AKKERTJE P. Souverein Cram L. QUIST WINTERSCHOTELS! Vader Tijd werkte ook voor den vrede M. SAAGER R. van den Berg - Bentveld Haarlem en de Spoorwegen BOUWPLATEN UW MATRAS SLECHT? Bel op 8239 GROOTE AFSLAG V r ij dag 10 Nov ember 1939 THE AMERICAN MECHANIC SHOP Speculaas Kruiden Drogisterij Fa. Schollen !U jjfAPSALON 17 CENT Bloemendaalschestr.weg 57 TQfHAT Pieter Kiesstraat 13 TELEFOON 17090 KANTOORBOEKHANDEL P. TIDEMAN Jr. Hotel „Van Ouds het Raadhuis" Het winterseizoen is weer aangebroken en hier mede de zorg voor de bij uitstek in dit jaargetijde zoo gewilde Winterschotels. Wij leveren U hier voor 't ALLERBESTE tegen zeer matige prijzen Onze prijzen zijn: Eén telefoontje en wij hooren en bezorgen zonder prijsver hooging Mr. VLEESCHHOUWER Anthoniestraat 77-79, HAARLEM, Tel. 15795 Sigarenmagazijn „VORSTENLANDEN" DROGISTERIJ BRUINSMA Tel. 24113 - Verbindingsweg 16 - Tel. 24113 Bloemendaal zijn dikwijls hei gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helpt altijd snel, goed en zeker! Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken dftect pijnstillend. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. 2>oo3 13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. (Vervolg). Nu naar Leiden en Den Haag. In ons vorige nummer releveerden we een proef tocht tot aan Veenenburg onder Lisse. De afstand werd in 22 minuten afgelegd. Den 2en Juni is de dagelijksche dienst op lie.t genoemde traject van den spoorweg begonnen. We zien meteen het traject der omnibus inkrimpen. Onderwijl klimt voortdurend het aantal spoorreizigers. In de maand Juni werden 39656 personen vervoerd: als van Amsterdam 17870, van Haarlem 17616, van Veenenburg 2272, van Halfweg 946 en van Voge lenzang 952. De opbrengst was f 19.251.10. In het eerste halfjaar van 1842 waren 137.671 reizi gers vervoerd met een opbrengst van f 64.476.42 y2. Half Juli lezen we dan van een correspondentie der diligences Van Gend Loos met de spoor trein over den dienst van Amsterdam naar Rotter dam. Ondernemers der diligences waren L. van Koppen en D. W. Veldhorst en Comp. Surig en Koens en genoemde Van Gend Loos. Deze onderneming werd geannexeerd door de spoor, maar bleef tot heden een semi-vrije onderneming. Ook daar drong de tijd door en zien we naast de paardentractie ook die met auto's. Hier citeeren we een bericht uit een der oudste couranten d.d. 6 Augustus 1842. Z.M. de Koning is hedenochtend op hoogst deszelfs reis naar Noord-Holland Haarlem ge passeerd. Z.M. heeft zich daaT toe willen bedienen van den ijzeren weg van den straatweg bij de Postbrug tot aan het Stationsgebouw binnen deze stad en heeft dien afstand van omtrent vier uur gaans binnen iets meer dan een half uur afgelegd. Onverdroten ging men met de aarden baan door. 13 Augustus werd door de directie van de H.IJ.SM. een proefrit gedaan van Haarlem naar 't tijdelijk stationsgebouw bij Leiden. Deze is alleszins naar wensch geslaagd. De proeftrein deed er drie kwartier over. Men kon dus met ge rust hart besluiten, dat de geregelde dienst Am sterdamLeiden 17 Augustus zou beginnen. Zes maal daags zou men heen en weer gaan. Men verwachtte ook, dat de vrachtprijzen in de dili gence naar verhouding lager zouden wordep ge steld. Van ongelukken lezen we niet graag, maar een der weinige willen we vermelden. In den avond van 15 September 1842 is een der conducteuren bij den laatsten rit van Haarlem naar Amsterdam bij het doen van zijn dienst, buiten om de rij tuigen zwaar aan één van zijn handen gekneusd Ilij viel er bij neer. De hand en een gedeelte van zijn voorarm moest worden afgezet. We naderen alweer het Nieuwjaar 1843 en zoo zien we de groote Conrad in de vergadering ver schijnen om verslag van de werken te doen. Hij snrak de verwachting uit, dat de weg Leiden D n Haag in 't voorjaar na afloop der onteige ningen zou kunnen voltooid worden. Er waren geen spoorwegverzakkingen tusschen Haarlem en Amsterdam geweest. Nu waren al 10 locomo tieven met de noodige reservestukken. Het station te Leiden was in aanbouw. De heer J. J. Serrurier was herkozen als commissaris. 