?s ZONDAGS GEOPEND Tal van gemeenten in staat van beleg verklaard Haarlem en de Spoorwegen SUCCES-EVERCLEAN V r ij d a g 3 November 193 9 5 TOONEEL Haarlemsehe Diner-Vereeniging NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON AGENDA BUURTVEREENIGING RAMPLAANKWARTIER Haarlem krijgt een station aan het Stationsplein in de Nieuwstad. Woensdag X September 1841, 's middag 12 uur werd in het „Wapen van Amsterdam" (buiten de Willemspoort), ten overstaan Notaris Comme hn aanbesteed het maken van een stationsgebouw te Haarlem. Bestekken waren te krijgen aan het hoofdkantoor op de Heerengracht bij 'het Konines- plem. Het bestek lag ook ter lezing in de voor naamste logementen van Amsterdam Haarlem Leiden, 's-Gravenhage, Delft, Rotterdam bi! den Rijks-Ingenieur P. W. Conrad te Rennebroek" bij den Ingenieur C. C. van Hall en bij den Hoofd opzichter C. Outshoorn. 17 September 1841 zou op dezelfde plaats de aan besteding plaats hebben van het maken van een groote traliebrug met gemetselde landhoofden over de Leidsche Vaart en den Rijweg bij Vogelen zang en het maken van een vaste brug met <>e- inetselde landhoofden over de Leidsche Trek vaart en het jaagpad nabij Leiden met nog ge deelte van den aardenbaan met den rijweg. Begin October was reeds een aanvang gemaakt met het leggen van de bruggen voor den ijzeren weg over de Haarlemmervaart, een klein kwartier buiten de stad. 15 October daarop om 12 uur 's middags volgde de aanbesteding van de bru" nabij het Warmonderhek over de Leedc. Dienzelfden dag op hetzelfde uur werd het maken van den aarden baan van de brug over de ïrehvaart bij Vogelenzang tot bezuiden Hille- gommerbeek aanbesteed met daarin gelegen bruggen, duikers en verdere werken. De brug over de Warmonderlee moest 5 openingen hebben. Men dach evenwel niet alleen om Weg en Wer ken, maar ook aan de Tractie. 27 October 1S41 is hier in de fabriek van de heeren Dixon Co. de groote legger van de ijzeren draaibrug over het Spaarne te Haarlem voor den spoorweg gegoten. Dit stuk ijzer had een lengte van 24 meter. Daar voor waren 14.000 kilo's ijzer verbruikt. Nog nooit was er in eenig land een zoo groot stuk ijzer ge goten. Deze belangrijke onderneming is met de beste resultaten geslaagd. Oudejaarsdag 1841 werd bepaald, dat met den aanvang van 1843 de weg tüssclien Amsterdam en 's-Gravenhage geheel rijdbaar zou zijn. Daartoe moest een kapitale brug over den Rijn bij „De Vink" buiten Leiden worden gebouwd. Te Rotter dam zou het station komen nabij de Stadsherberg „De Romein" te Schiedam zou dit komen aan den Straatweg naar Overschie en te Delft bij de Waterslootsclie poort. De Spoor was op en top een nieuwtje en men keek graag naar een spoortrein, ook vanuit zijn huiskamer. Vandaar een advertentie half Februari 1842. Te huur: Een optrek met een tuin, beplant met fijne vruchtdragende boomen, even buiten Haarlem, uitzicht hebbende over dc Leidsche Vaart, Landerijen en op den Spoorweg van Haarlem naar Rotterdam. Te bevragen op Stads wijk aan den Wagenweg. Als 't een maand Lente is, zien we ook iets van de uitkomsten van „het Spoor'.', 't Batig saldo over 1841 was f 56.383.30, dat was 2.25 Op de balans kwam de ijzeren spoor voor tot een bedrag van f 2.882.022.69. De Ingenieur-Directeur kon toen meedeelen, dat het grootste gedeelte van de aarden baan, van het tijdelijk Stationsgebouw, tot voorbij Leiden geheel of gedeeltelijk gereed was en dat men in het voorjaar van het jaar 1842 een gedeelte van dien weg en nog in den loop van dat jaar den geheelen weg tot bij Leiden zou kunnen ge bruiken. De brug over het Spaarne was „genoeg zaam" voltooid en de werkzaamheden aan het nieuwe Stationsgebouw te Haarlem vorderden ras. De bruggen over de Haarlemsehe singels zouden weldra gereed zijn, zoo ook de traliebru; bij Vogelenzang. In den loop van het jaar 1841 waren evenwel over den weg tusschen Amsterdam