SPORT EN SPEL Haarlem en de Spoorwegen V r ij dag 6 O c to b e r 1 99 9 5 AAAAAAAAAAAAÉüL PREDIKBEURTEN B. V. C. „BLOEMENDAAL" TAFELTENNIS Korfbalclub „Sport Vereent". LEESTAFEL Wat men iOO jaar geleden van een sperwer wist. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na'eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. ZONDAG 8 OCTOBER 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, geen dienst. Geref. Kerk, v.m. 9 uur Prof. Dr. J. Waterink, van Amsterdam. V.m. 10.30 uur Cand. D. van Swighem, N.m. 3 uur Prof. Waterink. Radio-uitzendingen op golflengte 243.9 M., van de diensten te 10.30 en 5 uur. Vrije Kath. Kerk, v.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Woensdag, n.m. 8 uur, Vespers en Lof. „UniveTseele Eeredienst" (Soefi-Beweging), Cen trum Bloemendaal. Bovenzaal Vreeburg, Kerk plein 16 te Bloemendaal. V.m. 11 uur Spr.: Ir. J. Pool. Onderwerp: „En daarom hebben wij den mensch grooter ge maakt dan alle schepselen". 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur Ds. P. J. de Jong, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur Ds. van Dijk, van Bloemendaal. Ned. Herv. Kapel, v.m. 10 uur de heer H. Las- schuit, van Overveen. N.m. 5 uur Ds. J. C. Aalders, van Amsterdam. Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 uur Dr. J. G. Ubbink. Doopsbediening. HAARLEM. Evang. Luth. Gem., v.m. 10.30 uur Ds. D. E. Boeke, Ned. Herv. Pred. te Haarlem. Vrije Evang. Gem., gebouw Parklaan 106, v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. D. J. D. du Fossé. Zondagmorgen om 10 uur Kinderkerk. Woensdagavond om 8 en 8.43 uur Catechisatie. Eglise Wallonne (Begijnhof), a 20 h. (soir) Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur E. Miche- lin-Moreau, de la Haye. 3ième collecte pour la restauration. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk), v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 3.30 uur Ds. C. Veenhof. Catecli. Zon dag 22. Geref. Kerk (Wilhelminakerk), v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5.30 uur Ds. L. Hoorweg. Catech. Zondag 22. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk), v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5.30 uur Ds. A. M. Boeyinga. Catech. Zondag 23. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk), v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5.30 uur Ds. J. W. Siertsema. Catech. Zondag 23. Geref. Kerk (TI. V.), v.m. 10 en 5 uur Ds. G. W. van Deth. Bediening H. Avondmaal en dankzegging. Remonstr. Geref. Gem., v.m. 10.30 uur Dr. A. H. Haentjens. 12 uur Ivinderdienst in het Remonstranten huis. Donderdag, n.m. 24 uur, Handwerkelub in het Remonstrantenhuis. Theosofische Loge (Nassauplein 8), Vrijdagavond 8.10 uur de heer J. Kruisheer, van Amsterdam, algemeen secretaris van de Theosofische Ver. Ned. Afd. Onderwerp: „De opbouw van het Gemeenschapsleven". Toegang vrij. Coll. tot Verspreiding van Spiritistische Begin selen (gebouw „Theosofia", Nassauplein 8), v.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen. Trance toe spraak door Mevr. T. J. M. van Loon-Thierry. Toegang vrij. Rnzekruizers Genootschap (Bakenessergracht 13), n.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing. Spr.: ds hcer.T. Leene. Onderwerp: „De slachthuizen in Caphar Salama". Onafh. Relig. Gem. (Oranjeplein 9), n.m. 8 uur Ds. A. R. de Jong. Onderwerp„In en boven het stormgebied". Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" (afd. Haarlem II, Sociëteit Ver., Zijlweg 1), v.