atage e d p s enDQLkOOA „VERITEX'" A. G. G. M. GIORGIS Zn. AMSTERDAMSCHEVAART 322 Vrijdag 27 October 1939 BEGROOTINGEN KUNST.SIQQSnQDQEil Doodelijke aanrijding Twee oplichters aangehouden Opening Drogisterij Bruinsma ZANDVOORTSCHELAAN BENTVELD TELEFOON 26076 Geijseniorït'er vloog over Aerdenhout BOEKHANDEL J. M. DE WIT Ledenvergadering „Het Witte Kruis" VOOR GOEDGEKEURDE is Uw adres: Telef. 16773 TOONEEL voor het veranderen van marmeren schoorsteenen in Open Schouwen worden op aanvrage gaarne verstrekt OED. OUDE GRACHT 19, TELEF. 14811 blOp den viersprong SchulpwegEikenlaan- Tollenslaan te Aerdenhout, is de 60-jarige motor rijder, G. C., uit Bloemendaal, Zaterdagmiddag door een auto aangereden en gedood. De auto, komende uit de Tollenslaan en bestuurd door een dame uit Aerdenhout, verzuimde den motorrijder voorrang te geven. Een botsing was onvermijde lijk en de motorrijder werd zoo ernstig gewond, dat hij direct is overleden. Het lijk is per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De politie heeft de zwaar beschadigde voertuigen in beslag genomen. blDoor de Bloemendaalsche recherche zijn twee Amsterdamsche woonwagenbewoners ge arresteerd, die, zich uitgevende als „kunstschil ders" zich aan oplichting schuldig maakten, door schilderijen, van anderen afkomstig, van een val- sche signatuur te voorzien en tegen behoorlijke prijzen aan den man te brengen. Een inwoner van Aerdenhout had zich bij een bezoek van de twee heeren laten bewegen, een tweetal schilderstukken te koopen voor den prijs van dertig gulden, bewogen door het opgedischte verhaal van armoe. Daar contante betaling niet gelegen kwam, fourneerde de kooper het eerste tientje direct, om na een week het resteerende te voldoen. De tijd tussehen de twee betalingstermijnen bracht hem echter tot bezinning. De politie wid met de zaak in kennis gesteld, en toen de schilders om hun tweeden termijn kwamen en na ontvangst hiervan een kwitantie hadden afgegeven, greep de politie in en hield de woonwagenbewoners aan. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de verkoopers hun schilderstukken -ongeteekei de betrokken van een te Amsterdam wonenden schilder; zij voorzagen de stukken van een gefir- geerden naam en trachtten aldus de harten van hun clientèle te bewegen de „kunst-in-nood" door het koopen van één of meer schilderijen te steunen. Dat het hun op verschillende plaatsen gelukt is op deze wijze hun zak te spekken, bleek even eens uit het onderzoek. De voorraad, welke door de politie in beslag genomen kon worden, was het bewijs, dat hun affaire voorloopig niet uitver kocht zou zijn. Het tweetal, een 38-iarige en een 44-jarige man, beiden woonwagenb'woners-stoelenmatters, afkomstig uit Amsterdam, is in verzekerde be waring gesteld en voor den Officier van Justitie geleid. o EXAMENS. bl- Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is gisteren voor het artsexamen geslaagd onze plaatsgenoot de heer D. Kuiper Jr. EEN HULPKERK. bl— Tengevolge van \oortdurend plaatsgebrek heeft de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal pogingen in het werk gesteld tot het verkrijgen van een spreekgelegenheid in de wijk Overveen. Zij is hiertoe thans in staat doordat zij voor- loopig de beschikking heeft gekregen over de voormalige hulpschool aan de Croesenstraat, die dezer dagen tot hulpkerk wordt ingericht. De officieele ingebruikneming geschiedt in de eerste godsdienstoefening op Zondag 5 November a.s. De heer D. van Swigchem, theologisch candidaat, die benoemd is als hulpprediker bij de Geref. Kerk van Bloemendaal, is belast met de geestelijke verzorging in de wijk Overveen. o EXAMENS. blAan de Leidsche Universiteit slaagde gisteren voor het doctoraal examen in de rechten, de heer J. AI. Bierens de Haan uit Aerdenhout. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAA1 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 blDe hoek Platanenlaan-Verbindingsweg, waar voorheen de tuin van de firma Beunder ge legen was, is in korten tijd tot een aantrekkelijk woon-eentrum veranderd door den bouw van een aantal woon- en winkelhuizen, waarvan het eerste dezer dagen in gebruik genomen zal worden met de opening van de Drogisterij Bruinsma. Dinsdag a.s. namelijk zal in het pand Verbindingsweg 16 de eerste winkel geopend worden, alwaar de heer Bruinsma een góed-geoutilleerde drogisterij zal inrichten. Behalve alle op drogisterij-gebied voor komende artikelen, zal de heer Bruinsma een complete collecte borstelwerken voeren, en een keurcollectie eau de cologne's voorhanden hebben. Men neme voorts kennis van de in dit nummer opgenomen annonce. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. bl— Bij Kon. besluit is ontbonden de commissie van deskundigen, bedoeld in artikel 8 der Beurs wet 1914 en is daartoe met dankbetuiging voor de ais zoodanig bewezen diensten eervol ontslag ver leend i a den heer A. deBijl Naclierius te A r.len- hout, als voorzitter. De heer De Bijll Nachenius is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. o PERSONALIA. bl— De Minister van Waterstaat heeft ingesteld een commissie tot vaststelling van standaard prijzen en standaardloonen in de bouwbedrijven. Als lid dezer commissie is onder meer benoemd de heer F. J. Schuurmans, bouwkundige te Aer denhout. o LEDENVERGADERING PROTESTANTEN BOND. blDe afdeeling Bloemendaal van den Nederl. Protestantenbond kwam Woensdag in vergade ring bijeen in het kerkgebouw aan den Potgieter- weg, onder leiding van den heer Terweij. De heer Bouwmeester bracht het jaarverslag uit. Het tekort bedraagt f 29.10 en zou aanzienlijk hooger zijn zonder de extra-bijdragen der leden. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering op 8 November te Utrecht werden benoemd de heeren Bouwmeester en Knipscheer. o ARM CEBRCKEN. blDe 13-jarige P. v. d. AL, uit Haarlem, die op den Hooge-Duin-en-Daalseheweg bezig was met rolsehaats-oefeningen te houden, kreeg op den sterk hellenden weg een groote vaart, viel en brak den linkeronderarm. Dr. van Oldenborgh behandel de den knaap, die daarna per auto naar zijn woning werd vervoerd. RIJWIELEN ONDERDEELEN REPARATIES Politie-agent meende, dat de „Arend" te laag vloog. blDe K.L.Al.-piloot Geijsendorffer stond Woensdag voor den Haarlemsehen kantonrechter terecht, omdat hij boven Aerdenhout te laag zou hebben gevlogen. Op 23 Juni was hij met de F. 36 „Arend" om half zeven te Schiphol opgestegen voor een proef vlucht. Toen hij hoven Aerdenhout vloog, meende een politieagent, dat het vliegtuig op te geringe hoogte was en rnaaktp proces-verbaal op. Het vliegtuig was z. i. op ongeveer 200 meter hoogte en volgens het Luchtvaartreglement moest het minstens 400 meter hoog vliegen. Voor den kantonrechter verklaarde de piloot, dat hij van den chef van den Verkeersdienst opdracht had gekregen beneden het wolkendek te bijvendaardoor was hij genoodzaakt geweest op dé door den agent geconstateerde