%J©9P @112© Militairen De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SAFE-LOKEÏTE „Beatrix" Bloemendaal A. G. G. M. GIORGIS Zn. SUCCES- 2 Vrijdag 15 September 1939 Babyverzorging Burgerlijke Stand Gevonden Voorwerpen. Een dankwoord en een opwekking. Bijna f 2000.— gecollecteerd. Eerste Militair Tehuis ie Bloemendaal. Militair Tehuis te Overveen. Vrouwen, breit nu wanten, sokken en borstrokken voor den. Ne- derlandschen soldaat ten velde STOOMERIJ T( maakt de t wit - - - hee fr/'ssche smaak metende 10 x 16 x 50 cM. al 5.— per jaar tijdens vacantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 Geboren: Zoon van H. van Dijk-Veldema. Ondertrouwd: M. H. Goldberg en G. van der Laan. G. W. Elferink en W. J. van der Poel. J. C. Verheul en J. E. König. Gehuwd: W. G. J. Lolterse en J. J. van Gooi. H. de Roos en N. van Oldenborgh. F. J. Rcijnders en E. B. Brasser. J. Millenaar en H. Heijstek. Gevonden en terug te bekomen bijJ. Schicht, Mr. Enschedéweg 10. een bruine hond; Oranje Nassaulaan 00, een portemonnaie met inhoud; P. Vis, Van Stolberglaan 15, een zilveren broche; Kamphuis, Prins Ilèndriklaan 132, een portemon naie met inhoud; Van Sluis, Raaphorststraat 37, Haarlem, een paar dameshandschoenenT. Bouma, Joan Mauritsplein 28, .-pen drevel; E. Roozen, Oranje Nassaulaan 120, 2 medaillons aan een kettinkje; K. Melius, Zijlweg 228, Haarlem, een taseh met broodtrommel; Caro, Vogelenzangsehe- weg 55, een armbandhorloge; Verduin, Korte Kleverlaan 9b, een rozenkrans; Van Emmeren, Ramplaan 57, een metalen nummer; Prinsen, Bloemendaalscheweg 176, een fruitmand; Veld- laan 14, een gouden ringetje; Ivaptein, Distellaan 5, een zilveren gesp; Van Klink, Rijnegpmlaan 22, een kolenzak. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): sleutels, medaille vierdaagsche, doublé armband, sierspeld, medaillon met foto's, militaire kwartiermuts, een gasaan- steker, riem. Post Aerdenhout: kinderauto, stuk ketting, hondenriem, kastsleutel; L. Warmerdam, Boekenrooderweg 3, een snelbinder. VOOR DEN VREDE. In verband met de radiorede d.d. 23 Augustus 1939 door Z. M. den Koning van België uitgespro ken, werden door de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede met spoed adhaesiebetuigingen verzameld en aan onze Koningin toegezonden. Hierop mocht bovengenoemde Commissie het volgende antwoord ontvangen: In opdracht van H. M. de Koningin heb ik de eer, Uwe Commissie den oprechten dank van H. M. te betuigen voor de toezending van de ver zamelde adhaesiebetuigingen in Haarlem en Om streken met de radiorede, uitgesproken door Z. M. den Koning der Belgen, mede namens II. M. de Koningin. H. M. heeft de gevoelens, vertolkt door het schrijven van Uw Commissie en de daarbij gevoegde talrijke adhaesiebetuigingen zeer gewaardeerd. Met betuiging van de meesté hoogachting heb ik de eer te zijn (w. g.) De part. Secretaris van II. M. de Koningin. INGEKOMEN PERSONEN Ingekomen personenL. van Houten, geoloog Tramweg 1, Aerdenhout, van Pankalan Brandan (N.I.) mevr. J. J. Prins-Werker, zonder beroep, Laan van Boreel 18, Bloemendaal, van Haarlem. C. J. de Boer, fabrikant, Iepenlaan 22, Bloemen daal, van Velsen. ,T. E. van der Boon, procuratie houder, E. Casimirlaan 18, Overveen, van Haarlem. C. Verschoor, inspecteur P.E.N., Bloemendaalsche weg 120, Bloemendaal, van Haarlem. Mevr. Savel- koul-Hofhuis, zonder beroep, Dahlialaan 27, Aerdenhout, van Heemstede. H. J. Daam, koop man, Kennemerweg 10, Bloemendaal, van Heem stede. 