Za e JSttandzeefl c c c c r bterddent KleverSaan 176 - 178 Telefoon 14753 I ELM.DQLkQGA A. G. G. M. GIORGIS Zn. Maakt Uw tanden blinkend wit en verfrischt Uw mond met Vrijdag 25 Augustus 1939 Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein Hoera Hoera ERRES PHILIPS - WALDORP Haarlemsche Diner-Vereeniging De Spoorwegen en Haarlem Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon AGENDA VUURKORVEN - OPEN HAARDEN 1 kAJNST* SIQQSnQDQRif j_ Xtuidnot Transport - door oagelijkscbe-jbehandellng met bij De nieuwe Radio-apparaten 1939 '40 te zien en te hooren Alle prijsklassen en fabrika ten uit voorraad leverbaar Inruil van alle merken. Be taling naar keuze. Vraagt demonstratie en inlichtingen. Bekend om zijn 100% Service Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem. De <woote feesten van het verkeer naderen snel. Daar is al veel over gezegd, maar „de Spoor" heeft nog altijd groote belangstelling en het eerste stuk Nederlandsche Spoorwegen strekte zich tus- selien Haarlemmerpoort, Amsterdam en Amster- dimsche Poort, Haarlem uit. De oudste vóórgeschiedenis en de duizenden bezwaren b/spaar ik u en begin 15 Mei 1837. Toen had er een vergadering van deelhebbers in de onderneming van den ijzeren Spoorweg naar Haarlem plaats. De heeren Splitgerber en Insinger hadden bedankt als commissarissen. In hun plaats kwamen de heeren Gerken en Wittekind. De commissie had hericlit, dat de weg Icon gemaakt worden voor f 1.0 t8.000.—- ongerekend de kosten voor aankoop 'der gronden, die op f 45.000. werden berekend. Dientengevolge besloot men, dat het kapitaal van f 1.000.000.— op f 1.300.000.- zou worden gebracht, te verdeelen in 1300 acten van f 1000. In de aandeden was al eenigen handel geweest en zeker door de goede verwachtingen was dc koers van 125 op 130 gekomen. Men dacht ook aan dé technische moeilijkheden. Z.M. de Koning had aan kolonel Bake een octrooi verleend voor de uitvinding van een nieuwe wijze van bevestiging der ijzeren spoorstaven op de houten onderleggers. Die nieuwe manier onder scheidde zich door haar soliditeit cn mindere kostbaarheid. Heel spoedig daarop, in September 1837, waren de werkzaamheden voor den ijzeren spoorweg tusschen Haarlem en Amsterdam op onderscheiden punten begonnen. Intusschen was België ons voor. Den Kien September werd de ijzeren spoorweg van Stechelen naar Leuven geopend. Op 28 September was de opening der lijn Brussel en Leuven, Antwerpen cn Gent bepaald. Die lijnen kruisten te Mechelen. Koning Leopold zou zelf de plechtige opening van het bouwvak Dendermonde-Gent bijwonen. Intusschen zat Nederland niet stil en keek verder dan van Amsterdam en Haarlem. 4 October 1937 vergaderden de aandeelhouders in de Hollandsche Spoorwegmaatschappij te Amsterdam. Daar deed de directie mededeeling van de bekrachtiging der Statuten door Z.M. den Koning. Voorts werd met algemeene stemmen besloten om den spoorweg van Amsterdam en Haarlem tot Rotterdam over Leiden en Den Haag voort te zetten. Door den advocaat Van Hall was al medege deeld in het bijzijn van heeren Commissarissen, dat elders pogingen werden gedaan tot het ver krijgen van concessie van een spoorweg naar Rotterdam. We zagen boven reeds, dat naar aan leiding van art. 20 der statuten besloten werd unaniem om gelijke aanvraag bij de regeering in te dienen. Eindelijk werd nog na breedvoerige debatten, besloten'tot het benoemen eener com missie van vijf aandeelhouders, ten einde, het bedrag te bepalen cener aan commissarissen jaar lijks en aanvankelijk met het jaar 1840 toe te kennen renumeratie. In April 1840 wendden heeren commissarissen der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zich ten tweede male tot Z.M. den Koning, ten einde ook concessie te mogen erlangen voor den weg van Haarlem naar Rotterdam. 