hoogte te blijven vliegen. Alaar hij voerde tevens tot zijn verdediging aan, dat bij beschikking van den Minister van Waterstaat van Alaart 1933 is be paald, dat viermotorige vliegtuigen op een mini mum-hoogte van honderd meter mogen vliegen. Noch de kantonrechter, noch de ambtenaar van het O.AI. bleken met t.eze beschikking bekend te zijn. De ambtenaar verklaarde in zijn requisitoir, hét ten laste gelegde bewezen, maar achtte den vlieger met strafbaar wegens de beschikking van den Alinister van Waterstaat. Daarom vroeg spreker ontslag van rechtsvervolging, waarmede de kantonrechter zich vereenigde. De heer Geijsendorffer maakte nog van de ge legenheid gebruik om op te merken, dat het zeer lastig is voor verkeersvliegers, dat meermalen proces-verbaal wordt opgemaakt wegens vermeend te laag vliegen. (H6W.* Onze uitleenbibliotheek, met groote keuze Romans en Jeugdliteratuur it geheel gemoderniseerd en overzichtelijk opgesteld, waardoor U rustig Uw keuze kunt maken. U tot een bezoek uitnoodigend Bloemendaalscheweg 123a - Telef. 22874 Dr. Bornwater eere-lid. blGisteravond hield de afdeeling Bloemen daal van de Noordho'landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" een ledenvergadering in hotel „Vreeburg". Wegens voortdurende ongesteldheid van den voorzitter Dr. J. Th. Bornwater, werd de ver gadering gepresideerd door Dr. H. L. van Beuse- kom, die de aanwezigen verwelkomde. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afge vaardigde naar de op 7 November a.s. in Am sterdam te houden algemeene vergadering werden benoemd resp. de heeren J. C. de Vries en A. IJzerman, waarna de beschrijvingsbrief voor deze vergadering wordt behandeld. De afdeeling vereenigt zich met de door het hoofdbestuur gedane voorstellen. De penningmeester, de heer Koele, biedt hierna de begrooting voor het jaar 1940 aan, die in ont vangst en uitgaaf sluit met een bedrag van f 5960. met een post onvoorzien, groot f 154.De be grooting wordt zonder wijziging aanvaard. De commissie voor het nazien der rekening over 1939 wordt gecontinueerd met de herbe noeming van mevr. Van Heumen-Benit en de heeren D. Kuiper en J. C. de Vries. Alvorens de bestuursverkiezing aan de orde komt, memoreert de secretaris het bijzondere feit, dat Dr. Bornwater, na van 14 Juni 1902 af onafgebroken bestuurslid te zijn geweest, zich thans genoodzaakt ziet in verband met zijn ge zondheidstoestand zijn functie neer te leggen. In 1902 benoemd tot secretaris, volgde hij Dr. Bakker na diens dood in 1916 op als voorzitter, om deze plaats tot heden gedurende een 23-jarige periode te vervullen. Het heeft hem veel moeite gekost om afscheid te nemen, doch zijn gezond heidstoestand noopte hem dezen stap te nemen. In aansluiting op deze woorden bracht de heer D. Kuiper hulde aan den scheidenden voorzitter, en stelde voor hem tot eere-lid te benoemen, waar in de vergadering spontaan toestemde. De aftredende bestuursleden, de heeren Dr. H. L. van Beusekom, L. van Essen, Dr. H. D. G. A. Immink en A. IJzerman werden herkozen; in de vaeature-Bornwater werd benoemd Dr. S. B. Drijber. Het aftredende lid der commissie voor wijk verpleging, mevr. D. Sehieferdecker Stibbe, werd Jierbenoemd. De Voorzitter sloot hierna de vergadering. GETUIGENISAVOND VAN HET RELIGIEUS- SOCIALISME. haIn verschillende steden van ons land houdt de Federatie van Religieus-Socialisti sche Gemeenschappen, getuigenisavonden in ver band met de huidige situatie. In