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen. Spr.: Mej. M. Snoek, van Utrecht. Helderziende waarne mingen: Mevr. J. Remmers v. d. Lans. „Universeele Eeredienst" (Soefi-Beweging), Nuts- gebouw, Lange Veerstraat 16, v.m. 11 uur Spr.: Mej. C. C. Voute. Onderwerp: „Het vinden van God' Maandag, n.m. 8.15 uur Lezing door Mevr. K. Blaauw. Onderwerp: De mystieke beteeke- nis van de klassieke sprookjes AERDENKOUT. Rclig. Gem., v.m. 10.30 uur Dr. W. Banning; Dir. Woodbrookers in Holland, Bentveld. ZANDV00RT. Geref. Kerk (II.V.), v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P- van der Vloed. BLOEMENDAAL—D.W.V. DWV bleek over een prachtige ploeg te be schikken. De spelers hadden een betere opvat ting van hun taak en speelden zeker een klasse beter dan de Bloemendalers. Na 10 minuten spelen werd Koelemy reeds gepasseerd. Ondanks het zwoegen der achterhoede van Bloemendaal kwamen de DWV-aanvallen veelvuldig terug en werden na kleine tusschenpoozen de stand op 30 gebracht. Jammer dat onder deze omstan digheden eenige Bloemendaalspelers zich de luxe veroorloofden, meer als toeschouwers dan als spelers te fungeeren. In het andere geval had Bloemendaal stellig een gunstiger resultaat be reikt. Ondanks een 30 achterstand is het toch niet noodig den moed te laten zakken, en zich verder niet meer in te spannen. De taak der overige spelers wordt daardoor terecht onnoodig ver zwaard. Na de rust gaf Bloemendaal beter partij. Het spelpeil zakte aanmerkelijk, omdat DWV hun aanvallen een weinig slordig afwerkten. Op regelmatige wijze werd de score tot 50 opge voerd. Bloemendaal mag in de komende wed strijden zeker wel uit een ander vaatje tappen, wil ze een dragelijk figuur in deze competitie maken. In de eerste plaats moet iedere speler zich voor de volle 100 procent geven! Programma voor Zondag a.s. Bloemendaal 2VI. Vogels 2. Thuis om 10 uur. H.T.T.C. „SHOT". Speellokaal: Hotel „Vreeburg", Kerkplein, Bloemendaal. Speelavond: Vrijdag van 7.3010.45 uur. Secretaris: G. J. Waanders, Boschlaan 29, Bloemendaal. De onderlinge competitie is nu bijna ten einde en eerstdaagsch zal de team-commissie de teams voor het komend seizoen hebben samen te stellen. De stand der onderlinge com petitie is sinds verleden week niet veel meer gewijzigd en veel wijzigingen zullen er ook wel niet meer in komen. Er zij verder apg medegedeeld, dat de nood- competitie der N.T.T.B., Afd. Haarlem, 30 .Oct. 1939 een aanvang zal nemen. Pogingen zijn er in. het werk gesteld om Shot I, ondanks degradatie verleden jaar, in de lste klasse ingedeeld te krijgen. Hier bestaat wel eenige kans op, daar reserve-teams van andere vereenigingen zich teruggetrokken heb ben bij gebrek aan spelers. Hieronder vermelden wij nog even de stand der eerste tien in de onderlinge competitie der H.T.T.C. „Shot": Sp. .39/'39 Naam Gesp. Gew. Verb Pnt. Gem. in team A. v. d. Giezen 16 15 1 15 0.94 2 W. Traksel 14 13 1 13 0.93 G. Waanders 15 12 3 12 0.80 2 P. Zalm 15 12 3 12 0.80 5 J. Potharst 7 5 2 5 0.71 5 H. Veldkamp 15 10 5 10 0.67 Jn. Meij 10 6 4 6 0.60 3 J. Sonneborn 16 9 7 9 0.56 3 G. v. Franken- huysen 15 8 7 8 0.53 1 H. Kolk 14 8 6 8 0.51 BLOEMENDAAL SANTPOORT. Seer. Bruno Klauwerstraat 5, Santpoort (st.) Gespeeld Zondag 1 Oct.: S.V. IZuiderkwar tier I 13; Amsterdam noordS.V. II 40; S.V. 3Oosterkwartier 4 14; S.V. aOoster kwartier a 13. Te spelen a.s. Zondag 8 Oct.: Allen Weerbaar 1 S.V. 1 2 uur; S.V. 3Meerlebosch 3 2 uur; S.V. bMeerlebosch d (adsp.) 10 uur. Aangenomen als adspiranten: W. Menet en J. Schol. Voorgesteld door de adspiranten-commis- sie als adspiranten: G. Mats, Steenbokstraat 22, Haarlem (N.) via Suze de Liefde en C. Daernen, Kruidbergerweg 49 Santpoort (dorp) via de Prop. Commissie. RUITEN ZIJN TROEF! Wij hebben het niet over bridge of over andere kaartspelen, maar bedoelen slechts, dat geruite stoffen dezen winter tot de lievelingsstoffen van de mode zullen behooren. In het Octobernummer van Beyer's Mode für Alle vinden wij vele aardige modellen, geschikt om van „een ruitje" gemaakt te worden. Zooals de omslag al aangeeft, valt de nadruk in dit