's ZONDAGS GEOPEND 3 Sport en Spe!» Huis en Tuin Vrijdag 15 September 1939 De Spoorwegen en Haarlem in. Ingezonden B.V.C. „Bloemendaal" Bridgeclub „Santpoort" DE SCHOOL BEGINT SPORTHUIS TE NUYL Tafeltennis Haarlemsche Diner-Vereeniging Bloemendaalsche Kunstkring. GYMNAST IE K-BOKS EN i. C. KROES Iverzorgirtg KE VOETEN? Laat vakk. beh. door An- schoten, med. gedipl. ;eh. voetverz. Tar. 50 nelisstr. 4, tel. 14914. s te ontbieden. J VOETVERZORGING ;edip! Pédicure Mevr. n Leeuwen-Hendriks, traat 7. b. d. Hvac. laan. f 0.75, met massage anicure f 0.60, met 0.75. Gezichtsmass. e de Hon, J. Luyken- VAN TOL, Bloemen- :g 82, gedipl. masseu- nnaste. Gedipl. voet- pédicure, manicure. voor Ziekenf.leden ddag 24 uur. Dins- 78 uur, f 0.50 per ig. Tel. 24601. otografie "EN van fcto's en plaat- nz. Het voordeeligst I. H. J. Meerman Jr., jtstraat 171, 'Tel, 10667. EN. Voor het inlijsten schilderijen en platen is es. Kunsthandel Jos de .sstraat 56. Haarlem. FOTO- EN FILM - Luit. Broersma, tplein C, Haarlem-N., 'QD1G? De Bloemen- Houthandel is ruim Bloemend, weg 124, er Slot. .AS IN LOOD, zoowel reparatiewerk, is het Ires: C. Schmit, Gast- I. Telefoon 16914. L.S, de Clercqstraat 88, Het adres voor repa- markiezen en zonne- Pi na vakk. werk. GLAZENWASSCHERIJ assching, Kantoor Burg ban Riemsdijk, Tel. 11091 nten zeer billijke con- ENMAGAZIJN „De An- Koelemeijer, Leidsche- Haarlem. Alle soorten een. Tel. 19218. 5ETER SCHILDER- EN rk naar J. Gouman, Tet- 98, Haarlem. Billijke voor witwerk. L hN NIEUW en gebruikt /aschtafels. closets, fon- baden, geysers, enz. In i. Parklaan 66. Tel. 22406. LAAR NOODIG? Bel der Worp, Oosterstr. lem-N., tel. 21412. Ook dtegels. U EEN MEUBELMA- offeerder? Wij werken netjes! Ook alle voork. efd aanbev. M. Daim, sstraat 12, tel. 23008. VAKKUNDIGE Tuin- onderhoud.. M. den ntveld, tel. 26327. U EEN TIMMERMAN reparatiewerk? S. van ikerstraat 57rd. Rekent i ct. per uur. D6916 - EN METSELbedrijf en de Vos. Tel. 14289, i 81, Oranjestraat 167. IELENBOOM, Biezen- Santpoort. Aannemer lder-, Glas-, Behang erken. Werkpl. Bloe- t 46a, Bl'daal. Tel. 779, DERSBEDRIJF H. va» Veldlaan 37, Bentveld 26660. Voor alle voor- werkzaamheden. ROST Jr. Timmerman- r, Kerkweg 19, Sant- Vakkundig, billijk en d adres. STE VRIJE HOUT- aanl. Houthandel, levert ■bolineum, asphalt, ee nd, grint, enz. enz. oerdstraat 8-12, telef. tmplaan 35, Tel. 19321. SCHILDER EN GLAS- P. C. Deem, v. Zegge- 65, Haarlem. Er is al eens gedacht en soms min of meer luid gezegd, dat we de spoor niet meer noodig hebben, Dat hebben de laatste Augustus ep eerste Sep temberdagen anders geleerd! Wat een ontwrich ting! Nu evenwel rijdt „het spoor" ook voor den burger en 't wordt beter. Evenwel aan spoor- feesten denkt niemand meer. Toch zien we nou op Bloemendaal een herinnering aan het spoor- jubileum. Vóór liet seinhuis aan de Kleverlaan staat in reuzenletters gevormd door bloemplantjes: ,,1839 1939 N. S, Evenwel is de Spoorten- toonstelling Vrijdag 8 September, geopend. Maar laten we nu verder gaan met de historie. Aan te vangen met Dinsdag 24 September 1839 waren de uren van vertrek der wagentreinen voor den dienst tussehen Amsterdam en Haarlem door