Als mijn schip aankomt M A. S. VAN RIESSEN Twaalfduizend doop ^Bloeme J. F. KROONE Het Bloemendaalsch Weekblad De Brandweer gaat wetenschappelijk spuiten. 33e Jaargang - No. 23 Vrijdag 10 November 1939 Oplaag 7800 Ex Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADYERTENTIEN ABONNEMENTEN Koopt IXto haard bij den Smid! GOEDKOOPE HAARDKACHELS. Toch volle garantie! Smederij, BLOEMENDAALSCHEWEG 131, Tel. 23092 Fa. J. RIENSTRA IS UW MAN MORGEN JARIG? Zij krijgt een instructeur. Spoot Slem Bridgen met *Balm en het aoondje slaagt!UI! HET DAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regel 1 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bü vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 - Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 ALLEEN BIJ: Evacuatie wil nog niet zeggen Dreigend oorlogsgevaar. Aller medewerking noodig. Het is thans geen geheim meer, 'dat de ge meente Bloemendaal is aangewezen als een der gemeenten, die in tijden van gevaar als hun taak hebben geëvacueerden uit andere gebieden des lands onderdak te verleenen. In de afgeloopen weken zijn daartoe vele maatregelen genomen, en waar thans geen be zwaren meer bestaan om eenige meerdere be kendheid te geven aan de getroffen maatregelen en alles wat met de evacuatie samenhangt, dee- len wij hierbij het een en ander mede uit een onderhoud dat wij met den voorzitter der plaat selijke evacuatie-commissie, den heer Mr. J. Bierens de Haan, hadden. De organisatie. Op bevel van Defensie, is aan de burge meesters der betrokken gemeenten opdracht ge geven de noodige maatregelen te treffen om ge- evacueerden te ontvangen. Te dezer plaatse is daartoe een commissie in gesteld, die staat onder voorzitterschap van den heer Bierens de Haan, en is onderverdeeld in vier kleinere comité's, voor de wijk Bloemen daal, onder leiding van Mr. F. J. D. Theyse, voor Overveen onder Dr. J. F. H. de Graaf; voor Aerdenhout onder Mr. S. H. Venig Meinesz, en voor Vogelenzang onder den heer Meinesz. On der deze wijkcomité's ressorteeren blokcommis- sie's met blokleiders. Deze blokleiders hebben in de afgeloopen we ken de ingezetenen bezocht, om aanzegging te doen hoeveel menschen elke bewoner in zijn huis kan ontvangen. Is er onbillijkheid geschied? Het spreekt wel vanzelf dat deze onderbren ging uitermate moeilijk voor de burgerij is en groote opofferingen met zich brengen zal. Men moet zich echter wel realiseeren dat de evacuatie nog veel erger is voor hen, die hier ondergebracht moeten worden, en alles moeten achterlaten, dan voor hen die ze moeten ont vangen. Met het hoog-noodige gewapend zullen de geëvacueerden op eerste aanzegging door het Rijk moeten vertrekken. Over 't algemeen heeft de commissie de in de ze gemeente betoonde burgerzin zeer op prijs gesteld. Er is wel eens een wanklank gehoord. Zoo hebben we in ons onderhoud met Mr. Bie rens de Haan even aandacht gewijd aan het volgende schrijven dat ons dezer dagen werd toegezonden: „Het is wellicht interessant eens te on derzoeken hoe de Burgemeester van Bloe mendaal de onderbrenging van eventueele inundatie-slachtoffers uit de buurt der waterlinie heeft gemeend te moeten rege len. Het voor dit doel opgericht comité lijkt het meest voor de beveiliging der bewoners van groote behuizingen te werken, en zeer waarschijnlijk zullen de bewoners van klei nere woningen deze onderbrenging liever in handen van Defensie zien, die haar mén kan aannemen met ronde krijgsmans-eer- Hikheid had gewerkt." Tot goed begrip diene, dat de regeling van de evacuatie op zeer korten termijn moest geschie den. De gemeentelijke bureaux hebben lijsten opgesteld, waarin werd aangegeven hoeveel ge- evacueerden in elk gezin konden worden onder gebracht. Dat deze aanwijzingen moeilijkheden met zich zouden kunnen meebrengen, lag in de lijn der verwachting, doch er wordt naar gestreefd .alle billijkheid te betrachten. Men moet niet vergeten dat ruim 12.000 per sonen - zeer waarschijnlijk afkomstig uit de Grebbe-linie - in deze gemeente zullen moeten worden ondergebracht; dit maakt ongeveer 80% van de bevolking uit! Wanneer komt de evacuatie? Omtrent het tijdstip, waarop de regeering tot evacuatie zal overgaan, valt met zekerheid niets te zeggen. Ook wanneer de evacuatie zal ge schieden, behoeft dit nog niet een teeken te zijn van onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar. Ook kan het zeer wel slechts een voorzorgs maatregel zijn. VISCHHANDEL Dagelijks aanvoer van VERSCHE VISCH Conserven rog voor de oude prijzen Bloemendaalschew. 