20 Februari 1843 bracht een nieuw ongeluk. In den morgen van dien dag was een arbeider op den ijzeren weg bij Vogelenzang aan het werk gezet om daar sneeuw van den weg te ruimen. Ot hij wat verkleumd of versuft van de kou was of niet, hij werd door den trein, die om half twee van Leiden was vertrokken, overreden op het oogenblik, dat ook de van Haarlem komende trein de plaats naderde, waar hij bezig was. Zijn hoofd werd verbrijzeld. Op den 25en April 1843 werd in een kwartier een proefrit gedaan bij Voorschoten tot aan de Papelaan (straatweg Voorschoten-Wassenaar). Ook dat gedeelte weg bleek goed aangelegd. De brug over den Rijn bij het koffiehuis ,,De 5 int" Was niet alleen fraai, maar werkte op voldoende wijze. Den volgenden Maandag zou de weg tot zoover worden geopend. Den 28 October 1843 verscheen een nieuwe dienstregeling van de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. Te beginnen met 1 Nov. 1843 zou tot Voorschoten worden gereden en later weer tot Den Haag. De eerste trein uit Am sterdam zou 8.30 vertrekken, dan n.m. 4.30 en 7 uur. Tot Halfweg zou gereden worden in 13 minuten, tot Haarlem in 19 minuten en dan weer tot Vogelenzang in 14 minuten. Vandaar tot Veenenburg vorderde 14 minuten, dan weer tot Piet Gijzenbrug 11 minuten, om daarna in 31 minuten Leiden te bereiken. De rit tot Voor schoten vorderde weer 11 minuten en vandaar tot Den Haag 18 minuten. Op verzoek zou ge stopt wordenNieuw Oosteinde, Hillegommer- beek en Warmond. Op 6 December was Z.M. Koning Willem II jarig. Daar nam de spoor ook goede nota van. De viering van den verjaardag van Z.M. den Koning, werd toen in 1843 opgeluisterd door een gedenkwaardige plechtigheid, „die ieder vriend des Vaderlands hoopt dat gewichtige vruchten voor deszelfs welzijn zal opleveren", namelijk door de opening van den geheelen spoorweg van Am sterdam naar 's-Gravenhage en die Van een ge deelte van den Rijnspoorweg tusschen Amster dam en Utrecht, 's Morgens te zeven uur vertrok de feesttrein met bestuur en genoodigden uit Amsterdam Te Haarlem werd even gestopt. Daar wachtte men den Gouverneur (Commissaris des Konings in Noord-Holland op. Bij hem hadden zich aangesloten eenige leden van het gewestelijk en van het stedelijk bestuur en verdere genoodig den. Om kwart over 9 kwam de trein te 's-Graven- hage aan. Te Haarlem was er op dien dag ouder gewoonte parade op de Groote Markt van het garnizoen en de schutters. 27 April 1844 zien we den Ingenieur Directeur der H.IJ.S.M., den heer Conrad wederom in de vergadering van deelhebbers verschijnen. Natuur lijk uitvoerige mededeelingen over de lijn tot Den Haag. Weg en werken waren in goeden staat af geleverd. Er waren nu al 13 locomotieven met tenders en reservestukken en 105 rijtuigen van verschillenden -aard. Sedert 1 September 1839 waren vervoerd 1.550.892 reizigers. De locomo tieven hadden 386.224 meters geloopen. De in komsten over 1843 beliepen f 349.071.28 y2, de onkosten f 252.546. 61 De uitdeeling beliep per aandeel f 15.50. Wij vinden nu den asfaltweg naar Rotterdam heel gewoon, maar in die dagen was een aanvraag gedaan voor het leggen van een plat spoor uit asfalt in den straatweg, Haag-Rotterdam en voorts dien straatweg te exploiteeren met 29 wagens, chairs en bancs en diligences. Geen nadruk. Tweeërlei opwekking klinkt aan gene en aan deze zijde van de Noordzee. „Wees eensgezind en sterk", roept Lord Halifax zijn volk toe. „Sluit vrede", zoo luidt de aansporing der in Den Haag confe- reerende Souvereinen der beide Neder landen, een aansporing tot Engeland en Frankrijk zoo goed ajs tot Duitschland gericht. Zooals dat ook in de weken voor September het geval was, zoo staat thans de wereld weder om voor een dilemma. Maar intusschen is er veel gebeurd, dat onherroepelijk lijkt. De staat Polen in den ouden vorm heeft opgehouden te bestaan en is prijsgegeven, ook het Westen deed, dit, want het stond toe dat Rusland tot aan