en Haarlem minder reizigers vervoerd dan in het vorige, het welk voornamelijk aan het gure weer toegeschreven werd. Sedert Nieuwjaar 1842 was gelukkig het verkeer weer toegenomen. Pinksteren was er weer wat wij nu topvervoer noemen. In de twee Pink sterdagen werden naar en van Haarlem vervoerd 6874 personen. Het rapport zegt: Het laatste convooi hetwelk gisterenavond van Haarlem her waarts vertrok, heeft men moeten verdeelen in 5 treinen, elk van 10 a 12 rijtuigen. Zoowel bij de aankomst als bij het vertrek der treinen heeft de beste orde geheerseht." Op 3 Juni werden vanwege de H.IJ.S.M. aan besteed de werken tot verlenging van liet Am- sterdamsche station tot nabij de illemspoort. Krachtig werd fer intusschen gewerkt en zoo kon in den morgen van 26 Mei 1842 de ijzeren spoor weg van Haarlem tot Hillegom voor het eerst, bij wijze van proef bereden geworden, door een stoomtrekker (locomotief) met tender, waarop zich de directie, in 't geheel acht personen bevond. De brug over het Spaarne, welke met veel ge mak bewogen werd, is met het beste gevolg ge passeerd. Bij het terugkomen heeft men de loco motief eenige oogenblikken op de brug laten stil staan. Voorts is de traliebrug bij Vogelenzang mede met het beste gevolg bij herhaling bereden en nok al de andere bruggen, gelijk de geheele baan tot over de Hillegommerbeek, hebben volkomen de verwachtingen voldaan. Men kon dus met ge rust hart berichten: Eerdaags opening. In den morgen van 30 Mei is wederom een proefrit gemaakt van Haarlem tot aan Veenen- burg onder Lisse, maar nu met een trein met zes rijtuigen. Daarbij waren de commissarissen, de Raad van Administratie der Maatschappij, ver scheidene dames en vele andere personen. (leen nadmlt. G. J. BETTINK. T00NEEL TE AMSTERDAM. „TOUR DE FRANCE", door André Birabeau bij Het Ruys-Ensemble (regie Cor Ruys). In deze aardige, toch min of meer ernstige komedie heeft Cor Ruijs wederom zijn meester schap bewezen in den rol van den weinig door tastenden, aarzelenden vijftigjarigen heer Fortune. De hoofdrollen zijn behalve bij Cor Ruijs in handen van Tilly Lus, van Tilly Ruijs (een dochtertje van Cor en Tilly) en van Ben Aerden. Het was prettig Tilly Lus weer in een rol, die haar „ligt", als 'n echte moeder te zien, terwijl Tilly Ruijs voor een debutante haar rol als 'n echt jong meisje er heel aardig afbracht. Ben Aerden is een hardwerkende acteur, die met den dag vooruitgaat. Hij speelde voor een 18-jarigen onbedorven jongeman. Het geval is heel eenvoudig. De heer Fortune heeft een dubbel huishouden: Hij is te Parijs gehuwd met een vrouw, bij wie hij een zoon heeft, maar leeft sinds geruimen tijd met een vrouw van wie hij, in tegenstelling met zijn wettige vrouw, veel houdt. Bij deze heeft hij een dochtertje. Met dezen woont hij te Lantusque. Bij "11 tour de France komt een jonge man binnenvallen. Deze vraag, aan Valentine, Fortune's onwettige vrouw, onderdak, niet wetende waar hij zich bevindt, Deze jongeman is Fortune's wettigen zoon. Als Fortune's dochtertje nu hoort dat de jongeman Fortune's zoon is, maar niets van de overige ver houdingen weet, denkt zij dat de jongeling een onecht kind is en zij, bij wie haar vader altijd woont, zijn wettige dochter is. Zij beklaagt den jongen man zeer, totdat blijkt hoe de vork in den steel zit. Dan moet hij haar troosten en er ontstaat een groote broeder- en zusterlijke liefde tusschen hen beiden. Nog eens moet ik Cor Ruijs prijzen, omdat hij den ouderen heer Fortune zoo echt in Kdisonnei'.rs stijl in Fransclien trant gespeeld heeft, 25-JARIG TOONEELTUBILEUM VAN JULIA DE GRUTTER. Onze Juleke, zooals zij vaak in de tooneel- wereld wordt genoemd, heeft dan haar 25-jarig tooneeljubileum gevierd. Mocht zij, als tooneel- speelster den laatsten tijd een beetje op den ach tergrond zijn geraakt zij heeft zich thans meer aan de radio en de voordrachtskunst gewijd