gekomen, te dienen tot verfraaiing der tuinen in de geheele omgeving om, met be kwame hand geplant en gerangschikt, niet alleen den eigenaars, maar ook den wandelaars van al het natuurschoon te doen genieten. o POLS GEBROKEN. blDe 12-jarige E. M. uit Haarlem klom op het dek van den watertoren aan den Zeeweg, ver loor zijn evenwicht en kwam te vallen. Per auto- werd hij naar het politiebureau gebracht, waar Dr. Van Oldenborgh een gebroken pols consta teerde. Na verbonden te zijn keerde de knaap per auto naar huis terug. Voor de Welpen van de Elswudt-horde was de 17e Augustus een bijzondere dag. Hun Akeela trad namelijk in het huwelijk. En is het niet ge wichtig voor een jonge Welp, wanneer zijn Oude Wolf een levensgezel heeft uitgezocht om samen de jachtvelden te doorkruisen? Een padvindershuwelijk komt niet alle dagen goor. Ditmaal was het Akeela M. S. Slot, een be kende figuur in Bloemendaal, die met haar aan staande levensgezel, Hopman J. Zonnevijlle uit Haarlem, naar het raadhuis toog om op dezen dag het gezamenlijke padvindersspoor aan te vangen. Precies om 12 uur kwam het padvinders bruidspaar voor net raadhuis, waar Welpen van de Elswout horde en Welpen en Verkenners van leiders stonden opgesteld, om het bruidspaar met des Bruidegoms Groep, de Yoali Groep, met hun een eerehaag van oems, vlaggen en versierde verkennersstokken te verwelkomen. Zichtbaar getroffen door deze huldiging betraden bruid en bruidegom het raadhuis, waar het burgerlijk huwelijk werd voltrokken door den heer S Huynink. De eerewacht van padvinders had zich onder- tusschen naar de N. H. Kerk op het Kerkplein begeven om daar de kerkelijke huwelijksvoltrek king door ds. J. C. van Dijk bij te wonen, die zeer plechtig verliep. Na afloop van de plechtigheid werd het bruids paar geluk gewenscht door de zeer vele vrienden en bekenden, die getuige waren geweest van de plechtigheid. Voor de laatste maal stonden de padvinders opgesteld om hun bruidspaar te huldigen. Wij zeiden reeds, dat Akeela Slot een bekende figuur is in onïë gemeente. Zoolang de Elswout- horde haar jachtvelden in Bloemendaal heeft, zoolang stond zij onder aanvoering van Akeela Slot, die de Horde een kleine tiental jaren ge leden oprichtte. Met deze oprichting werd het stekje geplant, waaruit de tegenwoordige Els- worutgroep is gegroeid, die onlangs het nieuwe hoofdkwartier „Bleek en Berg" in gebruik heeft genomen. De Elswout-horde is bekend geworden. Zij heeft haar jachtgronden in alle richtingen door kruist, waarbij haar Akeela steeds het juiste spoor heeft gewezen. „Akeela Slot, u hebt ge toond een ware aanvoerdster te zijn geweest en alle Welpen, Oud-Welpen, ouders en belang stellenden danken u daarvoor en wenschen u een Zonnig Spoor op het Levenspad." Haarlem - Warmoesstraat 10 Bloemendaal - Bloemendaalscheweg 53 Overveen - Bloemendaalscheweg 255 ZONDAG 27 AUGUSTUS 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popellaan. Kinheimpark) v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. "Woensdag n.m. 8 uur Genezingsdienst en Lof. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. H. van Andel van Soest. Radio-uitzending op golf lengte 249.9 m. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds.W. F. Dankbaar van St. Anna Parochie. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duyvendak. Eglise Wallonne (Begijnhof) Pas de Service. Remonstr. Geref. Kerk v.m. 10% uur Ds. C. B. Heijn, Rem. pred. te Oude Wetering. Vrijdag n.m. 8.15 uur Bijeenkomst van den Studiekring voor Leekenarbeid. (Wilhelmina- straat 22.) Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. Beoyinga. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. L, Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. J. C. J. Kuiper van Arnhem. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. C. J. Kuijper. N.m. 5 uur Ds. C. Veenhof. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Visser van Terborg. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. D. Veldkamp van Valkenburg (Z.-H.). ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P, van der Vloed. N.m. geen dienst. II; „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu rijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheidl VAN DE LEESTAFEL Op 28 Augustus te 23.uur zullen de telefoon nummers der aangeslotenen van het net Santpoort gewijzigd worden in dier voege, dat vóór het hui dige telefoonnummer het cijfer 8 wordt geplaatst- De nieuwe telefoonnummers zijn opgenomen in de laatst verschenen uitgaven van de Naamlijst voor den Interlocalen Telefoondienst en den Localen Gids. DOOR Ir. DE MUINCK KEIZER. De geleerde schrijver der naar zulk een betere werking den weg wijzende brochure heeft ook ons blad een exemplaar ter beoordeeling ge stuurd. Zoover wij weten is de schrijver geen practisch politikus en ook geen staatsman door kneed in de geschiedenis onzer staatsinstellingen. Des te belangrijker is zijne brochure. Den lezer zal wel duidelijk zijn waarom. Hij weet, gevoelt althans dat ons staatkundig leven vrijwel vast- geloopen is. Het algemeen kiesrecht heeft door onze ongelukkige kieswet met hare zoogenaamde evenredige vertegenwoordiging volstrekt niet ge leid tot de algemeene staatkundige ontwikkeling onzer landgenooten, die volgens prof. Cort van der Linden daarvan het organisch gevolg had moeten zijn. Partijprogramma's en bonzen-sy- steem hebben wel geleid tot de ontplooiing van eenige groote partijen, maar van een algemeen begrip bij ons Volk van het eigen staatsstelsel en zijn geschiedenis is nog weinig gebleken. Par tij-zucht en partij-leuzen is al wat de klok slaat. De symptonen daarvan: hokjes-geest, on verdraagzaamheid, zelfverheffing bij vele par tijen zijn onaangename bijverschijnselen. Moed gevend evenwel is, dat de beide grootste Neder- landsche volkspartijen elkaar ondei christelijk- historische leiding gevonden hebben. Een twee de gunstige omstandigheid is, dat openlijk door alle partijen de leiding van het parlementaire koningschap en het Oranjehuis zijn aanvaard; een derde gelukkige omstandigheid is, dat de onafhankelijkheid van ons land en ons Volk in oogenblikkelijk gevaar verkeert, wat een band smeedt om menschen en groepen, die tot dusver gewend waren elkander te verketteren en nu ervaren, dat zij op elkaar zijn aangewezen; een vierde gelukkig feit is, dat het Nederlandsche Volk zijn eigen innerlijke verdeeldheid volsla gen beu is. Het Nederlandsche Volk wordt zich zijn eigen ziel, zijn wezenlijke organische een heid weer bewut, nu over de geheele linie voor het eerst. Het beste bewijs daarvan is, dat roomsch-katholieken (middeneeuwsche theocra ten maar practisch in de moderne wereld reeds lang goed thuis) met sociaal-democraten (mis schien de moderne humanisten in opkomst) en dezen met genen zich te zamen willen opmaken om economisch van ons Volk te maken wat er van te maken is: een sterk, jong cultuurvolk dat èn in Europa, èn in Oost-Azië èn in Amerika een beschavingstaak te vervullen heeft van be- teekenis. Ons Volk zal die taak kunnen vervul len omdat het in wezen nog jong en frisch is en zoowel hier als in Oost