1 Mei was er al besloten tot aanleg van een spoorweg Amsterdam-Arnhem over Utrecht. Later zou die worden uitgebreid met een tak van Rotter dam-Utrecht en daarna verlenging tot de Prui sische grens. Daartoe zou een geldleening van f 9.000.000.worden geopend, later aan te vullen met een tweede en derde serie van zes en van drie millioen, rentende 4 De Rijnspoorweg was toen al van 106 1/4 op 107 1/4 gekomen en zoo kon men 12 Juli 1838 lezen over eenigen omzet in Handelsmaatschap pijen en Rijnspoorweg. In die dagen berichtte men ook, dat de regeering eerstdaags zou over- Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijsf 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. gaan tot de openbare aanbesteding van den Rijn spoorweg. Het toezicht zou aan twee ingenieurs worden opgedragen, als één van den weg Amster dam-Utrecht en één voor dien van Utrecht-Arn hem. In onderscheidene vakken zou het werk worden aanbesteed. Nederland en België waren toen nog één. Van daar dat we toen lazen van dingen, die toen van 't land, nu buitenlandsch zouden zijn. We spra ken reeds over den spoorweg Mechelen-Leuvfen en die van Antwerpen-Gent. Welnu, net als het nu nog is, bleven ongelukken en noodlottige ver gissingen niet uit. (Slot volgt). NIET OP HET VERKEER GELET. blTijdens dc zware onweersbui van Maan dagmiddag wilde mevrouw D. uit Haarlem met haar dochtertje schuilen op den Zeeweg. Zij staken den weg over zonder op het verkeer te letten, met het gevolg, dat een auto uit Haar lem moeder en kind aanreed. Het meisje kreeg een schaafwond, maar haar moeder bleef liggen. Zij werd met een bus van de N.Z.H. naar den politiepost aan het Bloemendaalsche strand ge bracht en door een dokter verbonden. Zij had een ernstige ribkneuzing en een bloed uitstorting in de borst gekregen. Per ziekenauto werd zij naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem vervoerd. DOOR DEN SCHRIK GEVALLEN. blTer hoog-te van „Watervliet" op den Voge- lenzangscheweg stak een autobestuurder den weg over, om in een ter plaatse staanden brieven bus wat post te bezorgen. Juist op dat oogenblik kwam een motorrijder uit tegenovergestelde richting, die in den bocht de auto zag staan. Door snel te remmen kon hij de auto wel passeeren, maar toen hij deze voorbij-was kwam hij, ver-, moedelijk door den schrik, toch nog te vallen waarbij hij een splinter in zijn been kreeg. De gewonde, de heer L. uit Amsterdam, werd door een der omwonenden geholpen en naar de Maria-Stichting te Haarlem vervoerd. Het motor rijwiel werd beschadigd. 21823 29864 27434 25703 19325 25607 19327 19429 Ascot", Damesconfectie Haute-Couture, Wagenweg 94. Hotel Café Restaurant J. W. Oolders, Wil- helminaplein 4, Heemstede. Rabe, M. F. M., Vondelkade 18, Heemstede. Senden, A. J. II. M., Secr. Dioc. Haarl. Sportbond, Zaanenlaan 55. Schweitzer, A., timmerman, aannemer, Godfr. v. Bouillonstraat 59r. Tij], M. L., Lonbar Petrilaan 4, Overveen. Voetelink, G. C., schildersbedrijf, Scher merstraat 19zv. Vries, J. de, belastingconsulent, Schoon oordlaan 10, kantoor Nassauplein 4 (912 en 25) 10599. Rembrandt-Theater: Cabaretrevue „Daar zit muziek in" met Corry Vonk. Cinema-Palace: le film „Drie Vrouwen en Verdi" met Benjamino Gigli. 