0 SPOORWEGEN EN TUBERCULOSE BESTRIJDING 20 September is het feest! Dan herdenken de Nederlandsche Spoorwegen het 100-jarig be staan. En dat feest geldt niet alleen het spoorweg personeel, doch ook en in niet geringe mate het geheele Nederlandsche volk. Waar de Spoorwegen kwamen, daar kwam wel vaart; vele plaatsen in het land hebben er haar opkomst aan te danken en vele zaken hadden nooit zoo'n vlucht kunnen nemen zonder gebruik te maken van de Spoorwegen. Het publiek moge de laatste jaren het nut van den spoorweg wel eens in twijfel trekken, niemand zal willen en kunnen ontkennen, dat zij haar leeftijd met eere draagt en den laatsten tijd teekenen geeft van nieuw leven en van aanpassing aan de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Is er dus allerwege reden tot feestviering, laten wij dat dan ook allen toonen door ons den 20sten September te sieren met een feeststrikje. De Vereeniging voor personeel in dienst der Ned. Spoorwegen tot bestrijding der Tuberculose stelt u daartoe in staat. Door dat strikje te dragen toont ge uiterlijk uwe waardeering voor wat dè Spoorwegen en het personeel in die jaren bereikten en door het te koopen steunt ge den strijd tegen de tuberculose onder datzelfde personeel en helpt ge zieken en zwakken hun gezondheid terug te winnen. In alle plaatsen in ons land, waar dien dag reizigerstreinen vertrekken of aankomen, zal ge legenheid zijn dat feeststrikje te koopen, vóór het station. Het woord is thans aan u. Allen dragen op 20 September het feeststrikje! Desgewenscht kunnen bijdragen vóór dien datum afgegeven worden aan het station Bloe mendaal. GOUDEN JUBILEUM Zaterdag j.l. herdacht de heer H. Alberts den dag waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de familie's Jhr. Barnaart en Jhr. Boreel op huize „Vogelenzang". De laatste veertig jaar was de heer Alberts werkzaam als jachtopzie ner. Bij collega's en vele anderen is hij zeer gezien. Aan den heer Alberts werd een stoffe lijk blijk van waardeering door de familie Bar naart aangeboden. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING, AFDEELING HAARLEM EN OMSTR. ZONDAGMORGENWANDELING. Zondagmorgen heeft een twintigtal Jeden van bovenstaande vereeniging genoten van de schoon heid der A.W.-duinen in de eerste herfstdagen. Want al is de temperatuur nog zomerseh, in de natuur toont zich reeds de schoonheid van de herfst in de rijpende vruchten. De lichtgroene vruchten van den hop sierden de els waarlangs zij zich slingerde cn op welks aangevreten blad we nog een enkel elzenhaantje aantroffen. De kamperfoelie prijkt met haar doorschijnende roode bessen, de vlier met glimmende zwarte trossen, de Meidoorns dragen liun roode, de duindoorns hun oranje vruchtjes, de Salomonszegel de groote zwartblauwe bessen: de Kardinaalsmuts begint op kleur te komen. Prachtig zijn ook de asperge planten met hun felroodebessen. Dan trof ons weer het opvallende geel van een Teunisbloem, die den heer van Scliaik aanleiding gaf tot een korte uiteenzetting over de mutatietheorie van Hugó de Vries. Tusschen de a delaars varens slingerde zich de zwaluwtong. En zoo was er nog zoo veel te zien: geel en wit walstroo, duizendblad, liennepnetel, grasmuur, knoopig helmkruid, muizenoor en leeuwentand. Een plant waarvan de naam niet dadelijk was vast te stellen bleek bij nadere determinatie te zijn Ambrosia artemisiifolia, een adventief-plant uit Noord-Amerika. o SLACHTOFFER NUMMER ZOOVEEL. Een 13-jarige jongen uit Santpoort reed met zijn achtjarig broertje op zijn bagagedrager per fiets de gevaarlijke helling van den Hooge Duin en Daalscheweg af. Door de groote snelheid ver loor de knaap de macht over het stuur en botste in de bocht van de Zomerzorgerlaan tegen het hek. De oudste werd gewond aan hoofd en linkerarm, de jongste aan zijn rech terheup en neus. Nadat de politie de jongens had verbonden, werden zij per auto naar huis gebracht. o WANDELMARSCH UITGESTELD De door de Politiesportclub „Bloemendaal" uitgeschreven 30 k.m. wandelmarsch op Zater dag 23 September a.s. ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, is tot nader order uitgesteld, daar de deelnemende agenten door de inter nationale verwikkelingen grootendeels geconsig neerd zijn. o JUBILEUM J. VAN DEN KLINKENBERG Vrijdag 1.1. herdacht de heer J. van den Klinkenberg den dag waarop hij voor 25 jaren bij de Posterijen in dienst was getreden, de eerste jaren te Overveen en vervolgens te Aer denhout. Reeds vroeg in den ochtend werden bloemstukken en fruitmanden bezorgd aan zijn huis aan den Westerduinweg. Wegens afwezig heid van den beheerder van het Bijkantoor Aer denhout ontving hij van de Directie te Haarlem een schriftelijke felicitatie. Van de bewoners van Aerdenhout ontving hij als cadeau een enveloppe met inhoud; van de Duindorpbuurt een schemerlamp; van het kantoorpersoneel en collega's een vulpenhouder met goud montuur. Onder de vele bezoekers die persoonlijk kwa men feliciteeren was ook de heer Pfaff, oud directeur van het Postkantoor te Haarlem. Ook zijn oud collega's kwamen „Jan" gelukwen- schen. De avond werd.met familie, collega's en vrienden doorgebracht. BOTSING De 52-jarige mevr. S. uit Aerdenhout kwam op het rijwielpad aan den Korte Zijlweg in botsing met een tot nu toe onbekend gebleven persoon. Zij viel, en kreeg verschillende ver wondingen. Nadat zij door een passeerend hos pitaal-soldaat verbonden was, werd zij per auto naar huis gebracht. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Het Comité voor Ontspanning van Militairen in de Gemeente Bloemendaal wil hierbij allereerst har telijk dank brengen aan allen, die met zooveel toe wijding tot het welslagen der gehouden collecte hebben bijgedragen. Gesterkt in zijn vertrouwen op de medewerking van de geheele burgerij meent het Comité thans ook een beroep te mogen doen, om ten behoeve der militairen voor de recreatie-localiteiten beschikbaar te willen stellen in goeden staat verkeerende spelen als dam-, domino- en kaartspelen, sjoelbakken, puzzle's, en voorts geïllustreerde tijdschriften, ge schikte Nederlandsche boeken, enz. Ook een piano en radio-toestel zouden nog uiterst welkom zijn. Verschillende toezeggingen hebben het Comité reeds bereikt, terwijl het zich voorstelt vermoedelijk aan het einde der volgende week de aangeboden artikelen te doen afhalen. Van alle aanbiedingen gelieve men schriftelijk kennis te willen geven aan onderstaande adressen: Voor Aerdenhout: Mevrouw Baronesse van DedemZubli, Boeken- roodeweg 6; Voor Bloemendaal: Mr. T. de Vries van Doesburgh, Rustenburgher weg 16. Voor Overveen: Mevrouw P. Heybroek, Pernambucolaan 33. Voor Vogelenzang: J. H. Caro, Vogelenzangscheweg 55. Voorts ziet het Comité gaarne opgaven tegemoet van familie's, die bereid zijn militairen te hunnen huize te ontvangen met vermelding van de daar voor geschikte avonden, alsmede van ingezetenen, die een rustig studievertrek beschikbaar zouden' kunnen stellen. Deze adressen zullen dan ter kennis van de mili tairen worden gebracht. Ook deze opgaven worden gaarne aan de boven aangegeven adressen tegemoetgezien. VOOR ONTSPANNING DER MILITAIREN. De Zaterdag j.l. gehouden collecteten bate van het ontspanningswek voor militairen is een groot succes geworden. In totaal werd ontvan gen een bedrag van f 1.956,81, verdeeld als volgt: wijk Bloemendaal f 779,wijk Overveen f 292,81, wijk Aerdenhout en Vogelenzang f 885,waaronder f 96,van Vogelenzang. Het comité te Aerdenhout deelt nog mede, dat tevens van vele zijden boeken en tijdschrif ten zijn aangeboden. Voorts is door eenige ingezetenen toegezegd dat zij gaarne aan stu- deerende militairen gelegenheid willen bieden des avonds hun studies voort te zetten. Ver schillende dames en heeren zegden hun mede werking toe voor ontspanningsavonden met mu ziek, voordracht en film. Mevr. A. E. H. Baronesse van Dedem-Zubli, Boekenroodeweg 6 te Aerdenhout, zal gaarne verdere toezegging en in ontvangst nemen. De bussen zijn thans bij een veertigtal win keliers geplaatst; het comité wekt de inge zetenen op bij hun inkoopen het werk voor de militairen niet te veigeten en nu en dan een gave af te zonderen. Giro-overschrijvingen worden gaarne inge wacht bij de Twentsche Bank te Bloemendaal (Giro 12048) met vermelding Comité voor Ont spanning der Militairen. Zaterdag j.l. geopend. Zaterdagmiddag j.l. is in de Lunchroom Scholte, Bloemendaalscheweg 90, het eerste Mi litaire Tehuis in deze gemeente geopend. Tegen drie uur hadden verscheidene belang stellenden zich in het tehuis verzameld; namens het organiseerend