Haarlem zal deze avond plaats vinden op 3 November a.s., 's avonds 8.15 uur in het Gebouw van Vrij zinnig Hervormden in de Jacobijnestraat. Dr. W. Banning en de heer J. van de Kieft zullen het woord voeren. Deze bijeenkomst wil geen politieke vergade ring zijn, waar politieke programs worden ont wikkeld, maar een getuigenis, dat uit de diepte van verslagenheid, moedeloosheid of wankeling wil opwekken en versterken tot een geloof, dat ook nu aan de roeping der mensch- heid tot vrede en gerechtigheid vasthoudt. Een getuigenis dus voor en met godsdienstigen, socialisten, zoekenden en overtuigden, om samen te bouwen aan een ware vrede straks. Voorts verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. „GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE". h iOfschoon het nog wel wat vroeg is, om zich nu reeds in de sfeer van Sint Nicolaas te ver plaatsen, meent het comité „Gooi wat in mijn schoentje" goed te doen, nu reeds de ingezetenen van Haarlem en Omstreken er op te wijzen, dat het verleden jaar met zoo'n groot succes bekroond zag (ruim 700 schoentjes werden geplaatst), ook dit jaar weer voortzet. Voor diegenen, die met onze 'nstelling nog niet bekend zijn, zij medegedeeld, dat het de be doeling is, kinderen van 4 tot 7 jaar van alle gezindten, wier ouders door hun economische omstandigheden geen Sint-Nicolaasfeest kunnen vieren, dit gemis eenigermate te vergoeden door hun schoentjes te laten plaatsen onder den schoor steen van kindervrienden, die in gelukkiger om standigheden vorkeeren. Alle kindervrienden en dit zijn er ongetwijfeld vele, worden vriendelijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk of telefonisch aan het secre tariaat, Hooimarkt 30, Telefoon 17865 Haarlem, op te geven met vermelding of wel één of meerdere gastschoentjes geplaatst mogen worden. Onzer zijds wordt dan opgegeven of zich daartoe een meisje dan wel een jongentje bij hen zal ver voegen, hoe oud het kind is, het adres, enz. Aiie verdere inlichtingen worden gaarne door ons verstrekt. Het Comité: W. ti. Dalmeijer, voorzitter, Prins Hendrik straat 66, Overveen. Telef. 16606. Mevr. A. Bolleurs-Bocage, secr.esse, Hooi markt, 30, Haarlem. Telef. 17865. Alevr. A. Brandt-Thijssen, Lakenkooper- straat Sb, Haarlem. Telef. 14023. Alevr. C. N. Haentjens-Zuidema, Emma- laan 1, Haarlem. Telef. 15127. Mevr. R. J. Phaff-Reudler, Prins Hendrik- laan 91, Overveen. Telef. 15482. H. A. Bolleurs, Hooimarkt 30, Haarlem. Ds. C. H. Brandt, Èakenkooperstraat 86, Haarlem. AGENDA Stadsschouwburg: Zaterdag 8.15 uur: En semble Bouber, Kricbeitje's Hoogtepunt. Zondag 8.15 uur: Idem. Alaandag 8.15 uur: Abonnement 2e serie. Het Centraal Tooneel. ,,'t Is er geen tijd voor." Dinsdag 8 uur: „Loods aan Boord" (door ATer „Door Inspanning Uitspanning"). Woensdag 8 uur: Comb. Gastvoorslelling Duit sche Opera's „Maske in Blau Donderdag 8.15 uur: Het Nederlandsche Kamer koor onder leiding van Felix de Nobei (voor Ver. „Voor de Kunst"). Vrijdag 8.15 uur: Het Ruys' Enseibic „Schop penaas". LUXOR SOUND THEATER: „Lach of ik schiet" met Joe E. Brown. REMBRANDT THEATER: prolongeert „Es war eine Rauschende Ballnacht" met Zarah Leander. Zondagmorgen 11.30 uur n-og eenmaal de Biologische Artisfilm. CINEMA PALACE: le film „Fernandel heeft Trouwplannen". 