2e film: „De Tante van Charley" met Lucien Baroux. Luxor Sound Theater: Vrijdag en Zaterdag: „Merijntjes Gijzen's Jeugd", Zondag en Maan dag: „Malle Gevallen". Dinsdag: „Het Mysterie van de Mondschein-Sonate". Woensdag: „De Familie van mijn Vrouw". Donderdag: „De Na tionale Film". Frans Hals Theater: Vrijdag: „Begeerte". Za terdag: „De Wildzang". Zondag: „Zoölogica". Maandag: „Blauwbaard's achtste Vrouw". Dins dag: „Gestolen Leven". Woensdag: „Het Bal boekje". Donderdag: „20.000 mijlen over Zee". GED. OUDE GRACHT 19 TEL. 14811 m ONZE BALLONWEDSTRIJD VAN AUGUSTUS. Ook deze week zijn weer eenige kaartjes binnen gekomen, n.l.no. 57 van Fritz Dalman, gevonden te Zuidhoek bij Lieve Vrouwen Parochie (Fr.); no. 50 van Ben van St.eenwijk, gevonden te Oosterlittens (Fr.); no. 10 van Inge v. d. Jagt, gevonden te Spannum (Fr.). De winnaar is dus nog steeds Willy Grelis. Maar er kunnen nog meer kaartjes binnen komen, dus, Willy, nog een beetje geduld. Maar je maakt een goeie kans. De adressen der vinders zijn te bekomen Dij den heer Dinsenberg, Lambr. van Dalelaan 43. HET PROGRAMMA VOOR 31 AUG. (KONINGINNEDAG). 's Morgens om 9 uur beginnen we met een bloemencorso, zoowel voor grooten als kleinen. Zij, die hieraan mee willen doen, moeten zich tot uiterlijk 28 Aug., des avonds 7 uur, opgeven bij de heeren Dinsenberg, Lambr. van Dalelaan 43 en Schwarz, Ramplaan 96. Bij opgave moet meegedeeld worden hoe men wensclit deel te nemen, b.v. met poppenwagen, autoped, fiets, enz., enz., of dat men ingedeeld wil worden bij de fantasiegroep. De versierde auto peds, fietsen, enz. moeten n.l. berijdbaar zijn. Zijn ze niet berijdbaar, dan moeten ze ondergebracht worden bij de „Fantasiegroep", evenals zij die b.v. alleen gecostumeerd komen. Er zullen aparte groepen gevormd worden voot vakwerk en eigen werk. Dit dus ook bij de opgave meedeelen. Voor iedere groep zullen prijzen beschikbaar gesteld worden, terwijl er evenveel troostprijzen als deel nemers zijn. Opstelling om precies 9 uur in de Gerrit Bartholomeusstraat, (waar ook de lampion optocht werd opgesteld.) Na beoordeeling door de jury zal een optocht met muziek gehouden worden iangs de volgende routePieter Wantclaan, Haspes- laan, Rollandlaan, Ramplaan, Schoonoordlaan, Bloemveldlaan, Zd. Tuindorplaan, Tuindorplaan, Ramplaan, Rollandslaan, Diekmanstraat, v. d. Duinstraat, Raephorststraat, Croesestraat, Gen. Barth. straat, waar de stoet wordt ontbonden. 's Middags om 1 uur beginnen de kinderspelen op het feestterrein aan het Rollandspad. De vol gende spelen worden gehouden: 1. Vlagloopen v.oor kinderen van 5 en 6 jaar. 2. Tonnenrollen voor kinderen van 7 jaar. 3. Zakloopen voor meisjes van 8 en 9 jaar. 4. Hindernisloopen voor jongens van 8 en 9 jaar. 5. Behendigheidswedstrijd voor meisjes van 10 en 11 jaar. 6. Boegsprietloopen voor jongens van 10 en 11 jaar. 7. Tonnenkruien voor meisjes van 12 tot 15 jaar. 8. Mastklimmen voor jongens van 12 tot 15 jaar. Deze groep zal in tweeën gesplitst worden, n.l. jongens van 12 en 13 jaar en van 14 en 15 jaar. Voor de winnaars zijn natuurlijk weer aardige prijzen beschikbaar. Zij, die aan deze spelen willen deelnemen, kunnen zich opgeven tot uiterlijk 28 Aug., des avonds 7 uur, bij de heeren: Dinsen berg, Lambr. v. Dalelaan 43; Schwarz, Ramplaan 96. Na bovengenoemden termijn kunnen geen in schrijvingen meer aangenomen worden. Deelname aan het bloemencorso en de kinder spelen voor leden gratis, voor niet-leden f 0.10 per persoon. Om pl.m. 5 uur wordt een gecostumeerde voetbal wedstrijd gehouden, waarvan alle bijzonderheden hieronder uiteengezet zijn. Dus, jongens en meisjes, zeg aan je vriendjes en vriendinnetjes dat ze zich tijdig opgeven, want anders weten we niet hoeveel koppen heete anijsmelk, flesschen levertraan, enz., we moeten bestellen. En jullie lusten zoo'n middag toch wel iets, denk