den Raad van Administratie bepaald als volgt: Vertrek van Amsterdam: 's morgens ten 8 ure, 10 ure, 's middags 3 ure, 5 ure. Vertrek van Haarlem: 's morgens ten 9 ure, 's middags ten 2 ure, 4 ure en 6 ure. Den reizigers werd verzocht om zich 15 minuten te voren op de Stationsplaatsen te bevinden. Geen plaatsbriefjes werden afgegeven voor andere uren van vertrek, gedurende het half uur, dat ieder vertrek voorafgaat, doch zal men zich overigens gedurende den geheelen dag van plaats briefjes voor dien dag aan de kantoren des ont vangers op de Statoinsplaatsen kunnen voorzien. Ziedaar in 't kort de eerste spoorwegregeling. 25 September 1839 werd de dienst op de IJzeren Spoorweg van AmsterdamHaarlem voor het publiek geopend. De eerste trein bestond uit elf verschillende rijtuigen, alle met reizigers bezet, die onder een vroolijk gejuich het stationsgebouw binnenreden. In de acht reizen heen en weer, had men op dezen eersten dag met de verschil lende rijtuigen niet minder dan 1850 personen vervoerd. Dat de spoor op de omnibussen reusachtigen invloed had, blijkt uit het volgende „Diligence- berigt" van 28 September 1839: De wagen welke om 8 ure van Haarlem naar Amsterdam vertrekt en om 12 ure van van Am sterdam terug rijdt, zal met den eersten October ophouden te bestaan. Er kwam evenwel een Stads- omnibusdienst. Die omnibusdienst begon Zater dag 5 October onder directie van J. C. van den Bergh, Logement- en Stalhouder in „De Groene Valk" buiten het Groote Houthek. Hij reed van zijn café tot aan het Station. De plaatsen van aankomst, zoo van ais aan den Spoorweg zijn, de Spaarnwouderstraat, in het Logement „Het Witte Paard", op de Groote Markt, in het Noord- hollandsch Koffiehuis bij Mej. de Wed. Krieger, bij het Groote Ilouthek over Mejuffr. de V od. Boer en verder tot aan liet Logement „De Groene Valk". De Knechts op de rijtuigen zullen kenbaar zijn aan een goudgeeien band om den hoed en de rijtuigen, hoeweldifferend aan kleur, echter voorzien van een schild, waarin het midden een Berg, ai^jieide kanten. Ilet passagiergeld was 15 cent voor ieder persoon, „zullende de Passagiers kunnen beschikken waar of dezelfve uitgelaten of opgenomen zullen worden." En hoe ging het nu met het treinverkeer?, Welnu de ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Haar lem werd druk bereden. Zondag 7 October 1839 werden ruim 3900 personen vervoerd. Het aantal personen, sedert de opening van dezen spoorweg vervoerd, werd op 20.000 begroot. Hoeren huiseigenaren vonden de nabijheid van het spoor een aanbeveling voor hun huis. Zoo werd in October 1837 geadverteerd: Uit de hand te koop, op zeer aannemelijke voorwaarden: Een Buitenverblijf, nabij Amsterdam; de Huizing be staat uit zes kamers, kepken, kelder en drie zolders. De Gronden zijn beplant met exquise vruchtboomen en ten dcele tot Moestuin^ aange legd, overvloedig groetens voor een talrijk gezin opleverende. Een ruime Tent of Koepel, met Schuitenhuis cr onder, heeft een riant uitzicht over weilanden naar het V7 en terzijde op den Haarlemmerweg en de Trekvaart. Bovendien biedt dit Builen op een breedte van meer dan 50 Ellen liet welligt allergunstigst tussclien Am sterdam