nieuwe nummer op de mantel. Geen won der, want dit kleedingstuk behoort in het komen de seizoen tot een van de onmisbaarste onder- deelen onzer garderobe. Zoowel gekleede als sportieve, getailleerde of wijde modellen zijn vertegenwoordigd. Wat de bontgarneering be treft, de sportieve modellen zijn in het geheel niet met bont gegarneerd, terwijl de gekleede mantels voorzien zijn van mouwen en passen van kortharig bont of van groote bontkragen. Vanzelfsprekend zijn de japonnetjes niet ver geten. Men vindt modellen voor alle tijdstippen van den dag. Voor 's morgens eenvoudige model len, gegarneerd met kleurige shawltjes of onbe rispelijke witte piqué-garnituurtjes; voor 's middags gekleede modellen met wijde rokken en wijde mouwen en voor 's avonds elegante, lange japonnen met plissé, inhaalsels en drapee ringen. Bovendien zijn, zooals gewoonlijk, de patronen van alle modellen op de raderbladen gegeven. Beyer's Mode für Alle is te verkrijgen in de boekhandel of bij de Beyer's depóts, waar men tevens de bekende Beyer-patronen kan koopen. Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen, uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"en ge voelt een weldadige rust over Ukomenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. In het „Nederlandsch Magazijn" van 1836 troffen wij bijgaande interessante beschrijving van den sperwer aan, den sierlijken roover, die vooral nu in den trektijd ook onze streek bezoekt. Moge hier en daar een onjuiste conclusie ge trokken zijn, in het algemeen blijkt uit dit stukje, dat de kennis van de vogels vöör 100 jaar niet gering was. „Er zijn weinige bewoners van het platte land, die niet in de gelegenheid zijn eenen vogel te zien van ongeveer eenen voet lang, met gebogen platten snavel, met tot aan de oogen gespleten bek, scherpe klauwen en bruine en geelachtige vederen. Zijne uitgestrekte vleugels zijn twee voet breed, en gesloten zijnde bereiken zij nog te nauwer nood de helft van zijnen ronden staart. Deze vogel, in zijne lage en horizontale vlugt, werpt zich met pijlsnelheid van ter zijde op een arm dier, waarvan hij zijne prooi maakt; deze vogel is de Sperwer. Somtijds vliegt hy te voor- schyn van uit het digte gebladerte eens booms, waarop hy zich, als een loerende dief, verborg om zyne slagtoffers te wachten; want daar de inrichting zyner vleugels hem niet veroorlooft hoog te vliegen, is hy dikwijls genoodzaakt zyne toevlugt tot list te nemen om zynen buit te van gen, dien andere roofvogels byna loodregt uit de hoogte aanvallen. Deze dubbele wyze van jagen houdt den Sperwer verwyderd van de velden, waarop volstrekt geene boomen groeijen. De die ren, welker dwingeland hy is, zyn voornamelijk de patryzen, konynen, veldmuizen, ratten enz. Ook valt hy duiven aan, wanneer zy van haren troep gescheiden zyn; en rigt eene verwoesting aan onder de vinken en andere kleinere vogels, die des wniters troepsgewyze leven. Men verwart dikwyls den havik en den Sper wer, als tot ééne klasse behoorende; en met der daad vertoonen die beide vogels uitwendig slechts weinig verschil. De havik is wel grooter dan de Sperwer, doch is hem volkomen gelyk in zeden en natuurlyke gewoonten en onder scheidt zich, even als hy, onder alle roofvogels, door de weinige lengte zyner vleugels. En tus- schen de twee soorten bestaat nog bovendien deze gelykheid, dat het manetje kleiner dan het wyf- je is. De havik is echter moeijelyker te temmen; hy is wild en bloeddorstig in evenredigheid zy ner kracht, en wanneer men hem in vryheid iaat by eenige valken, dan zal hy zeer zeker den een' na den anderen dooden. Hy ontziet zich niet om de duiven en hoenders aan te vallen; maar hy schijnt de voorkeur te geven aan veld muizen en kleinere vogelen. Met de meeste gre tigheid werpt hy zich op bloedend vleesch. Ove