comité werd een kort woord gesproken door den heer M. J. Heule. Reeds voor het iniatief tot ontspanning der militairen door de plaatselijke overheid was ge nomen, zei spreker, was tot de kerkeraden van militaire zijde het verzoek gericht iets te doen voor de soldaten. Het resultaat van de daarna in het werk gestelde pogingen is thans bereikt met de opening van dit Tehuis, dat beoogt om protestant-christelijke jongens zich te doen thuis voelen in dezelfde sfeer waarin zij zijn opge voed. Dat neemt niet weg dat militairen van alle gezindten hartelijk welkom zijn. Spreker dankt hen, die door hun gaven de instelling van het Tehuis mogelijk maakten, en hoopt op verdere medewerking speciaal wanneer straks in den winter de behoefte aan een gezellige omgeving voor de militairen het grootst is. Nadat spreker in gebed was voorgegaan, verklaarde hij het Tehuis voor geopend. De heer T. K. Roosjen sprak hierna nog een enkel woord, en wees er op dat hier niet ge werkt wordt met het zwaard, maar met den troffel. Spreker hoopt dat èn dit werk èn de militairen die hier zullen komen, met warme sympathie ontvangen zullen worden. Alles is in het werk gesteld om het Tehuis zoo geriefelijk mogelijk in te richten. Op de bovenverdieping is glegenheid gemaakt voor spelen en het schrijven van brieven enz. Eiken laatsten Donderdag der maand zal een speciale ontspanningsavond worden gehouden in de Ge reformeerde Kerk aan den Vijverweg, waar over nadere bijzonderheden t.z.t. zullen volgen. Het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk aan de Ramplaan heeft de beschikking gekregen over een onbewoond heerenhuis aan de Elswouts- laan, hoek Ramplaan als recreatiegelégenheid voor militairen. De gelegenheid is geheel vrij van eenige kerkelijke kleur of inmenging. Het huis is geopend van 's avonds 6.30—10 uur, zoo noo- dig ook des Zaterdagmiddags en op Zondagen. Dank zij de offervaardigheid van omwonenden, kan aan de militairen gratis koffie en thee ver strekt worden. Men verzoekt ons het volgende te publiceeren: Zeer geachte lezers, Het doet mij heel veel genoegen thans het woord te richten tot u allen en het woord zal zijn voor onze dappere „Nederlandsche mannen". Met mij zullen vele, vele vrouwen het eens zijn> wat het zeggen wil, een zoon, een man, een schoon zoon, een verloofde of vriend heen te zien gaan, om, als het noodig mocht zijn, den bodem des vader lands met bloed te voeden. Toch zullen wij allen moedig, geharnast niet in smaad, doch in een wapenrusting van een heilig streven eveneens vol liefde en vreugde ons Vorstin en Vaderland dienen. De dagen beginnen te korten, de hitte zal spoedig plaats maken voor vochtigheid en koudeDe strenge winter van het afgeloopen jaar heeft vele huizen geruineerd en zoo moeten wij waken dat deze mannen niet door dezen vijand geteisterd worden. Niet genoeg kunnen zij be schermd worden tegen dezen strengen vorst, die elk jaar z'n heerschappij toont. Thans is een Comité gevormd met volle mede werking van Defensie, Pieterszoon Coenstraat 97, Den Haag, waaraan Generaal A. H. Cramer, oud- legercommandant van ons mooi Indië, het heft in handen heeft, om met de allergrootste energie aan het werk te gaan met breiwerk of wollen stukken te vervaardigen. De behoefte is groot en laten wij eensgezind met de meest welgemeende vriendschap hand aan hand gaan om ook onze diensten aan te bieden aan ons klein, rnéar acht zoo dierbaar Vaderland. Door heel Nederland doe ik thans een beroep op uw groot vrouwelijk gevoel van jong en oud, ook aan de Overzeesehe gewesten, om sub-comité's te vormen voor het maken van mutsen over de ooren sluitend, shawls, handschoenen, wanten, knie stukken, kousen, buikbanden, plastrons (zeker om de harten te besehermenNog enkele stappen en de koude staat statig voor de deur. Warm kunnen wij zitten bij den haard, terwijl deze mannen niet ontzien kunnen worden, als de plichten des Vaderlands hen roepen. Welk een harde werke lijkheid Met den strijd in het diepste van de ziel, om al