en Haarlem gelegen standpunt aan, 0111 een vrij, onbelemmerd uitzigt te hebben op den IJzeren Spoorweg, die tussehen gemelde steden wordt aangelegd, daar juist van achter hetzelve die weg in een schuinsciie lijn zich naar de baan rigt, zoodat men een goede wijle tijds de passage vandaar zal kunnen waarnemen. Voor een Socië teit of Collegie, of wel tot het aanleggen eener Herberg, verdient deze gelegenheid in dit moment attentie. Opgetogen vertelt de Haarlemsclie pers van half October, dat de toeloop bij deze ijzeren spoor weg van Amsterdam nog niet verminderde. Men dacht zeker als 't nieuwtje er af is, zal het wel overgaan. Evenwel werden Zondag. 15 October 1.339 4066 personen vervoerd en bestond de trein doorgaans uit 22 a 24 rijtuigen. In Amsterdam moesten nog ombibussenbijwagens worden toe gevoegd. Al gauw wilde men het spoor door trekken en werd begin November 1839 aan Z.M. concessie gevraagd voor het aanleggen van een versnelde dienst door middel van stoomwerktuigen van de Residentie met Rotterdam, Utrecht, Leiden, Haarlem, Amsterdam. De omnibussen begrepen fermer te moeten optreden.. Van de Hollandsche diligencedienst onder de firma L. van Koppen, die ten zinspreuk voerde: „Eendragt maakt Magt", lezen we, dat hij de eer had aan het geëerde Publiek te berigten, dat hunne 2e Dienst, die nu des morgens ten 9 ure van Amsterdam vertrekt, voortaan met primo December a.s., des avonds ten 9.3/4 uur zal ver trekken, van Haarlem ongeveer 11 1/4 uur van Leiden ongeveer 2 ure, van 's Hage ongeveer 3% ure, van Delft ongeveer 4 uur, ten einde ten 5 y2 ure te Rotterdam te arriveeren. De overige bestaande diensten bleven zoo. Ook in ander opzicht kwam verbetering. De verschillende diensten zochten aansluiting. Laatst November kwam tussehen Van Koppen, de firma J. van der Haagen en Weduwe Quinterne te be ginnen 1 December een accoord. De diensten tussehen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Alkmaar zouden zooveel mogelijk in correspon dentie worden gebracht in verband met den dienst van Haarlem uit op Alkmaar. Uit Haarlem om 9 uur en 6.30 een bus naar Alkmaar en om half negen uit Alkmaar. Wordt vervolgd Nadruk verboden. COMMISSIE TER VOORZIENING IN HET 0 IC ER WIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDE REN TE HAARLEM EN OMSTREKEN. De Septembermaand is aangebroken, jong en oud hebben de laatste weken in binnen- en buiten land genoten van de heerlijke natuur. Versterkt en verfriseht zijn allen weer met nieuwen lust en ijver aan hun levenstaak begonnen. Ook onze zieke en zwakke leerlingen hebben na een maand vacantie weer met genoegen hun onder wijzer of onderwijzeres bij zich aan huis ontvangen, om zoo goed mogelijk het huisonderwijs voort te zetten. Dank zij de bijdragen van enkele vereenigingen en particulieren kunnen wij tot nu toe het ondenvijs blijven voortzetten. Het schrappen der gemeentelijke subsidie heeft ons niet bij de pakken doen neer zitten. Met taaie volharding gaan wij verder, vertrouwende op uw aller medewerking. Antwoordt toch niet op ons vriendelijk verzoek met een: „Daar doe ik niet aan"; maar bedenkt dat liet zieke en zwakke kind, dat tocii in verge lijking met zijn gezonde kornuiten reeds zoo veel moet missen, toch zeker wei recht heeft op het ontvangen van goed ondenvijs. Onzen arbeid nogmaals dringend bij u aanbe velend, Hoogachtend, Namens het Bestuur, J. H. W. HABERMEHI.. Kinderhuissingel 30. 