page Camera Obscura BLOEMENDAAL Fa. A. Verneut De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SA F E-L O K E T T E „Beatrix" 50 en 90 SUCCES-EVERCLEAN 2 Vrijdag 6 OctoBer 19 39 BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Wie er gingen. GEVONDEN VOORWERPEN Verloting Brederode-Duin W eldadigheidsa vond v - - y TV voorkomt schade aan Uw KOSTBAAR VOEDSEL RODONT 4oc.per doos ZANDVOORTSCHELAAN BENTVELD geïllustreerd door JO SPIER voorhanden bij Zwemdemonstratie in Stoop's Bad TELEFOON 26076 INGEZONDEN STOOMERIJ LORENTZKADE 56 metende 10 x 16 x 50 cM a I 5.- per jaar ~m: Babyverzorging tijdens vacaotie en ziekte KRAAMINRICHTING l-ZIJLWEG 198 fELLFOON 17200 7 Geboren: z. van C. J. BeliënVan den Berg. Ondertrouwd: F. W. van der Kolk en C. J. M. Roosen. Getrouwd: J. F. Hoddes en J. M. Lochner. J. J. van der Marei en M. de Wilde Overleden: J. Lakeman, 78 jr., gehuwd met C. van der Maas. A. J. Holdorp, chauff. tuinman, Vogelenz.weg 19, Aerdenhout, van Heemstede. I. A. Daranyi, dir. eener N.V., Tramweg 9, Aerdenhout, van Budapest Hon. Gevonden en terug te bekomen bij: Göbel, Duinlustparkweg 59a, Santpoort-station, een hondenhalsband; Over de Linde, Ged. Schalk- burgerweg 60 Haarlem, een dameshandschoen; Boosman, Oranje Nassaulaan ~59, een beige regenjas; Hoffschlag, Witte Huis Zeeweg Over- veen, een pop; Nieuwpoort Noordlaan 9, een kinderregenjasje; De Bie, Ruysdaelstraat 1 rood, Haarlem, een rozenkrans; Ravenhorst, Korte Kleverjaan 21, een clips; Arbouw, Ramplaan 28, Haarlem een zakmes; L. Boorsma, Zandvoorter- weg 29, een damestaschmandje; Kloosterheer, Bloemendaalscheweg 163, een zakdoekje; Kok- kelkoorn, Bloemendaalscheweg 2.85, een sjaal, Boeree, Prins Hendriklaan 62, een rekenboekje; Nijland, Graat Florislaan 35, Vogelenzang, 2 doozen watten Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.): double-hor loge, handschoenen, regenjas, kwitantie, cein tuurs, heerenrijwiel, springtouw, pet, lipssleutel, gleufhoed, schoen. Post Aerdenhout: dameshand schoen, motorspatlap, spons en zeemlederlappen, armband, handschoen. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Afd. Bloemendaal en Omstreken. Bovengenoemde afdeeling kwam in ledenver gadering bijeen in café „Rusthoek" te Bloe mendaal. De voorstellen van het bestuur omtrent het werkprogram 1939/1949 werden door de leden goedgekeurd, terwijl voorts nog de heer G. J. Boeschoten zich op verzoek der leden bereid verklaarde om in aansluiting met zijn reeds gehouden voordracht een nadere bespreking te houden over de vorstschade in den afgeloopen winter en de heer P. Steetskamp om een vak bespreking te houden over Kaapsche Gewassen. Voor den bij voldoende deelname te houden cursus voor Fruit— en Groententeelt gaven zich ter vergadering 5 leden op, terwijl nog de namen van 2 anderen genoemd werden. Even- tueele verdere deelnemers worden verzocht zich bij den Secretaris op te geven. Voor het puntenstelsel waren door de heeren G. Brokke en A. Jansen twee fraaie collecties fruit ingezonden. Aan beide inzendingen werd door de jury, bestaande uit de heeren G. de Kruijf, P. Steetskamp en H. van Roozendaal, 10 punten toegekend. Vervolgens werd een wdstrijd gehouden in het herkennen van 36 boomtakken, waaraan dooi de leden met veel animo werd deelgenomen. De beste resultaten werden bereikt door de heeren Van Dijk Jr. en Van Leeuwen. Daar beiden slechts 10 fouten hadden gemaakt wer den de le en 2e prijs-winner door loting aan gewezen. In de volgende op 24 October 1939 te houden vergadering zal door de Nederlandsche Ver- eeniging tot Bevordering der Biologisch-Dyna- mische Landbouwmethode een lezing worden georganiseerd over het streven dezer vereeni- ging. Tevens zal dan een prijsvraag worden uitgeschreven voor bloeiende Chrysanten. DAMESSCHAAKCLUB. De Damesschaakclub van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen afd. Haarlem en omstreken, opgericht November 1929, heeft zich, onder den naam: „Haarlemsche Dames Schaak club" als zelfstandige club gevestigd. Tot be stuursleden zijn gekozen: de dames Verlooy— Oskatn (presidente), Hamminik Haverkate (secr.3, BakkerBoer (penn.), JonkersMeijer, van MoerkerkenCannegieter. Bloemendaal. MEDAILLE UITGEREIKT. De Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen heeft een medaille en orkonde uitgereikt aan Johanna Bies wegens twaalf-en-een-half- jarigen dienst als dienstbode bij de familie IX, j. Moltzer- Jr. te Aerdenhout. Trekking Uitgesteld tot 19 October. De trekking van deze loterij, die aanvankelijk was bepaald op 5 October is tot grooten spijt van het verlotings-comité uitgesteld moeten worden tot 19 October a.s. Vorige jaren kon den de trekkingen voor deze sympathieke ver loting steeds op den vastgestelden datum wor den gehouden, omdat dan alle loten waren ver kocht, zelfs verschillende malen eenige dagen voor de trekking plaats vond. Dit jaar heeft de mobilisatie en ingetreden oorlogstoestand den verkoop zoodanig beïnvloed, dat een aantal loten nog niet verkocht is. Het comité voor de verloting vertrouwt, dat zij, dié nog geen'lot kochten of eenige minder dan vorige jaren, dit alsnog in die veertien dagen zullen doen. Vooral op hen, die nog geen financieel nadeel ondervinden van de mobilisa tie, is het vertrouwen der verlotings-commissie gevestigd om mede te helpen de laatste loten op te ruimen. De opbrengst der verloting is één der pijlers geworden, waarop de tuberculose-bestrijding rust. Mislukt de loterij dan zal de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose haar werk sterk moeten verminderen. Door deze inkrimping zal niet alleen Brederode-duin getroffen worden, doch ook de Consultatie-bureaudienst en de maatregelen ter isolatie van patiënten. Vermin dering van deze diensten beteekent verhooging van infectiegevaar voor de gezonden, hetgeen een zeer groot nadeel oplevert voor de algeheele volksgezondheid. Verder uitstel der trekking van de loterij volgt in geen geval. De trekking vindt onherroepelijk plaats op Donderdag 19 October aanstaande. Loten zijn o.a. verkrijgbaar aan het Bureau van ons blad, Korte Kleverlaan 64, Bloemen daal. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR MILITAIREN TE HAARLEM EN OMGEVING. In den Stads-Schouwburg wordt op Zaterdag 14 October a.s. 8.15 uur opgevoerd door de Fritz Hirsch Operette de allernieuwste' Schlager „Die Kleine Hoheit", een vroolijk zangspel uit den góeden ouden tijd, 'ten bate van het Ontspan ningswerk voor 'militairen. Hoofdrollen: Fritz Hirsch, 'Paul Harden, Ruth Rhoden, Egon Karter, Gretl Ttichler, Mady Meth, Jula Rillo, Ellen Lutz, Imre Raday, Leo Reicher'; Hermann Pfalzner, enz., enz'. Orkest onder leiding van Hans Lichtenstein. Geheel nieuwe costumes: Sophie Degenhardt Geheel nieuwe décors: Gerard Vroom. Schitterende tafereelèn, o.a. „Het Zingende Prentenboek", uit Neêrlands geschiedenis 1869 —1939. Gaarne doet het Comité voor Ontspanning van Militairen in de gemeente Bloemendaal een be roep op de Bloemendaalsche ingezetenen dezen Schouwburgavond te bezoeken. Niet alleen gunt het Comité het Haarlemsche Comité van harte dezen steun, maar zij ontving ook de toezegging, dat het Bloemendaalschè Comité eveneens een deel van de netto-opbrengst zal ontvangen. Al zijn verscheidene hier gecantonneerde mili tairen thans elders gedetacheerd, toch blijven er nog vele (zoo te Vogelenzang, in het Jeugd huis te Bloemendaal en aan den kop van den Zeeweg) aan de zorgen van het Bloemendaal sche Comité toevertrouwd, terwijl het ook bij mogelijke uitbreiding van dit aantal gereed moet zijn hun evenzeer het noodige te verschaffen. Kaarten kunnen o.a. worden genomen bij; mevr. W. L. Beynesv. d. Zon, Nachtegalen- laan 8, Aerdenhout; mevr. M. EverardPovel, Nachtegalenlaan 7, Aerdenhout; mevr. D. A, MinkmanAbel, Borskilaan 4, Bloemendaal; mevr. E. Schultz van HaegenYpey, Zand- voortscheweg hoek Van Vollenhovenlaan, Aer denhout. Laat Bloemendaal naar goede traditie ook hier zijn aandeel ruimschoots bijdragen. - 'Jïi 'V eveneens doodelijk voor rat en muis doch ongevaarlijk voor huisdieren en pluimveeKost NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENI GING AFD. HAARLEM. Per autocar ging onze afdeeling Zondag langs de van alle autoverkeer verlaten wegen over Amsterdam naar Hilversum, waar een bezoek