ik. Voor het eventueele avondprogramma moet ik verwijzen naar de aanplakbiljetten, die deze week worden opgehangen. Dus maar goed uitkijken. We verwachten alle bewoners uit het Ramplaan- kwartier, zoowel groot als klein, 31 Augustus op ons feestterrein aan het Rollandspad. J. F. KONING, Waarn. secr. Haspeslaan 43. (Copie s.v.p. aan één zijde beschrijven, Red.) er dan ook druk getraind. Het terrein hetwelk ik in oogenschouw genomen heb, ziet er goed uit enkele hobbeltjes daargelaten zou men het niet anders kunnen noemen dan „als een biljartlaken" Ook voor een goede accomodatie wordt zorg dragen, de tribunes schieten n.l. al flink op.°Het is de bedoeling dat er alleen zitplaatsen zullen zijn. Wanneer alles klaar is, kunnen ruim 30.000 men' schen geborgen worden, hetgeen voor dézen wedstrijd natuurlijk ook wel noodig is. Niettegenstaande de liooge kosten, welke aan het geheel verbonden zijn, heeft het bestuur van de Buurtvereeniging gemeend, de prijzen voor alle rangen gelijk en zeer laag te moeten houden, n.l. f 5.per persoon, met uitzondering van menschen met een lachend gezicht, deze hebben vrijen toegang. Dit is m. i. zeer goed gezien, daar het toch al erg raar moet gaan willen er geen 20 chagerijnen komen, waarmede "de kosten gedekt zijn. Wat betreft het spel zelve, moet ik de aandacht vestigen op het speltype der beide partijen. Beide trainers zijn n.l. zeer verschillend van inzicht, wat betreft de te volgen methode van spelen. In ieder geval voorzien ik een zeer spannende match. Mag ik u misschien nog tot slot wen goeden raad geven. le. Bemoei u zooveel mogelijk met de beslissingen van den scheidsrechter. 2e. Als u denkt dat u het zelf beter kunt, spring dan over de afrastering, dan zult u eens zien hoe gauw u weer op uw plaatsje zit. 3e. Als de bal in uw nabijheid komt, duwt er dan geen speld in. 4e. Als de spelers op het veld komen, weest u dan zoo goed en onthaal ze op een hartelijk applausje (Voor de scheidsrechter met z'n twee confraters ij dit niet strikt noodig,) Wanneer u zich aan deze regels houdt, dan zult u zien, dat u na afloop kunt zeggen: „Jammer dat het volgende week weer geen Koninginnedag is". Rest mij nog de elftallen te vermelden: Red Bully's: Tonia Simi Steedsdorst Dr. Huppel van 't Veld Umpy Slechter Tegendekeer Opoe v. Dalen Juffr. Snip Gijsbrecht v. Amstel 0 Kassian Metdedraad Mickey Juffr. Snap Drink- nooit van Triet Zenemachtig Toldoor Softi Trapmis Bleu Bulhj's: Juffermans De resp. trainers zijn van de Red B. Tom Mal- coffer en van de Bleu B. Stephe Tuinmaardoor. Achtend, Jhr. OETJEBOE' EXCURSIES. Wij nemen aan dat door vacanties velen omt berichten niet hebben gelezen en herhalen nog eens, dat, alleen bij voldoende deelname en onder voorbehoud van goedkeuring der betreffende auto riteiten, de volgende excursies zullen worden ge maakt Wandeling over de fraaie duinterreinen der Amst. Waterleiding te Bentveld, onder leiding van dei heer Prins. Wandeling over het landgoed Elswout. Excursie naar de Papierfabriek van Gelder li Velsen. Excursie naar gebouw dagblad de Telegraaf o' Handelsblad te Amsterdam. Excursie naar Crematorium Westerveld. Bezichtiging van het s.s. „Oranje" der Mj. Nederland. Opgaven voor deelneming kunnen schrift# geschieden bij C. F. Stroosnijder, Ramplaan Si, of bij C. Tesselaar, L. v. Dalelaan 3. C. F. STROOSNYDEK, Ramplaan 98. Se DE GECOSTUMEERDE VOETBALWEDSTRIJD OP 31 AUGUSTUS A.S. Deze wedstrijd, welke gespeeld wordt op het Feestterrein aan het Rollandspad, zal direct na afloop van de Kinderspelen aanvangen, dit is dus om 5 uur. Daar gebleken is dat er groote belang stelling voor