rigens valt hy zynen buit op dezelfde wyze als de Sperwer aan, en beide pukken, ontleden en vreten zeer snel de vogelen, welke zy bemag- tigd hebben; de muizen slikken zy geheel in en spuwen daarna het vel opgerold weder uit. Gedurende het grootste deel van het jaar hou den zich de Sperwers en Haviken in de bos- schen op; waar zy, op de hoogste boomen, een nest bouwen, waarin het wyfje van vier tot vyf eijeren legt. Somtyds zyn de nesten op oude bouwvallen of steile rotsen gebouwd. Niet dan in den zomer en in het najaar verspreiden zich de Sperwers over de velden, en men ziet hen veelal alleen, hoewel byna altyd het mannetje en het wyfje op weinig afstands van elkander zyn, en op verschillende boomen zitten om elkander niet te benadeelen. Echter ontmoet men somtyds gansche gezinnen, die te zamen jagt maken; maar deze vereenigingen hebben alleen plaats tydens de eerste jeugd der jon gen, die alsdan nog van hunne ouders leeren moeten, op welke wyze zich hun onderhoud te verschaffen. Het is alsdan een werkelyk onder- wys in moord en roof. De sperwer is over byna alle deelen des aard- bols verspreid. Hoewel zyn eigenlyk verblyf Europa is, vliegen echter velen de zee over om den winter in zachtere luchtstreken door te brengen, en daar zy op deze togten zwakkere vogels ontmoeten, die hun tot buit verstrekken, geven de zeelieden in de Middellandsche Zee hun den naam van zeeroovers. Ondanks hunne stoutheid en hunnen moed, kan men hen ge- makkelyk temmen en tot lyster wachtel- en patrysjagt afrigten. De gulzigheid des Sperwers, die hem zoo geducht maakt voor deze weer- looze dieren, is dikwyls oorzaak van het verlies zyner vryheid, daar zy het middel gemakkelyk maakt om hem in de netten te lokken, die voor eenvoudige musschen gespannen zijn. (Vervolg.) Gedurende de maanden November en December heeft het aantal reizigers op den spoorweg van en naar Haarlem 28191 bedragen en de op brengst aan reizigers en goederen 1.404.893. In 't geheel waren op dien weg vervoerd 77.703 reizigers met een opbrengst van 41.765,19. Be gin Januari lezen we van een incident. De spoor trein, die op 7 Januari om 9 uur in den morgen van Amsterdam naar Haarlem was voltrokken, heeft tengevolge van een ongemak aan den stoomwagen den tocht niet verder dan tot Half weg kunnen voortzetten. De meeste reizigers kwamen toen met gewone rijtuigen te Haarlem aan. Met behulp van een andere locomotief, die uit Amsterdam ontboden was, is de trein toen omstreeks elf uur te Haarlem aangekomen. De reizigers, welke met den trein van 10 uur uit Haarlem hadden moeten vertrekken, konden daardoor eerst bij twaalven hun reis beginnen. Het reizigersaantal groeide intusschen steeds. In Januari 1840 werden niet minder dan 12.008 reizigers vervoerd en bedroeg de ontvangst wegens reizigers en goederen 6093. Zoo zagen evenwel de schippers der trekschuiten hun broodwinning verminderen. Met goedkeuring der Edelachtbare Heeren Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam en Haarlem zouden de be doelde schippers gedurende Februari en „tot nadere advertentie" varen als volgt. Van Amsterdam (Haarlemmerpoort) voormid dags 7, 9 en 11 uur, namiddags 3, 5 en 7 uur. Van Haarlem 5, 7 en 9 uur voormiddag en na middags 12, 4 en 7 uur. De geregelde dienst om het uur was dus al uit. De vracht bleef 30 centen in het ruim en 45 cent in de roef. Geen wonder ook, dat we tegen Maandag 23 Maart 1840 des middags ten 12 ure te Amster dam aan de werf van de Haarlemmer jaag schuiten, buiten de Haarlemsche poort zien aan gekondigd den verkoop van 9 stuks jaagschuiten nrs. 1, 9, gediend hebbende in het veer tusschen Amsterdam en Haarlem. Ze lagen aan bovenge noemde werf. De verkoop had plaats ten over staan van een daartoe benoemden beambte. 