gebracht werd aan het pinetum Blijdenstein. Door de familie BI. is dit penitum geschonken aan de Amsterdamsche Universiteit met de be doeling hier een studie-terrein te bezitten voor de Amsterdamsche studenten. De ass. hortula- nus, de heer A. M. van Essen, leidde ons rond en vertelde met groote kennis van zaken aller lei wetenswaardigs van vele van de ongeveer vierhonderd coniferen, die hier zijn onderge bracht. Het grootste gedeelte van het terrein is bezet met jonge coniferen, die systematisch zijn uitgeplant. In het oudere gedeelte werd iets langer stilgestaan bij enkele bijzonder fraaie oudere exemplaren. Enkele namen mogen U een fragmentarischen indruk geven van eenige soorten: Pinus Koreinana, Torreya, Prumnopites (eenig in Nederland!), de beide Sequodia's: gigantea en sempervirens, Cupressus Forulosa (Himalaya), Pinus Banksiana uit Mexico met veeljarige kegels, Larix laricina met kegeltjes van nog geen- centimeter, Abies magnifica met prachtige zeer groote kegels, een „kameel achtige" Pseudotsuga taxifolia, Thuya orien- talis, de levensboom van China, enz., enz. Tegen twaalf uur ging het verder naar Soest, waar onder leiding van den bekenden naiuur- historischen publicist Rinke Tolman den ge- heelen verderen middag werd gebotaniseerd en gespeurd in het prachtige stuifzandgebied. De kolossale vraat van de dennenbladwesp werd bekeken, allerlei rupsensoorten genoteerd, o.a. de Veelvraatrups, de harsbuilvlinder, een cocon van de nachtpauwoog, Manestra pisi op de kruipbrem; mierenleeuwen werden ijverig ge zocht en gevonden; verschillende gallen wer den door den heer Van Eyndhoven gedemon streerd; van de vele paddestoelen noemen we alleen: Cordyceps militaris, Colly'oia maculata, Cortinarius semi-sanguineuS, Boletus bovinus en een zestal andere boleten, Polyslictus peren nis, Rhizopogon luceolus, de valsche truffel; de voorzitter kreeg een flink maal Cantharellen en boleten mee voor de keuken. De heer Lempers was zoo gelukkig, een klein vuurstenen pijlpuntje te vinden. En zoo vloog de middag om. Ongeveer vier uur vertrokken we uit Soest en waren halfzes weer in de Spaarnestad terug. RIJWIELEN ONDERDEELEN REPARATIES Haarlem - Warmoesstraat 10 Bloemendaal - Bloemendaalscheweg 53 Overveen - Bloemendaalscheweg 255 dagen (Maastricht en Heerlen) werden tot een artistieke gebeurtenis in deze steden en daar het bezoek ondanks de tijdsomstandigheden de ver wachtingen verre overtrof werden in genoemde grensplaatsen met. grooter optimisme nieuwe plannen voor het seizoen gemaakt. O.a. zullen binnenkort een reeks uitvoeringen worden ge organiseerd voor het Ballet Yvonne Georgi mét medewerking van het Stedelijk Orkest te Maas tricht. Wandeling door de Heerenduinen. Een voor de N. N. V. nieuw, maar naar ge bleken is, zeer mooi terrein werd Zaterdag middag betreden, toen een wandeling werd ge maakt door de Heerenduinen bij Velsen. En als dan de leiding is toevertrouwd aan iemand, die, zooals de heer L. H. van Berk, elk plekje van zoo'n terrein kent, dan kom je zeker bij de aardige dingen. We zagen de bottelroos (Rosa pomifera-, daar verwilderde Iberis umbellata, wintergroen (Pi- rola) nog in bloei. De heer v. B. bracht ons bij een prachtige Cornus sanguinea en wees ons een groote heksenbezem in een Pinus silvestris. Ook vonden we nog stofzaad met vrucht. En voorts een groot aantal paddestoelen: Amanita mappa, muscaria, pantherina, phalloi- des, Tricholoma alba, Tricholoma columbetta, Amethystzwammetje, oranjegele wasplaat (Hy- grophorus conicus), krulzoom, champignon, spij- kerzwam, melkboleet (Boletus granulata), en heksenboleet (B. miniatoporus), oorlepeltje (Hydnum auriscalpum) dat altijd op denne- kegels zit, Hydnum imbricatum, Hydnum repan- dum, Telephora terrestris, Geaster triplex, de groote bruine bekerzwam (Peziza badia), witte kluifjeszwam (Helvella crispa) en ook weer de truffelknotszwam op een hertetruffel (Cordy ceps ophioglossoides). BALI-JA VA-THEATER Herhaling 'té Haarlem. Naar aanleiding van het groote succes, dat hét Bali-Java-Theater enkele dagen geleden in Haarlem ten deel viel, zal het gezelschap nog een enkele herhaling in den