dezen wedstrijd bestaat, hebben wij ons met een bekenden sportreporter in verbinding gesteld, om eens het een en ander over deze sport gebeurtenis tc vertellen. Wij geven den heer Oetje- boe dan ook gaarne het woord. Geachte bewoners van het Ramplaan kwartier. Als sportverslaggever van de „Telegraafpaal' werd mij verzocht eenige mededeelingen te doen over de op 31 Augustus te spelen gecostumeerden voetbalwedstrijd, waaraan volgaarne door mij wordt voldaan. Om te beginnen heli ik eerst de elftal commissie eens opgezocht, en of het zoo wezen moest, de elftallen waren juist bekend. Nadat ik deze gezien had, kon ik constateeren dat kosten noch moeite gespaard zijn, om de beste binnen- en buitenlandsche spelers te engageeren. De leiding is opgedragen aan den WelEd.Geb. hr. Redijnsoorts Jr, zoodat bij voorbaat vast staat, dat behoorlijk voetbal niet gespeeld zal kunnen worden. Hij zal terzijde worden gestaan door twee K.N.F.B.- officials, welke geheel belangeloos medewerken (alleen le klas reisgeld en een dinertje van f 6. n.l. de heeren Sijntje van Builewitz en Iluppy Dupdoor. Onnoodig over hun genoegzaam bekende kwaliteiten als grensrechter te schrijven. Daar de tijd van voorbereiding voor de beide elftallen betrekkelijk kort te noemen is, heeft de elftalcommissie het noodig geoordeeld een tweetal Engelsche trainers aan te stellen, om er voor te zorgen dat beide elftallen in de beste conditie aan den start verschijnen. Vanaf Maandag a.s. wordt SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 -E50 596 250A W rs De kosten? Gering - van 14 regels f 0 regel meer f 0.10. Bij speciaal tarief, met r wekelijksche tekstwi Bewijsnummers wore verstrekt. Huur en Verb TE HUUR mooi-gek renhuizen bev. 5 kame voor- en achtertuin, v. p. mnd. Met centr. v f 50.p. mnd. Te b ningbureau. Kweekdui nalaan 46, Overveen, I H.H. HUISEIGENAR Uw te huur of te kc huizen of gem. apai gratis inschrijven bij v „Duin en Daal", K.Kle Bloemendaal, Tel. 228( ECHTPAAR VRAAG/ later gestoff. of gem. k of z. middagmaal. Br. i inlicht, en prijsopg. one bureau van dit blad. TE !HUUR GEVR. vooi September of eerder, 4 a 5 slaappL Aanb. aar ger, Duinweg 20, Santp KL. BERGRUIMTE 0 tje te huur gevr. Cent: mendaal. Ér. onder nc van dit blad. MOOI GELEGEN BC te huur. Bloemendaalsi Bloemendaal. Electricite APARTE ORNAMEN vaardigd op eigen atel overtrekken van kappe dag gereed. Electr. Teel P. A. Tammer. Klevei Telef. 14753. ELECTRO Techmse J. de Boer Jzn., Radio i tingsart. P. Kiesstraa' 12657. VOOR VLUGGE en paraties, electra, radio, enz., het bekende adres mer. Kleverlaan 176, T< ELECTRO-TECHNISI W. G. Schwarz. R Overveen. Tel. 16247. van stofzuigers en anc sche apparaten. REPARATIE aan S strijkbouten, radio. 1 toestellen ombouwe f 3.Levering va; briekstoestellen. Geb Noorder Tuindorplaar veen, tel. 20016. Postzegels en B POSTZEGELS te koop hooge prijzen. Ver partijen en z.g.n. kilo Gosse, Kruisweg 43, Ti OUDE BOEKHAND! laan 12, Haarlem. In- van alle soorten boeke bels, platen, oude schil V. C. LINDEMAN, I laan 37, Overveen. Tel Verhuizingen en trai Vraagt prijsopgaaf, vri, VERHUIZINGEN. 1 TEN internationaal. P. sen. Junoplantsoen 11 Tel. 22294. Speciaal port P. DE BOER, V BergpL voor tnboedé Bloemendaal. Pijlsla; 27073. Koop en Vei INKOOP VAN B bibliotheken. Boekh; Vries, Jacobijnenstr. Haarlem. J. VERBEEM, J tel. 21119, Haarlem. Antiek en Curiosa. koop van gebruikte TE KOOP gebr. H mes-, Meisjes- en wielen, 1 transp.rij' rep.-inr. Gen. Cron Haarlem. JAARSMA HAAI in prima staat, f 35.- tor f 25.geyser f Persingel 42, tel. 16C

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 4