een lijn oprukte, welke zoo ongeveer met de door Curzon in 1919 getrokken lijn samenvalt. De Russisch-Duitsche samenwerking blijkt verder te gaan, dan men aanvankelijk meende, zij strekt zich voor uit op economisch gebied, waar tegenover Duitschland den Russen con cessies deed in de Baltische landen en in de Oostzee. De Balkan blijft neutraal, houdt zich zoowel aan Duitschland als aan Italiëen is niet geneigd met het Westen actief mede te doen, ook niet, nadat Turkije zijn zaak met die der Engel- schen en Franschen verbonden heeft. Alles te zamen wil dit zeggen, dat in de vraagstukken in Oost- en Zuid-Oost-Europa een andere ont wikkeling heeft plaats gehad, dan Engeland en Frankrijk hebben gewenscht. Maar juist daarom roept Halifax tot een dracht en volharding op. Hij kan tegenover deze voor Engeland ongunstige ontwikkeling ook op behaalde voordeelen wijzen. Wij noemden reeds het pact met de Turken. Er blijft in dit pact een bedreiging tegen Duitschland's verdere machtsontplooiing op den Balkan, nu het de Britsche vloot veroorlooft in geval van nood de Zwarte Zee binnen te varen en in Roemenië een tegenwicht te vormen. Het pact is bovendien waar het de Middellandsche Zee betreft, een druk op Italië, dat in dit gebied de vereenigde Britsch-Turksche macht tegenover zich kan zien. De Britsche staatsmanskunst kan bovendien wij zen op dat 2e groote voordeel, dat zij in den laat sten tijd heeft behaald, n.l. de actieve steun der Vereenigde Staten in den vorm van wapenle veranties. Waarmede een der zwakke plekken in de wapenuitrusting der geallieerden, de lucht macht, versterkt kan worden. Maar in het afwegen van vöor- en nadeelen kan de Engelschman niet bij de buitenlandsche krachtsverhoudingen blijven staan. Wij wezen reeds op de inwendige moeilijkheden van het Rijk. In het moederland is een discussie begon nen over de oorlogs-doeleinden. Er zijn er van links, wjen het niet meer zoo gemakkelijk valt zich voor den oorlog in te spannen, nu Rusland niet meer meedoet, en Rusland is toch nog altijd in vele opzichten de hoop der radicaal-democrar tische elementen in Engeland. In Indië echter beginnen de moeilijkheden eerst recht en ook dit feit heeft invloed op de openbare meeninjf in het moederland, want die zelfde „vooruit strevende" kringen kiezen nu ook partij voor de Indische nationalisten en eischen een duidelijk omlijnd beleid, hetwelk zich tot doel stelt om Indië binnenkort een status van een Dominion te verleenen. Mede met het oog op deze inwendige span ning richtte Halifax den oproep tot zijn landge- nooten. De minister ziet nog altijd geen reden om aan den strijd een einde te maken, tenzij de Britsche voorwaarden worden aanvaard. In deze situatie komt nu het Haagsche initia tief. De bedoeling daarvan is ook thans, even als dat in Augustus het geval was, de diploma tieke machine der beide landen ter beschikking te stellen voor de bemiddeling tusschen de strij dende partijen. Men mag aannemen, dat de Në- derlandsche OB Belgische Souvereinen bij dit initiatief ook hebben gedacht aan de discussie in Engeland over de vredesdoeleinden. Want juist die verandering, die in den geest in Engeland heeft plaats gehad, kan van beteekenis blijken. De linkerzijde was voor 3 September, en voor dat de Russen actief met de Duitschers meede den, het minst genei'gd om met België te onder handelen. Sedert dien is echter juist bij hen een neiging ontstaan om de zaak opnieuw te over wegen. Het vredesinitiatief van Lloyd George heeft indruk gemaakt; velen zien in den oproep van dezen oud-minister, wiens positie hem on afhankelijk maakt, dat-gene, dat op 't oogen blik' noodig is.' Het is nu maar de vraag, hoever men in En geland wil gaan. Want men kan op het oogenblik drie opvattingen over den vrede onderscheiden: die van Halifax en van de Engelsche regeering in het algemeen, welke vrede wil op de Engel sche voorwaarden (herstel van Polen en Tsje- cho-Slowkakije en waarborgen tegen agressie); die van een deel der Engelsche linkerzijde, wel