339 Tel. 13897 ianle<J Vaste Plantencultuur Tuinaanleg Woonplaats: Oranje tVassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscbeweg en Dompvloedslaan Telefoon 14423 Wie draagt de posten? De kosten, aan de opneming verbonden, zul len door de geëvacueerden worden vergoed, voor zoover zij daartoe in staat zijn. Voor hen, die deze kosten niet zullen kunnen betalen, wordt van rijkswege vergoeding gegeven, vermoede lijk aan de hand van de bedragen vastgelegd in de inkwartrieringswet. Het Bijk verstrekt los stroo voor ligging; het verdient echter aanbeveling dat de ingezetenen zorg dragen voor zooveel matrassen als zij per sonen zullen moeten herbergen. Het Gemeente lijk distributiekantoor, Julanalaan 6 te Over veen, tel. 20628, zal gaarne zijn bemiddeling ver leenen voor het aanschaffen van de noodige ma trassen, die a f 3.45 (met hoofdkussen a f 0.77) kunnen worden aangeschaft. Het comité doet ten slotte een dringend be roep op de ingezetenen om bij den voortduur volledige medewerking te verleenen in het be sef dat juist de geëvacueerden het zwaarst ge troffen zijn. moet gij, zakenman, zorgen dat de aandacht op Uw zaak geves tigd is. Benut een goed publici- teits-orgaan. Doe het in de Speciale Sint-Nicolaasnummers van Begin vroegtijdig: „de eerste klapMaak NU Uw advertenties gereed voor de speciale nummers van: Vrijdag 17, Vrijdag 24, Woensdag 29 November en Vrijdag 1 December a.s. U kunt hem niet beter trakteeren dan met sigaren uit het Sigarenmagazijn Paarlberg groote keuze, alle prijzen. Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. Met ingang van 1 November jl. is "tot technisch adviseur en instructeur van de brandweer in de gemeente Bloemendaal benoemd de heer J. M. Hartdorff te Zeist, tot dusver kringleider van de zelfbeschermingsorganisatie der afdeeling Zeist van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Omtrent dezen nieuw-benoemden functionaris en zijn beteekenis voor Brandweer en Luchtbe scherming in Zeist, schreef de heer D. F. Brand wijk, secretaris der afdeeling N. V. L. aldaar, in de „Zeister Courant" van Zaterdag jl. het volgende: „De zelfbescherming in Zeist heeft van de meer dan bijzondere kennis, die de heer Hart dorff heeft aangaande alles wat het blusschen van branden enz. betreft, op niet genoeg te noe men wijze te profiteeren. De heer Hartdorff was, voordat hij zich in Zeist vestigde, hoofdbrand meester van de Amsterdamsche brandweer en als zoodanig de secretaris en meest waardevolle medewerker van den commandant van de brand weer te Amsterdam. Hij heeft rechtstreeks aan deel gehad in den opbouw en groei van die brandweer, die op een internationale reputatie kan roemen. Het spreekt vanzelf, dat zulk een deskundige bij uitnemendheid voor de luchtbescherming in Zeist van groot belang was. Sinds September van 1938 mochten wij het genoegen hebben, den heer Hartdorff tot onze meest trouwe en ervaren ■medewerkers te rekenen. Op het gebied van brandweer-organisatie, -oefening en het blus schen van branden rekenden wij het ons steeds tot een voorrecht, van hem waardevolle en ge documenteerde adviezen te ontvangen. Maar bovendien vonden wij den heer Hart dorff bereid, in de wijk de Hooge Dennen en om geving de leiding "te nemen bij het organiseeren van de Zelfbescherming, een taak, waarvan hij zich, hierbij tropw terzijde gestaan door den heer de Groot, op uitnemende wijze heeft ge kweten. De bewoners van den Kring de Hooge Dennen zullen ongetwijfeld met zeer veel leed wezen van dit plotseling bericht van zijn heen gaan kennis nemen en het zal hen leed doen, zulk een, met bijzondere kwaliteiten begiftigd leider en merisch te moeten verliezen. Doordat de benoeming vrij plotseling is afge komen, bestaat er geen gelegenheid van den heer Hartdorff in een vergadering van den Kring Hooge Dennen afscheid te nemen. Ik weet ech ter, namens de bewoners van de Hooge. Dennen te spreken, wanneer ik den heer Hartdorff dank zeg voor de vele moeite die hij zich heeft ge troost voor de zelfbescherming in' die wijk en voor de prettige wijze, waarop hij met de talrijke functionarissen in dien Kring wist samen te werken. en 'n buitengewone trek - dat is bridgen met Balm! Zijn groote verscheidenheid visch en con serven voor slaatjes en hapjes, zijn als even zoovele honneurs. Overbieden is niet mogelijk. Met Balm heeft U alle troeven in de hand.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1