en in West over een voortreffelijk stel ambtenaren beschikt als door menige groote mogendheid hem wordt benijd. Wat ons Volk evenwel - en dit spreekt van zelf - nog mist, is een behoorlijke Grondwet en daarop aansluitende wetten, te weten een Grond wet en wetten, waarin de moderne Nederland sche volksziel weer voor een eeuw of wat tot uiting en beslag komt. Wat ons Volk mist, en dat voelt blijkbaar ook Ir. de Muinck Keizer, is een staatkundige inrichting en gesteldheid opgewas sen tegen de geweldige taak, die deze geweldige tijd ons stelt. Lof komt schrijver toe, dat hij op zijne wijze naar een middel heeft gezocht om on ze staatsinstellingen tot die taak bekwaam te ma ken op democratische d.i. eene allen tot het staatsbestel betrekkende leest. Het middel dat de geachte schrijver daartoe aangeeft zal echter tot dat doel niet kunnen leiden. Zijn oogmerk is het peil onzer vertegenwoordigingen in Staat, Pro vincie en Gemeente omhoog te brengen door het toevoeren aan de openbare lichamen van door een kiescommissie candidaat gestelde en b.v. door den Raad van State (langs de kiezers heen) be noemde „vooraanstaande" personen, hij noemt met name een vijftigtal categorieën daarvan (waaronder „de gedecoreerden", „degenen met een bepaal^ groot inkomen of vermogen" om maar enkele te noemen). Schrijver bedoelt personen „waarvan de be langrijkheid, de deskundigheid en de algemeene hoogachting door ieder dient te worden erkend." Hun 'nvloed in de vertegenwoordigende lichamen zou z.i. d" bindende volkskrachten, het verant woordelijkheidsgevoel, de zorg voor het algemeen welzijn en de nationale gedachte van gezegde, lichamen in de goede richting ontwikkelen. Wij zijn van meening, dat schrijver nooit een voldoend aantal volksvertegenwoordigers in ons land bereid zal vinden om aan deze hervorming van ons kiesstelsel mede te werken en zichzelf daarmede het stempel van onvolwaardigheid op te drukken. Doch dit daargelaten. Wij beschou wen het als een lapmiddel, als beter niet begonnen werk. De oorzaken van het onbevredigend werken van ons parlementaire stelsel zitten veel dieper, niet in onze vertegenwoordigende lichamen, maar in ons Volk in al zijn lagen. Elk volk heeft de regeering, die het verdient. Ons Volk is niet voldoende staatkundig ingesteld, omdat het op dit gebied onvoldoende onderlegd, niet onderwezen is, het is in zijn dagelijksch leven niet ingesteld op de nationale gedachte, onder meer niet doordat met name de nog altijd in vloedrijke kerken de werkelijke, breede, ruime en eerlijke nationale gedachte öf niet verstaan óf zelfs tegenwerken. Zal iemand in werkelijkheid worden wat hij in aanleg is, dan moet hij zelf zijn ontwikkelingslijn vóór zich zien. Dit geldt voor een Volk even goed als voorde enkele mensch. Maar wie zich die lijn bewust wil worden, moet zijn ziel bezitten, de bestemming kennen van zijn leven. Dan kan hij innerlijk bewogen, enthousiast op het doel van zijn leven afsturen. Eén Volk, één Ziel, één Doel! Het besef daarvan den Nederlander bij te brengen, dat is nu het eerst noodige. Het is de taak van alle ontwikkelden. (Ir. de Muinck Keizer heeft een vriendelijk maar te klein voorbeeld ge geven). Het is de taak van den onderwijzer, van den leeraar, van den redenaar, van den journalist, in het openbaar, in pers, in school, in kerk, in huis, in recht- en in vergaderzaal. Want ons Volk van eigen grond af nieuw op te bouwen, in hem van binnen uit de echte moderne staatkundige geest te wekken, daar gaat het om. En daar is haast bij. Want het doel is onze Vrijheid en die wordt niet alleen thans weer van buiten af, maar is reeds te lang ook van binnen uit be dreigd. De geest van het ééne Nederlandsche Volk heeft geslapen tot 1839. Thorbecke wekte ze in den middenstand en onder de ontwikkelden. Soort gelijk werk als het zijne moet opnieuw gedaan worden, maar nu voor allen. Hoe? Dat is hier niet ter zake. Maar met een simpele verhooging van het peil onzer vertegenwoordigende lichamen, gesteld dat dit noodig ware, wat nog heelemaal niet vaststaat, komt men er niet. T. Seer.Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.). Op Zondag 27 Augustus en Zondag 3 Septem ber a.s. houdt „Sport Vereent" op haar terreinen achter de Ruine van Brederode, groote serie wedstrijden, resp. voor E.K.B. en K.N.K.B.- twaalftallen. Beide Zondagen spelen 17 twaalf tallen ieder drie wedstrijden, zoodat belang stellenden volop kunnen genieten. Den 2en dag komen o.m. vijf eerste klassers. aten niets te wenschen over als het POR THUIS TE NUYL V can het noodige Sampeermateriaai heeft voorzien. TE VflAT levert U de beste kwaliteit tegen ide aagste prijzen. Tenten, Grondzeilen Fiets en Kampeertasschen, Rugzakken Vlluminiur Eet en Kookgeriet, alles tegen de langste prijzen SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD A. EIKELENBOOM, weg 89, Santpoort. Ae van Schilder-, Glas-, i en Witwerken. Werkpl mend.weg 46a, Bl'daal. Santpoort. SCHILDERSBEDRIJF Oorschot, Veldlaan 37, 1 Telefoon 26660. Voor al komende werkzaamheden JOH. DROST Jr. Timn Aannemer, Kerkweg 19 poort. Vakkundig, bil vertrouwd adres. EENIGSTE VRIJE handel, Zaanl. Houthandf hout, carbolineum, asph ment, zand, grint, en: Hoogerwoerdstraat 8-12 22730, Ramplaan 35, Te! H.H. HUISEIGENAREN bekwaam schilder en b( Ook witwerk wordt d< billijk en goed uit; Jansstraat 28 rd, Haarli VOOR SCHILDER EN werken. P. C. Deern, v. lenplein 65, Haarlem. ERKEND SCHILDER Corns. Loots, Houtvaart de Pijlslaan) ing. hek Di Concurr. en beter wei 26478. Huisdieren KENNEL KLEIST, li koop witte keesjes, pel jes, Duitsche Herder, en Boxer. Slaperdijk Rijksweg, tel. 610. GOED TEHUIS GE voor grooten Duitschen 6'/j jaar oud. Br. onder bur. van dit blad. VOOR ADMINIST B. P. Oudkerk, belastingci KI. Heiligland 90, Telefoc Haarlem. Kantooruren 9- Mevr. VAN PELT-LUCÜ neetk-, Zijlweg 25 b.d. Dag. van 10-10 uur. Ook of op foto. Alleen voor HAARDEN SCHOONMA repareeren, solide en bi het van oud. bekende adr v. d. Hoek, Nwe. Raams Electr. Smederij, Telef. Haarlem. MEVB. VAN EIJK licht L hed. en toek. Ook op foto dag te spr. Zon. niet. E 45 bij Gr. Houtbrug, tel ANTIEK INKOOP en Alle restauraties. Han D: Haarlem. Spaame 32. LUXE ARTIKELEN, st ïieuwste, altijd iets apart ïtalage. P. C. v. Nikkelen Bchoterweg 34 C, Telefoc BUREAUX VOOR R kundigen bijstand. Afd. 1 Ichoterweg 132. TeL 1861 seurs: Aukes Co- Beh v. alle rechtszaken. A. ZIJLSTRA, Psyche Helderziende, Wilgenstraa geL consult vanaf f 0.75. V uur. Iedere Dinsdag 8.15 i chom. seance a. huis Intr PART. DETECTIVE- 1 Bureau, Vroon, ook hu zaken. Dubbele Buurt 55 Tel. 17190. TEL. 23688, HET ADRE5 rijwiel, haard, kachel o werk gratis haalt en bezo po Rijwielhuis. Marnlxs Haarlem. GAAT U TROUWE? Uw bruidssluier maken mes-hoedenmagazijn F EmmerikGast, Keizers Haarlem. PSYCHOMETRISCHE eiken Woensdagavond E ten huize van Mevr. Rei «L Lans. Introductie f 0,50 Bolwerk 46, Tel. 13545. •preken van 210 uur. KASREGISTERHANDE paratie-inrichting J. Li Haarlem. Toonkamer en deeling: Frans Halsplein 16395. Privé adres: Klopi 1«». TeL 14017.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2