2e Seer. o COLLECTE VOOR „KOENDERLOO". De Stichting „Hoenderloo", waar venvaarloosde jongens worden opgevoed, hoopt óp Zaterdag 23 September alhier een collecte te houden. Sinds 1851 heeft zij onder de misdeelde jeugd gewerkt. Duizenden jongens hebben in de inrichting ontvangen, wat liet ouderlijk gezin niet kon geven. Door opvoeding en vakopleiding zijn zij op liet leven voorbereid. Nog altijd moet deze arbeid voorLgang hebben: ongeveer 390 jongens zijn aan de Stichting toe vertrouwd. Helaas wordt het werk belemmerd door ernstige financieele zorgen. Daardoor is deze bloempjescollecte noodzakelijk geworden. Moge een flink bedrag bijeengebracht worden tot steun van dit werk tot heil der misdeelde jeugd. Het Comité van Aanbeveling: Ds. Ch. de Beus, Overveen; Ds. D. Crommelin, Aerdenliout; Ds. J. C. van Dijk, Bloemendaal; Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgli, Bloemendaal; Mr. F. J. D. Theyse, Bloemendaal; Ds. H. J. Visser, Santpoort. Het Collecte-Comité: K. Koopman, voorzitter, N. Stationsweg 18: Mej. G. J. Bongers-Esschen- laan 25; Mej. D. Mey. Wildhoef; Tj. K. Roosje, Zomerzorgeriaan 5; Mej. van der Werf, Klever laan 55; Mej. S. Wolter, Kerkplein 8; allen te Bloemendaal. Penningmeesteresse Santpoort: Mej. G. Pouwer, Bruno Klauwerslaan 14. Penningmeesteresse Overveen: Mevr. J. J. S. Rijnhart-Gutteling, Ramplaan 78. Penningmeesteresse Aerdenhout: Mevr. H. A. Crommelfn-Niehaus, Spiegelburglaan 22. hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt NOOIT! (Vraagt inlichtingen omtrent plaatsing in deze rubriek). Banketbakkerijen MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. 20216, van 104 uur. J. TULLENAAR, Zijlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Roliandslaan, Overveen, Tel. 18210. Slagerijen: MODELSLAGERIJ BOSMAN, Zandvoortschelaan 343. Bentveld. Tel. 26325. Tot 12 uur. BLOEMENDAAL—H.F.C. Zondag 17 September a.s. speelt Bloemendaal 1 een vriendschappelijken wedstrijd tegen H.F.C. 1, op het terrein aan de Brederodelaan. Aanvang 2 uur. Bloemendaal komt uit met liet volgende elftal: G. W. Koelemij N. v. Kesteren A. II. v. d. Mey-de Bie J. A. W. v. Leusen A. d. Vries A. F. Fluisman Ivl v. d. Linde J. de Jonge H. v. Bragt C. Cassée E. v. d. Schalie De donateurs wordt er op gewezen, dat alléén toegang tot ons terrein wordt verleend, op vertoon van diploma Seizoen 1939/1940. Deze diploma's zijn aan één der loketten op het terrein verkrijgbaar tegen betaling van de donaties. Voor militairen is de entrée bepaald op f 0.10. Zij, die een fairen en prettigen wedstrijd willen zien, verzuimeij niet Zondag naar het Bloemendaal- veld te gaan. o Secr.Schaepmanlaan 19, Bloemendaal. Op Donderdag 7 September hield „Santpoort" in haar speellokaal „Hotel Velserend" een onder linge drive, waaraan door 12 koppels werd deel genomen. In de Noord-Zuid-Iijn behaalde het koppel, de heer en mevr. Meijners den eersten en het koppel mevr. Kroone-de