2e film: „Opstandige Jeugd", met Dolly Moliinger, Jean Louis BarraulT en Charles Dorat. FRANS HALS THEATER: „De Spooktrein" met Jan Musch, Fientje de la Mar, Sara Hey- blom, Louis Borel, Lau Ezerman, Cissy van Ben- nekom. Zondagmorgen 11.3-0 uur, laatste voor stelling van „Svalbard" (Langs Koele Stranden) •soqfuis uba guiqqorjooi }9ui soqfuig "d 'f uba 'U TE PAARLEM. „DE ZESDE ETAGE". De tooneelgroep „Het Masker" gaf Zaterdag een reprise van „De zesde étage", een spel in dr'e brdrijven (9 tafereelen) van Alfred Gehri, ond" regie van Ko Arnoldi. Dit stuk heeft een groot succes, omdat het in zijn alledaagschlieid zoo menschelijk is. Verschil lende levens worden op de zesde verdi p;ng -uit geheeld en zooals het programma aangaf: „Mei. kan 30 jaar op hetzelfde portaal geleefd hebben, zonder den naam te kennen van zijn b ïurman of ooit met hem gesproken te hebber. Dit is tenminst" waar tot de vijfde étage, doch op de zesde étage niet meer. Daar is het portaal algemeen eigendom geworden, zoodat de huurders, of ze willen of niet, gemeenschappelijke belangen hebben, al was het alleen maar het water, dat ze op het portaal moeten halen. Alen is er óf vrienden óf vijanden". En op dit portaal met de trapleuning en aan weers zijden de kamertjes, vinden wij dan een verschei denheid van bewoners, elk met zijn eiken dag terugkeerende vreugde en verdriet. De opvoering van het stuk muntte uit in samen spel en de uitstekende regie van Ko Arnoldi ver plaatste ons al aanstonds in een typisch Parijsche sfeer van bovenhuis-leven. John Gobau, als Max Lesealier, gaf een prachtig type van een Alontmartre-artist. Zijn vrouw Germaine, gespeeld door Magda Janssens, vulde met haar levendig spel herhaaldelijk het geheele tooneel; zij was kostelijk in haar vrouwelijke nieuwsgierigheid en met veel schakeering van teederheid, afkeer en brutaliteit maakte zij van dezen rol een groote creatie". Lize Servaes, al" Berthe Ardis, vermakelijk in haar geslepenheid, vermaakte het publiek en maakte, in samenspel met Alagda Janssens, een zeer komisch duo. Gusta Chrispijn-AIulder, als Madame Alaret, vertolkte de kamerverhuurster, die met haar zakelijkheid en gedecideerd optreden herhaaldelijk een komisch effect bereikte. Heieen Pimentel speelde Edwige Hochepot, het ongelukkige meisje; ofschoon ze goede oogenblikken had, bleef h&ai spel toch te veel aan de oppervlakte. Haar vadei (Hochepot), Ko Arnoldi, bcheersehte onder d<v bewoners der zesde étage verschillende situaties en amuseerde het publiek met zijn fijnen liun.or in het dicteeren van zijn romans. Alen kon wederom de veelzijdigheid van zijn talent bewonderen. Leo de Hartogh vervulde den rol van den cliar meur, Jonvai, de jonge man, die van niemand kon houden en toch zooveel harten breken kon. Hq speelde dezen rol zeer charmant en in het stille spel in zijn kamer, toen hij alleen was, gaf hij er blijk van, dat tooneelspelen ook zonder dialoog levend kan zijn. Wim Pauw, als Jojo, de aanbidder van Edwige Hochepot, gaf ook gevoelig spel, vooral in een der laatste tafereelen, waarin hij zijn blijd schap over zijn aanstaande huwelijk zoo eenvoudig en waar uitbeeldde. Aan al de overige medewerkenden komt etu woord van lof toe. Het stuk was goed ingespeeld en verdient volle zalen, het is amusant en grijpt zoo in het volle leven in, dat men geheel kan mee leven in al de verschillende gebeurlijkheden, die ziel afspelen tussehen de kamertjes en de trapleuning Wij hopen dat Haarlem en omstreken nog eens in de gelegenheid zal worden gesteld „De zesde étage" te kunnen gaan zien. K. BORS1EM v 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3