Stads-Schouwburg, aldaar geven op Zaterdag 7 October. Door vertraging in de scheepsverbinding van de Holand-Amerika-lijn zal het gezelschap eerst over ca. 14 dagen naar New-York kunnen ver trekken en- zijn derhalve onderhandelingen gaande over verdere voorstellingen in ons land, n.l. te Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Eindho ven, Hilversum, Groningen, enz. Een reeks voorstellingen in Limburg een dezer Woensdagmiddag 1.1. werd in Stoop's Bad een zwemdemonstratie gegeven door enkele meisjes en jongens, die onder leiding van den heer Joh. Kuit het voortgezet zwemonderwijs beoefenen Om half zes werd met de afwerking van het programma begonnen, hetwelk zeer vlot verliep en om 7 uur beëindigd werd. Begonnen werd met borst en rugcrawl en samengestelde rugslagen, waarna het „drenke ling trekken" en bordjes duiken gedemonstreerd werd. Groot succes' behaalde het „onder elkaar door zwemmen", dat in groote groepen tegelijk gezwommen werd het springen van de 1 m plank (duik en sluitsprong) en het figuurzwém- men, waarbij een groote V en Z gevormd wer den. Het slot van het programma was een een- acter, waarbij een te water geraakte „niet-zwem- mer" door een 6-tal „geoefenden" uit het, water werd gehaald en volgens de regels der kunst werd behandeld en bijgebracht, waarna de drenkeling informeerde naar zijn redders en hen de hand drukte. Hiermede was het programma afgeloopen en verzamelden de deelnemers zich op het balcor., waar de toeschouwers reeds aanwezig waren. De heer Schultink, directeur, nam het woord en sprak zijn spijt uit dat dit de slot-acte moest zijn van het optreden van den heer Kuit in Stoop's bad. Wegens verandering van werkkring, nl. administratief in Den Haag, kon de heer Kuit voor dit V.Z. niet behouden blijven; hetgeen zeer te betreuren is,: gezien de buitengewone be kwaamheid, niet alleen in het lesgeven, maar ook vooral in het organiseeren der les-clubjes en demonstraties als van dezen avond. Hij bracht zijn persoonlijken dank voor al het werk dat de heer Kuit voor dit V.Z. verricht heeft en spoorde de aanwezigen aan voort te gaan met het V.Z, ter behaling van de opvol gende diploma's. Met de eigen instructeurs zal nu een proef ge nomen worden dit V.Z. al dan niet beter, dan toch even goed te doen slagen als voorheen. Hierna kreeg een groepje meisjes gelegenheid den heer Kuit toe te spreken, waarbij hem een handkoffer overhandigd werd met den dank van al zijn leerlingen, van welke taak Toetie Zon zich flink en moedig kweet. Mevr. Kuytvan Laar, die de demonstratie bijwoonde als official van den K.N.Z.B., ver zekerde de ouders dat zij voor deze geoefende kinderen niet bang behoefden te zijn dat hen in het water iets zou overkomen .Zij spoorde allen aan toch vooral hiermede door te gaan en nam met een woord van waardeering en dank voor de prettige samenwerking, afscheid van den heer Kuit. Ten slotte dankte de heer Kuit voor alle woorden van waardeering tot hem gesproken, en meende dat het doel dat hij zich van dit V.Z. had voorgesteld, volkomen bereikt was nl. een brug te vormen van gewoon zwemmer tot zwem- vereeniging en een steentje te hebben bijgedra gen tot het groote doel der KNZB van ieder Nederlander een geoefend zwemmer te maken. Hierna werden door den directeur de diplo ma's uitgereikt, waaraan de heer Kuit voor elk een surprise voegde. Met een driewerf hoera voor den heer Kuit en de V.Z. club werd deze aardige demonstratie avond besloten GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE. Het Comité „Gooi wat in mijn Schoentje" hoopt dit jaar weer vele kinderen gelukkig te kunnen maken door het plaatsen van een schoentje onder de schoorsteen van kindervrien den in Haarlem en omstreken. Ouders, die meenen, dat hun kinderen van 4 tot en met 7 jaar hiervoor in aanmerking komen, kunnen dit vóór 15 Octiber schriftelijk opgeven aan het Secretariaat: Hooimarkt 30, Haarlem. Namens het Comité, A. BOLLEURS-BOCAGE. Secretaresse. l'norm „Succes' doordc „EvercIean"servioei ilasispri's-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen HAARLEM TELEFOON 27029 I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2