Heer v. d. Boogaard den tweeden prijs, resp. met 64 en 73 y2 m.p. in de Oost-West lijn werd de eerste prijs gewon nen door de heeren Frederiks-Kraaijer, den 2en door de heeren v. d. Worp-Dingerdio, resp. met 7280% IP-P- Turnkleeding, Hockeysticks, Voetbal schoenen, Gymnastiekschoenen. Het meest gesorteerd tegen den laagsten prijs SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD H.T.T.C. „SHOT" Speellokaal: Hotel Vreeburg. Speelavond: Vrijdag 7.3010.45. Secr.: G. J. Waanders, Bosehlaan 29, Bloemen daal. Vrijdagavond is het seizoen voor de Haarl. Tafeltennisclub „Shot" weer begonnen. Hoewel er- eenige leden onder de wapenen zijn geroepen (o.a. voorzitter C. Hurts) bekampen 20 leden (welk aantal nog voor uitbreiding vatbaar is), elkaar om een plaats in een der teams. Floewel een Nederl. competitie niet doorgaat, zullen er pogingen in liet werk gesteld worden om toch een Ilaarlemsche competitie doorgang te doen vinden. U boort hier spoedig meer van. De stand van de eerste tien in de competitie is momenteel Tel. 14393 - Bakencssergracht 27 - Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijsf 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. MUZIKAAL SOIREE. blZaterdag 23 Sept. a.s. organiseert de „Bloemendaalsche Kunstkring" een muzikale Soiree in de. groote muziekzaal „Brinkmann", Groote Markt te Haarlem. Aan dezen bijzonderen avond verleenen me dewerking: De bekende Italiaansche tenor Guiseppe Reschiglian, die o.a. heeft gezongen onder Tos- canini en Stokowsky, en dezen avond o.m. zal laten hooren aria's uit Tosca, Bohème, Aïda, Carmen etc. Paul Ewald, declamatie; Thea Schouten, zang declamatie; Emile Paleari, piano; Gabrielle Ro- setti, dans. De leiding berust bij Wilhelm Rettich. Vooor een klein aantal lezers hebben wij een aantal kaarten voor dezen avond, die een prachtig muzikaalgenot belooft, weten te reserveeren. Deze kaarten zijn a f 1,(alles inbe grepen) verkrijgbaar uitsluitend aan ons bureau: Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal. speelde verl. 38/39 in V gesp. gew. pnt. team: 1. P. Zalm 7 5 2 5 5 2. A. v. d. Giezen 5 4 1 4 2 3. H. Traksel 5 4 1 4 4. G. Waanders 5 4 1 4 2 5. J. Sonneborn 4 3 1 3 3 6. H. Veldkamp 4 3 1 3 7. J. Paradijs 6 3 3 3 5 8. C. Hartman 3 2 I 2 4 9. J. Potharst 3 2 1 2 5 10. B. Schipper 4 2 2 2 4 Zooals u ziet, begint er reeds eenige teekening in den strijd te komen. Vooral het nieuwe lid H. Traksel komt verrassend goed uit den hoek. (Hij heeft slechts 1 partij verloren, n.l. tegen P. Zalm in drie games en verder van v. d. Giezen, Waanders en Jn. Meij gewonnen, zoodat hij al eenige sterke spelers gehad heeft. Zalm, die vorig seizoen in het 5e spelend een goeden indruk vestigde, toonde zich nog steeds vooruitgaande, v. d. Giezen speelt momenteel een constant sterke partij. Er dient echter op gewezen te worden, dat nog eenige sterke spelers slechts weinig wedstrijden gespeeld hebben, zoodat zij nog niet bij de eerste tien behooren. Ongetwijfeld zal de ranglijst van de volgende week er dan ook anders uitzien. Bestuursmededelingen. De tijd gaat snel, nog enkele dagen en ons ver- eenigingsjaar is wederom teneinde. Het ligt in onze bedoeling de