wat hen zoo dierbaar is te verlaten, brengen zij het offer en zoo zullen ook wij allen die kunnen missen aan de arme huisgezinnen denken! Hoeveel ge lukkiger is de menseh, die weet te deelen, want ach, wie het thans goed heeft, kan eensklaps den harden slag voelen. Zijn wij het niet, dan onze kinderen of kleinkinderen misschien? Laten wij ons zelf niet te laat verwijten! Nu spreek ik een hartig woordje tot de mannen, die rustig en kalm aan den huiselijken haaTd, genietend van eigen kring, zijn gebleven, die beschermd, verdedigd worden, die kunnen vluchten naar de schuilkelders of veilige oorden. De handen zullen zeer zeker ver keerd staan van dezen voor liet bovengenoemde werk, doeli die niet mee kunnen spelen (volgens studententaal) zal ik duidelijker zijn en wel, rijks daalders, guldens, kwartjes, kortom alles is ons zoo welkom voor mede de a.s. St. Nicolaas en Kerstdagen. De bedragen kunnen uitsluitend ge stort worden op gironummer 25424 mob. kruis met de aanduiding Defensie, Jan Pietersz. Coenstraat 97, Den Haag. De kleedingstukken en materiaal kunnen uitsluitend opgestuurd worden naar het bestuur te Bloemendaal motto „Neerlandscli Mannen", Hartenlustlaan 12. Van hieruit zal op aanwijzing van Generaal Cramer de distributie plaats hebben. Voor inlichtingen kunnen belanghebbenden zich wenden tot Mevrouw de Wed. A. E. Meijer van den Berg* Hartenlustlaan 12, Bloemendaal. Ik zou het zeer op prijs stellen kleine mede- deelingen te ontvangen van de sub-comité's om de notities vast te stellen voor latere dagen en openlijk kenbaar te maken als volslagen rust ingetreden is. Hetgeen mij zeer aangenaam zal zijn, is het contact met allen om zoodoende den stevigen band te voelen van Necrland's Vrouwen „Holland-Indië", die eendrachtig ons werk vrijwillig bieden aan-de Staat naar beste krachten en laten wij allen uit volle borst uitroepen: „Leve ons Vaderland, lang leve het Huis van Oranje met Hare koene „Neer- landsche Mannen"! De redactie dankend voor de plaatsruimte en de lezers voor den tijd en geduld om het schrijven in zich op te nemen, teeken ik mij A. E. MEIJER VAN DEN BERG Bloemendaal, Harter,:,.. Cr an 12. (Enorm „Succes" d Basisprijs-syste Vraag HAARLEM T00NEEL Is het zaak in dez te schrijven of zelfs tijden zijn benauwd en dergelijke) viert niet bevrijdend het tot hun recht te doe het critiek-sehrijven kunst, het aanhoore hierover denken in k Zuivere Rede Wij bepalen ons t spreken, nu het seize gevangen, twee goe onbelangrijke stukke „Van Muizen en Mer bij het gezelschap j Neon, het is geen titel zou doen vermoi een drama zou no tooneelspel heet. He beuren van twee m: in Midden-Californië, elkaar verknocht zijr droomers, droomers eigen teedere diertje: George (Dick van mer opgeworpen va Deze Lennie is een oer-sterk. Als hij mi werk doet, gaat alle behalve zijn werk, alles verkeerd. Hij een natuur-mensch, Alles wat in zijne nielt hij: geliefde m Nu hem de coquett Raet) in handen val worgt hij deze jonge te besparen, schiet G Dit is de korte in peeren zich allerlei zachtzinnige Candy mooie creatie gaf ve de barsehe baas, de Ko van Dijk Jr.) en De regie van Saa zien, dat hij behalve schilder is. Tal van styleerd, stelde hij zoo van zelf te gaan, dat dit met veel stud Hij speelde den idic die onbeholpen hi mensehen eigen zijn. en altijd overtuiger George dichterlijk, i zoodat dit laatste t recht kwam. Carla coquette. „Er was eens" het „Centraal Toon Er was eens een (Rie Gilhuijs). Zij v Zeer vele schilderac voornaamste tvaren Baay en Peronne 1 hun werk van chan Baddington (Jan va om als gouvernante oom Lord Leftsbury dezen Sir Baddingto te halen het zoontje giftigen, want dan worden. Nu had het leelijl ondergaan. Zij wild (Cees Laseu); haar pl haar voet en de m< telde hem haar leven haar leelijkheid. In s over te leveren, beslo te doen ondergaan, kuur was. (De mog< oor-, keel- en neusai zijji, den neus verve patiënt verlangt). Zij werd nu de schoonheid, zoodat

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2