vergelen hebben wij deze smeuige actrice met een licht Vlaamsch accent echter niet. In 1914 was zij en waren nog andere collega's van haar uit België onze eerste en beste oorlogswinst. Thans heeft zij een Vlaamschen voordracht avond gegeven, door niemand minder dan door Felix Timmermans ingeluid. Hij liet een oolijk woordje hooren, waaruit wij den schrijver van Pallieter duidelijk herkenden! Mevrouw de Gruyter bracht eerst „Kleenge- dichtje" van Guido Gezelle. Dat was niet haar fort. Haar „fort" lag dezen avond in het guitige en zoo zien wij de rest van het programma kwinkelend en tintelend. Hoe geestig was haar voordracht van „Uit het blijde leven van Pastoor Campins" door dr. Ernst Claes, hoe grappig^ en goed van intonatie fragmenten uit het leven van den nieuwen Uilenspiegel door den fijnzinnigen Herman Teirlinck geschreven. En dan het aandoenlijke (misschien een tikje sentimenteele) „Het Verbeterhuis" van Felix Timmermans. Zeer beeldend en sober en een voudig natuurlijk gezegd. Na de pauze bracht zij met Rien van Noppen dialogen uit „De Witte" (een jongen met licht haar) wederom van dr. Ernst Claes. Niet alleen zij, maar ook haar partner, die verscheidene personen te typeeren had, waren hierbij in hun volle kracht. Bloemen en toespraken dit behoeft niet ge zegd bij de vleet. Wij waren blij „onze Juleke" nog weer eens in haar fleur te hebben gezien en gehoord. „Schoppen-Aas", door B. Corra en G. v. Achille hij „Het Ruys-Ensemble" (regie Adolphe Ham burger) Evenals in het vorige stuk Cor Ruys in zijn volle kracht, misschien wel in de beste creatie die wij ooit van hem hebben gezien. Gelukkig is hij van de dwalingen zijns weegs (het 'n beetje bas-komieke) terug gekomen en heeft hij zijn genre, karakterspel in de tragi-comedie her vonden. Juist dat een tikje tragische, juist daar in ligt de suggestieve kracht van Cor Ruys' spel. Hier eerst een zielige bedelaar, uitgekozen door den advocaat van Margit Folnay («iet geheel goed, want slecht gearticuleerd spr1 van Elly van Stekelenburg, die niet een rol had, die haar ligt dit is meer het sehalksche), enfin dan, die zielige bedelaar wordt door den advocaat uit vele anderen gekozen, want een bedelaar moet krach tens de erflaat van Margit's tweeden gemaal op straffe van die millioenen te verliezen met haar trouwen. Hij was niet alleen een bedelaar, maar^ook een dief, naar hij verklaart. Toch wist hij Margit's verloofde, met wien zij trouwen zou na de echtscheiding met den bedelaar, Klapka genaamd, te ontmaskeren. Ten slotte raakte Margit gecharmeerd op dezen Klapka, die bleek misschien is het niet aardig het te ver tellen een goochelaar van groot formaat die duizenden verdiende, te zijn. Een illusionist, die de illusie wist te tooveren in het hart van Mar git, en Cor Ruys wist dit ook in óns hart te doen. Wij hebben een groote, fantastische creatie gezien van een groot artist. Edmond Visser. VAN DE LEESTAFEL. „Wat zegt de jeugd ervan"bij de Holland- sche drukkerij N.V. te Baarn. Onder dezen titel is een verzamelwerk verschenen, samengesteld door Peter Ratarzi, waarin middelbare scholieren schrijven over problemen van dezen tijd. Het is j opgedragen aan de ouderen. In het voorwoord staat dat dit boek geheel valt buiten het kader van wat eer der hieromtrent is verschenen, maar een ge slaagde poging genoemd mag worden van dat wat er in onze jeugd leeft en huist. Het toont aan, dat de jeugd iets en zelfs veel te zeggen heeft aan de ouderen. Op eigen initiatief spreken jongeren zich in dit werk uit over maatschappij en wereld. De onder werpen, welke behandeld worden, zijn vele en velerlei. Opvoeding en onderwijs, geloof, moreele herbewapening, democratie of dictatuur enz. De wijze waarop zij zich uitspreken, geeft een directe blik op een mentaliteit, die de ouderen, net of meer ver boven de twintig, weer grooten- deels vergeten zijn. 1 De