15 Maart 1840 werd die verkoop nog eens aan gekondigd, maar. nu met de vermelding „onder approbatie van de Edele Achtbare Burgemeester en Wethouders der stad Haarlem, maar thans op Dingsdag den 24sten Maart en om contant geld, maar ze waren dan ook „zeer goed". Toch bleef ook de diligencedienst concurreeren, 26 Maart 1840 annonceerde de Diligencedienst L. van Kappen Jr. en D. W. Veldhorst, dat, te beginnen van primo April, de postwagendienst van Am sterdam zou vertrekken om 7 u., 1 uur, 4.30 en 9.45 uur en van Rotterdam uit om 5.30, 11 uur, 2.30 en 11 u., overrijdende in circa 7.30 uur. (Onze electrische treinen in 1 u. 15 min.) Op eersten Pinksterdag van 1840, 9 Juni werden „over den ijzeren weg 5200 en tweeden Pinkster dag 9000 personen vervoerd. We releveerden al de aanvraag om concessie tot verlenging van den spoorweg. Welnu, 30 Juni kon de Raad van Administratie der HIJSM melden, dat de Koning die concessie 21 Juni definitief had verleend. De spoor zou dus worden doorgetrokken naar Rot terdam. Maar nu moesten er natuurlijk opmetin gen worden gedaan; en daarvan maakten B. en W. van Haarlem deze concessie nog eens aan de burgerij bekend met uitnoodiging „om de be ambten, belast met de voorbereidende werk zaamheden, den vrijen toegang tot alle die pun ten te verschaffen alwaar bakens of afpalingen' behooren gesteld te worden. Gevende Hunne Edel Achtbare wijders aan de belanghebbenden kennis, dat alle onverhoopte schade aan eenig bijzonder eigendom daardoor te veroorzaken, door gezegde maatschappij (Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij) zal worden vergoed." B. en W. voornoemd, C. J. de Bruin Kops, H. J. Gorlings. 21 Juli 1840 werd op de spoorbaan Haarlem Amsterdam beproefd de stoomtrekker genaamd de Amstel, vervaardigd in de fabriek van den heer Vermeer te Amsterdam. Deze .proef viel gunstig uit. Een nieuw klein ongeval werd 6 Augustus 1840 vermeld. De trein, die om half vijf uit Amsterdam was vertrokken, kreeg ver traging tengevolge van een belemmering in de werking van den stoomtrekker (locomobiel de Leeuw). Het gebrek werd gelukkig spoedig ver holpen. Maar door het verbruik der steenkolen ontstonden ook cokes en sintels. Niet minder dan 800 mud lag begin van October 1840 aan de Haarlemmer Trekvaart bij Sloterdijk opgehoopt. Inschrijvingsbiljetten moesten 15 October aan het hoofdkantoor, Heerengracht 80, Amsterdam, worden ingeleverd. Een ander levensteeken zien we ook in het laatst October 1840. Natuurlijk eischt de baan onderhoud. Schroeven en biels moeten vernieuwd worden. Daarom noodigt de Raad van Administratie de gegadigden op Woensdag 13 Januari 1841 des middags ten 12 ure in het Wapen van Amsterdam, buiten de Haarlemmerpoort te komen. Daar toch, zou, ten overstaan van notaris mr. J. Commelin worden aanbesteed het leveren van 600 tonnen wits en 12 tonnen houtschroeven. Het bestek in het be kende hoofdkantoor ter inzage bij het Konings plein, ook aan de beide stations en de voornaam ste logementen van Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam, terwijl de ingenieur-direc teur F. W. Conrad bereid was inlichtingen te geven. Een andere aanbesteding zou 24 Maart 1841 in hetzelfde koffiehuis plaats hebben en wel bij inschrijving en opbod ten overstaan van den zelfden Amsterdamschen notaris Commelin. Het ging nu over „het maken van een gedeelte van den aarden baan behoorende tot de tweede sectie van den ijzeren spoorweg Amsterdam—Rotter dam en strekkende van het station Haarlem (nu centrale werkplaats) door de stad tot aan de Brouwersvaart. Bestek en teekening lagen weer op de genoemde plaatsen ter inzage, terwijl be halve de ingenieur-directeur F. W. Conrad, ook diens adjudant C. C. van Hart te Bennebroek, tot inlichtingen bereid was. Geen nadruk. (Wordt vervolgd)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5