algemeene ledenvergadering zoo spoedig mogelijk, d.w.z. in de eerste helft van October te houden. Wij noodigen daarom onze leden uit, eventueele vragen of mededeelingen in de eerst komende dagen, doch in ieder geval vóór 1 October a.s. aan ondergeteekende kenbaar te maken, teneinde deze op de agenda der ver gadering te kunnen plaatsen. Ingekomen stukken, ontvangen na 1 October kunnen niet meer in be handeling komen. Voor de kinderen. Nog steeds komen kaartjes binnen van onzen ballonwedstrijd. Deze week ontvingen wij uit Franeker bericht over ballon no. 110 van Alie de Goede. Meisjes en jongens, ik heb liet de vorige week ook reeds géschreven: gaat nu toch even naar den heer W. Duisenberg, Lambrecht van Doklaan 43, en ga hooren wie zoo vriendelijk is geweest jullie kaartje op te zenden. Het lijkt mij toch niets meer dan een beleefdheid, dat een ieder van jullie een bedankbriefje zend en de menschen die zoo welwillend waren het kaartje aan ons in te zenden en er zelfs een postzegel voor over hadden. Waarlijk, doen jullie het niet, dan moet je een volgenden keer ook heuscli niet verwonderd te zijn, dat je niets meer hoort. Luchtbescherming. Op verzoek van vele bewoners in het Ramp- laankwartier deel ik allen mede, dat die heeren, welke als blokhoofd zijn aangesteld, en wier namen 1 October aanvang nieuwe cursussen ACAD. LEER. LICH. OEF. BLOEMVELDLAAN 46 - OVERVEEN en adressen de vorige week werden bekend ge maakt, Donderdagavond van 89 uur thuis zullen zijn om die bewoners in ons kwartier, die over de luchtbescherming nog iets te vragen heb ben en willen weten, thuis te ontvangen. - Er wordt echter wel verzocht, dat ieder die iets te vragen heeft, zich tot het blokhoofd wendt dat voor zijn woongedeelte van het Ramplaan- kwartier is aangewezen. B. G. BOS, le Seer. o Bridge-Club. Nog even, en de mooie zomersche dagen moeten wijken. De herfst staat voor de deur, en onze zomergenoegens maken plaats voor andere bezig heden, van meer huiselijken aard. Onder al deze bezigheden, neemt een kaart- avondje zeer zeker de grootste plaats in. Wist u, dat er in het Ramplaankwartier een bridge-club bestaat Daar kunt u zeer zeker van zoo'n kaartavondje gqnieten. Kom nu niet direct met allerlei bezwaren naar voren, van: „ik houd niet van spelen in club verband, of, ik voel me niet sterk genoeg om in een club te spelen, enz. enz." Al dergelijke bezwaren worden direct uit den weg geruimd, wanneer u Woensdgavond a.s. eens een lrijkje komt nemen. Uw aanwezigheid zal zeker op prijs worden gesteld, en het bestuur is tevens in de gelegenheid u alle gewensclite in lichtingen te verstrekken. Onze clubavonden worden gehouden op Woens dag in hötel-café-restaurant „Roozendaal", Bloe mendaalscheweg. Het zal ons verheugen u binnen kort als lid te kunnen noteeren van de Bridge club „Haarlem-West Ramplaankwartier." Mocht u Woensdagavond niet in de' gelegen heid zijn. een bezoek aan onze bridge-club te brengen, wendt u dan tot een der hieronder ver melde adressen, zij kunnen u volkomen inlichten. G. J. DE LANGE, Rollandslaan 103. A. C. STEVENS, Dickmansstraat 54. M. J. NASSETTE, Rollandslaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5