opstellen, hier verzameld, werden ongewij zigd opgenomen en loopen uiteen naar inhoud en wijze van behandeling, zoodat hier de toon sar castisch, daar ironisch-lyrisch, hier realistisch, daar idealistisch, hier meer beschouwend en na denkend, daar meer gevoelsmatig-onmiddellijk, hier geijkt en daar persoonlijk doorleefd is. Hier spreekt nog het kind en daar reeds de jonge man of vrouw. Hier is het een wroeten in zichzelf, bijvoorbeeld als het gaat om het geloof of om de sexe, daar heeft zich reeds een paedagogische theorie uitgekristalliseerd of worden standpunten ingenomen ten aanzien van democratie, dicta tuur, anti-semitisme, bewapening en ontwape ning. De inleider concludeert aan het slot van zijn voorwoord dat met deze jeugd iets moet te be ginnen zijn; dat er in haar klederen iets gloeit en dringt en stuwt, dat een belofte inhoudt en dat de ouderen deze teere en edele stof moeten vormen en hanteeren, „zij is het levende; als wij ouderen werkelijk uit het leven wijs zijn ge worden, dan zullen wij dat leven liefhebben.' De prijs bedraagt 1,25. Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijsf 1,05 Idem met soep en toespijs I 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. „Voeding". Wij ontvingen eenige nummers van den eersten jaargang van het tijdschrift „Voe ding", uitgaande van de Stichting tot Weten schappelijke voorlichting op voedingsgebied; de hoofdredacteur is dr. E. G. van 't Hoog, privaat docent in de voedingsleer te Amsterdam. De redactie-commissie bestaat uit de heeren dr. M. van Eekelen, Utrecht, prof. dr. E. Gorter, Was senaar, prof. dr. B. C. P. Jansen, Amsterdam en prof. dr. W. Schüffner, Amsterdam. Het bevat de uitkomsten van wetenschappelijke onderzoekin gen op voedingsgebied. De publicatie geschiedt maandelijks, afwisselend in tijdschrift- en in kaartvorm. Door het bewaren van de kaarten wordt een belangwekkend archief gevormd van gegevens op voedingsgebied uit binnen- en bui- tenlandsche tijdschriften. De abonnementsprijs bedraagt 2.50 per jaar. Het bureau is gevestigd Koninginneweg 147, Amsterdam-Zuid. (Vraagt Inlichtingen omtrent plaatsing in deze rubriek). Banketbakkerijen MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. 20216, van 101 uur. S. TULLENAAR. Zfjlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Rollandslaan. Overveen. Tel. 18210. 21428 Barakboutv Haarlem, Zijhveg 1. 5110 Bliek, Ir. A. P., Res. Kapt. D.M.D., Lode- wijk v. Deyssellaan 17. 7087 Boeltjes, R„ „Unitas", (Wettig gedep.) Gummiwaren, Patent Geneesmiddelen, Ban dages, enz., Zijlstraat 91, Prinsesselaan 15. 25113 Boldcrdijk, J. C. Seer. B.O.V.A.G., Amster dam, Planetenplein 27. 24113 Bruinsma, Th. M. P., drogisterij, Verbin dingsweg 16, Bloemendaal. 22364 Effring, Th. M„ Agenturen, Orionweg 100. 21626 Gelder, G. R. van, Amsterdamstraat 18. 25114 Kwantes, K., Lod. v. Deyssellaan 170. 21527 Luif, II. T„ Jae. de Witstraat 21, Heem stede. 21529 Moeke, P., Vosmaerstraat 67. 20928 Schaap, L., agentuur en commissiehandel „Holland", Prins Hendriklaan 27, Over veen. 21629 Schouwenburg, J., LI. W. Mesdaglaan 34, Heemstede. 27236 Tirion, Ir. P. Distellaan 19, Aerdenhout. 24915 Waterleiding Haarlem, Bouwkeet Pomp station, Overveen. 25112 Winkel, Joh., loodgieter, zinkwerker, sani- tair, Olmenstraat 4. t 's-GRAVENHAGE, 1 Nov Den lsien Novem ber 1939 is uitgegeven Staatsblad 189, besluit van 1 November 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Hieronder zijn begrepen diverse gemeenten in de provincie Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Fries land en Limburg. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 November 1939 Voor wat onze provincie betreft, vallen de vol gende gemeente hie-onder: Ankeveen, Anna Paulowna, Beverwijk, voor zoover betreft het gedeelte ten Westen van de lijn getrokken van de grens der gemeente Heems kerk bij perceel kadastraal bekend Wijk aan Zee en Duin, sectie A no. 2190 langs de Oostz.ijde van den Waterleidingsweg tot aan de Zeestraat, bij deze straat ombuigend in Zuid-Oostelijke richting >tot aan den Juiianaweg, vandaar langs de Oostzijde den weg volgende tot tusschen de perceelen, kadastraal bekend Wijk aan Zee en Duin sectie A nos. 2429 en 2388, vervolgens de Oostzijde van den bestaanden Wandelweg vol gende in Zuidelijke en Zuid-Westelijke richting tot aan den Boschweg en vervolgens de Noord zijde van dien weg volgende tot aan de grens der gemeente Velsen; Callantsoog, Diemen, 's-Graveland, Helder (Den), Huizen, Kortenlioef, Muiden, Naarden, Neder- horst den Berg, Terschelling, Texel; Velsen, voor zoover betreft het gedeelte ten Westen van de lijn, getrokken vanaf de grens der •gemeente Bloemendaal, langs de Oostzijde van de spoorbaan HaarlemUitgeest tot het punt waar de Groote Hout- of Koningsweg de spoor baan ontmoet, vervolgens in Noord-Westelijke richting, langs de Noordzijde van den Grooten Hout- of Koningsweg, vervolgens langs de Noord zijde van den Kunstweg Noord van Rooswij k tot aan den Boschweg in de gemeente Beverwijk; Vlieland, Weesp en Weesperkarspel. Staat-van Beleg wil in hoofdzaak zeggen, dat het burgerlijk bestuur door het militaire wordt vervangen, alhoewel dit geen axioma is. Samen werking blijft mogelijk, alhoewel de militaire be velhebber uiteraard de beslissende stem heeft. (Enorm „Succes" door de „Everclean"service Basisprijs-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen SrOOMERIJ LORENTZKADE 56 HAARLEM TELEFOON 27029 Stadsschouwburg: Zaterdag 4 November, 8.15 uur: De Spoorweg revue (voor Nederl. Spoorwegen). Zondag 5 November, 8.15 uur: Idem. Maandag 6 November, 8.15 uur: Het Nederl. Tooneel: „Boefje". Dinsdag 7 November, 8.15 uur: St. Willibrord en zijn levenswerk, voordracht te houden door Prof. Dr. J. Tesser S. J. te Utrecht (voor Geloof en Wetenschap). Donderdag 9 November, 8.15 uur: Charlotte Kohier: Filomeentje. Frans Hals-theater: Prolongeert „De Spook trein", met Jan Musch en Fientje de la Mar. Luxor Theater: „Sta op, en vecht!", met Robert Taylor, Maureen O' Sullivan en Nat Pendleton. Rembrandt-theater: „Entente Cordiale", met Victor Francen, Gaby Morlay en Pierre Richard. Zondagmorgen 11.30 uur: „Het wonder der voort planting". Cinema-Palace: de film „Het Schip der Ver vloeking", met Warner Baxter. Tweede film: „Drie Razende Jockey's". Mededeelingen van de Schaakclub „Rolland". De volgende partijen voor de winter-compe- titie werden gespeeld: A. BrandonJ. D. Foekes 10 J. C. LuitingH. J. B. Lindeman 10 D. WielingaA. Besse (afgebr.) 10 A. BesseNessen afgebr. J. E. Wielinga—F. Baay 10 NessenJ. Sthippers (afgebr.) 10 d. LindenR. Jansen 10 A. NoppenP. Zonneveld 10 L. C. Hartoch G. Kos afgebr. Mutaties: Bedankt: Prinsen, v. d. Duynstraat 11. Voorgesteld als lid: A. Noppen, Ged. Vol dersgracht 8; L. C. Hartoch, Zoetestraat 23rd. Langzaam, doch zeker groeit de Schaakclub; wederom mochten we ons verheogen met twee nieuwe leden. De animo voor onze clubavonden neemt toe met het korter worden van de dagen. J.l. Don derdag toch waren we op vier na, welke be richt van verhindering hadden gezonden, ge heel compleet. Het bestuur heeft contact gezocht met eenige vereenigingen om te komen tot een wedstrijd, zoo eenigszins mogelijk reeds op 9 November! Van belang is, dat wij zeker weten wie op dezen avond mee wil spelen. Verzoeke dit dus op te geven, om teleurstelling te voorkomen, aan den Secretaris, Belangstellenden kunnen ons iederen Donder dagavond vinden bij Restaurant „Roozendaal" en kunnen daar zonder eenige verplichting een kijkje komen nemen. U zoudt we] eens wil len komen, maar gaat niet alleen? Een be richtje, en we komen Donderdagavond even langs, dan gaan we gezamenlijk. G. KOS, Secr. v. Raephorststraat 20, Overveen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5