ke een conferentie wil om de Duitsche eischen te onderzoeken en tenslotte de Duitsche opvat ting, die als voorwaarde voor zulk een conferen tie een erkenning van den nieuw geschapen toe stand in Oost-Europa eischt. Men ziet, deze drie loopen sterk uiteen en er is nog geen uitzicht, dat men op het oogenblik een compromis-for mule vindt. Daarvoor is elke partij te veel over tuigd van haar toekomstige succes. Toch is daarom het Haagsche vredesinitiatief nog niet tot mislukking gedoemd. Elk der oor logvoerenden meent, dat de tijd voor zijn zaak werkt. Maar het is evenzeer mogelijk, dat de wintertijd voor een zaak werkt, welke boven ieders doel ligt: voor den vrede. Om dit groote goed te verkrijgen is alle inspanning gewettigd. Het kan een lange weg zijn, dien men moet af leggen om tot een regeling te komen. Derhalve is een tijdig banen van dien weg door een onpartijdige instrantie iets, dat men slechts kan toejuichen. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB blWoensdag j.l. ontving de Bloemendaal- sche Schaakclub in haar nieuwe clublokaal van Hotel Rusthoek de Santpoortsche schakers voor het spelen van een vriendschappelijke massa kamp. Mede doordat Santpoort meerdere van haar eerste borden miste is de wedstrijd in een ste vige overwinning voor Bloemendaal geëindigd, n.l. 13 1/2 tegen 1 1/2 punt. Het was een sportieve ontmoeting en wij ho pen de schaakclub „Santpoort" in eigen home nog eens gelegenheid tot revanche te geven. enorme collectie Zijlstraat 93 t o. het stadhuis Ass. Apotheker Kleverparkvteg 60, Haarlem Telefoon 11249 c4»-.z v. A It - gevestigd in het Stations-gebouw te Overveen. De HYGIËNISCH ingerichte Salon voor DE BESTE HAARVERZORGING VERSCHENEN: NEVADA BRE1BOEK 06 PATRONEN DURABLE BRESBOEK No. 8 83 PATRONEN Prijs van beide uitgaven Grootst; sorteering Nevada-' Durable-, Everlasting- en an dere breigarens. Voor Winkeliers labrieksprijs! Het Oude Wol Adres sinds 1875 KLEINE HolTST, AAT CRONjéSTKAAT 43 BLOEMENDAALSCHEWEG 105 Desgewenscht in één dag gereed. Vraagt vrijblijvend prijs opgave voor 't overtrek- 'ken van Uw meubelen. SANTPOORT-STATION Hollandsche Duinkonijnen, extra zware 80 ct. p. st. Tamme Konijnen, panklaar 40 ct. p. p. Mooie jonge Braadkippen 85 ct. tot f 1.50 p. st. Malsche Soepbraadkippen 30 ct. p. p. Hazen f 2.50 tot f 3.p. st. Fazanten vanaf f 1.25 p. st. Kippenpoulet 45 ct. p. p. Jonge Eendvogels.90 ct., f I.— en f 1.10 p. st. DUINWIJCKWEG 3, BLOEMENDAAL TELEFOON 22177. Zoo juist aangekomen een groote partij prima TOILETPAPIER 7 CENT PER ROL 17 November I uchtbeschermingsproef. Wij kunnen U voor dezen verduisteringsavond de alom bekende VERDUISTERINGSKAPJES leveren, goedgekeurd door de Nederl. Luchtbescherming. Eenheidsprijs 25 cent per stuk. Beleefd aanbevelend, P. TIDEMAN Jr. N.B. Onze Sint-Nicolaas-tafel is gereed en biedt „elck wat wils". Komt U eens kijken? ZANDVOORTSCHELAAN 369 TELEF. 26080 Het goedkoopste en betrouwbaarste adres voor reparaties aan Uw motor en rijwiel Alles onder garantie OVERVEEN - TELEFOON 11351 Geniet een reputatie van bijna 60 jaar HET ADRES voor Bruiloftsfeesten, Zalen v. Vergaderingen, Bridge en Dans Klapstuk 55 ct. p. p. j Mager Pekelspek 55 ct. p. p. Rolpens 60 ct. p. p. Casseler Rib met been 75 ct. p. p. Hamschijf 50 ct. p. p. j Platte Ribben 50 ct. p. p. Schenkelvleesch met been 50 ct. p. p. Saucijzen 55 ct. p. p. Varkenspooten 15 ct. p. p. Rauwe Rookworst 60 ct. p. p. Ossestaart 75 ct. p. st. Aanbevelend, Het aangewezen adres voor 'U, om voor de St. Nicolaas Uw inkoopen te doen. 1 Doe dit bijtijds, nu hebt U nog keus, zoowel in luxe hout- als in blikverpakking. P. VOS Jr., v/h C. OUWEJAN BLOEMENDAALSCHEWEG 43, BLOEMENDAAL, TELEFOON 22341 Kruiden en Chemicaliën. Slaap- en kalmeerende Diacidtabletten Per buisje 85 eent. Proefzakje 10 cent. Specialités Diverse merken Eau de Cologne. Alle huishoudelijke artikelen. U belt even en wij bezorgen. Beleefd aanbevelend, Th. M. P, BRUINSMA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3